מבט לאיראן

27 - 31 בינואר 2016 מאת: ד"ר רז צימט
מפקד משמרות המהפכה, מחמד-עלי ג'עפרי (ספאה ניוז, 20 בינואר 2016).

מפקד משמרות המהפכה, מחמד-עלי ג'עפרי (ספאה ניוז, 20 בינואר 2016).

יו

יו"ר המג'לס, עלי לאריג'אני (icana.ir, 25 בינואר 2016).

מהדי חידרי (משמאל), עלי עבדאללהי (במרכז) ומית'ם נט'רי (מימין), שנהרגו לאחרונה בסוריה (דפאע פרס, 22 בינואר 2016).

מהדי חידרי (משמאל), עלי עבדאללהי (במרכז) ומית'ם נט'רי (מימין), שנהרגו לאחרונה בסוריה (דפאע פרס, 22 בינואר 2016).

קאסם סלימאני בטקס לזכרו של בכיר משמרות המהפכה, שנהרג בגבול ישראל-סוריה

קאסם סלימאני בטקס לזכרו של בכיר משמרות המהפכה, שנהרג בגבול ישראל-סוריה

הודעה לגיוס תמיכת אזרחים בלוחמים בסוריה (modafeon.blog.ir, 26 בינואר 2016).

הודעה לגיוס תמיכת אזרחים בלוחמים בסוריה (modafeon.blog.ir, 26 בינואר 2016).

משלחת פצועי המלחמה התימנים במשהד (אבנ

משלחת פצועי המלחמה התימנים במשהד (אבנ"א, 18 בינואר 2016).

משלחת פצועי המלחמה התימנים במשהד (אבנ

משלחת פצועי המלחמה התימנים במשהד (אבנ"א, 18 בינואר 2016).


עיקרי הדברים
 • מפקד משמרות המהפכה, מחמד-עלי ג'עפרי, הצהיר כי אחד ההישגים הגדולים מבחינת איראן כתוצאה מההתפתחויות באזור הוא גיוסם של למעלה מ-200 אלף לוחמים במסגרת מיליציות עממיות, שהוקמו בסוריה, בעיראק ובלוב. הוא אמר, כי איראן תסכל את "התוכנית הציונית-אמריקאית לחלוקת עיראק וסוריה".
 • לפחות חמישה הרוגים נוספים למשמרות המהפכה בסוריה. מאז תחילת המתקפה הקרקעית בצפון-סוריה נהרגו למעלה מ-135 לוחמים איראנים.
 • הופעה פומבית ראשונה של מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה, קאסם סלימאני, מאז הדיווחים על פציעתו לכאורה בסוריה. סלימאני השתתף בטקס לזכרו של תא"ל מחמד-עלי אללה-דאדי, שנהרג בשנה שעברה בתקיפה אווירית ביזור קוניטרה.
 • גורמי מודיעין בארצות-הברית ובעיראק העריכו, כי שלושת האזרחים האמריקאים, שנעלמו במחציתינואר בבגדאד, נחטפו על-ידי מיליציה שיעית המקושרת לאיראן. שר החוץ האיראני הבטיח לעמיתו האמריקאי לנסות ולסייע באיתור הנעדרים.
 • ארבעה לוחמים תימנים, שנפצעו במלחמת האזרחים בתימן ומתו מפצעיהם במהלך טיפול רפואי באיראן, נקברו בצפון-איראן חרף הסתייגות משרד החוץ האיראני.

 

הצהרות בכירים איראנים בנוגע למעורבות איראן באיזור
 • מחמד-עלי ג'עפרי (Mohammad Ali Jafari), מפקד משמרות המהפכה, אמר כי איראן תסכל את התוכנית הציונית-אמריקאית לחלוקת עיראק וסוריה וכי פלסטין היא הסוגיה המרכזית של עולם האסלאם. בכנס בשם "עזה, סמל ההתנגדות", שנערך בטהראן, אמר ג'עפרי כי ארצות-הברית היא שתכננה את אירועי ה-11 בספטמבר כדי לספק בידה תירוץ לתקוף את מדינות היזור ולאחר מכן גם את איראן. התוצאה הייתה, עם זאת, הפוכה, ובמקום צדאם חוסיין קמה בעיראק ממשלה שתומכת במהפכה האסלאמית, וארצות-הברית נאלצה בסופו של דבר לסגת מעיראק.
 • ג'עפרי תקף בחריפות גם את ערב הסעודית ואמר, כי בית המלוכה הסעודי משרת את האינטרסים של ארצות-הברית ושל ישראל באזור ותומך בדאעש. הוא ציין, כי פעילותם של אמצעי התקשורת הקשורים לסעודיה הביאה לירידת הסוגיה הפלסטינית מסדר יומו של העולם הערבי ולהפניית כל תשומת הלב של העולם הערבי להתפתחויות בסוריה ובעיראק.
 • ג'עפרי ציין, כי ההתפתחויות בעיראק, בסוריה ובלוב הובילו לשני הישגים גדולים מבחינת איראן. ההישג הראשון הוא חיזוק הקשר בין אזרחי מדינות אלה לאיראן, דבר שלא היה קיים לפני שדאעש החלו לפעול במדינות אלה. הוא אמר, כי אזרחי סוריה מבינים כיום, שאיראן היא המדינה היחידה שאכן תומכת בהם. ההישג השני הוא גיוסם של למעלה מ-200 אלף לוחמים במסגרת מיליציות עממיות, שהוקמו בסוריה, בעיראק ובלוב, ושאין ביכולתו של אף צבא, ובכלל זה צבאות ארצות-הברית וישראל, להביס. הישגים אלה יימשכו, לדבריו, עד לשחרור פלסטין וירושלים (ספאה ניוז, 20 בינואר 2016).
 •  חסין-אמיר עבדאללהיאן (Hossein-Amir Abdollahian), סגן שר החוץ האיראני לענייני ערב ואפריקה, הגיע ב-27 בינואר 2016 למוסקבה לשיחות עם בכירים רוסים בנוגע להתפתחויות במזרח התיכון, ובעיקר בסוריה ובתימן. במהלך ביקורו נועד סגן השר עם עמיתו הרוסי ומיכאיל בוגדנוב, שליח נשיא רוסיה לענייני המזרח התיכון (תסנים ניוז, 27 בינואר 2016).
 • עלי לאריג'אני (Ali Larijani), יו"ר המג'לס, שקיים בשבוע שעבר ביקור בעיראק, אמר בריאיון לתחנת הטלוויזיה אלעראקיה (al-Iraqiya), כי בשונה מכמה ממדינות האזור, התומכות בקבוצות טרור ומכחישות זאת, איראן אינה מסתירה את תמיכתה בחזבאללה. הוא אמר, כי חזבאללה הוקם כדי להיאבק בדיכוי מצד "המשטר הציוני" וכי איראן תומכת הן בארגון זה והן במיליציות השיעיות בעיראק, שהוקמו במטרה להיאבק בטרור (פארס, 25 בינואר 2016).
מעורבות איראן בסוריה ובלבנון
 • בשבועיים האחרונים דווח בתקשורת האיראנית על מותם של חמישה לוחמים נוספים של משמרות המהפכה בסוריה. מאז תחילת המתקפה הקרקעית בצפון-סוריה באוקטובר 2015 נהרגו בסוריה למעלה מ-135 לוחמי משמרות המהפכה. 
 • לראשונה מאז הדיווחים על פציעתו בסוריה, השתתף קאסם סלימאני (Qasem Soleiamani), מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה, באירוע פומבי. ב-21 בינואר 2016 נאם סלימאני בטקס לזכרו של תא"ל מחמד-עלי אללה-דאדי (Mohammad Ali Allahdadi), קצין משמרות המהפכה, שנהרג בתקיפה האווירית, שיוחסה לישראל באיזור קוניטרה ב-18 בינואר, 2015. בתקיפה, שנועדה לסכל את כוונת איראן וחזבאללה להקים תשתית טרור נגד ישראל בגבול סוריה, נהרגו גם שישה פעילי חזבאללה, בהם ג'האד מע'ניה, בנו של עמאד מע'ניה, ראש הזרוע הצבאית של חזבאללה לשעבר. בנאום, שנשא סלימאני במהלך הטקס, אמר, כי אלפים רבים של לוחמים מגנים כעת על המקומות הקדושים לשיעה בסוריה מפני אויבי הקוראן והנביא מחמד (פארס, 21 בינואר 2016).
 • מחסן כאזמיני (Mohsen Kazemeini), מפקד משמרות המהפכה במחוז טהראן, אמר, כי נוכחותם של "מגני המקומות הקדושים" בסוריה נדרשת כדי להגן על ערכי המהפכה האסלאמית ועל ערכי מכונן המהפכה הנמצאים תחת מתקפה מצד המערב והציונים. מאז תחילת הלחימה בסוריה נהרגו, לדבריו, 28 "יועצים" איראנים ממחוז טהראן. כאזמיני ציין, שאזרחים המעוניינים להתנדב להישלח לסוריה, יכולים להירשם במרכזי הבסיג' ברחבי המחוז, אך רק מספר קטן מאלה שעוברים אימונים נשלחים לסוריה (דפאע פרס, 26 בינואר 2016).
 • כמה אתרים המזוהים עם משמרות המהפכה פרסמו בימים האחרונים הודעה לאזרחים איראנים ובה קריאה להעברת תרומות עבור הלוחמים בסוריה. בהתאם להודעה זו, יכולים אזרחים לתמוך בלוחמים בסוריה על-ידי שליחת חבילות באמצעות שירותי הדואר האיראנים, העברת תרומה באמצעות חשבון בנק, שנפתח לשם כך בבנק מלי (Melli) שמספרו 0205364656006, או העברה מקוונת באמצעות האתר behesht.info.
 • מחמד פתח-עלי (Mohammad Fathali), שגריר איראן בלבנון, אמר בפגישה עם סמיר מקבל (Samir Moqbel), שר ההגנה הלבנוני, כי איראן מוכנה יותר מתמיד לספק לצבא לבנון סיוע צבאי במלחמתו בטרור. הוא אמר כי הטרור "התכפירי" הוא תוצר של המשטר הציוני וכי ללבנון ולאיראן יש תפקיד מרכזי במאבק נגדו. בתוך כך אמר שר ההגנה הלבנוני כי בכוונתו לבקר בקרוב באיראן בראש משלחת צבאית רמת-דרג על מנת לדון בהצעת איראן להגיש סיוע צבאי לצבא לבנון (פארס, 23 בינואר 2016).
 מעורבות איראן בעיראק
 • גורמי מודיעין בארצות-הברית ובעיראק העריכו, כי שלושת האזרחים האמריקאים, שנעלמו במחצית ינואר בבגדאד, נחטפו על-ידי מיליציה שיעית המקושרת לאיראן. השלושה, עובדים בחברה פרטית קטנה, שהועסקה במסגרת חוזה עם צבא ארצות-הברית, נחטפו בבית פרטי בדרום-מזרח בגדאד. המקורות האמריקאים אמרו, עם זאת, כי וושינגטון אינה מוצאת סיבה להאמין שטהראן הייתה מעורבת בחטיפתם או שהשלושה מוחזקים באיראן. חידר אלעבאדי (Haider al-Abadi), ראש ממשלת עיראק, הטיל ספק בנוגע למעורבות איראן בפרשה. בפתח פגישתו עם מזכיר המדינה האמריקאי, ג'ון קרי, שהתקיימה במסגרת ועידת דאבוס, אמר אלעבאדי, כי לא ברור כלל אם מדובר בחטיפה (רויטרס, 22 בינואר 2016).
 • חסין ג'אברי אנצארי (Hossein Jaberi Ansari), דובר משרד החוץ האיראני, אמר בשבוע שעבר, כי מזכיר המדינה האמריקאי, ג'ון קרי, ביקש מאיראן לסייע באיתור שלושת האזרחים האמריקאים וכי מחמד-ג'ואד זריף (Mohammad Javad Zarif), שר החוץ האיראני, הבטיח לו כי איראן תסייע ככל יכולתה בפרשה זו (איסנ"א, 25 בינואר 2016).
מעורבות איראן בתימן
 • קבוצה של לוחמים ופצועים שיעים-חות'ים, שנפצעו במהלך מלחמת האזרחים בתימן, ביקרה לאחרונה בקבר האמאם רזא בעיר משהד שבאיראן (אבנ"א, 18 בינואר 2016).
 • בתוך כך דיווחה התקשורת האיראנית, כי ארבעה לוחמים תימנים, שנפצעו במלחמת האזרחים בתימן לפני כעשרה חודשים ומתו מפצעיהם בבית חולים בטהראן, הובאו לקבורה ב-21 בינואר 2016 בעיר אמל (Amol), שבמחוז מאזנדראן (Mazandaran), מאחר שלא היה ניתן להשיב את גופותיהם לתימן בשל התנגדות ערב הסעודית. האתר דיגרבאן דיווח (21 בינואר 2016), כי משרד החוץ האיראני ניסה למנוע את פרסום קבורתם של ארבעת הלוחמים באיראן כדי שלא להחריף את המשבר הדיפלומטי בין איראן לערב הסעודית.
פעילות דתית והסברתית איראנית בעולם
 • יו"ר המועצה העליונה של המכללות הדתיות בעיר קום, איתאללה מרתזא מקתדאא'י (Ayatollah Morteza Moqtadaei), קיים בסוף ינואר 2016 ביקור בן שלושה ימים בגיאורגיה בהזמנת יועץ ראש הממשלה וראש רשות הדתות של גיאורגיה. ביקורו של איש הדת הבכיר נועד לצורך קיום פגישות עם אנשי דת מוסלמים במדינה ובחינת שיתוף פעולה דתי אפשרי. כ-10% מאוכלוסיית גיאורגיה הינם מוסלמים (אירנ"א, 27 בינואר 2016).