מבט לג’האד העולמי (29 באוקטובר- 4 בנובמבר 2015)

מבט לג'האד העולמי

מבט לג'האד העולמי

פעילי דאעש תוקפים את מחסום את'ריה

פעילי דאעש תוקפים את מחסום את'ריה

פעילי דאעש תוקפים את מחסום את'ריה

פעילי דאעש תוקפים את מחסום את'ריה

פצצות מרגמה טרם שיגורן על-ידי פעילי ג'בהת אלנצרה מדרום לחלב

פצצות מרגמה טרם שיגורן על-ידי פעילי ג'בהת אלנצרה מדרום לחלב

מבנה הרוס בעיירה מהין

מבנה הרוס בעיירה מהין

חילופי ירי במהלך הלחימה במערב סאמראא'

חילופי ירי במהלך הלחימה במערב סאמראא'

ירי על הכוחות העיראקיים מג'בל מכחול (אעמאק, 27 באוקטובר 2015).

ירי על הכוחות העיראקיים מג'בל מכחול (אעמאק, 27 באוקטובר 2015).

פעיל ממחוז סיני של דאעש מאיים בעברית ברצח ישראלים

פעיל ממחוז סיני של דאעש מאיים בעברית ברצח ישראלים

קלטת השמע (מוסד אלסחאב, 1 בנובמבר 2015).

קלטת השמע (מוסד אלסחאב, 1 בנובמבר 2015).


עיקרי אירועי השבוע

 • במוקד אירועי השבוע עמדה התרסקות מטוס רוסי בצפון סיני, שהביאה למותם של 224 נוסעיו (תיירים רוסיים). דאעש קיבל אחריות על הפלת המטוס. מהימנותה של קבלת אחריות זאת אינה ברורה אולם לא ניתן לשלול את האפשרות, שאכן מדובר בפיגוע של דאעש, שגרם לנפילת המטוס. בכלי התקשורת פורסמו גרסאות שונות, לעיתים סותרות ממקורות מצריים ורוסיים באשר לסיבה להתרסקות המטוס. על רקע זה יש איפא להמתין לממצאי הבדיקות הטכניות ולמידע נוסף, שישפכו אור על הסיבות להתרסקות המטוס.
 • המתקפה הקרקעית של הצבא הסורי בצפון מערב סוריה, בדגש על האזור הכפרי שמדרום לחלב, המשיכה גם השבוע לדשדש. פעילי דאעש הצליחו להשתלט על מרבית שטחה של העיר צפירה, שמדרום לחלב, ואיימו על קו האספקה של צבא סוריה לחלב. באזורי אדלב וחמאה, שגם הם היוו יעד למתקפה הסורית, לא חלו התפתחויות משמעותיות.
 • בעיראק נמשכים קרבות בין כוחות הביטחון העיראקים לבין דאעש במרחבי שלוש ערים חשובות: אזור העיר אלרמאדי, שבמחוז אלאנבאר, שצבא עיראק חותר להשתלט עליה (עד כה ללא הצלחה); אזור עיר הנפט ביג'י, שם מנסה דאעש להשתלט על אזורי מפתח בסביבתה, לאחר שביג'י נפלה לידי צבא עיראק; ואזור העיר סמראא', שמדרום לביג'י, שם פתח דאעש בהתקפה נגד הכוחות העיראקים.

 

המערכה הבינלאומית נגד דאעש

תקיפות ארה"ב ומדינות הקואליציה
 • השבוע נמשכו התקיפות האוויריות של ארה"ב ומדינות הקואליציה נגד מטרות דאעש. במהלך השבוע בוצעו כמה עשרות תקיפות באמצעות מטוסי קרב, מטוסי תקיפה וכלי טיס בלתי מאוישים. בלט השבוע מיעוטן של תקיפות בשטח סוריה יחסית לשבועות הקודמים.
 • להלן עיקרי התקיפות (אתר CENTCOM):

 

 • בסוריה התמקדו התקיפות באזורי חסכה, אלרקה, דיר אל זור ומראע. בתקיפות נפגעו יחידות טקטיות של דאעש, רכבי תופת, עמדות לחימה ופעילים של דאעש.
 • בעיראק התמקדו התקיפות באזורי קיסיק (מערבית למוצול), רמאדי, סנג'ר, ביגי', מוצול, תל עפר וסלטאן עבדאללה (מדרום למוצול). בתקיפות נפגעו עמדות תקיפה של דאעש, נקודות ריכוז של לוחמים, יחידות טקטיות, עמדות לחימה, כלי ארטילריה, עמדות ארטילריה ומכונית תופת.
מדיניות ארה"ב בסוריה ובעיראק
 • מהי הסיבה לצמצום הפעילות האווירית של מדינות הקואליציה בסוריה? על פי אחת הגרסאות הדבר נובע מהפעילות האוויריה האינטנסיבית של רוסיה. מנגד, בכירים בממשל ארה"ב טענו, כי לא חל שינוי במאפייני הפעילות האמריקאית בשטח סוריה וכי היקף התקיפות צומצם בשל מחסור במטרות אפקטיביות (פייננשל טיימס, 30 באוקטובר 2015).
 • להלן כמה התבטאויות של בכירים אמריקאים בעניין מדיניות ארה"ב בסוריה ובעיראק:
 • בעדות בפני ועדת הכוחות החמושים בסינאט הודיע אשטון קרטר שר ההגנה האמריקאי, כי ארה"ב עורכת שינויים במדיניותה במערכה נגד דאעש. לדבריו תתמקד ארה"ב בתקיפות אוויריות באזורי אלרקה בסוריה ורמאדי בעיראק ובקידום מבצעים קרקעיים. עוד אמר, כי בכוונת ארה"ב להמשיך לתמוך ב"כוחות מקומיים מתונים" (שבינתיים מתקשה ארה"ב לאתרם ולאמנם). הוא הדגיש, כי למרות ההסכם למניעת חיכוכים עם רוסיה ארה"ב אינה משתפת פעולה עם רוסיה והיא לא תיתן לה להשפיע על פעולותיה בעיראק (וושינגון פוסט, 27 באוקטובר 2015).
 • נמסר, כי נשיא ארה"ב ברק אובמה הורה לשלוח, זו לראשונה, קבוצה של חיילים אמריקאים לפעילות בשטח סוריה. הכוח, שישלח ימנה עד חמישים לוחמי כוחות מיוחדים, שיסופחו לגורמי אופוזיציה בצפון המדינה ויסייעו בתיאום פעילות הכוחות הקרקעיים המקומיים וכוחות הקואליציה נגד דאעש. הממשל האמריקאי הדגיש, כי אין המדובר בשינוי מדיניות וכי הכוחות האמריקאים לא יפעלו במשימות לחימה (הגרדיאן, 28 באוקטובר 2015). מזכיר המדינה ג'ון קרי אמר שהכוחות המיוחדים, שישלחו לסוריה ילחמו רק בדאעש והם לא יהיו מעורבים במלחמת האזרחים במדינה (31 באוקטובר 2015,  AP).
 • דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט,הדגיש, כי משימתם של הכוחות המיוחדים תהייה אימונים והעברת אמל"ח ותחמושת בלבד. לדבריו כוחות האופוזיציה כבר הוכיחו יכולתם להצליח בלחימה כאשר הצליחו להשיב לידיהם את קובאני לאחר שקיבלו סיוע לוגיסטי אמריקאי. הוא ציין, שהסיוע האמריקאי יכלול גם הצבת מטוסיA-10 ו-F-15בבסיס חיל האוויר אינצ'רליק (Incirlik) בדרום טורקיה. בנוסף לכך, ארה"ב תבצע פריסה של כוחות מבצעים מיוחדים באזור הכורדי בארביל, שבצפון עיראק כדי לבודד את מוצול. כמו כן תסייע ארה"ב לממשלת עיראק להשיב לידיה את רמאדי (aawsat.com, 31 באוקטובר 2015).

המעורבות הרוסית במלחמת האזרחים בסוריה

 • בעוד במהלך הקרקעי של צבא סוריה בצפון מערב סוריה "דורך במקום" (ראו המשך) ביצעו השבוע מטוסי חיל האוויר הרוסי מספר רב של תקיפות בסוריה. התקיפות התמקדות באזורי חלב, אדלב, חמץ, חמאה, לד'אקיה ודמשק. על פי דיווחי הרוסים, במהלך התקיפות נפגעו תשתיות צבאיות של דאעש וג'בהת אלנצרה. משרד ההגנה של רוסיה דחה האשמות, כי בתקיפות נפגעו גם יעדים אזרחיים (סוכנות טאאס, 2 בנובמבר 2015).
 •  רמטכ"ל צבא רוסיה מסר, כי מתחילת התקיפות בסוריה, שהחלו ב-30 בספטמבר, ביצעו הכוחות האוויריים של רוסיה1,391 גיחות בסוריה והרסו 1,623 מטרות פעילי טרור. בין המטרות הללו היו 249 עמדות פיקוד של דאעש, 51 מחנות אימונים ו-131 מחסנים. לדבריו דאעש הפך כמה אזורים, שבשליטתו ליעדים מבוצרים הכוללים מנהרות תת-קרקעיות ומקלטים. לטענתו תקיפות האוויר של רוסיה איפשרו לכוחות הסורים לתקוף בחלב, לד'אקיה, אדלב, חמץ ודמשק ולשחרר שטחים נרחבים (3 באוקטובר 2015,  sputnik). על פי אחד הדיווחים נפגעו בתקיפות הללו 279 פעילי דאעש ו-131 פעילי ג'בהת אלנצרה (חשבון הטוויטר של חסין מרתצ'א, 29 באוקטובר 2015).

עיקרי התפתחויות בסוריה

מרחב חלב
כללי
 • כמו בשבועות האחרונים, עיקר הלחימה בין צבא סוריה לבין ארגוני המורדים מתמקדת באזור, שמדרום ומדרום מזרח לחלב, נראה, כי הלחימה מתנהלת בעצימות נמוכה יותר מאשר בשבועות הקודמים. לאחר כיבוש מרבית שטחה של העיר אלספירה, שמדרום לחלב ע"י פעילי דאעש, הם פעלו בעיקר לניתוק קו האספקה של צבא סוריה לחלב. זאת כדי להפחית את הלחץ, שצבא סוריה מפעיל עליהם באזור שדה התעופה כויריס (אלמיאדין, 28 באוקטובר 2015).
קרבות בכביש ח'נאצר-את'ריה, שמדרום מזרח לחלב
 • דווח כי צבא סוריה תגבר את כוחותיו כדי לנסות ולהשיב לעצמו את השליטה על כביש ח'נאצר-את'ריה, שמדרום מזרח לחלב, הנמצא בשליטת דאעש (דמשק אלא'ן, 28 באוקטובר 2015). באתר המזוהה עם דאעש פורסמו צילומים המתעדים תקיפת פעילי דאעש במחסום את'ריה (31 באוקטובר 2015,  אתר muslims-news). השתלטות דאעש על כביש ח'נאצר-את'ריה ועל מרבית שטחה של העיר אלספירה, יוצרת איום על חלב מכיוון דרום ודרום מזרח ועל קוי האספקה של צבא סוריה לעיר.
העיר אלצפירה
 • ב-28 באוקטובר 2015 דיווח בעל חשבון טוויטר, המזוהה עם דאעש, כי פעילי דאעש שולטים בלמעלה מ-90% מהעיר אלספירה (חשבון הטוויטר ابو ادم المحلل@tmtmtaj25, 28 באוקטובר 2015). ב-29 באוקטובר 2015 דיווח בעל חשבון טוויטר המזוהה עם דאעש, כי מחבל מתאבד של דאעש פוצץ מכונית תופת בסמוך לבית ספר באלספירה. בבית ספר זה, התבצרו, לטענת הארגון, חיילי צבא סוריה. מספר חיילים סורים נשבו בידי פעילי דאעש (חשבון הטוויטר اخوكم منصف امير@roookrbgmonsef, 29 באוקטובר 2015). הסורים מצידם דיווחו על מאה הרוגים בקרב פעילי דאעש במהלך העימותים שאירעו באלספירה (דמשק אלא'ן, 28 באוקטובר 2015).
דיר אלזור
 • ב-31 באוקטובר 2015 דיווחה זרוע ההסברה של דאעש, כי פעילי הארגון פוצצו מנהרת תופת מתחת למבנה, שבו התבצרו כוחות הצבא הסורי בשכונת אלרצאפה (Al Rasafah), שבדרום מזרח דיר אלזור (31 באוקטובר 2015,  חשבון Tumblra3maqnews.tumblr.com). בכלי התקשורת דווח על "מלחמת מנהרות" המתחוללת בין צבא סוריה לבין דאעש בדיר אלזור.
מחוז חמץ
 • ב-31 באוקטובר 2015 כבשו פעילי דאעש את העיירה מהין (Mheen), כ-62 ק"מ מדרום מזרח לחמץ. כיבוש העיירה החל בפיצוץ שתי מכוניות תופת בקרבת הכניסה לכפר (דמשק אלא'ן, 31 באוקטובר 2015). לאחר מכן הסתערו  פעילי דאעש בכוחות גדולים מכיוון העיירה אלקריתין (Al Qaryatayn). דווח, כי בקרבות אלו נהרגו לפחות חמישים מאיש מכוחות הביטחון הסורים (1 בנובמבר 2015,  syriahr.com).
 • זרוע ההסברה של דאעש, פרסמה סרטון בו נראים הכפר מהין והגבעות שמסביבו לאחר כיבושן בידי פעילי דאעש (חשבון Tumblra3maqnews.tumblr.com; archive.org, 1בנובמבר 2015). כמו כןו דיווחה זרוע ההסברה של דאעש, כי מטוסים רוסים וסורים ביצעו למעלה ממאה תקיפות נגד העיירה מהין (2 בנובמבר 2015,  חשבון Tumblra3maqnews.tumblr.com, 2 בנובמבר 2015).
 • ב-31 באוקטובר 2015 פרסמה זרוע ההסברה של דאעש, כי פעיל דאעש פוצץ מכונית תופת במחסום של כוחות המשטר הסורי בכניסה לעיירה צדד (כ-49 ק"מ מדרום מזרח לחמץ) (Tumblra3maqnews.tumblr.com, 31 באוקטובר 2015). בעל חשבון טוויטר העוקב אחר ארגוני ג'האד פרסם, כי פעילי דאעש והשתלטו על ענף הביטחון הצבאי הסורי בעיירה (31 באוקטובר 2015,  חשבון הטוויטר Journalist Omar@Journalist_Oma).
מחוז חסכה
 • ב-31 באוקטובר 2015 דווח, כי הכוחות הכורדים בשיתוף פעולה עם צבא סוריה החופשי, תקפו את העיירה אלהול כ-38 ק"מ ממזרח לאלחסכה. התקיפה בוצעה בתמיכה אווירית של מטוסי הקואליציה הבינלאומית. ארגון דאעש טען, כי הצליח לבלום את ההתקפה (31 באוקטובר 2015,  אתר aljazeera.net).
מחוז אלרקה
 • דניס קספרט (Denis Cuspert), זמר ראפ גרמני, שהתאסלם והצטרף לדאעש, נהרג ב-16 באוקטובר 2015 סמוך לעיר אלרקה. מאז שהתגייס לשורות דאעש הוא עשה שימוש ברשתות החברתיות במגמה לשכנע צעירים ומערביים, במיוחד מגרמניה, להצטרף לדאעש (30 באוקטובר 2015,  BBC).

עיקרי ההתפתחויות בעיראק

כללי
 • השבוע נמשכו קרבות בין כוחות הביטחון העיראקים לבין דאעש בכמה אזורים: אזור העיר אלרמאדי (שצבא עיראק שואף להשתלט עליה), אזור העיר ביג'י (שנפלה לידי דאעש), ואזור העיר סאמראא', שמצפון לבגדאד (ומדרום לביג'י).
אלרמאדי
 • נמשכת הלחימה בין כוחות הביטחון העיראקיים לבין ארגון דאעש באזור העיר אלרמאדי ללא שינויים משמעותיים. "מקור ביטחוני עיראקי בכיר" מסר, כי ב-31 באוקטובר 2015 ביצעו כוחות הביטחון העיראקיים שני מבצעים נגד דאעש באזור המקיף את העיר, בסיוע אווירי של חיל האוויר העיראקי ושל הקואליצייה הבינלאומית. לדבריו הסבו כוחות הביטחון העיראקיים אבדות כבדות לדאעש (ערוץ אלחרה, 2 בנובמבר 2015).
 • ב-29 באוקטובר 2015 נמסר על מותם של  שמונה חיילים עיראקים וקצין בדרגת עקיד (אלוף-משנה) בתקיפה של דאעש נגד בסיס חיל האוויר חבאניה. בסיס זה משמש גם את מטוסי ארצות-הברית בגיחותיהם נגד ארגון דאעש (אלג'זירה, 29 באוקטובר 2015).
 • ב-1 בנובמבר 2015 בשעות הלילה תקפו כוחות צבא עיראק, בסיוע חיל האוויר, מטרות של דאעש בצפון-מערב העיר אלפלוג'ה. שבעה פעילי דאעש נהרגו בהתקפה (סקיי ניוז בערבית, 2 בנובמבר 2015).
סאמראא'
 • דווח על קרבות בין דאעש לבין כוחות הביטחון העיראקיים סמוך לעיר סאמראא', שמצפון לבגדאד (ומדרום לביג'י). דאעש פתח במתקפה נגד הכוחות העיראקיים ב-28 באוקטובר 2015 והשתלט על שטחים במערב העיר. הכוחות העיראקיים נסוגו מהשטחים הללו. זרוע ההסברה של דאעש, ציינה, כי במהלך המתקפה פוצץ הארגון שש מכוניות תופת, נהוגות בידי מחבלים מתאבדים (אעמאק, 28 באוקטובר 2015; אלג'זירה, 29 באוקטובר 2015). ב-1 בנובמבר 2015 מסר "מקור ביטחוני עיראקי", כי כוחות הביטחון העיראקיים שבו והשתלטו על מערב העיר (דאר אלחיאת, 1 בנובמבר 2015).
ביג'י
 • שבוע לאחר הודעת ממשלת עיראק, כי הצליחו להשתלט על ביג'י, נמשכת הלחימה בסביבות העיר. דאעש נחל כמה הישגים בשטח. מקור ביטחוני עיראקי מסר, כי דאעש השתלט על אזור אלפתחה המקשר בין מוצול לביג'י (אלג'זירה, 29 באוקטובר 2015). יומיים לפני-כן, הודיעה זרוע ההסברה של דאעש, כי הארגון השתלט כמעט לחלוטין על ג'בל מכחול, אזור הררי הנמצא מצפון לעיר ביג'י (אעמאק, 27 באוקטובר 2015).
 • בכמה דיווחים נמסר, כי המליציות השיעיות, המסייעות לצבא עיראק בלחימה נגד דאעש, מבצעות שוד וביזה באזור בית הזיקוק של העיר ביג'י. נמסר גם, כי הן העלו באש מסגד סוני בעיר (ערבי 21, 1 בנובמבר 2015; ערוץ אלע'דיר, 2 בנובמבר 2015). גם בעבר דווח על התנכלויות של פעילי המליציות השיעיות כלפי סונים במקומות, אשר "שוחררו" על ידן וע"י צבא עיראק.
מחוז כרכוכ
 • מחז כרכוכ של המדינה האסלאמית פרסם סרטון בו נראים לוחמים כורדיים ועיראקיים מוצאים להורג באמצעות סכין. נראה, כי ההוצאה להורג הינה תגובה למבצע הפשיטה, שערכו הכוחות המיוחדים של צבא ארה"ב בשיתוף עם הכוחות הכורדים ב-22 באוקטובר 2015 על בית כלא של דאעש באזור העיר אלחויג'ה, שבצפון עיראק. הפשיטה נערכה בשיתוף פעולה עם כוחות הפשמרגה הכורדים. בפעולה חולצו כשבעים בני ערובה, שפעילי דאעש תכננו להוציא להורג באותו יום.חייל אמריקאי אחד נהרג בתקיפה (אתר משרד ההגנה האמריקאי, 24-22 באוקטובר 2015; CENTCOM, 22 באוקטובר 2015).

התנהלות המדינה האסלאמית

ספרי לימוד חדשים של דאעש בסוריה ובעיראק
 • אתר המזוהה עם דאעש דיווח על ספרי לימוד, שדאעש הוציא לאור לאחרונה עבור מערכת החינוך שלו בסוריה ובעיראק. ספרי הלימוד הללו נועדו להטמיע בקרב הנערים את תפיסת העולם הסלפית ג'האדיסטית של דאעש ולהכשירם למלחמה נגד ה"כופרים" (דולת אלח'לאפה אלאסלאמיה, 31 באוקטובר 2015):

מצרים וחצי האי סיני

המערכה בין מחוז סיני של דאעש לבין כוחות הביטחון המצריים
 • במהלך השבוע המשיכו כוחות הביטחון המצריים בפעילות סיכול אינטנסיבית נגד פעילי מחוז סיני של המדינה האסלאמית. במסגרת הפעילות ביצעו הכוחות המצריים תקיפות רבות מהאוויר בעיקר נגד בסיסי טרור באזור אלעריש, רפיח ושיח' זויד. במהלך פעילותם חשפו כוחות הביטחון המצרים ארבעה בונקרים בהם כמות גדולה של מדי צבא ומכשירי קשר (אלוטן, 27 באוקטובר 2015).  כמו כן הרסו כוחות הביטחון מנהרה בגבול עם רצועת עזה (אלוטן, 30 באוקטובר 2015).
 •  נשיא מצרים עבד אלפתאח אלסיסי פרסם צו נשיאותי המאריך את מצב החירום במספר אזורים בצפון חצי האי סיני בשלושה חודשים נוספים. במסגרת מצב החירום מוכרז עוצר כללי בכל יום משעות אחר הצהרים ועד הבוקר שלמחרת (אלמצרי אליום, 28 באוקטובר 2015).
 • פעילי מחוז סיני המשיכו לבצע פיגועים נגד כוחות הביטחון, שחלקם סוכלו. להלן מספר אירועים:
 • ב-1 בנובמבר2015 נטרלו כוחות הביטחון המצריים שלושה מטעני חבלה סמוך לבית החולים באלשיח' זויד (פורטל וטו, 1 בנובמבר 2015).
 • ב-31 באוקטובר 2015 נטרלו כוחות הביטחון המצריים שני מטעני חבלה באזור כרם אלקואדיס (דרומית לשיח' זויד) (פורטל וטו,  31 באוקטובר 2015).
 • ב-29 באוקטובר 2015 סוכל ניסיון לפגוע בשיירה של כוחות הביטחון המצריים באמצעות פצצות מרגמה, שהופעלו באמצעות שלט רחוק (אליום אלסאבע, 28 באוקטובר 2015).כמו כן התפוצץ מטען חבלה בכניסה לעיר אלעריש. שישה אנשי כוחות הביטחון המצריים נפצעו (סריי ניוז, 29 באוקטובר 2015).
 • ב-27 באוקטובר 2015 נפצעו שבעה חיילים מצריים כתוצאה מפיצוץ שריוניתבאזור אלעריש. כמו כן נטרלו כוחות הביטחון שלושה מטעני חבלה (אלוטן, 27 באוקטובר 2015).
התרסקות מטוס נוסעים רוסי בשמי סיני
 • ב-31 באוקטובר 2015 התרסק מטוס נוסעים רוסי,שהיה בדרכו משרם אלשיח' לרוסיה, בצפון חצי האי סיני.  224 נוסעי המטוס, תיירים רוסיים, נהרגו. המטוס התרסק כ-55 דקות לאחר שהמריא. נמסר, כי הקשר עם המטוס נותק 22 דקות לאחר ההמראה (אלוטן, 31 באוקטובר 2015).
 • סוכנות הידיעות המזוהה עם דעאש ובחשבונות טוויטר המזוהים עם הארגון התפרסמה הודעה לפיה פעילי מחוז סיני של דאעש קיבלו אחריות על הפלת המטוס. ההודעה התפרסמה במספר שפות (תורכית,  צרפתית, בוסנית וגרמנית). בהודעה נטען, כי הם הצליחו להפיל מטוס רוסי ובו למעלה מ-220 נוסעים. על פי ההודעה הפעולה בוצעה בתגובה לתקיפות האוויריות הרוסיות בסוריה. בהודעה גם נאמר, כי לרוסים לא יהיה ביטחון על אדמת המוסלמים ולא במרחב האווירי שלהם (סוכנות אעמאק, 31 באוקטובר 2015). כמו כן פורסם סרטון בו מוצגת, לכאורה, הפלת המטוס על ידי פעילים חמושים של הארגון (יוטיוב, 31 באוקטובר 2015)[1].
 • בשלב זה לא ניתן לאמת את הודעת קבלת האחריות של דאעש אולם גם לא ניתן לשלול אותה[2]. מכל מקום בכלי התקשורת פורסמו עד כה הצהרות שונות ולעיתים סותרות מפי מקורות מצריים ורוסיים אודות הסיבה להתרסקות המטוס. כך למשל: 
 • אלכסנדר סמירנוב, סמנכ"ל חברת התעופה הרוסית שלה שייך המטוס אמר, כי ההתרסקות לא נבעה מכשל טכני או מטעות אנוש של אחד הטייסים. במסיבת עיתונאים, שכינס במוסקבה הוא אמר, כי ההתרסקות נבעה מ"השפעה מכאנית חיצונית", מבלי לפרט מהי אותה "השפעה מכאנית חיצונית" (הארץ, ידיעות אחרונות, 3 בנובמבר 2015).
 • מקורות בוועדה הבודקת את הקופסא השחורה של המטוס הרוסי אמרו, כי הקברניט לא שידר קריאת מצוקה לפני התרסקותו. הם טענו, שהסיבה להתרסקות המטוס אינה גורם חיצוני אלא תקלה פנימית, שגרמה לשבר בדופן הימני של המטוס (אלמצרי אליום, 3 בנובמבר 2015). מחמד סמיר, דובר מטעם צבא מצרים, אמר, כי עד כה לא התקבלה כל הוכחה לפיה המטוס הופל על ידי פעילי מחוז סיני וכי כרגע מתנהלות חקירות בנושא מטעם רשויות מצרים ורוסיה (גרדיאן, 31 באוקטובר 2015).
קריאה של שלוחת דאעש בסיני לפגוע בישראל ביהודים
 •  לשכת ההסברה של מחוז סיני של דאעש פרסמה ב-1 בנובמבר 2015  סרטון תחת הכותרת "מסיני לירושלים" בו הדגישו הדוברים חשיבותה של ירושלים בעיני לוחמי הג'האד. אחד הדוברים בסרטון הוא שיח' אבו אללית' אלליבי, שהיה מפקד בכיר באלקאעדה, שנהרג ב-29 בינואר 2008 בתקיפה אמריקנית באזור הגבול שבין פקיסטאן לאפגניסטאן.
 •  בסרטון נאמר, כי כל הפעילות, שמחוז סיני מבצע הינה בבחינת הכנה ללחימה נגד היהודים במסגד אלאקצא. פעיל אחר בסרטון פנה למוסלמים בירושלים וקרא להם להגביר את התקפותיהם על ישראל. בדבריו הדגיש "אנחנו בסיני לא שכחנו אתכם ואנו נשבעים באללה שלא ננטוש אתכם". פעיל נוסף, דובר עברית, שלח גם הוא מסר מאיים: "המסר שלי הוא אל הקצינים והחיילים וכל היהודים, נכדי הקופים והחזירים. אנחנו באים מכל העולם לשחוט אתכם כמו הכבשים" (31 באוקטובר 2015,  אתר muslims-news.com).
 • האיומים של שלוחת דאעש בסיני, והקריאות למוסלמים בירושלים לפגוע ביהודים, הינם חלק מקמפיין הסתה של דאעש, המתנהל במקביל לגל האלימות והטרור המתבצע ע"י הפלסטינים. יש לקחת בחשבון, שתומכי דאעש במזרח-התיכון וברחבי העולם, ושלוחת דאעש בסיני בכלל זה, עלולים לתרגם את קריאות דאעש לרצח יהודים ולפגיעה בישראל לשפת המעשה.

 

הג'האד העולמי במדינות נוספות

לוב
פעילים זרים בשורות דאעש בלוב
 • עקיד רמצ'אן, מומחה אלג'יראי לענייני צבא, מסר, כי שלוחת דאעש בלוב גייסה לשורותיה למעלה משלושת אלפים פעילים זרים מיותר משלושים מדינות. ביוני 2015 דווח על 300 לוחמים מארגון בוקו חראם הנמצאים בלוב, ועל לוחמים נוספים הממתינים בגבול בין מאלי וניג'ר בדרכם ללוב (אח'באר ליביא 24, 25 באוקטובר 2015).
סרת
 • דאעש הכריז על גיוס כללי במטרה להשתלט על אזור אלנופליה, שבמזרח העיר. ההודעה באה לאחר שארגון מועצת השורא של לוחמי הג'האד, ארגון יריב המזוהה עם אלקאעדה, השתלט עליו (אלבואבה, 30 באוקטובר 2015). כמו כן דווח, כי מטוסי קרב לא מזוהים ביצעו תקיפות באזורים, שבשליטת דאעש, בדרום ובמערב סרת. על פי מספר דיווחים נהרג בתקיפות הללו עבד אלחמיד אלנוארי, מבכירי דאעש בסרת (רויטרס בערבית, 29 באוקטובר 2015; אח'באר אלחדת', 30 באוקטובר 2015).
דרנה
 • ארגון מועצת השורא של לוחמי הג'האד בדרנה ופרבריה, המזוהה עם אלקאעדה, פועל לביסוס שלטונו בעיר דרנה. הארגון פרסם הודעה בה קרא לפעילי דאעש באזור אלפתאא'ח, שבפאתי דרנה, "לחזור בתשובה" ולהניח את נשקם ובתמורה הבטיח להם חנינה (אח'באר ליביא 24, 30 באוקטובר 2015). הקרבות בין שני הארגונים הג'האדיסטים פרצו בתחילת יוני 2015 ובעקבותיהם השתלט ארגון מועצת השורא של לוחמי הג'האד על רוב העיר דרנה. הקרבות עתה מתנהלים באזור אלפתאא'ח ההררי, מעוזם האחרון של פעילי דאעש.
אג'דאביא
 • על פי מספר דיווחים פתחו פעילי דאעש במתקפה נגד מועצת השורא של לוחמי הג'האד של אג'דאביא וחיילי צבא לוב. זאת במטרה להשלים את שליטת הארגון על העיר אג'דאביא, הנמצאת  כ-355 ק"מ דרומית-מזרחית לסרת. בינתיים פועל דאעש על לביסוס שליטתו על העיר: הארגון קיבל אחריות להריגתו של אימאם באחד המסגדים בעיר, לאחר שהוא סירב לתת לאיש דאעש לשאת דרשה. כמו כן קיבל דאעש אחריות להריגתו של אחד מבכירי מועצת השורא של לוחמי הג'האד של אג'דאביא. לדברי תושבים בעיר בוצעו במהלך אוקטובר כשמונה רציחות בעיר ע"י פעילי דאעש (אח'באר ליביא 24, 30 באוקטובר 2015; אלבואבה, 31 באוקטובר 2015).

פעילות תודעתית

 • ארגון אלקאעדה פרסם קלטת שמע ובה נאום של מנהיג הארגון אימן אלט'ואהרי המתייחס לאירועים האחרונים במסגד אלאקצא (קרי, לגל הטרור הפלסטיני). אלט'ואהרי, שהופיע על רקע מסגד אלאקצא, פתח את נאומו באמירה, שמה שקורה עתה בירושלים הינה מלחמת ג'האד חדשה. מלחמה זאת מתנהלת ע"י לוחמי הג'האד, "אשר מגנים על אלאקצא בסכינים, באבנים, במכוניות וככל מה שברשותם". אלט'ואהרי קרא לג'האדיסטים להפסיק את המחלוקות ביניהם כדי לעמוד מול "הברית השטנית" של ארה"ב, אירופה, רוסיה, השיעים והעלוים. אלט'ואהרי קרא גם לנהל מערכה נגד המשטרים החילוניים והלאומיים בעולם הערבי (מוסד אלסחאב, 1 בנובמבר 2015).
 • הודעתו של אלט'ואהרי מצטרפת לקמפיין של דאעש הקורא לרצח יהודים וישראלים. קריאות אלו עלולות להערכתנו לקבל תרגום לשפת המעשה ע"י פעילים סלפים-ג'האדיסטים תומכי אלקאעדה או דאעש, במזרח התיכון וברחבי העולם.

 

[1]מנגד, מפקח בפורום אלמנבר אלאעלאמי המזוהה עם דאעש ציין בפורום, כי הסרטון והתמונות, שפורסמו בנוגע לקבלת האחריות על הפלת המטוס, אינם אותנטיים והזהיר פני הפצת סרטונים בנושא זה (פורום דאעש, 31 באוקטובר 2015).
[2]ג'יימס קלאפר, מנהל המודיעין הלאומי של ארה"ב, התבטא כי אין כל הוכחה ישירה שהתרסקות המטוס הרוסי נגרמה בשל פעולה של ארגון טרור, אולם לדבריו לא ניתן לשלול אפשרות זאת (3 בנובמבר 2015,  World Bulletin).