מבט לג’האד העולמי (21-10 בספטמבר 2015) *

פעילי ג'בהת אלנצרה בסמוך למטוס קרב סורי בשדה התעופה אבו אלצ'הור.

פעילי ג'בהת אלנצרה בסמוך למטוס קרב סורי בשדה התעופה אבו אלצ'הור.

פעיל ג'בהת אלנצרה בסמוך למסוק סורי בשדה התעופה אבו אלצ'הור

פעיל ג'בהת אלנצרה בסמוך למסוק סורי בשדה התעופה אבו אלצ'הור

ירי פגזי טנק לעבר הכפר אלפועה

ירי פגזי טנק לעבר הכפר אלפועה

שרידי מטוס מיג 21 סורי, שלטענת פעילי דאעש הופל על ידם באזור ג'זל

שרידי מטוס מיג 21 סורי, שלטענת פעילי דאעש הופל על ידם באזור ג'זל

מבנה ששימש את צבא עיראק בביג'י עליו מתנוסס דגל דאעש .

מבנה ששימש את צבא עיראק בביג'י עליו מתנוסס דגל דאעש .

פיצוץ כלי רכב משוריין של צבא מצריים (אצדאראת אלדולה אלאסלאמיה, 16 בספטמבר 2015).

פיצוץ כלי רכב משוריין של צבא מצריים (אצדאראת אלדולה אלאסלאמיה, 16 בספטמבר 2015).

איש הדת, אשר מתח ביקורת על העוזבים את המדינה האסלאמית

איש הדת, אשר מתח ביקורת על העוזבים את המדינה האסלאמית

פעיל מחוז חצ'רמות של דאעש נושא דרשה בשבח ההגירה לארצות האסלאם ונגד ההגירה למדינות המערב

פעיל מחוז חצ'רמות של דאעש נושא דרשה בשבח ההגירה לארצות האסלאם ונגד ההגירה למדינות המערב

ציוד תקשורתי רב, שנתפס במרכז ההסברה של דאעש בדרנה (אח'באר ליביא, 13 בספטמבר 2015).

ציוד תקשורתי רב, שנתפס במרכז ההסברה של דאעש בדרנה (אח'באר ליביא, 13 בספטמבר 2015).

אמצעי לחימה, כספים ואמצעים נוספים שנתפסו בסעודיה במבצע נגד פעילי דאעש (אלערביה, 16 בספטמבר 2015)

אמצעי לחימה, כספים ואמצעים נוספים שנתפסו בסעודיה במבצע נגד פעילי דאעש (אלערביה, 16 בספטמבר 2015)

אזרח נורווגי ואזרח סיני

אזרח נורווגי ואזרח סיני "מוצעים למכירה" (דביק, 11 ספטמבר 2015)


עיקרי אירועי השבוע

 • במסגרת הלחצים, שמפעילים ג'בהת אלנצרה ודאעש על שדות התעופה של חיל האוויר הסורי, עלה בידי ג'בהת אלנצרה להשתלט על שדה התעופה אבו אלצ'הור, שמדרום מזרח לאדלב. הארגון פרסם צילומים של מטוסי קרב סוריים ושל מסוק, שלטענתו נפלו לידיו. לטענת הארגון נתפסו בשדה התעופה עשרים מטוסי קרב ו-15 מסוקים. מידע זה טעון אימות.
 • דאעש ממשיך להפעיל לחצים על שדה התעופה הצבאי דיר אלזור. השבוע סיכל צבא סוריה ניסיון השתלטות על השדה. דאעש מצידו טוען, כי פעיליו הצליחו לחדור למספר מקומות בשדה התעופה. לשדה התעופה דיר אלזור חשיבות רבה משום שהוא מהווה את עורק החיים של הכוחות הסורים לעיר דיר אלזור, הנתונה למצור של דאעש. בתקשורת הערבית דווח, כי פעילי דאעש שולטים במרבית שכונותיה של העיר.
 • דאעש פתח בקמפיין תקשורתי, בו מופיעים פעילים ואנשי דת מסוריה, עיראק ותימן, המותח ביקורת קשה על בריחת תושבים מוסלמים למדינות אירופה. הטענה המרכזית של דאעש הינה שהגירה למדינות שבהן האסלאם אינו שולט הינה בבחינת חטא, על פי ההלכה המוסלמית. במסגרת הקמפיין מוזהרים הבורחים מפני הגורל המר הצפוי להם באירופה ומפני אובדן זהותם המוסלמית. הקמפיין מבטא להערכתנו חשש עמוק של דאעש, הנסמך על הצטרפות פעילים זרים, מפני הידלדלות האוכלוסייה בשטחים שבשליטתו.

 

המערכה הבינלאומית נגד דאעש

תקיפות ארה"ב ומדינות הקואליציה
 •  השבוע נמשכו התקיפות האוויריות של ארה"ב ומדינות הקואליציה נגד מטרות דאעש. במהלך השבוע בוצעו עשרות רבות של תקיפות בסוריה ובעיראק באמצעות מטוסי קרב, מטוסי תקיפה וכלי טיס בלתי מאוישים. להלן עיקרי התקיפות (אתר מחלקת המדינה של ארה"ב):
 • בסוריה התמקדו התקיפות השבוע באזורי אבו כמאל (גבול סוריה עיראק), מרחב אלחסכה, אלרקה, קובאנה, מארע (צפונית לחלב), תדמר ודיר אלזור. בין השאר הותקפו שדה נפט, נקודת איסוף נפט גולמי, יחידות טקטיות של דאעש, עמדות לחימה, אופנועים, נקודת אספקת תחמושת ומכונית תופת.
 • בעיראק התמקדו התקיפות השבוע באזור אלבגדאדי, ביג'י, קיסיק (מערבית למוצול), חבאניה, מוצול, אלרמאדי, ראוה (מזרחית לאלרמאדי), סנג'ר, תל עפר, טוז (מזרחית לתכרית), כרכוכ, סלטאן עבדאללה (דרומית מזרחית למוצול), פאלוג'ה וחדית'ה. בתקיפות נפגעו, בין היתר, עמדות לחימה, יחידות טקטיות, מבנים, כלי רכב, עמדות ירי רקטות  משגרים, נגמ"ש , נשק נ"מ מרכז פיקוד ושליטה ובונקרים.
התבטאויות בעניין תקיפות אוויריות של מדינות הקואליציה
 • להלן כמה התבטאויות של בכירים בקואליציה אודות המערכה האווירית נגד דאעש:
 • דובר מחלקת ההגנה של ארה"ב אמר,כי בכוונת ארה"ב לפרוס כוחות אוויריים נוספים בבסיס הצבאי שלה בדרום תורכיה כדי לסייע לתורכיה בלחימה שלה מול דאעש (ספוטניק, 19 בספטמבר 2015).
 • פרנסואה הולנד,נשיא צרפת אמר, כי צרפת לא תוכל להימנע מלבצע תקיפות נגד דאעש בסוריה. לדבריו כניסת צרפת לביצוע תקיפות בסוריה תלויה בבמידע, שיתקבל מטיסות הסיור שהוא הורה להתחיל לבצע (הגרדיין, 14 בספטמבר 2015).
 • קוין אנדריו (Kevin Andreשר ההגנה של אוסטרליה אישר, כי חיל האוויר האוסטרלי ביצע, זו לראשונה, תקיפה מוצלחת מהאוויר בשטח סוריה נגד מטרות דאעש. לדבריו הם פגעו בנגמ"ש של דאעש, שהיה חמוש במערכת טילים מונחים (הגרדיאן, 16 בספטמבר 2015).
 • בתשובה לשאילתא בפרלנמט אמר מייקל פאלון (Michael Fallon),שר ההגנה של בריטניה, כי חיל האוויר הבריטי הרג 330 פעילי דאעש בעיראק במהלך התקיפות האוויריות (בתקופה שבין ספטמבר 2014 לאוגוסט 2015). לדבריו מספרים אלה מבוססים על הערכות בלבד (אינדיפנדנט, 17 באוגוסט 2015).
כישלון ארה"ב באימון כוחות סוריים "מתונים"
 • בעדות, בפני הקונגרס שמסר לויד אוסטין, מפקד פיקוד המרכז של צבא ארה"ב, הוא התייחס לנושא אימון כוחות סוריים "מתונים" על ידי צבא ארה"ב. לדבריו רק כארבעה-חמישה לוחמים מתוך 54, שאומנו על ידי ארה"ב נלחמים עתה במערכה נגד דאעש. זאת למרות תוכנית האימון, שהקונגרס אישר לה תקציב בסך 500$ מיליון (שעד כה הוצאו ממנו 42$ מיליון) . לדבריו בוחנת עתה  ארה"ב דרכים יעילות יותר לפריסת הכוחות הסורים בשטח מכיוון שהם לא יגיעו בעתיד הקרוב ליעד של אימון 5,400 לוחמים, כפי שתכנן הממשל (The Daily Beast, 16 בספטמבר 2015).
 •  מנגד דווח בתקשורת התורכית, כי בליל 19-18 בספטמבר 2015 נכנסו למחוז חלב 75 לוחמים, שאומנו על ידי צבא ארה"ב, בריטניה ותורכיה. הלוחמים נכנסו לסוריה  דרך  מעבר באב אלסלאמה, שמצפון לחלב (הורייט, 20 בספטמבר 2015).
התייחסויות אמריקאיות למעורבת רוסיה בלחימה בסוריה
 • בארה"ב התייחסו השבוע למעורבותה הגוברת של רוסיה בלחימה בסוריה:
 • מזכיר המדינה של ארה"ב ג'והן קריאמר, כי רוסיה הציעה לקיים שיחות בין שתי המדינות בנוגע למצב בסוריה (האינדפנדנט, 19 בספטמבר 2015). 
 • ג'וש ארנסט, דובר הבית הלבן,אמר, כי האינטרסים של רוסיה בסוריה אינם שונים בהרבה מאלה של ארה"ב וכי רוסיה, כמו מדינות רבות נוספות, חוששת מהתפשטות השפעתו של דאעש באזור (Sputnik, 16 בספטמבר 2015). עם זאת אמר, כי ארה"ב מעוניינת לראות את רוסיה משתלבת בלחימה של מדינות הקואליציה הבינלאומית נגד דאעש ולא מגבירה את נוכחותה הצבאית בסוריה (רויטרס, 16 בספטמבר 2015).
 • ליאנדרה ברנשטיין (Leandra Bernstein), סגנית מזכיר ההגנה של ארה"ב לענייני מדיניות מסרה, כי אין צפי לשיתוף פעולה צבאי בין רוסיה לבין ארה"ב. היא הוסיפה, כי הנושא יישקל במידה ויהיה צורך בשיתוף פעולה טקטי בזירה הסורית (16 בספטמבר 2015,  Sputnik).

עיקרי התפתחויות בסוריה

מחוז חלב
אזור מארע
 • גם השבוע נמשכו הקרבות בין דאעש לבין ארגוני המורדים באזור העיר מארע, שמצפון לחלב (אזור המיועד להיות אזור חיץ "נטול דאעש"). דאעש הגביר את תקיפותיו באזור באמצעות פיצוץ מכוניות תופת ושימוש בפצצות המכילות גז חרדל, בתקשורת הערבית דווח, כי פעילי דאעש השתלטו על העיר מארע וקטעו בכך עורק אספקה חשוב של המורדים (אלערביה אלחדת', 15 בספטמבר 2015).
שדה התעופה כוירס
 • נמשכים העימותים באזור שדה התעופה הצבאי כוירס, שממזרח לחלב, במסגרת מאמצי דאעש להשתלט על שדה התעופה. כוחות הביטחון הסוריים ביצעו כמה תקיפות נגד פעילי דאעש באזור. נמסר על הרוגים בקרב פעילי דאעש (מרכז המעקב לזכויות אדם, 15 בספטמבר 2015).
מחוז דמשק
 • במהלך השבוע נמשכו העימותים בדרומה של העיר דמשק. ארגון המורדים צבא האסלאם הודיע, כי פעיליו הצליחו להשתלט על מספר אזורים באזור הכפרי המזרחי של דמשק (אלדרר אלשאמיה, 13 בספטמבר 2015). עוד נמסר, כי פעילי דאעש נסוגו ממעוזם בשכונת חג'ר אלסוד, שמדרום לדמשק, לאחר עימותים בינם לבין המורדים (אלדרר שלאמיה, 20 בספטמבר 2015).
אלזבדאני
 • נמשכים הקרבות בעיר אלזבאדני לאחר התמוטטות הפסקת האש השנייה. נמסר, כי כוחות הביטחון הסוריים וחזבאללה התקדמו מהשכונה המערבית עליה השתלטו לכיוון מרכז העיר (סוכנות הידיעות הסורית, 13 בספטמבר 2015). עוד נמסר, כי לחזבאללה הרוגים רבים בקרבות. ג'בהת אלנצרה הודיעה כי 18 חיילים של חזבאללה ו-12 לוחמים מצבא האסלאם נהרגו בניסיון לפרוץ מחסום באלזבדאני (אלדרר אלשאמיה, 11 בספטמבר 2015).
מחוז אדלב
שדה התעופה אבו אלצ'הור
 • ב-9 בספטמבר 2015 הצליחו פעילי ג'בהת אלנצרה להשתלט על שדה התעופה אבו אלצ'הור,שמדרום מזרח לאדלב, תוך ניצול סופת האבק שהתחוללה במקום. כוחות הביטחון הסוריים פינו את האזור. בכיר בצבא סוריה, שלא הזדהה, טען, כי צבא סוריה הצליח לחלץ משדה התעופה את כל אמצעי הלחימה (אלג'זירה  9 בספטמבר 2015).

מנגד,העלה בעל חשבון טוויטר המזוהה עם ג'בהת אלנצרה מספר צילומים, שבהם נראו פעילי ג'בהת אלנצרה כובשים את שדה התעופה הצבאי אבו אלצ'הור. בצילומים נוספים ניתן לראות את פעילי הארגון בסמוך למטוס קרב סורי ומסוק. באחד הצילומים נראים שבעה מטוסי קרב סורים ניצבים בסמוך לדיר מטוסים (חשבון הטוויטר مراسل جبهة النصرة@morasel_jn1, 10 בספטמבר 2015).

 

 • אבו אלוליד,אחד ממפקדי ג'בהת אלנצרה במקום, מסר כי במהלך העימותים בשדה התעופה, נהרגו למעלה ממאה מאנשי כוחות הביטחון הסורים ונשבו 95 איש. בנוסף לכך נתפסו עשרים מטוסי קרב, 15 מסוקים וכן תותחים ומקלעים רבים (aljazeera.net, 19 בספטמבר 2015).דווח, כי כמה ימים לאחר ההשתלטות על שדה התעופה הרגו פעילי ג'בהת אלנצרה למעלה מ-65 אנשי צבא סוריה, אשר נשבו במהלך הלחימה (מרכז המעקב הסורי ללזכויות אדם, 20 בספטמבר 2015).
שדה התעופה אבו אלצ'הור נכבש לאחר כשנתיים של מצור עליו מצד פעילי ג'בהת אלנצרה. עם כיבוש שדה התעופה איבד המשטר הסורי שליטה על שדה תעופה צבאי חשוב ונחלשה עוד יותר אחיזתו במרחב חלב.

 

הכפרים השיעים כפריא ופועה
 • נמשכים הקרבות סביב הכפרים השיעים כפריא ופועה, שמצפון מזרח לאדלב, עד כה ללא הכרעה.נמסר, כי פעילי צבא אלפתח, בהנהגת ג'בהת אלנצרה, השתלטו על שטחים שולטים באזור הכפרים. כמו כן נמסר, כי מטוסי חיל האוויר הסורי תקפו את דרכי האספקה העיקריות של ארגוני המורדים מגבול תורכיה לכיוון שני הכפרים (עמוד הפייסבוק של חסין מרתצ'א, 20 בספטמבר 2015). בקרבות הללו נהרגו כמה עשרות אנשים משני הצדדים (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 21 בספטמבר 2015).
 • ב-18 בספטמבר 2015 פרסם בעל חשבון טוויטר תמונות, שתעדו את המתקפה נגד הכפר אלפועה. בחשבון הטוויטר של כתב ג'בהת אלנצרה דווח על כניסת הכוחות לאלפועה לאחר ביצוע שני פיגועי התאבדות וירי מאות פצצות מרגמה לעבר האזור (חשבון הטוויטר مراسل جبهة النصرة@morasel_jn1, 18 בספטמבר 2015).
 • ברשתות חברתיות ג'האדיסטיות נמסר, כי בקרבות באזור אדלב נהרג פעיל אלקאעדה לשעבר המכונה אבו אלחסן אלתוניסי. הפעיל, שנהרג היה אחד מעוזריו של אסאמה בן לאדן. אבו אלחסן אלתוניסי שירת בשורות אלקאעדה בשנות התשעים בסודאן ולאחר מכן שרד את הקרבות בטורה בורה במזרח אפגניסטאן בשנת 2001. הוא נשלח לסוריה כדי לאמן את פעילי ג'בהת אלנצרה (דפי טוויטר של ג'בהת אלנצרה, 19 בספטמבר 2015).
מחוז חמץ
 • פעילי דאעש ממשיכים להרחיב שליטתם באזור שדה הגז ג'זל, שמצפון מערב לתדמר.    ב-12 בספטמבר 2015 פרסמה זרוע ההסברה של דאעש, כי פעילי הארגון כבשו את כפר ג'זל (Jazal) ובאר נפט באזור הכפרי המזרחי של חמץ. בסרטון, שהועלה באותו יום בחשבון יוטיוב, נראו פעילי דאעש סמוך לבאר הנפט ובכפר ג'זל (a3maqnews.tumblr; youtube, 12 בספטמבר 2015).
 • ב-17 בספטמבר 2015 פורסמה הודעה מטעם מחוז חמץ של דאעש בה נמסר, כי פעילי ההגנה האווירית של הארגון הצליחו להפיל מטוס קרב מדגם מיג 21 סורי באזור ג'זל (חשבון הטוויטר Journalist Omar@Journalist_Omar, 17 בספטמבר 2015). אחת מזרועות ההסברה של דאעש, פירסמה קישור לסרטון בו נראים שרידי מטוס קרב, אשר לטענת הארגון הופל באזור ג'זל (חשבון a3maqnews.tumblr; אתר שיתוף קבצים yadi.sk, 17 בספטמבר 2015).
 • בעיר חמץ נמסר על עשרות הרוגים ופצועים כתוצאה מפיצוץ מכונית תופת בשכונת אלזהראא' בה מתגורר רוב עלוי (הטלוויזיה הסורית, 16 בספטמבר 2015). מחוז חמץ של דאעש קיבל אחריות על פיצוץ מכונית התופת, שבוצע על-ידי מחבל מתאבד המכונה אבו עבדאללה אלחמצי. הפיצוץ גרם לעשרות הרוגים ופצועים (אתר isdarat, 16 בספטמבר 2015). בנוסף לכך קיבלה ג'בהת אלנצרה אחריות לפיצוץ שלושה מטעני חבלה בשכונת ואדי אלד'הב בחמץ (מוסד ההסברה של ג'בהת אלנצרה, 19 בספטמבר 2015).
מחוז דיר אלזור
 • נמשכו העימותים בין כוחות הביטחון הסורים לבין פעילי דאעש בפאתי שדה התעופה הצבאי דיר אלזור (סוכנות הידיעות ח'וטה, 16 בספטמבר 2015). נמסר, כי צבא סוריה סיכל ניסיון דאעש להשתלט על שדה התעופה הצבאי דיר אלזור לאחר, שפוצצו חמש מכוניות תופת, בצידו המזרחי של השדה (RT, 10 בספטמבר 2015).
 • זרוע ההסברה של דאעש, פרסמה, כי בקרבות, שהתנהלו באזור שדה התעופה נהרגו 94 חיילים סורים. זרוע ההסברה של דאעש טענה, כי פעילי הארגון הצליחו להשתלט על מספר אתרים בשדה התעופה. באתר סורי לזכויות אדם דווח, כי למעלה מארבעים חיילים סורים נהרגו וכי פעילי דאעש הצליחו להתקדם בשטח. שדה התעופה הצבאי בדיר אלזור מהווה את עורק החיים של הכוחות הסורים באזור זה מאחר שהעיר נתונה במצור של פעילי דאעש מזה חצי שנה (10 בספטמבר 2015,  ערוץ aljazeera.net).
 • בתקשורת הערבית דווח, כי פעילי דאעש שולטים במרבית שכונות העיר דיר אלזור. כוחות הביטחון הסורים שולטים בשכונות אלקצור (Al Qusour) שבחלקה המערבי ואלג'ורה (Al Jourah) שבחלקה הצפון-מערבי (ערוץ aljazeera.net; youtube, 10 בספטמבר 2015; אתר syriahr.com, 15 בספטמבר 2015 ).
מחוז אלחסכה
 • מרכז המעקב לזכויות אדם דווח על שני פיצוצים, שאירעו בעיר חסכה כתוצאה מפיצוץ מכוניות תופת בצפון מערב העיר. הפיצוצים גרמו לעשרות הרוגים ופצועים, רובם לוחמים כורדים. דאעש קיבל אחריות על הפיגועים (Terror_monitor, 14 בספטמבר 2015).ב-15 בספטמבר 2015 פורסם בחשבון של זרוע ההסברה של דאעש, כי מחבל מתאבד פוצץ מכונית תופת כנגד מטה יחסי הציבור של היחידות הכורדיות באלחסכה. כתוצאה מפיצוץ זה נהרגו כשלושים פעילי הכוחות הכורדים (חשבון a3maqnews.tumblr, 15 בספטמבר 2015). את הפיגוע ביצע מחבל מתאבד המכונה אבו עמרו אלברכה (Abu 'Amru al Barka) (חשבון טוויטר سعد العقيدي ‏@saad_alaqidy6, 15 בספטמבר 2015).
 • יום קודם לכן (14 בספטמבר 2015) פוצצו שני מחבלים מתאבדים של דאעש שתי מכוניות תופת באלחסכה: הראשונה במקום כינוס של הכוחות הכורדים והשנייה נגד מפקדה של מליציה מקומית של כוחות הביטחון הסורים. בשני הפיגועים הללו נהרגו למעלה מחמישים בני אדם (15 בספטמבר 2015,  a3maqnews.tumblr).

עיקרי ההתפתחויות בעיראק

אלרמאדי
 • באזור אלרמאדי התנהלו השבוע קרבות בין צבא עיראק לפעילי דאעש. במהלך פגישה עם מפקד הכוחות של ארה"ב במשרד ההגנה בעיראק אמר שר ההגנה העיראקי, כי צבא עיראק מתכונן למערכה לטיהור אלרמאדי משליטתה של דאעש (סוכנות הידיעות הירדנית, 20 בספטמבר 2015).
 • ב-18 בספטמבר 2015 נפגעה שיירה של צבא עיראק כתצואה מפיצוץ מטענים דרומית-מזרחית לעיר אלרמאדי. מההתפוצצות נהרגו שבעה חיילי צבא עיראק ואחד-עשר נוספים נפצעו (אלג'זירה, 18 בספטמבר 2015). ב-19 בספטמבר 2015 הודיע צבא עיראק, כי חיל האוויר תקף שיירה של דאעש, שהייתה בדרכה לעבר אלרמאדי (סאנא, 19 בספטמבר 2015).
חדית'ה
 • צבא עיראק הודיע ב-17 בספטמבר 2015, כי חיל האוויר סיכל פיגוע התאבדות של דאעש, בקרבת העיר חדית'ה. על פי ההודעה פוצץ מהאוויר כלי רכב הנהוג בידי מחבל מתאבד (אלסומריה, 17 בספטמבר 2015).
בגדאד
 • מקור ביטחוני עיראקי בכיר דיווח על סיכול פיגוע התאבדות משולב ע"י כוחות הביטחון העיראקים על בסיס מידע מודיעיני. ארבעה מחבלים מתאבדים הגיעו לתחנת דלק בשכונת אלעאמריה (במערב בגדאד) כשעל גופם חגורות נפץ. הארבעה נעצרו וחגורות הנפץ נוטרלו (אלחרה, 20 בספטמבר 2015).
מחוז צלאח אלדין
ביג'י
 • מחוז צלאח אלדין  של דאעש פרסם סרטון תחת הכותרת "ביג'י – מצודת העמידה האיתנה" המתעד את השתלטות פעילי הארגון על בסיס מיליציות שיעיות המסייעות לצבא עיראק בעיר ובסביבתה. כמו כן נראו בסרטון צילומים של מבנים שונים בעיר וסביבותיה עליהם מתנוסס דגל דאעש (אצדאראת אלדולה אלאסלאמיה, 14 בספטמבר 2015). בפועל מאבקי השליטה על העיר ביג'י עדיין לא הוכרעו.

מצרים וחצי האי סיני

המערכה בין מחוז סיני של דאעש לבין כוחות הביטחון המצריים
 • במהלך השבוע המשיכו כוחות הביטחון המצריים בפעילות סיכול אינטנסיבית נגד פעילי מחוז סיני של המדינה האסלאמית. ב-7 בספטמבר 2015 פתח צבא מצרים במבצע רחב היקף נגד מוקדי טרור של דאעש בצפון חצי-האי סיני ובמרכזו. לטענת דובר הכוחות המזוינים במסגרת המבצע, הנמשך מזה כשבועיים ברציפות, נהרגו עשרות פעילים, פוצצו מטעני חבלה, נהרסו קיני טרור, מכוניות אופנועים, מנהרות ומחסני אמצעי לחימה. כמו כן הוחרמו מכוניות רבות אמצעי לחימה ומטעני חבלה (עמוד הפייסבוק של דובר הכוחות המזוינים,  14 בספטמבר 2015).
 • במקביל פעילי מחוז סיני של דאעש המשיכו לבצע פיגועים נגד כוחות הביטחון. להלן מספר אירועים:
 • ב-20 בספטמבר 2015 קיבל מחוז סיני אחריות לפיצוץ מטען חבלה סמוך לשריונית של צבא מצרים באזור אלעריש (דף הטוויטר של הארגון, 20 בספטמבר 2015).
 • 11 בספטמבר 2015 – התפוצצה מכונית תופתסמוך לשיירהשל צבא מצרים באזור רפיח. קצין נהרג וחמישה חיילים נפצעו. על פי הודעת מחוז סיני התבצעה התקיפה במסגרת סדרת פעולות המכונה "ציד החוזרים בהם מן האסלאם" (חשבון טוויטר המזוהה עם הארגון, 11 בספטמבר 2015).
 • ב-10 בספטמבר 2015 קיבל מחוז סיני אחריות לפגיעה בנגמ"ש מסוג M113של צבא מצרים בכביש אלשיח' זויד-אלג'ורה (חשבון טוויטר המזוהה עם הארגון, 10 בספטמבר 2015).
 • דאעש במחוז סיני פרסם ב-16 בספטמבר 2015 סרטון בו תיעד פגיעות בכלי רכב של צבא מצרים באמצעות ירי מקלעים והפעלת מטענים. כמו-כן, תועדה בסרטון פגיעה בטנק מצרי באמצעות טיל נ"ט מסוג קורנט. בסוף הסרטון הופיע פעיל ממחוז סיני של דאעש כשהוא מאיים על שליטי מצרים ומאשים אותם בשיתוף פעולה עם ישראל (אצדאראת אלדולה אלאסלאמיה, 16 בספטמבר 2015).
התרחבות פעילות דאעש למצרים גופא
 • בפיצוץ מטען חבלה בלשכה של משרד החוץ בגיזה שבמצרים נפצעו שני שוטרים (אהראם און ליין, 20 בספטמבר 2015). ארגון דאעש במצרים קיבל אחריות על פיצוץ מטען החבלה  (טוויטר אלע'ריב, 200 בספטמבר 2015).
 •  על פי מקורות ג'האדיסטיים החל מחוז סיני של דאעש לארגן תאים המורכבים מפעילים, שגויסו מחוץ לחצי האי סיני, כדי שיאיישו סניפים של דאעש ברחבי מצרים. תאים כאלו, שהוקמו לאחרונה אחראים על ביצוע הפיגועים האחרונים מצרים דוגמת הפיגוע בקונסוליה האיטלקית בקהיר. על פי אותם מקורות מטרת הקמת הסניפים היא להרחיב את פעילות מחוז סיני של דאעש מעבר לחצי האי גם לאזור דלתא ולמצרים עילית. עוד נמסר כי דאעש פועל לפתיחת שתי חזיתות במקביל מול מצרים מחצי האי סיני ומלוב  (אלוטן, 16 בספטמבר 2015).

פלסטינים וערביי ישראל

תושב עזה נהרג בלחימה לצד ארגון דאעש בקרבות בעיראק
 • אתרי אינטרנט פלסטינים דיווחו על מותו של חמזה מחמוד מקדאד, בן 18, תושב מחנה הפליטים אלשאטי בעזה. הוא נהרג ב- 19 בספטמבר 2015 כאשר נלחם בשורות ארגון דאעש בקרבות בעיר ביג'י (אלרסאלה נט, חשבון הטוויטר של GAZA ALAN, 19 בספטמבר 2015). ערוץ אלעאלם האיראני, דיווח כי חמזה מחמוד מקדאד, המכונה אבו מחמוד אלע'זאוי  נהרג במהלך לחימה בשורות ארגון דאעש בקרבות בעיר מוצול (ערוץ אלעאלם האיראני, 19 בספטמבר 2015).

התנהלות המדינה האסלאמית

דאעש תוקף את תופעת הפליטים הבורחים לאירופה
 • על רקע גל הפליטים השוטף את אירופה מתח ארגון דאעש ביקורת על הפליטים הבורחים מסוריה ועיראק. הטענה המרכזית של דאעש היא, שהגירה של התושבים למדינות זרות שבהן לא שולט האסלאם הינהבבחינת חטא. מחוזות דאעש השונים בסוריה, עיראק ותימן הפיקו סרטונים היוצאים נגד תופעת הפליטים. בסרטונים התראיינו אזרחים שונים וכן פעילי דאעש, אשר הביעו את עמדתם הנחרצת נגד תופעת הבריחה בהדגישם, כי הפליטים מנסים להגיע לארצות בהן מתגוררים "כופרים". פליטים אלו, כך ניטען, צפויים לאבד את זהותם המוסלמית וחלקם אף עשוי להתנצר (בלוג akhbardawlatalislam.wordpress, 17 בספטמבר 2015).
 • להלן מספר התייחסויות של דאעש לתופעת הפליטים:
 • מחוז צלאח אלדין של דאעש בעיראקפרסם סרטון בו מותח איש דת, ביקורת על אלה העוזבים את המדינה האסלאמית למדינות אחרות. איש הדת קרא להם לחזור. הוא טען, שעזיבתם פסולה מבחינה דתית וכי העוזבים לא יזכו לשלוות נפש אלא ינוצלו המדינות אליהן יגיעו (אצדאראת אלדולה אלאסלאמיה, 16 בספטמבר 2015).
 • בסרטון, שהופק על-ידי מחוז אלפראת (Al Furat)של דאעש בעיראק, נראה פעיל דאעש נושא דרשה במסגד. הדרשה שיבחה את ההגירה לשטח שבשליטת המוסלמים ומנגד תקפה את הגירת המוסלמים מסוריה למדינות המערב (בלוג akhbardawlatalislam.wordpress, 17 בספטמבר 2015).
 • בסרטון, שהופק על-ידי מחוז חמץ של דאעש בסוריה, נראה פעיל דאעש אשר שיבח את הגירת המוסלמים ל "דאר אלאסלאם", האזור הנשלט ע"י המוסלמים על פי ההלכה האסלאמית (השריעה). מנגד הוא תקף את "דאר אלכפר", האזור שבו מתגוררים הכופרים. בסרטון זה נראה מחנה פליטי, שבו חולקו לבורחים מסוריה חוברות העוסקות בנצרות. בהמשך נראים קטעי אלימות משטרתית נגד הפליטים במעברי הגבול שבמזרח אירופה (אתר שיתוף קבצים archive.org, 17 בספטמבר 2015).
 • בגיליון האחרון של "דאביק", ביטאון דאעש בשפה האנגלית, התפרסמה כתבה אודות הפליטים המגיעים לאירופה. בכתבה הוגדרה ההגירה לאירופה כחטא משום שהפליטים עזבו את המדינה האסלאמית, שאמורה להוות בית עבור כל המוסלמים. בגיליון גם מוצגת תמונתו של התינוק הכורדי, שגופתו נסחפה לחופי תורכיה כאזהרה לגורל הצפוי לכל מי, שיהגר משטחי המדינה האסלאמית.
 • בסרטון, שהופק על-ידי מחוז חצ'רמות של דאעש בתימן, נראה פעיל דאעש נושא דרשה במסגד. הפעיל ציין, כי על המוסלמים להגר מארצות הכופרים ל"דאר אלסלאם" ולא להפך. לטענתו, מי שגר בארצות הכופרים חי על-פי חוקיהם ונחשף לפריצות(בלוג akhbardawlatalislam.wordpress, 17 בספטמבר 2015).

הקמפיין של דאעש נגד תופעת הפליטים מבטא,להערכתנו, חשש עמוק של הארגון מפני הידלדלות האוכלוסייה באזורים שבשליטתו. זאת כאשר הארגון תלוי במידה רבה בזרימת פעילים זרים, ממדינות המערב ומהעולם הערבי, לשטחי המדינה האסלאמית, שבשליטתו. פעילים אלו ("מהגרים") מהווים את עמוד השידרה של כוחותיו הצבאיים של דאעש ואת תשתיתו המנהלית. בפועל, לא ידוע לנו האם דאעש נוקט צעדים מעשיים בשטח כדי למנוע בריחת תושבים מהאזורים שבשליטתו ומאזורי הקרבות בסוריה ובעיראק.


דאעש החל בהרשמה ללימודים באוניברסיטת מוצול
 • דאעש החל בהרשמה לשנת הלימודים באוניברסיטת מוצול. לשם כך הוא הקים ועדת קבלה המורכבת ממרצים ומאנשי הארגון. ההרשמה נפתחה לאחר שדאעש ערך שינויים בתוכנית הלימודים, קבע את מסלולי הלימוד וחנך מספר חוגים חדשים (אלח'ליג' און ליין, 15 בספטמבר 2015).
ביקורת על דאעש מפי מנהיג אלקאעדה
 • אימן אלט'ואהרי, מנהיג אלקאעדה,פרסם ב-9 בספטמבר 2015 קלטת שמע בה מתח ביקורת פומבית, חסרת תקדים נגד דאעש, לראשונה מאז הקמת הח'ליפות האסלאמית. אימן אלט'ואהרי שלל בדרשה את הלגיטימיות ההלכתית של הח'ליפות האסלאמית, שבהנהגת דאעש. הוא הסביר את האיפוק בו נהג עד כה ביחסו כלפי דאעש בתקווה לפיוס עתידי והוסיף, כי כאשר קרא מנהיג דאעש בפומבי לאנשי אלקאעדה לבטל את שבועתם לאלט'ואהרי לא נותרה בידיו ברירה אלא למתוח ביקורת על דאעש. עם זאת ציין אלט'ואהרי, שלמרות דרכו המוטעית של דאעש הוא מוכן לשתף עימו פעולה נגד "אויבי האסלאם" מתוך הבנה, שהאינטרסים של הג'האד הם חשובים יותר מהמאבק בדאעש.

הג'האד העולמי במדינות נוספות

לוב
סרת
 • חסן כראמי, המופתי של העיר סרת הנמצאת בשליטת דאעש, פרסם אזהרה לתושבי העיר סרת כי מי שלא יחזור בתשובה עד לפני תחילת חודש אוקטובר עלול לאבד את חייו.המופתי פנה את לכל מי שבעבר שירת את השלטון הקודם במערכות הממשל השונות: הצבא, השירות הלאומי, המשפט, הבנקאות ועוד. הוא קרא להם למהר ולחזור בתשובה לפני פתיחת בית הדין האסלאמי בתחילת חודש אוקטובר, שאם לא כן לא תהיה ברירה אלא להרגם.
 • ב-10 בספטמבר 2015 הכריז דאעש על סגירת כל הבנקים המסחריים בעיר סרת. זאת משום שלטענתו הם פועלים באופן המנוגד להלכה האסלאמית משום שהם גובים ריבית. פעילי דאעש דרשו מהפקידים העובדים בבנקים הללו לחזור בתשובה ואיימו לרדוף אותם ולהענישם במקרה, שיעברו לעבוד בבנקים בערים אחרות בלוב (אח'באר ליביא, 12 בספטמבר 2015).
דרנה
 • בעיר דרנה, שבמזרח לוב ובסביבותיה נמשך מאבק השליטה בין דאעש לבין ארגון ג'האדיסטי מקומי המזוהה עם אלקאעדה (מועצת השורא של מורדי דרנה). משרד ההסברה של מחוז ברקה של המדינה האסלאמית פרסם תמונות, בהן תועדה השתלטות פעילי הארגון על נשק ותחמושת בדרנה (אח'באר ליביא, 10 בספטמבר 2015). מנגד, פרסם הארגון הג'האדיסטי, כי אנשיו השתלטו על מרכז הסברה של דאעש, ותפסו בו ציוד תקשורתי רב (אח'באר ליביא, 13 בספטמבר 2015).

פעילות סיכול ומנע

סעודיה
 • במהלך מבצע ביטחוני בעיר ריאד עצרו כוחות הביטחון של סעודיה שני בני אדם, שעל פי החשד היו חברים בהתארגנות של דאעש. החשודים הם אחמד מחמד סעיד זהראני בן 21 ואחיו מחמד בן 19. לאחר שכוחות הביטחון צרו על ביתם פתחו השניים באש וזרקו רימונים לעבר הכוחות. במבצע נוסף שנערך בעיר דראמה הסמוכה לריאד נעצרו חשודים נוספים לאחר שניסו להימלט במכונית בעלת לוחיות רישוי מזויפות (אלערביה, 16 בספטמבר 2015). 
כווית
 • בית המשפט הפלילי בכווית גזר ב-15 בספטמבר 2015 עונשי מוות על שבעה מהנאשמים בפיצוץ מסגד האמאם אלצאדק ביוני 2014 (בפיצוץ שהיה בסמוך למסגד נהרגו 26 בני אדם ונפצעו למעלה ממאתים). כמו כן גזר עונשי מאסר על שמונה נאשמים נוספים וזיכה 14 נאשמים אחרים. אחד הנאשמים, פהד פראג' מחראב, שהוטל עליו עונש מוות, הוצג בבית המשפט כראש הסניף המקומי של ארגון דאעש (אלשרק אלאוסט, 16 בספטמבר 2015).
רוסיה
 • גורמים ב-CIA מעריכים שכ-30,000 לוחמים מיותר משמונים מדינות נלחמים בשורות דאעש בסוריה ובעיראק. לדברי סרגיי סמירנוב, הסגן הראשון של ראש מנגנון הביטחון הפדראלי הרוסי, כ-2,400 מהם הינם בעלי אזרחות רוסית (18 בספטמבר 2015,  ARA News ).

פעילות תודעתית של דאעש

גיליון חדש של ביטאון דאעש
 • דאעש פרסם ב-9 בספטמבר 2015 גיליון חדש, 11 במספר, של דאביק, הביטאון החודשי שלו בשפה האנגלית. רוב הביטאון עוסק בנושאים אידיאולוגיים. הכתבה המרכזית עוסקת בפעילות הקואליציה נגד הארגון בדגש על הצטרפותה של תורכיה. במאמר מושמע איום ישיר על תורכיה. מאמרים נוספים בגיליון:
 • ראיון עם עבד אלמוע'ירה אלקהאטני (Abul Mughirah al Qahtani), אשר זוהה כמנהיג דאעש במחוז לוב. בראיון הוא סוקר את פעילות הארגון בלוב ואת הארגונים התומכים בדאעש במדינה.
 • תיעוד הרס העתיקות בתדמרלאחר כיבושה.
 • כתבה על פיגועי ה-11 בספטמבר בארה"ב.
 • כתבה על גורי הח'ליפות,ארגון הנוער של דאעש.
 • בסיום הביטאון מופיעה מודעה ה"מציעה למכירה" שני שבויים הנמצאים בידי דאעש לכל המרבה במחיר. שני השבויים הם אזרח נורווגי ואזרח סיני.
איומים כלפי ארה"ב על רקע יום השנה ה-14 לפיגועי ה-11 בספטמבר
 • ב-11 בספטמבר 2015 צוין יום השנה ה-14 לפיגועים במגדלי התאומים ארה"ב . ברשתות החברתיות, המזוהות עם הג'האד העולמי, הופיעו דברי שבח למתקפת הטרור של אלקאעדה. בטוויטר עלה האשטאג בערבית ובאנגלית שכותרתו: "נשרוף את אמריקה". ב-11 בספטמבר 2015 שיתפה בעלת חשבון טוויטר המזוהה עם דאעש, כרזה בה נראים מגדלי התאומים לאחר שנפגעו, תחת הכיתוב: "11 בספטמבר – מה שיגיע יהיה קשה ומר יותר". כרזה זו הופיעה ככותרת למאמר המשבח את פיגועי התאומים ואת אסאמה בן לאדן.
 • באחד המאמרים ברשתות החברתיות נאמר, כי הג'האדיסטים מצוייםבכל מקום וממתינים להזדמנות להגיע לגן עדן(קרילבצע פיגועי התאבדות). בהמשך הדברים מזהיר הכותב את האמריקנים כי יש להם אפשרות לבחור בין התאסלמות, תשלום מס גולגולת או לצפות להתקפות של הפעילים הג'האדיסטים. במאמר מופיעים ציטוטים מדבריו של אבו מחמד אלעדנאני, דובר דאעש, שאיים על האמריקנים והאירופאים שהם לא יחושו בביטחון בבתיהם, ברחובות ובמדינות בהם הם מתגוררים (חשבון הטוויטר #سرية_حفيدات_عائشة@sareyah_ash; justpaste.it, 11 בספטמבר 2015).

כרזת המאמר - "11 בספטמבר ומה שיגיע יהיה קשה ומר יותר"

כרזת המאמר – "11 בספטמבר ומה שיגיע יהיה קשה ומר יותר" (חשבון הטוויטר #سرية_حفيدات_عائشة@sareyah_ash; justpaste.it, 11 בספטמבר 2015).

כרזה בה נכתב "הוי אמריקנים, התאסלמו כדי לזכות בביטחון. אובאמה לא יוכל להגן עליכם מפני שיירות דאעש שיצעדו לעברכם"
כרזה בה נכתב "הוי אמריקנים, התאסלמו כדי לזכות בביטחון. אובאמה לא יוכל להגן עליכם מפני שיירות דאעש שיצעדו לעברכם" (חשבון הטוויטר #سرية_حفيدات_عائشة@sareyah_ash, 11 בספטמבר 2015).

[1]בשל החגים הגיליון יתפרסם הבא לאחר סוכות. אנו מאחלים חג שמח ושנה טובה.