חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (17 – 23 ביוני 2015)

זירת פיגוע הירי סמוך לדולב, שממזרח למודיעין (סוכנות תצפית, 19 ביוני 2015. צילום: מתניה אהרונוביץ).

זירת פיגוע הירי סמוך לדולב, שממזרח למודיעין (סוכנות תצפית, 19 ביוני 2015. צילום: מתניה אהרונוביץ).

זירת פיגוע הדקירה סמוך לשער שכם במזרח ירושלים (סוכנות תצפית, 21 ביוני 2015).

זירת פיגוע הדקירה סמוך לשער שכם במזרח ירושלים (סוכנות תצפית, 21 ביוני 2015).

זירת פיגוע הירי והמכונית הפגועה סמוך לדולב (סוכנות תצפית, 19 ביוני 2015. צילום: מתניה אהרונוביץ)

זירת פיגוע הירי והמכונית הפגועה סמוך לדולב (סוכנות תצפית, 19 ביוני 2015. צילום: מתניה אהרונוביץ)

זירת אירוע הדקירה בירושלים (סוכנות תצפית, 21 ביוני 2015)

זירת אירוע הדקירה בירושלים (סוכנות תצפית, 21 ביוני 2015)

פלסטינים שורפים את דגל ישראל במהלך ההפגנה השבועית בכפר קדום (ופא, 19 ביוני 2015).

פלסטינים שורפים את דגל ישראל במהלך ההפגנה השבועית בכפר קדום (ופא, 19 ביוני 2015).

האוטובוס, שנפגע בכביש חזמא (סוכנות תצפית, 21 ביוני 2015. צילום: הלל מאיר)

האוטובוס, שנפגע בכביש חזמא (סוכנות תצפית, 21 ביוני 2015. צילום: הלל מאיר)

הודעה רשמית של חמאס המברכת על החלטת ועדת החקירה של האו

הודעה רשמית של חמאס המברכת על החלטת ועדת החקירה של האו"ם לגנות את ישראל בגין פשעי מלחמה במהלך מבצע "צוק איתן" ברצועה (אתר חמאס, 22 ביוני 2015)

הספינה השבדית מאריאן עם משתתפיה עוזבים ב-20 ביוני 2015 את נמל מסינה באיטליה בדרכה לים התיכון

הספינה השבדית מאריאן עם משתתפיה עוזבים ב-20 ביוני 2015 את נמל מסינה באיטליה בדרכה לים התיכון

 • במוקד אירועי השבוע עמדו שני פיגועים האחד פיגוע ירי באזור הישוב דולב (ממזרח למודיעין) והשני פיגוע דקירה (בשער שכם). שניהם בוצעו ככל הנראה ע"י מחבלים בודדים. בפיגוע הירי נהרג אזרח ישראלי ובפיגוע הדקירה נפצע לוחם משמר הגבול באורח קשה.
 • חמאס בירכה על שני הפיגועים. הזרוע הצבאית שלה קיבלה אחריות על פיגוע הירי (שמהימנותה אינה ברורה). הרשות הפלסטינית נמנעה מלגנות את הפיגועים. בעקבות הפיגועים הודיעו ראש הממשלה ושר הביטחון על ביטול חלק מההקלות, שהוענקו ע"י ישראל לתושבי יהודה ושומרון לרגל חודש רמצ'אן.
 • משט "צי החירות 3", הכולל לפחות שלוש ספינות, השלים את הכנותיו. לדברי אחד ממתאמי המשט הוא צפוי לצאת לכיוון רצועת עזה ב-25 ביוני 2015. ברצועת עזה נערכים למינוף הסברתי של המשט. 
פיגוע ירי בבנימין
 • ביום שישי 19 ביוני סמוך לשעה 1600 אירע פיגוע ירי סמוך למעיין, הנמצא בין הישוב דולב (ממזרח למודיעין) לכפר הפלסטיני דיר איבזיע, שמדרום לו. שני צעירים ישראלים, שהיו בדרכם חזרה מהמעיין  ונסעו בשביל עפר לעבר הכביש הראשי, עצרו  לצעיר פלסטיני (אשר נראה היה, שהוא מבקש את עזרתם). כאשר עצרו את המכונית שלף הפלסטיני כלי נשק, ירה בהם ונמלט. אחד מנוסעי המכונית נפצע באורח אנוש ומותו נקבע בבית החולים. הנוסע השני נפצע באורח קל. ההרוג, נהג כלי הרכב, הוא דני גונן, בן 25 מלוד.
 • כוחות הביטחון החלו במרדף אחר מבצע הירי. עד כה טרם אותר היורה. מבדיקת כלי הרכב בו נסעו השניים עולה, כי המחבל ירה לעברם לפחות עשרה כדורים מטווח אפסי. ארבעה מהם פגעו במכונית.
 • הזרוע הצבאית של חמאס, הקבוצות על שם מרואן אלקואסמה ועמאר אבו עישה (שניים מחוטפי ורוצחי שלושת הנערים מגוש עציון), קיבלו אחריות על הירי. בהודעה שהתפרסמה  צויין, כי הפעולה התרחשה לאחר שבוצע מעקב מתמשך אחר הגעת ישראלים לאזור וכי החוליה שבה בשלום. לדברי ההודעה מטרת הפעולה היתה להעביר מספר מסרים ביניהם ש"ההתנגדות" נמשכת וכי היא מסוגלת להכות במקום ובזמן בהם תבחר (20 ביוני 2015,  פורום PALDF). לא ברורה לנו מהימנות ההודעה.
 • חסאם בדראן, דובר חמאס, שיבח את הפיגוע בדף הפיייסבוק שלו הוא כתב: "כל בני העם נושאים עיניהם בכבוד והערכה לעבר הידיים הטהורות, אשר דבקות בהתנגדות ומכוונות את נשקן כלפי הכובש" הוא גם הזהיר את ישראל מפני המשך פגיעות במסגד אלאקצא ודיכוי האסירים (עמוד הפייסבוק של חסאם בדראן, 19 ביוני 2015). בראיון שהעניק אמר, כי חמאס תומכת במבצעי הפיגוע מבלי להתחשב בדעותיהם הפוליטיות והיא מברכת על כל פעולת התנגדות בגדה המערבית. הוא גם הפנה קריאה לכל הפלסטינים "להתנגד לכיבוש" במהלך חודש רמצ'אן (ערוץ אלאקצא, 19בינוי 2015).

מימין: ההודעה, שפרסם בכיר חמאס חסאם בדראן בדף הפייסבוק שלו (דף הפייסבוק של חסאם בדראן, 19 ביוני 2015). משמאל כרזה הקושרת את הפיגוע למבצע "צוק איתן". בחלקה העליון של הכרזה איור של הפעולה של פעילי עז אלדין אלקסאם בה רצחו חיילים מ"טווח אפס"בפילבוקס סמוך לנחל עוז במבצע "צוק איתן". בחלקה התחתון תמונת כלי הרכב, שנפגע במעין. במרכז הכרזה נכתב: "מעזה אל הגדה. מטווח אפס" (דף הפייסבוק PALDF, 19 ביוני 2015).
מימיןההודעה, שפרסם בכיר חמאס חסאם בדראן בדף הפייסבוק שלו (דף הפייסבוק של חסאם בדראן, 19 ביוני 2015). משמאל כרזה הקושרת את הפיגוע למבצע "צוק איתן". בחלקה העליון של הכרזה  איור של הפעולה של פעילי עז אלדין אלקסאם בה רצחו חיילים מ"טווח אפס"בפילבוקס סמוך לנחל עוז במבצע "צוק איתן".  בחלקה התחתון תמונת כלי הרכב, שנפגע במעין. במרכז הכרזה נכתב: "מעזה אל הגדה. מטווח אפס" (19 ביוני 2015,  דף הפייסבוק PALDF).

 • ארגון הג'האד האסלאמי בפלסטין בירך אף הוא על הפיגוע והדגיש, כי פעולות ההתנגדות יימשכו כל עוד הכיבוש קיים (אתר הזרוע הצבאית של הג'האד האסלאמי, 19 ביוני 2015).  גם החזית העממית והחזית הדמוקרטית ברכו על הפיגוע וקראו להמשך הפיגועים נגד ישראל (אתרי הארגונים, 19 ביוני 2015).
פיגוע דקירה בשער שכם
 • ב-21 ביוני 2015 סמוך לשער שכם נפצע לוחם משמר הגבול באורח קשה מפיגוע דקירה. זאת,  לאחר שפלסטיני, כבן 18 הגיח מאחוריו ודקר אותו בסכין בצווארו. הלוחם הספיק לירות לעבר הדוקר ולפצוע אותו באורח אנוש. בשעות הערב פרצו עימותים במקום הדקירה בין כמה עשרות פלסטינים, אשר יידו אבנים לבין כוחות הביטחון הישראליים.

מבצע פיגוע הדקירה הינו יאסר יאסין טרוה, בן 18, מהכפר סעיר שבצפון מחוז חברון (21 היוני 2015,  דף הפייסבוק PALDF). יאסר יאסין טרוה הוא סטודנט באוניברסיטת הפוליטכניקום בחברון הוא פעיל בגוש האסלאמי של חמאס באוניברסיטה (21 ביוני 2015,  דף הפייסבוק QUDSN).

מימין : המחבל הדוקר יאסר יאסין טרוה (דף הפייסבוק QUDSN, 21 ביוני 2015). משמאל : הסכין בה ביצע המחבל את פיגוע הדקירה (דף הפייסבוק PALDF, 21 ביוני 2015)
מימין : המחבל הדוקר יאסר יאסין טרוה (דף הפייסבוק
QUDSN, 21 ביוני 2015). משמאל : הסכין בה ביצע המחבל את פיגוע הדקירה (21 בינו 2015,  דף הפייסבוק PALDF)

 • סוכנות הידיעות הפלסטינית, הכפופה ישירות למשרד אבו מאזן, פרסמה דיווח שכותרתו "פציעת צעיר מירי כוחות הכיבוש בירושלים". בידיעה נטען, כי יאסר יאסין טרוה נפצע באורח קשה מירי כוחות משמר הגבול במזרח ירושלים. בידיעה צוטטו  עדי ראיה, שסיפרו כי "משטרת הכיבוש" תקפה את הצעיר טרוה, בן ה-18, לאחר שביצעה לעברו ירי של שבעה כדורים. עוד נאמר בדיווח, כי לטענת מקורות ישראלים הצעיר ניסה לבצע פיגוע דקירה, במהלכו פצע שני שוטרי מג"ב, אחד מהם באורח קשה (ופא, 21 ביוני 2015).
 • בחמאס ברכו על הפיגוע. הגוש האסלאמי באוניברסיטה פרסם בדף הפייסבוק שלו ביטויי עידוד ותמיכה במחבל (דף הפייסבוק של הגוש האסלאמי באוניברסיטת הפוליטכניקום בחברון, 21 ביוני 2015). חסאם בדראן, דובר חמאס, בירך על פיגוע הדקירה, "הפיגוע השני תוך 48 שעות", ואמר כי זהו אירוע בעל משמעות המשקף את אומץ הלב והגבורה של מבצעו. לדבריו מעביר הפיגוע מסר לישראל לפיו יכולים פעילי "ההתנגדות" להתגרות בחיילים גם במקומות ריכוז שלהם (דף הפייסבוק של חסאם בדראן, 21 ביוני 2015). אסמאעיל אלשקר, בכיר חמאס, אמר שהפיגועים נובעים מהתעצמות הפשעים הישראליים נגד העם הפלסטיני. לדבריו התפשטות ההתנחלויות והמחסומים בערי הגדה והטלת המצור על רצועת עזה מעודדים את התושבים לבצע פעולות נקמה (דניא אלוטן, 21 ביוני 2015).

כרזות תמיכה ועידוד במחבל הדוקר, שפרסם הגוש האסלאמי באוניברסיטת הפוליטכניקום בחברון. מימין נכתב: "דקור יא ארי חברון. מבצע פיגוע ירושלים. משמאל : רמצ'אן .. חודש הג'האד והמג'האדין. הגוש האסלאמי באוניברסיטת הפוליטכניקום בחברון מברך על פיגוע הגבורה בירושלים שביצע "ארי הגוש האסלאמי הגיבור" יאסר יאסין טרוה מהעיירה סעיר צפון חברון (דף הפייסבוק של הגוש האסלאמי באוניברסיטת הפוליטכניקום בחברון, 21 ביוני 2015)
כרזות תמיכה ועידוד במחבל הדוקר, שפרסם הגוש האסלאמי באוניברסיטת הפוליטכניקום בחברון. מימין נכתב: "דקור יא ארי חברון. מבצע פיגוע ירושלים. משמאל :  רמצ'אן .. חודש הג'האד והמג'האדין. הגוש האסלאמי באוניברסיטת הפוליטכניקום בחברון  מברך על פיגוע הגבורה בירושלים שביצע "ארי הגוש האסלאמי הגיבור" יאסר יאסין טרוה מהעיירה סעיר צפון חברון (דף הפייסבוק של הגוש האסלאמי באוניברסיטת הפוליטכניקום בחברון, 21 ביוני 2015)

ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל
 • במהלך השבוע לא אותרו נפילות רקטות ופצצות מרגמה בשטח ישראל.

ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל

הפגנות ועימותים
 • במהלך השבוע, שחלף נמשכו האלימות והטרור במוקדי החיכוך "המסורתיים" ביהודה, שומרון ובשכונות מזרח ירושלים במסגרת מה שמכונה "ההתנגדות העממית". הפעילות האלימה התבטאה בעיקר בהשלכת בקבוקי תבערה ויידויי אבנים לעבר כוחות הביטחון הישראליים ואזרחים. אירועים חריגים היו באזור שער שכם, שבמזרח ירושלים לפני ולאחר פיגוע הדקירה.
 • להלן כמה אירועים בולטים:
 • ב-21 ביוני 2015 בשעות הערב הושלכו בקבוקי תבערה ואבנים לעבר אוטובוס ישראלי בכביש חזמא (צפונית לירושלים). באירוע נפגע נהג האוטובוס באורח קל ופונה לבית החולים. שניים מנוסעי האוטובוס לקו בחרדה. בסריקות המשטרה לאיתור משליכי בקבוקי התבערה, נמצאו בקבוק, שהושלך ולא פגע באוטובוס ובקבוק נוסף מוכן להשלכה (סוכנות תצפית, 21 ביוני 2015). 
 • ב-21 ביוני 2015 בשכונת מעלה זיתים במזרח ירושלים הושלך בקבוק תבערה לעבר כוח משטרה. לניידת נגרם נזק קל המשטרה פתחה בסריקות לאיתור המשליכים (סוכנות תצפית, 22 ביוני 2015).
הקלות לתושבי יהודה שומרון ורצועת עזה לרגל חודש רמצ'אן
 • לרגל חודש רמצ'אן העניקה ישראל, בתיאום עם מנגנוני הביטחון הפלסטינים, היתרים והקלות לתושבי יהודה שומרון ורצועת עזה. בין השאר ניתנה אפשרות למתפללים פלסטינים להגיע למסגד אלאקצא בירושלים לתפילות יום השישי בהסעה ישירה, שתצא מראמאללה ובית לחם והקלות למתפללים במעבר במחסומים בהליך של בידוק מהיר. פלסטינים המתגוררים בחו"ל יוכלו להגיע לישראל לבקר את קרוביהם המתגוררים ביהודה שומרון ורצועת עזה. פלסטינים יוכלו להיכנס לישראל לביקור קרובי משפחה מדרגה ראשונה. כמו כן הותר ל-500 תושבים לצאת לחו"ל משדה התעופה בן גוריון. עם זאת הועבר מסר חד-משמעי, כי כל החרפה במצב הביטחוני מצד הפלסטינים או ניסיון לנצל את ההקלות לביצוע פעילות טרור יביא לתגובה חריפה, כולל ביטול גורף של חלק מההקלות (ישראל היום, 16 ביוני 2015).
 • בעקבות ישיבת המועצה המהפכנית של פתח, בראשות אבו מאזן, הוציא אבו מאזן צו נשיאותי המונע שימוש בהיתרים הללו מצד תושבי יהודה ושומרון. עדנאן אלחסיני, מושל מחוז ירושלים והשר לענייני ירושלים אמר, כי המניע העומד מאחורי ההחלטה הוא תגובה לישראל המנסה להציב תנאים ותכתיבים לפלסטינים המגיעים ליהודה, שומרון ולירושלים וכי אמורות להיות הקלות המאפשרות לפלסטינים למלא את חובתם הדתית באופן קבוע ולא רק במהלך חודש רמצ'אן (אלקדס, 21 ביוני 2015).
 • בעקבות הפיגועים, שאירעו השבוע החליטו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה יעלון על ביטול חלק מההקלות. בין היתר בוטלו היתרי כניסה לתושבי הכפר סעיר באזור חברון ו-500 היתרי יציאה לחו"ל, שניתנו לתושבי יהודה ושומרון (חדשות וואלה, 22 ביוני 2015). בתגובה הושק ברשתות החברתיות הפלסטיניות קמפיין מחאה תחת הכותרת "קרע את ההיתר" במסגרתו מעלים פלסטינים לעמוד הפייסבוק את ההיתר, שברשותם לאחר שקרעו אותו.

קמפיין המחאה תחת הכותרת "קרע את ההיתר" במסגרתו מעלים פלסטינים לעמוד הפייסבוק את ההיתר, שברשותם לאחר שקרעו אותו (דף הפייסבוק PALDF, דף הפייסבוק PALINFO, 21-22 ביוני 2015).
קמפיין המחאה תחת הכותרת "קרע את ההיתר" במסגרתו מעלים פלסטינים לעמוד הפייסבוק את ההיתר, שברשותם לאחר שקרעו אותו (21-22 ביוני 2015,  דף הפייסבוק PALDF, דף הפייסבוק PALINFO).

מעצר פלסטיני שביצע פיגוע דריסה במאי 2015
 • כוחות הביטחון הישראליים עצרו את מחמד יוסף ארפעיה, בן 22 מחברון אשר ביצע את פיגוע הדריסה בצומת אלון שבות ב-14 במאי 2015[3]. בחקירתו מסר, כי הוא פעיל ארגון הג'האד האסלאמי בפלסטין אך הוא פעל לבדו. לדבריו יצא בעבר כמה פעמים, שברשותו סכין במטרה לבצע פיגוע דקירה של מתנחלים אולם ניסיונות אלה לא צלחו (שירות הביטחון הכללי, 18 ביוני 2015).
מעבר רפיח
 • שלטונות מצרים אישרו המשך פתיחת המעבר גם ב-19-18 ביוני 2015 כמו כן החליטו לפתוח את מעבר רפיח החל מ-23 ביוני ועד 25 ביוני לכבוד חודש רמצ'אן (אלשרוק, 21 ביוני 2015). מאהר אבו צבחה, ראש מנהלת המעברים מטעם חמאס מסר, כי ישנן הבטחות מצריות להמשך פתיחתו של המעבר בימים הקרובים. משרד הפנים פרסם הודעה המברכת את מצרים על ההחלטה לפתוח את המעבר והמביעה תקווה, כי ההתנהלות המצרית כלפי רצועת עזה תשתנה (פלסטין אלאן, 16 ביוני 2015).
תגובות ראשוניות לדו"ח האו"ם על מבצע "צוק איתן"
 • ב-22 ביוני 2015 פורסמו ממצאי דו"ח ועדת החקירה הבינלאומית של האו"ם, שבדקה את אירועי "צוק איתן". בתגובה לדו"ח פורסמה הודעה רשמית מטעם חמאס המברכת על החלטת האו"ם לגנות את ישראל בשל ביצוע "פשעי מלחמה" במהלך מבצע "צוק איתן". לדברי ההודעה, מתבקשת עתה העמדה לדין של בכירים ישראליים בפני הבית הדין הפלילי הבינלאומי וערכאות בינלאומיות נוספות. בהודעה קראה חמאס לשים קץ ל"כיבוש" ולהסיר את הסגר הישראלי על הרצועה (אתר חמאס, 22 ביוני 2015). בהודעה אין התייחסות להאשמות חמאס בפשעי מלחמה (מבלי לנקוב בשמה) בשל ירי הרקטות לעבר ישראל ובשל ההוצאות להורג של מתנגדי חמאס ברצועת עזה במהלך מבצע "צוק איתן". 
 • הרשות הפלסטינית ברכה גם היא על ממצאי דו"ח החקירה. לדברי אבראהים ח'רישה, נציג הרשות במועצת זכויות האדם באו"ם, בכוונתם לגבש עתה הצעת החלטה שתוגש למועצת זכויות האדם באו"ם לאישור דו"ח ועדת החקירה של האו"ם. ההצעה תוגש ב-29 ביוני 2015 במסגרת דיון פתוח לכלל הגורמים החברים במועצה. מטרת המהלך הינה להקנות לדו"ח תוקף רשמי, שיסייע להם במהלך הפלסטיני בבית הדין הבינלאומי בהאג(אלסאחה, 22 ביוני 2015).
קידום הסכם רגיעה ארוך טווח עם ישראל
 • נמשכים הדיווחים בתקשורת הפלסטינית והערבית על מאמצים לקידום הסכם רגיעה ארוך טווח בין ישראל לחמאס. בכירים ברצועת עזה מסרו בהקשר לכך, כי הצעות ומסרים לרגיעה בין ישראל ובין חמאס מועברים באופן לא ישיר אולם הדגישו, כי אין זו יוזמה רשמית.  לדברי אותם גורמים מעוניינת חמאס ברגיעה כדי לפתור את הבעיות בתוך הרצועה (סוכנות הידיעות הצרפתית, 16 ביוני 2015). 
 • אסאמה חמדאן, אחראי על יחסים הבינלאומיים של חמאס, אישר, כי חמאס אכן קיבלה הצעות בכתב בנוגע להסכם. לדבריו הם יעיינו בהצעות אלה ויגיבו בהמשך (פלסטן און ליין, 16 ביוני 2015).
 • מוסא אבו מרזוק, חבר הלשכה המדינית של חמאס, אמר כי ישנן הצעות בלתי מגובשות. לדבריו חמאס לא קיבלה רעיונות כתובים להסכם שכזה. בכל מקרה, חמאס תסכים לכך רק לאחר קבלת הסכמה לאומית (סמא, 16 ביוני 2015).
 • ח'ליל אלחיה, מבכירי חמאס, אמר שהעיסוק הרב בהסכם הרגיעה נועד להעסיק את דעת הקהל ולייצר אשליה לפיה הבעיות ברצועת עזה תיפתרנה באמצעות הרגיעה (דף הטוויטר של ח'ליל אלחיה, 17 ביוני 2015).
סלילת דרך בגבול ישראל רצועת עזה
 • גורמים בחמאס ממשיכים להתייחס לנושא סלילת הדרך בגבול ישראל רצועת עזה. מקור בכיר בזרוע הצבאית של חמאס אמר, כי מטרת הקמתה של הדרך לאורך הגבול עם ישראל היא לענות על צרכים ביטחוניים פנימיים בלבד. לדבריו לאחרונה נתפסו רבים, שניסו לחצות את הגבול לישראל והסתבר שיש להם קשר לישראל. כמו כן נועדה הדרך לדבריו להגן על "מנהרות ההתנגדות" מפני ישראל ומשתפי הפעולה עימה המדווחים לה על מיקומן (קדסנט, 19 ביוני 2015). 
ראיון אבו מאזן לכלי תקשורת מצרי
 • בראיון שהעניק אבו מאזן, יו"ר הרשות הפלסטינית, לעיתון מצרי, הוא תקף בחריפות את ישראל ואת חמאס. הוא האשים את ישראל בהפרת ההתחייבויות לרשות והבהיר, כי הרשות מקדמת מהלכים לפנייה לבית הדין הבינלאומי ושוקלת אפשרות לבחון מחדש את כל ההסכמים, שנחתמו עם ישראל. הוא גם קרא לקהילה הבינלאומית להחרים מוצרים המיוצרים בהתנחלויות. יחד עם זאת הבהיר, כי הפלסטינים עדיין מעוניינים בחידוש המשא ומתן ובאופציית שתי מדינות. אבו מאזן גם הטיל על חמאס את האחריות להתארכות מבצע "צוק איתן" ולחוסר ההתקדמות בפיוס והאשים אותה בניהול משא ומתן ישיר עם ישראל להקמת "מדינת עזה" (רוז אליוסף, 17 ביוני 2015).
מסמך של צוות התמיכה במשא ומתן בראשות צאא'ב עריקאת
 • צאא'ב עריקאת, חבר הועד הפועל של אשף ויו"ר צוות המשא ומתן הפלסטיני פרסם מסמך בו הוא מתווה את האסטרטגיה הפלסטינית לטווח הקרוב. המזכר, תחת הכותרת "היחסים בין הפלסטינים לישראל – יש לשנות את המצב ולא לשפרו" כולל את הערכתו המקיפה לגבי המהלכים הערביים, הישראליים והבינלאומיים לפני ואחרי הרכבת הממשלה החדשה בישראל בראשות בנימין נתניהו. במחקר מציג עריקאת שורת המלצות להנהגה הפלסטינית, לתנועת פתח ולארגונים השונים בנושא היחסים עם ישראל. המחקר הוצג בפני חברי המועצה המהפכנית של פתח וזכה לתמיכה רחבה.
 • להלן כמה מהנושאים שהועלו במחקר :
 • הזיקה בין ישראל לרשות הפלסטינית- יש לבחון את הזיקה בין ישראל לרשות הפלסטינית. יש להביא לשינוי המציאות ולא לשיפורה השינוי יעשה באמצעות הגבלת הקשרים עם ישראל בכל התחומים, לרבות התיאום הביטחוני, בהתאם להחלטות המועצה המרכזית של אשף במרץ 2015. יש להטיל על ישראל את האחריות המלאה על יהודה ושומרון.
 • הכרה בישראל - יש לבחון מחדש את הכרת אשף בישראל כפי שבאה לידי ביטוי בהסכם אוסלו והתניית ההכרה בקיומן של שתי מדינות ישראל ופלסטין בגבולות 1967. יש לסרב לכל בקשה בינלאומית המבוססת על הכרה בישראל כמדינה יהודית ועל השארת כוחות ישראליים בבקעת הירדן או הגורעת מהריבונות הפלסטינית על מזרח ירושלים.
 • פעילות בזירה הבינלאומית- יש צורך להעמיק את הפעילות מול האיחוד האירופאי כגורם מועדף בזירה הבינלאומית ולמקד את המאמץ בהרחבת ההכרה במדינה פלסטין וקידום מהלכים מול בית הדין הבינלאומי (ICC).
 • סוגיית "ההתנגדות"- יש לתמוך  באופן ישיר ב"התנגדות עממית" והחרמת ההתנחלויות (קרי, אין לנקוט בפעילות צבאית).
עציר פלסטיני שובת רעב בישראל  
 • התקשורת הפלסטינית דיווחה אודות התדרדרות במצבו הבריאותי של ח'צ'ר עדנאן עציר מנהלי פעיל ארגון הג'האד האסלאמי בפלסטין השובת רעב בכלא הישראלי מזה כחמישים ימים. ברחבי יהודה, שומרון ורצועת עזה התקיימו עצרות והפגנות הזדהות (ופא, 22 ביוני,  פאלטודי, 22 ביוני 2015).
 • על רקע  הדיווחים אודות הרעה במצבו הרפואי פרסם ארגון הג'האד האסלאמי בפלסטין הודעה המטילה על ישראל את האחריות המלאה לחיי עדנאן וקראה להתערבות גורמים רלוונטיים (פלסטין אליום, 19 ביוני 2015). במסיבת עיתונאים, שנערכה בראמאללה, אמר אחמד אלעורי, דובר הג'האד האסלאמי ביהודה ושומרון, כי במידה וחצ'ר עדנאן ימות תבוטל הרגיעה ברצועת עזה . לדבריו, מותו של חצ'ר עדנאן הינו בבחינת "קו אדום", שלא ניתן לעבור עליו בשתיקה (מען, 22 ביוני 2015).

מימין : מסיבת עיתונאים בראמאללה למען שחרורו של חצ'ר עדנאן בהשתתפותם של (מימין לשמאל) עיסא קראקע, ראש הרשות לענייני אסירים ומשוחררים ברשות הפלסטינית, אביו של חצ'ר עדנאן, אחמד אלעורי, דובר הג'האד האסלאמי ביהודה ושומרון, וקדורה פארס, יו"ר מועדון האסיר הפלסטיני (ופא, 22 ביוני 2015).
מימין :  מסיבת עיתונאים בראמאללה למען שחרורו של חצ'ר עדנאן בהשתתפותם של (מימין לשמאל) עיסא קראקע, ראש הרשות לענייני אסירים ומשוחררים ברשות הפלסטינית, אביו של חצ'ר עדנאן, אחמד אלעורי, דובר הג'האד האסלאמי ביהודה ושומרון, וקדורה פארס, יו"ר מועדון האסיר הפלסטיני (ופא, 22 ביוני 2015). 

משט "צי החירות 3" לעזה
 • נשלמות ההכנות ליציאת משט "צי החירות 3" לכיוון רצועת עזה. בהודעה, שפרסמה הועדה הבינלאומית לשבירת המצור נמסר, כי כעת החלה "הספירה לאחור" ליציאתו של המשט לכיוון רצועת עזה. זאהר ביראוי, מתאם הועדה הבינלאומית לשבירת המצור על רצועת עזה, אמר כי משט "צי החירות 3 " יכלול שלוש ספינות לפחות. המשט יצא לכיוון רצועת עזה ב-25 ביוני 2015 והוא צפוי להגיע לרצועה שלושה ימים לאחר מכן. ולדבריו צפויים להשתתף במשט כמאה פעילים מעשרים מדינות ביניהם חברי פרלמנט (אלרסאלה.נט, 18 ביוני 2015). בהתבטאות נוספת הדגיש זאהר ביראוי, כי המשט הוא "משט שלום" וכי אין בכוונת משתתפיו לנהוג באלימות (אלרסאלה, 22 ביוני 2015).
 • ברצועת עזה מתכננים קבלת פנים למשטבמהלכה ימתינו לספינות סירות פלסטיניות ביניהם סירות שיוקצו לעיתונאים ואנשי תקשורת (צפא, 17 ביוני 2015).  כמו כן הוחלט על הקמת חדר מבצעים ומרכז הסברה, שיתמכו במשט (סוא, 16 ביוני 2015).  אסמאעיל הניה, סגן יו"ר הלשכה המדינית של חאמס, בירך את ממשתתפי המשט ואת מאמצי המשתתפים בו להסיר את המצור על רצועת עזה (אלראי, 21 ביוני 2015). 
 • מהמט קאיא, נציג ארגון IHH התורכי ברצועת עזה אמר, כי במהלך השנים האחרונות פעל ארגונו למען הוצאת המשט וארגן כנסי תמיכה באיסטנבול מידי שנה. לדבריו ארגון IHH הוא שותף מלא בצי החירות, מאז היווסדו, אולם השנה החליט להשאיר את הטיפול בנושא המשט באחריות האירופאים לאור העובדה שישראל טוענת, כי IHH הוא ארגון טרור (ערוץ אלאקצא, 22 ביוני 2015). 

[1]נכון ל- 23 ביוני 2015. נתונים סטטיסטיים אלו אינם כוללים ירי פצצות מרגמה. כמו כן אינם כוללים רקטות שנורו אך נפלו בתחום רצועת עזה.
[2]נתונים אלה אינם כוללים ירי פצצות מרגמה. כמו כן לא נכללות בהן נפילת רקטות בשטח רצועת עזה.
[3] ב-14 במאי 2015 בוצע פיגוע דריסה בכניסה לישוב אלון שבות, שבגוש עציון. ארבעה נערים, שעמדו בתחנת ההסעה נפצעו, שלושה באורח קל ואחד נפצע באורח בינוני.