מבט לג’האד העולמי (24-18 ביוני 2015)

ההכרזה הרשמית על הקמת צבא אלפתח האזור הדרומי

ההכרזה הרשמית על הקמת צבא אלפתח האזור הדרומי"

חלק מהשלל שנפל בידי דאעש בקרב עם פעילים המשתייכים ל-PKK

חלק מהשלל שנפל בידי דאעש בקרב עם פעילים המשתייכים ל-PKK

חלק מהשלל שנפל בידי דאעש בקרב עם פעילים המשתייכים ל-PKK

חלק מהשלל שנפל בידי דאעש בקרב עם פעילים המשתייכים ל-PKK

סרטון המתעד פיצוץ משאית התופת נגד הכוחות הכורדים באזור קובאנה (אעמאק, 18 ביוני 2015).

סרטון המתעד פיצוץ משאית התופת נגד הכוחות הכורדים באזור קובאנה (אעמאק, 18 ביוני 2015).

פעילי ג'בהת אלנצרה משקיפים על הכפר השיעי נחלה מהרכסים השולטים עליו

פעילי ג'בהת אלנצרה משקיפים על הכפר השיעי נחלה מהרכסים השולטים עליו

כרזה בה נראה דגל ג'בהת אלנצרה על רקע מפת לבנון כולל הכיתוב

כרזה בה נראה דגל ג'בהת אלנצרה על רקע מפת לבנון כולל הכיתוב "ג'בהת אלנצרה מתפשטת לעבר לבנון"

הרס קברים על-ידי דאעש במוצול

הרס קברים על-ידי דאעש במוצול

השקופית, שעל הרקע שלה הושמעה הקלטת, שבה הכריזו פעילים מקווקז על שבועת אמונים למנהיג דאעש

השקופית, שעל הרקע שלה הושמעה הקלטת, שבה הכריזו פעילים מקווקז על שבועת אמונים למנהיג דאעש

דובר דאעש המאיים על ארצות-הברית ועל אירופה ב

דובר דאעש המאיים על ארצות-הברית ועל אירופה ב"מלחמה אלקטרונית" (יוטיוב, 17 ביוני 2015).


עיקרי אירועי השבוע

 • הכוחות הכורדים, שהשתלטו על העיר תל אביצ', שבקרבת הגבול התורכי, פועלים להרחיב את אזור שליטתם ולדחוק ממנו את פעילי  דאעש. כיבוש תל אביצ' היווה כשלון משמעותי לדאעש, שכן דרך מעבר הגבול, השוכן בקרבתה, הגיעו מתורכיה פעילים זרים ואספקה. כמו כן ייצא דאעש דרך תל אביצ' תוצרי דלק לשוק השחור בתורכיה. עתה גברה תלותו הלוגיסטית של דאעש במעבר הגבול ג'רבלוס, שבצפון מחוז חלב, הנמצא בשליטתו.
 •  במרחב הכפר הדרוזי חצ'ר,שבצפון רמת הגולן, נמשכו הקרבות בין כוחות המורדים, וביניהם ג'בהת אלנצרה, לבין כוחות הביטחון הסורים. בכלי התקשורת דווח, כי המורדים עושים מאמץ להשתלט על תילים השולטים על הכפר ועל הדרך המובילה אליו. בעיתון לבנוני, המזוהה עם חזבאללה, דווח, כי הדרך לכפר חסומה בגלל ירי צלפים אולם יש בכפר די מזון, תרופות ותחמושת, המאפשרים לתושביו להחזיק מעמד.
 • במזרח לוב ספג דאעש לאחרונה כמה מהלומות לאחר רצף של הצלחות, שנחל בלוב. במרחב העיר דרנה נמצא דאעש בלחץ כפול מצד צבא לוב של ממשלה טברוק ומצד ארגון ג'האדיסטי מקומי, המזוהה עם אלקאעדה. בתקשורת הלובית והערבית דווח, כי מרבית פעילי דאעש נמלטו מדרנה ומכמה עיירות, שממערב ומדרום מזרח לה. תמונת המצב של השליטה במרחב דרנה עדיין אינה ברורה.

 

המערכה הבינלאומית נגד דאעש

תקיפות ארה"ב ומדינות הקואליציה
 • השבוע נמשכו תקיפות ארה"ב ומדינות הקואליציה נגד מטרות דאעש. במהלך השבוע בוצעו עשרות תקיפות בסוריה ובעיראק. התקיפות בוצעו באמצעות מטוסי קרב, מטוסי תקיפה וכלי טיס בלתי מאוישים. להלן עיקרי התקיפות (אתר Centcom):
 • בסוריה התמקדו התקיפות באזורי אלחסכה, אלרקה, תל אביצ', דיר אלזור וחלב. בתקיפות נפגעו יחידות טקטיות של דאעש, עמדות לחימה, כלי רכב (כולל מכונית תופת), אופנועים, מתקן לייצור אמצעי לחימה, מתקני איסוף נפט גולמי ופתחי מנהרות.
 • בעיראק בוצעו התקיפות באלקאא'ם, ביג'י, אלפלוג'ה, מח'מור, אלמוצל, רמאדי, סנג'אר, תל עפר, חויג'ה ואלבע'דאדי. בתקיפות נפגעו יחידות טקטיות של דאעש, מחסומים, מחסנים, אמצעי לחימה, בונקרים, עמדת שיגור רקטות, כלי רכב (כולל מכוניות תופת), ציוד הנדסי, איזורי היערכות , מבנים, גשרים, מכשולים הגנתיים, עמדות לחימה ומפעל מכוניות תופת.
התבטאויות אמריקאיות סביב המערכה נגד דאעש
 • אשטון קרטר, מזכיר ההגנה האמריקאי,אמר, כי ארה"ב לא תחדל מפעולותיה עד שתשמיד את ארגוני הטרור כגון דאעש, אלקאעדה וארגונים נוספים המסכנים את ארה"ב ואת בנות בריתה (אתר מחלקת המדינה של ארה"ב, 17 ביוני 2015). עוד ציין, כי מאמצי ארה"ב לאמן את צבא עיראק נתקלים בקשיים בשל העדר מגוייסים. דבריו של אשטון קרטר נאמרו כשבוע לאחר הצהרות בכירים אמריקאים אודות כוונת ארה"ב לשלוח לעיראק מדריכים אמריקאים נוספים כדי לאמן את צבא עיראק (ראו מבט לג'האד העולמי, 17-11 ביוני 2015) הסתירות בהתבטאויות בכירים אמריקאים עשויות להעיד על הקשיים, שבהן נתקלת ארה"ב, במאמציה להעלות את רמת כשירותו של צבא עיראק.
הקמת יחידה להצלת עתיקות
 • בריטניה החליטה על הקמת יחידה חדשה להצלת שרידים ארכיאולוגיים מידי דאעש.היחידה תאויש על ידי מומחים מבריטניה, אשר יחברו לעמיתיהם בעיראק, סוריה ולוב לשם זיהוי עתיקות, שאפשר להציל מידי דאעש. הם גם יתעדו את האתרים העתיקים במדיה דיגיטאלית כדי לאפשר לדורות הבאים לראות את העתיקות ולאפשר שחזור שלהן. במהלך הקיץ תתקיים ועידת פסגה בנושא והשאיפה היא לנסח אמנה בינלאומית לשימור אתרים היסטוריים במהלך עימותים מזוינים (דיילי מייל, 21 ביוני 2015).

עיקרי התפתחויות בסוריה

דרום סוריה
הקמת שלוחה של צבא אלפתח
 • ב-20 ביוני 2015 הכריזו מספר ארגוני מורדים על הקמת מסגרת צבאית חדשה בדרעא ובקניטרה בשם "צבא אלפתח, האיזור הדרומי". אבו ת'אבת, אחד ממפקדי ארגון המורדים אחראר אלשאם (אחד ממרכיבי צבא אלפתח) מסר, שהמסגרת החדשה תכלול את ג'בהת אלנצרה וארגונים נוספים (אלג'זירה, 20 ביוני 2015).

צבא אלפתח הינו כינוי למסגרת צבאית של ארגונים אסלאמיים, שבה ג'בהת אלנצרה הינו הארגון הדומיננטי. מסגרת זאת הוקמה במחוז אדלב, שבצפון מערב סוריה, וזכתה להצלחות (כוחותיה מאיימים על לאד'קיה ואזורי החוף). בשל הצלחותיו הפך צבא אלפתח לסוג של מותג וניסיונות לשכפל "מותג" זה נעשים עתה במקומות נוספים בסוריה (למשל באזור הכפרי, שממזרח לדמשק). להערכתנו, אם תתבסס המסגרת של צבא אלפתח בדרום סוריה ארגון ג'בהת אלנצרה ימלא בה תפקיד מרכזי.


אזור הכפר הדרוזי חצ'ר
 • במהלך השבוע נמשכו העימותים באזור הכפר הדרוזי חצ'ר, שבצפון רמת הגולן. בדיווחי כלי התקשורת נמסר על הצלחות טקטיות לכוחות המורדים, ובתוכם בהם ג'בהת אלנצרה. ב-20 ביוני 2015 הודיע צבא אלפתח באזור הדרום,  כי הצליח להשתלט על תל יונס, שאויש עד כה על ידי כוחות אונדו"פ, הנמצא על הכביש, שבין חצ'ר לבית ג'ן (דף הפייסבוק SNN, 20 ביוני, אל ערביה אלחדת', 22 ביוני 2015). כמו כן נמסר, כי פעילי ג'בהת אלנצרה, יחד עם ארגונים נוספים, הצליחו להשתלט על תילים נוספים השולטים על הציר המוביל לכפר חצ'ר (אלמיאדין, 21 ביוני 2015) . מאוחר יותר נטען, כי צבא סוריה הצליח להחזיר לעצמו שליטה על מוצב אונדו"פ ועל תילים נוספים בגזרה (אלג'זירה, 22 ביוני 2015).
 • בשלב זה הכפר הדרוזי חצ'ר לא נפל איפא לידי המורדים. בדיווח עיתון לבנוני, המזוהה עם חזבאללה, נמסר, כי התושבים הדרוזים המקומיים וכוחות ההגנה על המולדת של המשטר הסורי ממשיכים להחזיק מעמד בחצ'ר ומונעים מארגוני המורדים להתקדם לעברו. עוד נמסר, כי הדרך לכפר חסומה בשל ירי צלפים אולם יש בו מספיק מזון, תרופות ותחמושת המאפשרים לו להמשיך להחזיק מעמד (אלאח'באר, 18 ביוני 2015). צבא סוריה החופשי קרא לתושבים הדרוזים של חצ'ר, שלא לשתף פעולה עם כוחות המשטר הסורי בהדגישו, כי אין כוונה לערב את תושבי הכפר חצ'ר בעימותים המכוונים נגד כוחות המשטר הסורי באזור (אלערביה אלחדת', 21 ביוני 2015).
מחוז אלרקה
 הלחימה במרחב תל אביצ'
 • ב-15 ביוני 2015 הצליחו הכוחות הכורדים לכבוש את העיר תל אביצ'.  לאחר הכיבוש נמשכו העימותים בין כוחות הכורדיים (YPG) לבין פעילי דאעש במרחב העיר. ב- 21 ביוני 2015 פוצץ עצמו פעיל דאעש סמוך למחסום של הכוחות הכורדיים בכפר ענתרה, שמדרום לתל אביצ'. כתוצאה מהפיצוץ נהרג לוחם כורדי ונפצעו של שלושה לוחמים נוספים (22 ביוני 2015,  www.syriahr).
 • לאחר כיבוש העיר תל אביצ' החלו חלק מהפליטים, שנמלטו לתורכיה, לשוב לבתיהם. נמסר כי כמאתיים פליטים, כולל נשים וילדים, חצו את הגבול דרך מעבר הגבול, שבקרבת העיר. כמו כן דווח, כי גם בעיר עצמה החלו החיים לחזור למסלולם. עם זאת מרבית תושבי העיר והאזור עודם שוהים בתורכיה (דווח, כי כ-23,000 תושבים נמלטו לתורכיה) (סוכנות הידיעות הצרפתית, 17 ביוני 2015).

כיבוש העיר תל אביצ' מידי דאעש על ידי הכוחות הכורדים, בסיוע אווירי של כוחות הקואליציה, מהווה כישלון משמעותי של דאעש. העיר היוותה תחנת מעבר להגעת לוחמים זרים ואספקה מתורכיה לאזורי בסוריה, שבשליטת דאעש. כמו כן יוצאו דרכה ע"י דאעש תוצרי דלק לשוק השחור בתורכיה משדות הנפט שבשליטתו. אובדן העיר ניתק את קו האספקה הראשי של דאעש, שבין אלרקה לגבול התורכי ועל דאעש עתה להתבסס על מעבר הגבול ג'רבלוס, שבמחוז חלב (מערבית לעין אלערב). גם מעבר ג'רבלוס  נסגר פורמאלית על ידי שלטונות תורכיה אולם קיימות בסביבתו מספר דרכי מעבר בין סוריה לתורכיה המשמשות את דאעש (סוכנות הידיעות הצרפתית, 17 ביוני 2015). 


קובאנה (עין אלערב)
 • ב-19 ביוני 2015 פרסם בעל חשבון טוויטר, המזוהה עם דאעש, כרוז מטעם מחוז אלרקה של דאעש, בו נמסר, כי פעילי הארגון בלמו מתקפה של פעילי PKK(מפלגת הפועלים הכורדית בתורכיה) באזור שמדרום לקובאנה. על פי הכרוז נהרגו בתקרית תשעה פעילי PKKונתפס שלל רב. כמו כן נתפסו כרזה עליה דמותו של עבדאללה אוצ'לאן, מייסד PKK, הכלוא בתורכיה מאז שנת 1999 ודגלון של ה-YPG(الولاء والبراء@Uu_doocz89, 19 ביוני 2015).
YPG ("יחידות ההגנה של העם") הינם הכוח הצבאי המליציוני של הכורדים בסוריה, אשר כבש את קובאנה, שולט עליה ועל סביבותיה ומתבסס במחוזות אלחסכה וצפון מחוז חלב. YPG מזוהה עם ארגון PKK התורכי. ייתכן איפא, כי פעילי PKK, שעליהם נמסר בהודעת דאעש, משתייכים לכח כורדי, שהגיע מתורכיה לתגבור כוחות YPGבאזור קובאנה.

 

 • ב-18 ביוני 2015 פרסם ארגון דאעש סרטון המתעד פיגוע התאבדות באמצעות משאית תופת, שביצעו פעיליו נגד הכוחות הכורדיים באזור קובאנה (אעמאק, 18 ביוני 2015).
מחוז חמץ
 • ב-20 ביוני 2015 התפרסם בחשבון טוויטר, המזוהה עם דאעש, כי התנהלו קרבות בין פעילי דאעש וכוחות המשטר הסורי בסביבת שדה התעופה הצבאי T-4(Tiyas Airbase),כ-85ק"מ מזרחית לחמץ (الاموي22@momawe22, 20 ביוני 2015).
צבא סוריה, שנסוג מהשכונות הדרומיות של העיר תדמר, נערך בסוף מאי 2015 בשדה התעופה T-4, שממזרח לחמץ. בעבר ניסה דאעש לכבוש את שדה התעופה T-4אך ניסיונותיו כשלו. המדובר בשדה תעופה חשוב, שאם יצליח דאעש לכבוש אותו הוא עלול לשבש את הסיוע של חיל האוויר הסורי לכוחות הצבא הסורים הלוחמים נגד המורדים.

 

 • ארגון זכויות האדם הסורי, היושב בלונדון, הודיע, כי ב-20 ביוני 2015 הניחו פעילי דאעש מוקשים ומטענים בחלקים העתיקים של העיר תדמר, שנכבשה על ידי הארגון. על פי הדיווח הונחו המוקשים והמטענים בכל רחבי העיר העתיקה, ובכלל זה סביב התיאטרון הרומי העתיק.  בשלב זה לא ידוע האם מטרת הפעילות הזאת היא להרוס את העתיקות או כדי להיערך למניעת כיבושה מחדש של העיר ע"י המשטר הסורי (21 ביוני 2015,  www.syriahr). להערכתנו, יש לקחת בחשבון, כי כוחות דאעש נערכים לפגיעה בעתיקות תדמר, שהינן בעלי חשיבות ארכיאולוגיות רבה.
הרי אלקלמון (גבול סוריה-לבנון)
 • גם השבוע נמשכו הקרבות בצפון הרי אלקלמון בין חזבאללה וכוחות צבא סוריה לבין פעילי ג'בהת אלנצרה ודאעש. ברכסי העיירה הלבנונית ערסאל נמשכו קרבות ביו כוחות חזבאללה לבין חמושים מג'בהת אלנצרה (לבנון פיילס, 19 ביוני 2015). ב-21 ביוני 2015 פורסמו תמונות בחשבון טוויטר, המזוהה עם ג'בהת אלנצרה, בהן  נראים פעילי ג'בהת אלנצרה על גבי רכסים, השולטים על הכפר השיעי הלבנוני נחלה, המונה כ-8,000 תושבים (כ-6.5 ק"מ צפונית-מזרחית לבעלבכ). בנוסף פורסמה כרזה לצרכי תעמולה בה נראה דגל ג'בהת אלנצרה על רקע מפת לבנון כולל הכיתוב "ג'בהת אלנצרה מתפשטת לעבר לבנון" (ابو حفص الشامي ➏@Liwalhaq, 21 ביוני 2015).

עיקרי ההתפתחויות בעיראק

מחוז אלאנבאר
 • במחוז אלאנבאר נמשכו קרבות מקומיים בין דאעש לבין צבא עיראק, הממשיכים לקיים נוכחות בכמה מקומות במחוז. ב-19 ביוני 2015 בוצעה על ידי צבא עיראק תקיפה אווירת של  העיר הית, הנמצאת בידי דאעש. נמסר, כי בתקיפה נהרגו 19 פעילי דאעש (סוכנות הידיעות אלעראק, 19 ביוני 2015).
 • ארגון דאעש הודיע, כי תקף, בירי פצצות מרגמה, בסיס של צבא עיראק בפאתי העיר אלחבאניה  (הנמצאת בין אלפלוג'ה לאלרמאדי), אזור שליטה חשוב, שנותר בידי צבא עיראק במחוז אלאנבאר (חשבון הטוויטר أبو إسلام ‏@ahmed_5_70 , 21 ביוני 2015). כמו כן נמסר, כי צבא עיראק הדף מתקפה של דאעש בעיר אלבע'דאדי וכן מתקפה נוספת נגד חיילי צבא עיראק דרומית לעיר אלפלוג'ה (אלג'זירה ,20 ביוני 2015).

העיר אלחבאניה, שבשליטת צבא עיראק, הממוקמת בין הערים אלפלוג'ה ואלרמאדי הנשלטות ע"י דאעש (Google Maps).
העיר אלחבאניה, שבשליטת צבא עיראק, הממוקמת בין הערים אלפלוג'ה ואלרמאדי הנשלטות ע"י דאעש  (Google Maps).

מחוז נינוא
מוצול
 • חשבון טוויטר, המזוהה עם מתנגדי דאעש, פרסם ב-22 ביוני 2015 תמונות תחת הכיתוב "דאעש הורס את הקברים במוצול". בתמונות נראים פעילי דאעש כשהם מנתצים קברים באחד מבתי הקברות באזור (חשבון הטוויטר Naren Duhok @narenduhok , 22 ביוני 2015).
 • בתקשורת המערבית דווח, כי עלי עוני אלחרזי, פעיל בכיר בדאעש ממוצא תוניסי, נהרג בתקיפה של כוחות הקואליציה במוצול. עלי עוני אלחרזי חשוד במוערבות בתקיפת שגרירות ארה"ב בלוב בספטמבר 2012. לדברי דובר שר ההגנה של ארה"ב, פעל עלי עוני אלחרזי יחד עם פעילי דאעש בצפון אפריקה ולאחר מכן עבר  לעיראק. לדברי גורמים בארה"ב היה עלי עוני אלחרזי אחראי לתכנון מאות רבות של פעולות התאבדות ברחבי העולם והיה אחד מהלוחמים הזרים הראשונים שהצטרפו לדאעש (דיילי מייל, 23 ביוני 2015).
 • כמו כן דווח, כי שני אזרחים אוסטרליים נהרגו במהלך תקיפת כלי טיס לא מאויש של כוחות הקואליציה באזור מוצול. השניים, ח'אלד שרוף (Khaled Sharroufומחמד אלמר (Mohammed Elmar), יצאו לסוריה בשנת 2013 ושהו באלרקה. לאחר מכן הם עברו לעיראק ולחמו בשורות דאעש באזור מוצול. לדברי ממשלת אוסטרליה אין בידה לפי שעה מידע המאשר את הדיווח (גרדיין, 23 ביוני 2015).

התנהלות המדינה האסלאמית

מחנות אימונים של ארגונים ג'האדיסטים בסוריה ובעיראק
 • על פי דו"ח שלThe Long War Journalקיימים כיום למעלה ממאה מחנות אימונים של ארגונים ג'האדיסטיים בסוריה ובעיראק.על פי הדו"ח, לא כל מחנות האימונים הללו פעילים. מחנות האימונים מופעלים ברובם על ידי דאעש וג'בהת אלנצרה והם מהווים איום אזורי וגלובאלי. מאז תחילת 2012 זוהו 117 מחנות אימונים, 85 בסוריה ו-32 בעיראק. לפחות 16 מחנות נסגרו. כ-22-15 מהם הותקפו על ידי כוחות הקואליציה, אך לא ברור האם הם נפתחו מחדש (במקום שהותקף או במקום אחר) (21 ביוני 2015,  The Long War Journal).

מצרים וחצי האי סיני

המערכה בין הג'האדיסטים לבין כוחות הביטחון המצריים
 • כוחות הביטחון המצריים המשיכו בפעילות בטחונית אינטנסיבית נגד פעילי הג'האד העולמי בחצי-האי סיני. בין השאר הרגו כוחות הביטחון פעילים המשתייכים לארגון תומכי ירושלים, עצרו פעילים נוספים, פוצצו מטעני חבלה, הרסו תשתיות טרור החרימו מכוניות, אופנועים ואמצעי לחימה (דות מצר, אלמצרי אליום, אליום אלסאבע). במסגרת הפעילות הבטחונית סגרו כוחות הביטחון המצריים את אלעריש ומנעו את הכניסה לעיר. הפעילות בוצעה ככל הנראה כדי לתפוס חוליה, שהתכוונה לפגוע באנשי ביטחון מצריים (אליום אלסאבע, 20 ביוני 2015, אלוטן, 21 ביוני 2015).
שלוחת דאעש בחצי האי סיני מציינת שנה להכרזת הח'ליפות האסלאמית
 • שלוחת דאעש בסיני הפיצה סרטון במלאת שנה להכרזת הח'ליפות האסלאמית.בסרטון  אומר אחד הדוברים, כי הוא מאחל שאללה יסייע לח'ליפות האסלאמית של דאעש, המתבססת על גופותיהם של לוחמי הג'האד, שהיו מוכנים להקריב את חייהם למענה. דובר נוסף פנה למנהיג דאעש, אבו בכר אלבע'דאדי: "יש לך חיילים נאמנים שמוכנים לערוף את ראשי הכופרים ובוחרים בניצחון או במות הקדושים". הדובר השלישי מברך על כך שאללה אפשר לו את ההגירה (הג'רה) לחצי-האי סיני, אזור שבו מיושמת ההלכה האסלאמית (השריעה) (יוטיוב, 18 ביוני 2015).

תמונות מסרטון שלוחת דאעש בסיני. מימין: אוהל לידו כלי רכב עליו מתנוסס דגל דאעש. משמאל: פעילי הארגון הדוברים בסרטון (יוטיוב, 18 ביוני 2015).
תמונות מסרטון שלוחת דאעש בסיני. מימין: אוהל לידו כלי רכב עליו מתנוסס דגל דאעש. משמאל: פעילי הארגון הדוברים בסרטון (יוטיוב, 18 ביוני 2015).

ערביי ישראל

אפשרות, שמשפחה מסכנין, יצאה לסוריה על מנת להצטרף לדאעש
 • משפחה מסכנין פנתה לרשויות  המדינה כדי שיבדקו  האם בן משפחה שלהם עזב את הארץ יחד עם אשתו ושלושת ילדיו במטרה להצטרף לשורות דאעש בסוריה. בני המשפחה דיווחו, כי בן משפחתם יצא לרומניה לפגוש את גיסו, אשר לומד שם, ולאחר מכן עבר לתורכיה כדי להמשיך לסוריה. לא ברור האם המשפחה הגיעה לסוריה והחיפושים אחריה מתמקדים בתורכיה  (הארץ, 22 ביוני 2015).
 •  לפני כמה חדשים יצא צלאח אלדין מחמיד, תושב אם אלפחם, בן 23, יחד עם אשתו ובנו התינוק לתורכיה. משם הסתנן לסוריה והצטרף לדאעש. תחילה הוא לחם בצפון סוריה. כיום מקום הימצאו אינו ידוע (הארץ, 22 ביוני 2015).

עד כה יצאו עשרות רבות של ערביי ישראל לסוריה כדי להצטרף לארגונים הג'האדיסטים. תופעת יציאת ערבים ישראלים יחד עם בני משפחתם הינה חדשה יחסית. יוזכר, כי יציאת מתנדבים לסוריה עם בני משפחותיהם הינה תופעה מוכרת באירופה ובעולם הערבי. הדבר הגעתם עם בני משפחותיהם מהווה אינדיקציה לכוונם להשתקע בתחומי "המדינה האסלאמית" לטווח ארוך ולא לשוב למדינות האם שלהם, כפי שעושים מרבית הפעילים הזרים.

 

הג'האד העולמי במדינות נוספות

לוב
אזור דרנה
 • שלוחת דאעש בעיר דרנה ובסביבותיה נמצאת לאחרונה תחת לחץ של צבא לוב וארגון ג'האדיסטי המזוהה עם אלקאעדה. נמסר, כי בעיר דרנה התנהלו עימותים בין פעילי מועצת השורא של לוחמי הג'האד של דרנה, המזוהה עם ארגון אלקאעדה, לבין פעילי דאעש. נמסר, כי עשרות לוחמי דאעש נהרגו וכי אנשי מועצת השורה הצליחו להשתלט על האזורים החיוניים ביותר בעיר (אח'באר ליביא, 19 ביוני 2015). בניין העירייה, משרדי הוקף ובית המשפט בעיר הועלו באש על- ידי אלמונים, ככל הנראה כדי למנוע הפצת מסמכים המוכיחים מעורבות תושבים בעיר בפעילות דאעש.  רוב פעילי דאעש נמלטו מהעיר, חלק  עדיין מתחבאים בה וחלקם הסגיר עצמו למועצת השורא של דרנה (אח'באר ליביא, 20 ביוני 2015 , אלערביה, 21 ביוני 2015).
 • צבא לוב ומועצת השורא של לוחמי הג'האד פועלים במקביל לדחיקת דאעש מהאזור: ב-19 ביוני 2015 תקף חיל האוויר הלובי שיירת סיוע של דאעש ממערב לעיר דרנה והשמיד אותה. עוד נמסר, כי צבא לוב שחרר את העיירה ראס אלהלאל (כ-45 קמ" צפונית-מערבית לדרנה), כוחות צבא לוב הצליחו להשתלט על חוף אלג'בל אלאח'צ'ר הנמצא כ-65 ק"מ צפונית-ממערב לדרנה (אח'באר ליביא, 19 ביוני 2015). ב-21 ביוני 2015 הודיעה ממשלת לוב בטברק כי דאעש נכשל במתקפה, שביצע ב-19 ביוני 2015 , שנועדה  להשתלט על העיירה מרתובה ממוקמת 25 ק"מ מדרום מזרח לדרנה. במתקפה זאת נהרגו 11 פעילי דאעש (אלג'זירה, 21 ביוני 2015).

מימין: צבא לוב פותח את הכביש המוביל מדרנה לסוסה אחרי כשנה, שבמהלכה הכביש היה סגור בשל שליטת דאעש. משמאל: הרוגים בקרב פעילי דאעש בעיירה מרתובה (חשבון טוויטר zeyad general ‏@zeadd3008, 20 ביוני 2015).
מימין: צבא לוב פותח את הכביש המוביל מדרנה לסוסה אחרי כשנה, שבמהלכה הכביש היה סגור בשל שליטת דאעש. משמאל: הרוגים בקרב פעילי דאעש בעיירה מרתובה (20 ביוני 2015,  חשבון טוויטר zeyad general @zeadd3008).

הכחשת דבר מותו של מח'תאר בלמח'תאר
 •  ארגון אלקאעדה  במע'רב האסלאמי, זרוע של אלקאעדה, הודיעה בטוויטר כי מח'תאר בלמח'תאר (ח'אלד עבד אלעבאס), חי וכי הוא לא נהרג בהתקפה האווירית האמריקאית. ההודעה האשימה את התקשורת בהפצת שקרים לגבי מותו, שנועדו להצדיק את התקיפה של ארה"ב נגד "אנשי שבטים תמימים בלוב". כזכור ממשלת לוב במזרח, המוכרת על ידי הקהילה הבינלאומית, הודיעה ב-14 ביוני 2015 , כי מח'תאר בלמח'תאר נהרג בתקיפה אווירית שביצעה ארה"ב. עד לאחרונה לא התקבל אישור לגבי מותו של מח'תאר בלמח'תאר בתקיפה זאת (ניו יורק טיימס, 16 ביוני 2015).
אזור הקווקז
 • בקלטת בשפה הרוסית נראו פעילי ג'האד מהקווקז נשבעים שבועת אמונים למנהיג דאעש, אבו בכר אלבע'דאדי. הפעילים הכריזו על הצטרפותם למדינה האסלאמית של במסגרת מחוזות דגסטאן, צ'צ'ניה, אינגושטיה ואיחוד המחוזות KBK(קבארדה, בלקאריה וקראצ'אי) (יוטיוב, 21 ביוני 2015).

פרסום הקלטת על שבועת האמונים עשוי להעיד, כי כמה אזורים בקווקז עמדו בקריטריונים של דאעש בכל הנוגע להפיכתם למחוז/מחוזות של המדינה האסלאמית, וכי דאעש החל להתבסס בהם. נראה, כי מחוזות דאעש בקווקז מתבססים על פעילים ג'האדיסטים מקומיים וייתכן גם על פעילים, ששבו מסוריה ומעיראק. יוזכר כי השלטונות הרוסיים הביעו לפני כחודשיים חששם מהצטרפות תושבים מוסלמים מצפון קווקז לקבוצות ג'האדיסטיות בסוריה ובעיראק. גנרל Sergei Smirnov, סגן ראש סוכנות המודיעין הרוסית FSS, העריך בחודש אפריל 2015, כי כ-1,700 בעלי אזרחות רוסית הצטרפו לקבוצות ג'האדיסטיות כדי להלחם בסוריה ובעיראק (www.aina.org, 11 באפריל 2015).


המערכה התודעתית, שמנהל דאעש

איום של דאעש על ארצות-הברית ואירופה ב"מלחמה אלקטרונית"
 • ארגון דאעש פרסם ב-17 ביוני 2015 סרטון בשפה הערבית עם כתוביות באנגלית בו הוא מאיים על ארצות-הברית ואירופה ב"מלחמה אלקטרונית" באמצעות האינטרנט. לטענת הדובר, שקולו שובש ופניו הוסתרו, "הלחימה האלקטרונית" נגד ארצות-הברית ואירופה מצד דאעש טרם החלה באופן אמיתי, ומה שנעשה עד כה הינו רק ההקדמה למה שצפוי בעתיד. הוא טען, כי עד עתה פרצו האקרים של דאעש למספר אתרים ,שבהם הושקעו מיליארדים של דולרים לשם אבטחתם. הדבר נעשה בקלות ובמהירות ואיפשר לארגון להשיג מידע ביטחוני חשוב. הדובר פנה למערב וציין, כי ההאקרים האסלאמיים יהיו "הצבא האלקטרוני", שינהל את הלחימה האלקטרונית ויסייע ללוחמים בשטח (יוטיוב, 17 ביוני 2015). 

פעילות סיכול ומנע

ארה"ב

בדו"ח הטרור השנתי לשנת 2014, שהוציאה מחלקת המדינה של ארה"ב, הודגשה התפשטות דאעש, היכולת של הארגון לגייס לוחמים זרים והיכולת שלו להשפיע על "זאבים בודדים" [לצרכי פיגועים]. כל אלה, על פי הדו"ח, סייעו לדאעש לדחוק את רגליו של אלקאעדה כארגון הטרור העולמי המוביל. לדברי הדו"ח מספר הלוחמים הזרים, שיצאו לסוריה עומד על יותר מ-16,000 מיותר מתשעים מדינות, רבים מהם מצטרפים לשורות דאעש. הדו"ח ציין כי דאעש הוכיח יכולת לעשות שימוש בכל אמצעי התקשורת האינטרנטית החברתית החדשה כדי לפנות למגוון רחב של אוהדים פוטנציאליים ברחבי העולם, כולל קהלים דוברי אנגלית (אתר מחלקת המדינה של ארה"ב, 20 ביוני 2015).

אירופה
 • ה-BBC דיווח, כי ברחבי אירופה הוקמו צוותי משטרה שיחלו לעבוד ב-1 ביולי 2015 כדי לעקוב ולחסום חשבונות הקשורים לדאעש ברשתות החברתיות. נמסר, כי מחקר, שנעשה לאחרונה בארה"ב, מצא שישנם לפחות 46,000 חשבונות טוויטר הקשורים ל"קבוצות מיליטנטיות", שרבות מהן מסייעות לגיוס פעילים חדשים לשורות דאעש. חוקרים ממכון ברוקינגס בוושיגטון מעריכים את מספר חשבונות הטוויטר הקשורים לדאעש ביותר מ-90,000. סוכנות המשטרה האירופאית "יורופול" פועלת, יחד עם חברות תקשורת חברתית, כדי לעקוב אחר חשבונות אלה. המטרה היא להגיע לסגירת חשבונות שכאלו תוך שעתיים מרגע הפתחם. להערכת "יורופול" לפחות  5,000 אזרחים אירופאים, כולל מבריטניה, צרפת, בלגיה והולנד, נסעו לאזורים הנמצאים בשליטת דאעש (22 ביוני 2015,  BBC).

ארגון דאעש מייחס חשיבות רבה למלחמה על התודעה ומשקיע בתחום זה משאבים רבים(כוח אדם מיומן, סכומי כסף גדולים). לרשות דאעש עומדת מערכת הסברה יעילה ביותר המפיקה כמות גדולה של תוצרים תקשורתיים. היא מנוהלת ע"י אנשי מקצוע עיראקיים וסוריים ולצידם פועלים גם אנשי מקצוע ערביים ומערביים. דאעש רואה באינטרנט, בדגש על הרשתות החברתיות, את האמצעי העיקרי להפצת האידיאולוגיה והמסרים הפוליטיים שלו במדינות המערב ובעולם הערבי/מוסלמי וכלי חשוב לגיוס מתנדבים זרים וכספים ולתקשורת בין הפעילים.מעקב אפקטיבי אחר חשבונות הקשורים לדאעש ברשתות החברתיות וחסימתם עשוי לשבש את מערכת ההסברה של דאעש.

 

 • דווח כי "ציוצים" בטוויטר וסרטים, שהועלו ליוטיוב, על יד פעילי דאעש בסוריה ובעיראק איפשרו לחוקרים לעקוב אחר תנועותיהם בעיראק ובסוריה. הנתונים נאספו על ידי חוקרים מ-IHS Conflict Monitor. על פי המחקר מפנה דאעש את עיקר תשומת הלב שלו להחלשת המשטר הסורי במחיר אובדן שטחים לכורדים בצפון סוריה. הנתונים שנאספו בין החודשים מרץ ומאי 2015 מצביעים על החלטות טקטיות של דאעש, שלא לבצע תקיפות נגד הכוחות הכורדיים בחזית הצפונית, היכולות לחשוף את פעילי דאעש לתקיפות אוויריות של ארה"ב והקואליציה (21 ביוני 2015,  technology.inquire).
דרום מזרח אסיה
 •  חמישה סטודנטים תאילנדים נעצרו בפקיסטאן בניסיון להבריח אקדח, קליעים וחומרי תעמולה בטיסה לתאילנד. החמישה חשודים בקשרים עם מורדים מקומיים ועם דאעש. לפחות שניים מהם אומנו על ידי פעילי דאעש או היו מעורבים בקשרים עם פעילי דאעש . לדברי ראש ממשלת סינגפור דרום מזרח אסיה מהווה מרכז לגיוס פעילים עבור דאעש. לדבריו גויסו לדאעש לפחות 500 אינדונזים ועשרות מלזים (Bangkok Post, 12 ביוני 2015).