מבט לג’האד העולמי (9-3 בספטמבר 2015) *

מבט לג'האד העולמי

מבט לג'האד העולמי

פעילי אלג'בהה אלשאמיה בכפר צנדף, הסמוך לגבול סוריה-תורכיה לאחר שנכבש מידי פעילי דאעש

פעילי אלג'בהה אלשאמיה בכפר צנדף, הסמוך לגבול סוריה-תורכיה לאחר שנכבש מידי פעילי דאעש

פעילי אלג'בהה אלשאמיה בכפר צנדף, הסמוך לגבול סוריה-תורכיה לאחר שנכבש מידי פעילי דאעש

פעילי אלג'בהה אלשאמיה בכפר צנדף, הסמוך לגבול סוריה-תורכיה לאחר שנכבש מידי פעילי דאעש

כתובת חקוקה באבן המציינת שזהו מסגד חד'יפה אבן אלימאן, בשכונת אלקדם.

כתובת חקוקה באבן המציינת שזהו מסגד חד'יפה אבן אלימאן, בשכונת אלקדם.

שני פעילי דאעש חמושים בחזית מסגד חד'יפה אבן אלימאן

שני פעילי דאעש חמושים בחזית מסגד חד'יפה אבן אלימאן

מכלית הנפט בה הוסלקו אמצעי הלחימה.

מכלית הנפט בה הוסלקו אמצעי הלחימה.

אמצעי הלחימה, שנמצאו במיכלית הנפט

אמצעי הלחימה, שנמצאו במיכלית הנפט

מארב צלפים לכלי רכב (אצדאראת אלדולה אלאסלאמיה, 6 בספטמבר 2015).

מארב צלפים לכלי רכב (אצדאראת אלדולה אלאסלאמיה, 6 בספטמבר 2015).

מחמד אבו דבוסה, אשר נהרג לאחרונה בשורות ארגון דאעש בצפון עיראק

מחמד אבו דבוסה, אשר נהרג לאחרונה בשורות ארגון דאעש בצפון עיראק

העברת חומרים המשמשים לייצור אמצעי לחימה עבור דאעש.

העברת חומרים המשמשים לייצור אמצעי לחימה עבור דאעש.

העברת חומרים המשמשים לייצור אמצעי לחימה עבור דאעש.

העברת חומרים המשמשים לייצור אמצעי לחימה עבור דאעש.

העברת לוחות פלדה

העברת לוחות פלדה

השימוש, שעושה דאעש בלוחות הפלדה, המגיעים מתורכיה

השימוש, שעושה דאעש בלוחות הפלדה, המגיעים מתורכיה

תמונה מסרטון אימון הילדים

תמונה מסרטון אימון הילדים

פעילי

פעילי "פלוגת הזרים" באלג'יריה, שנשבעו אמונים למנהיג דאעש

פעילי דאעש פונים ל

פעילי דאעש פונים ל"אחיהם" בפלסטין (isdarat.tv, 2 בספטמבר 2015).

הפתיח של פסק ההלכה, המתיר את דמו של ארדואן (חשבון סוכנות אעמאק בגוגל פלוס, 1 בספטמבר 2015).

הפתיח של פסק ההלכה, המתיר את דמו של ארדואן (חשבון סוכנות אעמאק בגוגל פלוס, 1 בספטמבר 2015).


עיקרי אירועי השבוע

 • גם השבוע התמקדה הלחימה בסוריה באזור הכפרי, שמצפון לעיר חלב, המיועד להיות אזור חיץ "נטול דאעש". עיקר הקרבות מתנהלים בין דאעש לבין כוחות המורדים, בסיוע אווירי של הקואליציה, באזור העיר מארע (המוחזקת ע"י המורדים). בדיווחים בלתי מאומתים נמסר, כי דאעש משתמש בנשק כימי (גז חרדל?) בקרבות הללו.
 • דאעש וג'בהת אלנצרה מפעילים לחצים צבאיים על שדות תעופה של חיל האוויר הסורי במחוזות השונים, במטרה לפגוע ביכולתו של המשטר לסייע לכוחות הקרקע. במסגרת זאת ממשיך כח דאעש להתעמת עם צבא סוריה באזור שדה התעופה כוירס, שממזרח לחלב, ובשדה התעופה הצבאי בדיר אלזור. ג'בהת אלנצרה נלחם נגד הכוחות הסורים באזור שדה התעופה אבו אלצ'הור, שמדרום מזרח לאדלב. בכמה דיווחים בלתי מאומתים נמסר, כי פעילי ג'בהת אלנצרה השתלטו על השדה.

 

המערכה הבינלאומית נגד דאעש

תקיפות ארה"ב ומדינות הקואליציה
 • השבוע נמשכו התקיפות האוויריות של ארה"ב ומדינות הקואליציה נגד מטרות דאעש. במהלך השבוע בוצעו עשרות רבות של תקיפות בסוריה ובעיראק באמצעות מטוסי קרב, מטוסי תקיפה וכלי טיס בלתי מאוישים.
 • להלן עיקרי התקיפות (אתר מחלקת המדינה של ארה"ב):
 • בסוריה התמקדו התקיפות השבוע באזורי האול (דרומית מזרחית לאלחסכה), אלרקה, דיר אלזור, קובאנה, מארע (צפונית לחלב), ואלחסכה. בין השאר הותקפו יחידות טקטיות של דאעש, בונקרים, גשרים, אזורי כינוס וכלי רכב.
 • בעיראק התמקדו התקיפות השבוע בעיקר באזור פאלוג'ה, ביג'י, חבאניה, חדית'ה, כרכוכ, קיסיק (מערבית למוצול), מוצול, חואג'ה (דרומית לכרכוך), רמאדי, סנג'ר, טוז (מזרחית לתכרית), בגדאדי והית. בין השאר הותקפו משגרי רקטות, רקטות, כלי נ"מ, יחידות טקטיות של דאעש, כלי רכב, עמדות לחימה, מגדלי תצפית, נקודות ביקורת, מבנים, עמדות לחימה וכלי ארטילריה.
 • בתקשורת האמריקאית דווח, כי צבא ארה"ב הורה לכוחותיו המוצבים בעיראק להצטייד בחליפות הגנה מפני נשק כימי. זאת בעקבות ראיות לפיהן דאעש עושה שימוש בנשק כימי. הפנטגון לא  אישר את דבר מתן ההוראה אבל מסר, כי צבא ארה"ב מוכן לקראת תקיפה כימית של דאעש (פוקס ניוז, 4 בספטמבר 2015).

בעיראק מצויים כ-3,500 חיילים אמריקאים העוסקים בעיקר במשימות מודיעין והדרכה של צבא עיראק. כמו כן עוסקים בחיילים בהדרכת בני שבטים סונים ללחימה נגד דאעש. לאחרונה נמסר, כי הסתיים הקורס הצבאי הראשון להכשרת 500 לוחמים, בני שבטים באלאנבאר, שהתנהל תחת השגחתה של ארה"ב בבסיס חיל האוויר אלחבאניה (יוטיוב, 5 בספטמבר 2015). 


התבטאויות בדבר הצורך בהרחבת המערכה נגד דאעש
 • על רקע זרם הפליטים הגובר מסוריה לאירופה, התייחסו ראשי מדינות הקואליציה לצורך בהרחבת פעילות הקואליציה נגד דאעש, בהיותם מודעות, כי התנהלותו הברוטלית של הארגון גורמת למנוסת האוכלוסייה. כך למשל:
 • ג'והן קרי, מזכיר המדינה של ארה"באמר, כיכדי להלחם בדאעש יש צורך לתגבר את הכוחות הקרקעיים בסוריה. הוא הביע את אמונו, כי מדינות במזרח התיכון דוגמת שכנותיה של סוריה ישגרו כוחות לסייע בהכנעת דאעש. יחד עם זאת הדגיש, ארה"ב עצמה לא תשלח כוחות קרקעיים להלחם נגד דאעש (אלערביה, 3 בספטמבר 2015).
 • דיויד קמרון, ראש ממשלת בריטניה,פועל להרחבת התקיפות אוויריות, שמבצעת בריטניה נגד דאעש גם לשטח סוריה (עד כה מתבצעות התקיפות הבריטיות בעיקר בעיראק). במסגרת זאת מתוכננת הצבעה בבית התחתון של הפרלמנט בתחילת חודש אוקטובר 2015 כדי לאשר את ההחלטה בדבר ביצוע תקיפות אוויריות נגד דאעש גם בסוריה (ספוטניק, 6 בספטמבר 2015).
 • סטפאן הרפר, ראש ממשלת קנדה,אמר שפעולה צבאית היא הדרך היחידה לפתור את משבר הפליטים ואת בעיית דאעש. הוא הוסיף, שעל צבא קנדה למלא תפקיד בתחום זה. עד כה ביצעה קנדה 140 תקיפות נגד יעדי דאעש בעיראק אולם רק ארבע תקיפות בסוריה (גלובל ניוז, 4 בספטמבר 2015).
 • פרנסואה הולנד, נשיא צרפת,אמר כי מטוסים צרפתיים יחלו לבצע טיסות סיור מעל סוריה וכי צרפת שוקלת לבצע תקיפות אווירות נגד יעדי דאעש בסוריה. זאת מכיוון שקיימות הוכחות, שבשטח סוריה תוכננו תקיפות טרור נגד מספר מדינות כולל צרפת (הגרדיאן, 7 בספטמבר 2015).

עיקרי התפתחויות בסוריה

מחוז חלב
אזור מארע
 •  גם השבוע נמשכו הקרבות בין דאעש לבין ארגוני המורדים באזור העיר מארע, שמצפון לחלב (אזור המיועד להיות אזור חיץ "נטול דאעש"). נמסר, כי כוחות המורדים בסיוע אווירי של כוחות הקואליציה, הצליחו להשתלט על על חלק מהעיר מארע, שהיה בשליטת דאעש (SNN, 4 בספטמבר 2015). ב-5 בספטמבר 2015 הצליחו ארגוני המורדים להשמיד מכוניות תופת, שפעילי דאעש ניסו להכניס לעיר מארע (5 בספטמבר 2015,  www.ibtimes.co.uk). אחד מפעילי דאעש פוצץ עצמו לאחר שכותר על ידי כוחות המורדים (עכס אלסיר, 5 בספטמבר 2015).
 •  מנגד דיווח דאעש, כי פעיליו הצליחו לכבוש כמה כפרים הסמוכים לעיר מארע. משם התקדמו פעילי דאעש לעבר העיר מארע ולטענתם כבשו את חלקה המזרחי והסבו אבידות רבות לכוחות המורדים. הם טענו, כי לאחר מכן נסוגו פעילי דאעש ממארע (Daniel36الغضنفر@36khilafa, 4 בספטמבר 2015).
 • נמשכים הדיווחים על שימוש בנשק כימי ע"י דאעש בקרבות בעיר מארע[1].על-פי אתר Violations Documentation Center in Syria, ביצעו פעילי דאעש ירי של עשרות פגזי טנקים המכילים נשק כימי לעבר מארע. רופאים, שבדקו נפגעים מהתקפה זו העריכו על-פי התסמינים, שהמדובר בגז חרדל (אתר alarabiya.net, 5 בספטמבר 2015). אין בידינו אימות לכך.
 • ב-4 בספטמבר 2015, פרסם חדר המבצעים של אלג'בהה אלשאמיה (מסגרת של ארגוני מורדים אסלאמיים באזור חלב, ביניהם אחראר אלשאם) כי הכפר צנדף, הסמוך לגבול סוריה-תורכיה, שוחרר מידי דאעש (المركز الاعلامي الحر@MediaCenterfr; youtube, 4 בספטמבר 2015). בעל חשבון טוויטר המזוהה עם אלג'בהה אלשאמיה, העלה לרשת האינטרנט תמונות המעידות לדבריו על שליטת הארגון בכפר צנדף, שנכבש מידי דאעש (חשבון הטוויטר الجبهة الشامية@sham_front, 4 בספטמבר 2015).
 • אבועבדאללה אלשאמי, חבר מועצת השורא של ג'בהת אלנצרה, אמר בראיון עיתונאי, כי עם תחילת ההתערבות התורכית, בלחימה באזור שמצפון לחלב, החליט ארגונו לא להמשיך במעורבותו הצבאית באזור זה ולהסתפק בלחימה נגד דאעש. לדבריו ההלכה אינה מתירה לג'בהת אלנצרה להסתייע בקואליציה (בעלת אוריינטציה מערבית) ושיתוף הפעולה עימה חורג מהאסטרטגיה, שעליה הוסכם בין הארגונים (מוסד אלמנארה אחביצ'אא, 6 בספטמבר 2015).

משמעות דבריו של אבו עבדאללה אלשאמי הינה שג'בהת אלנצרה מעדיפה לשמור על "פרופיל נמוך" בלחימה במרחב שמצפון לחלב. זאת כדי,  שלא להצטייר כמי שמשתפת פעולה עם תורכיה או עם מדינות המערב בהקמתו של "אזור חיץ" במרחב זה. הכוח הדומיננטי הנלחם נגד דאעש במרחב שמצפון לחלב הינה תנועת אחראר אלשאם, מסגרת-על של ארגונים אסלאמיים סלפים. עם זאת סביר שג'בהת אלנצרה תשמור על השפעתה במרחב זה, ולו גם מאחורי הקלעים.


מחוז חלב
 • נמשכים הקרבות באזור שדה התעופה כוירס, שממזרח לחלב. פעילי דאעש ממשיכים להטיל מצור על שדה התעופה בניסיון לכבוש אותו. ב-6 בספטמבר 2015 פורסם, כי מסוקי צבא סוריה תקפו את פעילי דאעש באזור שדה התעופה באמצעות חביות נפץ (אתר syriahr.com, 6 בספטמבר 2015). נפילתו של שדה התעופה הצבאי כוירס בידי דאעש תפגע ביכולותיו של חיל האוויר הסורי להעניק חיפוי אווירי לכוחותיו הקרקעיים במרחב חלב.
מחוז דמשק
 • במהלך השבוע נמשכו העימותים בדרומה של העיר דמשק. במסגרת זאת נמסר, כי קבוצות המורדים החליטו על הקמת חמ"ל מאוחד בשכונת אלקדם, שמדרום לדמשק. זאת כדי לתאם ביניהם את הלחימה ולמנוע את התקדמות דאעש (אלאח'באר, 3 בספטמבר 2015). כזכור דווח, כי דאעש הצליח להשתלט על חלקים משכונת אלקדם וכי מתקיימים בה קרבות בין דאעש לארגוני המורדים.
 • אחת מזרועות ההסברה של דאעש, העלתה לרשת האינטרנט סרטון בו נראים שני פעילי הארגון סמוך למסגד חד'יפה אבן אלימאן (Hudhayfah Ibn al Yaman) בשכונת אלקדם. זאת במטרה להוכיח, שהטענות בדבר נסיגת פעילי דאעש מהשכונה הינן שקריות (2 בסםטמבר 2015,  youtube).
אלזבדאני
 • נמשכים הקרבות בעיר אלזבאדני לאחר התמוטטות הפסקת האש השנייה. בתקשורת הלבנונית, המזוהה עם חזבאללה, ובתקשורת הסורית דווח על מספר הצלחות מקומיות של  חיילי צבא סוריה בסיוע חזבאללה. נמסר, כי חיילי צבא סוריה הצליחו להשתלט על מספר מבנים ושכונות בפאתיה של אלזבדאני. עוד מסר, כי בלחימה בעיר אלזבדאני ובסביבתה ספג חזבאללה אבידות רבות (מכרז המעקב הסורי לזכויות אדם, 3 בספטמבר 2015). ב8 בספטמבר 2015 נמסר, כי בקרבות נהרג חסן מהדי סבליני מרתצ'דא, מפקד המבצעים של חזבאללה (SNN, 8 בספטמבר 2015).
מחוז אדלב

גם השבוע נמשכה הלחימה על שדה התעופה הצבאי אבו אלצ'הור, שמדרום מזרח לאלדב, אשר הותקף ע"י ג'בהת אלנצרה ובני בריתו. כוחות הביטחון הסוריים תקפו מהאוויר את אזור שדה התעופה (סוכנות הידיעות ח'טוה, 4 בספטמבר 2015). ב-9 בספטמבר 2015  נמסר, כי פעילי ג'בהת אלנצרה הצליחו להשלתט  על שדה התעופה  (צות אלשאם, 9 בספטמבר 2015).  לפי שעה אין אימות למידע. 

מחוז חמץ
 • דווח, כי פעילי דאעש הרחיבו את שליטתם באזור שדה הנפט והגז ג'זל, שמצפון מערב לתדמר. נמסר על הרוגים ופצועים משורות כוחות הביטחון הסוריים במהלך עימותים, שהתקיימו עם דאעש באזור (חשבון הפייסבוק של מיסר אלחדידי, 5 בספטמבר 2015,  מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 6 בספטמבר 2015).
 • בעיר תדמר ממשיכים פעילי דאעש בהרס העתיקות. ב-4 בספטמבר 2015 הרסו הפעילים שלושה מגדלי קברים עתיקים, שהם שרידים ייחודיים מהתקופה הרומית. על פי דו"ח של ASOR Syrian Heritageהרסו עד כה פעילי דאעש שבעה מגדלי קברים שכאלה. זאת, בנוסף להריסת מבנים ומקדשים עתיקים רבים (4 בספטמבר 2015,  CBC).
 • לאחר שארגון דאעש השתלט על הכפר הנוצרי קריתין (כ-70 ק"מ דר' מז' לחמץ) חתמו עימו הנוצרים תושבי הכפר על הסכם הכולל 12 סעיפים. ההסכם אישר לנוצרים לשוב לבתיהם אולם הוטלו עליהם מספר רב של הגבלות ביניהן תשלום "מס גולגולת" בשווי של ארבעה דינרים כדי שיוגדרו כ"בני חסות" של הארגון. כמו כן נדרש מהנוצרים, שלא לבצע פעולות הסותרות את דת האסלאם והוטלו עליהם שורה ארוכה של איסורים ומגבלות: נאסר עליהם לענוד צלב; להשתמש בספרי הקודש שלהם ולבצע טקסים דתיים בציבור. כמו כן נאסר עליהם לבנות כנסיות מנזרים ובתי מגורים לנזירים באזור, לשאת נשק ולמכור בשר חזיר או אלכהול בשווקים (אלאח'באר, 5 בספטמבר 2015).
מחוז דיר אלזור
 • בכמה שכונות בעיר דיר אלזור וסביבותיה התנהלו עימותים בין צבא סוריה וחמושים הנאמנים לו לבין פעילי דאעש. כמו כן תקפו פעילי דאעש את כוחות הביטחון הסוריים בשדה התעופה הצבאי בדיר אלזור  (וועדות התיאום המקומיות, 4 בספטמבר 2015).
מחוז אלרקה
 • מחוז אלרקה של דאעש דיווח, כי הארגון חשף מיכלית נפט, שבה הוסלקו אמצעי לחימה לטענת דאעש עומדים הכוחות הכורדים מאחורי הברחת אמצעי לחימה לעיר (isdarat.tv, 3 בספטמבר 2015).
מחוז אלחסכה
 • ב-3 בספטמבר 2015 פרסם דאעש כי פעילי דאעש ביצעו תקיפה במעבר אליערביה, שבגבול סוריה-עיראק (ראו מפה). מרבית הלוחמים הכורדים, שאיישו את המעבר, נהרגו. במהלך התקיפה הופעל מטען נגד מכונית, שהגיעה כדי לסייע לכוחות הכורדים (3 בספטמבר 2015,  isdarat.tv). המעבר נמצא מצידו העיראקי של הגבול והוא ממוקם סמוך לעיירה אליערביה באזור הכפרי של קמישלי. מאז 2014 נמצא המעבר בשליטת הכוחות הכורדים.

עיקרי ההתפתחויות בעיראק

תקיפות חיל האוויר העיראקי
 • במסיבת עיתונאים, שערך חאמד אלמאלכי, מפקד חיל האוויר העיראקי, הוא אמר, כי עיראק החלה לתקוף מטרות של דאעש באמצעות מטוסי F-16, שקיבלה עיראק מארה"ב ביולי 2015. לטענתו נהרגו מעל למאה פעילי דאעש, ביניהם מספר בכירים, במהלך תקיפות אוויריות באזורי ביג'י, אלרמאדי ובסביבות פלוג'ה (שפק, 6 בספטמבר 2015).

מחוז אלאנבאר

 • נמשכת הלחימה בין "כיסי נוכחות" של צבא עיראק במחוז אלאנבאר לבין דאעש, עד כה ללא הכרעה. ערוץ אלג'זירה דיווח ב-6 בספטמבר 2015, כי מאות בני שבטים סונים ממחוז אלאנבאר, שאומנו על-ידי כוחות אמריקאיים, מצטרפים עתה ללחימה נגד דאעש (אלג'זירה, 6 בספטמבר 2015).
בגדאד
 • התפוצצות מטען חבלה בדרום בגדאד ב-6 בספטמבר 2015 הביא למותם של עשרה אזרחים עיראקיים. ככל הנראה, דאעש עמד מאחורי הפיגוע (אלקדס אלערבי, 7 בספטמבר 2015). דאעש מבצע מעת לעת פיגועי תופת בבגדאד, בעיקר בשכונותיה השיעיות של העיר.
מחוז אלפראת (גבול סוריה-עיראק)
 • דאעש פרסם סרטון בו תיעוד תקיפת בסיס צבא עיראק במחוז באמצעות פיצוץ משאית תופת, הפעלת מטעני צד והצבת מארב צלפים לכלי רכב של צבא עיראק (אצדאראת אלדולה אלאסלאמיה, 6 בספטמבר 2015).

מצרים וחצי האי סיני

המערכה בין מחוז סיני של דאעש לבין כוחות הביטחון המצריים
 • במהלך השבוע המשיכו כוחות הביטחון המצריים בפעילות סיכול אינטנסיבית נגד פעילי מחוז סיני של המדינה האסלאמית. ב-7 בספטמבר 2015 פתח צבא מצרים במבצע רחב היקף נגד מוקדי טרור של דאעש במרכז ובצפון חצי האי סיני. נמסר על עשרות פעילי שנהרגו ונפצעו (אלוטן, חשבון הטוויטר של סקיי ניוז, 7 בספטמבר 2015).
 • פעילי מחוז סיני המשיכו בניסיונות לבצע פיגועים נגד כוחות הביטחון. להלן מספר אירועים:
 • ב -7 בספטמבר 2015 נהרגו שני חיילי צבא מצרים ושישה חיילים נפצעו כתוצאה מפיצוץ מטען חבלה, שהונח בכביש באזור דרום רפיח (אלצואת מצריה, 7 בספטמבר 2015).
 •  ב-6 בספטמבר 2015 קיבל מחוז סיני של דאעש אחריות לירי רקטות 107 מ"מ לעבר מחנה צבאי באזור אלשיח' זויד (חשבון טוויטר המזוהה עם דאעש, 4 בספטמבר 2015).
 • ב-5 בספטמבר 2015 פוצצו כוחות הביטחון המצריים מטען, שהוטמן דרומית לשכונת אלמסאעיד באלעריש. לא היו נפגעים (אליום אלסאבע, 5 בספטמבר 2015).
 • ב-5 בספטמבר 2015 נהרגו שלושה פעילי דאעש, שהיו רכובים על אופנועים במהלך פעולה של כוחות הביטחון המצריים באלשיח' זויד (עמוד הפייסבוק של הכוחות המזוינים, 5 בספטמבר 2015).
 • ב-3 בספטמבר 2015 נפגעו כמה אנשי כוח המשקיפים הרב-לאומי בסיני מפיצוץ מטענים. שיירת כלי רכב של הגדוד הפיג'י של הכוח נפגעה מפיצוץ מטען, שהונח ככל הנראה, על ידי פעילי מחוז סיני של דאעש. כוח אמריקאי, שהגיע למקום הפיגוע, נפגע ממטען שני. כמה מאנשי הכוח הרב-לאמי נפצעו ופונו לטיפול בבית החולים בישראל (אלמיאדין, אלוטן, 3 בספטמבר 2015). ככל נראה אין המדובר בפעולה מתוכננת נגד הכוח הרב-לאומי.
 • מחוז סיני של דאעש פרסם סרטון, אשר בו הציג את ה"פעולות הגדולות ביותר", שביצע הארגון. בין הפיגועים המוזכרים בסרטון גם פיגועים נגד ישראל ביניהם הפיגוע נגד אוטובוס ישראלי בקו 392[2] (יוטיוב, 2 בספטמבר 2015).

פלסטינים וערביי ישראל

פעיל סלפי נוסף מהרצועה נהרג בשורות ארגון דאעש בעיראק
 • אתרי אינטרנט פלסטיניים דיווחו, כי מחמד סלים מחמד אבו דבוסה, המכונה אבו אלעבד העזתי, נהרג בעת לחימה בעיראק בשורות דאעש. מחמד אבו דבוסה הינו פעיל סלפי, בן 26, ממחנה פליטים בח'אן יונס. הוא נהרג במחוז כרכוכ, שבצפון עיראק. ידיעות ראשונות על מותו בעיראק החלו כבר להתפרסם בפורום חמאס באינטרנט ב-17 באוגוסט 2015 (פורום חמאס באינטרנט, 17 באוגוסט 2015).
 • מחמד אבו דבוסה שימש קודם יציאתו כמורה. גורמים פלסטינים ציינו, כי אבו דבוסה יצא מהרצועה לפני כשנתיים וחצי וכי בעבר היה עצור ע"י מנגנוני הביטחון של חמאס בשל השתייכותו לזרם הסלפי ג'האדי (קדס נט, 3 בספטמבר 2015).

התנהלות המדינה האסלאמית

העברות חומרים לייצור אמצעי לחימה עבור דאעש דרך תורכיה
 • בתקשורת התורכית פורסמה כתבה לפיה במעבר הגבול אקצ'קלה (תל אלאביצ'), שבין תורכיה לסוריה, תועדה לאחרונה העברת אמצעי לחימה וחומרים המשמשים לייצור אמצעי לחימה עבור דאעש. בין השאר הועברו לוחות פלדה, דשנים, חביות חומר נפץ, ציוד חשמלי, רכיבים אלקטרונים ועוד. לטענת הכתבה התאפשרה העברת החומרים בשל סיוע ושיתוף פעולה מצד אנשי המכס התורכיים המוצבים במקום .עוד נמסר, כי קצב העברות האמצעים הללו היה  של כמשאית עד שתי משאיות ליום (בוגון, 1 בספטמבר 2015).

מעבר תל אלאביצ'  ממוקם בצפון מחוז אלרקה מול העיירה התורכית אקצ'יקלה (Akcakale). בעבר היה זה אחד המעברים החשובים בין סוריה לתורכיה. בסוף 2012 השתלט צבא סוריה החופשי על המעבר. בינואר 2014 השתלט דאעש על המעבר והוא נסגר בצידו התורכי. למרות שהגבול נסגר רשמית התנועה בו לא פסקה ודאעש המשיך לשלוח דרכו את פצועיו לטיפול בבתי חולים בתורכיה. לאחר כיבוש אזור קובאנה מידי דאעש תפסו הכורדים את מעבר הגבול והם שולטים בו עתה. אם הכתבה, שפורסמה בתקשורת התורכית נכונה, אזי יש בכך עדות, כי דאעש ממשיך לנצל את המעבר לצרכיו, ייתכן בעקבות "הסדרים" מקומיים, שהושגו עם פקידי מכס תורכיים וכורדיים. הכתבה מעידה גם, כי צעדי הביטחון התורכים נגד המערכת הלוגיסטית של דאעש אינם אפקטיביים דיים


אימון ילדים של ג'בהת אלנצרה
 • עבדאללה אלמחסיני (Abdullah Muhaysini) פעיל אלקאעדה בסוריה פרסם סרטון וידאו אודות מחנה אימונים עבור ילדים הממוקם ככל הנראה בצפון מערב מחוז אדליב (4 בספטמבר 2015,  The Long War Journal).

הארגונים הג'האדיסטים בסוריה, ג'בהת אלנצרה ודאעש מייחסים חשיבות רבה להטמעת רעיונותיהם בקרב הדור הצעיר. הם מקימים באזורי השליטה שלהם מסגרות "חינוכיות" פורמאליות ובלתי פורמאליות. המסגרות הבלתי פורמאליות כוללות בעיקר מחנות אימונים צבאיים עבור ילדים ובני נוער. במחנות אלה עוברים הילדים והנערים אימונים צבאיים ואינדוקטרינציה אסלאמית רדיקאלית. מחנות אימונים אלה מסייעים בהכשרת הדור הבא של לוחמי הארגון .

 

הג'האד העולמי במדינות נוספות

לוב
דרנה
 • בעיר דרנה, שבמזרח לוב ובסביבותיה נמשך מאבק השליטה בין דאעש לבין ארגון ג'האדיסטי מקומי המזוהה עם אלקאעדה. מהעיר דרנה דווח, כי בקרבות בין פעילי דאעש לבין לוחמי מועצת השורא של מורדי דרנה נפצעו 11 לוחמים של מועצת השורא. כמו כן דווח על מותם של 11 מפעילי דאעש (אח'באר ליביא, 31 באוגוסט 2015).
 • בעל חשבון טוויטר המזוהה עם דאעש דיווח, כי מתקיימת לחימה בראס אלהלאל, שממערב לדרנה, בין דאעש לבין קבוצות המתנגדות לארגון (חשבון הטוויטר ابو البراء الليبي#4 ‏@bQQA9Qo3RCf6S6f , 4בספטמבר 2015).
אלג'יריה
 • לאחרונה נמסר על מספר התארגנויות באלג'יריה המזוהות עם אלקאעדה, אשר נשבעו אמונים לדאעש ומנהיגו אבו בכר אל בע'דאדי:
 • ב-3 בספטמבר 2015 הועלה לרשתות האינטרנט סרטון בו הופיעו תשעה פעילים חמושים המשתייכים להתארגנות המכונה "פלוגת הזרים" (סרית אלע'רבאא'). הפעילים נשבעו אמונים לאבו בכר אלבע'דאדי בעיר קונסטנטין, שבצפון-מזרח אלג'יריה. אחד הפעילים קרא לכל המוסלמים להישבע אמונים לח'ליף אלבע'דאדי ולסייע לו בכל האמצעים העומדים לרשותם (חשבון הטוויטר Daniel36الغضنفر@36khilafa; youtube, 3 בספטמבר 2015).
 • באתר המזוהה עם דאעש, פורסם קובץ קולי מטעמה של התארגנות המכונה "גדוד התומכים" (כתיבת אלאנצאר) במחוז אלג'יר. אנשי ההתארגנות נשבעו אמוניםלמנהיג דאעש אבו בכר אלבע'דאדי (isdarat.tv, 4 בספטמבר 2015).בתגובה להודעה פרסם ארגון אלקאעדה בצפון אפריקה הצהרה לפיה רק קבוצה קטנה מאנשיו, המונה פחות מעשרה פעילים, הצטרפה לדאעש.
תימן
 • מחוז צנעאא' של דאעש בתימ ןקיבל אחריות על פיגוע כפול נגד מסגד שיעיבשכונת אלג'ראף (Al Jeraf), שבצפונה של הבירה צנעאא'. על פי הדיווחים לפחות עשרים בני אדם נהרגו וכמה עשרות נפצעו. המחבל המתאבדשכינויו קצי הצנעאני, נכנס לתוך מסגד אלמא'יד (Ma'bad al Muayad), שבשכונהופוצץ עצמו באמצעות חגורת נפץ.  מיד לאחר מכן התפוצצה מכונית תופת בכניסה למסגד(isdarat.tv, 2 בספטמבר 2015). מסגדים שיעים מהווים יעד מועדף לפעילי דאעש בתימן.
קווקז
 • מחוז קווקז של ארגון דאעש קיבל אחריות על  תקיפת מחסום של צבא רוסיה בדרום דגסטאן. התקיפה ארעה סמוך לכפר Magaramkent, כ-165 ק"מ מדרום מזרח ל-Makhachkala, בירת דגסטאן. בהודעה  נטען, כי בתקיפה נהרגו ונפצעו מספר חיילים רוסיים. נשיא רוסיה ונשיא צ'צ'ניה טענו, כי אין נוכחות לדאעש באזור (ibttimes, 2 בספטמבר 2015). אם נכונה ההודעה הרי שזוהי התקיפה הראשונה, שביצע מחוז קווקז של המדינה האסלאמית, מאז ההכרזה על הקמתו ביוני 2015 (2 בספטמבר 2015,  Businessinsider). 

פעילות סיכול ומנע

בריטניה
 • דיויד קמרון, ראש ממשלת בריטניה, נשא נאום בפרלמנט בו אמר, כי שלושה אזרחים בריטים נהרגו לאחרונה בתקיפות של כוחות הקואליציה בסוריה. לדבריו המודיעין הבריטי סבור, כי לפחות שניים מהם היו מעורבים בתכנון תקיפות נגד המערב.
 • ריאד ח'אן(Riad Khan) בעל אזרחות בריטית ושניים מחבריו, אחד מהם בעל אזרחות בריטית אף הוא, נהרגו בעת תקיפה, שביצע כלי טיס לא מאויש של חיל האוויר הבריטי ב-21 באוגוסט 2015 באזור אלרקה. שלושה ימים לאחר מכן נהרג ג'וניד חסין (Junaid Hussain) אזרח בריטי בתקיפה, שביצע חיל האוויר של ארה"ב באזור אלרקה (7 בספטמבר 2015,  www.uk.gov).

פעילות תודעתית של דאעש

ביקורת חריפה נגד חמאס במסר מדאעש לפלסטינים
 • בסרטון מטעם מחוז דמשק של דאעש הופיעו שני פעילים רעולי פנים, שהעבירו מסר ל"אחיהם" בפלסטין. לדבריהם הם "מתעכבים" בסיוע לאחיהם בפלסטין מפני שהם עסוקים עתה בהקמת הח'ליפות האסלאמית. הם ציינו, כי יש להלחם עבור פלסטין כדי להשליט בה את חוקי האסלאם. לדבריהם דאעש איננו רואה כל הבדל בין השטחים הנמצאים בשליטת היהודים (הכוונה לישראל) לבין אלו שבשליטת הרשות הפלסטינית וחמאס, שנטשו את דת האסלאם (2 בספטמבר 2015,  isdarat.tv).
 • הדובר בסרטון מתח ביקורת חריפה על תנועת חמאס בטענה, שבדומה למדינות ערב, היא אינה משליטה את ההלכה האסלאמית (השריעה), ואינה מאפשרת להפוך את עזה לאמירות אסלאמית. הדובר פנה ל"מוסלמים בפלסטין" וציין שהם נמצאים במרכז הסכסוך ולכן עליהם לסייע לדאעש ע"י אימוץ רעיונות הארגון. לדברי הדובר יש להתייחס לבעיית פלסטין כאל סוגיה אסלאמית ולהלחם למען שחרורה (2 בספטמבר 2015,  isdarat.tv).
דאעש מאיים על נשיא תורכיה
 • מוסד אלבתאר לתקשורת, המזוהה עם דאעש, פרסם פסק הלכה המתיר את דמו של נשיא תורכיה רג'פ טאיפ ארדואן. זאת משום, שתורכיה משתתפת בתקיפות הקואליציה.  בפסק ההלכה נכתב כי "ארדואן, שחזר בו מהאסלאם ראוי למוות בשל תמיכתו בקואליציה הבינלאומית בהנהגת ארצות-הברית" (חשבון סוכנות אעמאק בגוגל פלוס, 1 בספטמבר 2015).

*בשל החגים יתפרסם הגיליון הבא  ב-21 בספטמבר 2015. אנו מאחלים שנה טובה ושקטה. 
[1] ב-1 בספטמבר 2015 דווח בדפי טוויטר שונים על שימוש בפגזים המכילים גז חרדל ע"י פעילי דאעש באזור העיר מארע.
[2]ב-18 באוגוסט 2011 אירעה סדרת פיגועי טרור על כביש 12 סמוך לגבול ישראל מצרים . מחבלים פתחו בירי לעבר אוטובוס קו 392 ולאחר מכן פתחו באש לעבר אוטובוס נוסף ומכוניות של אזרחים . שבעה ישראלים נהרגו וארבעים נפצעו. כמו כן נהרג חייל צה"ל ולוחם ימ"מ. במהלך מרדף אחרי התוקפים נהרגו שבעה מהמחבלים כמו כן נהרגו חמישה חיילים מצריים.