חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני ( 31 בדצמבר 2014 – 6 בינואר 2015)

אבו מאזן חותם, על הצטרפות הרשות הפלסטינית לעשרים אמנות בינלאומיות בעקבות כישלון הצעת ההחלטה שלה במועצת הביטחון (ופא, 31 בדצמבר 2014)

אבו מאזן חותם, על הצטרפות הרשות הפלסטינית לעשרים אמנות בינלאומיות בעקבות כישלון הצעת ההחלטה שלה במועצת הביטחון (ופא, 31 בדצמבר 2014)

חזרת פלסטינים לרצועת עזה דרך מעבר ארז

חזרת פלסטינים לרצועת עזה דרך מעבר ארז

פעילי מנגנוני הביטחון של חמאס מתגברים את גבול עזה-מצרים

פעילי מנגנוני הביטחון של חמאס מתגברים את גבול עזה-מצרים

קריקטורה המציגה את חוסר האמון בין עזה לרמאללה

קריקטורה המציגה את חוסר האמון בין עזה לרמאללה

קריקטורה המציגה את חוסר האמון בין עזה לרמאללה

קריקטורה המציגה את חוסר האמון בין עזה לרמאללה

פעיל פתח נושא גרזן במהלך עצרת פתח.

פעיל פתח נושא גרזן במהלך עצרת פתח.

פעילים שורפים דגלי ישראל, ארה

פעילים שורפים דגלי ישראל, ארה"ב ובריטניה במהלך העצרת

כרזה לציון יום השנה ה-50 לייסוד ארגון הפתח המדגיש את המשך דבקות פתח ברעיון המאבק המזוין (אתר נציבות ההסברה בפתח, 28 בדצמבר 2014)

כרזה לציון יום השנה ה-50 לייסוד ארגון הפתח המדגיש את המשך דבקות פתח ברעיון המאבק המזוין (אתר נציבות ההסברה בפתח, 28 בדצמבר 2014)

 • בגבול ישראל רצועת עזה נמשכו התקריות. בחברון נעצרה חוליית טרור, המזוהה עם דאעש ,שתכננה, בין השאר, לרצוח חייל צה"ל ולהשתמש במדיו ובנשקו לביצוע פיגוע ירי. ביהודה, שומרון ומזרח ירושלים נמשכו פיגועי דקירה; השלכת בקבוקי תבערה ויידוי אבנים.
 • הצעת ההחלטה, שהעלתה הרשות הפלסטינית בפני מועצת הביטחון נכשלה. בתגובה הגישה הרשות באופן רשמי מסמכי הצטרפות לעשרים אמנות בינלאומיות ובתוכם מסמכי פנייה לבית הדין הבינלאומי בהאג (ICC). חמאס הביעה התנגדותה להגשת הצעת ההחלטה למועצת הביטחון ותמכה בהצטרפות הרשות הפלסטינית לבית הדין הבינלאומי.
 • ישראל בתגובה הקפיאה העברת מיליוני שקלים, מכספי המיסים, שהיא גובה עבור הרשות הפלסטינית. אישים פלסטינים גינו בחריפות את הצעד הישראלי. ארה"ב הביעה התנגדותה לבקשת הרשות הפלסטינית להצטרף לבית הדין הבינלאומי, אך כינתה את הקפאת כספי הרשות ע"י ישראל "צעד המחריף את המתיחות " וקראה לשני הצדדים להימנע מצעדים חד-צדדיים. 
ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל
 • השבוע לא אותרו נפילות רקטות ופצצות מרגמה בשטח ישראל.

ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל

תקריות בגבול רצועת עזה
 • השבוע נמשכו תקריות לאורך גדר הביטחון, שבין ישראל לרצועת עזה :
 • ב-2 בינואר 2015 התקהלו כחמישים פלסטינים סמוך לגדר הביטחון בצפון רצועת עזה. כוח צה"ל ביצע ירי לעברם כדי להרחיקם. פלסטיני, שהתקרב לגדר נורה ברגלו ונפצע באורח קל (דף הפייסבוק צבע אדום, 2 בינואר 2015).
 • ב-31 בדצמבר 2014 עצרו כוחות צה"ל שלושה פלסטיניים, שחדרו משטח רצועת עזה לישראל. השלושה הועברו לחקירה (דף הפייסבוק צבע אדום, 31  בדצמבר 2014). 
מעצר חוליה המזוהה עם דאעש בחברון
 • כוחות הביטחון הישראליים עצרו במהלך חודש נובמבר 2014 חוליית טרור המזוהה  אידיאולוגית-דתית עם דאעש. כל חברי החוליה הינם תושבי חברון. בחקירתו הודה אחד מחברי החוליה, כי בכוונתו הייתה להקים תשתית של דאעש שתבצע פיגועים.
 • במסגרת זאת תכננו חברי החוליה לרצוח חייל צה"ל ולהשתמשת במדיו ונשקו כדי לבצע פיגוע ירי. שניים מחברי החוליה יצאו לבצע את הפיגוע אולם שבו על עקבותיהם מבלי שביצעו אותו. פעיל אחר בחוליה הודה, כי תכנן לרצוח ישראלי במעיין עין אברהם (סמוך לחברון) ולקחת ממנו את כלי נשקו. הפעיל גם הודה, כי הוא וחבר נוסף בחוליה ייצרו מספר מטענים, שאחד מהם הושלך על ידו לעבר כוח צה"ל (אתר שירות הביטחון הכללי, 4 בינואר 2015).

שלושה מבין ארבעת חברי החוליה המזוהה עם דאעש (תקשורת שירות הביטחון הכללי, 4 בינואר 2015)
שלושה מבין ארבעת חברי החוליה המזוהה עם דאעש (תקשורת שירות הביטחון הכללי, 4 בינואר 2015)

עד כה ידוע על פעילים בודדים בלבד מיהודה ושמרון, שהצטרפו לשורות ארגוני הג'האד בסוריה ובעיראק או שניסו לפעול בשמם. הסיבה נעוצה בכך שתופעת האסלאם הסלפי ביהודה ושומרון אינה משמעותית ופעילותם של הארגונים הסלפים איננה ממוסדת ומאורגנת. להערכתנו הפעילים ביהודה ושומרון שואבים את המוטיבציה ואת המידע, אודות הארגונים הג'האדיסטיים בסוריה ובעיראק, בעיקר מאתרי האינטרנט והם פועלים בהשראתם.


אירועי אלימות חריגים במסגרת "ההתנגדות העממית"
 • במהלך השבוע נמשכה הפעילות האלימה, שהתבטאה בעיקר בהשלכת בקבוקי תבערה ויידויי אבנים. כמו כן, סוכלי מספר פיגועי דקירה, נגד כוחות הביטחון במחסומים. להלן אירועים בולטים:
 • ב-5 בינואר 2015 עצרו לוחמי משמר הגבול פלסטיני, שניסה לדקור את אחד הלוחמים במחסום באזור קלקיליה. העצור הוא תושב קלקליה כבן עשרים (דף הפייסבוק של משטרת ישראל, 5 בינואר 2015).
 • ב-3 בינואר 2015– נפתחה אש לעבר מחסום סאלם (צפונית מערבית לג'נין). לא היו נפגעים. נזק קל נגרם למבנה. כוחות צה"ל סרקו את האזור (דף הפייסבוק צבע אדום, 3 בינואר 2015).
 • ב-1 בינואר 2015– שלושה בקבוקי תבערה הושלכו לעבר מבנה מגורים בראס אלעמוד. לא היו נפגעים. לא נגרם נזק (דף הפייסבוק צבע אדום, 1 בינואר 2015).
 • ב-31 בדצמבר 2014– שוטרים הבחינו בפלסטיני רעול פנים, שאחז אבנים בידו סמוך לישוב עופרה. במהלך מרדף אחריו הוא השליך סכין והמשיך בריצה. לאחר שנתפס התברר, כי המדובר בנערה.
 • ב-31 בדצמבר 2014- יודו בקבוקי תבערה לעבר סיור ביטחון באוניברסיטה בהר הצופים. הבקבוקים יודו מכיוון הכפר עיסאויה. לא היו נפגעים. נגרם נזק לכלי רכב, שחנה במקום (דף הפייסבוק צבע אדום, 31 בדצמבר 2014).
 • בליל 31 בדצמבר 2014 -1 בינואר 2015- בפעילות כוחות צה"ל בעיר ג'נין נתפסו אמצעי לחימה רבים ביניהם אקדח מאולתר, רימונים מאולתרים, מחסניות, ציוד צה"לי גנוב. שני חשודים נעצרו (דובר צה"ל, 1 בינואר 2015).
 • ב-30 בדצמבר 2014- עצרו לוחמי משמר הגבול במחסום שועפט פלסטיני לאחר שהתקבל מידע, כי בכוונתו לבצע פיגוע נגד אזרחים או אנשי ביטחון. בחיפוש בתיקו נמצאה סכין (דף הפייסבוק של משטרת ישראל, 30 בדצמבר 2014). 
המצב במעברים
מעבר רפיח
 • מעבר רפיח ממשיך להיות סגור. מאהר אבו צבחה, ראש מנהלת המעברים ברצועה, אמר, כי מתנהלים מגעים עם המצרים כדי לפתוח את מעבר רפיח מחדש, לאחר שהיה סגור תקופה ממושכת. לדבריו מצרים הבטיחה לפתוח את המעבר לפחות ליומיים בשבוע (אלרסאלה.נט, 30 בדצמבר 2014).
 • מאהר אבו צבחה גם עדכן, כי לפי שעה אין כל חדש בקשר להעברת השליטה על המעברים לידי ממשלת ההסכמה הלאומית. בהקשר לכך סאמי אבו זהרי, דובר חמאס, שב והאשים את ממשלת ההסכמה הלאומית בהתנערות מחובותיה כלפי הרצועה. לטענתו קריאת ראמי חמדאללה, ראש הממשלה, לקבל את השליטה על מעברי הרצועה הינה תירוץ בלבד מכיוון שהמעברים אינם מאוישים על ידי פקידי ממשל חמאס לשעבר (סמא, 4 בינואר 2015). הערה: בפועל יש לחמאס שליטה על המעברים ופעילי מנגנוני הביטחון פועלים בהם מטעמה.
מעבר ארז
 • ב-4 בינואר 2015 שבו פלסטינים נוצרים מרצועת עזה, לאחר שחגגו את חג המולד בבית לחם, לרצועת עזה דרך מעבר ארז. כמו כן  חזרו לרצועה כמה אזרחים לאחר שקיבלו טיפול רפואי (4 בינואר 2015,  דף הפייסבוק PALINFO).
שיקום רצועת עזה
 • פעולות השיקום ברצועה עדיין מתנהלות בעצלתיים. במחאה על מצוקת החשמל ברצועה ערכו פעילי החזית העממית לשחרור פלסטין הפגנה מול משרדי חברת החשמל בג'באליא בה מתחו ביקורת על הרשות הפלסטינית ועל חמאס והטילו עליהם את האחריות למצב הקיים (קדסנט, 5 בינואר 2015). ב-5 בינואר 2015 נפגש מוסא אבו מרזוק, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, עם בכירי החזית העממית לשחרור פלסטין ודן עמם במשבר החשמל ברצועה ובדרכים לפתרון המצוקה הקיימת כיום ברצועה (פלסטין אלא'ן, 5 בינואר 2015).

מימין: הפגנה של פעילי החזית העממית מול משרדי חברת החשמל בג'באליא במחאה על מצוקת החשמל ברצועה (קדסנט, 5 בינואר 2015). משמאל: פגישת מוסא אבו מרזוק, עם בכירי החזית העממית (פלסטין אלא'ן, 5 בינואר 2015)
מימין: הפגנה של פעילי החזית העממית  מול משרדי חברת החשמל בג'באליא במחאה על מצוקת החשמל ברצועה (קדסנט, 5 בינואר 2015). משמאל: פגישת מוסא אבו מרזוק, עם בכירי החזית העממית (פלסטין אלא'ן, 5 בינואר 2015)

 • אסמאעיל הניה, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מתח ביקורת על תפקוד ממשלת הרשות הפלסטינית. הוא האשים אותה בהתנהלות לא מוסרית כלפי הרצועה בהדגישו, כי חמאס ויתרה על השלטון במטרה לספק חיים טובים יותר לתושבי הרצועה (סמא, 4 בינואר 2015).
סיוע מעמאן הגיע לרצועת עזה
 • ב-30 בדצמבר 2014 הגיעה לבית חאנון )צפון רצועת עזה) משלחת מעמאן שהביאה עימה תרומה של 1,000 קרוואנים (30 בדצמבר 2014,  דף פייסבוק דף פייסבוק PALDF).

מימין: המשלחת מעמאן בבית חאנון. משמאל: אחד הקראוונים שהגיע כתרומה ועליו דגלי עמאן ודגל הרשות הפלסטינית (דף פייסבוק דף פייסבוק PALDF, 30 בדצמבר 2014).
מימין: המשלחת מעמאן בבית חאנון. משמאל: אחד הקראוונים שהגיע כתרומה ועליו דגלי עמאן ודגל הרשות הפלסטינית (30 בדצמבר 2014,  דף פייסבוק דף פייסבוק PALDF).

פלסטיני נהרג בגבול רצועת עזה מצרים
 • ב-2 בינואר 2015 נהרג פלסטיני ושלושה נוספים נעצרו על ידי כוחות הביטחון המצריים בעת שניסו לחצות את הגבול מהרצועה למצרים. זהו אירוע ראשון מסוגו מאז החל צבא מצרים להקים את אזור החיץ, שבין רפיח לרצעה. כלי התקשורת הפלסטינים דיווחו על  מותו של זכי איאד אלהובי, בן 27. לטענת הפלסטינים הוא נורה בעת ששהה בשטח הפלסטיני של רפיח. חמאס גינתה את האירוע ואף תגברה את אזור הגבול בפעילים נוספים של מנגנוני הביטחון (3 בינואר 2015,  דף הפייסבוק PALINFO)
 • איאד אלבזם, דובר משרד הפנים ברצועת עזה גינה את הריגתו של אלהובי ואמר, כי מדובר בהתפתחות מסוכנת ושימוש מופרז בכוח. לטענתו חציית הגבול, שביצע נבעה מהעוני והסגר ברצועת עזה. במהלך הלווייתו הושמעו קריאות המאשימות את צבא מצרים ברצח בכוונת תחילה לצד קריאות למצרים לפתוח את מעבר רפיח לתושבי הרצועה (2,3 בינואר 2015,  PALINFO, דף הפייסבוק של משרד הפנים).
 • לאחרונה דווח, כי כוחות הביטחון המצריים החליטו להרחיב את אזור החיץ בגבול מצרים רצועת עזה ל-2,000 מטרים ולאורך 14 ק"מ (אלשרוק, 30 בדצמבר 2014). בעקבות זאת נמסר, כי בשבוע הבא יחלו בפינוי התושבים המתגוררים באזור השלב השני של אזור החיץ (אליום אלסאבע, 30 בדצמבר 2014). המצרים הכחישו את הדיווחים הללו (דות מצר, 4 בינואר 2015).
משלחת השרים קיצרה את ביקורה ברצועת עזה
 • משלחת שרי הרשות הפלסטינית, שביקרה ברצועת עזה, קיצרה את ביקורה, אשר היה אמור להימשך שבוע ימים ושבה לאחר ארבעה ימים בלבד. על פי הדיווחים סיבת העזיבה קשורה למחלוקות חריפות שהתגלעו בין הצדדים במהלך הביקור והעוינות כלפי המשלחת שליוותה את הביקור.
 • קבלת הפנים ברצועת עזה למשלחת השרים הפלסטינים הייתה קרירה ולוותה בהפגנות, מחאות וחסימת תנועתם של השרים. כך למשל, מספר פקידי חמאס ניסו למנוע מהשרים לצאת ממתחם המלון בו שהו או להיכנס למשכן הממשלה. מנגנוני הביטחון מנעו מחלק מהשרים להיפגש עם סגל משרדיהם (מען, 31 בדצמבר 2014). 
כישלון פניית הרשות הפלסטינית למועצת הביטחון באו"ם
 • הצעת החלטה של הרשות הפלסטינית לא התקבלה במועצת הביטחון משום שלא השיגה את הרוב הדרוש של תשע מדינות. ההצעה כללה קריאה לניהול משא ומתן במשך שנה ולאחר מכן הכרזה על סיום הכיבוש בסוף שנת 2017 תוך הקפאת הבנייה בהתנחלויות. הצעה כללה התייחסות למזרח ירושלים כבירה הפלסטינית ולפיתרון בעיית הפליטים על בסיס החלטת האו"ם 192.
 • בהצבעה על הצעת ההחלטה תמכו שמונה מדינות (צרפת, לוקסנבורג, רוסיה, סין, צ'ילה, ארגנטינה, צ'אד וירדן). שתי מדינות (ארה"ב ואוסטרליה) התנגדו וחמש מדינות נמנעו (דרום קוריאה, בריטניה, ליטא, רואנדה וניגריה) (סוכנות הידיעות הצרפתית, 30 בדצמבר 2014).
 • בכירי הרשות הפלסטינית הודיעו, כי בדעתם להצטרף לארגונים בינלאומיים ולאמנות בינלאומיות ולשוב ולהעלות את הצעת הרשות בפני מועצת הביטחון. כך למשל:
 •  בנאום, שנשא אבו מאזן בפתיחת תערוכת "ירושלים בזיכרון", שנערכה בראמאללה אמר, כי הפלסטינים נחושים להצטרף לארגונים בינלאומיים רבים למרות הסנקציות והלחצים. עוד הוסיף, כי בכוונת הנהגת הרשות לפנות למועצת הביטחון פעם נוספת אולי אפילו תוך שבוע לאחר שהרשות תבחן את הנושא בשיתוף עם ירדן (הטלוויזיה הפלסטינית הממסדית, 4 בינואר 2015) .
 •  מצטפא בע'רות'י,אמר כי על הנהגת הרשות לקיים את אשר הבטיחה ולחתום על בקשה להצטרפות לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג ועל הסכמים בינלאומיים נוספים. הוא גם קרא להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל .
 •  ריאצ' אלמלאכי שר החוץ בממשלת ההסכמה הפלסטינית, השוהה בימים אלה בברזיל,  ציין כי מטרת הפנייה המחודשת למועצת הביטחון של האו"ם היא להשיג תשעה קולות לפחות כדי להעמיד את ארה"ב במצב מביך, שבו יהיה עליה להחליט האם להטיל וטו או להימנע. לדבריו הוחלט, כי הוא יצא לסיור מהיר במספר מדינות וביניהן צרפת והמדינות אשר הצטרפו החודש למועצת הביטחון, כדי לוודא שיצביעו על פי רצון הפלסטינים (רדיו קול פלטין, 5 בינואר 2015).
 • בכירי חמאס הביעו התנגדותם לעצם הפנייה למועצת הביטחון. סאמי אבו זהרי אמר, כי חמאס מסרבת באופן נחרץ לכל חזרה של הרשות הפלסטינית למועצת הביטחון וכי חמאס מחשיבה את הצעד הזה כ"משחק בגורל האומה הפלסטינית" (עמוד הפייסבוק של סאמי אבו זהרי, 5 בינואר 2015). 
הצטרפות הרשות לאמנות בינלאומיות
 • בעקבות הכישלון להעביר את הצעת ההחלטה במועצת הביטחון, הגישה הרשות הפלסטינית רשמית מסמכי ההצטרפות לכעשרים אמנות בינלאומיות, עליהן חתם אבו מאזן יום קודם לכן. הבולטת ביניהן היא החתימה על מסמכי פנייה לבית הדין הבינלאומי בהאג (ICC) ובכלל זה הצהרה על הסכמה לסעיפים 12 ו-13 הקובעים החלת סמכות שיפוטו של בית הדין עבור זמנים מסוימים, מכתב עבור מזכ"ל האו"ם המביע מחויבות לאמנת רומא.

בין האמנות הנוספותעליהן חתם אבו מאזן: אמנת זכויות הנשים, הסכם העדר פשעי מלחמה קודמים, אמנת איסור הפצת נשק גרעיני, איסור הפצת נשק קונבנציונאלי ופרוטוקולים 2 ו-3 של אמנת ג'נבה. כמו כן חתם על הצהרה לפיה מדינת פלסטין מחויבת לאמנות ולעקרונות הבינלאומיים ומתחייבת לשנות את חוקיה כדי שיתאימו לאמנות הללו. צאא'ב עריקאת אמר, כי המסמכים, יכנסו לתוקפם תוך     90-30 יום ממועד החתימה (סוכנות הידיעות הצרפתית, 31 בדצמבר 2014).

אבו מאזן חותם, במעמד ההנהגה הפלסטינית על הצטרפות הרשות לעשרים אמנות בינלאומיות (ופא, 31 בדצמבר 2014)
אבו מאזן חותם, במעמד ההנהגה הפלסטינית על הצטרפות הרשות לעשרים אמנות בינלאומיות  (ופא, 31 בדצמבר 2014)

 • צאא'ב עריקאת ציין כי טרם ההצטרפות ל-ICC הבינו הפלסטינים, כי במידה ויצטרפו יכולות להיות תביעות גם כלפי הפלסטינים ואמר, כי הם מוכנים לשאת בכל ההשלכות של העניין. הוא ציין כי על המסמך חתמו גם ארגונים פלסטינים נוספים כולל מוסא אבו מרזוק כנציג הרשמי של חמאס. לדבריו ח'אלד משעל הודיע, כי אבו מרזוק הוא נציג חמאס לחתימת ההסכם (הטלוויזיה הממסדית הפלסטינית, 5 בינואר 2015).
 •  מחמד אשתיה,חבר הועד המרכזי של פתח אמר בית הדין הבינלאומי מסר, שבקשת הפלסטינים תיענה תוך שישים יום ממועד הגשת הבקשה וכי ישנם כמה מסלולים בהם יכולים הפלסטינים לפעול בין השאר, הגשת כתבי אישום מטעם בית הדין הבינלאומי, נגד אנשים מסוימים במדינת ישראל ולא נגד המדינה כולה (מלף אליום, 4 בינואר 2015). במקביל לחתימה יצא ריאצ' אלמלאכי, בהוראת אבו מאזן, לפגישה עם התובעת הכללית של ICC, כדי להכין את כל הסידורים הנדרשים להתחיל בכל הצעדים הנדרשים לפתיחת חקירות בנוגע ל"פשעיה נגד ישראל" (רדיו קול פלטין, 5 בינואר 2015).
תגובת חמאס
 • חמאס הביעה תמיכה בחתימת הרשות על אמנת רומא (בניגוד להתנגדותה לפנייה למועצת הביטחון).  לדברי פוזי ברהום, דובר חמאס, רואה חמאס בחתימה על הסכם רומא צעד מדיני נכון בכיוון הנכון. הוא  קרא לקביעת תוכנית מדינית משותפת, שתקבע לאחר הקמת ההנהגה הזמנית של אש"ף, המתוכננת לכלול גם את חמאס. כמו כן קרא לרשות הפלסטינית להחליט גם על סדרת צעדים ובכלל זה  הפסקת התיאום הביטחוני, הסרת המצור על הרצועה, שיקום הרצועה, תשלום משכורות העובדים והפעלת המועצה המחוקקת באופן מיידי (עמוד הפייסבוק של פאוזי ברהום, 31 בדצמבר 2014).
הקפאת העברת כספים ע"י ישראל
 • בישיבה, שקיים נתניהו ב-1 בינואר 2015 לדיון בעניין התגובה הישראלית לפנייה הפלסטינית  לבית הדין הבינלאומי, הוחלט כצעד תגובה ראשוני להקפיא העברה של 500 מיליון שקלים מכספי המיסים שישראל גובה עבור הרשות הפלסטינית. הכספים היו אמורים להיות מועברים ב-2 בינואר 2015 כחלק מהעברות קבועות, שמבצעת ישראל בתחילת כל חודש. נתניהו אמר, כי ישראל מצפה מבית הדין לדחות על הסף את "הפניה הצבועה" של הרשות הפלסטינית מכיוון שהרשות הפלסטינית איננה מדינה והיא ישות המקיימת ברית עם ארגון הטרור חמאס המבצע פשעי מלחמה (אתר משרד ראש הממשלה, 1 בינואר 2015 הארץ, 4 בינואר 2015).
 • גורמים פלסטינים מתחו ביקורת על הצעד הישראלי והזהירו, כי ענישה ישראלית בדמות הפסקת העברת כספי המיסים עלולה לגרור הפסקת התיאום הביטחוני:
 • צאא'ב עריקאת האשים, כי הפסקת העברת כספי המיסים הוא מעשה ישראלי "פיראטי" המהווה ענישה קולקטיבית ומשפיע על בתי החולים, בתי הספר, פרויקטים תשתיתיים ותשלום משכורות ברשות (אלאיאם, 4 בינואר 2015). בהתבטאות נוספת אמר, כי הקפאת כספי המיסים היא המשך הרס הרשות. לדבריו ישנן חובות המוטלות על ישראל וישראל לא מבצעת את חובותיה (טלוויזיה פלסטינית ממסדית, 5 בינואר 2015).
 • ג'מאל אלח'צ'רי, ראש הועדה העממית למאבק במצור, אמר כי החלטת ישראל להקפיא את הכספים מהווה "פשע מאורגן" נגד תושבי יהודה, שומרון ורצועת עזה (סמא, 4 בינואר 2015).
תגובת ארה"ב
 • מחלקת המדינה של ארה"ב הביעה התנגדות לבקשת הרשות הפלסטינית להצטרף לבית הדין הפלילי הבינלאומי בטענה, כי פעולה זו תפגע בקידום שאיפותיו של העם הפלסטיני למדינה ריבונית והיא תיצור אווירה שלילית ביחסים עם ישראל (אתר מחלקת המדינה, 31 בדצמבר 2014).
 • באשר להקפאת הכספים הפלסטינים, אמרה דוברת מחלקת המדינה של ארה"ב כי מדובר בצעד המחריף את המתיחות. היא קראה לישראל ולרשות הפלסטינית להימנע מצעדים חד צדדיים המחריפים את העימות והצהירה, כי ארה"ב בוחנת את נושא הסיוע הכלכלי לרשות (אתר מחלקת המדינה האמריקאית, 5 בינואר 2015).
ציון חמישים שנים ליסוד פתח
 • ב-1 בינואר 2015 ציינה תנועת פתח חמישים שנים לייסודה. המוטיב העיקרי, שהובלט בטקסים השנה, היה דרכה של פתח כתנועת מאבק מזוין אשר הקריבה פעילים רבים למען המאבק הפלסטיני לצד היותה תנועה שוחרת שלום. לרגל האירוע התקיימו ביהודה, שומרון ורצועת עזה כמה אירועים, רובם צנועים. אבו מאזן הדליק משואה בטקס חגיגי שנערך בראמאללה (אלאיאם, 1 בינואר 2015). ברחבי יהודה ושומרון התקיימו אירועים. במחנה הפליטים קלנדיא קיימו כמה עשרות פעילים רעולי פנים מגדודי חללי אלאקצא תהלוכה. מפגן צבאי דומה נערך בכפר סלואד. בירושלים המזרחית נאספו פלסטינים סמוך לשער שכם במפגן סמלי בו הניפו דגלי פלסטין ותמונות של יאסר ערפאת ואבו מאזן (1 בינואר 2015,  QNN).

מימין: אבו מאזן מדליק בראמאללה את הלפיד, המציין את פתיחת האירועים לציון חמישים שנה ליסוד ארגון פתח (ופא, 31 בדצמבר 2014). משמאל: : פעילי פתח מציגים דגם רקטה מסוג בעצרת בטולכרם  (דף פייסבוק PALINFO, 1 בינואר 2015)
מימין: אבו מאזן מדליק בראמאללה את הלפיד, המציין את פתיחת האירועים לציון חמישים שנה ליסוד ארגון פתח (ופא, 31 בדצמבר 2014). משמאל: : פעילי פתח מציגים דגם רקטה מסוג בעצרת  בטולכרם  (1 בינואר 2015,  דף פייסבוק PALINFO)

 •  ב-2 בינואר 2015 קיימה תנועת פתח בבית לחם עצרת במחנה הפליטים עאידה בעצרת השתתפו עשרות פעילי פתח חמושים ורעולי פנים, אשר נשאו כלי נשק והניפו גרזנים ואלות. במהלך העצרת שרפו פעילי הפתח דגלי ישראל, ארה"ב ובריטניה. המשתתפים קראו קריאות גנאי נגד ישראל וארה"ב (2 בינואר 2015,  אתר PNN).
 • לציון יום השנה ה-50 לייסוד ארגון פתח, פרסמה נציבות ההסברה של פתח באתר האינטרנט שלה כרזה המדגיש את המשך הדבקות ברעיון המאבק המזוין. בכרזה נראה שורש עץ המצמיח קליע (אתר נציבות ההסברה בפתח, 28 בדצמבר 2014).

[1] נכון ל-6 בינואר 2015. נתונים סטטיסטיים אלו אינם כוללים ירי פצצות מרגמה. כמו כן אינם כוללים רקטות שנורו אך נפלו בתחום רצועת עזה.
[2]נתונים אלה אינם כוללים ירי פצצות מרגמה.