חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (16-10 בפברואר 2016)

תמונתה של המחבלת כלזאר מחמד עבד אלחלים אלעויוי, בת 17, שביצעה פיגוע דקירה בחברון (ראמאללה ניוז, 13 בפברואר 2016).

תמונתה של המחבלת כלזאר מחמד עבד אלחלים אלעויוי, בת 17, שביצעה פיגוע דקירה בחברון (ראמאללה ניוז, 13 בפברואר 2016).

מחברת בה כתבה:

מחברת בה כתבה: "מי שחפץ לפגוש את אלוהים, אלוהים חפץ לפגוש אותו"

עמר מחמד עמרו במדים ונשק של מנגנון הביטחון הלאומי הפלסטיני

עמר מחמד עמרו במדים ונשק של מנגנון הביטחון הלאומי הפלסטיני

עמר מחמד עמרו אוחז רובה מסוג קלאצ'ניקוב

עמר מחמד עמרו אוחז רובה מסוג קלאצ'ניקוב

הודעת אבל מטעם חמאס

הודעת אבל מטעם חמאס

עימותים סמוך למחסום ארז בצפון רצועת עזה (דף הפייסבוק קדס, 12 בפברואר 2016)

עימותים סמוך למחסום ארז בצפון רצועת עזה (דף הפייסבוק קדס, 12 בפברואר 2016)

עימותים סמוך למחסום ארז בצפון רצועת עזה (דף הפייסבוק קדס, 12 בפברואר 2016)

עימותים סמוך למחסום ארז בצפון רצועת עזה (דף הפייסבוק קדס, 12 בפברואר 2016)

מפלח אסעד עבד אלואחד אבו עאד'רה פעיל פלסטיני מרפיח, לחם בשורות ארגון דאעש בלוב, ונהרג בטריפולי (zamnpress, 16 בפברואר 2016)

מפלח אסעד עבד אלואחד אבו עאד'רה פעיל פלסטיני מרפיח, לחם בשורות ארגון דאעש בלוב, ונהרג בטריפולי (zamnpress, 16 בפברואר 2016)

 • מתקפת הטרור הפלסטינית נמשכת, וביתר אינטנסיביות. השבוע בוצע רצף של פיגועי דקירה וירי. בלט פיגוע ירי, שביצעו שני מחבלים, סמוך לשער שכם (מקום המתבלט כמוקד לפעילות טרור). אחד משני המחבלים, שביצעו את פיגוע הירי, הינו פעיל מנגנון הביטחון הלאומי. זהו המקרה השלישי, שבו מעורבים אנשי מנגנוני הביטחון הפלסטינים באופן ישיר בפיגועים, אולם עדיין מדובר באירועים חריגים ולא בתופעה המאפיינת את המנגנונים.
 • משפחתו של העציר שובת הרעב מחמד אלקיק, קיימה מסיבת עיתונאים ובה דיווחה על מצבו הבריאותי הקשה. היא קראה לאבו מאזן לפעול בדחיפות כדי להצילו. אישים פלסטינים קראו לקהילה הבינלאומית לפעול למען שחרורו. ברחבי יהודה ושומרון וברצועת עזה התקיימו הפגנות תמיכה במחמד אלקיק בהן נשמעו קריאות להסלים את העימותים עם ישראל. 
פיגועים/ניסיונות לפיגועים בשבוע החולף

14 בפברואר 2016 – פיגוע ירי:

 • שני פלסטינים חמושים בכלי נשק דמויי M-16ירו לעבר שוטרים סמוך לתחנת הרכבת הקלה בשער שכם. צעיר שהלך עם שקית בידו עורר את חשדם של השוטרים. הם קראו לו לעצור ולהניח את השקית. הצעיר שלף כלי נשק מהשקית והחל לירות. השוטרים ירו בו ונטרלו אותו. מיד לאחר מכן נפתחה אש לעבר השוטרים בסמוך. השוטרים זיהו מחבל נוסף חמוש בנשק. השוטרים רדפו אחריו, ירו ופגעו גם בו.בתקשורת הפלסטינית דווח, כישני מבצעי הירי הם עמר מחמד אחמד עמרו  ומנצור יאסר עבד אלעזיז שואמרה בני 20, תושבי הכפר אלקביבה (צפונית-מערבית לירושלים). חמאס פרסמה הודעת אבל (דף הפייסבוק PALDF, 16 בפברואר 2016).
 • עמר מחמד אחמד עמרוהיה איש מנגנון הביטחון הלאומי הפלסטיני. לדברי אנשי פתח מכפרו הוא היה פעיל שטח מטעם פתח בכפר. הוא התגייס לפני שנתיים למנגנון הביטחון הלאומי הפלסטיני ושירת בגדוד 1 המוצב בחברון. זהו המקרה השלישי במתקפת הטרור הנוכחית של מעורבות ישירה של פעילי מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית בפיגועים. עם זאת, עדיין מדובר באירועים חריגים ולא בתופעה המאפיינת את המנגנונים. באתרי מנגנוני הביטחון הכללי לא מוזכרים השלושה. 
 • אנשי כפרו של מנצור יאסר עבד אלעזיז שואמרה סיפרו, כי עסק בנגרות והיה המפרנס היחיד במשפחתו. הוא נהג להשתתף באופן קבוע בעימותים עם כוחות צה"ל, נפצע פעם אחת בעבר ואף היה עצור בכלא עופר (15 בפברואר 2016, אלערבי אלג'דיד, דף הפייסבוק PALDF, מען).
 • 14 בפברואר 2016 – פיגוע דקירה: פלסטינית ניסתה לדקור לוחם משמר הגבול סמוך למערת המכפלה בחברון. לעמדת משמר הגבול הגיעה צעירה פלסטינית, שלפה סכין וניסתה לדקור את אחד הלוחמים. הוא הדף אותה וירה לעברה.בתקשורת הפלסטינית דווח, כי את הפיגוע ביצעה יאסמין רשאד אלתמימי, בת 21 (באתרים אחרים צוין, כי הייתה בת 14) מחברון (זמאן פרס, 14 בפברואר 2016).
 • 14 בפברואר 2016 – פיגוע דקירה: אישה, שהלכה בפארק המסילה סמוך לאזור התעשייה תלפיות, הרגישה נגיעה בכתפה. כאשר הסתובבה הבחינה בצעיר עם סכין בידו. הצעיר נמלט. בסריקות שנערכו נמצאה הסכין.
 • 14 בפברואר 2016– פיגוע דקירה: במהלך בדיקת חשודים במחסום מזמוריא, סמוך להר חומה בירושלים, הבחין שוטר בפלסטיני שעורר את חשדו. הפלסטיני רץ לעבר השוטרים כשבידו סכין. אחד השוטרים ירה לעברו ונטרל אותו. בתקשורת הפלסטינית דווח, כי מבצע הפיגוע הוא נעים אחמד יוסף צאפי, בן 17 מאלעבידיה, צפונית-מזרחית לבית לחם (14 בפברואר 2016 דף הפייסבוק PALDF ). הרשות הפלסטינית ערכה למחבל הלוויה צבאית רשמית. גופתו נישאה על כתפיהם של פעילי מנגנון הביטחון הלאומי. חמאס פרסמה הודעת אבל מטעמה על מותו (15 בפברואר 2016, דף הפייסבוק PALDF).

מימין: הלוויה צבאית רשמית מטעם הרשות הפלסטינית. גופתו של נעים צאפי נישאה על כתפיהם של פעילי מנגנון הביטחון הלאומי (דף הפייסבוק PALDF, 15 בפברואר 2016). משמאל: הודעת אבל מטעם חמאס (דף הפייסבוק PALDF, 15 בפברואר 2016).
מימין: הלוויה צבאית רשמית מטעם הרשות הפלסטינית. גופתו של נעים צאפי נישאה על כתפיהם של פעילי מנגנון הביטחון הלאומי (15 בפברואר 2016, דף הפייסבוק PALDF). משמאל: הודעת אבל מטעם חמאס (דף הפייסבוק PALDF, 15 בפברואר 2016).

 • 13 בפברואר 2016 –  פיגוע דקירה:
 • פלסטינית ניסתה לדקור חייל בעמדה סמוך למערת המכפלה בחברון. החייל לא נפגע. חבריו ירו לעבר המחבלת והרגו אותה. הפלסטינית, שהגיעה מכיוון מערת המכפלה עוררה את חשד החיילים והם ביקשו לבדוק את חפציה. היא שלפה סכין וניסתה לפגוע באחד החיילים. החייל הדף אותה ואז דקרה פלסטיני, שעמד בסמוך וניסה למנוע את הדקירה. הפלסטיני נפצע באורח בינוני.
 • מבצעת הפיגוע היא כלזאר מחמד עבד אלחלים אלעויוי, בת 17 מחברון. תלמידת בית הספר ודאד נאצר אלדין בחברון (פאלטודי, 14  בפברואר 2016). באחת ממחברותיה היא כתבה טרם מותה: "מי שחפץ לפגוש את האלוהים, האלוהים חפץ לפגוש אותו" (14 בפברואר 2016, דף הפייסבוק PALDF ).
 •  אימה של המחבלת כלזאר אלעויוי היא דודתו של עאמר אבו עישה,  שהשתתף בחטיפה וברצח שלושה הנערים הישראלים בגוש עציון ב-12 ביוני 2014. במהלך ההלוויה נעטפה גופתה בדגל ירוק, שנשא סמל של תנועת האחים המוסלמים (14 בפברואר 2016, דף הפייסבוק PALDF ).
 • 9 בפברואר 2016 –פיגוע דקירה: ישראלי נפצע באורח בינוני מדקירות סכין סמוך לנווה דניאל. המחבל שדקר אותו נמלט מהמקום. הישראלי, שיצא לריצת אימון נאבק במחבל. שומר הישוב נווה דניאל הזעיק עזרה. כוחות הביטחון החלו בסריקות אחר המחבל הדוקר.
הפגנות והפרות סדר
 • במקביל לפיגועים נמשכו הפגנות, צעדות מחאה, הפרות הסדר, יידוי אבנים, השלכת בקבוקי תבערה ומטעני צינור ברחבי יהודה, שומרון וירושלים. גם השבוע נערכו הפגנות רבות ברחבי יהודה ושמרון כתמיכה במחמד אלקיק, העציר המנהלי השובת רעב. בכירים אף השמיעו קריאות להסלים את העימותים עם ישראל על רקע זה (דף הטוויטר פאל אינפו, 15 בפברואר 2016). במהלך הלוויות של הרוגים פלסטינים, שהתקיימו בחברון ובאלערוב, היו הפרות סדר ועימותים עם כוחות הביטחון הישראליים.
 • להלן כמה אירועים בולטים (ביניהם כמה סיכולי פיגועים):
 • 16 בפברואר 2016 – שוטרים זיהו סמוך לשער שכם בצעיר פלסטיני, שעורר את חשדם הם ניגשו לבדוק אותו. בחיפוש נמצאה סכין מוסתרת בשרוול בגדו. הפלסטיני, סלים אחמד וליד עלי, בן 28 , תושב אזור ג'נין, נעצר לחקירה.
 • 15 בפברואר 2016 – צעירה פלסטיניתנעצרה סמוך לשער שכם בירושלים, שברשותה שתי סכינים. הצעירה, שעוררה את חשד כוחות הביטחון במקום נבדקה. בעת הבדיקה הוציאה סכין גדולה שהייתה בכיסה. הצעירה נעצרה. בחיפוש בתיקה נמצאה סכין נוספת.
 • 14 בפברואר 2016–  
 • בעקבות זיהוי שני פלסטינים, שיידו אבנים וניסו לחצות את גדר הביטחון בעראקה (סמוך לג'נין), הגיע כוח צה"ל למקום. עם הגעת הכוחות למקום פתח אחד מהשניים, שהיה חמוש ברובה מסוג M-16באש לעבר הכוח. שני המחבלים נורו על ידי הכוח ונהרגו. ברשות השניים נמצאו גם סכינים.
 • השניים הם נהאד ראא'ד ואכד ופואד מרואן ח'אלד ואכד, בני דודים, בני 15 מהכפר אלערקה (מזרחית לג'נין) (עמוד הפייסבוק PALDF, 14 בפברואר 2016). השניים היו תלמידי כיתה י' בבית הספר בג'נין. חמאס ופתח פרסמו כרזות אבל. גופותיהם נעטפו בדגלי פתח.  

מימין: רובה ה-M16 , שנמצא ברשות אחד המחבלים במרכז: פו'אד ואכד (דף הפייסבוק שהאב, 14 בפברואר 2016). משמאל: נהאד ואכד (דף הפייסבוק של נהאד ואכד, 1 בפברואר 2016).
מימין: רובה ה-M16 , שנמצא ברשות אחד המחבלים במרכז: פו'אד ואכד (דף הפייסבוק שהאב, 14 בפברואר 2016).  משמאל: נהאד ואכד (דף הפייסבוק של נהאד ואכד, 1 בפברואר 2016)

 • דף הפייסבוק של פו'אד ואכד לא היה פעיל מאד והוא נהג להעלות פוסט פעם בשבועיים-שלושה. לעומת זאת דף הפייסבוק של נהאד ואכד היה פעיל ונמצאו בו רמזים לכוונה לבצע פעילות טרור בדף הפייסבוק שלו הופיעו, החל מתחילת מתקפת הטרור הנוכחית, ביטויי תמיכה רבים בפיגועי הטרור והאדרה לשהידים. כמו כן נראה, כי הוא עצמו השתתף בעימותים עם כוחות צה"ל. בחודש וחצי האחרונים  הוא העלה כשלושה פוסטים בשבוע. בעבר היו גם תקופות בהן השימוש היה יומיומי(דף הפייסבוק שהאב, 14 בפברואר 2016; דף הפייסבוק של נהאד ואכד; דף הפייסבוק של פו'אד ואכד).
 • 14 בפברואר 2016 –גששי צה"ל גילו בעלייה להר עיבל (שכם) מטען חבלה המופעל על ידי טלפון נייד. חבלני צה"ל נטרלו אותו. לא היו נפגעים.
 • 14 בפברואר 2016 –במהלך פעילות מבצעית במחנה הפליטים דהישה (אזור בית לחם) עצרו כוחות הביטחון הישראליים פעילים בכירים בארגון החזית העממית לשחרור פלסטין השלושה היו מעורבים בהסתה לאלימות ואיומים נגד כוחות הביטחון הישראליים (דף הפייסבוק צבע אדום, 14 בפברואר 2016).
 • 13 בפברואר 2016 –ארבעה לוחמי משמר הגבול נפצעו באורח קל כאשר נהג פלסטיני התנגש בג'יפ שבו היו ליד מעלה אדומים. הנהג, שהסיע שוהים בלתי חוקיים, ניסה ככל הנראה להימלט מביקורת.  הלוחמים ירו לעבר הנהג הנמלט ופצעו שניים מיושבי הרכב. ממשלת ההסכמה הפלסטינית גינתה את הירי לעבר הפלסטינים, שלטענתם  "היו מעורבים בתאונת דרכים" (ופא, 13 בפברואר 2016).
 • 11 בפברואר 2016 –אבנים יודו לעבר כלי רכב בכביש 443 סמוך לתחנת הדלק דור אלון. לא היו נפגעים. שמשת כלי הרכב ניזוקה (דף הפייסבוק צבע אדום, 11 בפברואר 2016).
 • 10בפברואר 2016 –אזרח פלסטיני דיווח, כי לעבר החלון הקדמי של מכוניתו הושלך גרזן סמוך לישוב קרני שומרון. המשטרה עצרה אזרח ישראלי, תושב קרני שומרון, בחשד שביצע את המעשה. לא היו נפגעים. נגרם נזק לכלי הרכב.
 • 10 בפברואר 2016 –
 • במהלך עימותים עם כוחות צה"ל סמוך למחנה הפליטים אלערוב (צפונית לחברון) נורו יריות לעבר מפגינים, שסיכנו את כוחות הביטחון הישראליים. כתוצאה מהירי נפצע באורח קשה נער בן 16, שמאוחר יותר מת מפצעיו. הרשות הפלסטינית ערכה לו הלוויה צבאית ממלכתית. גופתו נישאה על כתפיהם של פעילי מנגנון הביטחון הלאומי הפלסטיני ואנשי המשטרה הפלסטינית (ופא, 11 בפברואר 2016).
 • ההרוג הוא עמר יוסף מאצ'י ג'ואברה, בן 16, ממחנה הפליטים אלערוב. אימו סיפרה, כי נהג להשתתף בעימותים בדרכו חזרה מבית הספר לביתו. אסמאעיל הניה, סגן יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, ערך שיחת טלפון עם קרוביו ואמר, כי מות השהידים הוא לא לשווא וכי הם "נושאים את הלפיד המאיר את הדרך לירושלים" (אתר חמאס,  12 בפברואר 2016).

מימין : עמר יוסף מאצ'י ג'ואברה (דף הפייסבוק PALDF, 10 בפברואר 2016). משמאל : הלוויה צבאית רשמית , שנערכה לו מטעם הרשות הפלסטינית (ופא, 11 בפברואר 2016)
מימין : עמר יוסף מאצ'י ג'ואברה (10 בפברואר 2016, דף הפייסבוק PALDF). משמאל : הלוויה צבאית רשמית , שנערכה לו מטעם הרשות הפלסטינית (ופא, 11 בפברואר 2016)

 • 9 בפברואר 2016 –שלושה בקבוקי תבערה הושלכו לעבר כביש גוש עציון-חברון, סמוך לאלערוב. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק (דף הפייסבוק צבע אדום, 9 בפברואר 2016).
דו"ח פיגועים חודשי של שירות הביטחון הכללי (ינואר 2016)[1]
 • על פי דו"ח שירות הביטחון הכללי נמשכה במהלך חודש ינואר 2016 מגמת הירידה במספר הפיגועים. סה"כ בוצעו במהלך חודש ינואר 166 פיגועים, 136 מהם במתווה של השלכת בקבוקי תבערה. זאת, לעומת 239 פיגועים, שבוצעו במהלך חודש דצמבר 2015. להלן פירוט הנתונים:
 • מיקום הפיגועים– 126 פיגועים בוצעו ביהודה ושומרון (לעומת 194 בדצמבר 2015). 39 פיגועים בוצעו בירושלים (לעומת 43 בדצמבר 2015). פיגוע אחד בתחומי הקו הירוק – הפיגוע ברחוב דיזנגוף (לעומת שני פיגועים בתחומי הקו הירוק, שבוצעו בחודש הקודם).
 • נפגעים– בפיגועים, שבוצעו בינואר 2016, נהרגו חמישה אזרחים ישראליים (שלושה בפיגוע הירי בתל אביב ושתי הרוגות נוספות מפיגועי דקירה). כמו כן  נפצעו 28 בני אדם (18 אזרחים ועשרה אנשי כוחות הביטחון, רובם מפיגועי דקירה).
 • מתווה הפיגועים– רוב הפיגועים, 136 במספר, היו במתווה של השלכת בקבוקי תבערה, מהם 35 בירושלים. כמו כן היו תשעה פיגועי דקירה, ארבעה מהם בירושלים, 12 פיגועים במתווה של הנחת מטען, שמונה פיגועי ירי מנשק קל.  
ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל
 • במהלך השבוע לא אותרו נפילות רקטות בשטח ישראל.

ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל

הפגנות אלימות ופיגועים בקרבת גדר הגבול
 • ברצועת עזה נמשכו ההפגנות האלימות בקרבת גדר הגבול כהזדהות עם הפלסטינים ביהודה, שומרון וירושלים. ב-12 בפברואר התפתחו עימותים בין פלסטינים לכוחות צה"ל סמוך למחסום ארז בצפון רצועת עזה (דף הפייסבוק קדס, 12 בפברואר 2016)
מעבר רפיח
 • נשיא מצרים עבד אלפתח אלסיסי החליט לפתוח את מעבר רפיח בשני הכיוונים למשך יומיים  (אליום אלסאבע, 11 בפברואר 2016).  בעקבות זאת ב-13 בפברואר 2016 נפתח מעבר רפיח עבור סטודנטים ומקרים הומניטאריים (12 בפברואר 2016, ערוץ TEN). לאחר יומיים בהם היה המעבר פתוח הורה הנשיא  אלסיסי להאריך את פתיחת המעבר ביום נוסף (אליום אלסאבע, 14 בפברואר 2016).
 • גורם ביטחון מצרי במעבר רפיח, מסר, כי במהלך שלושת הימים בהם היה המעבר פתוח לתנועת פלסטינים עברו דרכו 2,883 בני אדם, שנכנסו לרצועה ויצאו ממנה. בנוסף, אפשרה מצרים במהלך ימים אלה הכנסת 64 משאיות מלט וחומרי גלם שונים סיוע, ששלחה קטר  לשיקום הרצועה (מען, 16 בפברואר 2016).

מימין: תושבים חוזרים לרצועה דרך מעבר רפיח (דף הפייסבוק של משרד הפנים בעזה, 13 בפברואר 2016) משמאל: מצרים מכניסה משאית מלט לרצועה דרך מעבר רפיח (יוטיוב, 15 בפברואר 2016)
מימין: תושבים חוזרים לרצועה דרך מעבר רפיח (דף הפייסבוק של משרד הפנים בעזה, 13 בפברואר 2016) משמאל: מצרים מכניסה משאית מלט לרצועה דרך מעבר רפיח (יוטיוב, 15 בפברואר 2016)

 • בנאום, שנשא אסמאעיל הניה, הוא אמר שסוגיית מעבר רפיח מהווה "פצע פתוח". לדבריו רק פתיחת המעבר באופן קבוע יכולה לפתור את המשבר ברצועה. הוא הוסיף, כי פתיחת המעבר באופן קבוע הינו צורך פלסטיני הומניטארי. הניה הדגיש שהפלסטינים זקוקים למצרים באותה המידה בה מצרים אינה יכולה לוותר על הסוגיה הפלסטינית (אלג'זירה, 13 בפברואר 2016).
מנהרות ברצועת עזה
קריסת מנהרות ברצועת עזה
 • פעיל נוסף של הזרוע הצבאית של חמאס נהרג בקריסת מנהרה בח'אן יונס. ההרוג הוא מרואן ברהם מערוף, בן 27 מח'אן יונס (קדסנט, אתר הזרוע הצבאית של חמאס, 9 בפברואר 2016). אסמאעיל הניה, פתחי חמאד ובכירי חמאס נוספים ביקרו בסוכת האבלים, שהוקמה בח'אן יונס לזכרו (פאל אינפו, 12 בפברואר 2016). בטקס אזכרה, שנערך לו בח'אן יונס אמר פעיל מטעם הזרוע הצבאית של חמאס, כי לוחמי חמאס ימשיכו לפעול מתחת לאדמה ולשקם מנהרות (אתר הזרוע הצבאית של חמאס, 12 בפברואר 2016). 

מימין למעלה: ההודעה שפרסמה הזרוע הצבאית של חמאס על מותו של פעיל הארגון בקריסת מנהרה. משמאל: כרזות בטקס הזיכרון, שנערך לכבודו (דף הפייסבוק קדס, 12 בפברואר 2016).
מימין למעלה: ההודעה שפרסמה  הזרוע הצבאית של חמאס על מותו של פעיל הארגון בקריסת מנהרה. משמאל: כרזות בטקס הזיכרון, שנערך לכבודו (דף הפייסבוק קדס, 12 בפברואר 2016).

הרוג פלסטיני בשורות דאעש בלוב
 • התקשורת הפלסטינית דיווחה על מותו של מפלח אסעד עבד אלואחד אבו עאד'רה, המכונה אבו עבדאללה, מרפיח. הוא נהרג במהלך לחימה בשורות דאעש באזור טריפולי, שבלוב. מפלח אסעד עבד אלואחד היה נשוי ואב לשני ילדים. הוא יצא מרצועת עזה לפני כשנה. בני משפחתו ציינו, כי קיבלו את ההודעה על מותו ב-15 בפברואר 2016 ללא פרטים נוספים (16 בפברואר 2016, מען, zamnpress).
המשך הפעילות למען מחמד אלקיק העציר שובת הרעב
 • משפחתו של העציר מחמד אלקיק, שככל הנטען שובת רעב למעלה משמונים ימים, קיימה מסיבת עיתונאים בחברון במהלכה דיווחו בני המשפחה על מצבו הבריאותי הקשה וקראו לאבו מאזן, יו"ר הרשות הפלסטינית, ולראמי אלחמדאללה ראש ממשלת ההסכמה הלאומית, לפעול בדחיפות כדי להצילו. המשפחה גם הודתה לכל מי שיצאו לרחובות עבורו וקראה לציבור המשיך במחאה (פאל טודיי, 12 בפברואר 2016).
 • גורמים פלסטינים המשיכו להאשים את ישראל ולקרוא לקהילה הבינלאומית להפעיל עליה לחצים:
 • צאא'ב עריקאת, מזכיר הועד הפועל של אש"ף, אמר בפגישה שקיים עם חברי משלחת הפרלמנט האירופאי כי הוא קורא לקהילה הבינלאומית לפעול למען שחרורו ולמען שמירה על חייו (דניא אלוטן, 10 בפברואר 2016).
 • אסמאעיל הניה קרא לקהילה הבינלאומית לעשות צעד בהול למען שחרורו של האסיר שובת הרעב ולמען שמירה על חייו. הוא קרא לרשות הפלסטינית לשאת באחריות ולדאוג לשחרורו. כמו כן קרא לציבור הפלסטיני להשתתף בפעולות הזדהות למען שחרורו ולפעיל לחץ על ישראל (דניא אלוטן, 10 בפברואר 2016).
 • עלי אבו דיאכ, שר המשפטים בממשלת ההסכמה הלאומית טען, כי ישראל "מוציאה להורג" באופן איטי את האסיר מחמד אלקיק. לדבריו הפשעים היום-יומיים של ישראל מחריפים והם מצריכים התערבות מדינות העולם וארגוני האו"ם והעמדה לדין בינלאומי של מבצעי הפשעים הישראליים (אלפג'ר אלג'דיד, 14 בפברואר 2016).
מגעים פלסטינים עם איראן
 • משלחת פלסטינית של בכירים מחמאס, הג'האד האסלאמי בפלסטין והחזית העממית לשחרור פלסטין, ביקרה באיראן לרגל יום השנה ה-37 לציון ההפיכה. חברי המשלחת ניצלו את הביקור ונועדו  עם גורמים בכירים מאיראן ומחזבאללה בניסיון לקדם פיוס בין איראן לחמאס (אלמיאדן, 11 בפברואר 2016).
 • במהלך פגישה, שקיימו עם עלי לארג'יאני, יו"ר המג'לס האיראני, הוא הדגיש, כי איראן תומכת באנתיפאדה ובהתנגדות של כלל הקבוצות הפלסטיניות נגד "המשטר הציוני". הוא גם קרא להעמיד אתסוגיית פלסטין בראש סדר העדיפויות של העולם המוסלמי. ראש המשלחת הפלסטינית אבו עמר מחמד נאצר, בכיר חמאס, הודה לאיראן על תמיכתה באומה הפלסטינית וכינה את איראן התומכת הגדולה ביותר של השאיפות הפלסטיניות לאורך 37 שנות קיומה של הרפובליקה האסלאמית (איסנא, 13 בפברואר 2016).
 • אסאמה חמדאן, דובר חמאס, מסר,  כי מתקיים תיאום עם איראן וחזבאללה. לדבריו היחסים עם איראן "יציבים" ואינם מושפעים מהנאמר עליהם. לדבריו איראן מציגה עמדה התומכת בבירור בהתנגדות הפלסטינית. עוד אמר, כי התמיכה, שמעניקה איראן היא חוליה בשרשרת של סיוע איראני לפלסטינים הבא לידי ביטוי באופנים שונים (אלמיאדין, 14 בפברואר 2016). 
 • ברשתות החברתיות ובאתרי האינטרנט ממשיכים להאדיר את דמותם של מבצעי הפיגועים, "להשחיר" את ישראל ולפרסם קריאות וכרזות המעודדות ביצוע פיגועים, המשך אלימות ויידוי אבנים. חמאס בולטת בעידוד פעילות הטרור. להלן שתי דוגמאות.

מימין: כרזה מטעם חמאס המעודדת פיגועי דקירה (דף הפייסבוק PALDF, 14 בפברואר 2016). משמאל: פוסט שעלה בדף הפייסבוק של חמאס בו תמונות מחבלים הרוגים/ פצועים והכיתוב: "קום והתנקם" (דף הפייסבוק PALDF, 15 בפברואר 2016)
מימין: כרזה מטעם חמאס המעודדת פיגועי דקירה (14 בפברואר 2016, דף הפייסבוק PALDF). משמאל: פוסט שעלה בדף הפייסבוק של חמאס בו תמונות מחבלים הרוגים/ פצועים והכיתוב: "קום והתנקם" (15 בפברואר 2016, דף הפייסבוק PALDF)