חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (14-8 ביולי 2015)

שנה למבצע

שנה למבצע "צוק איתן". כרזה של הזרוע הצבאית של חמאס המדגימה שתי רקטות חדשות, שפותחו על ידי הארגון

הרקטות מוצגות בעצרת חגיגית (קדס נט, 8 ביולי 2015)

הרקטות מוצגות בעצרת חגיגית (קדס נט, 8 ביולי 2015)

זריקת בלוקים לעבר כלי רכב של צה

זריקת בלוקים לעבר כלי רכב של צה"ל בנבי צאלח. הסרטון צולם ונערך ע"י הצלם הפלסטיני בלאל אלתמימי, תושב הכפר נבי צאלח (יוטיוב, 3 ביולי 2015)

תושבים מעזה יוצאים דרך מעבר ארז לתפילות ליל אלקדר במסגד אלאקצא בירושלים (מען, 13 ביולי 2015)

תושבים מעזה יוצאים דרך מעבר ארז לתפילות ליל אלקדר במסגד אלאקצא בירושלים (מען, 13 ביולי 2015)

צעדה לציון יום ירושלים בה נישאו הדגלים השחורים של ארגון הג'האד האסלאמי בפלסטין

צעדה לציון יום ירושלים בה נישאו הדגלים השחורים של ארגון הג'האד האסלאמי בפלסטין

יחיא אלסנואר אחראי

יחיא אלסנואר אחראי "תיק האסירים הישראליים"

השופט פריד אלג'לאד (אתר מועצת המשפט העליונה ברשות הפלסטינית)

השופט פריד אלג'לאד (אתר מועצת המשפט העליונה ברשות הפלסטינית)

דגל ענק שנפרס ע

דגל ענק שנפרס ע"י המתפללים המוסלמים בהר הבית. בערבית נכתב : "הוי כבוד הערבים... הוי כבוד המוסלמים. ירושלים בסכנה. אלאקצא בסכנה. פתח- אקלים ירושלים" (ופא, 10 ביולי 2015)

 • בדרום ישראל שרר השבוע שקט. ביהודה ושומרון נמשכו גילויי האלימות במסגרת מה שמכונה "ההתנגדות העממית" (יידויי אבנים, השלכת בקבוקי תבערה).
 • ב-8 ביולי 2015 קיימה הזרוע הצבאית של חמאס מפגן צבאי בעיר עזה לרגל יום השנה למבצע "צוק איתן". במפגן הוצגו שתי רקטות מסוג חדש, שלטענת חמאס, הן בעלות יכולות משופרות. בהתבטאויות בכירי חמאס הושם דגש על העברת המסר, כי חמאס אינה מעוניינת בסבב חדש של לחימה עם ישראל. 
ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל
 • השבוע לא אותרו נפילות רקטות ופצצות מרגמה בדרום ישראל.

ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל

 • במהלך השבוע  נמשכו האלימות והטרור במוקדי החיכוך "המסורתיים" ביהודה, שומרון ובשכונות מזרח ירושלים במסגרת מה שמכונה "ההתנגדות העממית". הפעילות האלימה התבטאה בעיקר בהשלכת בקבוקי תבערה ויידויי אבנים לעבר כוחות הביטחון הישראליים ולעבר אזרחים. להלן מספר אירועים מרכזיים:
 • ב-9 ביולי 2015 הבחינו לוחמי משמר הגבול במעבר ראס בידו (צפון ירושלים) בצעיר, שהתקרב אליהם ועורר את חשדם. הוא סירב להיענות לקריאתם, התקדם לעברם ושלף סכין.  בתחקור ראשוני בשטח אמר הצעיר, כי התכוון לבצע פיגוע דקירה (דף הפייסבוק של משטרת ישראל, 9 ביולי 2015).
 • ב-12 ביולי 2015 יידו פלסטינים אבנים לעבר הרכבת הקלה באזור שועפאט בירושלים. לא היו נפגעים . נגרם נזק לרכבת (צבע אדום, 12 ביולי 2015). 
 • ב-12 ביולי 2015 הושלכו בקבוקי תבערה לעבר צומת זיף שבחברון. לא היו נפגעים. שריפה פרצה במקום (צבע אדום, 12 ביולי 2015).
 • ב-13 ביולי 2015 סוכל פיגוע סמוך לעיר מודיעין לאחר שאלמונים הציתו צמיגים בכביש 443 סמוך לצומת מכבים בתוכם הוסתר בלון גז. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק (סוכנות תצפית, 13 ביולי 2015.
מעבר רפיח
 • במהלך השבוע נותר מעבר רפיח סגור.
מעבר ארז
 • סוכנות מען דיווחה, כי ישראל אפשרה יציאתם של 800 תושבים מרצועת עזה כדי להשתתף בתפילות ליל אלקדר בהר הבית. צוין, כי זו הפעם הראשונה מזה שנים, שישראל מאפשרת זאת לתושבים מהרצועה (מען, 13 ביולי 2015).
מפגן צבאי לרגל יום השנה למבצע "צוק איתן"
 • הזרוע הצבאית של חמאס קיימה ב-8 ביולי 2015 מפגן בעיר עזה לציון יום השנה למבצע "צוק איתן". במהלך המפגן הציגה חמאסשתי רקטות מסוג חדש, שלדבריה הוכנסו לשימוש. הרקטות קרויות על שם שניים מבכירי הזרוע הצבאית, שנהרגו במהלך המבצע, ראא'ד עטאר ומחמד אבו שמאלה. לדברי אבו עבידה, דובר הזרוע הצבאית של חמאס, בבוא הזמן תומחשנה יכולות הרקטות הללו (ערוץ אלאקצא, 8 ביולי 2015). כמו כן הוסר הלוט מעל אנדרטה בדמות נגמ"ש שעל גבו אגרוף עליו תלויות שלוש דיסקיות האחת נושאת את תמונתו של שאול אורון ושתיים עם סימן שאלה.

מימין: האנדרטה בדמות נגמ"ש ישראלי המדמה את זה שנפגע במהלך המבצע. משמאל: אגרוף עליו שלוש דיסקיות (פאל אינפו, 8 ביולי 2015)
מימין: האנדרטה בדמות נגמ"ש  ישראלי המדמה את זה שנפגע במהלך המבצע. משמאל: אגרוף עליו שלוש דיסקיות (פאל אינפו, 8 ביולי 2015)

 • במהלך העצרת נשא דברים אבו עבידה, בדבריו העלה על נס את הישגי הזרוע הצבאית של חמאס והארגונים הנוספים והדגיש, כי מבצע "צוק איתן" חשף את העמידה האיתנה ונחישות הפלסטינים לעומת "פניה הפושעות של ההנהגה הישראלית". הוא הדגיש את סוגיית החיילים הישראליים הנעדרים ואמר, כי "תיקי הלחימה" עדיין פתוחים ובראשם סוגית החיילים הנעדרים. הוא הזהיר מפני המשך הסגר על רצועת עזה ואיים על ישראל במבצע נוסף ברצועת עזה (ערוץ אלאקצא, 8 ביולי 2015).
 • ב-10 ביולי 2015 ערכו הארגונים הפלסטינים צעדה בעיר עזה לציון יום ירושלים העולמי (אירוע המצוין מידי שנה ביוזמת איראן) ושנה למבצע "צוק איתן". את הצעדה הוביל ארגון הג'האד האסלאמי בפלסטין ונכחו בו פעילים חמושים מהארגון (פלסטין  אליום, 10 ביולי 2015; מען, 10 ביולי 2015) בעצרת נוספת, שקיימו הזרועות הצבאיות של ארגונים נוספים ברצועת עזה הדגיש דובר הזרוע הצבאית של וועדות ההתנגדות העממית, כי הזרועות הצבאיות שיקמו את היכולות הצבאיות שלהן וכי הן נמצאות במוכנות גבוהה לקראת המערכה הבאה מול ישראל. הוא הדגיש, כי לא תהיה הסכמה למציאות בה ישראל מנסה להשיג רגיעה מול הרצועה ללא הסרת המצור ושיקום הרצועה (מען, 11 ביולי 2015).
התבטאויות בכירים בחמאס סביב יום השנה למבצע "צוק איתן"
 • אירועי יום השנה למבצע "צוק איתן" הביאו לגל התבטאויות של ראשי חמאס,, שבלט בהן המסר, כי  חמאס איננה מעוניינת במלחמה נוספת עם ישראל. להלן עיקרי הדברים:
 • בנאום, שנשא ח'אלד משעל ראש הלשכה המדינית של חמאס הוא מסר, כי חמאס נפגשת עם גורמים אירופאים ובינלאומיים כדי לקדם את שיקום הרצועה. הוא הכחיש, שחמאס מנסה לקדם רגיעה ארוכת טווח עם ישראל באומרו, כי חמאס לא הציעה כל תוכנית מדינית שכזאת. לדבריו מאמציה של התנועה נועדו אך ורק לביסוס הפסקת אש, שהושגה בתום מבצע "צוק איתן". עוד הדגיש משעל, כי חמאס אינה מעוניינת במלחמה אך היא מוכנה לקראתה אם זו תכפה עליה וציין את חשיבות המשך "ההתנגדות" ביהודה ושומרון (אלשרק, 7 ביולי 2015).
 • אסמאעיל הניה, סגן יו"ר הלשכה המדינית של חמאס אמר במהלך דרשת יום שישי, כי חמאס איננה מעוניינת במלחמה נוספת עם ישראל. עם זאת הוסיף, כי התנועה פועלת לשמר את יתרונותיה הצבאיים לשם התמודדות עם הסכנות הניצבות בפניה. הוא הוסיף, שחמאס ממשיכה לפעול להסרת המצור על רצועת עזה במספר מישורים ורמז, כי בעתיד הקרוב צפויה התפתחות חיובית בנושא (פלסטין אלאן, 10 ביולי 2015).
 • ע'אזי חמד, תת-שר החוץ בממשל חמאס, הצהיר בראיון בעברית, שהעניק לרשת ב', כי לחמאס אינטרס אזרחי ציבורי לשמור על הרגיעה וכי היא אינה מעוניינת בלחימה נוספת. הוא הכחיש שמתקיימים מגעים בין ישראל לחמאס לקידום רגיעה ארוכת טווח. בהמשך טען חמד, כי אין אפשרות שהזרוע הצבאית תיזום הסלמה בניגוד לעמדת הזרוע המדינית (רשת ב', 8 ביולי 2015).
אחראי תיק האסירים הישראלים בזרוע הצבאית של חמאס
 • גורמים בחמאס דיווחו, כי יחיא אלסנואר, חבר הלשכה המדינית של חמאס מונה לשמש כאחראי "תיק האסירים הישראלים" בזרוע הצבאית של חמאס. לדבריהם הוא ינהל את המשא ומתן בנושא חילופי האסירים. לצידו יפעל רוחי משתהא, חבר הלשכה המדינית של חמאס המשמש גם כאחראי תיק ההרוגים והאסירים בחמאס. אל יחיא אלסנואר ורוחי משתהא, שניהם משוחררי עסקת שליט, יצטרף צאלח אלעארורי, השוהה בתורכיה (פאלטודי, 13 ביולי 2015).
נמשכת המתיחות בין חמאס לארגונים הסלפים ג'האדיסטים ברצועה
 • נמשכת המתיחות בין חמאס לארגונים הסלפים ג'האדיסטים ברצועת עזה על רקע המשך המעצרים על ידי חמאס.  אבו אלעינאא' אלאנצארי, מבכירי הסלפים ברצועת עזה, האשים את הזרוע הצבאית של חמאס במסירת שמות 15 פעילים ברצועה לידי המודיעין הכללי המצרי תוך ניסיון להציג זאת כאילו ישראל היא זו, שמסרה את השמות. הוא השווה את התיאום בין חמאס למצרים לתיאום בין הרשות הפלסטינית לבין ישראל והזהיר את חמאס, כי ביכולת הסלפיה "להפוך את השולחן על ראשם" (אלאיאם, 8, 9 ביולי 2015).
דיווח על מותו של פעיל ברצועת עזה בעיראק
 • ב-11 ביולי 2015 דווח על מותו של מוסא חסן חג'אזי, המכונה אבומוסא, מהעיר עזה,  פעיל לשעבר בזרוע הצבאית של חמאס. מוסא חסן חג'אזי נלחם בשורות דאעש ונהרג בשעה שביצע פיגוע התאבדות באמצעות נגמ"ש תופת בעיר פלוג'ה שבעיראק. לא ידוע מתי עזב את רצועת עזה והגיע להלחם בשורות דאעש. בעבר פורסם סרטון בו הוא נראה מוציא להורג שבויים מצבא עיראק בו צוין, כי הוא "בוגר שריעה" וכי הוא "הרג יהודים בעזה". בעיר עזה נפתחה סוכת אבלים (theshamnews.com, דף הטוויטר @madoon160, 12 ביולי 2015; @iraqiua1, 12 ביולי 2015; @6v595, 11 ביולי 2015)

דיווח על מותו של פעיל ברצועת עזה בעיראק
מימין: מוסא חג'אזי (טוויטר, 12 ביולי 2015). משמאל: חג'אזי בסרטון בו הוא ופעילי דאעש נוספים מוציאים להורג חיילי צבא עיראק (theshamnews.com, 12 ביולי 2015).

 

כרזה לזכרו בסוכת האבלים, שנפתחה בעזה (theshamnews.com, 12 ביולי 2015).
כרזה לזכרו בסוכת האבלים, שנפתחה בעזה (12 ביולי 2015,  theshamnews.com).

פירוק "תנועת צאברין" ברצועת עזה
 • ממשל חמאס הודיע בשבוע שעבר על פירוק "תנועת צאברין". המדובר בגוף שפעל בשנה האחרונה ברצועת עזה בחסות ובמימון איראניים והפעיל שורה של ארגוני צדקה דתיים שיעים. בהצהרה, שמסר האשם סאלם, העומד בראש הארגון אמר, כי המדובר ב"תנועת התנגדות" פלסטינית, שהוקמה כדי להתנגד לכיבוש. לדבריו כל איסור שיוטל עליהם יהיה מבחינת טעות היסטורית (מען, 7 ביולי 2015).
תנועת צאברין היא גוף, שהוקם לפני כשנתיים על ידי מספר בכירים לשעבר בזרוע הצבאית של הג'האד האסלאמי בפלסטין ובראשם האשם סאלם. לדברי פעיליו הם קיבלו סיוע גלוי מאיראן (קדסניוז, 6 ביולי 2015). החלטת חמאס נובעת ככל הנראה בעיקר מסיבות פנימיות.  יתכן וניתן לקשור אותה למתיחות הנמשכת ביחסים בין איראן להנהגה המדינית של חמאס מאז פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה. את פירוק תנועת צאברין ניתן  גם לראות על רקע ניסיונות חמאס לנטרל כל ארגון העלול להוות אתגר או איום על משילותה ברצועת עזה בדומה לפעילות שהיא מקיימת נגד הארגונים הסלפים ג'האדיסטיים. 

 

הקמת ועדה לחקירת "פשעי ישראל"
 • אבו מאזן פרסם צו המורה על הרכבת ועדה לאומית עליונה לחקירת "פשעי המלחמה שביצעה ישראל נגד רצועת עזה". על פי הצו מונה פריד אלג'לאד, לשעבר יו"ר מועצת השיפוט העליונה, לעמוד בראש הוועדה הלאומית העליונה. הועדה, שתהיה מורכבת משבעה מומחים משפטיים, תתבסס בעבודתה על תוצאות וועדת החקירה הבינלאומית, שפורסמו לפני מספר ימים והיא תחל את עבודתה מיד לאחר עיד אלפטר (מען, 12 ביולי 2015). פריד אלג'לאד, הינו עורך דין במקצועו אשר שימש כיו"ר מועצת המשפט העליונה ברשות הפלסטינית, בין השנים 2009 ועד לפרישתו לגמלאות במאי 2014.

 • ריאצ' אלמלאכי, שר החוץ של הרשות הפלסטינית אישר את הגעת משלחת שופטי בית הדין הבינלאומי, בראשות התובעת הכללית,  בסוף חודש יולי 2015 . השופטים ממתינים עתה לאישורי כניסה  עבורם מישראל. לדבריו מגיעים הנציגים להתרשם מהמצב ולא כדי לבצע חקירות (צות פלסטין, 13 ביולי 2015).אהפגנה במסגד אלאקצא
 • ביום השישי האחרון של חודש רמצ'אן השתתפו על-פי ההערכות, כ-250,000 איש בתפילות במסגד אלאקצא. במקום התקיימה הפגנה לציון יום השנה למבצע "צוק איתן" במהלכה הונף דגל ענק של פלסטין עליו פנייה לאבו מאזן, למדינות ערב ולמוסלמים בעולם להציל את מסגד אלאקצא הנמצא בסכנה. במקביל התקיימה במקום הפגנה של פעילי חמאס (ופא, 10 ביולי 2015).
שחרור העציר המנהלי חצ'ר עדנאן
 • ישראל שחררה ב-12 ביולי 2015 לפנות בוקר את העציר המנהלי חצ'ר עדנאן, בכיר הארגון הג'האד האסלאמי בפלסטין, אשר שבת רעב כחמישים ימים. העציר המשוחרר הועבר לידי מנגנון הקישור הצבאי סמוך לג'נין (מען, 12 ביולי 2015). מיד לאחר שחרור מסר עדנאן חצ'ר כי מצבו הבריאותי טוב . לדבריו באופן בו שוחרר חשפה ישראל את חולשתה ושבריריותה והפגינה בלבול בהתנהלותה. הוא קרא לאסירים לראות בשביתת הרעב שלו מנוף למאבק האסירים והעם הפלסטיני ולא כשביתה על רקע אישי  (אלחיאת אלג'דידה, 12 ביולי 2015 פאל טודיי , 13 ביולי 2015).
 • יממה לאחר ששוחרר ממעצרו, נעצר חצ'ר עדנאן  שוב ע"י משטרת ישראל בירושלים  כאשר הגיע להתפלל את תפילות ליל אלקדר בהר הבית. על  חצ'ר עדנאן נאסרה הכניסה לירושלים. טרם מעצרו הוא ביקר בבתיהם של האסיר הפלסטיני סאמר אלעיסאוי במזרח ירושלים, בני משפחת הנער מחמד אבו ח'צ'יר  ועורך הדין ג'ואד בולס, ראש המחלקה המשפטית במועדון האסיר הפלסטיני (מען, 14 ביולי 2015).

מימין : חצ'ר עדנאן מתקבל על ידי גורמי התיאום והקישור הפלסטיניים עם שחרורו מישראל (מען, 12 ביולי 2015). משמאל : חצ'ר עדנאן מגיע לכפרו עראבה, דרומית לג'נין, ומתקבל ע"י תושבים מקומיים (דף הפייסבוק PALDF, 12 ביולי 2015)
מימין : חצ'ר עדנאן מתקבל על ידי גורמי התיאום והקישור הפלסטיניים עם שחרורו מישראל (מען, 12 ביולי 2015). משמאל : חצ'ר עדנאן מגיע לכפרו עראבה, דרומית לג'נין, ומתקבל ע"י תושבים מקומיים (12 ביולי 2015,  דף הפייסבוק PALDF)

מעצר פעילי חמאס ביהודה ושומרון
 • מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית המשיכו השבוע לעצור פעילי חמאס ברחבי יהודה ושומרון ולזמן אחרים לחקירה. כמו כן פיזרו המנגנונים הפגנות מחאה נגד מעצרים אלה מול משרדי הצלב האדום בראמאללה. חמאס פרסמה הודעת גינוי חמורה נגד מעצרם של כמאתיים פעילי התנועה ביהודה ושומרון והאשימה את אבו מאזן ואת הרשות הפלסטינית בקבלת תכתיבים מישראל. חמאס איימה, כי מעצרים נוספים יובילו לסיום מגעי הפיוס ולבחינה מחודשת של עמדותיה בנושא. 
המשך הפעילות בפיפ"א
 • ג'בריל רג'וב יו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטינית קיבל אגרת רשמית מג'רום פאלקה, מזכ"ל פיפ"א בה נאמר, כי ועדת הפיקוח על מדיניות הספורט הישראלית תחל את עבודתה בהקדם האפשרי. הועדה הוקמה בהתאם להחלטת מועצת פיפ"א והיא אמורה לבחון את חופש התנועה של הספורטאים הפלסטינים וגילויי גזענות נגד ערבים בספורט הישראלי. כמו כן תעסוק בסוגית קבוצות ספורט ישראליות הפועלות בשטחי יהודה ושומרון (דניא אלוטן, 11 ביולי 2015). 

[1]נכון ל- 14 ביולי 2015 נתונים סטטיסטיים אלו אינם כוללים ירי פצצות מרגמה. כמו כן הנתונים הללו אינם כוללים רקטות, שנפלו בתחום רצועת עזה.
[2]נתונים אלה אינם כוללים ירי פצצות מרגמה. כמו כן לא נכללות בהן נפילת רקטות בשטח רצועת עזה.