חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (18-12 באוגוסט 2015)

פיגועי דקירה נגד כוחות הביטחון הישראליים במחסומים.

פיגועי דקירה נגד כוחות הביטחון הישראליים במחסומים.

הסכין, ששימשה לדקירה בצומת תפוח ב-15 באוגוסט 2015 (חטיבת דוברות המשטרה, 15 באוגוסט 2015).

הסכין, ששימשה לדקירה בצומת תפוח ב-15 באוגוסט 2015 (חטיבת דוברות המשטרה, 15 באוגוסט 2015).

הודעת קבלת האחריות של ההתארגנות (דף הטוויטר, 18 באוגוסט 2015)

הודעת קבלת האחריות של ההתארגנות (דף הטוויטר, 18 באוגוסט 2015)

אוטובוס נוסעים ראשון, שיצא ממעבר רפיח לעבר מצרים (משרד הפנים הפלסטיני בעזה, 17 באוגוסט 2015).

אוטובוס נוסעים ראשון, שיצא ממעבר רפיח לעבר מצרים (משרד הפנים הפלסטיני בעזה, 17 באוגוסט 2015).

גלילי הפיברגלס אותם ניסו להבריח לרצועת עזה (דף הפייסבוק צבע אדום, 17 באוגוסט 2015)

גלילי הפיברגלס אותם ניסו להבריח לרצועת עזה (דף הפייסבוק צבע אדום, 17 באוגוסט 2015)

פגישת ח'אלד משעל עם נשיא תורכיה ארדואן באנקרה

פגישת ח'אלד משעל עם נשיא תורכיה ארדואן באנקרה

הפגנת כוח של הזרוע הצבאית של חמאס (דף הפייסבוק עזה אלאן, 11 באוגוסט 2015)

הפגנת כוח של הזרוע הצבאית של חמאס (דף הפייסבוק עזה אלאן, 11 באוגוסט 2015)

הפגנת כוח של הזרוע הצבאית של חמאס (דף הפייסבוק עזה אלאן, 11 באוגוסט 2015)

הפגנת כוח של הזרוע הצבאית של חמאס (דף הפייסבוק עזה אלאן, 11 באוגוסט 2015)

 • במוקד אירועי השבוע עמדו שלושה פיגועי דקירה נגד כוחות הביטחון במחסומים, שניים מהם בצומת תפוח, שמדרום לשכם ואחד בכביש 443 (בו אירעו לאחרונה מספר פיגועים). שניים ממבצעי פיגוע הדקירה נהרגו ע"י כוחות הביטחון ואחד נפצע. שלושה אנשי כוחות הביטחון נפצעו באורח קל. חמאס שיבחה את הפיגועים. הרשות הפלסטינית נמנעה (כדרכה) מלגנות את הפיגועים והטילה את האחריות על ממשלת ישראל בטענה, כי היא מבצעת מעשי הרג יום-יומיים.
 • נמשך "טפטוף" ירי הרקטות מהרצועה. השבוע שוגרה רקטה לעבר ישראל, שנפלה סמוך לגדר הביטחון. התארגנות ג'האדיסטית המזוהה עם דאעש, שעמדה מאחורי אירועי ירי קודמים, קיבלה אחריות על הירי.
 • העציר המנהלי מחמד עלאן, פעיל הג'האד האסלאמי בפלסטין, איבד את הכרתו לאחר 59 ימי  שביתת רעב. צוות בית החולים ביצע בו פעולות החייאה והוא שב להכרתו לאחר מספר ימים. פעילי הג'האד האסלאמי בפלסטין איימו בתגובות אלימות (כולל סיום הרגיעה ברצועה) אם עליאן ימות כתוצאה משביתת הרעב. 

 

פיגועי דקירה
 • במהלך השבוע אירעו שלושה פיגועי דקירה נגד כוחות הביטחון הישראליים בסמוך למחסומים. שני פיגועים אירעו בצומת תפוח, שמדרום לשכם. שלושה אנשי כוחות הביטחון נפצעו באורח קל. שניים מהדוקרים נהרגו על ידי כוחות הביטחון ואחד נפצע.
פיגועי דקירה בצומת תפוח
 • ב-15 באוגוסט 2015 בשעות הערב המוקדמות נפצע לוחם משמר הגבול באורח קל מדקירות בצומת תפוח. הדוקר נורה ונהרג. הפלסטיני ביצע את הפיגוע במהלך בידוק שגרתי במחסום. הוא שלף סכין ודקר את אחד הלוחמים בגבו. לוחם, שהיה על ידו ירה בו למוות. המחבל הוא רפיק כאמל רפיק אלתאג', תושב טובאס,  בן 16 או בן 21 (נמסרו דיווחים סותרים בהקשר לגילו). כאשר נודע דבר מותו הציתו פלסטינים צמיגים בכניסה לכפר ביתא. חמאס פרסמה כרזת אבל על מותו למרות שלא היה פעיל התנועה.

מימין: רפיק כאמל אלתאג' (דף הפייסבוק של הגוש האסלאמי בביר זית, 15 באוגוסט 2015). משמאל: הכרזה, שפרסמה חמאס על מותו של אלתאג', בכרזה נכתב "שהיד פלסטין" (דף הפייסבוק של הגוש האסלאמי בפוליטכניקום בחברון, 15 באוגוסט 2015)
מימין: רפיק כאמל אלתאג' (דף הפייסבוק של הגוש האסלאמי בביר זית, 15 באוגוסט 2015). משמאל: הכרזה, שפרסמה חמאס על מותו של אלתאג', בכרזה נכתב "שהיד פלסטין" (דף הפייסבוק של הגוש האסלאמי בפוליטכניקום בחברון, 15 באוגוסט 2015)

 • ב-17 באוגוסט 2015 הגיע פלסטיני לצומת תפוח, שסיפר ללוחמי משמר הגבול, שאיישו את המחסום, כי הוא חש ברע. הם הורו לו להתקרב וכאשר היה בטווח קרוב שלף סכין וניסה לדקור את אחד הלוחמים. לוחם נוסף ירה לעבר הדוקר והרג אותו. לוחם משמר הגבול נפצע באורח קל (דף הפייסבוק של משטרת ישראל, 17 באוגוסט 2015). המחבל הדוקר הוא מחמד בסאם אלאטרש אבו עמשה, בן 25, מהכפר ראעי , שמדרום מערב לג'נין. חמאס פרסמה כרזת אבל למרות שככל הידוע הוא לא נמנה על פעילי הארגון.

כרזה, שפרסמה חמאס על מות "החלל הגיבור בן פלסטין מחמד אבו עמשה" (דף הפייסבוק PALDF, 18 באוגוסט 2015).
כרזה, שפרסמה חמאס על מות "החלל הגיבור בן פלסטין מחמד בסאם אלאטרש" (18 באוגוסט 2015,  דף הפייסבוק PALDF).

פיגוע דקירה בכביש 443
 • ב-15 באוגוסט 2015 בשעת הבוקר אירע פיגוע דקירה סמוך למחסום על כביש 443. באירוע נפצע חייל צה"ל באורח קל. כוח צה"ל, שהיה במקום פתח בירי לעבר המחבל ופצע אותו (דובר צה"ל, 15 באוגוסט 2015). פלסטיני הגיע למחסום וביקש מאחד החיילים המוצבים במקום מים. בטרם החייל הגיש לו מים הספיק הפלסטיני לשלוף כלי חד ולדקור את החייל בפלג גופו העליון. לוחם נוסף ששהה במקום ירה לעבר המחבל ופצע אותו בכתפו. הדוקר הוא מחמוד נסים ג'מהור תושב בית ענאן (צפונית לירושלים). בחקירתו הראשונית סיפר, כי רב עם אביו, שהיכה אותו ולכן יצא לבצע את הפיגוע.
תגובה לפיגועי הדקירה
 • בפתח ישיבת הממשלה בירך ראש הממשלה בנימין נתניהו את חיילי צה"ל ולוחמי משמר הגבול על תגובתם הנחושה, שנטרלה כמה פעולות טרור. הוא הדגיש, כי מדיניות ישראל היא "אפס סובלנות לפעולות טרור" (אתר משרד ראש הממשלה, 16 באוגוסט 2015). משה (בוגי) יעלון שר הביטחון, שיבח את לוחמי צה"ל ומשמר הגבול על תגובתם המהירה, שפגעה ונטרלה את המחבלים, שדקרו את חבריהם (ynet, 15 באוגוסט 2015).
 • הרשות הפלסטינית והתקשורת הפלסטינית ממשיכים לתת גיבוי למבצעי פיגועי הדקירהולהאשים את ישראל. כך למשל דיווחה התקשורת הפלסטינית, כי ישראל הרגה צעיר פלסטיני בצומת סמוך לחוארה ופצעה צעיר נוסף סמוך לבית עור בטענה, כי דקרו שני חיילים.  בעקבות מותו של הדוקר פרסמה לשכת אבו מאזן הודעה בה היא מטילה אחריות על ממשלת ישראל "להסלמה המסוכנת" ולפשע ההרג הזה המהווה המשך לסדרת הרג יום-יומי שלא ניתן לעבור עליה בשתיקה. בכירים נוספים ברשות הפלסטינית גינו את הריגת הפלסטיני והגדירו אותה כפשע מתמשך מהצד הישראלי.
 • בפגישה משותפת של הנהגת חמאס והג'האד האסלאמי בפלסטין שיבחו הנוכחים את פיגועי היחידים ואת "ההתעוררות העממית" ביהודה, שומרון, ירושלים ובשטחי 1948 (קרי, ישראל). הם גם הדגישו, את התנגדותם לכל פגיעה או ניסיון לעצור את "הזעם העממי" על ידי גורם כלשהו, קרי- ע"י הרשות הפלסטינית (צפא, 16 באוגוסט 2015). 
ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל
 • ב-17באוגוסט 2015 בשעות הלילה שוגרה רקטה לעבר ישראל. הרקטה נפלה בשטח רצועת עזה בסמוך לגדר הביטחון (דף הפייסבוק צבע אדום, 17 באוגוסט 2015). התארגנות המכנה עצמה  צאצאי חברי הנביא, המזוהה עם דאעש  קיבלה אחריות לירי הרקטה (דף הטוויטר של הארגון, 18 באוגוסט 2015).

ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל

הפגנות, עימותים וטרור עממי
 • במהלך השבוע נמשכו האלימות והטרור במוקדי החיכוך "המסורתיים" ביהודה, שומרון ובשכונות מזרח ירושלים במסגרת מה שמכונה "ההתנגדות העממית" (קרי, הטרור העממי). הפעילות האלימה התבטאה בעיקר בהשלכת בקבוקי תבערה ויידויי אבנים לעבר כוחות הביטחון ולעבר אזרחים ישראליים. הפגנות יום שישי רבות הוקדשו לתמיכה בעציר הביטחוני השובת רעב מחמד עלאן.
 • להלן אירועים בולטים:
 • ב-17 באוגוסט 2015 יודו אבנים לעבר הרכבת הקלה בשועפט. לא היו נפגעים. נגרם נזק לקרון הרכבת (דף הפייסבוק צבע אדום, 17 באוגוסט 2015).
 • ב-17 באוגוסט 2015 אבנים יודו ובקבוקי תבערה הושלכו לעבר לוחמי משמר הגבול במחנה הפליטים שועפט. לוחם משמר הגבול נפצע באורח קל (דף הפייסבוק צבע אדום, 17 באוגוסט 2015).
 • 16 באוגוסט 2015  הושלך מטען צינור לעבר מתחם קבר רחל סמוך לבית לחם. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. מטען נוסף הושלך ב-13 באוגוסט 2015 (דף הפייסבוק צבע אדום, 16 , 13 באוגוסט 2015).
 • 15 באוגוסט 2015 אבנים יודו לעבר שני אוטובוסים שנסעו בין גבעת אסף לבית אל. לא היו נפגעים. נזק נגרם לאוטובוסים(דף הפייסבוק צבע אדום, 15 באוגוסט 2015).
 • 12 באוגוסט 2015 בקבוק תבערה הושלך לעבר עמדת צה"ל סמוך למערת המכפלה בחברון. לא היו נפגעים. שני בקבוקי תבערה הושלכו לעבר כלי רכב בכביש נגוהות בהר חברון. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק(דף הפייסבוק צבע אדום, 12 באוגוסט 2015).
הקמת "וועדות הגנה עממיות" להגנה על הכפרים
 • מאז פיגוע הטרור בדומא מצטברים דיווחים אודות הקמת "ועדות הגנה עממיות" במוקדים שונים ביהודה ושומרון, שתכליתן לפעול למניעת פעולות של מתיישבים יהודים קיצוניים נגד תושבים פלסטינים. כך למשל מסר ג'ברין אלבכרי, מושל בית לחם, כי לאחרונה החליט להקים "וועדות שמירה עממיות" בכפרים הסמוכים להתנחלויות (רדיו צות פלסטין, 11 באוגוסט 2015). אבראהים רמצ'אן, מושל ג'נין, הודיע על הקמתן של ארבע "ועדות שמירה עממיות" בכפרים יעבד, עראבה, סלת אלט'הר וברטעה. לדבריו חובתם של אנשי ג'נין להגן על אדמותיהם. הוא הדגיש, כי לא יאפשר מקרה נוסף של פיגוע שריפה בגזרת ג'נין וכי התושבים מתכוונים להגן על עצמם בכל מחיר אפשרי (ופא, 10 באוגוסט 2015).
מצבו של העציר המנהלי השובת רעב
 • ב-14 באוגוסט 2015 התדרדר מצבו של העציר המנהלי מחמד עלאן, פעיל הג'האד האסלאמי בפלסטין, השובת רעב, המאושפז בבית החולים ברזילי באשקלון. לאחר 59 ימי שביתת רעב הוא איבד את הכרתו. בעקבות זאת החל צוות בית החולים בפעולות החייאה, הפעולה הרפואית הראשונה מאז אשפוזו. לאחר הטיפול התייצב מצבו ועל פי התקשורת הישראלית הוא שב להכרתו. רופאי בית החולים ונציגי הצלב האדום ניסו לשכנעו לסיים את שביתת הרעב, הנמשכת מזה 63 ימים,  אולם הוא עומד בסירובו.
 • על פי דיווח בהארץ (18 באוגוסט 2015) מסרה נציגת המדינה בדיון בבג"צ, כי אם יסכים מחמד עלאן לעזוב את הארץ לתקופה של ארבע שנים, תשקול המדינה לשחררו מהמעצר המנהלי. מנגד, על רקע הדיווחים אודות ההחמרה במצבו של העציר, פרסמה הזרוע הצבאית של הג'האד האסלאמי בפלסטין הודעה בה הטילה על  ישראל את האחריות לחיי העציר ואיימה, כי תגיב בכוח ותסיים את מחויבותה כלפי הרגיעה אם מחמד עליאן ימות. לדברי אחמד אלמדלל, מבכיר הג'האד האסלאמי ברצועת עזה, "כל האפשרויות פתוחות לבלימת פשעי ישראל כלפי האסירים והמקומות הקדושים". חצ'ר עדנאן, מבכירי הארגון ביהודה ושומרון אשר שוחרר לאחרונה לאחר שביתת רעב, קרא לאינתיפאדה עממית ולתגובה של "ההתנגדות" (קרי, ארגוני הטרור). פעילי הג'האד האסלאמי בפלסטין קיימו הפגנות ותהלוכות תמיכה ברחבי רצועת עזה כמו גם ביהודה ושומרון (פלסטין אליום, 14 באוגוסט 2015).
 • ב-16 באוגוסט 2015 ביקשו עשרות מפגינים להתקרב לבית החולים באשקלון בו מאושפז מחמד עלאן. המפגינים התפרעו ויידו אבנים לעבר כוחות הביטחון הישראליים ואף תקפו אותם. המשטר פיזרה את ההפגנה ועצרה 13 מפגינים (דף הפייסבוק של משטרת ישראל, 16 באוגוסט 2015).

מימין: הפגנות תמיכה באסיר השובת רעב בראמאללה ((ופא, 14-15 באוגוסט 2015). משמאל: ההודעה, שפרסמה הזרוע הצבאית של הג'האד האסלאמי בפלסטין בה איימה בהפסקת המחויבות לרגיעה ברצועת עזה  (אתר פלוגות ירושלים, 14 באוגוסט 2015).
מימין: הפגנות תמיכה באסיר השובת רעב בראמאללה ((ופא, 14-15 באוגוסט 2015). משמאל: ההודעה, שפרסמה הזרוע הצבאית של  הג'האד האסלאמי בפלסטין בה איימה בהפסקת המחויבות לרגיעה ברצועת עזה (אתר פלוגות ירושלים, 14 באוגוסט 2015).

מעבר רפיח
 • מעבר רפיח סגור מזה למעלה מארבעים ימים ברציפות.שלטונות מצרים הודיעו על כוונתם לפתוח את המעבר לשני הכיוונים למשך ארבעה ימים בין 20-17 באוגוסט בעיקר למעבר מקרים הומניטאריים (משרד הפנים הפלסטיני בעזה, 16 באוגוסט 2015; דף הפייסבוק קדס נט, 17 באוגוסט 2015). אפשר ופתיחת המעבר גם תנוצל ליציאת משלחת הנהגת חמאס בראשות אסמאעיל הניה, סגן ראש הלשכה המדינית. המשלחת צפויה לצאת לסבב פגישות של למעלה מחודש במספר מדינות ערביות/מוסלמיות (קטאר, תורכיה ואיראן) ועלייה לרגל למכה (PNN, חליג' אונליין, 17 באוגוסט 2015).
פתיחת שנת הלימודים ברצועת עזה
 • גורמים באונר"א ממשיכים להזהיר, כי לא יפתחו את שנת הלימודים בבתי הספר ברצועת עזה בשל גירעון תקציבי גדול.תנועת חמאס ערכה תהלוכות ברחבי הרצועה במחאה על אזהרות אונר"א מפני קיצוץ וכוונתה לדחות את פתיחת בתי הספר. מחמד אבו עסכר, בכיר חמאס, אמר, כי המדובר "במזימה מדינית" שמאחריה עומדת הקהילה הבינלאומית והיא נועדה להביא לחיסול "זכות השיבה" (מען, 14 באוגוסט 12015).
סיכול הברחה לרצועת עזה
 • עובדי המכס במעבר הגבול ניצנה בשיתוף כוחות הביטחון הישראליים סיכלו ניסיון הברחה לרצועת עזה של שני טונות גלילי פיברגלס. גלילי הפיברגלס התגלו במשלוח, שעורר את חשדם של עובדי המכס ושהוצהר עליו, כי הוא מכיל פריטי לבוש ובדים. ניסיון הברחה דומה סוכל בשבוע שעבר במעבר כרם שלום כאשר התגלו סיבי פיברגלס במשלוח המכיל ציוד לבתי הספר ברצועה לקראת פתיחת שנת הלימודים. לדברי כוחות הביטחון הישראליים משמשים גלילי הפיברגלס כחומר גלם לבניית רקטות ארוכות טווח והמשלוח יועד לארגוני הטרור ברצועת עזה. במהלך מבצע "צוק איתן" שוגרו מספר רקטות עשויות פיברגלס לעבר אזור פלמחים (דף הפייסבוק צבע אדום, 17 באוגוסט 2015).
מגעים להשגת הסכם רגיעה
 • ב-11 באוגוסט 2015 נועד טוני בלייר, שליח הרביעייה למזרח התיכון עם ח'אלד משעל יו"ר הלשכה המדינית של חמאס. בפגישה, שהתקיימה בקטר, נדונה עמדת חמאס לגבי הסכם רגיעה עם ישראל. לדברי גורמים פלסטינים הסכימה ישראל לרגיעה למשך 10-7 שנים. על פי תנאי הרגיעה יוקם נמל ימי המגשר בין רצועת עזה לקפריסין ויוסר הסגר באופן מלא. יחד עם זאת  לא תחודש פעילות שדה התעופה (אלחיאת, 16 באוגוסט 2015). אש"ף, פתח והחזית העממית לשחרור פלסטין הביעו התנגדותם להסכם הרגיעה.
 • גורמים ברצועת עזה התייחסו לנושא:
 • אחמד יוסף יועצו המדיני לשעבר של אסמאעיל הניה, הבהיר, כי שיחות הרגיעה עברו כברת דרך ארוכה וכי בקרוב יוכרז על "דבר מה" הנוגע לנושא. הוא הדגיש, כי הסכם הרגיעה אינו מדיני אלא הומניטארי כחלק מהשלמת שיחות הפסקת האש (אלחיאת, 16 באוגוסט 2015).
 • זיאד אלט'אט'א, מבכירי חמאס אמר, כי המגעים בעניין הרגיעה טרם הבשילו וכי הנושא טרם הוצג לשאר הארגונים (אלרסאלה, 13 באוגוסט 2015).
 • סאמי אלזהרי, דובר חמאס, אמר, כי חמאס מנהלת מפגשים עם נציגי הארגונים השונים ברצועת עזה כדי לעדכן אותם על המגעים לקידום הסכם הרגיעה אותם מוביל טוני בלייר .
 •  לדברי וליד אלעוצ' ממפלגת העם ברצועת עזה ההסכם כולל הקמת נמל ימי צף במרחק שלושה ק"מ מחופי עזה, שיקשר בין הרצועה לבין קפריסין התורכית ויפעל תחת פיקוח משותף של ישראל ונאט"ו. בנוסף יפתחו מעברי ארז וכרם שלום לכלל הסחורות תחת פיקוח ישראלי לדבריו ההסכם לא כולל פתיחת נמל תעופה והרשות הפלסטינית אינה מעורבת במגעים (סמא, 13 באוגוסט 2015).
ביקור משלחת חמאס בראשות ח'אלד משעל בתורכיה
 • במהלך השבוע ביקרה משלחת חמאס בראשות ח'אלד משעל, יו"ר הלשכה המדינית, בתורכיה ונועדה עם נשיא תורכיה ועם ראש הממשלה. בתום המפגש נמסר, כי המפגש בין בכירי חמאס ונשיא תורכיה התנהל באופן חיובי. נשיא תורכיה הביע את תמיכתו בעם הפלסטיני ובניסיונות להכיר במדינה פלסטינית. מוסא אבו מרזוק, חבר הלשכה המדינית של חמאס, כתב בעמוד הפייסבוק שלו, כי בביקור בתורכיה ובפגישה עם נשיא תורכיה ארדואן וראש ממשלת תורכיה דאוטאוע'לו ועם מספר שרים נוספים הם מצאו היענות בכל הנוגע לסוגיות העומדות על הפרק (עמוד הפייסבוק של מוסא אבו מרזוק, 14 באוגוסט 2015).
 • יאסין אקטאי, יועצו של ראש ממשלת תורכיה, אמר, כי עזה צועדת לקראת הסכם כולל בכל הנוגע להסרת הסגר פתיחת המעברים והגעה להסכם רגיעה עם ישראל. לדבריו משלחת חמאס, בראשות ח'אלד משעל, שביקרה בשבוע שעבר בתורכיה דנה בנושא וקיבלה התחייבויות תורכיות בנוגע לרצועת עזה (אלרסאלה, 16 באוגוסט 2015).
הפגנת כוח של הזרוע הצבאית של חמאס
 • ב-11 באוגוסט 2015 ערכו גדודי עז אלדין אלקסאם מצעד צבאי ברחובות בית חאנון בהשתתפות  תושבים רבים מהעיר. במצעד הציגו יחידות השונות של הזרוע הצבאית את יכולותיהן, בין היחידות השונות הייתה גם יחידת ההגנה האווירית שהציגה טילי נ"מ (דף הפייסבוק עזה אלאן, דף הפייסבוק קדס נט, ערוץ אלאקצא, 11 באוגוסט 2015).
 • ב-12 באוגוסט 2015 פרסמה הזרוע הצבאית של חמאס סרטון המתעד כלי טיס לא מאויש  ישראלי מסוג 1SKYLARK,אשר נפל לטענתם בשטח הרצועה, ב-22 ביולי 2015. לדבריהם נלקח כלי הטיס ע"י פעילי הזרוע הצבאית, אשר ביצעו בו מספר שיפורים והכניסו אותו לשימוש מבצעי (12 באוגוסט 2015,  דף הפייסבוק PALDF).

סרטון, שפרסמה הזרוע הצבאית של חמאס המתעד השמשת כלי טיס לא מאויש ישראלי אשר נפל ברצועה (דף הפייסבוק PALDF, 12 באוגוסט 2015)
סרטון, שפרסמה הזרוע הצבאית של חמאס המתעד השמשת כלי טיס לא מאויש ישראלי אשר נפל ברצועה (12 באוגוסט 2015,  דף הפייסבוק PALDF)

פגישת תיאום בין הנהגות חמאס והג'האד האסלאמי בפלסטין
 • ב-16 באוגוסט 2015 נועדו חברי הנהגת חמאס, בראשות אסמאעיל הניה, סגן ראש הלשכה המדינית ומחמוד אלזהאר והנהגת הג'אהד האסלאמי בפלסטין בעזה למפגש שנועד לדבריהם לשפר את שיתוף הפעולה ביניהם. כמו כן דנו חברי ההנהגות בהסרת המצור, מצב האסירים הפלסטינים בכלא הישראלי ובהפעלת קשרים בינלאומיים כדי לבסס את הפסקת האש  (דף הפייסבוק קדס נט, 16 באוגוסט 2015).

מימין: הנהגת חמאס והנהגת הג'האד האסלאמי בפגישה בעזה (דף הפייסבוק קדס נט, 16 באוגוסט 2015). משמאל: חלק מההצהרה המשותפת, שפרסמו חמאס והג'האד האסלאמי בתום הפגישה (אתר חמאס, 16 באוגוסט 2015)
מימין: הנהגת חמאס והנהגת הג'האד האסלאמי בפגישה בעזה (דף הפייסבוק קדס נט, 16 באוגוסט 2015). משמאל: חלק מההצהרה המשותפת, שפרסמו חמאס והג'האד האסלאמי בתום הפגישה (אתר חמאס, 16 באוגוסט 2015)

מעורבות איראנית בפיגועים נגד ישראל ברמת הגולן
 • "גורם בכיר בצה"ל" אמר, כי מי שעמד מאחורי ניסיון הפיגוע ב-26 באפריל 2015 [3], בדומה לירי הרקטות מרמת הגולן היא איראן. לדבריו רוב הפיגועים נגד ישראל, שבוצעו ברמת הגולן מאז דצמבר 2013, בוצעו בהכוונה והדרכה של האיראנים, שאף סיפקו את אמצעי הלחימה. איראן מסייעת גם לפעילי לחזבאללה וגם לסמיר קנטאר (פעיל הטרור הדרוזי, ששוחרר מהכלא הישראלי במסגרת עסקה עם חזבאללה) (ynet, 16 באוגוסט 2015). לדברי אותו גורם יש טביעת אצבע [איראנית] באמצעי לחימה ובהכוונה. האיראנים מנצלים את גבול רמת הגולן לגיוס חוליות  טרור בין אם המדובר במע'ניה, קנטאר ואחרים, כדי לפעול (הארץ, 17 באוגוסט 2015).
 • מקורות פלסטינים דיווחו, כי ארגוני חברה אזרחית פלסטינים דוגמת אלחק אלמזאן ואלדמיר, מתכוונים להגיש לבית הדין הבינלאומי בהאג (ICC) דו"ח נפרד מזה של הרשות הפלסטינית בנוגע להפרת זכויות האדם שישראל מבצעת . הדו"ח הנפרד יוגש בשל חילוקי דעות בין ראשי הארגונים ביניהם שעואן ג'בארין העומד בראש ארגון אלחק, לבין גורמים ברשות הפלסטינית. המקורות ציינו, כי ראשי הארגונים הביעו חוסר אמון במדיניות, שמכתיב אבו מאזן, יו"ר הרשות הפלסטינית, והביעו חוסר שביעות רצון מהדו"חות, שהוגשו על ידי הרשות לבית הדין עד כה. לדבריהם בדו"חות, שהוגשו על ידי הרשות חסרים פרטים רבים וניתוח מקצועי. לדעתם מסכנים הדו"חות את האינטרסים הפלסטינים בשל מידע שנכלל בהם הפוגע בחמאס (13 באוגוסט 2015,  the-levant.com).

ידיעה זו (אם תאומת), עשויה להערכתנו, להעיד על חילוקי דעות בין הרשות הפלסטינית לבין ארגוני המערכה המשפטית הפלסטינית בכל הנוגע להגשת הדו"חות לבית הדין הבינלאומי (ICC). בראייתם של ארגוני המערכה המשפטית הללו הדו"ח, שיוגש ל-ICC, חייב להיות חד-צדדי לרעת ישראל, ללא עיסוק בפשעי המלחמה ובהפרות הדין הבינלאומי של חמאס. יתכן והארגונים הללו חוששים, כי חילוקי הדעות העמוקים שבין הרשות הפלסטינית לחמאס ישפיעו על תכניה של הפנייה הפלסטינית ל-ICC.

 

[1]נכון ל-18 באוגוסט 2015 נתונים סטטיסטיים אלו אינם כוללים ירי פצצות מרגמה. כמו כן הנתונים הללו אינם כוללים רקטות, שנפלו בתחום רצועת עזה.
[2]נתונים אלה אינם כוללים ירי פצצות מרגמה. כמו כן לא נכללות בהן נפילת רקטות בשטח רצועת עזה.
[3]ב-26 באפריל 2015 בשעות הערב זיהתה תצפית צה"ל ארבע דמויות מתקרבות לגדר הביטחון. הדמויות היו מצוידות בתיקי גב שבדיעבד הסתבר, כי היו בהם מטעני חבלה. ארבעת המחבלים, דרוזים מהכפר ח'צ'ר, נהרגו על ידי כוחות צה"ל בעת שניסו להטמין את מטעני החבלה בשלושה מוקדים לאורך הגבול. על פי מקור צבאי מניחי המטענים מיקמו שלוש זירות מטענים במרחק של 20-15 מ' זו מזו "בסגנון חזבאללה קלאסי" .(הארץ, 17 באוגוסט 2015).