פעילות חמאס במלזיה: הזרוע הצבאית של חמאס מגייסת לשורותיה סטודנטים מיהודה ושומרון הלומדים במלזיה. לפני מבצע “צוק איתן” נשלחו למלזיה פעילים צבאיים מרצועת עזה לאימון בהטסת מצנחי רחיפה לשם פיגוע בישראל


ביקור ראש ממשלת מלזיה ברצועת עזה לאחר מבצע "עמוד ענן".
ביקור ראש ממשלת מלזיה ברצועת עזה לאחר מבצע "עמוד ענן". מימין : ראש ממשלת מלזיה מחמד נג'יב וראש ממשל חמאס אסמאעיל הניה פוקדים את שרידי רכבו של ראש הזרוע הצבאית של חמאס אחמד אלג'עברי. משמאל: מחמד נג'יב מניח אבן פינה לשיקום בניין ממשל חמאס, שנפגע במבצע "עמוד ענן" (צפא, 22 בינואר 2013)

גיוס והכשרה של פעילים במלזיה ע"י הזרוע הצבאית חמאס

1.     בשנה האחרונה נחשפו שני מקרים בהם אותרה פעילות הזרוע הצבאית של חמאס במלזיה: לאחרונה נחשף, בעקבות הגשת כתב אישום נגד וסים קואסמה, תושב חברון, כי הוא גויס ע"י הזרוע הצבאית של חמאס במלזיה יחד עם סטודנטים פלסטינים נוספים מיהודה ושומרון הלומדים שם. קודם לכן נחשף, במהלך מבצע "צוק איתן", בעת חקירתו של פעיל צבאי של חמאס, שנשבה ע"י צה"ל באזור ח'אן יונס, כי הפעיל גויס לזרוע הצבאית של חמאס ונשלח למלזיה, בקבוצה של עשרה פעילים, לאימון בהטסת מצנחי רחיפה לשם ביצוע פיגוע בישראל.  להערכתנו מתבצעת פעילות חמאס במלזיה בהעלמת עין של השלטונות המקומיים, או אף באישורם, למרות שממשלת מלזיה וחמאס הכחישו את הידיעות בעניין זה, שפורסמו בישראל.

2.     מכתב האישום, שהוגש נגד וסים קואסמה, עולה, כי חמאס מקיימת פעילות חברתית ותרבותית ענפהבקרב הסטודנטים הלומדים באוניברסיטה האסלאמית העולמית במלזיה. פעילות זאת מתבצעת ע"י סטודנטים ומרצים פלסטינים המשתתפים בועדות המונחות ע"י חמאס (ועדת תרבות, ועדת דעווה וכו'). מהמקרה של וסים קואסמה עולה, כי פעילות חברתית ותרבותית זאת מנוצלת גם לפעילות חשאית, במסגרתה מגויסים פעילים לזרוע הצבאית של חמאס, נשלחים לקורס בתורכיה (על חשבון חמאס), מקבלים מחמאס סכומי כסף ומשוגרים ליהודה ושומרון. בתקשורת הישראלית פורסם, כי בשירות הביטחון הכללי מעריכים, שבדרך זאת גויסו בשנים האחרונות כארבעים סטודנטים פלסטינים לשורות הזרוע הצבאית של חמאס (כתבתו של עמוס הראל, הארץ, 28 באפריל 2015).

גיוס סטודנט מחברון לשורות חמאס בעת לימודיו במלזיה: המקרה של וסים קואסמה

3.     ב-13 בפברואר 2015 נעצר תושב חברון וסים רשאד עמראן קואסמה בגשר אלנבי עם שובו מלימודיו במלזיה. ב-18 במרץ 2015 הוגש נגדו כתב אישום בבית המשפט הצבאי בעופר. על פי כתב האישום גויס וסים קואסמה לחמאס במהלך לימודיו באוניברסיטה האסלאמית העולמית במלזיה[1]. לאחר גיוסו הוא השתתף בפעילויות ובכנסים של חמאס וקיבל לרשותו כספים מפעיל חמאס (אתר בתי המשפט הצבאיים, 18 במרץ 2015).

4.     להלן פרטים על אופן גיוסו של וסים קואסמה העולים מכתב האישום, שהוגש נגדו (על פי נוסח כתב האישום, שהוגש בבית המשפט הצבאי יהודה[2]):

א.       החל משנת 2011 למד וסים קואסמה במלזיה באוניברסיטה האסלאמית העולמית. במהלך לימודיו הוא היה חבר בועדת תרבות של חמאס בשם ראבטת בלאד אלשאם (אגודת סוריה-רבתי)[3]. בתחילת 2014 השתתף וסים קואסמה בפעילות חברתית של חמאס במסגרת ועדת הדעוה המקומית. בדצמבר 2014 הוא גויס לפעילות בתנועת האחים המוסלמים ע"י מצטפא נג'ם, פעיל חמאס במלזיה, שהתגורר בעבר בירדן (הערה: מצטפא נג'ם שימש כראש ועדת הדעוה של חמאס באוניברסיטה האסלאמית העולמית).

ב.       בחודש מאי 2014, או במועד הסמוך לכך, שוחח וסים קואסמה עם אדם, שכינויו אבו מחמד, אשר הציג עצמו כאחראי מטעם חמאס על הסטודנטים מיהודה ושומרון, הלומדים במלזיה. לאחר מכן נפגשו השניים בקניון מקומי שם הוא קיבל מאבו מחמד כ-2,000 רינגיט (כ-554$). וסים קואסמה היה מודע לכך, שמקור כסף זה, הינו בחמאס (הערה: להערכתנו אבו מחמד הינו כינויו של פעיל הזרוע הצבאית, שגייס את וסים קואסמה).

ג.       בחודש יולי 2014 הציע שריף אבו שמאלה לוסים קואסמה להשתתף בקורס ניהול ופיקוד מטעם חמאס, אשר יתקיים בתורכיה (שריף אבו שמאלה היה פעיל חמאס באגודת הסטודנטים באוניברסיטה האסלאמית).וסים קואסמה הסכים ובחודש אוגוסט 2014 הוא טס ממלזיה לתורכיה והשתתף בקורס, שנמשך כשבוע. שהותו של וסים קואסמה בתורכיה מומנה ע"י חמאס. במסגרת הקורס השתתף קואסמה בהרצאות הקשורות לחמאס, בין השאר הוא שמע הרצאה מפיו של מחמד נזאל, בכיר במנגנון החוץ בחמאס[4] (על מקומה של תורכיה בהפעלת פעילי טרור ובגיוס סטודנטים ראו בהמשך).

 ד.       בחודש אוקטובר 2014, או במועד סמוך לכך, נפגש וסים קואסמה פעם שנייה עם אבו מחמד ומסר לו, כי ברצונו לפעול בתחום הניהולי ולא בתחום הצבאי. סמוך לחזרתו לביתו הוא נפגש פעם נוספת עם אבו מחמד וביקש סכום כסף נוסף. לבקשתו הוא קיבל מאבו מחמד     כ-1,000 דולרים כהלוואה. בחודש דצמבר 2014, או במועד סמוך לכך השתתף וסים קואסמה בכנס, שאורגן במלזיה ע"י "ועדת האימונים" של חמאס. ועדה זאת אחראית על הכשרת פעילי חמאס בתחומי מחקר, ניהול ושימוש במחשבים ועל הנחלת ההיסטוריה של חמאס.

ה.      כעשרה ימים לפני מעצרו פנה וסים קואסמה לאבו מחמד ומסר לו, כי בכוונתו לשוב למקום מגוריו. אבו מחמד השיב לו, כי בכוונתו להדריכו כיצד להתנהג בחקירה במידה וייעצר. בעקבות זאת הוא הונחה כיצד להתנהג בעת תחקור ביטחוני בגשר אלנבי וכיצד לפעול בעת מעצרו במהלך חקירה של שירות הביטחון הכללי. סמוך לצאתו קיבל וסים קואסמה מאבו מחמד כ-1,500 ש"ח נוספים.

ו.        במהלך שהותו במלזיה נשבע וסים קואסמה אמונים לחמאס (בסביבות דצמבר 2013). בטקס ההשבעה נטלו חלק פעילי חמאס השוהים במלזיה ביניהם ד"ר מען ח'טיב (מרצה באחת האוניברסיטאות במלזיה, אחראי על זירת מלזיה מטעם מפקדת חו"ל של חמאס) וד"ר רדואן אלאטרש (למד במלזיה, מרצה באחת האוניברסיטאות במלזיה).

5.     בתגובה לפרסום מידע אודות גיוסו של וסים קואסמה במלזיה בתקשורת הישראלית הכחישה חמאס, כי גייסה סטודנטים פלסטינים הלומדים במלזיה וכינתה את הפרסום  "שקר"(28 באפריל 2015,  www.rakyattimes.com). סגן שר הפנים של מלזיה דחה אף הוא את הידיעות. הוא כינה אותן "מגוחכות" וטען שהן שנועדו להכתים את "שמה הטוב" של מלזיה. לדבריו זוהי אסטרטגיה אשר נעשה בה שימוש לעיתים קרובות על ידי ישראל, נגד מדינות שהיא סולדת מהן.  בעבר ציינה  מלזיה כי היא תומכת בעניין הפלסטיני בפן המוסרי ובסיוע הומניטארי ויש לה היסטוריה של קשרים טובים עם ההנהגה הפלסטינית (29 באפריל 2015,  www.themalaysianinsider.com).

אימון פעילים צבאיים במלזיה בהטסת מצנחי רחיפה

6.     בליל 21-20 יולי 2014, במהלך מבצע "צוק איתן" עצר כוח צה"ל באזור קרארה (ח'אן יונס) פעיל חמאס, אשר שרת ביחידה מיוחדת של גדודי עז אלדין אלקסאם. בחקירתו מסר הפעיל, כי הוא גויס לזרוע הצבאית של חמאס בשנת 2007. לאחר כשלוש שנים בהן שירת בזרוע הצבאית, הוא צורף לכוח מיוחד, אשר נשלח למלזיה לאימונים בהטסת מצנחי רחיפה, במסגרת קבוצה שמנתה כעשרה פעילים מגדודים שונים ברצועה.

7.     הפעילים התאמנו במלזיה במשך כשבוע בהטסת מצנחי רחיפהלקראת ביצוע פיגוע חדירה לישראל. לכששב הפעיל לרצועת עזה הוא זומן, יחד עם שאר הפעילים, לאימון נוסף ברצועה. כל הפעילים הוזהרו לשמור על חשאיות ולא לדבר על נושא מצנחי הרחיפה. בשנת 2014 הוא זומן לאימון נוסף במצנח רחיפה, שהתקיים ברצועה. השתתפו בו עשרת הפעילים שהתאמנו במלזיה, אשר התאמנו על מצנח רחיפה יחיד (שירות הביטחון הכללי, 31 ביולי 2014).

8.     מלזיה הכחישה בזמנו את הפרסומים בתקשורת לפיהן היא מאמנת פעילי חמאס על אדמתה. סגן שר הפנים טען, שמלזיה מעולם לא ארגנה אימונים צבאיים חשאיים לפעילי חמאס או לאיזה שהיא קבוצה מחוץ למדינות עימן יש לה הסכמים רשמיים (סוכנות הידיעות המלזית, 31 ביולי 2014). גם בחמאס פורסמה הכחשה. בהודעה לעיתונות מטעם הזרוע הצבאית נאמר, כי ההאשמות הן שקריות ומטרתן לחבל בתמיכה הבינלאומית בפלסטינים ולהשפיע על עמדותיה של מלזיה בנושא הפלסטיני (אלרסאלה.נט, 1 באוגוסט 2014).

מקומה של המפקדה הצבאית של חמאס בתורכיה בהפעלת פעילי טרור מחו"ל

9.     בתורכיה ממוקמת המפקדה הצבאית של חמאס בחו"ל.בראשה עומד צלאח מחמד סלימאן אלערורי, שהיה בעבר בין מקימי הזרוע הצבאית של חמאס ביהודה ושומרון[5]. חקירת פעילי טרור, שנעצרו ע"י כוחות הביטחון הישראלים, שבה והמחישה את מרכזיותה של המפקדה בתורכיה בהכוונת הטרור. המפקדה בתורכיה הייתה מעורבת בהעברת הקורס בו השתתף וסים קואסמה.

10.על פי כתב האישום הודה וסים קואסמה במהלך חקירתו, כי במסגרת ההכשרה שעבר הוא נשלח מטעם חמאס לקורס בן שבוע בתורכיה, במהלך ביקורו שם הוא שמע הרצאות של פעילי חמאס ובתוכם של ראש מנגנון חמאס בחו"ל מחמד נזאל. במסגרת פעילותה עוסקת המפקדה הצבאית בחו"ל בגיוס סטודנטים פלסטינים בעת לימודיהם בחו"ל ומכשירה אותם בתורכיה או במדינות בהן הם לומדים.עם שובם של המגויסים ליהודה ושומרון הם אמורים להשתלב במשימות  שונות על פי חלוקה וציוות, הנעשים על ידי בכירי חמאס בתורכיה (אתר שירות הביטחון הכללי, 27 בנובמבר 2014).

11.תורכיה מעניקה תמיכה פוליטית, הסברתית וכספית לתנועת החמאס. המקרה של וסים קואסמה, ומידע שהצטבר בעקבות חשיפת תשתיות טרור של חמאס ביהודה ושומרון, שהופעלו מתורכיה, שבו והמחישו, כי תורכיה מאפשרת או לכל הפחות מעלימה עין מהפעילות הטרוריסטית של חמאס המתבצעת בשטחה (הגם ששלטונות תורכיה שבו והכחישו זאת).

קשרי מלזיה עם חמאס

12.מלזיה תומכת בעניין הפלסטיני בכלל, ובחמאס בפרט. תמיכתה מתבטאת לרוב בסיוע מדיני הומניטארי והסברתי, אולם לעיתים הסיוע שלה חורג מכך.  שני המקרים שנותחו במסמך זה עלולים להעיד, כי מלזיה מאפשרת או לכל הפחות מעלימה עין מפעילות צבאית של חמאס המתקיימת בשטחה (הגם ששלטונות מלזיה שבו והכחישו זאת).

13.הקשרים המדיניים ההדוקים בין מלזיה לחמאס הומחשו בביקורים הדדיים:

א.  ב-22 בינואר 2013 ערכו מחמד נג'יב, ראש ממשלת מלזיה ורעייתו ביקור בן יום אחד ברצועת עזה (מבלי שביקר ברשות הפלסטינית). ראש הממשלה, אליו התלוו גם כמה שרים ואנשי עסקים בכירים, התקבל על ידי אסמאעיל הניה, ראש ממשל חמאס (רדיו אלקצא, 22 בינואר 2013). מחמד נג'יב הניח אבן פינה לבניית בנין ממשל חמאס, שנהרס במהלך מבצע "עמוד ענן" ולבניית בית ספר תעשייתי בדרום רצועת עזה. הוא גם קיבל תואר דוקטור של כבוד באוניברסיטת אלאקצא בעזה ואף פקד את רכבו של אחמד אלג'עברי, ראש הזרוע הצבאית של חמאס, אשר נהרג בידי צה"ל ב-14 בנובמבר 2012 (צפא, 22 בינואר 2013).  במקביל, חנכה אשתו שני פרויקטים רפואיים (צפא, 22 בינואר 2013).

ב.  ח'אלד משעל, ערך בדצמבר 2013 ביקור במלזיה במהלכו נשא דברים בשבח ה"התנגדות" (קרי, דרך הטרור). במהלך הביקור באוניברסיטה האסלאמית העולמית (האוניברסיטה בה למד וסים קואסמה, ושבה מתקיימת פעילות של חמאס) נשא משעל נאום בו הדגיש, כי "ההתנגדות הפלסטינית" הינה הדרך הנכונה ו"הזכות הטבעית" של העם הפלסטיני. הוא הוסיף, כי הפיתרון לסוגיה הפלסטינית איננו הסכם שלום או דרך המשא ומתן, שכן, לדבריו, אם משווים בין תוצאות "ההתנגדות" לתוצאות המשא ומתן ניתן לראות בבירור, כי "ההתנגדות" הביאה לשחרור עזה, שחרור אסירים במסגרת עסקת שליט, שחרור דרום לבנון ועוד (צפא, 4 בדצמבר 2013).

14.יוזכר כי על גבי המשט לרצועת עזה בהובלת הספינה " מאוי מרמרה" (2010) היו 21 פעילים פרו-פלסטינים ממלזיה. תשעה מהם היו חברי ארגונים פרו-פלסטינים לא ממשלתיים בקרבם בולט הארגון Haluan. שישה פעילים מלזים נוספים היו על גבי הספינה ריצ'ל קורי, שהשתתפה במשט ה"מרמרה".

המשלחת המלזית אשר שהתה בספינה "מאוי מרמרה"
המשלחת המלזית אשר שהתה בספינה "מאוי מרמרה"

[1]האוניברסיטה האסלאמית העולמית במלזיה ("International Islamic University Malaysia ")הינה אוניברסיטה ממשלתית, אשר הקמפוס המרכזי שלה נמצא בעיר גומבאק, צפונית לעיר הבירה קואלה לומפור. האוניברסיטה נוסדה בשנת 1983 בתמיכה של מספר ממשלות של מדינות מוסלמיות, בכללן מלזיה, סעודיה, תורכיה, פקיסטאן, בנגלדש. באוניברסיטה ניתן ללמוד לימודי דת האסלאם בנוסף למדעי הטבע, מדעי החברה ורפואה (אתר ויקיפדיה).
[2]פסקה זאת מתבססת ברובה על נוסח כתב האישום, שהוגש נגד וסים קואסמה. כמו כן שולבו בה מספר השלמות, שלא הופיעו בכתב האישום, הלקוחות מכתבתו של עמוס הראל בהארץ (28 באפריל 2015) ומידע נוסף שבידינו.
[3]הכוונה לאגודת סטודנטים הנקראת ראבטת טלאב אלשאם-מלזיה (קרי, אגודת הסטודנטים מסוריה-רבתי, מלזיה) לאגודה יש דף פייסבוק וו מידע על פעילויותיה.
[4]מחמד נזאל(אבו בראא'), מכהן בלשכה המדינית של חמאס מאז 1966 ועד היום. נולד בירדן (1963) למשפחה שמוצאה מקלקיליה. גדל והתחנך בכווית. בוגר תואר ראשון ושני בכימיה באוניברסיטת קראצ'י בפקיסטאן ותואר שלישי בתקשורת באוניברסיטת כווית.
[5]אודות הכוונת הטרור מתורכיה ע"י צלאח אלעארורי ראו פרסום מרכז המידע מ-20 באוגוסט 2014: "צלאח אלעארורי, בכיר חמאס המפעיל מתורכיה תשתיות צבאיות ביהודה ושומרון, הודה, כי חמאס היא שעומדת מאחורי חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים בגוש עציון".