בתום כארבעה חודשי לחימה נחל דאעש מפלה במערכה בעיר הכורדית קובאנה (עין אלערב), שבצפון סוריה. זוהי המכה הקשה ביותר, שספג דאעש מאז תחילת המערכה של ארה”ב והקואליציה נגדו.


הריסות העיר קובאנה (עין אלערב) בתום כארבעה חודשי לחימה (דף הטוויטר עין אלערב, 2 בפברואר 2014)
הריסות העיר קובאנה (עין אלערב) בתום כארבעה חודשי לחימה (דף הטוויטר עין אלערב, 2 בפברואר 2014)

כללי

1.    ב-30 בינואר 2015 פרסם דאעש סרטון וידאו בו הודה לראשונה, כי אנשיו נסוגו מהעיר קובאנה (עין אלערב), שבצפון סוריה, וכי השליטה בה חזרה לידי הכוחות הכורדים. בקלטת הודו שני פעילי דאעש, שנלחמו בעיר קובאנה נגד הכוחות הכורדים, כי אנשיהם נסוגו מהעיר. שניהם טענו (מטעמים תעמולתיים), כי אין המדובר בהפסד בקרב אלא בנסיגה, אשר בוצעה בשל תקיפות כוחות הקואליציה מהאוויר )סוכנות הידיעות אעמאק, 31 בינואר 2015). על פי דיווחים בתקשורת החל דאעש לסגת מעשרות כפרים במרחב הכפרי של קובאנה, אותם כבש בקיץ 2014. התקיפות מהאוויר של הקואליציה על יעדי דאעש במרחב זה עודם נמשכים.

2.    ההתקפה של דאעש על מרחב העיר הכורדית קובאנה החלה באמצע ספטמבר 2014. לשם כיבושה של העיר ריכז דאעש כח, שנאמד בכמה אלפי לוחמים, אשר הסתייעו בטנקים ובארטילריה. בשלב הראשון כבש דאעש את האזור הכפרי שבסביבת העיר. בשלב השני (7 באוקטובר 2014) הצליח כוח דאעש להיכנס לעיר קובאנה ולהשתלט על פאתיה המזרחיים והדרומיים. בשלושת החודשים שחלפו מאז התפתחה בעיר קובאנה לחימה עזה במהלכה נתקל דאעש בהתנגדות עיקשתשל הכוחות הכורדים (YPG), שניהלו נגד דאעש קרבות רחוב בסיוע אווירי ולוגיסטי של ארה"ב והקואליציה.

פעיל דאעש, שהופיע בקלטת הוידאו והודה, כי דאעש נסוג מקובאנה )סוכנות הידיעות אעמאק, 31 בינואר 2015).
פעיל דאעש, שהופיע בקלטת הוידאו והודה, כי דאעש נסוג מקובאנה )סוכנות הידיעות אעמאק, 31 בינואר 2015).

3.    זוהי המפלה הקשה ביותר, שנחל דאעש מאז החלו כוחות הקואליציה הבינלאומית בהנהגת ארה"ב במערכה עליה הכריז הנשיא אובאמה(10 בספטמבר 2014). הגם שמערך התעמולה של דאעש מנסה להמעיט בערכה. הסיבה העיקרית למפלה הינה, להערכתנו, הקושי של דאעש להלחם לאורך זמן בשטח בנוי מול כוח כורדי מיומן, חדור מוטיבציה, המכיר היטב את השטח ונחוש להגן עליו. גם לתקיפות האינטנסיביות מהאוויר של ארה"ב והקואליציה הייתה תרומה רבה למפלה של דאעש אולם, להערכתנו, הטענה של דאעש, כי ההתקפות הללו הן אלו שהביאו למפלתו בקובאנה אינה נכונה והיא נועדה להמעיט מערכם של הכוחות הכורדים ולתרץ את מפלתו. במקביל הקפידה מערכת התעמולה המשומנת של דאעש לשמור על פרופיל נמוך באשר למפלה בקובאנה ולהסיט את תשומת הלב לעניינים השוטפים (ההוצאה להורג של החטופים היפנים ושריפת הטייס הירדני).

4.    במהלך חודשי הלחימה הפכה קובאנה לסמל ולפיכך כשלון דאעש, אשר טיפח דימוי של ארגון בלתי מנוצח, מהווה פגיעה יוקרתית עבורו. מעבר לכך עשויות להיות לכישלונו של דאעש בקובאנה המשמעויות הבאות:

א. נכשל ניסיונו של דאעש ליצור רצף שלטוני לאורך קטע נרחב של מאות ק"מ לאורך הגבול הסורי-תורכי,שבו נמצאים שלושה מעברים בינלאומיים (ראו מפה): תל אלאביצ' (בשליטת דאעש), ג'ראבלוס (בשליטת דאעש) וקובאנה, מעבר גבול המצוי בין שניהם (עתה בשליטת הכוחות הכורדים). מנגד, הניצחון עשוי להקל על הכוחות הכורדים (YPG) לשמר את הקשר שלהם עם הכורדים בתורכיה (PKK) ויתכן גם עם כוחות הפשמרגה בעיראק (הגם שצפוי כי השלטונות התורכים יערימו קשיים בפני קשר זה).

מעברי הגבול הבינלאומיים בין תורכיה לסוריה (ממזרח למערב)
מעברי הגבול הבינלאומיים בין תורכיה לסוריה (ממזרח למערב): קאמישלי, ראס אלעין, תל אביצ', עין אלערב, ג'ראבלס, באב אלסלאמה, באב אלהוא וכסב (assafir.com) מעברי תל אביצ' וג'ראבלוס (שעליהם שולט דאעש) ומעבר קובאנה / עין אלערב (עתה בשליטת הכורדים) מסומנים באדום.

ב. הניצחון בקובאנה מהווה הישג מעשי ומוראלי לכוחות הכורדים בסוריה (YPG). הישג זה עשוי לעודד את שאיפותיהם הספרטיסטיות של הכורדים, המתגוררים בעיקר בצפון סוריה ובמזרחה, ולחזק בקרבם את המגמות להקמת "כורדיסטאן הסורית" האוטונומית. ההישג גם צפוי להעלות את המורל בקרב הכורדים בעיראק הנלחמים בדאעש. על רקע זה צפוי, כי יוחרפו העימותים בין ה-YPGלדאעש, באזורי הממשק, שבין אזורי שליטת המדינה האסלאמית לבין אזורי השלטון המקומי הכורדי שבצפון סוריה ובמזרחה (דאעש, מן הסתם, יחתור לנקום בכורדים על התבוסה, שנחל בקובאנה, ויתכן גם שינסה לכבוש פעם נוספת את קובאנה).

ג. הכישלון שנחל דאעש בקובאנה, עלול להערכתנו להקרין על אזורי עימות אחרים בסוריה ובעיראק שם הצליחו כוחות הקואליציה מאז תחילת המערכה לבלום את תנופת ההתקפות של דאעש. סיום המערכה בקובאנה יאפשר לחילות האוויר של ארה"ב ושאר מדינות הקואליציה להסיט מאמץ למוקדי אחרים של לחימה ושליטה של דאעש בסוריה. סביר להניח כי אויביו הרבים של דאעש בסוריה ובעיראק ישאבו עידוד מהמפלה בקובאנה וינסו לזכות בהישגים טריטוריאליים במוקדי לחימה אחרים. מנגד, ינסה דאעש להערכתנו לרכז מאמץ במקומות אותם הוא יזהה כ"נקודת תורפה" של אויביו על מנת לשקם את יוקרתו שנפגעה ולזכות בהישג, שיאפיל על המפלה בקובאנה (לדאעש יש עתה כוחות זמינים לפעולה בעקבות הנסיגה מקובאנה).

5.    לקח חשוב, מכישלונו של דאעש במערכה בקובאנה, הינו שהתקפות מהאוויר, אינטנסיביות כאשר תהיינה, אין בהם די כדי להכריע את המערכה[1]. במקרה של קובאנה השילוב של יכולת לחימה גבוהה ונחישות של הכוח הכורדי, שהגן על העיר, עם הסיוע האווירי והלוגיסטי של הקואליציה,הוא זה שהביא למפלה הראשונה מסוגה של דאעש (בניגוד להצלחות אחרות דאעש ובכלל זה המשך זרימת הפעילים ממדינות המערב והפיגועים במדינות המערב). לקח זה בדבר הצורך בכוח קרקעי מיומן ישים להערכתנו גם לאזורים אחרים בסוריה ובעיראק, שבהם נלחמת הקואליציה הבינלאומית נגד דאעש.


6.    על השתלשלות המערכה בקובאנה ותוצאותיה ראו נספח.

[1]כוחות הקואליציה, בראשות ארה"ב, ביצעו למעלה משש מאות תקיפות אוויריות באזור קובאנה על חשבון תקיפת מטרות במקומות אחרים בסוריה. התקיפות האוויריות התמקדו בפגיעה בצירי אספקה של דאעש, אמצעי לחימה, כלי רכב ופעילים. הם אכן פגעו בדאעש והקשו עליו את הלחימה אך לא היו הסיבה למפלתו. בוודאי לא היחידה.