חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (20-14 בינואר 2015)

עצרת מחאה נגד צרפת (

עצרת מחאה נגד צרפת ("תמיכה בנביא מחמד") במתחם הר הבית בהנהגת חמאס

עצרת מחאה נגד צרפת (

עצרת מחאה נגד צרפת ("תמיכה בנביא מחמד") במתחם הר הבית בהנהגת חמאס

תפילת יום שישי המונית מול מעבר רפיח (דף הפייסבוק של משרד הפנים בעזה, 16 בינואר 2015).

תפילת יום שישי המונית מול מעבר רפיח (דף הפייסבוק של משרד הפנים בעזה, 16 בינואר 2015).

נקודות ההרשמה של חמאס למחנות הנוער (17 בינואר 2015, דף הפייסבוק PALINFO).

נקודות ההרשמה של חמאס למחנות הנוער (17 בינואר 2015, דף הפייסבוק PALINFO).

נקודות ההרשמה של חמאס למחנות הנוער (17 בינואר 2015, דף הפייסבוק PALINFO).

נקודות ההרשמה של חמאס למחנות הנוער (17 בינואר 2015, דף הפייסבוק PALINFO).

כתובת נאצה נגד צרפת לאורך גדר מרכז התרבות הצרפתי בעזה (קדס נט, 17 בינואר 2015).

כתובת נאצה נגד צרפת לאורך גדר מרכז התרבות הצרפתי בעזה (קדס נט, 17 בינואר 2015).

ההכרזה הרשמית של מחלקת המדינה של ארה

ההכרזה הרשמית של מחלקת המדינה של ארה"ב (אתר מחלקת המדינה של ארה"ב, 14 בינואר 2015)

תקיפת המשלחת הקנדית בראמאללה (מען, 18 בינואר 2015)

תקיפת המשלחת הקנדית בראמאללה (מען, 18 בינואר 2015)

הכרוז, שהופץ במחנה הפליטים בלאטה, כביכול מטעם סניף פלסטין של דאעש

הכרוז, שהופץ במחנה הפליטים בלאטה, כביכול מטעם סניף פלסטין של דאעש

 • בדרום ישראל נשמר השקט. ביהודה, שומרון וירושלים נמשכו אירועי האלימות והטרור, אף כי בעצימות נמוכה יחסית לעבר. על פי דו"ח  שירות הביטחון הכללי, חלה במהלך חודש דצמבר 2014 ירידה במספר הפיגועים, שבוצעו ביהודה, שומרון וירושלים, יחסית לחודש נובמבר.
 • השבוע הודיעה פאטו בנסודה, התובעת הכללית של בית הדין הבינלאומי בהאג, על החלטתה לפתוח בבדיקה מקדימה בנושא המצב ב"פלסטין", שנועדה לבחון האם קיימת עילה לפתוח בחקירה של בית הדין. הרשות הפלסטינית וחמאס הגיבו בסיפוק והבהירו, כי "ישתפו פעולה" עם החקירה. לדברי דובר חמאס, מוכן ארגונו להגיש אלפי מסמכים ודו"חות "המוכיחים", כי ישראל ביצעה "פשעים נוראיים" נגד רצועת עזה.
 • ב-18 בינואר 2015 הותקפה שיירה של פעילי חזבאללה בצפון רמת הגולן. שישה פעילי חזבאללה נהרגו וביניהם ג'האד מע'ניה, בנו של בכיר חזבאללה, עמאד מע'ניה שמצא מותו בדמשק (2008). כמו כן נהרג מחמד עלי אללה דאדי, מפקד בכיר במשמרות המהפכה האיראניים. על פי דיווחי התקשורת נהרגו בתקיפה חמישה איראניים נוספים (אין לנו אימות לכך ולא ידועים שמותיהם). התקיפה יוחסה ע"י התקשורת הזרה לישראל הגם שמדינת ישראל נמנעה מכל התייחסות רשמית לאירוע.
ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל
 • השבוע לא אותרו נפילות רקטות ופצצות מרגמה בשטח ישראל.

ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל

סיכום פיגועים חודש דצמבר
 • במהלך חודש דצמבר 2014 חלה ירידה במספר הפיגועים, שבוצעו ביהודה, שומרון וירושלים בהשוואה למספר הפגועים בחודש נובמבר 2014. סה"כ בוצעו במהלך דצמבר 2014 159 פיגועים (לעומת  212 פיגועים בנובמבר 2014). להלן מספר מאפיינים (אתר שירות הביטחון הכללי):
 • חלוקה אזורית– 133 פיגועים בוצעו ביהודה ושומרון (לעומת 166 בחודש נובמבר) 26 פיגועים בוצעו בירושלים (לעומת 46 בחודש נובמבר).
 • מתווה הפיגועים– רוב פיגועים היו במתווה של השלכת בקבוקי תבערה (127 אירועים 24 מהם בירושלים). כמו כן בוצעו 25 פיגועים במתווה של הנחת מטען, שלושה פיגועי דקירה (אחד מהם בירושלים), שני פיגועי ירי נשק קל, שני פיגועי תקיפה באמצעות חומצה (אחד מהם בירושלים)[3] .
 • נפגעים– במהלך החודש נפצעו תשעה ישראלים (שישה אזרחים ושלושה אנשי כוחות הביטחון). חמישה נפצעו בפיגועי דקירה, שניים בפיגוע השלכת בקבוקי תבערה ואדם אחד בתקיפה באמצעות חומצה.
אירועי אלימות במסגרת "ההתנגדות העממית"
 • הפגנות יום השישי, שהתנהלו במוקדי החיכוך ה"מסורתיים" עמדו השבוע בסימן מחאות נגד צרפת ("תמיכה בנביא מחמד") על רקע פרסום הקריקטורות בעיתון הסאטירי הצרפתי שרלי הבדו. בהפגנות נשמעו גם קריאות בגנות אבו מאזן על שהשתתף במצעד המחאה בפריס. עצרת תמיכה בולטת התקיימה במתחם הר הבית, בהנהגת חמאס (פלסטין אלאן, 16 בינואר 2015; דף הפייסבוק PALDF, 16 בינואר 2015).
 • השבוע נמשכה הפעילות האלימה ביהודה, שומרון וירושלים, שהתבטאה בעיקר בהשלכת מטענים, בקבוקי תבערה ויידויי אבנים. כמו כן, בוצע ירי לעבר כוח צה"ל. להלן אירועים בולטים:
 • ב-18 בינואר 2015 הושלך מטען צינור מכלי רכב חולף לעבר שער הישוב נווה צוף (כביש חוצה בנימין). המטען התפוצץ בשטח פתוח. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק (סוכנות תצפית, 18 בינואר 2015).
 • ב-17 בינואר 2015 התפוצץ מטען צינור, שהושלך מכיוון ג'ילזון בשער הישוב בית אל. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק (סוכנות תצפית, 17 בינואר 2015).
 • ב-14 בינואר 2015 בוצע ירי לעבר כוח הנדסה, שטיפל בצמיג בוער סמוך לישוב חלמיש. לא היו נפגעים. בסריקות באזור נמצאו שבעה קליעים ומחסנית וכן עקבות שהובילו לכפר עאבוד.
 • ב-14 בינואר 2015 הושלכו בקבוקי תבערה לעבר אוטובוס בכביש חוצה בנימין. בקבוק אחד פגע באוטובוס והתפוצץ. לא היו נפגעים. נגרם נזק קל (סוכנות תצפית, 14 בינואר 2015).
המצב בעברים
מעבר רפיח
 • במהלך רוב השבוע מעבר רפיח המשיך להיות סגור. מאות מתושבי רצועת עזה נענו לקריאת חמאס וערכו את תפילת יום השישי באזור המעבר. המפגינים קראו למצרים לפתוח אותו (ערוץ אלקדס, 16 בינואר 2015). ב-20  בינואר 2015 פתחו השלטונות המצריים את המעבר לשלושה ימים, למעבר הגיעו פלסטינים רבים, שביקשו לצאת ובמקום נוצרה צפיפות רבה (20 בינואר 2015,  דף הפייסבוק PALINFO; משרד הפנים הפלסטיני, 20 בינואר 2015).
מעבר ארז
 • נאצר סראג'ראש הוועדה האזרחית ברצועת עזה, אמר, כי המשבר, שנוצר במעבר ארז עומד להגיע לפתרונו בזמן הקרוב[4] בציינו, כי מושקעים מאמצים רבים לפתיחתו מחדש. מאוחר יותר הודיע נט'מי מהנא, ראש מנהלת המעברים מטעם הרשות הפלסטינית, כי המשבר במעבר ארז הסתיים. לדבריו הנושא הוסדר עם חמאס, אשר אנשיה פינו את העמדה אותה הציבו בקרבת מעבר ארז (פלסטין אליום, 13 בינואר 2015).
מעבר כרם שלום
 • מספר סוחרי מלט ברצועה הפגינו ב-18 בינואר 2015 בצד הפלסטיני של מעבר כרם שלום. הם מחו על כך, שלטענתם מתקיימת חלוקה בלתי צודקת של המלט המוכנס לרצועה במסגרת מנגנון הפיקוח. המפגינים פונו על ידי מנגנוני הביטחון של חמאס (סוא, 18 בינואר 2015).
שיקום רצועת עזה
 • על פי דו"ח סוכנות UNICEF נכון ל-2 בינואר 2015 עמד מספר התושבים ברצועת עזה הנמצאים בבתי מחסה של אונר"א על 17,913 בני אדם.
 • חברת החשמל דיווחה, כי לאחר הגעת התרומה הקטרית, המיועדת לתחנת הכוח, הופעלו שלוש טורבינות נוספות ובעקבות כך חזרה אספקת החשמל ברצועה למתכונת של שמונה שעות אספקה ושמונה שעות ניתוק לסירוגין (דניא אלוטן, 17 בינואר 2015).
 • גורמים בחמאס ממשיכים להאשים את הרשות הפלסטינית ובעיקר את אבו מאזן, בעיכוב בפעולות שיקום הרצועה. מוסא אבו מרזוק, חבר הלשכה המדינית של חמאס אמר, כי אבו מאזן מביע חוסר רצון פוליטי אמיתי לשיקום הרצועה והוא מפעיל לחצים על ממשלת ההסכמה הלאומית, שלא לבצע את חובותיה כלפי הרצועה (אלחיאת, 18 בינואר 2015). מחמוד אלזהאר, בכיר חמאס, האשים את אבו מאזן באחריות לסחבת בשיקום ולהמשך סגירת מעבר רפיח (סוא, 18 בינואר 2015).
הריסת מנהרת הברחה על ידי מצרים
 • מקורות ביטחוניים מצריים בצפון חצי האי סיני מסרו, כי כוחות הביטחון המצריים הרסו מנהרה באורך של כ-1.2 ק"מ בגבול עם רצועת עזה. לדבריהם פתח המנהרה, שהייתה בנויה מבטון, עץ וברזל, נמצא בתוך בית מגורים. כוחות הביטחון גם מצאו באזור כמות גדולה של פצצות מרגמה, תחמושת וחומר נפץ מסוג TNT(אצואת מצריה, 16 בינואר 2015).
הרשמה למחנות הנוער של חמאס
 • לאחר שהודיעו על פתיחת מחנות נוער "חלוצי השחרור" של חמאס החלה ב-17 בינואר 2015 ההרשמה למחנות במוקדים שונים ברצועת עזה. את נקודות ההרשמה איישו פעילי גדודי עז אלדין אלקסאם רעולי פנים וחמושים. המחנות אמורים להיפתח ב-20 בינואר 2015 ואליהם נרשמו, על פי הערכות ראשוניות כ-15,000 צעירים (דף הפייסבוק PALINFO, 17 בינואר 2015; דף הפייסבוק PALDF, 17 בינואר 2015; מחנות חלוצי השחרור, 18 בינואר 2015; פלסטין אלאן, 20 בינואר 2015 ).
גינויים בחמאס לקריקטורה שפורסמה בעיתון שרלי הבדו

בחמאס גינו את פרסום הקריקטורה של הנביא מחמד בעיתון שרלי הבדו. עזת אלרשק, חבר הלשכה המדינית של חמאס, אמר, כי העיתון מנצל את הסולידריות, לה זכה, כדי לעלוב בקודשי האסלאם ואין לכך קשר לחופש הביטוי (קדס פרס, 14 בינואר 2015). פוזי ברהום, דובר חמאס, אמר כי הקריקטורות בדמותו של הנביא מחמד, שפורסמו מוכיחות, שמדובר בקמפיין של "הלובי הציוני" נגד המוסלמים ותרבותם. הוא קרא להפסיק את הקמפיין הזה שכן יהיו לו השלכות חמורות על חיי המוסלמים במערב (פאל אינפו, 14 בינואר 2015).

הפגנת ארגונים סלפים נגד צרפת ברצועת עזה
 • ב-19 בינואר 2015 התקיימה ברצועת עזה הפגנה מול מרכז התרבות הצרפתי במחאה על הקריקטורות בגנות הנביא מחמד, שפרסם העיתון שרלי הבדו.[5] בהפגנה, בה השתתפו כמה עשרות פעילי הזרם הסלפי ג'האדיסטי בעזה, הונפו שלטים המגנים את הקריקטורות וקריאות תמיכה במנהיג דאעש אבו בכר אלבע'דאדי. פעילי מנגנוני הביטחון של חמאס עצרו שבעה משתתפים (קדס ניוז, 19 בינואר 2015). כמה ימים קודם לכן ריססו אלמונים כתובות נגד צרפת על קירות המרכז במחאה על הקריקטורות, שפורסמו על ידי המגזין שרלי הבדו  נגד הנביא מחמד.
 • בתגובה אמר איאד אלבזם, דובר משרד הפנים ברצועה, כי הייתה זו קבוצה של נערים המכנים עצמם "הנוער הסלפי הלוחם" וכי ההפגנה הייתה בפיקוח ושליטה של מנגנוני הביטחון. הוא הדגיש כי "חופש הביטוי" ושמירה על הביטחון והסדר מעוגנים בחוק  (אתר משרד הפנים של חמאס, 19 בינואר 2015).

להערכתנו הפגנת המחאה התבצעה בהיתר ופיקוח של חמאס וללא היתר שכזה היא לא הייתה יכולה לצאת אל הפועל (עם כל הכבוד ל"חופש הביטוי" ברצועה). ההפגנה נועדה להערכתנו לאפשר לארגונים הג'האדיסטיים תומכי דאעש "לשחרר קיטור" וכנראה גם להביע את מורת רוחה של חמאס מפרסום הקריקטורות בעיתון שרלי הבדו (הפגנת מחאה בהנהגת חמאס נערכה גם בהר הבית).

 

ארה"ב הוסיפה את מנהיג ארגון מועצת השורא של לוחמי הג'האד בכנפות ירושלים לרשימת הטרור
 • מחלקת המדינה של ארה"ב הוסיפה את עבדאללה אלאשקר, מנהיג התארגנות "מועצת השורא של לוחמי הג'האד בכנפות ירושלים" המזוהה עם הג'האד העולמי, לרשימת פעילי הטרור שלה. מחלקת המדינה תיארה את אלאשקר, פלסטיני במוצאו, כמנהיג ארגון טרור, אשר בנוסף להיותו מנהיג הארגון הוא משמש גם כחבר הועדה הצבאית וכאיש יחסי החוץ שלו. הוא גם לקח חלק בתקיפות רקטות נגד ישראל מאז הקמת הקבוצה בשנת 2012. לדוגמא באוגוסט 2013 הוא קיבל אחריות לירי רקטות על אילת (אתר מחלקת המדינה של ארה"ב, 14 בינואר 2015).
מועצת השורא של לוחמי הג'האד בכנפות ירושלים הינו הארגון הסלפי ג'האדיסטי הבולט ברצועת עזה. בעבר הוא אכן  קיבל אחריות על ירי רקטות גראד לעבר העיר אילת (17 באפריל 2013). ארגון זה גם עמד מספר פעמים מאחורי אירועי ירי רקטות ופצצות מרגמה, שבוצעו לעבר ישראל מרצועת עזה.

 

פעילות פלסטינית בזירה הבינלאומית
החלטת בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג והתגובות הפלסטיניות להחלטה
 • רשם בית הדין הפלילי קיבל מסמך מאת הממשלה הפלסטינית המצהיר על קבלת הסמכות השיפוטית של בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג החל מ-13 ביוני 2014 תחת סעיף 12.3 של אמנת רומא. גם מזכ"ל האו"ם הודיע, כי הוא מקבל את מסמכי הפלסטינים אודות אשרור אמנת רומא והוסיף, כי התיקון לתקנה יכנס לתוקף למען "מדינת פלסטין" ב-1 באפריל 2015 ובהתאם לכך הליכי בית הדין הפלילי הבינלאומי (7 בינואר 2015  AP). כמו כן אישר מזכ"ל האו"ם מסמכים אשר הוגשו על ידי המשקיף הפלסטיני הקבוע באו"ם הכוללים 16 חוזים רב צדדיים (אתר האו"ם, 7 בינואר 2015).
 • בעקבות כך הודיעה ב-16 בינואר 2015 פאטו בנסודה, התובעת הכללית של בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, כי פתחה בבדיקה מקדימה בנושא המצב ב"פלסטין", שנועדה לבחון האם קיימת עילה לפתיחה בחקירה של בית הדין. על פי בית הדין הפלילי הבינלאומי הבדיקה המוקדמת אינה מהווה חקירה אלא משמשת כתהליך של בחינת המידע הקיים כדי להגיע לקביעה מבוססת לשאלה, האם קיים בסיס להמשך החקירה על פי העקרונות אשר בוססו על ידי אמנת רומא. יתרה מזו מפרט בית הדין, כי בהסתמך על העובדות והנסיבות של כל אירוע יחליט בית הדין האם להמשיך לאסוף מידע כדי לבסס מידע מספיק ובסיס חוקתי להגשת החלטה ליזום חקירה או לסרב לפתוח בחקירה. על פי אמנת רומא לא קיימת הגבלת זמן לקבלת ההחלטה של הבדיקה המוקדמת (אתר בית הדין הפלילי הבינלאומי, 16 בינואר 2015).
 • ריאצ' אלמאלכי, שר החוץ בממשלת ההסכמה הלאומית,בירך על הודעת התובעת הכללית . לדבריו הצעד הבא הוא עריכת חקירה פנימית של  בית הדין, שתארך כמה שבועות או חודשים אשר תבחן את המידע. אלמלאכי הדגיש, כי הפלסטינים ישתפו פעולה ויספקו את כל המידע, הראיות והעדויות הנדרשים להוכיח שבוצעו פשעים נגד העם הפלסטיני במהלך מבצע "צוק איתן". לדבריו לישראל יש האפשרות להציג עדויות וראיות מנוגדות או לסרב לשתף פעולה (אליאם, 17 בינואר 2015).
 • בהתבטאות נוספת אמרריאצ' אלמאלכי, שההחלטה לפתוח בחקירה מהווה "תקדים היסטורי" בתולדות הסכסוך הפלסטיני-ישראלי. זאת, מכיוון שזוהי הפעם הראשונה בה התהפכו היוצרות ומדינת פלסטין הכבושה היא זו שמגישה תלונה לגורם בינלאומי נגד המדינה הכובשת וזו הפעם הראשונה בה אותו גורם בינלאומי מתייחס בחיוב לבקשה. לדבריו ארה"ב לא תוכל לסייע לישראל מול בית הדין הבינלאומי מפני שהיא אינה חברה בו ומכיוון שבית הדין הינו גוף עצמאי מנוטרל מהשפעות כלשהן. יחד עם זאת הוא הוסיף, כי קיימים לחצים פוליטיים אשר עלולים להשפיע על מהלך החקירה ואולי גם על המסקנות שלה (רדיו קול פלסטין, 18 בינואר 2015).
 • עיסא קראקעראש הרשות לענייני אסירים אמר, כי ההצטרפות לבית הדין הפלילי הבינלאומי פתחה אפשרות נוספת להגן על האסירים לדבריו מכינה הרשות תיקים, להגשה לבית הדין הבינלאומי, הכוללים מידע ותיעוד בנושא "הפרות החוק הישראליות" נגד האסירים הפלסטינים (רדיו אג'יאל, 18 בינואר 2015).
תגובות נוספות להחלטה
 • גם בחמאס התייחסו בחיוב ובסיפוק להחלטה. סאמי אבו זהרי, דובר חמאס, אמר כי החלטת בית הדין להתחיל לחקירה ראשונית היא החלטה נכונה. לדבריו יש לנקוט בצעדים מעשיים, שיאפשרו לשפוט את מנהיגי ישראל על "פשעיהם". הוא ציין, כי חמאס תסייע בכל צעד שיקדם את ההעמדת ישראל למשפט (אלרסאלה.נט, 17 בינואר 2015).  פוזי ברהום, דובר חמאס, הביע הערכה בשם חמאס על כך שבית הדין פותח בחקירה של "פשעי המלחמה", שביצעה ישראל. לדבריו זהו צעד חשוב אשר מהווה "ניצוץ של תקווה" לעם הפלסטיני. לדבריו מוכנה חמאס להגיש "אלפי מסמכים ודו"חות" המוכיחים, שישראל ביצעה "פשעים נוראיים" נגד רצועת עזה ונגד העם הפלסטיני (עמוד הפייסבוק של פוזי ברהום, 17 בינואר 2015).
 • ארה"בהביעה התנגדות נחרצת להחלטת התובעת הכללית. לדברי ג'ף ראתק, דובר מחלקת המדינה של ארה"ב, ארה"ב אינה מסכימה עם החלטת התובעת מכיוון שהיא אינה סבורה, שפלסטין היא מדינה ועל כן היא אינה זכאית להצטרף לבית הדין . הוא אמר כי זוהי אירוניה טראגית שישראל נמצאת תחת בחינה של בית הדין וכי יש לפתור את הנושאים התלויים ועומדים בין שני הצדדים באמצעות משא ומתן ישיר ולא באמצעות פעולות חד-צדדיות. הוא הדגיש, כי ארה"ב תמשיך להתנגד לפעולות נגד ישראל בבית הדין הפלילי הבינלאומי (אתר מחלקת המדינה של ארה"ב, 16 בינואר 2015). 
הרשות שוקלת הגשת הצעת החלטה נוספת למועצת הביטחון של האו"ם
 • לאחר שנכשלה בהגשת הצעת ההחלטה למועצת הביטחון של האו"ם  שוקלת הרשות הפלסטינית להגיש הצעת החלטה נוספת. "מקורות יודעי דבר" אמרו, כי הצעת ההחלטה החדשה, שתוגש למועצת הביטחון של האו"ם, תהיה שונה מהנוסח הקודם בעיקר בכל מה שנוגע למזרח ירושלים. שינויים נוספים יחולו גם בכל מה שקשור לתחום הפליטים וחילופי השטחים. כמו כן תהיה התייחסות להצהרתה של העצרת הכללית ב-29 לנובמבר 2012 לפיה מדינת פלסטין מוכרת כמדינה משקיפה (קדסניוז, 13 בינואר 2015).
 • במסיבת עיתונאים, שערך אבו מאזן במהלך ביקור רשמי בתורכיה אמר, כי הרשות הפלסטינית תשוב בקרוב למועצת הביטחון של האו"ם ולא תיסוג לעולם מהמשך העשייה למימוש זכויות העם הפלסטיני והשגת חירותו ועצמאותו.  בנאום שנשא במסגרת כינוס הליגה הערבית אמר אבו מאזן, כי מבחינה עקרונית הפלסטינים מוכנים תמיד לנהל משא ומתן מדיני ובעבר אף הסכימו להצעת מזכיר המדינה האמריקאי, ג'והן קרי, להארכת השיחות. עם זאת הבהיר, כי הפלסטינים אינם סומכים על כך שיוכלו לקבל משהו במסגרת המשא ומתן, גם לאחר הבחירות בישראל ולכן נדרשות ערבויות בינלאומיות. הוא קרא לאמריקאים להגיש לפלסטינים הצעות חדשות . הוא גם ציין, כי בכוונת הרשות הפלסטינית לפנות פעם נוספת למועצת הביטחון בתיאום עם הליגה הערבית (מען, 15 בינואר 2015).  .
סוגיית התיאום הביטחוני עם ישראל
 • ברשות הפלסטינית שבות ועולות הקריאות להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל. בראיון שהעניק אבו מאזן הוא אמר, כי במידה וימשיכו להציב בפני הפלסטינים מכשולים במועצת הביטחון של האו"ם הם יפסיקו את התיאום הביטחוני עם ישראל ויטילו על ישראל את האחריות על שטחי הרשות (אלבואבה ניוז, 16 בינואר 2015).
 • על פי אלקדס אלערבי בתגובה להקפאת העברת כספי המיסים לרשות הפלסטינית ביקש אבו מאזן רשמית מצוות פלסטיני, הכולל בכירים ביטחוניים ומדיניים, לדון בהפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל וצמצומו "לעניינים חיוניים" בלבד דהיינו, סיוע הומניטארי. על פי הדיווח הגיע הצוות למסקנות ראשונות לפיהן יכולה הרשות להפסיק את התיאום מבלי להינזק (אלקדס אלערבי, 18 בינואר 2015).
גינויים של הרשות הפלסטינית לפרסום קריקטורות הלועגות למחמד
 • הרשות הפלסטינית גינתה את הקריקטורה של הנביא מחמד, שפורסמה בעיתון הצרפתי שרלי הבדו. הרשות הבהירה, כי היא עומדת לצד העם הצרפתי, אשר חווה פעולות טרור, וכי יש לה עמדה עקרונית המתנגדת לטרור בכל מקום בעולם. מאידך הבהירה הרשות, כי אין לאף גורם זכות לנצל את חופש הביטוי כדי לפגוע באמונות אחרות וסמלים דתיים וכי יש לכבד את הרגשות הדתיים של הכלל (ופא, 15 בינואר 2015).
"קבלת פנים" נזעמת למשלחת קנדית בראמאאלה
 • משלחת קנדית בראשות ג'והן בירד, שר החוץ הקנדי, הגיעה לראמאללה למפגש עם ריאצ' אלמלאכי, שר החוץ של ממשלת ההסכמה הלאומית. עם יציאתם ממבנה משרד החוץ זכו חברי המשלחת למטח של ביצים ונעליים מצד הפלסטינים כמחאה על הצבעתה של קנדה במועצת הביטחון של האו"ם נגד הצעת החוק הערבית פלסטינית (מען, 18 בינואר 2015).
כרוז מטעם דאעש כביכול הופץ במחנה הפליטים בלאטה שבשכם
 • בדף הפייסבוק המזוהה עם מחנה הפליטים בלאטה, שבשכם, פורסמה ב-12 בינואר 2015 הודעה לפיה פעילים המכנים עצמם "משחררי מחנה בלאטה" הפיצו לאחרונה כרוז בו הם מצהירים על החלטתם להתנתק מתנועת פתח ולהצטרף לשורות דאעש. לדברי מפיצי הכרוז הסיבות לכך הן הנטישה של פתח את המאבק המזוין והשתתפותו של אבו מאזן בעצרת ההזדהות בצרפת. כמו כן נטען, כי הדבר הוא בתגובה לשחיתות המתפשטת בקרב בכירי פתח.
להערכתנו  אין קשר ממוסד בין מפיצי הכרוז לבין ארגון דאעש. הפצת הכרוז נעשתה ככל הנראה במסגרת סכסוכים פנימיים ואנרכיה השוררים במחנה הפליטים בלאטה ונועדה לערער את הסדר במקום ולפגוע בשליטת פתח והרשות הפלסטינית. 

 

תקיפת שיירה של פעילי חזבאללה ברמת הגולן
 • ב-18 בינואר 2015 הותקפה שיירה של פעילי חזבאללה במזרעת אלאמל, בצפון רמת הגולן. על פי הדיווחים,  כתוצאה מהתקיפה נהרגו שישה פעילי חזבאללה ושישה אנשי משמרות המהפכה האיראניים. בין ההרוגים ג'האד מע'ניה, בנו של עמאד מע'ניה. כמו כן נהרג מחמד עלי אללה דאדי, מפקד בכיר במשמרות המהפכה האיראניים, אשר לטענת האיראניים היה חלק מכוח הסיוע האיראני לממשלת סוריה למאבק בקבוצות סלפיות (לשכת יחסי הציבור של משמרות המהפכה, 19 בינואר 2015). התקיפה יוחסה על ידי התקשורת הזרה לישראל הגם שמדינת ישראל נמנעה מכל התייחסות רשמית לאירוע.

 מחמד עלי אללה דאדי קצין בכיר במשמרות המהפכה (אתר עיריית ג'בשית, 19 בינואר 2015)
 מחמד עלי אללה דאדי קצין בכיר במשמרות המהפכה (אתר עיריית ג'בשית, 19 בינואר 2015)

 • מוצאם של ששת פעילי חזבאללה, שנהרגו מדרום לבנון. חלקם לפחות הינם בעלי עבר מבצעי עשיר, כולל לחימה בסוריה. להלן פרטים ראשוניים על פעילי חזבאללה שנהרגו שהתפרסמו בתקשורת הלבנונית (אלספיר, 19 בינואר 2015):
 • ג'האד מע'ניה– מטיר דבא יליד שנת 1989. בנו של עמאד מע'ניה, סגנו הצבאי של חסן נצראללה, שנהרג בהתנקשות בדמשק ב-12 בפברואר 2008. לאחר לימודיו באוניברסיטה מונה כמפקד בחזבאללה, קיבל אחריות על אזור רמת הגולן והוצב סמוך לקניטרה. בהסכמת חסן נצראללה, מזכ"ל חזבאללה, נקבר ג'האד מע'ניה במתחם בו קבור אביו בדרום בירות (המשמש מוקד לטקסים ול"עלייה לרגל").
 • מחמד עלי אבו אלחסן ("כאט'ם").– תושב עין קאנא שבדרום לבנון. יליד 1985.
 • עלי חסן אבראהים ("איהאב")– תושב יחמר אלשקיף יליד שנת 1993.
 • ע'אזי עלי צ'אוי ("דאניאל")–יליד 1988תושב אלח'יאם (דרום לבנון), הצטרף לחזבאללה בשנת 2000 והשתתף במלחמת לבנון השנייה. נפצע כאשר לחם בשורות חזבאללה באלקציר, שבסוריה .
 • עבאס אבראהים חג'אזי ("אלסייד עבאס")–יליד 1979 מכפר פילא (דרום לבנון). השתתף במלחמת לבנון השנייה בבנת ג'בל ובלחימה באלקציר, שבסוריה. היה קשור למשמרות המהפכה האיראניים .
 • מחמד אחמד עיסא ("אבו עיסא")– תושב ערבצאלים (דרום לבנון) יליד 1972. היה בעבר אחראי מטעם חזבאללה על גזרת אלח'יאם . יצא להלחם בסוריה .
תמונות ההרוגים

תמונות ההרוגים
מימין : ג'האד מע'ניה עם קאסם סולימאני, מפקד כוח אלקדס האיראני (אלאח'באר, 18 בינואר 2015). משמאל למעלה: מחמד עלי אבו אלחסן ("כאט'ם") (אתר דרום לבנון, 18 בינואר 2015). משמאל למטה: עלי חסן אבראהים ("איהאב") - (אתר בנת ג'ביל, 18 בינואר 2015)

תמונות ההרוגים
מימין: ע'אזי עלי צ'אוי ("דאניאל")  במרכז: עבאס אבראהים חג'אזי ("אלסייד עבאס") (אתר בנת ג'ביל, 18 בינואר 2015) משמאל: מחמד אחמד עיסא לוחץ את ידו של נשיא סוריה חאפט' אלאסד בעיירה ג'ובר (אתר דרום לבנון, 18 בינואר 2015)

[1] נכון ל-20 בינואר 2015. נתונים סטטיסטיים אלו אינם כוללים ירי פצצות מרגמה. כמו כן אינם כוללים רקטות שנורו אך נפלו בתחום רצועת עזה.
[2] נתונים אלה אינם כוללים ירי פצצות מרגמה.
[3]הסיכום אינו כולל עשרות רבות של  אירועי יידויי אבנים, שבוצעו במהלך החודש.
[4]  כזכור החליטה חמאס לאייש בעצמה את נקודת הביקורת בצד הפלסטיני של מעבר ארז, שהייתה מאוישת עד היום על ידי פעילי מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית. בעקבות כך עזבו אנשי הרשות את המחסום ונפסקה כליל תנועת האוכלוסייה במעבר (קדסנט, 11 בינואר 2015).
[5]מרכז התרבות הצרפתי ברצועה היה בעבר יעד לתקיפות: ב-12 בדצמבר 2014 אירע פיצוץ בבניין. התארגנות סלפית ג'האדיסטית בשם ג'נד אנצאר אללה, המזוהה עם הג'האד העולמי, העלתה ב-18 בדצמבר 2014 סרטון ליוטיוב, בו היא קיבלה אחריות לפיצוץ.