מבט לג’האד העולמי (17- 23 בדצמבר 2015)

ג'האד עולמי

ג'האד עולמי

שלושה פעילי דאעש, שביצעו את פיגוע ההתאבדות במחסום בכפר חמאם אלתרכמאן

שלושה פעילי דאעש, שביצעו את פיגוע ההתאבדות במחסום בכפר חמאם אלתרכמאן

מהלך צבאי של כוחות הביטחון העיראקים לכיבוש העיר אלרמאדי

מהלך צבאי של כוחות הביטחון העיראקים לכיבוש העיר אלרמאדי

מהלך צבאי של כוחות הביטחון העיראקים לכיבוש העיר אלרמאדי

מהלך צבאי של כוחות הביטחון העיראקים לכיבוש העיר אלרמאדי

נגמ

נגמ"ש התופת של דאעש, שהתפוצץ מערבית לעיר סאמראא' (אעמאק, 17 בדצמבר 2015).

סטטיסטיקה של פיגועי דאעש במערב אפריקה בחודשים אוקטובר-נובמבר 2015 (אח'באר אלמסלמין, 19 בדצמבר 2015).

סטטיסטיקה של פיגועי דאעש במערב אפריקה בחודשים אוקטובר-נובמבר 2015 (אח'באר אלמסלמין, 19 בדצמבר 2015).

פעילי דאעש חמושים ורעולי פנים הנושאים דברים כנגד בית המלוכה הסעודי.

פעילי דאעש חמושים ורעולי פנים הנושאים דברים כנגד בית המלוכה הסעודי.


עיקרי אירועי השבוע

 • ב-22 בדצמבר 2015 פתח צבא עיראק, בסיוע מליציות שיעיות ובני שבטים סונים, ובסיוע אווירי של ארה"ב והקואליציה, במהלך צבאי לשחרור העיר אלרמאדי (שמרבית תושביה עזבוה). אלרמאדי הינה הבירה של מחוז אלאנבאר הסוני, המרוחקת כ-100 ק"מ מהבירה בגדאד. המהלך הנוכחי בא לאחר כמה חודשים, שבהם הידק צבא עיראק את המצור על אלרמאדי ועמד בפני לוחמת גרילה מתמשכת של פעילי דאעש. עתה דיווחו מקורות עיראקיים ומערביים כי צבא עיראק מתקדם למרכז העיר, עליה מגינים כמה מאות פעילי דאעש, וכי "הקרב הגדול" לשחרורה צפוי להתקיים תוך כמה ימים.
 • אם יצליחו הכוחות העיראקיים לשחרר את העיר אלרמאדי יהיה זה הכישלון הבולט ביותר שספג דאעש בעיראק מאז פסגת הישגיו בקיץ 2014. כישלון זה יהווה המשך לדחיקת דאעש מהערים ביג'י (סוף אוקטובר 2015) ותכרית (תחילת אפריל 2015), שמצפון לבגדאד. בהנחה שהעיר תיפול לידי הכוחות העיראקים, יהווה אובדנה מכה יוקרתית וצבאית לדאעש. שכן הוא עלול לערער את שליטתו על ערים נוספות במחוז אלאנבאר, ממנו צמח דאעש, ובכלל זה שליטתו על העיר פלוג'ה, הנמצאת בין אלרמאדי לבין הבירה בגדאד.
 • סעודיה הכריזה על הקמת קואליציה אסלאמית למאבק בטרור בה חברות 35 מדינות מוסלמיות סוניות מהמזרח התיכון, אפריקה ואסיה. בשלב זה עדיין לא ברור מה יהיה אופי פעילות הקואליציה ומה תהייה מידת הנכונות של חברותיה לפעילות צבאית משותפת נגד דאעש. ארה"ב הביעה תמיכתה בקואליציה, רוסיה הביעה ספק בנחיצותה ודאעש (כדרכו) הגיב בקמפיין תודעתי רוויי איומים נגד בית המלוכה הסעודי. 

 

המערכה הבינלאומית נגד דאעש

תקיפות ארה"ב ומדינות הקואליציה
 • השבוע נמשכו התקיפות האוויריות של ארה"ב ומדינות הקואליציה נגד מטרות דאעש. במהלך השבוע בוצעו עשרות תקיפות באמצעות מטוסי קרב, מטוסי תקיפה וכלי טיס בלתי מאוישים. עיקרי התקיפות:
 • בסוריה התמקדו התקיפות באזור הסמוך לעין עיסא, מארע (מצפון לחלב) ואלרקה. בתקיפות נפגעו פעילי דאעש והושמדו עמדות לחימה,  כלי רכב ועמדות ארטילריה.
 • בעיראק התמקדו התקיפות באזור רמאדי, סנג'אר, אלבגדאדי, קיסיק, מוצול, פאלוג'ה והית. בתקיפות נפגעו פעילי דאעש, אתר לייצור רכבי תופת, שיירות כלי רכב, צירי תנועה בשימוש דאעש, כלי ארטילריה ועוד.
הפעילות האמריקאית
 • גורמים במערכת הביטחון של ארה"ב טענו, כי הפעילות הרוסית בצפון סוריה הובילה לשיבוש ממשי של מאמצי הסיוע של ארה"ב לכוחות המורדים המתונים. עוד אמרו , כי ארה"ב הפסיקה לבצע טיסות קרב מאוישות בצפון מערב סוריה לאור הסכנה הנשקפת להם בעקבות פריסת מערכות ההגנה האווירית הרוסיות המתקדמות. לדבריהם הנושא עלה במהלך ביקור ג'והן קרי, מזכיר המדינה של ארה"ב, במוסקבה ובשיחת ראש המטות המשולבים ג'וזף דאנפורד עם עמיתו הרוסי  (אקספרס, 17 בדצמבר 2015).
 • דווח כי, הפנטגון שוקל הרחבה של פעילות תקיפות הסייבר נגד דאעש. זאת בהנחה, שנקיטת אמצעים אגרסיביים יותר לשיתוק המחשבים, השרתים והטלפונים הסלולאריים של "הקבוצות הקיצוניות" יסייע באופן משמעותי לסיכול פעולות טרור אפשריות. מפקדת הסייבר של צבא ארה"ב פיתחה שורה של "תוכנות זדוניות", שניתן לחבל באמצעותן ביכולות התעמולה והגיוס של דאעש. עוד נמסר, כי מימוש יכולות אלה נתקל בהתנגדות מצד גופי המודיעין, שכן חסימת הגישה לרשתות החברתיות, לאתרי האינטרנט ולטלפונים הסלולאריים בסוריה ובעיראק יכולה למנוע מידע  חיוני לגבי מיקום פעילים ומנהיגים ולגבי כוונות הארגון (20 בדצמבר 2015,  thestar.com, ).
הפעילות הצרפתית

נמסר כי נושאת המטוסים הצרפתית שארל דה גול ערכה את מבצעיה הראשונים נגד דאעש בסוריה ובעיראק  מאזור המפרץ הפרסי בו היא שוהה (Defence Talk, 21 בדצמבר 2015). לקראת ביקורו במוסקבה הצהיר ג'אן איב לה דריאן, שר ההגנה הצרפתי, שבכוונת צרפת לבקש מרוסיה להגביר את הפעילות שלה נגד דאעש ואת שיתוף הפעולה שלה עם צרפת. לדבריו צרפת תציע לרוסיה חילופי מידע מודיעיני ועדכון הדדי של תוכניות למלחמה נגד הטרור (AFP, 21 בדצמבר 2015).

המעורבות הרוסית במלחמת האזרחים בסוריה

 • מטוסי קרב רוסיים המשיכו בתקיפות בסוריהבעיקר באזור חמץ, אדלב, אללד'אקיה, חלב חמאת ודמשק. על פי הערכות הרוסים במהלך התקיפות, שביצעו ברחבי סוריה, נהרגו 300 פעילי דאעש  (אתר RT, 17 לדצמבר 2015 ):
 • באזור חמץ ביצע חיל האוויר הרוסי 59 גיחות מבצעיות ותקף 200 מטרות. בין המטרות שהותקפו היו מחסני נשק ובסיסים תת-קרקעיים, המשמשים כמרכזי פיקוד ושליטה של דאעש.
 • בתקיפות באזור אדלב נהרגו עשרות פעילים ועשרות נפצעו מקרב פעילי צבא אלפתח (אלג'זירה, 20 בדצמבר 2015). בתקשורת הערבית נטען, כי הרוסים תקפו באדלב גם מבנים אזרחים ומרפאה כתוצאה מכך נהרגו 43 איש, ו-150 נפצעו. משרד ההגנה הרוסי הכחיש את הדיווחים הללו (גארדיאן, 20 לדצמבר 2015).
 • במהלך התקיפות בשבוע החולף השמידו כלי טיס רוסיים שישה מתקנים ליצור נפט ופגעו בשבע שיירות, שהובילו נפט ומוצרים ליצור נפט. על פי דובר שר ההגנה, יגור קונסקוב בתקיפות שביצע חייל האוויר הרוסי באזור דיר אלזור וחסכה נפגעו 15 עמדות טעינה של מכליות דלק, והושמדו בערך כמאה מכליות. להערכתו גרמה רוסיה לירידה של כחמישים אחוז בהכנסות דאעש מסחר בנפט (מסכום של שלושה מיליון דולר, ל-1.5 מיליון דולר ליום). לדבריו, מתחילת המבצע הרוסי בסוריה, כוחות האוויר הרוסים השמידו למעלה מ-1,200 מיכליות נפט (טאס, 15 בדצמבר 2015).
 • במסיבת עיתונאים, שערך ולדימיר פוטין נשיא רוסיה,אמר, כי ארה"ב ורוסיה רואות במידה רבה בעין אחת את כיווני הפיתרון למשבר בסוריה. הוא חזר על עמדת רוסיה, שהתקיפות בסוריה תמשכנה כל עוד סוריה תבקש זאת מרוסיה . בסרט תיעודי, ששודר בטלוויזיה הרוסית, אמר נשיא רוסיה, כי הפעילות הצבאית הרוסית הוכיחה את יעילותה והיא מבטאת שיתוף פעולה בין חיל האוויר, הצי, צבא רוסיה וקהיליית המודיעין ברוסיה. פוטין הוסיף, כי בסוריה באה לידי ביטוי רק חלק מהיכולת הרוסית וכי במידת הצורך מוכנה רוסיה לעשות שימוש באמצעים צבאיים נוספים. בהקשר זה חזר והבהיר שר ההגנה, סרגיי שויגו, כי כוחות צבא רוסיה לא ייקחו חלק במבצע קרקעיים בסוריה (20 בדצמבר 2015,  אתר RT).
הקמת קואליציה אסלאמית למאבק בטרור בראשות סעודיה
 • כחלק מהמערכה הבינלאומית והאזורית נגד דאעש הכריזה סעודיה על הקמת קואליציה אסלאמית למאבק בטרור. בברית חברות 35 מדינות מוסלמיות סוניות מהעולם הערבי, אפריקה ואסיה בין השאר חברות בקואליציה מדינות המפרץ (מלבד עומאן), תורכיה, ירדן , מצרים לבנון, הרשות הפלסטינית, פקיסטאן ועוד. לדברי הסעודים עשר מדינות נוספות הביעו תמיכה עקרונית בברית ויתכן שיצטרפו אליה בקרוב. לדברי מחמד בן סלמאן, סגנו של יורש העצר, תפעל הברית באזורים כמו עיראק, סוריה, לוב, תימן ומצרים. הוא ציין כי הקואליציה תקפיד לפעול תוך תיאום והסכמה של כלל הגורמים המקומיים הלגיטימיים והקהילה הבינלאומית (רויטרס, 14 בדצמבר 2015).
 • לפי שעה לא ברור מה יהיה אופי פעילות הקואליציהומה תהייה מידת הנכונות של חברותיה לפעילות צבאית משותפת נגד דאעש. מכל מקום, ארה"ב הביעה תמיכתה בקואליציה. מזכיר ההגנה אשטון קרטר בירך על הצעד המהווה לדבריו תרומה משמעותית למאבק בדאעש. דובר מזכיר ההגנה האמריקאי אמר, כי  ממשל ארה"ב לומד את הנושא וכי בכל מקרה מדובר בקואליציה נפרדת מזו של ארה"ב. נשיא רוסיה ולדימיר פוטין קבע כי יש ללמוד את האירוע ולנתח את מטרות הקואליציה האסלאמית והמשתתפים בה. מאוחר יותר הוא הביע ספק לגבי נחיצותה של הקואליציה בהובלת סעודיה לאור קיום הקואליציה האמריקאית (רויטרס, אלערביה, 14 בדצמבר 2015).

עיקרי התפתחויות בסוריה

כללי

גם השבוע לא חלו שינויים משמעותיים בשטח: במחוז חמץ נמשכו הקרבות בין כוחות המשטר הסורי לפעילי דאעש, באזור העיירות מהין וצדד, דרומית מזרחית לחמץ.במחוז חלבנמשכו הקרבות בין פעילי דאעש לכוחות המשטר הסורי באזור שדה התעופה כוירס ממזרח לחלב. במחוז דיר אלזור כבשו פעילי דאעש כמה עמדות בקרבת שדה התעופה אולם צבא סוריה עדיין שולט בשדה התעופה. מצפון ללאד'קיה כבש צבא סוריה חלק מהמרחב הכפרי והחזיר לעצמו את השליטה באזור.

 

מחוז חמץ

ב-19 בדצמבר 2015 דווח באתר דאעש, כי עשרה מאנשי כוחות המשטר הסורי נהרגו במהלך עימותים עם פעילי דאעש בעת, שניסו להתקדם בשני צירים באזור הר אלחזם (Al Hazm), בין העיירות מהין וצדד מדרום מזרח לחמץ (ראו מפה). דאעש טוען, כי פעיליו השמידו שלושה טנקים של צבא סוריה וכלי נ"מ (אעמאק, 19 בדצמבר 2015). ב-21 בדצמבר 2015 נמסר, כי כוחות הביטחון הסוריים תקפו קבוצה של פעילי דאעש בכפר מהין והרגו את אנשיה (דמשק אלא'ן, 21 בדצמבר 2015).

מחוז חלב
 • דאעש ממשיך בנסיונותיו לפגוע בכוחות הסוריים שבשדה התעופה הצבאי כוירס, שממזרח לחלב. פעילי דאעש ביצעו ירי רקטות וירי צלפים לעבר שדה התעופה.ב-17 בדצמבר 2015 ביצע פעיל דאעש פיגוע התאבדות נגד חיילי צבא סוריה מצפון לשדה התעופה. דאעש טען, כי בפיגוע נהרגו חיילים רבים ובהם קצין בדרגת אלוף-משנה. לאחר ביצוע בעקבות הפיגוע התנהלו תקריות בין צבא סוריה לבין פעילי דאעש,שתקפו מספר כפרים צפון מזרח לשדה התעופה (אעמאק, 18 בדצמבר 2015).
 • מנגד, שידרההטלוויזיה הסורית בשידור ישיר סרט המתעד את חידוש הפעילות בשדה התעופה כוירס, לאחר שלא היה פעיל במשך שלוש וחצי שנים. בסרט נראו המראות ונחיתות של מטוסי קרב בשדה התעופה. לדברי הקריין ישמש עתה שדה התעופה נקודת יציאה "להשמדה של קיני טרור ומעוזים של דאעש במזרח המחוז" (הטלוויזיה הסורית, 15 בדצמבר 2015). למרות התעמולה הסורית לא ברור האם שב השדה לכשירות מבצעית מלאה.
דיר אלזור
 • ב-16 בדצמבר 2015 דווח, כי פעילי דאעש כבשו שלוש עמדות של צבא סוריה באזור אלג'פרה, דרומית מזרחית לדיר אלזור סמוך לשדה התעופה של העיר. דווח כי פעילי דאעש תקפו את העמדות והרגו שבעה חיילים סורים (16 בדצמבר 2015,  אתרa3maqnews.tumblr.com ). ב-17 בדצמבר 2015 פוצץ דאעש מכונית תופת במקום הערכות של כוחות הביטחון הסורים באזור שדה התעופה (ועדות התיאום המקומיות, 17 בדצמבר 2015).
אללד'אקיה
 • צבא סוריה הצליח להחזיר לעצמם שליטה על המרחב הכפרי שמצפון ללד'אקיה, לאחר עימותים עם פעילי ג'בהת אלנצרה וצבא סוריה החופשי (אלמצדר, 16 בדצמבר 2015). בעל חשבון טוויטר המזוהה עם המשטר הסורי דיווח, כי צבא סוריה בסיוע חיל האוויר הרוסי, הצליחו להחזיר לעצמם את השליטה על 56 אתרים באזור הכפרי שמצפון מזרח לאללאד'קיה (Al Ladhiqiyah) (חשבון הטוויטרHassan Ridha@sayed_ridha , 18בדצמבר 2015).
מחוז אלרקה
 • שלושה פעילי דאעש נושאי חגורות נפץ ביצעו פיגוע התאבדות במחסום של הכוחות הכורדים (YPG), הפיגוע בוצע בכניסה לכפר חמאם אלתרכמאן מצפון לאלרקה בקרבת גבול סוריה-תורכיה. בהתקיפה נהרגו ככל הנראה הלוחמים הכורדים, שאיישו את המחסום (18 בדצמבר 2015,  אתר a3maqagency.wordpress.com).
דרעא
 • בדרום רמת הגולן ובאזור דרעא נמשכו הקרבות בין צבא אלפתח, בהנהגת ג'בהת אלנצרה, לבין חטיבת שהדאא' אלירמוכ המזוהה עם דאעש.נמסר, כי כוחות הביטחון הסורים בדרעא תקפו את ציר האספקה של ג'בהת אלנצרה בדרעא וריכוזים של חמושים בשכונת אלמנשיה (דמשק אלא'ן, 17 בדצמבר 2015). כמו כן אירעו עימותים בין צבא אלפתח לבין חטיבת שהדאא' אלירמוכ בפאתי העיירה סחם אלג'ולאן (ח'טוה, 18 בדצמבר רדיו שאם, 21 בדצמבר 2015).
 • ארגון ג'בהת אלנצרה הודיע על מינויו של אבו אחמד אלשאמי כמפקד הארגון באזור דרום סוריה במקומו של אבו ג'ליביב אלטובאסי(ח'טוה, 17 בדצמבר 2015). בעקבות פרסומים כי אבו ג'לביב נהרג או נפצע באורח קשה מסר ארגון ג'בהת אלנצרה, כי אבו ג'ליביב הודח מתפקידו. אחמד אלשאמי, פלסטיני במוצאו, שימש כסגנו של אבו ג'ליביב. הוא מילא בעבר מספר תפקידים בג'בהת אלנצרה ביניהם מפקד ("אמיר") אזור המזרח ונציג ג'בהת אלנצרה בצבא אלפתח בדרום. נמסר כי לאבו אחמד אלשאמי קשרים עם השיח' הירדני הסלפי, אבו מחמד אלמקדסי (אלספיר, 18 בדצמבר 2015).

עיקרי ההתפתחויות בעיראק

מחוז אלאנבאר
מהלך צבאי של כוחות הביטחון העיראקים לכיבוש העיר אלרמאדי
 • ב-22 בדצמבר 2015 פתח צבא עיראק במהלך צבאי לשחרור העיר אלרמאדי, בירת המחוז הסוני אלאנבאר, הגדול בעיראק. העיר אלרמאדי, המרוחקת כ-100 ק"מ מהבירה בגדאד, נפלה לידי דאעש ב-15 במאי 2015. כיבושה סימן, בדיעבד, את פסגת הישגיו של דאעש בעיראק. אם תצליח ההתקפה ואלרמאדי תשוחרר בידי הכוחות העיראקים, יהווה הדבר מכה קשה לדאעש והמשך לכישלונות שספג דאעש בזירה העיראקית במהלך 2015 (אובדן הערים תכרית וביג'י שמצפון לבגדאד)[1]. אובדן אלאנבאר עלול לערער את מעמדו של דאעש בערים חשובות נוספות במחוז אלאנבאר הסוני, בסיס התמיכה של דאעש, ממנו הוא התפשט למחוזות אחרים בעיראק.

 

 • על פי הערכת המודיעין העיראקי ערוכים באלרמאדי 300-250 פעילים של דאעש ועוד כמה מאות תומכים. מולם פועלים כ-10,000 חיילים עיראקיים המסתייעים באנשי מליציות שיעיות ובבני שבטים סונים מקומיים (רויטרס, 21 בדצמבר 2015; רויטרס והארץ, 23 בדצמבר 2015; אלחרה, 19 בדצמבר 2015; ארא ניוז, 19 בדצמבר 2015). התקדמות הכוחות העיראקים מתבצעת בסיוע אווירי של הקואליציה הבינלאומית וחיל האוויר העיראקי (אלערביה, 17 בדצמבר 2015).
 • בחודשים האחרונים הידקו הכוחות העיראקים, בסיוע אווירי של הקואליציה, את המצור על העיר אלרמאדי. דאעש הגן על העיר באמצעות מערך הגנה שהקים בה ובצד זאת ניהל מלחמת גרילה נגד הכוחות העיראקים. פעולות הגרילה כללו תקיפות פתע של כוחות עיראקים, הנחת מטעני צד על הצירים המובילים לאלרמאדי והפעלת מחבלים מתאבדים. כל זאת על מנת לשבש את ההכנות של צבא עיראק לכיבוש העיר למנוע כיתורה ולהקשות על תנועת כוחותיו בצירים הראשיים.
 • למתקפה הנוכחית קדמה פנייה של צבא עיראק לתושבים, שנותרו בעיר, לפנות את בתיהם תוך 72 שעות. מנגד טען משרד ההגנה של עיראק, כי פעילי דאעש מנעו מהתושבים לעזוב את העיר על מנת להשתמש בהם כ"מגן אנושי" (רויטרס, 21 בדצמבר 2015). בשלב זה לא ברור עד להיכן הצליחו להתקדם הכוחות העיראקים, שנכנסו לעיר אולם דומה, כי הם מתקרבים למרכזה ואולי אף נמצאים שם. גורמי ביטחון עיראקיים, שצוטטו ע"י רויטרס העריכו ש"הקרב הגדול" לטיהורה של אלרמאדי מפעילי דאעש המצויים בה צפוי להתרחש בעוד כמה ימים.
אלפלוג'ה
 • זרוע ההסברה של דאעש דיווחה, כי פעילי הארגון תקפו מפקדות של צבא עיראק באזור זובע, דרומית מזרחית לעיר אלפלוג'ה והצליחו להשתלט עליהן. דאעש מסר כי לכוחות העיראקיים היו חמישה-עשר הרוגים (אעמאק, 17 בדצמבר 2015). הגם נראה לנו כי העיר אלפלוג'ה, הנמצאת בין בגדאד לאלרמאדי, תהייה על הכוונת של הכוחות העיראקים, לכשיושלם שחרורה של העיר אלרמאדי.
העיר בגדאד
 • דאעש ממשיך ליזום פיגועים בבגדאד. ב-21 בדצמבר 2015 נפצע שוטר עיראקי בהתפוצצות מטען צד בדרום-מערב העיר בגדאד. ככל הנראה דאעש עומד מאחורי הפיגוע (אלסומריה, 21 בדצמבר 2015).
העיר סאמראא'
 • דאעש ממשיך במאמציו לערער את שליטת צבא עיראק בעיר סאמראא', שמצפון לבגדאד, ובסביבותיה. זרוע ההסברה של דאעש דיווחה, כי ארבעה מחבלים מתאבדים של הארגון פוצצו עצמם, באמצעות נגמ"ש תופת וטרקטור ממולכד, נגד כוחות הביטחון העיראקיים מערבית לעיר סאמראא'. בעקבות האירוע התקיימו במקום עימותים בין פעילי דאעש לכוחות העיראקיים (אעמאק, 17 בדצמבר 2015). ב-20 בדצמבר 2015 דיווח אתר המזוהה עם דאעש , כי הארגון שיגר ארבעה רקטות ו-15 פצצות מרגמה לעבר בסיסי צבא עיראק בעיר סאמראא' (אח'באר אלמסלמין, 20 בדצמבר 2015).
מחוז נינוא
מוצול
 • מקורות ביטחוניים אמריקאים דיווחו, כי במרחב מוצול-ארביל התנהלו השבוע העימותים השבוע בין פעילי דאעש לכוחות הפשמרגה הכורדיים. עימותים אלו היו החריפים ביותר מזה כחמישה חודשים. על-פי מקורות בפשמרגה, כי בתקיפה, שביצע דאעש נגד הכוחות הכורדים בדרום-מזרח מוצול, נהרגו ארבעים פעילי דאעש וכמה לוחמי פשמרגה (בי בי סי בערבית, 18 בדצמבר 2015).

מצרים וחצי האי סיני

 • במהלך השבוע המשיכו כוחות הביטחון המצריים בפעילות הצבאית נגד שלוחת סיני של דאעש. במסגרת זאת הם קיימו פעילות ביטחונית אינטנסיבית בעיקר במרחב רפיח – אלשיח' זויד – אלעריש.מקורות מצריים מסרו, כי פעילי טרור רבים נעצרו, נהרסו תשתיות והוחרמו כלי רכב ואופנועים.
 • נמסר, כי כוחות הביטחון המצריים פתחו השבוע במבצע ביטחוני נרחב באזור המכונה ואדי אללצאן בו מצויים מקומות מסתור של פעילי טרור. במהלך סריקות, שנערכו באזור נתפסו ספרים בעלי תוכן אסלאמי קיצוני ומשקפות ראיית לילה (פורטל וטו, 20 בדצמבר 2015). שני בכירים במחוז סיני של דאעש, אבראהים אבו קריעה ואחמד סאל אבו זריק, נהרגו כאשר המכונית בה נסעו הותקפה על ידי מסוקים בדרום רפיח (פורטל וטו, 21 בדצמבר 2015).
 • למרות הפעילות הביטחונית המצרית נמשכה שיגרת הפיגועים של דאעש נגד כוחות הביטחון המצריים, חלקם סוכלו על ידי כוחות הביטחון המצריים:
 • ב-20 בדצמבר 2015 –התפוצץ מטען חבלה בקרבת שריונית של כוחות ביטחון המצריים בכביש החוף באלעריש סמוך למלון Swiss Inn. לא היו נפגעים. מחוז סיני של דאעש קיבל אחריות על הפיגוע (חשבון טוויוטר המזוהה עם הארגון, 20 בדצמבר 2015). בהודעת דאעש נאמר, כי פעילי הארגון הפעילו מטען נגד שיירה של סגן מנהל הביטחון צפון סיני של מצרים, שנעה על כביש החוף באלעריש. עוד נמסר, כי הפיגוע בוצע כתגובה למעצר נשים מהשבטים הבדואים בסיני (אח'באר אלמסלמין, 20 בדצמבר 2015).
 • ב-19 בדצמבר 2015 –נטרלו חבלנים מטען חבלה, שהונח ברחוב הראשי באלעריש (אלמצרי אליום, 19 בדצמבר 2015).
 • ב-18 בדצמבר 2015 –כוחות הביטחון המצריים פוצצו מטען חבלה גדול, שהוטמן בכביש הבינלאומי בכרם אלקואדיס בדרום אלשיח' זויד (פורטל וטו, 18 בדצמבר 2015).
 • 18 בדצמבר 2015 –מטען חבלה התפוצץ סמוך לשריונית של כוחות הביטחון המצריים  באחת השכונות באלעריש. לא היו נפגעים (אליום אלסאבע, 18 בדצמבר 2015).
 • ב-17 בדצמבר 2015–  מספר חיילים מצריים נהרגו ונפצעו מפיצוץ מטען חבלה בכלי רכב משוריין של המשטרה באלעריש. בעקבות כך הוצבו מחסומים נוספים בעיר והועמקו החיפושים במכוניות (אלוטן, 17 בדצמבר 2015).

פלסטינים וערביי ישראל

שני ילידי ברלין ממוצא פלסטיני מואשמים בניסיון פיגוע נגד יעד ישראלי

 • בבית משפט בגרמניה נפתח ב-16 בדצמבר 2015 משפטם של שני צעירים בני 21  ילידי ברלין המזוהים עם דאעש. השניים מואשמים, כי תכננו לבצע פיגוע בשגרירות ישראל בגרמניה או במטרה ישראלית אחרת בגרמניה בין דצמבר 2014 ליולי 2015. ברשות השניים המכונים "מחמד" ו"עלי" (שמותיהם המלאים לא פורסמו) נמצאו אמצעים להכנת מטען נפץ רב עוצמה. בחודש יוני 2015 נתפסו השניים בעת שניסו להכין מטען מחזיזים. השניים מזוהים עם דאעש ובמכשיר הטלפון הסלולרי שלהם נמצאו תכנים של דאעש (ynet, 16 בדצמבר 2015).

הג'האד העולמי במדינות נוספות

לוב
העיר סרת
 • זרוע ההסברה של דאעש במחוז טריפולי פרסמה ב-19 בדצמבר 2015 סידרת תמונות המתעדת את פעילות דאעש בעיר סרת.  בתמונות נראים פעילים של משטרת המוסר (אלחסבה) בעיר מנתצים מצבות בבתי הקברות ונראה בית הדין השרעי (אח'באר דולת אלאסלאם, 19 בדצמבר 2015).
 • דווח כי פעילי דאעש בסרת החרימו משלוח של ציוד דיאליזה, שהיה בדרכו מטריפולי לבנע'אזי. הם העבירו את הציוד לבית החולים בסרת "לשימוש המוסלמים" (אח'באר ליביא 24, 18 בדצמבר 2015).

שליטתו של דאעש על קטעים מכביש החוף הלובי במרחב סרת יוצרת למעשה נתק גיאוגרפי בין טריפולי לבנע'אזי ומאפשרת לדאעש "להחרים" סחורות וציוד המועברים דרך כביש החוף (או לגבות תשלומים תמורת אישור מעברם).

 

אלג'יריה
 • ב-18 בדצמבר 2015 פורסמה באתר המזוהה עם דאעש הודעה בה קיבל מחוז אלג'יריה של הארגון אחריות להפעלת שני מטענים נגד סיור רגלי של חיילי צבא אלג'יריה בג'בל אלוחש (Jabal al Wahsh), שבעיר קונסטנטין הנמצאת כ-322 ק"מ ממזרח לבירה אלג'יר. בתקרית זו נהרגו ונפצעו מספר חיילים (אח'באר אלמסלמין, 18 בדצמבר 2015).
מערב אפריקה

כחלק מקמפיין ההסברה של דאעש הוא מעלה מידי חודש לרשתות אינפוגראפים המציגים את הצלחות הארגון באזורים שונים.  ב-19 בדצמבר 2015 פורסם, באתר המזוהה עם דאעש, איפוגרפיק המתעד את הפיגועים, שביצעו פעילי הארגון במערב אפריקה בחודשים אוקטובר-נובמבר 2015. במהלך תקופה זו בוצעו למעלה ממאה התקפות נגד כוחות ממשליים, בוצעו 67 פיגועי התאבדות, שוגרו למעלה מ-120 רקטות, הושמדו 24 טנקים, ו- 20 כלי רכב מסוגים שונים  ונבלמו 27 מתקפות של האויב. באירועים אלה היו 1,000 הרוגים ופצועים. בין אמצעי הלחימה שנפלו שלל לידי דאעש נמנו: שלושה טנקים, נגמ"ש, 23 רכבי שטח, נק"ל ותחמושת רבה (אח'באר אלמסלמין, 19 בדצמבר 2015). נראה כי המדובר בעיקר בפעילות בניגריה שמנהל ארגון בוקו חראם, שנשבע אמונים לאבו בכר אלבע'דאדי, ויתכן גם בפעילותם של ארגונים ג'האדיסטים נוספים במערב אפריקה.

פעילות תודעתית

 • מחוז סיני של דאעש פרסם לאחרונה סרטוני תעמולה המכוונים נגד המשטר הסעודי. אחד הסרטונים נושא את הכותרת: "מסר לקרובינו בארץ שני המקומות הקדושים" [קרי, סעודיה]. בסרטון נראו שלושה פעילי דאעש רעולי פנים נושאים דברים נגד בית המלוכה הסעודי. ברקע הסרטונים עומדת להערכתנו הקמת הקואליציה הערבית אסלאמית ביוזמת סעודיה וכוונתם היא להפחיד ולהרתיע את המשטר הסעודי.
 • להלן עיקרי הדברים של שלושת פעילי דאעש:
 •  הדובר הראשון, המכונה אבו אסאמה אלמהאג'ר, ציין שדאעש מתפשט וכי הוא ישחרר את סעודיה כפי שעשה בעיראק ובסוריה.
 • הדובר השני, המכונה אבו פאטמה מחצי האי ערב פנה ל"אריות הלחימה, אחינו" במחוזות נג'ד, חג'אז ובחרין וחיזק את ידיהם במלחמתם נגד "העריצים" (קרי, המשטר הסעודי והמשטר בבחרין). הוא מציין, שסעודיה הפכה לבסיס של כוחות הקואליציה ("הצלבנים"). הדובר פונה לבית המלוכה הסעודי ועוזריו ומציין, כי פעילי דאעש מתקדמים לכיוונם מכל מקום בעזרת אללה.
 • הדובר השלישי, המכונה אבו ג'עפר אלאנצארי, מציין, כי העריצים בחצי האי ערב (בית המלוכה הסעודי) תמכו בצלבנים (ארה"ב והמערב) בכסף ובשטחים והשתתפו באופן ישיר בהרג מוסלמים בעיראק, סוריה, תימן ואפגניסטן (חשבון הטוויטר (3) أبودعاء الأفريقي@diimii4; אתר שיתוף קבצים archive.org, 18 בדצמבר 2015).

[1] עיר הנפט ביג'י נפלה לידי הכוחות העיראקים בסוף אוקטובר 2015. העיר תכרית, מעוזו של צדאם חסין שליט עיראק לשעבר, נפלה לידי הכוחות העיראקים בתחילת אפריל 2015.