מבט לאיראן

9 - 22 בנובמבר 2015 מאת: ד"ר רז צימט
תא

תא"ל פרשאד חסוניזאדה (Farshad Hasounizadeh), מפקדה לשעבר של חטיבת כוחות מיוחדים "צאברין", שנהרג ב-12 באוקטובר 2015 ליד חלב.

חדר המבצעים המשותף הסורי-איראני (פארס, 22 באוקטובר 2015).

חדר המבצעים המשותף הסורי-איראני (פארס, 22 באוקטובר 2015).

קאסם סלימאני עם לוחמי המיליציה השיעית העיראקית

קאסם סלימאני עם לוחמי המיליציה השיעית העיראקית "חרכת חזבאללה אל-נג'באא", מתוך: טוויטר, 13 בנובמבר 2015.

קאסם סלימאני בחדר מבצעים בדרום חלב עם אכרם אלכעבי (לידו), (טוויטר, 14 בנובמבר 2015).

קאסם סלימאני בחדר מבצעים בדרום חלב עם אכרם אלכעבי (לידו), (טוויטר, 14 בנובמבר 2015).

תמונה המתעדת ג'יפים צבאיים מסוג ספיר (Safir) מתוצרת איראן בשימוש הצבא הסורי.

תמונה המתעדת ג'יפים צבאיים מסוג ספיר (Safir) מתוצרת איראן בשימוש הצבא הסורי.

סרטון בו נראה טיל נ

סרטון בו נראה טיל נ"ט מסוג טאו המשוגר לעבר ג'יפ מדגם זה על-ידי ארגון המורדים צקור אלג'בל

עלי שמח'אני, מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי של איראן

עלי שמח'אני, מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי של איראן

מפקד משמרות המהפכה, מחמד-עלי ג'עפרי.

מפקד משמרות המהפכה, מחמד-עלי ג'עפרי.

מחמד רזא שיבאני, שגריר איראן בסוריה.

מחמד רזא שיבאני, שגריר איראן בסוריה.

חלוקת הסיוע האיראני למשפחות החללים (פארס).

חלוקת הסיוע האיראני למשפחות החללים (פארס).

error

עיקרי הדברים
 • הקרבות הקשים בצפון-מערב סוריה ממשיכים להסב אבידות כבדות בקרב הלוחמים האיראנים. בשבועיים האחרונים נהרגו לפחות 17 לוחמים נוספים מקרב משמרות המהפכה האיראנים בסוריה, בהם לפחות חמישה קצינים. לפחות 57 איראנים, לוחמי משמרות המהפכה נהרגו, מאז תחילת המתקפה הקרקעית בצפון סוריה,
 • בשבוע האחרון התפרסמו ברשתות החברתיות תמונות עדכניות של קאסם סלימאני, מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה, כשהוא מתועד באזור דרום חלב, שם מתחוללים  קרבות בין צבא סוריה לצבא המורדים.
 • קצין משמרות המהפכה נהרג בעיראק.
 • סוכנות הידיעות האיראנית פארס דיווחה כי איראן תעביר סיוע כספי בסך שני מיליון דולר למשפחות מחבלים ברצועת עזה.
 • אנשי דת במוסד אלאזהר בקהיר פרסמו הודעה בה האשימו את איראן כי היא משקיעה כספים רבים במסגרת מאמציה ל"שיעיזציה" של צעירים סונים במצרים. 

 

הצהרות בכירים איראנים בנוגע למעורבות איראן באיזור
 • מפקד מיליציית הבסיג' של משמרות המהפכה, מחמד-רזא נקדי (Mohammad Reza Naqdi), אמר כי צעירים וחברי בסיג' רבים פונים לאחרונה לבסיג' בבקשה להישלח לסוריה ולעיראק, אך אין לארגון כוונה לשלוח קבוצות של לוחמי בסיג' למדינות אלה. הוא ציין כי כל ה"יועצים" האיראנים, שנשלחים לסוריה, הם מומחים ובעלי ניסיון וכי יש מספיק לוחמים בעיראק, בסוריה, בפלסטין ובלבנון. לפיכך, אין צורך לשלוח קבוצות של לוחמי בסיג' לאזורים אלה, כיוון שהלוחמים המקומיים נהנים מיתרון בולט על פני לוחמים שאינם מקומיים (אלף, 9 בנובמבר 2015).
 • סגן שר החוץ לענייני ערב ואפריקה, חסין אמיר עבדאלליהן (Hossein Amir Abdollahian), הכחיש כי איראן מתערבת בענייניהן הפנימיים של מדינות האזור ואמר כי יש כאלה שאינם מסוגלים להבחין בין "השפעה איראנית" באזור לבין "התערבות איראנית". בהרצאה באוניברסיטה הטכנולוגית "שריף" (Sharif) בטהראן אמר עבדאלליהאן, כי איראן השיגה את השפעתה במשך למעלה משלושים שנים מאז המהפכה האסלאמית בזכות "התנהגותה ההגיונית ומילים" והיא משתמשת בהשפעה זו לטובת ביטחונה הלאומי והעולם המוסלמי. הוא הוסיף, כי אין ספק שלאיראן יש "השפעה רוחנית" במדינות האזור, אך אין משמעות הדבר שהיא מתערבת במדינות אלה. הוא ציין, כי הצלחתה של איראן באזור נובעת מפעילותם של כלל מוסדות המשטר, ובכלל זה משרד החוץ ומשמרות המהפכה (איסנ"א, 16 בנובמבר 2015).
מעורבות איראן בסוריה
 •  הקרבות הקשים בצפון-מערב סוריה ממשיכים להסב אבידות כבדות בקרב הלוחמים האיראנים. בשבועיים האחרונים נהרגו לפחות 17 לוחמים נוספים מקרב משמרות המהפכה האיראנים בסוריה, בהם לפחות חמישה קצינים. בסך הכל נהרגו, מאז תחילת המתקפה הקרקעית בצפון סוריה, לפחות 57 איראנים לוחמי משמרות המהפכה (נכון ל-16 בנובמבר 2015).
 • אתר חדשות איראני, המזוהה עם הימין הרדיקלי, פרסם ב-7 בנובמבר 2015 דיווח על מצב הלחימה בסוריה. בדיווח  נכתב, כי בלחימה באזור העיר אלספירה שבמרחב חלב נלחמו כ-2,000 כוחות עלית משש חטיבות של משמרות המהפכה ומחטיבת פאטמיון המורכבת מלוחמים אפגאנים. על-פי הדיווח, משתתפים בלחימה, שנועדה להביא לשחרור העיר מידי דאעש, לוחמים מחטיבת כוחות מיוחדים צאברין (Saberin), חטיבה 15 (אמאם חסן מג'תבא, Imam Hassan Mojtaba), חטיבת כוחות מיוחדים מוטסת 33 (אלמהדי, al-Mahdi), חטיבה 83 (אמאם צאדק, Imam Sadegh) וחטיבה משוריינת חצ'רת חג'ת (Hazrat Hojjat) מאהואז (Ahvaz) ( Yalsarat, 7 בנובמבר 2015).  משקלם הבולט של לוחמי יחידות מיוחדות בקרב הלוחמים האיראנים מצביע על מאמץ איראני לשלוח למערכה חיילים מיומנים ביותר בעלי הכשרה מיוחדת לביצוע משימות מיוחדות הכוללות, להערכתנו, בין היתר, איסוף מודיעין.
 • סוכנות הידיעות האיראנית פארס שידרה ב-22 באוקטובר 2015 סרטון, שצילם כתב רשות השידור האיראני, אשר הותר לו להיכנס לחדר מבצעים משותף סורי-איראני באזור חלב. בסרטון נראו מפות, תצלומי אוויר ומכשירי קשר, שבאמצעותם פוקד חדר המבצעים על הכוחות הצבאיים המבצעים את ההתקפה. על הקיר נראית תלויה כרזה שבה נראים האמאם ח'מיני, המנהיג ח'אמנהאי ודמות נוספת, שלא ניתן לזהותה (הנשיא בשאר אסד?). מבדיקת שמות כפרים, שהופיעו במפות ובתצלומי האוויר, שנראו בחמ"ל, ומהשוואתם לדיווחי התקשורת באותו יום עולה, כי חדר המבצעים המשותף פקד על מתקפה של צבא סוריה (בסיוע לוחמים איראנים), שהתנהלה ב-22 באוקטובר 2015 באזור הכפרי שמדרום לחלב. על פי דברי הכתב האיראני הסתייע חדר המבצעים במזל"טים, שהעבירו לו צילומים עדכניים על העמדות והתנועות של ארגוני המורדים הג'אדיסטים. הסרטון מתפאר כי "הצבא הסורי קוצר ניצחון אחר ניצחון בדרום חלב" ומשחרר אזורים, אשר נכבשו ע" הכוחות הג'האדיסטים ("התכפירים", או "האויב הטרוריסטי" בפי הכתב האיראני). הכתבה גם משבחת את הניסיון הרב, שצובר צבא סוריה ואת יכולותיו הצבאיות. ברם, בראייה לאחור, נראה, כי הדיווחים האופטימיים הללו היו מוגזמים באשר ההתקפה של צבא סוריה נחלה כישלון, שמצא ביטויו בין השאר באבידות רבות לאיראנים, אשר שהו בשטח וסייעו לצבא הסורי.