מבט לג’האד העולמי (26 בפברואר-4 במרץ 2015)

התקפה אווירית נגד יעד של דאעש באזור מוצול (משרד ההגנה העיראקי, 28 בפברואר 2015).

התקפה אווירית נגד יעד של דאעש באזור מוצול (משרד ההגנה העיראקי, 28 בפברואר 2015).

פעילי דאעש נלחמים בצבא לבנון בראס בעלבכ, שבצפון בקעת הלבנון

פעילי דאעש נלחמים בצבא לבנון בראס בעלבכ, שבצפון בקעת הלבנון

פעילי דאעש נלחמים בצבא לבנון בראס בעלבכ, שבצפון בקעת הלבנון

פעילי דאעש נלחמים בצבא לבנון בראס בעלבכ, שבצפון בקעת הלבנון

כוחות צבא עיראקיים באזור תכרית (ערוץ אלערביה, 1 במרץ 2015).

כוחות צבא עיראקיים באזור תכרית (ערוץ אלערביה, 1 במרץ 2015).

ג'ון הג'האדיסט (תמונות מתקופת לימודיו באוניברסיטת ווסמינסטר)

ג'ון הג'האדיסט (תמונות מתקופת לימודיו באוניברסיטת ווסמינסטר)

פעילי דאעש מפגינים נוכחות בחצי האי סיני

פעילי דאעש מפגינים נוכחות בחצי האי סיני

פעילי דאעש מפגינים נוכחות בחצי האי סיני

פעילי דאעש מפגינים נוכחות בחצי האי סיני

שבועת האמונים לדאעש של פעילי ג'יש אלמהאג'רין ואלאנצאר ממחוז חלב

שבועת האמונים לדאעש של פעילי ג'יש אלמהאג'רין ואלאנצאר ממחוז חלב


עיקרי אירועי השבוע[1]

 • בתחילת מרץ 2015 פתח צבא עיראק במתקפה לכיבוש מחדש של העיר תכרית (מעוזו של צדאם חסין), שמצפון לבגדאד. הקרבות עדיין נמשכים.
 • גורמים בצבא ארה"ב מסרו, כי ההתקפה על העיר מוצול, שתוכננה להתקיים באביב 2015, נדחתה בכמה חודשים (לחודשי הסתיו). בינתיים, על רקע הידיעות בתקשורת, החל דאעש להיערך לקראת המתקפה הצפויה במוצול (פיצוץ מסלול התעופה מוצול, מלכוד גשרים בעיר).
 • במחוז אלחסכה, שבצפון מזרח סוריה, תקפו הכוחות הכורדים (YPG) את כוחות דאעש באזור קאמשלי. בקרבות המתנהלים במחוז השתלט דאעש על כמה כפרים נוצרים-אשורים, חטף כ-90 בני אדם, שרף כנסייה ופגע בנכסי תרבות של האשורים. מועצת הביטחון וארה"ב גינוי בחריפות את הפגיעה באשורים.
 • תומכי דאעש איימו לאחרונה על חיי מפעילי רשת טוויטר. ברקע עומדת סגירת חשבונות טוויטר הקשורים, ישירות לדאעש. חסימת דאעש בטוויטר פוגעת ביכולותיו התקשורתיות ומכאן האיום וניסיונות ההפחדה של דאעש נגד מפעילי טוויטר.


המערכה הבינלאומית נגד דאעש

תקיפות ארה"ב והקואליציה
 • במשך השבוע נמשכו תקיפות ארה"ב וכוחות הקואליציה נגד מטרות דאעש. במסגרת זאת בוצעו כמה  עשרות תקיפות אוויריות בסוריה ובעיראק. להלן מוקדי התקיפות (אתר CENTCOM):
 • בסוריה בוצעו תקיפות באזורי אלחסכה, קובאנה, דיר אלזור.  הותקפו פעילי דאעש, כלי רכב, מתקני הפקת נפט, טנקים ועוד.
 • בעיראק בוצעו תקיפות באזורי אלאסד, פלוג'ה, מוצול, סנג'אר, הית, רמאדי ואלקאא'ם. הותקפו פעילים, כלי רכב, מבנים, אמצעי לחימה, מחסנים, אתרי אחסון ועוד.
 • גורמים בצבא ארה"ב מסרו, כי המתקפה על מוצול, שתוכננה להתקיים באביב 2015 נדחתה בכמה חודשים. זאת, מכיוון שהכוחות הצבאיים העיראקיים  אינם נמצאים עדיין בכשירות, שתאפשר להם לבצע את התקיפה בהצלחה. לדברי אותם גורמים התקיפה תתבצע  ככל הנראה בסתיו 2015. עד למועד זה תמשיך ארה"ב בתקיפות מהאוויר על מנת לבודד את מוצול ולהחליש את אחיזת פעילי דאעש בעיר (פוקס ניוז, 1 במרץ 2015).  
הצגת האיום שמהווה דאעש בשימוע בסנט האמריקאי
 • בשימוע בפני ועדת הכוחות המזוינים בסינאט פרס James Clopper, מנהל סוכנות המודיעין הלאומי (DNI), את תפיסתו לגבי הערכת האיומים הנשקפים לארה"ב ברמה הבינלאומית (וושינגטון טיימס, וול סטריט ג'ורנל, 26 בפברואר 2015). להלן עיקרי דבריו בכל הנוגע לדאעש ולג'האד העולמי:
 • לאחרונה עומד דאעש בפני בעיה כספית, שאילצה אותו לקצץ את משכורות פעיליו. להערכתו, מגיע מספרם של פעילי דאעש ל-32,000-20,000 פעילים.
 • דאעש מרבה לעשות שימוש מתוחכם ברשתות חברתיות כדי לשכנע פעילים לבצע פעולות טרור ברחבי העולם.
 • כ-180 אמריקאים ניסו להגיע לסוריה בשנים האחרונות כדי להלחם בשורות ארגוני הג'האד העולמי. רבים מהם לא הצליחו להגיע וחלק מאלה שהגיעו כבר חזרו למדינות האם שלהם. אף אחד מאלו ששבו לא אותר לפי שעה כקשור לפעילות טרור [בארה"ב].
 • לוב הינה המדינה המדאיגה ביותר בתחום המלחמה בטרור. לאחרונה החל דאעש לראות בלוב קרקע פוריה להתבססות ולגיוס פעילים. על ארה"ב לפעול יחד עם מדינות אירופה כדי לעקוב אחר קבוצות ג'האדיות ואסלאמיות המתבססות בה.

עיקרי ההתפתחויות בסוריה

דיר אלזור
 • כוחות הקואליציה בראשות ארה"ב ממשיכים לתקוף מהאוויר יעדי דאעש במחוז דיר אלזור. במקביל נמשכת לחימה בין חיילי משטר אסד לפעילי דאעש באזור המקיף את שדה התעופה הצבאי של דיר אלזור (אלדרר אלשאמיה, 2 במרץ 2015).
 • פעילי דאעש המשיכו לבצע תקיפות נגד בני שבט אלשעיטאת במחוז דיר אלזור ולהשתלט על בתיהם (All4Syria, 26 בפברואר 2015). בין דאעש לבין שבט אלשעיטאת קיימים חיכוכים אלימים מתמשכים על רקע גילויי התנגדות ושיתוף פעולה של בני השבט עם המשטר הסורי.
מחוז חמץ
 • במהלך השבוע דווח, כי פעילי דאעש נחלו מספר הצלחות טקטיות במחוז:
 • פעילי דאעש הצליחו להשתלט על שלושה מחסומים של כוחות הביטחון הסוריים באזור תדמר. שלושים אנשי כוחות הביטחון נהרגו, ביניהם קצינים. כן נפלו לידי פעילי דאעש אמצעי לחימה רבים ותחמושת (סראג' פרס, 27 בפברואר 2015).
 • בג'באל אלשומריה (דרום מחוז חמץ)השתלטו פעילי דאעש על מספר מוצבים של כוחות הביטחן הסוריים. כמה עשרות מאנשי כוחות הביטחון נהרגו כמו כן השתלטו הפעילים על אמצעי לחימה (כולל ארטילריה וטילי נ"ט) ועל כמות גדולה של רקטות ותחמושת (All4Syria, 27 בפברואר 2015).
 • לאחר שלושה ימי קרבות נגד כוחות הביטחון הסוריים הצליחו פעילי דאעש לפרוץ למטה חברת הגז אראכ במזרח מחוז חמץ ולהשתלט עליה (אלערבי אלג'דיד, 28 בפברואר 2015).
מרחב קובאנה (עין אלערב)
 •  לאחרונה דווח, כי כמה אלפי עקורים שבו לעיר לאחר מספר חודשים בהם שהו בתורכיה בעקבות הלחימה בעיר בין הכוחות הכורדיים לבין דאעש (אלדאר אלשאמיה, 28 בפברואר 2015). עם זאת מרבית העיר עדיין מרוקנת מתושביה, שנמלטו עם תחילת הקרבות (רובם לתורכיה).
מרחב אלקלמון (הגבול הסורי-לבנוני)
 •  בקרב פעילי דאעש במרחב אלקלמון שוררות מחלוקות פנימיות, שהתבטאו ברצח אבו עאא'שה אלבניאסי, "אמיר" אזור אלקלמון של דאעש. כלי התקשורת הלבנוניים פרסמו, כי בעקבות חיסולו של האמיר מונה אבו מופק עבדאללה ל"אמיר" החדש של דאעש באזור אלקלמון.  אבו מופק עבדאללה הוא סורי במוצאו. בעבר שימש מפקד במיליציה סורית בשם גדודי אלפארוק (מסגרת אסלאמית צבאית, שפעלה בשיתוף פעולה עם ג'בהת אלנצרה) והצטרף לדאעש בעיר בערסאל (אלנשרה, אלאח'באר, 25 בפברואר 2015).
 • צבא לבנון ביצע מבצע צבאי יזום ברכסים, שממזרח לראס בעלבכ(צפון בקעת הלבנון, מצפון לעיר ערסאל). זאת, כפעולת מנע נגד מתקפות ארגוני הג'האד העולמי באזור. במבצע נתפסו מספר עמדות ונפצעו חמישה חיילי צבא לבנון  (26 בפברואר 2015ף  News.antiwar.com).
מחוז אלחסכה
 • העיר אלחסכה, שבצפון מזרח סוריה, נמצאת בשליטה של כוחות משטר אסד והכוחות הכורדים (YPG), בעוד שחלקו הדרומי של מחוז אלחסכה נשלט ע"י דאעש (אלערביה, 25 בפברואר 2015). בשבוע, שחלף החלו כוחות YPGהכורדיים בהתקפה נרחבת, על העיירה תל בראכ (מעוזו האחרון של דאעש מדרום לקאמשלי, ראו מפה). התקיפה התבצעה משלושה צירים וקרבות קשים התנהלו באזור (אלמיאדין, 28 בפברואר 2015). דווח, כי עשרות פעילי דאעש נהרגו במהלך הלחימה  (אלמרצד אלסורי לחקוק אלאנסאן, 28 בפברואר 2015).
 • ראשי הכוח הכורדי טוענים, כי בסיוע בני שבטים מקומיים ובסיוע הכוח האווירי של חברות הקואליציה הם הצליחו להשיב את השליטה על יותר משלושים כפרים בין חסכה לקאמשלי (אלשרק אלאוסט, 3 במרץ 2015).
 • בקרבות שהתנהלו בין דאעש לכוחות  YPGהכורדיים במחוז אלחסכה נמסר, כי דאעש השתלט על כמה עיירות אשוריות, שבקרבת אלחסכה (תל שמיראם ותל הרמז). דאעש חטף 90 נוצרים אשורים ושרף כנסיה אשורית. לפי שעה לא ידוע מה עלה בגורל החטופים (MTV, 25 בפברואר 2015). גורמים בינלאומיים גינו את הפגיעה באשורים: מועצת הביטחון של האו"ם פירסמה הצהרה בה גינו חברות המועצה את מעשי הטרור של דאעש ובעיקר הפגיעה באזרחים, עתיקות וכתבי יד עתיקים של העדה האשורית (אתר האו"ם, 26 בפברואר 2015). ארה"ב הודיעה, כי היא מגנה את התקפות דאעש בכפרים הנוצריים בצפון מזרח סוריה ואת שריפת הבתים הכנסייות, גירוש אלפי האזרחים מבתיהם וחטיפת אזרחים נוצריים (אתר הבית הלבן, 25 בפברואר 2015).

מחוז אלחסכה בו התנהלו הקרבות בין דאעש לכוחות הכורדים (YPG). העיגולים המסומנים בשחור הינם עיירות נוצריות אשוריות שנפלו לידי דאעש. העיגול האדום הינה העיירה תל בראכ בה תקפו הכוחות הכורדים את דאעש.
מחוז אלחסכה בו התנהלו הקרבות בין דאעש לכוחות הכורדים (YPG). העיגולים המסומנים בשחור הינם עיירות נוצריות אשוריות שנפלו לידי דאעש. העיגול האדום הינה העיירה תל בראכ בה תקפו הכוחות הכורדים את דאעש.

עיקרי ההתפתחויות בעיראק

העיר מוצול
 • ארגון דאעש חושש מפני מתקפה צפויה לכיבושה מחדש של העיר מוצול, שעליה שבו והכריזו אישים אמריקאים, כי תתקיים באביב 2015 (על פי גירסה נוספת נדחתה ההתקפה לסתיו). פעילי דאעש במוצול החלו לאחרונה להיערך למתקפה שכזאת:
 • ב-27 בפברואר 2015 פוצץ דאעש את מסלול הנחיתה בנמל התעופה של העיר מוצול. כמו כן מלכדו פעילי דאעש את גשרי העירבאמצעות חומרי נפץ (אילאף, 27 בפברואר 2015).
 • דעאש מנסה לקנות את נאמנות התושבים המקומיים: נמסר, כי דאעש מחלק מענקים בשווי של 400$-800$ לתושבים עניים במוצול. בנוסף מחלקים פעילי הארגון מזון ומסייעים לאלה לנזקקים לטיפול רפואי (אלערבי אלג'דיד, 27 בפברואר 2015).
מחוז נינוא
 • מקור בעיר מוצול מסר, כי בימים האחרונים העביר פעילי דאעש את בני הערובה הנמצאים בכלא אלאחדאת', שבעיר נינוא, לסוריה. ההעברה בוצעה במכוניות אזרחיות. על פי הדיווחים 39 מבני הערובה הינם אזרחים הודים, שעבדו במוצול, בחברת שירותי הנדסה ואלקטרוניקה. ועשרים בני ערובה נוספים הם ממוצא אסיאתי, אפריקאי ואירופאי (אלערבי אלג'דיד, 27 בפברואר 2015).
מחוז אלאנבאר
 • ב-27 בפברואר 2015 פוצצה מכונית תופת במוצב של צבא עיראק בסמוך לגבול עם סעודיה. מכונית התופת מוגנה בחלקה הקדמי בלוחות מתכת להגנה מירי מנשק קל. את הפיגוע ביצע מחבל מתאבד, המכונה אבו עמר התוניסי (חשבון טוויטר המזוהה עם דאעש, 27 בפברואר 2015).
מחוז אלפראת (צפונית למחוז אלאנבאר)
 • ב-1 במרץ 2015 פרסם אתר המזוהה עם דאעש, מספר תמונות ממחוז אלפראת תחת הכותרת "סולידאריות של שבטי עיראק וסוריה עם מדינת הח'ליפות האסלאמית". בתמונות נראתה חלוקת מתנות ע"י דאעש לראשי השבטים באזור (אתר עצמאי המזוהה עם דאעש, 1 במרץ 2015). חלוקת המתנות נעשתה במסגרת מאמצי דאעש להגביר את נאמנות בני השבטים ולצרף לשורותיו בני שבטים נוספים במערב עיראק.

מימין: המתנות, שחולקו לראשי השבטים. משמאל נכבדים, אשר דאעש מעוניין להשיג את תמיכתם במחוז אלפראת  (אתר המזוהה עם דאעש, 1 במרץ 2015).
מימין: המתנות, שחולקו לראשי השבטים. משמאל נכבדים, אשר דאעש מעוניין להשיג את תמיכתם במחוז אלפראת  (אתר המזוהה עם דאעש, 1 במרץ 2015).

מחוז צלאח אלדין
 • ב-2 במרץ 2015 פתח צבא עיראק במתקפה לכיבוש מחדש של העיר תכרית, שמצפון לבגדאד, הלחימה התקיימה בסביבות העיר ונמסר, כי דאעש הוכה קשות (ערוץ אלערביה, 1 במרץ 2015; ערוץ פרנס 24, 2 במרץ 2015).
 • בעל חשבון טוויטר עיראקי, פרסם תמונה של קאסם סלימאני, מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה האיראניים, שנטען, כי היא צולמה באזור תכרית. סלימאני הגיע לאזור, לדבריו, כדי לנהל את ההגנה בעיר תכרית מפני מתקפת דאעש (חשבון טוויטר עיראקי, 28 בפברואר 2015).
 • ב-28 בפברואר 2015  על 11 הרוגים ועשרות פצועים, שנגרמו לאחת המליציות השיעיות  בעיר סאמראא', עליה מגנים צבא עיראק ומליציות שיעיות. זאת כתוצאה משלושה פיגועי התאבדות, שבוצעו באמצעות משאיות תופת (רוסיא אליום, 28 בפברואר 2015).

התנהלות המדינה האסלאמית

נחשפה זהותו של עורף הראשים הבריטי, שכונה ג'ון הג'האדיסט
 • עורף הראשים הבריטי, שכונה "ג'ון הג'האדיסט", זוהה כמחמד אמואזי, בן למשפחה לונדונית ממעמד הביניים ממוצא כוויתי. אמואזי הופיע בסרטונים של דאעש כשהוא עורף את ראשיהם של כמה מבני הערובה בעיקר עיתונאים מערביים.
 • מחמד אמואזי הוא בן 26, נולד בכווית והגיע לבריטניה בשנת 1994. בשנת 2009 סיים לימודיו באוניברסיטת ווסטמינסטר (BBC, 26 בפברואר 2015). הוא היה חבר בקבוצה מלוכדת של ג'האדיסטים שהתגבשה בעת לימודיו בבית הספר התיכון. חלק מחברי הקבוצה עברו אימונים בסומליה. על פי מידע שנחשף אודותיו עולה, כי מחמד אמואזי היה חבר בהתארגנות, שבראשה עמדו שני חשודים במעורבות בפיגוע בשגרירות ארה"ב בקניה וטנזניה בשנת 1998. מחמד אמואזי ניסה בשנת 2013 להגיע לכווית אולם הכוויתים מנעו את כניסתו. זמן קצר לאחר מכן הוא נסע לתורכיה. כעבור ארבעה חודשים דיווחה המשטרה למשפחתו שהוא חצה את הגבול והצטרף לדאעש  (טלגרף, 1 במרץ 2015).
הרס שרידים היסטוריים ע"י דאעש
 • ארגון המדינה האסלאמית החל לאחרונה במבצע הרס חסר תקדים של שרידים מההיסטוריה העתיקה באזורים בהם הוא שולט בצפון עיראק ובצפון מזרח סוריה. במסגרת זאת פרסם הארגון סרט המראה כיצד פעיליו נכנסים למוזיאון בעיר מוצול ומרסקים בפטישים פסלים, שנמצאו בחפירות ארכיאולוגיות מתקופת האימפריה האשורית. בין השרידים ההיסטוריים, שנהרסו גם ארמון סנחריב . כמו כן שרפו פעילי דאעש את הספרייה של מוצול בה היו אלפי ספרי היסטוריה וכתבי יד (www.taraf.com.tr, 25 בפברואר 2015). בסוריה הרסו פעילי דאעש כנסיות ושדדו ספרי יד עתיקים של העדה האשורית.

בשני העשורים האחרונים, בעקבות עליית כוחם של אלקאעדה וארגונים סלפים-ג'האדיסטים נוספים, נחשפה פעילות הרס קברים וניפוץ פסלים מוסלמים ושאינם מוסלמים במקומות שונים בעולם. כך, למשל, נהרס פסל ענק של בודהה בבאמיאן, שבאפגניסטן ע"י הטאליבאן ב-2001 (הקבר שוקם רק לאחר כעשור), ב-2012 נהרסו מוסדות תרבות מוסלמים בטימבוקטו, בירת מאלי שבאפריקה ע"י ארגון אנצאר דין; ונהרסו קברי קדושים (בעיקר צופים) בלוב ע"י אסלאמיסטים קיצונים ב-2012 (לא הרחק מטריפולי הבירה ובמצראתה).דאעש ממשיך במסורת זו של הריסת קברים וניתוץ פסלים. הדבר בלט בכיבושיו בעיראק בקיץ 2014. במסגרת זאת נהרסו על ידו קבר יונה הנביא, קבר הנביא דניאל שניהם באזור מוצול, קבר השיח' הצופי אלשיח' אבראהים במחוז נינוא. כמו כן נותצו על ידו פסלים עתיקים בעיראק ואוצרות תרבות מראשית הציוויליזציה האנושית, עתה ממשיך בכך דאעש, ביתר שאת. יצוין, כי זוהי אינה תופעה חדשה וכי יש לתופעה שורשים היסטוריים אסלאמיים, המיוחסים לאמירה של הנביא מחמד.

 

מקורות המימון של דאעש
 •  לדברי שר החקלאות העיראקי פעילי המדינה האסלאמית גנבו מיליארדי דולרים מהבנקים החקלאיים במחוזות אותם כבשו  נינוא, צלאח אלדין אלאנבאר דיאלא וכרכוכ.  כמו כן, נמסר כי דאעש גנב גם כלי רכב חקלאיים ואת תכולת המחסנים החקלאיים במחוזות אלה (אלערבי אלג'דיד, 26 בפברואר 2015).
 • בהתייחס למצבו הכספי של דאעש בשימוע, שנערך בפני ועדת הכוחות המזוינים בסינט, אמר James Clopper, מנהל סוכנות המודיעין הלאומי (DNI),  כי לאחרונה עומד דאעש בפני בעיה כספית. לדבריו נאלץ דאעש לאחרונה לקצץ במשכורות פעיליו (וולסטריט ג'ורנל, 26 בפברואר 2015).

דאעש נחשב לארגון עשיר, שהשתלט במהלך כיבושיו על תשתיות ממלכתיות בעיראק ובסוריה כולל שדות נפט. בנוסף לכך, ברשות דאעש מקורות הכנסה נוספים, כגון: פשיעה למיניה (סחיטה, קבלת כופר עבור שחרור חטופים, סחר בעתיקות), קבלת תרומות וגביית מסים מהאוכלוסייה שבשליטתו. רווחיו של הארגון נאמדו עד לאחרונה בכמה מיליוני דולרים ליום. בעקבות התקיפות האוויריות של ארה"ב ומדינות הקואליציה על תשתיות הנפט נפגעו יכולותיו של הארגון לזקק ולשווק תוצרי נפט והדבר הקטין באופן משמעותי את הכנסותיו מייצוא הדלקים. עם זאת נותר עדיין דאעש ארגון טרור עשיר (בהשוואה לארגוני טרור אחרים), שביכולתו להקצות משאבים לצרכי לחימה, התעצמות צבאית, קיום הממשל באזורי המדינה האסלאמית וסיוע לארגוני טרור הנשבעים לו אמונים.


הוראות להכנה ביתית של מטענים
 • ב-1 במרץ 2015 שיתף בעל חשבון טוויטר המזוהה עם דאעש, סרטון יוטיוב תחת הכותרת "הגדוד האוזבקי באלשאם (סוריה) – ללימוד ייצור חומרי נפץ". בסרטון מודגמים שלבי הכנת מטענים מאולתרים בבית, שנועדו לפגוע בכוחות ובכלי רכב (חשבון טוויטר המזוהה עם דאעש; יוטיוב, 1 במרץ 2015).

מימין: הסרטון שהופץ. משמאל: שלבים בהכנת מטענים (חשבון טוויטר המזוהה עם דאעש; יוטיוב, 1 במרץ 2015).
מימין: הסרטון שהופץ. משמאל: שלבים בהכנת מטענים  (חשבון טוויטר המזוהה עם דאעש; יוטיוב, 1 במרץ 2015).

קריאה להתגייסות בעלי מקצוע לשורות דאעש
 • ב-28 בפברואר 2015 פרסם בעל חשבון טוויטר מודעת "דרושים" בשם דאעש לפיה זקוקה המדינה האסלאמית ללוחמים ולמומחים בכל תחומי ההנדסה, הרפואה ומקצועות נוספים.למתקבליםהובטח שכר חודשי ומגורים מכובדים. כותב המודעה ביקש מבעלי חשבונות הטוויטר להפיץ אותה (חשבון טוויטר המזוהה עם דאעש, 28 בפברואר 2015).
יישום ברוטאלי של חוקי השריעה
 • ארגון דאעש ממשיך ליישם את חוקי השריעה באופן ברוטאלי באזורים, שבשליטתו:
 • ב-27 בפברואר 2015 פורסמו תמונות המציגות הושלכה מגג בניין של גבר, שהואשם במעשה סדום. לאחר מכן הושלכו אבנים לעבר גופתו על-ידי הצופים (אתר שיתוף קבצים, 27 ו-28 בפברואר 2015).
 • ב-28 בפברואר 2015 פורסמו תמונות בהן נראית כריתת יד ימין של שני גברים, שהואשמו בגניבה, במחוז נינוא, שבצפון מערב עיראק. כריתת היד בוצעה על-ידי פעילי דאעש בנוכחות קהל רב (חשבון טוויטר המזוהה עם דאעש; אתר שיתוף קבצים, 28 בפברואר 2015).

מימין: השלכת גבר, שהואשם במעשה סדום מגג בניין (אתר שיתוף קבצים, 27 בפברואר 2015). משמאל: כריתת ידו של מואשם בגניבה (חשבון טוויטר המזוהה עם דאעש; אתר שיתוף קבצים, 28 בפברואר 2015).
מימין: השלכת גבר, שהואשם במעשה סדום מגג בניין  (אתר שיתוף קבצים, 27 בפברואר 2015). משמאל: כריתת ידו של מואשם בגניבה (חשבון טוויטר המזוהה עם דאעש; אתר שיתוף קבצים, 28 בפברואר 2015).

מצרים וחצי האי סיני

פעילות סיכול ומנע של כוחות הביטחון המצריים
 • כוחות הביטחון המצריים ביצעו שורה של פעולות סיכול ומנע בחצי האי סיני כולל תקיפות מסוקים מהאוויר נגד יעדי דאעש בצפון חצי האי (סקיי ניוז, 1 במרץ 2015). מקורות ביטחוניים מסרו, כי במהלך הפעילות נהרגו כמה עשרות פעילי ג'האד, כמה פעילים נעצרו, נהרס ציוד ונמצאו אמצעי לחימה של הארגון (אליום אלסאבע, 26 בפברואר 2015).
 • באלשיח' זויד נמצאה גופתו של אבראהים עואד אבו ריאש, ראש מחלקת המים, אשר נורה בראשו. מהחקירה עלה, כי מאחורי הרצח עומד ארגון תומכי ירושלים (קרי, שלוחת דאעש בסיני) וכי הרצח בוצע ארבעה ימים לאחר שנחטף (אליום אלסבע, 1 במרץ 2015). פעילי טרור רכובים על גבי ג'יפים הגיעו לכפרים שונים באזור אלשיח' זויד והחלו לירות באוויר. עדי ראייה מסרו, כי הפעילים הניפו דגלי דאעש (אליום אלסבאבע, 27 בפברואר 2015).

פעילות סיכול ומנע

הקמת כוח משימה ללחימה בטרור
 • מיקל מקקואל (Michael McCaul) ראש הועדה לביטחון המולדת של ארה"ב, הודיע על הקמת ועדה בשם "כוח משימה דו מפלגתי ללחימה בטרור ויציאת לוחמים זרים". הועדה תורכב מחמישה נציגים רפובליקנים ושלושה נציגים דמוקרטיים. מטרת הועדה הינה לעקוב אחר מאמצי הממשלה למנוע מ"הקיצוניות האלימה" (קרי, האסלאם הרדיקאלי) לחדור לתחומי ארה"ב ואת מעבר "הלוחמים הזרים" בין המדינות. חברי הועדה יקיימו פגישות עם סוכנויות ממשל, בכירים, מומחים כדי להגיע לפתרונות ולנסח המלצות לחקיקת חוקים, שימגרו את האיום (אתר מחלקת המדינה של ארה"ב, 25 בפברואר 2015).
התבטאות מתאם הקואליציה הבינלאומית בעניין הלוחמים הזרים
 •  ג'ון אלן, מתאם הקואליציה הבינלאומית נגד דאעש אמר, כי יש להתייחס ללוחמים הזרים שיצאו לסוריה ועיראק כאל איום לאומי ביטחוני. שכן לדבריו, הם עלולים לבצע פיגועים כפי שבוצעו בפריס, סידני, בריסל, אוטבה וקופנהגן. לדבריו יש לפתח יכולות להגיע אל כל אותם אלפי צעירים וצעירות, שינסו לבצע פיגועים עם שובם למדינותיהם. ג'ון אלן ציין, כי לאחרונה מתחילות המדינות חברות הקואליציה להערך לפעולות מתואמות ומתוכננות יותר הנדרשות כדי לתת מענה לאיום הלוחמים הזרים. הוא ציין, כי עד כה יותר מ-12 מדינות שינו את החקיקה שלהן ואת העונשים כדי להקשות על הלוחמים לצאת להלחם בסוריה ובעיראק. אולם, למרות ההגבלות, שהוטלו על הלוחמים הזרים הם ממשיכים להגיע ועל כן יש להמשיך לשתף פעולה בגבולות ובתהליכי המכס ולקדם שיתוף פעולה בינלאומי רב יותר (אתר מחלקת המדינה של ארה"ב, 2 במרץ 2015).
חוק חדש באוסטריה בעניין מימון מוסדות אסלאמיים

 הפרלמנט של אוסטריה העביר חקיקה האוסרת מימון זר של ארגונים אסלאמיים בניסיון להגביל את התפשטות האסלאם הקיצוני. במסגרת החוק נאסר על מימון ממקורות חוץ של אימאמים ומסגדים כולל ממדינות מוסלמיות דוגמת סעודיה ותורכיה.  כמו כן במסגרת החוק יהיה על 450 הארגונים האסלאמיים באוסטריה להציג "גישה חיובית כלפי החברה והמדינה" כדי שיוכלו להמשיך לקבל אישור רשמי לפעילותם. לדברי יוזמי החקיקה אמור החוק למנוע ממדינות וארגונים להשפיע על המוסלמים באוסטריה באמצעות מימונם (ניוזוויק, 1 במרץ 2015).

צעירה בבריטניה הואשמה במימון טרור
 • בבריטניה הורשעה חנא ח'אן, בריטית בת 23, ב"מימון פעילות טרור". הצעירה שלחה לבן זוגה, הנמצא בסוריה ונלחם לצד ארגוני הג'האד העולמי, סכום של 1,000 ליש"ט. לדברי התביעה היא תמכה כלכלית בבן זוגה למרות שידעה, כי הוא הצטרף לארגון ג'האד (Evening Standard, 23 בפברואר 2015).

מעצר שלושה צעירים בברוקלין

 • סוכני ה-FBIעצרו שלושה תושבי ברוקלין בחשד לניסיון להעביר סיוע חומרי לדאעש . שניים מהעצורים בן 24 ובן 19 תכננו להגיע לסוריה להצטרף לשורות דאעש. העצור השלישי אזרח ארה"ב ממוצא אוזבקי,  בן 30 נעצר בחשד, שהפעיל רשת של תומכים מקומיים לסיוע למימון נסיעתם של השניים. השניים רכשו כרטיסי נסיעה לתורכיה בפברואר ובמרץ ונעצרו טרם מימשו את הנסיעה (26 בפברואר 2015,  Time.com).  

המערכה התודעתית, שמנהל לדאעש

קלטת המצדיקה את שריפת הטייס הירדני
 • לאחרונה פרסם מוסד התעמולה של דאעש (אלאעתצאם) קלטת בה ניתנים הסברים לשריפת הטייס הירדני (כנראה כמענה לביקורת, שנמתחה על דאעש). לדברי הדובר בקלטת המדובר ב"גמול לגיטימי על הפשע". לטענת הדובר בקלטת גם הח'ליפים הראשונים באסלאם נהגו לשרוף את אויביהם ולפיכך הדבר לגיטימי. הדובר מדגיש, כי השריפה הייתה על פי עקרון נקמת הדם, שכן הטייס הגיע אליהם וטס בשמי המדינה כדי להרוג בהם (פורום אלמנבר אלאעלאמי אלג'האדי, 25 בפברואר 2015).  
פרסום שבועת אמונים של פעילי ג'יש אלמהאג'ירין ואלאנצאר
 • ארגון דאעש פרסם תמונות בהן מתועדת לדבריהם שבועת אמונים לדאעש של כמה עשרות פעילים במסגרת צבאית בשם ג'יש אלמהאג'רין ואלאנצאר במחוז חלב, חלק מהפעילים הללו הינם ממוצא קווקאזי (2 במרץ 2015,  אתר השיתוף http://justpaste.it ).

"צבא המהגרים והמסייעים" (ג'יש אלמהאג'רין ואלאנצאר), הינה מסגרת צבאית אסלאמית ג'האדיסטית, שה"גרעין הקשה" שלה מורכב מלוחמים צ'צ'נים וקוקזים. מסגרת זו מזוהה כיום עם ג'בהת אלנצרה,  שלוחת אלקאעדה בסוריה. בקרב הפעילים הצ'צ'נים ישנם כאלה, שהשתתפו במרד נגד רוסיה בשנות התשעים של המאה הקודמת, בעלי מוטיבציה גבוהה וניסיון קרבי. כמה מהפעילים הצ'צ'נים, שהצטרפו ל"צבא המהגרים והמסייעים", הגיעו לדרגות פיקוד בכירות וכמה מפקדים בכירים אף נהרגו בקרבות. בראש המסגרת הצבאית הזאת, על גלגוליה השונים (מאז הקמתה במרץ 2012), עמד פעיל בכיר מצ'צ'ניה המכונה עמר הצ'צ'ני, עד לעריקתו ממנה אל שורות ארגון המדינה האסלאמית בתחילת 2014. כנראה שהמדובר בהמשך התופעה של עריקת פעילים ממסגרת זאת לשורות דאעש.

 

איומים על מפעילי רשת טוויטר
 • תומכי דאעש איימו על חייהם של מפעילי רשת טוויטר ובמיוחד על חייו של אחד ממיסדי הרשת החברתית .Jeck Dorseyזאת, מאחר שהרשת חוסמת לדבריהם חשבונות של מעורבים בארגון דאעש. בפוסט בשפה הערבית, שהועלה באתר שיתוף קבצים, נאמר, כי המלחמה הוירטואלית, שמנהלת רשת טוויטר נגד דאעש, תוביל למלחמה אמיתית נגדה. הם איימו, כי  מפעילי טוויטר "הפכו למטרה לחיילי הח'ליפות ותומכיהם". יצוין, כי על פי תנאי טוויטר חל איסור להעלות פוסטים המכילים איומים ישירים באלימות. לפיכך החברה הלכה בעקבות יוטיוב וסגרה, בסיוע של יחידת הלוחמה בטרור באינטרנט של בריטניה, חשבונות טוויטר הקשורים ישירות לדאעש. (גרדיאן, 2 במרץ 2015).

האיום נגד מפעילי טוויטר (http://justpaste.it/jot6, 2 במרץ 2015)
האיום נגד מפעילי טוויטר  (2 במרץ 2015,  http://justpaste.it/jot6)

דאעש עושה שימוש מתוחכם באינטרנט, ובפרט ברשתות החברתיות, להעברת מסרים ממוקדים לקהלי יעד ספציפיים. קהלי יעד חשובים בראיית דאעש הינן מדינות המערב וקהילות מוסלמיות במדינות המערב. חומרי התקשורת, שמפיץ דאעש באופן אינטנסיבי לקהל יעד זה, מכוונים להרתיע את מדינות המערב מפני תקיפת דאעש; להעצים את כוחו; לעורר פחד ואימה בקרב דעת הקהל במערב; להפיץ את האידיאולוגיה הג'האדיסטית של דאעש בקרב קהילות מוסלמיות במערב; לעודד מתנדבים בקרב קהילות המוסלמים במערב להתגייס לשורות דאעש ולבצע פיגועים במדינות האם שלהם. עד כה נחלה האסטרטגיה התקשורתית של דאעש הצלחה רבה. חסימת דאעש בטוויטר וברשתות חברתיות נוספות פוגעת ביכולותיו התקשורתית של הארגון ומכאן האיום וניסיונות ההפחדה נגד מפעילי טוויטר.

 

אתר רשמי חדש של דאעש
 • ב-28 בפברואר 2015 פורסם בפורום ג'האדיסטי, כי עלה לרשת אתר חדש של דאעש תחת הכתובת http://www.is-tube.cf.לאתר הועלו סרטונים רבים של דאעש והוא מחולק למדורים על-פי מוסד ההסברה, שהפיק אותם. האתר כולל דיווחים מצולמים מהמחוזות השונים של דאעש (לפי שעה לא הוכנסו תכנים בכל המחוזות ונראה שהאתר עדיין בתהליך בנייה). כמו כן מופיעים באתר קטעי שמע מדבריו של מנהיג דאעש אבו בכר אלבע'דאדי, שידורי רדיו ומבזקים (פורום ג'האדיסטי; אתר רשמי של פרסומי דאעש, 28 בפברואר 2015).

האתר החדש של דאעש , ארגון טרור, שמשקיע מאמץ רב בפיתוח מכונת התעמולה שלו.
האתר החדש של דאעש , ארגון טרור, שמשקיע מאמץ רב בפיתוח מכונת התעמולה שלו.

[1]הפרסום השבועי "מבט לג'האד העולמי" עוקב אחר ההתפתחויות בקרב דאעש וארגוני הג'האד העולמי בסוריה ובעיראק, ובמזרח התיכון בכלל. הפרסום עוקב גם אחר פעילות טרוריסטית ברחבי העולם, שמקורה בארגוני הג'האד העולמי הפועלים במזרח התיכון.