מבט לג’האד העולמי (29-23 באפריל 2015)

טנק T-55 שנפל בידי פעילי דאעש.

טנק T-55 שנפל בידי פעילי דאעש.

משגר רקטות נייד בעל 12 קנים

משגר רקטות נייד בעל 12 קנים

פעילי ג'בהת אלנצרה במרכז העיר ג'סר אלשע'ור.

פעילי ג'בהת אלנצרה במרכז העיר ג'סר אלשע'ור.

מפת השליטה על מרחב העיר אלשע'ור, שפרסם ארגון גבהת אלנצרה ((חשבון הטוויוטר של הארגון, 22 באפריל 2015).

מפת השליטה על מרחב העיר אלשע'ור, שפרסם ארגון גבהת אלנצרה ((חשבון הטוויוטר של הארגון, 22 באפריל 2015).

פעילי ג'בהת אלנצרה ברחובות ג'סר אלשע'ור לאחר כיבושה מידי צבא סוריה

פעילי ג'בהת אלנצרה ברחובות ג'סר אלשע'ור לאחר כיבושה מידי צבא סוריה

מפגן של נערים המשתייכים לדאעש בתום הכשרה הלכתית אסלאמית

מפגן של נערים המשתייכים לדאעש בתום הכשרה הלכתית אסלאמית

בית חולים שמפעיל דאעש בעיר אלרקה.

בית חולים שמפעיל דאעש בעיר אלרקה.

הרס שנגרם בעקבות העימות בין דאעש לבין

הרס שנגרם בעקבות העימות בין דאעש לבין "השחר של לוב" בעיר סרת

פגיעת פצצת מרגמה בבסיס של צבא לוב סמוך לעיר בנע'אזי

פגיעת פצצת מרגמה בבסיס של צבא לוב סמוך לעיר בנע'אזי

פעילי ארגון בוקו חראם המכונה עתה

פעילי ארגון בוקו חראם המכונה עתה "המדינה האסלאמית של מערב אפריקה"


עיקרי אירועי השבוע

 • השבוע נמשכו בעיראק הקרבות בין דאעש לבין צבא עיראק והמליציות השיעיות במחוז הסוני אלאנבאר (הערים רמאדי, אלבע'דאדי). בשלב זה נראה, כי צבא עיראק הודף ניסיונות השתלטות של דאעש על הערים הללו. כמו כן תקף דאעש מעברי גבול שבין עיראק לירדן (טריביל) ובין עיראק לסעודיה (ערער). תקיפת מעבר טריביל הביאה להפסקת תנועת הנוסעים והמשאיות בין עיראק לירדן. התקיפה ממחישה את האיום הכלכלי והביטחוני הטמון בפעולות הארגונים הג'האדיסטים בסמוך לגבולותיה של ירדן עם עיראק וסוריה.
 • במחוז אדלב, שבסוריה הצליחו ארגון ג'בהת אלנצרה ובעלי בריתו להשתלט על העיר ג'סר אלשע'ור,   כ-45 ק"מ דרומית מערבית לאדלב, בקרבת הדרך המובילה ללד'אקיה, שבמישור החוף. כמו כן הם השתלטו על המחנה הצבאי אלקרמיד, שמדרום לאלדב. הישגי ג'בהת אלנצרה ובעלי בריתו במחוז אדלב עשויים להציב עתה איום על מעוזי המשטר הסורי במישור החוף בדגש על העיר לד'אקיה.
 • ארגון דאעש ממשיך להתבסס בלובתוך עימותים עם צבא לוב ועם מליציות אסלאמיות יריבות. הארגון קיבל אחריות על פיצוץ מטען בשגרירות ספרד בטריפולי בהמשך לרצף של פיגועים נגד שגרירויות זרות בטריפולי בחודשים האחרונים. בסעודיה נחשפה התארגנות של דאעש, שהתכוונה לבצע פיגועים נגד יעדי ממשל סעודיים ונגד שגרירות ארה"ב בריאד. 

 

המערכה הבינלאומית נגד דאעש

תקיפות ארה"ב ומדינות הקואליציה
 • השבוע נמשכו תקיפות ארה"ב וכוחות הקואליציה נגד מטרות דאעש. במהלך השבוע בוצעו למעלה ממאה תקיפות בסוריה ובעיראק. להלן מוקדי התקיפות העיקריים (אתר CENTCOM):
 • בסוריה התמקדו התקיפות בחסכה, דיר אלזור ובקובאנה (עין אלערב). כתוצאה מהתקיפות נפגעו יחידות טקטיות של דאעש, עמדות לחימה, עמדות לחימה, מאגר מטעני חבלה מאולתרים וכלי רכב.
 • בעיראק התבצעו תקיפות בביגי', אלפלוג'ה, רמאדי, ראוה, תל עפר, אלאסד, אלקאא'ם, אלמוצול, כרכוכ וסנג'אר. כתוצאה מהתקיפות נפגעו יחידות טקטיות של דאעש, משאיות, כלי רכב משוריינים, ציוד הנדסי, עמדות לחימה, מבנים, נקודות ביקורת, מאגרי נשק ומנהרות.
התבטאויות בכירים אמריקאים אודות המערכה נגד דאעש
 • בכיר בממשל אובמהאמר שארה"ב מחפשת דרכים להאיץ ולייעל את התקיפות האוויריות נגד דאעש. התבטאות זאת באה על רקע תלונה, שהעלה חידר אלעבאדי, ראש ממשלת עיראק  בעת  ביקורו בארה"ב, לפיה לארה"ב לוקח זמן רב מידי להגיב (על האירועים בשטח) באמצעות תקיפות מהאוויר. הבכיר התייחס בדבריו לקרבות באזורים הבנויים, כאשר לוחמים משני צדדים נמצאים בתנועה, ולא תמיד מסוגלים טייסים מהאוויר לזהות מיד את פעילי דאעש. לדבריו שוקלים בארה"ב לאמן כוחות מיוחדים עיראקיים לסייע לארה"ב בזיהוי המטרות ובכך לשפר את איכות התקיפות (ניו יורק טיימס, 23 באפריל 2015).

עיקרי ההתפתחויות בסוריה

מרחב דמשק: מחנה הפליטים אלירמוכ והעיר אלחג'ר אלאסוד
 • הארגונים הפלסטינים, הנלחמים נגד דאעש (רובם תומכי המשטר הסורי), השיגו במהלך השבוע התקדמות ניכרת בשטח. על פי ההערכות שולטים עתה הכוחות הפלסטינים על כ-40% משטחי מחנה הפליטים אלירמוכ. דאעש ותומכיו שולטים על כ-40%. כ-20% משטחי המחנה מהווים קווי מגע בין שני הצדדים (סמא, 24 באפריל 2015). גם באזור העיר אלחג'ר אלאסוד, הגובלת במחנה הפליטים אלירמוכ, נמשכו השבוע הקרבות בין דאעש למתנגדיו.
 • ח'אלד עבד אלמג'יד,מזכיר הקואליציה של הכוחות הפלסטינים הנלחמים במחנה ומזכ"ל הארגון הפלסטיני הפרו-סורי חזית המאבק העממי, מסרו, כי פעילי דאעש התבצרו במספר אזורים בדרום מחנה אלירמוכ (סביב מסגד אלוסים ובית החולים פלסטין). אבו כפאח עקאזי, פעיל בחזית המאבק העממי, אמר, כי הלוחמים במחנה הצליחו לשחרר חלק גדול מאזור אלריג'ה, הנמצא בדרום המחנה (סמא, 22 באפריל 2015).
אמצעי לחימה שנפלו לידי דאעש
 •  ב-26 באפריל 2015, פורסמו בדף הטוויטר של  משרד ההסברה של דאעש – מחוז דמשק תמונות אמצעי לחימה, שנפלו לידי דאעש במהלך קרב בינו לבין כוחות המשטר הסורי באזור הר אלמחסה (Jabal Mihassah) הממוקם כ-120 ק"מ צפונית-מזרחית לדמשק. בין אמצעי לחימה, שנפלו לידיו: טנק T-55, רובי סער מסוג  קלצ'ניקוב, מטולי RPG, משגר רקטות נייד  בעל 12 קנים, אמצעי נ"מ ונ"ט ועוד (شمرية الرافدين@gbljufyfuho; dump.to, 26 באפריל 2015).
מחוז אדלב
 • ארגון ג'בהת אלנצרה וארגונים אסלאמים נוספים מקרב הקואליציה, שכבשו את העיר אדלב, ממשיכים להפעיל לחצים על המשטר הסורי במחוז כולו. השבוע זכתה הקואליציה להישגים בשתי התקפות, שנועדו לסלק את הכוחות הסורים משני מאחזים במחוז אדלב. מוקדי הקרבות במחוז אדלב היו:
 • ג'סר אלשע'ור (Jisr Ash-Shughur) –המורדים השתלטו על העיר השולטת על הדרך המובילה מאדלב ללאד'קיה (ממוקמת כ-45 ק"מ דרומית-מערבית לאדלב וכ-76 ק"מ צפונית-מזרחית לאללאד'קיה, שבגזרת החוף). ארגון ג'בהת אלנצרה ובני בריתו הכריזו, כי העיר שוחררה מידי כוחות המשטר הסורי. כמה מהתמונות, שהועלו לחשבון הטוויטר הרשמי של הארגון מצביעות, כי הפעילים שולטים במרכז העיר בנקודות ביקורת ובבית החולים הממשלתי, ששימש בסיס צבאי של צבא סוריה (חשבון הטוויוטר של הארגון, 22 באפריל 2015).

מימין: העיר ג'סר אלשע'ור (Jisr Ash-Shughur), אשר בקרבתה עוברת הדרך המובילה ללאד'קיה (משמאל), מעוז המשטר הסורי (Google Maps).
מימין: העיר ג'סר אלשע'ור (Jisr Ash-Shughur), אשר בקרבתה עוברת הדרך המובילה ללאד'קיה (משמאל), מעוז המשטר הסורי (Google Maps).

 • המחנה הצבאי אלקרמיד – המורדים השתלטו על המחנה הנמצאכ-12 ק"מ דרומית מזרחית לאלשע'ור. ארגון ג'בהת אלנצרה קיבל אחריות לפיגוע התאבדות במחסום הנמצא בקרבת המחנה הצבאי. בנוסף תקפו ארבעים פעילי הארגון את המחנה הצבאי והתעמתו עם כוחות צבא סוריה. ב-27 באפריל 2015 ביצע ג'בהת אלנצרה פיגוע התאבדות שני באזור והצליח לכבוש את המחנה (מוסד ההסברה של ג'בהת אלנצרה, 27 באפריל 2015).
 •  ב-22 באפריל 2015 פרסם ג'בהת אלנצרה פנייה רשמית מטעמו לתושבי ג'סר אלשע'ור הקוראת להם להישאר בבתיהם. על פי ההודעה פעילי ג'בהת אלנצרה עומדים בשערי העיר. פנייה נוספת כוונה לתושבים העלוים באזור, שקראה להם להלחם נגד כוחות משטר אסד, ולשוב "לדרך הנכונה על פי האסלאם" (חשבון הטוויטר הרשמי של ג'בהת אלנצרה, 22 באפריל 2015). 

ארגון ג'בהת אלנצרה ובעלי בריתו (צבא אלפתח) ממשיכים איפא להפעיל לחצים על המשטר הסורי במחוז אדלב, שבצפון מערב סוריה. בחודש שחלף מאז השתלטותם על העיר אדלב, הם הרחיבו את שטחי שליטתם והצליחו לכבוש את העיר ג'סר אלשע'ור ואת מחנה הצבא אלקרמיד, שמדרום לאדלב. לעומת זאת, "מתקפת הנגד" של צבא סוריה על העיר אדלב, עליה דווח בכלי התקשורת, לא בוצעה עדיין הלכה למעשה. להערכתנו, הישגי המורדים במחוז אדלב מציבים עתה איום מוחשי על מעוזי המשטר הסורי במישור החוף בדגש על העיר לאד'קיה.


מחוז חמץ
 •  על פי דיווחים תקשורתיים נחל צבא סוריה מספר הישגים בלחימה נגד פעילי דאעש במחוז חמץ. נמסר, כי צבא סוריה הרחיב את נוכחותו באזור ג'ב אלג'ראח, שבמחוז. צבא סוריה מנהל עימותים עם פעילי דאעש במטרה למנוע הגעתם לעיר. נמסר, כי צבא סוריה כיתר את העיר במטרה לנסות להרחיק אותה מהישג ידם של פעילי דאעש (אלמיאדין, 23 באפריל 2015).  
 •  על פי העיתון הלבנוני אלספיר הצליחו כוחות צבא סוריה, לאחר לחימה קשה, להשיב לעצמם את השליטה על שדות הנפט והגז שאער, ג'זל ואלמאהר, אשר בחלקו המזרחי של מחוז חמץ, שנפלו בעבר לידי דאעש. נמסר, כי פעילי דאעש ממשיכים לתקוף את אזור שדות הנפט כדי להחזיר לעצמם את השליטה אך עד כה ללא הצלחה (אלספיר, 25 באפריל 2015).
מחוז אלסוידאא'
 • בחשבון טוויטר המזוהה עם דאעש הועלו תמונות  בהן נראה, כי פעילי דאעש הפילו מטוס סורי, סמוך לשדה התעופה הצבאי ח'לח'לה (Khalkhalah) במחוז אלסוידאא', שבדרום סוריה. דאעש גם פרסמם את צילומי גופתו של טייס סורי בדרגת סרן (נקיב). ארגון זכויות האדם הסורי, הפועל מלונדון, דיווח, שארגון דאעש אכן מחזיק בגופת הטייס הסורי, שמטוסו הופל בריף אלסוידאא' (شمرية الرافدين@Yunana_Hinajgh, 24 באפריל 2015; אלמרצד אלסורי לחקוק אלא'נסאן , 25 באפריל 2015). על פי גרסא אחרת המטוס הסורי התרסק בעת שערך אימונים סמוך לשדה התעופה ולא הופל ע"י דאעש (אלערבייה, 24 באפריל 2015).

עיקרי ההתפתחויות בעיראק

מחוז אלאנבאר
רמאדי ואלבע'דאדי
 • גם השבוע נמשכו הקרבות בין דאעש לצבא עיראק והמליציות השיעיות בעיר רמאדי, בירת המחוז הסוני אלאנבאר, ובעיר אלבע'דאדי, הממוקמת מצפון מערב לה (בין הערים הית וחדית'ה). להלן תמונת המצב בשתי הערים הללו:
 • העיר רמאדי נתונה להתקפה של דאעש המנסה להשתלט עליה. בשבוע שעבר נמסר, כי צבא עיראק הדף התקפה של דאעש ממבני ממשל בעיר. ב-24 באפריל 2015 נמסר, כי צבא עיראק הצליח להתקדם לעבר בית החולים בעיר וכן, השתלט על גשר אלחוז, המהווה עורק תנועה ראשי דרכו מועברות אספקה ותגבורות עבור פעילי דאעש המצויים בעיר (אלחרה, 24 באפריל 2015). בשלב זה טרם הושגה הכרעה במאבק השליטה על העיר.
 • העיר אלבע'דאדי: ב-23 באפריל 2015 הודיע צבא עיראק, כי רוב אזור אלבע'דאדי טוהר מנוכחות כוחות דאעש. מאז התפרסמו ידיעות המעידות, כי צבא עיראק עדיין לא התבסס באזור. ב-27 באפריל 2015 דיווחו "מקורות ביטחוניים עיראקיים" כי צבא עיראק מנע ניסיון השתלטות מחודש של דאעש על העיר בע'דאדי והאזור המקיף אותה (אתר משרד ההגנה העיראקי, 23 באפריל 2015; אח'באר אלעראק, 24 באפריל 2015; אלצבאח אלג'דיד, 27 באפריל 2015).
העיר פאלוג'ה
 • העיר פאלוג'ה, מעוז דאעש במחוז אלאנבאר, נתונה ללחצים  מצד צבא עיראק, כנראה כ"משקל נגד" להתקפות של דאעש ברמאדי ובאלבע'דאדי. מקורות ביטחוניים עיראקיים במחוז אלאנבאר דיווחו, כי צבא עיראק תקף ב-23 באפריל 2015 שיירת מכוניות, אשר בה נסע אבו חמזה אלמהג'ר, העומד בראש ארגון דאעש בפאלוג'ה. התקיפה בוצעה באזור התעשייתי של אלפאלוג'ה. אבו חמזה וארבעה מעוזריו נהרגו, אחד מהם היה אחראי על הפעלת מכוניות התופת באזור (Kurdish Globe, 27 באפריל 2015). כמו כן דווח, כי באזור אלכרמה, שבקרבת אלפלוג'ה, מתנהלים קרבות קשים בין דאעש לבין צבא עיראק (אח'באר אלעראק, 24 באפריל 2015; משרד ההגנה העיראקי, 26 באפריל 2015).
 • השתלטות דאעש על סכר אלת'רת'אר, שעל הפרת
 • בסרטון וידאו, שהעלתה סוכנות הידיעות אעמאק של דאעש, נטען, כי הארגון השתלט על סכר את'רת'אר שעל הפרת, צפונית לפלוג'ה. פעילי דאעש תקפו את אזור הסכר באמצעות מכוניות תופת ותקפו כוחות של צבא עיראק, שהיו ערוכים במקום. בסרטון ווידיאו נראה דגל דאעש מתנוסס על מגדל הרדיו שבמקום (ראו להלן). כלי התקשורת העיראקיים אשרו, כי נהרגו 140 חיילים בקרב על הסכר ביניהם גם קצינים בכירים. נמסר, כי צבא עיראק הכריז על מבצע לטיהור אזור הסכר בלוח זמנים מהיר בסיוע  אווירי של כוחות הקואליציה (רויטרס, 25 באפריל 2015).
מעבר הגבול טריביל (גבול עיראק – ירדן)
 • השבוע פוצץ דאעש שלוש מכוניות תופת במעבר הגבול טריביל, שבגבול עיראק ירדן. כתוצאה מהפיצוצים, שהיו בשטחה של עיראק, נהרגו לפחות ארבעה אנשי ביטחון עיראקיים. שמונה פצועים הועברו לטיפול ראשוני בירדן.  בעקבות הפיצוצים נקטו שלטונות ירדן במספר צעדים ביטחוניים והודיעו על הפסקת תנועת המשאיות והנוסעים באופן זמני במעבר הגבול (אלמקר, 25 באפריל 2015).
 • דאעש קיבל אחריות על התקיפה ב-25 באפריל 2015 . בהודעה שפרסם הארגון דיווח, כיאת הפיגוע ביצעו שלושה מחבלים מתאבדים זרים המכונים אבו בכר הצרפתי, עבדאללה הבלגי ואבו ג'עפר הסנגלי. לדברי ההודעה כוון הפיגוע נגד עמדת הביקורת המרכזית, במעבר (סוכנות הידיעות הצרפתית, 25 באפריל 2015, אעמאק וחשבון הטוויטרشمرية الرافدين@Yunana_Hinajgh, 25 באפריל 2015).
 • הפיגוע של דאעש במעבר טירביל, שבין עיראק לירדן, והשתלטות ג'בהת אלנצרה על מעבר נציב, שבין סוריה לירדן, משקפים את האיום הכלכלי והביטחוני הנשקף לירדן מצד הארגונים הג'האדיסטים. השתלטותם על מעברי גבול בעיראק ובסוריה עלולה לשבש את תנועת הסחורות והאנשים שבין ירדן לשכנותיה, לגרום להפסדים כלכליים ניכרים למדינה ולהקל על הקשר שבין הארגונים הג'האדיסטים לתומכיהם בירדן.


מימין: כרוז שפרסם דאעש בו הוא מקבל אחריות על הפיגוע במעבר הגבול טריביל. משמאל: שלושת המתאבדים. למעלה אבו בכר הצרפתי במרכז אבו עבדאללה הבלגי למטה אבו ג'עפר הסנגלי (חשבון הטוויטר شمرية الرافدين@Yunana_Hinajgh, 25 באפריל 2015).
מימין: כרוז שפרסם דאעש בו הוא מקבל אחריות על הפיגוע במעבר הגבול טריביל. משמאל: שלושת המתאבדים. למעלה אבו בכר הצרפתי במרכז אבו עבדאללה הבלגי למטה אבו ג'עפר הסנגלי  (25 באפריל 2015,  חשבון הטוויטר شمرية الرافدين@Yunana_Hinajgh).

מעבר הגבול ערער (Arar), (בגבול עיראק –סעודיה)
 • במקביל לפיגוע במעבר הגבול טריביל בוצע באותו יום (ה-25 באפריל 2015), פיצוץ מכונית/מכוניות תופת במוצב עיראקי, שבגבול עם סעודיה. לאחר הפיצוץ תקף דאעש את המוצב. על פי דיווחי זרוע ההסברה אעמאק של דאעש במהלך הקרבות נהרגו בתקיפה חיילים רבים מצבא עיראק (אעמאק, 25 באפריל 2015).
מחוז צלאח אלדין
 • בשבוע, שחלף נמשכו הקרבות בעיר ביג'י וסביבותיה בין דאעש לבין כוחות צבא עיראק המנסים להשיב לידם את השליטה על העיר ומתחם בתי הזיקוק. ב-26 באפריל 2015 דווח, כי דאעש העלה באש מאגרים לאחסון נפט (סקיי ניוז בערבית, 26 באפריל 2015). צבא עיראק השתלט על החלק הדרומי של בתי הזיקוק בעיר, אך הלחימה על השליטה בעיר ובמתחם בתי הזיקוק עדיין נמשכת (אלצבאח אלג'דיד, 25 באפריל 2015).
מחוז נינוא
 • זרוע ההסברה של דאעש  במחוז נינוא (המכונה ע"י דאעש מחוז אלג'זירה) פרסמה תמונות ממפגן, שערכו נערים המשתייכים לארגון  הנוער "גורי האריות של הח'ליפות" (אשבאל אלח'לאפה). המפגן בוצע במסגרת טקס סיום הכשרה, שעברו אותם נערים במכון ההלכתי האסלאמי (המכון השרעי), הנערים ביצעו את המפגן כשהם רעולי פנים ולבושי מדים (אלמנבר אלאעלאמי אלג'האדי, 25 באפריל 2015).

התנהלות המדינה האסלאמית

הפעלת שירותי רפואה במחוז אלרקה ע"י רופאים זרים
 •  דאעש פרסם סרטון ב-24 באפריל 2015, בו הציג את השירותים הרפואיים המתקדמים, שהוא מעניק לתושבי מחוז אלרקה, מעוז שלטונו של דאעש בסוריה. בסרטון נחשפו רופא אוסטרלי רופא הודי ורופאים ממדינות נוספות, שהצטרפו למדינה האסלאמית. לאחרונה נמסר, כי תשעה סטודנטים בריטיים לרפואה נסעו מסודאן לסוריה וככל הנראה בדעתם להצטרף לדאעש (דיילי מייל, 26 באפריל 2015) .
 • הרופא האוסטרלי, שנראה בסרטון, המכונה אבו יוסף האוסטרלי, עובד במחלקת הילדים בבית החולים באלרקה. הוא סיפר, כי הוא רואה בעבודתו בבית החולים חלק מהג'האד, שנועד לסייע לאומה האסלאמית. הוא ציין, כי מצערת אותו העובדה שמוסלמים עובדים בבתי חולים במערב בעוד שזקוקים להם במדינה האסלאמית. הוא קראלרופאים המוסלמים במערב להגיע למדינה האסלאמית. בסרטון מופיע גם רופא ממוצא הודי, שציין כי למדינה האסלאמית הצטרפו רופאים ממדינות שונות. לדבריו "יש לנו רופא רוסי, סרילנקי, אוסטרלי ותוניסאי". בהמשך קרא לרופאים מוסלמים מכל תחום להצטרף לשורותיה של המדינה האסלאמית (יוטיוב, 24 באפריל 2015). 

מימין: רופא אוסטרלי, שקרא לרופאים מוסלמים במערב להצטרף למדינה האסלאמית. משמאל: רופא ממוצא הודי העובד בבית החולים של דאעש (יוטיוב, 24 באפריל 2015).
מימין: רופא אוסטרלי, שקרא לרופאים מוסלמים במערב להצטרף למדינה האסלאמית. משמאל: רופא ממוצא הודי העובד בבית החולים של דאעש (יוטיוב, 24 באפריל 2015).

שירותי הרפואה של דאעשנקראים באנגלית Islamic State Health Service(ISHSבדומה לשמם של שירותי הרפואה הבריטיים (NHS). בסרטון הוידיאו, שפרסם הארגון נראית גם כרזה המזכירה מאד כרזה בריטית בה נראים רופאים לבושי מדי תכלת מצוידים בסטטוסקופ (דיילי מייל, 26 באפריל 2015, דף הטוויטר של Charlie Winter, 24 באפריל 2015). הדמיון החזותי נובע, להערכתנו, משיקולים תעמולתיים שנועדו לשבח את השירותים המתקדמים שמעניק דאעש לאוכלוסייה. ייתכן גם שהוא מהווה אינדיקציה למשקלם הרב של רופאים ואנשי צוות רפואי מבריטניה בשירותים הרפואיים, שמספק דאעש לאוכלוסייה, שבאזורי שליטתו.

 

מצרים וחצי האי סיני

המערכה המצרית נגד שלוחת דאעש בחצי האי-סיני
 • כוחות הביטחון המצריים ממשיכים לבצע פעילות ביטחונית נרחבת לדיכוי פעילות השלוחה של דאעש בחצי-האי סיני, בדגש על חלקו הצפוני. במסגרת זאת תקפו כוחות הביטחון המצרים פעילי טרור; פוצצו מטעני חבלה; החרימו אמצעי לחימה, מכוניות ואופנועים; תקפו תשתיות טרור ועצרו כמה עשרות פעילים. עם זאת לא הצליחו כוחות הביטחון המצרים לטהר את אזורי שליטתו של דאעש בחלקו הצפוני של חצי האי סיני והמערכה נגדו נמשכת בכל עוזה.
 • הנשיא עבד אלפתאח אלסיסי פרסם ב-25 באפריל 2015 צו נשיאותי לפיו הוכרז על מצב חירום במספר אזורים בצפון סיני תוקף הצו החל מ-26 באפריל 2015 למשך שלושה חודשים. במסגרת הצו יכפה עוצר באזורים בהם הוכרז מצב החירום (אליום אלסאבע, 25 באפריל 2015).
 • פעילי דאעש בחצי האי סיני המשיכו לבצע פיגועים נגד כוחות הביטחון המצרים. להלן כמה אירועים בולטים:
 • 24 באפריל 2015 –שלושה חיילים נהרגו כתוצאה מתקיפה של טנק בדרום אלשיח' זויד (אלג'זירה, 24 באפריל 2015). ארגון דאעש בחצי האי סיני קיבל אחריות על התקיפה (חשבון הטוויטר הרשמי של הארגון, 24 באפריל 2015).
 • 26 באפריל 2015 מחוז סיני של דאעש קיבל אחריות להרס שריונית מצרית M60(דף הטוויטר הרשמי של מחוז סיני (26 באפריל 2015).
 • 26 באפריל 2015 חמושים עצרו, באיום בנשק, משאית אספקה של כוחות הביטחון המצריים בכביש אלעריש-רפיח, הציתו אותה וחטפו את נהגה (אלמצרי אליום, 26 באפריל 2015). מחוז סיני קיבל אחריות לשריפת המשאית בדף הטוויטר הרשמי שלו.
 • 27 באפריל 2015 –מטען חבלה התפוצץ סמוך לכוחות הביטחון המצריים באלשיח' זויד. לא היו נפגעים (אלמצרי אליום, 27 באפריל 2015).
הכרזה על מחוז נוסף של דאעש במצרים
 • על רקע אירועי יום השנה ללמה שמכונה "שחרור חצי האי סיני" הודיע ארגון תומכי ירושלים ב-26 באפריל 2015 על כוונות להקים מחוז נוסף במצרים עילית (המרחב המשתרע מהעיר אסואן ועד לפאתי קהיר).הארגון הזהיר את כוחות הביטחון המצריים מפני פיגועים, שבכוונתו לבצע נגדם (אלג'זירה.נט, 27 באפריל 2015).

לא ברור אם אכן יוקם המחוז בפועל או שההכרזות נועדו לאיים על שלטונות מצרים. נראה, כי הבחירה באזור מצרים עילית, בדומה לחצי האי סיני, היא בשל העובדה כי זהו אזור טופוגרפי קשה, אשר השליטה של המשטר המצרי בו מוגבלת. מכל מקום ההודעה תואמת את השאיפה של דאעש להעתיק את מוקד הפיגועים מחצי האי סיני למצרים גופא.


סכסוך בין דאעש לבין בני שבט התראבין[1]
 • ב-18 באפריל 2015 פרסמו נכבדי שבט תראבין גילוי דעת הקורא לשבטים בסיני ללכת בעקבותיהם ולהתנער מארגון דאעש, שלטענתם פגע בכבוד התושבים ושמולו מתנהל סכסוך דמים המחייב נקמה (תחריר ניוז, 18 באפריל 2015). כמו כן נמסר, כי בני השבט תקפו, יחד עם בני שבטים נוספים, מספר עמדות  של ארגון תומכי ירושלים, השלוחה של דאעש, בדרום שיח' זויד  (אליום אלסאבע, 27 באפריל, 2015).
 • בתגובה הוציאו פעילי ארגון תומכי ירושלים להורג את עבד אלבאסט ע'נין אלאסטל, בן שבט התראבין. כמו כן הם הרסו ביתו של אדם נוסף בדרום רפיח (אח'באר סינאא' אלא'ן, 27 באפריל 2015). פעילי מחוז סיני של דאעש חילקו כרוזים לבני שבט התראבין תחת הכותרת "מקל וגזר" בהם איימו על כל מי שיענה להודעת שבט התראבין להתעמת עם הארגון (سيناء 24NEWS @newsinai24 , 25 באפריל 2015).

פעילי מחוז סיני של דאעש מחלקים כרוזים המזהירים את התושבים, שלא להיענות לגילוי הדעת של שבט התראבין (سيناء 24 NEWS @newsinai24 , 25 באפריל 2015).
פעילי מחוז סיני של דאעש מחלקים כרוזים המזהירים את התושבים, שלא להיענות לגילוי הדעת של שבט התראבין (سيناء 24 NEWS @newsinai24 , 25 באפריל 2015).

פעילי דאעש, מנסים למשוך לשורותיהם את בני השבטים הבדואים. גילוי הדעת של בני שבט תראבין, והתגובה של פעילי מחוז סיני של דאעש, עשויים להצביע על תחילתו של עימות גלוי בין פעילי השלוחה של דאעש בסיני לבין שבטים בדואים, שאת תמיכתם חותר הארגון להשיג. נראה כי פעילי דאעש נוקטים בשיטת המקל והגזר – הענקת סיוע לבני שבטים המשתפים עמם פעולה ובמקביל איומים וצעדי דיכוי נגד מתנגדיהם.

 

הג'האד העולמי במדינות נוספות

תימן
 • בתקשורת הערבית דווח, כי דאעש הקים בתימן מסגרת צבאית חדשה בשם "החטיבה הירוקה" (Green Brigade). לטענת דאעש תקפה מסגרת צבאית זאת ב-23 באפריל 2015 כלי רכב של המורדים החות'ים בעיר ירים (העיר נמצאת במחוז דמאר, שבמערב תימן, כ-100 ק"מ מהבירה צנעא). המידע הועלה כהודעה בחשבון הטוויטר (אלערביה, 23 באפריל 2015). יום לאחר מכן פרסם דאעש סרטון וידאו בו טען, כי הקים נוכחות רשמית בתימן. בסרטון נראים פעילים לובשי מדים חמושים ברובי סער בנוף מדברי. בסרטון מכונים הפעילים הללו "חיילי הח'ליפות בתימן" (אלערביה, 24 באפריל 2015).

בעבר טען דאעש כי הוא הקים שלוחה של המדינה האסלאמית בתימן. ב-20 במרץ 2015 קיבל דאעש אחריות על ביצוע מספר פיגועי התאבדות נגד מסגדים שיעים בצנעא. עתה טוען דאעש להתקפה נוספת, שחרגה מעבר לתחומי העיר צנעא. למרות ההודעות הללו עדיין לא ברור האם יש לדאעש בסיס כח משמעותי בתימן. יוזכר כי הארגון הג'האדיסטי הדומיננטי המבוסס בדרום תימן, הינו ארגון אלקאעדה בחצי האי ערב, המהווה שלוחת של ארגון אלקאעדה, מקיים יחסי עוינות עם דאעש.


לוב
 • ב-20 באפריל 2015 התפוצץ מטען בשגרירות ספרד בטריפולי. לא היו נפגעים.  נגרם לנזק מוגבל לחומת מבנה השגרירות ולכלי רכב, שחנו לידה. ארגון דאעש קיבל אחריות לפיגוע באמצעות הודעות ברשתות החברתיות המזוהות עימו (אלג'זירה, 20 באפריל 2015).
 • בחודשים האחרונים היוו שגרירויות זרות בטריפולי יעד לתקיפות, שעליהם קיבל דאעש אחריות. להלן פירוט.
 • ב-22 בפברואר 2014 קיבל דאעש אחריות על ביצוע תקיפה נגד ביתו של שגריר איראן בטריפולי (אלערביה, 22 בפברואר 2015).
 • ב-12 באפריל 2015 תקף חמוש את שגרירות דרום קוריאה בטריפולי. שני אנשי ביטחון מקומיים נהרגו ואיש ביטחון נוסף נפצע.
 • ב-13 באפריל 2015 התפוצץ מטען בשער שגרירות מרוקו בטריפולי. לא היו נפגעים. נגרם נזק קל. את האחריות לתקיפות ב-12 וב-13 באפריל קיבלה קבוצה המזוהה עם דאעש בציוץ שהעלתה לדף הטוויטר שלה (www.nbcnews.com, 13 באפריל 2015).
 • גם בלוב, כמו בסוריה, קיימים חילוקי דעות בין דאעש לבין ארגונים אסלאמים אחרים, הגולשים לעימותים אלימים. ב-23 באפריל 2015 התקיים עימות בין פעילי דאעש לבין ארגון "השחר של לוב" (פג'ר ליביא), שהינו ברית של ארגונים אסלאמיים באזור סרת המתנגדים לדאעש. דאעש פרסם תמונות של פגיעות במבנים בסרת כתוצאה מההתקפות של ארגון "השחר של לוב" על הארגון  (חשבון טוויטר המזוהה עם דאעש בלוב gbljufyfuho, 23 באפריל 2015).
 • ארגון "השחר של לוב" פרסם ב-23 באפריל 2015 מפה של אזור סרת בה נראים אזורי השליטה של הכוחות השונים הפועלים באזור וביניהם דאעש. על פי המפה שולט דאעש באזור הנמל וסביבתו אך הוא אינו שולט על נמל התעופה, הנמצא מחוץ לעיר ונשלט על ידי ממשלת לוב (חשבון הטוויטר של "השחר של לוב", 23 באפריל 2015).

מפת אזורי השליטה באזור סרת. הדגלונים השחורים מסמנים את אזורי שליטתו של דאעש (חשבון הטוויטר של פג'ר ליביא, 23 באפריל 2015).
מפת אזורי השליטה באזור סרת. הדגלונים השחורים מסמנים את אזורי שליטתו של דאעש (חשבון הטוויטר של פג'ר ליביא, 23 באפריל 2015).

 • בעיר בנע'אזי, שבמזרח לוב, נמשכה הלחימה בין פעילי דאעש לבין כוחות צבא המזוהים עם ממשלת לוב, שבמזרח. במסגרת זאת תקפו כוחות צבא לוב מהאוויר יעדים של דאעש בעיר בעוד דאעש השיב בירי ארטילרי על בסיסי הצבא הלובי שמחוץ לעיר (חשבון شهيدة وطنבגוגל פלוס, 25 באפריל 2015).
סעודיה
 • דובר שר הפנים הסעודי מסר, כי בחודשים האחרונים עצרו שלטונות סעודיה 93 פעילים המזוהים עם דאעש. לדבריו במהלך מרץ 2015 נעצרה קבוצה של 65 בני אדם, שהייתה מעורבת בתכנון פיגועים נגד בתי מגורים, בתי כלא וכוחות ביטחון סעודיים. כמו כן מנעו לדבריו שלטונות סעודיה פיגוע, באמצעות מכונית תופת, נגד שגרירות ארה"ב בריאד לאחר שקיבלו מידע על התוכנית במחצית חודש מרץ. דובר שגרירות ארה"ב סירב להגיב אולם נמסר, כי ארה"ב הפסיקה להעניק שירותים קונסולאריים בשגרירות בריאד ושתי נציגויות נוספות שלה בסעודיה במשך שבוע החל מ-15 במרץ 2015 בשל בעיות ביטחוניות (גרדיאן, 28 באפריל 2015).
מערב אפריקה
 • נמסר, כי ארגון בוקו חראם שינה רשמית את שמו ל"המדינה האסלאמית – מערב אפריקה (אלנהאר אלג'דיד, 24 באפריל 2015). שינוי השם מהווה בעצם הכרזה על הקמת "המדינה האסלאמית של מערב אפריקה" (חשבון טוויטר המזוהה עם בוקו חראם, 23 באפריל 2015).

ב-7 במרץ 2015 אבו בכר שכאו, מנהיג ארגון בוקו חראם הפועל בניגריה, נשבע אמונים למנהיג דאעש, אבו בכר אלבע'דאדי. שבועת האמונים לוותה בגל פיגועים, אשר בהם נהרגו 54 בני אדם ונפצעו 143. ב-13 במרץ 2015 התפרסם בפורום של מוסד אלפרקאן, גוף ההסברה הראשי של דאעש, נאום של דובר הארגון אבו מחמד אלעדנאני, בו הצהיר, כי דאעש מקבל את שבועת האמונים של בוקו חראם ("האחים במערב אפריקה"). שינוי שמו של בוקו חראם ל"מדינה האסלאמית של מערב אפריקה" מהווה צעד נוסף למיסוד הקשר הפורמאלי בין לבין דאעש (כפי שהדבר נעשה בחצי האי סיני, לוב ובמקומות נוספים). עם זאת לא ברור לנו בשלב זה האם לקשר הפורמאלי של בוקו חראם עם דאעש יש גם ביטויים בתחום המעשי, למשל – הגשת סיוע צבאי וכספי ע"י דאעש לבוקו חראם.


פעילות סיכול ומנע

צרפת
 • סיד אחמד ע'לאם, צרפתי ממוצא אלג'יראי, בן 24, נעצר בצרפת לאחר שירה לעצמו ברגל והזמין אמבולנס. הוא נעצר בחשד לתכנון מתקפה על מספר כנסיות במדינה. במכוניתו ובביתו נמצאו אקדחים, תחמושת ואפודי מגן. כמו כן נמצאו מסמכים הקושרים אותו לארגון אלקאעדה.  סיד אחמד ע'לאם היה מוכר לרשויות צרפת בשל רצונו לנסוע לסוריה להלחם לצד ארגונים ג'האדיסטיים. המשטרה גם חוקרת אפשרות שרצח אישה בצפון מזרח המדינה שם בילה עם משפחתו (BBC, 22 באפריל 2015).
איטליה
 • ברוואנה שבאיטליה נעצר נאצר לואטי אזרח תוניסאי בן 27, שהתגורר בעיר ותכנן להגיע לסוריה דרך גרמניה כדי להצטרף לשורות דאעש. נמסר, כי את הכסף למימון נסיעתו אסף באמצעות סחר בסמים. לואטי עמד בקשר עם פעילי דאעש בסוריה באמצעות הפייסבוק. זהו ניסיונו השני להגיע לסוריה לאחר שבפעם הראשונה לא הצליח בשל בעיות בדרכונו  (AKI, 22 באפריל 2015).
בריטניה
 • אחת משלוש נערות בית ספר ממזרח לונדון, שנמלטו מבריטניה כדי להפוך ל"כלות ג'האד" בסוריה העלתה לחשבון הטוויטר שלה תמונות מחייה במדינה האסלאמית. שלוש הצעירות  בנות ה- 16-15 טסו לאיסטנבול מנמל התעופה גטוויק בחודש שעבר ונכנסו לסוריה. על פי הערכות בריטיות כ-600 בריטים נסעו לסוריה ועיראק. בתקשורת הבריטית  נמסר, כי לאחרונה יצרה המשטרה "תיק מודיעין" על קבוצת נערות מלונדון הנמצאות בסיכון ליציאה לאזורם הנשלטים על ידי דאעש. כמו כן מנע בשבועות האחרונים בית המשפט מכמה צעירות לצאת מהמדינה לאחר שהועלה חשש שיצטרפו לשורות דאעש ונאסר לעליהן לצאת מהמדינה ללא אישור שופט (מירור, 26 באפריל 2015).
מלזיה
 • שלטונות מלזיה עצרו קבוצה של 12 בני אדם הקשורים לדאעש והחרימו חומרים המשמשים לייצור חומרי נפץ שהיו ברשותה. על פי החשד התכוונה הקבוצה לבצע תקיפות נגד כמה "מטרות אסטרטגיות" בבירת מלזיה ובסביבתה. החשודים בגילאי 41-17 נעצרו באחד מפרברי הבירה קואלה למפור. נמסר, כי הם התכוונו לבצע את הפיגועים ההלו כהיענות לקריאת דאעש לבצע פעולות טרור במדינות מוסלמיות חילוניות הנתפסות כאויבות דאעש  (גרדיאן, 26 באפריל 2015).

[1]תראבין הינו שבט בדואי שמוצאו מערב הסעודית. בי השבט הגיעו לחצי האי סיני ולנגב לפני כשלוש מאות שנים והם מתגוררים בעיקר בחלקו המזרחי של חצי האי סיני.