מבט לג’האד העולמי (28-22 באוקטובר 2015)

מבט לג'האד העולמי

מבט לג'האד העולמי

פגישת הנשיא פוטין עם בשאר אסד (הטלוויזיה הרוסית).

פגישת הנשיא פוטין עם בשאר אסד (הטלוויזיה הרוסית).

פעילי ג'בהת אלנצרה בקרב על תל אלקראצי

פעילי ג'בהת אלנצרה בקרב על תל אלקראצי

פרשאד חסוניזאדה, לשעבר מפקד חטיבת צאברין, שנהרג בסוריה (אבנ

פרשאד חסוניזאדה, לשעבר מפקד חטיבת צאברין, שנהרג בסוריה (אבנ"א)

קצין משמרות המהפכה מסלם ח'יזאב

קצין משמרות המהפכה מסלם ח'יזאב

סאד טאהר, קצין משמרות המהפכה האיראניים, שנהרג בקרבות באזור חלב

סאד טאהר, קצין משמרות המהפכה האיראניים, שנהרג בקרבות באזור חלב

סיד רוח אללה עמאדי, חייל במשמרות המהפכה האיראניים, שנהרג בקרבות באזור חלב

סיד רוח אללה עמאדי, חייל במשמרות המהפכה האיראניים, שנהרג בקרבות באזור חלב

טנק של צבא סוריה, שנפל שלל בידי דאעש במחוז חמאה.

טנק של צבא סוריה, שנפל שלל בידי דאעש במחוז חמאה.

חגיגות המליציות השיעיות בעקבות שחרור מרכז העיר ביג'י במהלכן הונף דגל עיראק (אלסומריה, 20 באוקטובר 2015).

חגיגות המליציות השיעיות בעקבות שחרור מרכז העיר ביג'י במהלכן הונף דגל עיראק (אלסומריה, 20 באוקטובר 2015).

שרידיו המפוייחים של טנק מצרי מדגםM60 שפוצץ על-ידי פעילי דאעש בסיני

שרידיו המפוייחים של טנק מצרי מדגםM60 שפוצץ על-ידי פעילי דאעש בסיני

מצטפא עבד אלרחמן ממפלגת א-נור, שנורה ונהרג באלעריש

מצטפא עבד אלרחמן ממפלגת א-נור, שנורה ונהרג באלעריש

מסמך ההדרכה לביצוע פיגועים על-ידי מפגעים בודדים, שפורסם ע

מסמך ההדרכה לביצוע פיגועים על-ידי מפגעים בודדים, שפורסם ע"י מרכז אבן תימיה

אבו סעד אלמקדסי, הטוען, כי הוא פלסטיני, קורא להריגת יהודים

אבו סעד אלמקדסי, הטוען, כי הוא פלסטיני, קורא להריגת יהודים

פעיל דאעש מאיים בשפה העברית כי בקרוב לא יישאר יהודי אחד ברחבי פלסטין

פעיל דאעש מאיים בשפה העברית כי בקרוב לא יישאר יהודי אחד ברחבי פלסטין


עיקרי אירועי השבוע

 • גם  השבוע התמקדה ההתקפה הקרקעית של צבא סוריה באזור הכפרי, שמדרום לחלב. ההתקפה כוונה נגד ארגוני המורדים ובכלל זה דאעש וג'בהת אלנצרה. בשלב זה נראה, כי צבא סוריה נתקל בקשיים, למרות הסיוע של משמרות המהפכה וחזבאללה והסיוע האווירי הרוסי. נראה, כי דאעש וג'בהת אלנצרה הצליחו לכבוש כמה עיירות ומקומות שולטים ולהשתלט על חלקה של העיר אלצפירה, שמדרום לחלב, בה נמצאים מפעלים לייצור נשק של המשטר הסורי. בקרבות הללו ספגו אנשי משמרות המהפכה האיראנים, הנמצאים בחזית ההתקפה של צבא סוריה, אבידות קשות (למעלה מעשרים הרוגים, ובתוכם שלושה קצינים בכירים בדרגות אל"מ-תא"ל מאז תחילת ההתקפה).
 • נראה, כי צבא עיראק, בסיוע מליציות שיעיות, הולך ומשלים את השתלטותו על עיר הנפט ביג'י, השוכנת מצפון לבגדאד, במחצית הדרך למוצול. כיבושה מהווה הישג צבאי ותדמיתי חשוב לצבא עיראק, ובסיס לקראת התקדמות אפשרית לעיר מוצול. הכיבוש מהווה גם הישג חשוב לאיראנים, המפעילים את המליציות השיעיות המסייעות לצבא עיראק.
 • דאעש המשיך השבוע לפרסם סרטונים, הקוראים לתומכיו להרוג יהודים. "החידוש" השבוע היה סרטון בו הופיע דובר עברית (רהוטה למדי), שאיים, כי בקרוב לא יישאר יהודי אחד בישראל וברחבי העולם. הגם שההקשר של הקמפיין הינו גל הטרור הפלסטיני, ראויה לתשומת לב קריאתו של אחד מפעילי דאעש למוסלמים ברחבי העולם לפגוע באינטרסים יהודים בכל מקום. הקמפיין של דאעש עלול להערכתנו לדרבן גורמים ג'האדיסטים לתרגם את הקריאות לרצח יהודים לשפת המעשה.

 

המערכה הבינלאומית נגד דאעש

תקיפות ארה"ב ומדינות הקואליציה
 • בשבוע האחרון נמשכו התקיפות האוויריות של מדינות הקואליציה בראשות ארה"ב נגד דאעש בסוריה ובעיראק. במהלך השבוע בוצעו עשרות רבות של תקיפות בסוריה ובעיראק באמצעות מטוסי קרב, מטוסי תקיפה וכלי טיס בלתי מאוישים.
 • להלן עיקרי התקיפות (אתר משרד ההגנה האמריקאי, 24-22 באוקטובר 2015; CENTCOM, 22 באוקטובר 2015):
 • בסוריה התמקדו התקיפות באזורי אלרקה, מארע, חשיה (כ-15 ק"מ מצפון לחלב) ודיר אלזור. בתקיפות נפגעו, בין השאר, יחידות טקטיות של דאעש, כלי רכב, ציוד הנדסי, מבנים ואמצעי לחימה, נקודות לאיסוף נפט גולמי ואתר לחלוקת תשלומים
 • בעיראק התמקדו התקיפות באזור אלבגדאדי, ביג'י, מוצול, רמאדי, תל עפר, סנג'ר, רטבה (ממערב לרמאדי), אלבו חיאת (מצפון מערב לרטבה), קאא'ם (בסמוך לגבול עם סוריה), פאלוג'ה, קיסיק (מערבית למוצול) וסלטאן עבדאללה (מדרום למוצול). בתקיפות נפגעו, בין השאר, יחידות טקטיות של דאעש, מבנים, כלי ארטילריה, עמדות לחימה, שטחי כינוס, כלי רכב, מכוניות תופת, אמצעי לחימה, מטענים ומתקן לוגיסטי.
פשיטת כוח קומנדו אמריקאי על בית כלא של דאעש בצפון עיראק
 • ב-23 באוקטובר 2015 דיווח אשטון קרטר, מזכיר ההגנה האמריקאי, כי כוחות מיוחדים אמריקאים ביצעו ב-22 באוקטובר 2015 פשיטה על בית כלא של דאעש באזור העיר  אלחויג'ה, שבצפון עיראק. הפשיטה נערכה בשיתוף פעולה עם כוחות הפשמרגה הכורדים. בפעולה חולצו כשבעים בני ערובה, שפעילי דאעש תכננו להוציא להורג באותו יום. חייל אמריקאי אחד נהרג בתקיפה (אתר משרד ההגנה האמריקאי, 24-22 באוקטובר 2015; CENTCOM, 22 באוקטובר 2015). לדברי שר ההגנה קרטר הפשיטה מצביעה על מדיניות אקטיבית יותר של ארה"ב בעיראק ובסוריה במתן תמיכה לארגונים המקומיים המתנגדים לדאעש (24 באוקטובר 2015,  Wall Street Journal).
המעורבות הרוסית במלחמת האזרחים בסוריה
התקיפות הרוסיות
 • בהודעת דובר משרד ההגנה הרוסי נמסר, כי במהלך שלושת הימים, שקדמו להודעה ביצעו הרוסים 165 גיחות מבצעיות. במהלכן הותקפו 285 מטרות של המדינה האסלאמית וארגון ג'בהת אלנצרה. התקיפות בוצעו באזורי חמאה, אדלב, דיר אלזור, לאד'קיה, דמשק וחלב. התקיפות פגעו במצבור תחמושת של ג'בהת אלנצרה באזור דמשק, במפקדות ומרכזי פיקוד ושליטה של דאעש (RT, 26 באוקטובר 2015).
 • על פידיווח של האו"מ מספר הפליטים הסורים, שנמלטו מאז פתחה רוסיה במתקפה האווירית, גדל באופן משמעותי. על פי הודעת דוברת האו"מ כ-35,000 סורים מאזור חלב הפכו לפליטים. בתקשורת התורכיות דווח, כי לנוכח האינטנסיביות של התקיפות הרוסיות בחלב, החלו  כ-100,000 פליטים לנוע לכיוון עיר הגבול התורכית קיליס. הפליטים הללו צפויים להגיע תוך מספר ימים לגבול הסורי-תורכי (24 באוקטובר 2015,  milliyet.com.tr). על פי "מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם" נהרגו עד כה בתקיפות הרוסיות כ-340 בני אדם, מרביתם מארגוני המורדים ה"מתונים" (רויטרס,  הגארדיאן, 20 באוקטובר 2015).
פגישת נשיא רוסיה עם נשיא סוריה
 • ב-20 באוקטובר 2015 התקיימה במוסקבה פגישה בין נשיא רוסיה פוטין לבין נשיא סוריה בשאר אסד. בשיחותיהם דנו השניים במתקפת צבא סוריה בצפון המדינה ובסיוע הרוסי. כמו כן נדונה בשיחותיהם סוגיית ההסדרה המדינית של המשבר הסורי. זהו אירוע חריג, שכן זוהי הפעם הראשונה, מאז תחילת מלחמת האזרחים, שבה יצא בשאר אסד מגבולות סוריה.
הסכם רוסי-ירדני לתאום הפעילות הצבאית בסוריה
 • ב-24 באוקטובר 2015  דיווח הדובר הרשמי של ממשלת ירדן, מחמד אלמומני, כי הושג הסכם תאום צבאי בין ירדן לרוסיה בנוגע למצב בדרום סוריה ובצפון ירדן. לשם כך יוקם מנגנון מיוחד בעמאן שיתאם את הפעילות הצבאית של שתי המדינות. ההודעה נמסרה במהלך פגישה, שהתנהלה בווינה בין שר החוץ הירדני נאצר ג'ודה ועמיתו הרוסי סרגיי לברוב (אלג'זירה, 24 באוקטובר 2015).

מאז תחילת מעורבותה הצבאית במלחמת האזרחים בסוריה יצרה רוסיה מנגנוני תיאום ושיתופי פעולה עם ממשלות עיראק, סוריה, איראן ואף עם ישראל. מנגנוני שיתוף הפעולה הללו משרתים את המעורבות הצבאית הרוסית בסוריה. סביר, שרוסיה תמשיך במאמציה לחזק את מנגנוני התיאום ושיתופי פעולה עם השחקנים המרכזיים בזירה הסורית ואף העיראקית, בדגש על העמקת הקשר עם ארה"ב.

 

רוסיה העבירה לסוריה אנשי יחידת עילית, ששרתו באוקראינה
 • ב-23 באוקטובר 2015 דווח, כי בשבועות האחרונים שלחה רוסיה לסוריה כמה עשרות חיילי כוחות מיוחדים, ששרתו באוקראינה. בכיר במשרד ההגנה הרוסי אישר את דבר שיגור החיילים ומסר, כי המדובר ביחידת עילית ללוחמה בטרור. על פי הערכות אמריקאיות שיגור הכוחות אינו מצביע על כוונה רוסית לבצע מהלך קרקעי בסוריה (וול סטירט ג'ורנל, 23 באוקטובר 2015).
רוסיה מצהירה, כי היא מוכנה להעניק סיוע אווירי לכוחות המורדים הנלחמים בדאעש
 • שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב מסר, שרוסיה מוכנה להעניק סיוע אווירי לכוחות המורדים הסורים הנלחמים בדאעש כדוגמת צבא סוריה החופשי. לברוב הוסיף, שוושינגטון עושה טעות חמורה בכך שהיא מסרבת לתאם עם מוסקבה את המערכה נגד הטרור rt.com, רויטרס, 24 באוקטובר 2015).
 • בפועל, מסייעת רוסיה לצבא סוריה, הנלחם נגד ארגוני המורדים, בקרבם מהווים ג'בהת אלנצרה וארגונים אסלאמיסטים נוספים את הכוח המרכזי. צבא סוריה החופשי (שלו מוכנה רוסיה באופן הצהרתי להעניק סיוע אווירי) הינו חלק מארגוני המורדים, המהווים מטרה לתקיפות הרוסיות, אך אין לו משקל משמעותי בקרבם.

עיקרי התפתחויות בסוריה

מחוז חלב
 • גם השבוע התמקדה המתקפה של צבא סוריה באזור, שמדרום ומדרום מזרח לחלב. פעילי דאעש וג'בהת אלנצרה (שכנראה לוחמים במתואם) הצליחו להשתלט על מקומות שולטים, מחסומים, עיירות וצירי תנועה ראשיים. העיר אלצפירה, שמדרום לחלב, נכבשה בחלקה ע"י פעילי דאעש וארגוני מורדים אחרים, שניתקו את קו האספקה של צבא סוריה מאלצפירה לחלב. בקרבות הללו ספגו אנשי משמרות המהפכה האיראניים, הנמצאים בחזית המתקפה הקרקעית, אבידות קשות. ארגון ג'בהת אלנצרה הודיע באתר האינטרנט שלו על מותו של מחמוד מחמד מע'אורי, מפקד בכיר בארגון בקרבות באזור הכפרי שמדרום לחלב.
 • אלצפירה הינה עיר הנמצאת כ-20 ק"מ מדרום לחלב, אשר לפני מלחמת האזרחים נאמד מספר תושביה בכ-100,000 אנשים. בעיר נמצאים מפעלים לייצור נשק של המשטר הסורי, שעליהם עלולים להשתלט דאעש וארגונים נוספים (סוכנות הידיעות הסורית Ara News, RFS, 27 באוקטובר 2015). דאעש הצליח לנתק את קו האספקה של צבא סוריה מחלב לאלצפירה (wsj.com). על-פי דיווחים ראשוניים בכלי התקשורת עלה בידי דאעש גם להשתלט על השכונות המזרחיות של העיר. הלחימה בעיר עודנה נמשכת.
 • ב-24-23 באוקטובר זכו פעילי דאעש וג'בהת אלנצרה להישגים מקומיים מול צבא סוריה במרחב הכפרי, שמדרום לחלב:
 •  פעילי דאעש דיווחו, כי פעילי הארגון כבשו בליל 23 באוקטובר 2015 מספר עמדות של צבא סוריה, בסביבת העיר אלספירה. הפעולה החלה בפיגוע התאבדות של פעיל דאעש, שחדר עם משאית תופת למפעל שמן, אשר שימש עמדה בקו ההגנה של הכוחות הסורים. בפיצוץ נהרגו ונפצעו חיילים סורים רבים (אעמאק, 24 באוקטובאר 2015).
 • ב-24 באוקטובר 2015 כבשו פעילי דאעש שלוש עמדות של צבא סוריה בסביבת העיירה תל ערן,כ-5.5 ק"מ מצפון מערב לאלספירה. כמו כן השתלטו פעילי דאעש על על ארבעה מחסומים של צבא סוריה מדרום לאלספירה. ב-23 באוקטובר 2015 דווח על כיבוש מחסומים של צבא סוריה בקרבות עזים, שבהם נהרגו לפחות ארבעים חיילים סורים (חשבון Tumblra3maqagency.wordpress.com, 24-23 באוקטובר 2015, אתר שיתוף קבצים archive.org, 24 באוקטובר 2015).
 •  ב-23 באוקטובר 2015 פרסם ארגון ג'בהת אלנצרה בחלב צילום בו נראים פעילי הארגון לאחר כיבוש תל אלקראצי, כ-9 ק"מ מדרום לחלב. בנוסף לכך נכבשו מחדש תל אלחמיריה (Tall al Humayriyah) והכפר אלחמיריה לאחר קרב, בו נהרגו עשרה חיילים סורים בהם שני קצינים (חשבון הטוויטר مراسل حلب@Halab__JN, 23 באוקטובר 2015).
אבידות קשות לאיראנים בלחימה באזור חלב
 • לאחרונה ספגו משמרות המהפכה האיראנים, המסייעים לצבא הסורי, אבידות קשות מידי כוחות המורדים בהנהגת ג'בהת אלנצרה ובהשתתפות דאעש. נראה, כי מרבית האבידות האיראניות הינן באזור הכפרי, שמדרום לחלב, שם הצליחו ארגוני המורדים ובתוכם דאעש וג'בהת אלנצרה להשתלט על מרבית מרחב העיר אלצפירה. ב-8 באוקטובר 2015, יום לאחר תחילת המתקפה של צבא סוריה, דווח על מותו של תא"ל חסין המדאני, מפקד בכיר במשמרות המהפכה האיראנים, ששימש כיועץ צבאי בכיר בסוריה. מאז מותו דווח על מותם של למעלה מעשרים קצינים ולוחמים נוספים של משמרות המהפכה. להלן פירוט.
 • ב-12 באוקטובר 2015 נהרגו שני קצינים בדרגת אל"מ: פרשאד חסוניזאדה (Farshad Hasounizadeh), קצין משמרות המהפכה, ששימש בעבר כמפקד חטיבת צאברין (Saberin) של משמרות המהפכה[1], וחמיד מח'תאר-בנד (Hamid Mokhtarband), ראש מטה לשעבר בחטיבת משמרות המהפכה באהואז (שהיד ניוז, 13 באוקטובר 2015). השניים הובאו לקבורה בח'וזסתאן ב-17 באוקטובר 2015 (שהיד ניוז, 17 באוקטובר 2015).
 • ב-17 באוקטובר נהרג קצין משמרות המהפכה מסלם ח'יזאב (Moslem Khizab), מפקדו לשעבר של גדוד יא-זהרא (Ya Zahra) של חטיבה 14 אמאם חסין (Imam Hossein) באצפהאן (אבנ"א, 18 באוקטובר 2015). הוא הובא לקבורה באצפהאן ב-20 באוקטובר 2015. כמו כן נהרגו עבדאללה באקרי (Abdollah Baqeri), ששימש בעבר אחד משומרי ראשו של הנשיא מחמד אחמדינז'אד, אמין כרימי (Amin Karimi) ותא"ל רזא ח'וארי (Reza Khavari) בכיר בחטיבת פאטמיון[2].
 • להלן שמות איראנים נוספים, שנהרגו בימים האחרונים, רובם באזור חלב: שני קצינים זוטרים בחטיבה 8 המשוריינת של משמרות המהפכה: חסן אחמדי (Hassan Ahmadi) וכמיל קרבאני (Komeil Ghorbani); רסול פור-מראד (Rasoul Pour-Morad), מהעיר קזוין (Qazvin); מהדי עלידוסת (Mehdi Alidoust) מהעיר קום (Qom); נאדר חמידי (Nader Hamidi) מח'וזסתאן (Khuzestan), שנהרג על-פי חלק מהדיווחים באיזור קוניטרה ועל-פי דיווחים אחרים באיזור חלב; רזא דאמרודי (Reza Damroudi) מסבזואר (Sabzevar), שנהרג באל-חסכה (al-Hasakah); שני חברי בסיג' מהמדאן: מג'תבא כרמי (Mojtaba Karami) ומג'יד צאנעי (Majid Sanei); מחמד אסתחכאמי ג'האמי (Mohammad Estehkami Jahromi) מחטיבת כוחות מיוחדים 33 של משמרות המהפכה; רוחאללה עמאדי (Ruhollah Emadi), ממחוז מאזנדראן; סג'אד טאהרניא (Sajjad Tahernia), ממחוז גילאן; מחמד-עלי חסיני (Mohammad Ali Hosseini), לוחם בחטיבת פאטמיון האפגאנית, נהרג באזור אל-ע'אב; מחמד ט'הירי (Mohammad Zahiri), ממחוז ח'וזסתאן; מסלם נצר, קצין בדרגת סגן משנה, נהרג בפרברי חלב; ח'אנעלי יוספי, ממוצא אפגאני, נהרג חלב.  
 • מספרם הגדול יחסית של ההרוגים האיראניים, ומשקלם הבולט של הקצינים הבכירים, מצביע להערכתנו כי אנשי משמרות המהפכה ומליציות שיעיות הכפופות להם נלחמים בחזית המתקפה הקרקעית הנוכחית של צבא סוריה. בעקבות האבידות האיראניות, ועל רקע המעורבות האיראנית הגוברת בסוריה, נדרשו האיראנים להסברים. בכירים איראנים שבו והדגישו את מחויבות איראן להגן על משטרו של בשאר אסד למרות כל הקשיים[3].חסין סלאמי, ממלא מקום מפקד משמרות המהפכה הסביר, כי משמרות המהפכה העלו את "כמות ואיכות" כוחות הייעוץ שלהם בסוריה. לדבריו הדבר עשוי לגרום לעלייה במספר של השהידים, שכן הם "אינם יכולים להיות סגורים בחדר והם חייבים להיות נוכחים בזירה" (איסנא, 26 באוקטובר 2015).

מחוז חמאה
 • דאעש טוען, כי בקרבות המתחוללים באזור חמאה הרגו אנשיו עשרות חיילים סורים ותפסו אמצעי לחימה רבים.ב-24 באוקטובר 2015 פרסמה בעלת חשבון טוויטר המזוהה עם דאעש מספר צילומים בהן נראות גופותיהם של חיילים סורים. כמו כן נראה באחד הצילומים טנק של צבא סוריה, שנפל שלל לידי הארגון (חשבון הטוויטר عائشة فلسطين@ayshafalaste2, 24 באוקטובר 2015).

עיקרי התפתחויות בעיראק

כללי
 • נראה, כי צבא עיראק הולך ומשלים את השתלטותו על עיר הנפט ביג'י, השוכנת מצפון לבגדאד, באמצע הדרך הראשית המובילה למוצול. ראש ממשלת עיראק הודיע על שחרור העיר לאחר שבעה חודשי לחימה רצופים. צבא עיראק פרסם גם הוא הודעה על כיבוש העיר. דאעש נמנע עד כה מתגובה והדבר עשוי להעיד, כי הוא ניצב בפני מפלה בקרבות הממושכים, שהתנהלו בעיר חשובה זאת.

 

כיבוש העיר ביג'י – תמונת מצב
 • נראה, כי צבא עיראק הולך ומשלים את השתלטותו על עיר הנפט ביג'י. הערוץ העיראקי אלסומריה שידר כתבה ממרכז העיר. מהצילומים עולה, כי הכוחות העיראקים השתלטו על העיר, שהפכה לעיי חורבות בעקבות הלחימה הממושכת (אלסומריה, 20 באוקטובר 2015). בעקבות כיבוש העיר נראה, כי צבא עיראק מנסה להרחיב את שליטתו באזור: ב-24 באוקטובר 2015 דווח כי צבא עיראק השתלט על סדנה להכנת מטענים של דאעש בעיר אלציניה, כעשרה ק"מ מערבית לביג'י (שפק ניוז, 24 באוקטובר 2015).
 • ב-24 באוקטובר 2015 הודיע ראש ממשלת עיראק, חידר אלעבאדי, רשמית על שחרור ביג'י מידי דאעש לאחר שבעה חודשי לחימה רצופים (אלערבי אלג'דיד, 24 באוקטובר 2015). צבא עיראק הודיע גם הןא, כי כבש מחדש את העיר ביג'י (ספוטניק, 21 באוקטובר 2015). קיס אלח'זעלי, מפקד המליציה השיעית עצאא'ב אהל אלחק הפועלת בהכוונה איראנית, הודיע כי אזור בתי הזיקוק, שבפאתי העיר ביג'י, נמצא בשליטה מלאה של המליציות השיעיות המסייעות לצבא עיראק (ערוץ אאפאק, 20 באוקטובר 2015).
 • כיבוש העיר ביג'י מהווה הישג צבאי ותדמיתי חשוב לצבא עיראק ולאיראנים, המפעילים את המליציות השיעיות המסייעות לצבא עיראק. על פי הדיווחים לקראת כיבוש ביג'י הוקם חדר מבצעים משותף, שבו היה ייצוג לכוחות הלוחמים. חדר המבצעים, על פי הדיווח, אויש ע"י מפקדים של המליציות השיעיות,, נציגים של חיל האוויר העיראקי ומשטרת עיראק. כמו כן נכחו בחדר המבצעים עשרה יועצים איראנים ושלושה לבנונים, ככל הנראה פעילי חזבאללה (אלחדת' ניוז, 25 באוקטובר 2015).

 

מחוז אלאנבאר
 • נמשכת הלחימה בין צבא עיראק לדאעש באזור העיר אלרמאדי, שבמחוז אלאנבאר. במסגרת הלחימה נוקט דאעש בטקטיקה של הפעלת מכוניות תופת נגד צבא עיראק. על-פי מקורות צבאיים עיראקיים, נהרגו ב-23 באוקטובר 2015 חמישה חיילים עיראקים מצפון לאלרמאדי ו-14 נוספים נפצעו, כאשר חמש מכוניות תופתף נהוגות במחבלים מתאבדים, התפוצצו בקרבתם (אלג'זירה, 24 באוקטובר 2015). דאעש הודיע ב-24 באוקטובר 2015 כי באותו יום פוצץ מחבל מתאבד כלי רכב משוריין בבסיס של צבא עיראק מצפון לאלרמאדי (אעמאק, 24 באוקטובר 2015). ב-25 באוקטובר 2015, פוצץ דאעש מכונית תופת בצפון-מזרח אלרמאדי. כתוצאה מכך נהרגו 15 אנשי כוחות הביטחון העיראקיים (אלג'זירה, 25 באוקטובר 2015).

הג'האד העולמי במדינות נוספות

לוב
 • פעילי דאעש הוציאו להורג ב-25 באוקטובר שלושה אזרחים בעיר סרת. השלושה נאשמו בריגול ומסירת מידע על דאעש לכוחות השחר של לוב, ארגון אסלאמי המזוהה עם ממשלת טריפולי. יום קודם לכן הוצאו להורג שלושה אזרחים אחרים באותה אשמה. פעילי ארגון דאעש שולט מזה מספר חודשים בעיר סרת ונראה, כי ההוצאות להורג מבוצעות במסגרת ביסוס שלטונו בה (אלעאלם אליום, 26 באוקטובר 2015 )
בנגלדש
 • אחת מזרועות ההסברה של דאעש פרסמה, כי פעילי הארגון פוצצו מספר מטענים חסינית דאלאן (Huseiniyat Dalan), במסגד שיעי בדאקה, בירת בנגלדש. בפיצוצים אלו נהרגו ונפצעו עשרות בני אדם (חשבון Tumblra3maqagency.wordpress.com, 24 באוקטובר 2015). ב-24 באוקטובר 2015 פרסם בעל חשבון טוויטר המזוהה עם דאעש קבלת אחריות רשמית לפיגוע זה. בהודעה נמסר, כי בפעולה זו נהרגו ונפצעו קרוב למאה בני אדם (חשבון הטוויטר باقية# Mujahid@sdfdslfkbs011, 24 באוקטובר 2015).
 •  על פי הגארדיאן הבריטי בוצע הפיגוע באמצעות פיצוץ שלושה מטענים, שהושלכו מחוץ למסגד, בשעה שכ-20,000 איש התאספו כדי לחגוג את טקס העאשוראא'. בפיגוע נהרג נער בן 14 ונפצעו שמונים בני אדם. מסגד זה הממוקם ברובע Mughal, הינו האתר השיעי הראשי של הקהילה המוסלמית-שיעית הקטנה בדאקה וזהו הפיגוע הראשון, המבוצע נגדם בבנגלדש. הפיגוע התרחש מספר שבועות לאחר שאזרח איטלקי ואזרח יפני נורו למוות על-ידי פעילי דאעש בבנגלדש (הגארדיאן, 24 באוקטובר 2015).

מצרים וחצי האי סיני

המשך המערכה בין כוחות הביטחון המצריים לשלוחת דאעש בסיני
 • כוחות הביטחון המצריים מנהלים את השלב השני של המבצע לטיהור חצי-האי סיני מנוכחות שלוחת דאעש (מבצע "זכות השהיד"). המבצע מנוהל באזורי אלשיח' זויד, רפיח ואלעריש. בהודעות הכוחות המצרים ובכלי התקשורת המצרים נמסר על נטרול מטעני חבלה, השמדת אמצעי לחימה רבים, הריסת בונקרים, הריסת מחסני חומרי נפץ, שריפת אופנועים, חשיפת 12 פתחי מנהרות בגבול עם רצועת עזה ומעצר עשרות אנשים.
 • פעילות ביטחונית זאת אינה מונעת את המשך פעילות הגרילה של שלוחת דאעש בסיני, הממשיכה לטעון להישגים בלחימה נגד הכוחות המצרים:
 •  הפיגוע הבולט, שבוצע השבוע, היה פיצוץ שריונית משטרה באמצעות מטען חבלה בכביש העוקף את אלעריש. ב-24 באוקטובר 2015 פרסם דאעש הודעה בה הוא מקבל אחריות על פיצוץ על השריונית. על פי ההודעה גרם הפיצוץ למותם של למעלה משלושה אנשים בהם קצין ולפציעת שמונה אחרים (חשבון הטוויטר 2-جنود الخلافة@asxx90, 24 באוקטובר 2015). בנוסף לכך פרסם דאעש תמונות בהן נראה פיצוץ טנק מצרי מדגם M60שנפל שלל בידי פעיליו (חשבון הטוויטר ابو حمزة السيناوى@abuabdallah154; אתר justpaste.it, 24 באוקטובר 2015).
 • שלוחת דאעש בסיני המשיכה להפעיל מטעני חבלה נגד הכוחות המצרים.כך למשל, מסרו "מקורות ביטחוניים" בצפון סיני, כי ב-19 באוקטובר נהרגו שבעה חיילים באזור כרם אלקואדיס, מדרום לאלשיח' זויד. השבעה נהרגו כתוצאה מפיצוץ מטען חבלה (אלראי, 21 באוקטובר 2015). באירוע אחר הודיע מחוז סיני של דאעש על פיצוץ מטען חבלה תחת נגמ"ש M-113(חשבון טוויטר, 21 באוקטובר 2015).
חיסול מועמד מפלגת א-נור הסלפית לפרלמנט המצרי
 • ב-24 באוקטובר 2015 דווח כי המועמד היחיד של מפלגת אלנור הסלפית בצפון סיני לפרלמנט המצרי נורה ונהרג. ההתנקשות בוצעה על-ידי אלמונים, שירו לעבר מצטפא עבד אלרחמן שהיה המזכיר של המפלגה בצפון סיני   (אלמצרי אליום, 24 באוקטובר 2015). עד כה לא ידוע לנו מי עומד מאחורי החיסול, שבוצע באזור בו מצויים מאחזי שלוחת דאעש בחצי-האי סיני
 •  "מקור ביטחוני מצרי" טען, כי הרצח בוצע ע"י מחוז סיני של דאעש. על פי אותו מקור נועד הרצח להרתיע את תושבי האזור ולמנוע מהם להצביע בבחירות (פורטל וטו, 24 באוקטובר 2015). בשלב זה אין בידינו אימות לכך, הגם שהרצח בוצע באזור בו מצויים מאחזי דאעש בחצי-האי סיני.

פלסטינים וערביי ישראל

ערבי ישראלי חצה את הגבול לסוריה באמצעות רחפן
 • ב-24 באוגוסט 2015 בשעות אחר הצהריים חצה אזרח ערבי ישראלי את הגבול לסוריה בדרום רמת הגולן באמצעות רחפן. המדובר בתושב ג'לג'וליה, בן 23. דודו של הצעיר מסר, כי למרות שהוא בן למשפחה חילונית הוא התקרב לאחרונה לדת (הארץ, 26 באוקטובר 2015). בני משפחתו של הצעיר טענו, כי הוא עבר את הגבול בשוגג, כתוצאה מתקלה, ודרשו מממשלת ישראל לפעול להחזרתו. להערכתנו סביר, כי הצעיר תיכנן יציאתו לסוריה כדי  להצטרף לשורות דאעש במסגרת התופעה של הצטרפות ערבים מישראל לשורות הארגון (עד כה הצטרפו לדאעש קרוב לחמישים בני אדם מקרב ערביי ישראל).
 • בדרום רמת הגולן, האזור בו נחת הצעיר מג'לג'וליה, שולט ארגון מורדים אסלאמי בשם חטיבת חללי אלירמוך (לואא' שהדאא' אלירמוך) המזוהה עם דאעש. בידיעות ראשוניות דווח בכמה כלי תקשורת, כי הצעיר נתפס ע"י פעילי החטיבה לאחר שנחת והועבר לאחד מבתי הכלא שלה.
ממשלת ישראל הכריזה על כמה ארגונים ג'האדיסטים כעל ארגוני טרור
 • ממשלת ישראל הכריזה על דאעש, ג'בהת אלנצרה וגדודי עבדאללה עזאם (ארגון ג'האדיסטי הפועל בלבנון ובסוריה) כעל ארגוני טרור. בפתח ישיבת הממשלה אמר בנימין נתניהו: "אנחנו נלחמים בדאעש, בג'בהת אלנצרה ובארגוני טרור כל הזמן. אמש עבר אזרח ישראלי את גבולנו ברמת הגלון, כדי להצטרף לשורות האויב בסוריה. אנחנו נפעל לשלול לו את האזרחות, כך נעשה בכל מקרה. מי משצטרף לשורות האויב כדי להלחם בישראל, לא יהיה אזרח ישראל" (אתר משרד ראש הממשלה, 25 באוקטובר 2015).
מרכז אבן תימיה בעזה פרסם מסמך המייעץ כיצד להרוג יהודים
 • ב-25 באוקטובר 2015 פרסם מרכז אבן תימיה בעזה (מרכז הסברה סלפי-ג'האדי) מסמך המדריך כיצד יש לבצע פיגועים יעילים בסגנון "הזאב הבודד" נגד יהודים. על פי המסמך יסייעו העצות המופיעות בו להפיכת פיגועי המחבלים הבודדים לאפקטיביים יותר. במסמך מפורטות דרכים שונות להריגת יהודים ובתוכם ייעול פיגועי הדקירה ע"י פגיעה בנקודות רגישות בגוף ושיפור המיומנות באופן השימוש בסכין. מסמך זה הינו להערכתנו חלק מקמפיין הסברתי של דאעש, שמטרתו לעודד את גל הטרור הפלסטיני (ראו בהמשך).

פעילות תודעתית של דאעש

נמשך קמפיין ההסתה של דאעש לרצח יהודים
 • דאעש ממשיך לפרסם סרטונים הקוראים לתומכיו להרוג יהודים. ב-22 באוקטובר 2015 פרסם דאעש סרטון בו המופיע דובר עברית (רהוטה למדי), שאיים כי בקרוב לא יישאר יהודי אחד בישראל וברחבי העולם. השימוש בשפה העברית – הראשון מסוגו –  נועד להטיל אימה על הקהל הישראלי (שיטה הנהוגה ע"י דאעש הנוהג להפיץ מסרים מאיימים לקהלי יעד שונים בשפתם). ראויה לתשומת לב גם קריאתו של אחד מפעילי דאעש למוסלמים לפגוע באינטרסים יהודיים ברחבי העולם. קריאה זאת, והקמפיין של דאעש בכללותו, עלולים להערכתנו לדרבן גורמים ג'האדיסטים, המקבלים השראה מדאעש, לתרגם את הקריאות הללו לשפת המעשה.

 

 • הסרטון הופץ תחת הכותרת "שבירת הגבולות ושחיטת היהודים". הדובר רעול הפנים, המכונה אבו סעד אלמקדסי הטוען, כי הוא פלסטיני, ציין, כי דאעש מתקדם יותר ויותר לעבר ירושלים לקראת שחרור מסגד אלאקצא תוך תיבול דבריו במסורות מוסלמיות המעודדות הרג יהודים. בהמשך ציין הדובר, כי היהודים הם רוצחי הנביאים, אינם מכבדים הסכמים וטוען כי הם ניסו להרוג שוב ושוב את הנביא מחמד. הדובר פנה בקריאה למוסלמים בפלסטין לפתוחלג'האד נגד היהודים ולרצוח יהודים כדי להגיע לגן-עדן בציינו:"הירגו אותם, תדרסו אותם, שיחטו אותם, שירפו אותם, כדי שמילת אללה תהיה על העליונה". הדובר קרא גם למוסלמים ברחבי העולם לפגוע באינטרסים יהודיים בכל מקום (22 באוקטובר 2015,  אתר שיתוף הקבצים archive.org).
 • בהמשך הסרטון הופיע פעיל דאעש, אשר פנה בשפה העברית "לכל היהודים שכבשו את הארץ של המוסלמים". הדובר ציין: "המלחמה האמיתית עוד לא התחילה, וכל מה שהיה קודם היה משחק ילדים לעומת מה שעומד לקרות לכם בעתיד הקרוב… נגיע אליכם ונחייב אתכם פי עשר על הפשעים, שעשיתם. אני מבטיח לכם שבקרוב לא יישאר אפילו יהודי אחד בירושלים ובכל רחבי הארץ. אחר-כך נמשיך בכל העולם עד שנחסל את המחלה הזאת בכל העולם…." הדובר ממשיך "גבולות סייקס-פיקו, ששומרים עליכם לא יישארו הרבה זמן… אנו נסיר אותם בין סוריה לירדן ובין סוריה לפלסטין…. אנחנו מתקדמים אליכם בכל מקום: מצפון ומדרום, מסיני ומדמשק. מכל רחבי העולם אנחנו נגיע אליכם לחסל אתכם… זה ממש קרוב" (אתר שיתוף הקבצים archive.org, 22 באוקטובר 2015).

[1]חטיבת צאברין של משמרות המהפכה, עליה פיקד חסוניזאדה, היא חטיבת כוחות מיוחדים, שהוקמה בשנת 1998 במטרה לספק יכולת תגובה מהירה מול איומים בגבולותיה של איראן.
[2]חטיבת פאטמיון מורכבת מלוחמים אפגאניים, שגויסו ע"י משמרות המהפכה, מקרב פליטים אפגאניים השוהים באיראן.
[3]פרוט ראו "מבט לאיראן", 25-11 באוקטובר 2015