מבט לג’האד העולמי (16-10 בדצמבר 2014)

הודעה בדף פייסבוק המזוהה עם דאעש לפיה מספר ארגונים נשבעו אמונים לאלבע'דאדי.

הודעה בדף פייסבוק המזוהה עם דאעש לפיה מספר ארגונים נשבעו אמונים לאלבע'דאדי.

פינוי פצועים והרוגים באלרקה בעקבות הפצצות חיל האוויר הסורי.

פינוי פצועים והרוגים באלרקה בעקבות הפצצות חיל האוויר הסורי.

המסוק העיראקי, שהופל על ידי דאעש, עולה באש (הופץ ביוטיוב).

המסוק העיראקי, שהופל על ידי דאעש, עולה באש (הופץ ביוטיוב).

אמצעי לחימה, שנפלו בידי דאעש במחוז אלאנבאר (אתר יחידת אלאנבר, 13 בדצמבר 2014)

אמצעי לחימה, שנפלו בידי דאעש במחוז אלאנבאר (אתר יחידת אלאנבר, 13 בדצמבר 2014)

אמצעי לחימה, שנפלו בידי דאעש במחוז אלאנבאר (אתר יחידת אלאנבר, 13 בדצמבר 2014)

אמצעי לחימה, שנפלו בידי דאעש במחוז אלאנבאר (אתר יחידת אלאנבר, 13 בדצמבר 2014)

האזהרה מפני פעילות

האזהרה מפני פעילות"הגורמים האיראניים" (פורום ALPLATFORMEDIA של דאעש).

מהדי מסרור ביסוואז

מהדי מסרור ביסוואז

ביטוי תמיכה בארגון דאעש בוינה, באוסטריה (יוטיוב, 23 ביוני 2014)

ביטוי תמיכה בארגון דאעש בוינה, באוסטריה (יוטיוב, 23 ביוני 2014)

קבלת האחריות ע

קבלת האחריות ע"י אנצאר אלשריעה על תקיפת בסיס חיל האוויר בתימן בדף הטוויטר (11 בדצמבר 2014)


עיקרי אירועי השבוע[1]
 • במוקד אירועי השבוע עמדה השתלטות אדם חמוש (יליד איראן, בעל רקע פלילי) על בני ערובה בבית קפה בסידני שבאוסטרליה. החוטף ושני בני ערובה נהרגו במהלך פעולת חילוץ של כוחות הביטחון האוסטרליים. בשלב זה לא ברור הקשר של החוטף לדאעש. אחת מדרישותיו הייתה להביא לבית הקפה דגל דעאש, אינדיקציה אפשרית לכך שמבצע הפיגוע פעל בהשראת הארגון. הרשתות הג'האדיסטיות באינטרנט מכל מקום, הציגו את הפיגוע כנקמה על השתתפות אוסטרליה במערכה האמריקאית נגד דאעש.
 • בעיראק ובסוריה נמשכה הלחימה במוקדי הקרבות העיקריים  ללא שינויים משמעותיים בשטח. לתשומת לב מיוחדת ראויים מאמצי דאעש להרחיב את תחומי השפעתו למרחב הכפרי, שמדרום לדמשק ולדרום סוריה שם ג'בהת אלנצרה (שלוחת אלקאעדה בסוריה) מהווה את המרכיב הדומיננטי בקרב קבוצות המורדים. 

 

המערכה הבינלאומית נגד דאעש
תקיפות ארה"ב והקואליציה בסוריה ובלבנון
 • פיקוד מרכז של צבא ארה"ב (CENTCOM) עדכן, כי במהלך השבוע ביצעו כוחות הקואליציה כ-15 תקיפות בסוריה. במסגרתם הותקפו עמדות לחימה, ביצורים ומבנים, שבשליטת דאעש, בערים קובאני, חלב וקאא'ם (אתר CETCOM)
 • בעיראק ביצעו כוחות הקואליציה כעשרים תקיפות באזור סנג'אר, רמאדי, רתבה, מוצול, וסאמראא'. במסגרת הפעילות בעיראק הושמדו כלי רכב, כולל ציוד הנדסי, עמדות לחימה, מחסנים, מגדלי שמירה ומבנים, שבשליטת דאעש (אתר CETCOM).
התבטאויות בכירים בארה"ב בעניין המערכה נגד דאעש
 • בשימוע שנערך לג'והן קרי, מזכיר המדינה האמריקאי, בפני הועדה ליחסי חוץ בסנאט, התייחס קרי, בין השאר, למערכה בסוריה ובעיראק נגד דאעש. לדבריו מתקפות הקואליציה נגד דאעש מצליחות להחליש את הנהגתו של הארגון, לערער את מאמצי התעמולה שלו ולגרום נזקים ליכולותיו המבצעיות והלוגיסטיות. בהתייחסו להרשאה (authorization) לפעולה לנשיא ארה"ב אמר, כי לדעתו תוקפה של ההרשאה צריך להיות לשלוש שנים, וכי עליה לספק לנשיא ארה"ב את הסמכות והגמישות הנחוצות לו לניהול המערכה. הוא הוסיף, כי אין להגביל את פעולות ארה"ב לשטחי סוריה ועיראק בלבד והדגיש, כי אין בכוונתה של ארה"ב לשלב כוחות קרקעיים במסגרת המערכה הנוכחית (אתר מחלקת המדינה של ארה"ב, 9 בדצמבר 2014).
 • ברט מק'גורק, סגן השליח הנשיאותי האמריקאי המיוחד לקואליציה הבינלאומית נגד דאעש, הבהיר, בשימוע בפני ועדת יחסי החוץ של בית הנבחרים ב-10 בדצמבר 2014, כי המערכה הבינלאומית נגד דאעש נמצאת עדיין בשלביה המוקדמים. לדבריו המאמצים לבלום את התקדמות  דאעש צלחו אולם הפעילות להשבת הגלגל לאחור תדרוש זמן רב יותר. לדברי אד רוייס, יו"ר ועדת יחסי החוץ, דאעש שולט עדיין על אותן טריטוריות, שעליהן שלט בקיץ 2014 עם תחילת התקיפות נגדו של ארה"ב  (10 בדצמבר 2014, www.stripes.com).
שיתוף פעולה בין בריטניה לתורכיה במערכה נגד דאעש
 • במסיבת עיתונאים משותפת, שערכו בבריטניה ראש ממשלת תורכיה ועמיתו הבריטי נאמר, כי הוסכם בין שתי המדינות על שיתוף פעולה הדוק, כדי לעצור את מעבר הזרים דרך תורכיה לסוריה ועיראק המגיעם להצטרף לשורות דאעש. ראש ממשלת תורכיה הבטיח להדק את שיתוף הפעולה המודיעיני נחוץ  לשם להצלחת הלחימה המשותפת (אתר משרד החוץ הבריטי, 10 בדצמבר 2014).
עיקרי ההתפתחויות בסוריה
קובאנה (עין אלערב)
 • זירת העימות המרכזית כיום בין דאעש למליציות הכורדיות ממשיכה להיות העיר קובאנה והמרחב הכורדי שמסביבה. בסוף יולי 2012 השתלטו המליציות הכורדיות של ה-YPGעל עין אלערב (קובאנה בפי הכורדים). הכורדים מצידם רואים בקובאנה כחלק מכורדיסטאן הסורית ומנגד שואף דאעש להחיל שליטתו על המרחב הכורדי, שסביב קובאנה. על רקע זה דאעש היה מעורב בקיץ 2014 בעימותים עם מיליציות כורדיות בקרבת מעברי הגבול תל אביצ' וראס אלעין, שבקרבת עין אלערב .
 • ב-9 בדצמבר 2014 פרסם דאעש צילומים שצולמו לדבריו על ידי כלי טיס לא מאויש מקובאנה. בצילומים נראה אזור בעיר קובאנה אשר בו, טוען דאעש, שביצע פיגוע התאבדות . בצילומים נראים גם פעילי הארגון יורים לעבר העיר (11 בדצמבר 2014, Independent.co.uk). בידי דאעש נמצאים כלי טיס בלתי מאוישים, אשר הארגון עושה בהם שימוש במשימות איסוף מודיעין, ואף מנצל אותם לצרכי תעמולה.
דיר אלזור
 • ב-10 בדצמבר 2014 הפיץ דאעש סרטון בפורומים אסלאמיים בו פירט את התקדמות כוחותיו במחוז דיר אלזור, שבמזרח סוריה. דאעש טוען, כי כוחותיו השתלטו על מספר הכפרים באזור ואף התקדמו לעבר שדה התעופה הצבאי של דיר אלזור (בקרבתו נערכו קרבות בשבוע שעבר). כוחות צבא סוריה המשיכו להדוף את תקיפות דאעש על שדה התעופה ותקפו כלי רכב משוריין של דאעש אשר היה מיועד לשמש כמכונית תופת.

מימין: ההגעה לחומות שדה התעופה הצבאי של דיר אלזור. משמאל: תיעוד ההרס באלמסמכה (סרטון שהפיץ דאעש, בפורומים אסלאמיים, 10 בדצמבר 2014)
מימין: ההגעה לחומות שדה התעופה הצבאי של דיר אלזור. משמאל: תיעוד ההרס באלמסמכה (סרטון שהפיץ דאעש, בפורומים אסלאמיים, 10 בדצמבר 2014)

האזור הכפרי שמדרום לדמשק
 • ארגון דאעש הודיע, כי במסגרת הרחבת הח'ליפות האסלאמית הוא מקים אמירות אסלאמית בשכונת חג'ר אלאסוד, שמדרום לדמשק. צעד זה נעשה לאחר  שמספר, קבוצות לוחמים הודיעו, כי הן נשבעות לו אמונים (אלאח'באר, 10 בדצמבר 2014). בדף הפייסבוק של הארגון נמסר, נמסר, כי ב-14 בדצמבר 2014 כמה ארגוני מורדים במחוז דמשק נשבעו אמונים לאבו בכר אלבע'דאדי .
דרום סוריה
 • ארגון דאעש הודיע על הרחבת השפעתו לדרום סוריה. הארגון פרסם תמונות של לוחמיו בטוויטר ואמר, כי הם נמצאים בעיירה ביר קצב בצפון מזרח מחוז סוידאא' (דרום סוריה, סמוך למחוז דרעא). בדף הטוויטר נראות תמונות של כלי רכב צבאיים הנושאים מקלעים ונכתב, כי הם נמצאים באזור ביר קצב. כמו כן נטען, כי דאעש נמצא במרחק של לא יותר מחמישה ק"מ מהכפרים הדרוזיים הנאמנים למשטר הסורי (אלשרק אלוסט, 10 בדצמבר 2014). בנוסף לכך בפייסבוק פורסמה הודעה לפיה מספר קבוצות סלפיות ג'האדיסטיות הפועלות ברמת הגולן נשבעו אמונים לאלבע'דאדי.
 • מרכז הכובד של שליטת דאעש מצוי בצפון סוריה ובמזרחה. לעומת זאת לא הייתה עד לאחרונה נוכחות משמעותית לדאעש בדרום סוריה וברמת הגולן. הכוח הדומיננטי באזורים הללו הינו הארגון הג'האדיסטי היריב ג'בהת אלנצרה, שנדחק על ידי דאעש לדרום סוריה ולרמת הגולן (שם הוא מהווה מרכיב מרכזי במסגרת ארגוני המורדים). הידיעות על הרחבת השפעת דאעש לדרום סוריה עלולות להצביע על ראשיתו של שינוי בתמונת מצב זאת, העלול לחולל דינאמיקה, שתהפוך את רמת הגולן לזירת טרור פעילה נגד ישראל. 
אלרקה
 • נמשכים מאמצי ארה"ב ומדינות הקואליציה לפגוע בתשתיות דאעש ב"עיר הבירה" אלרקה, שבצפון סוריה . השבוע דווח, כי  ב-12 בדצמבר 2014 שיגר צבא סוריה רקטה לעבר כוחות דאעש באלרקה. כתוצאה מהפיצוץ נהרגו כמה עשרות פעילי דאעש. הפגיעה הייתה באזור תעשייתי בחלק המרכזי של העיר  (ערוץ סמא, 14 בדצמבר 2014). כמו כן דווח בטוויטר ממקורות המזוהים עם דאעש על תקיפות חיל האוויר הסורי על אלרקה. דאעש פרסם גם סרטון באתר יוטיוב שבו נראים מבנים הרוסים ונפגעים מההפצצות באלרקה.
מחוז אדלב
 • כוחות ג'בהת אלנצרה בשיתוף עם קבוצות ג'האדיסטיות נוספות השתלטו על בסיס של  צבא סוריה בואדי אלצ'יף, שבמחוז אדלב (צפון מערב סוריה). השליטה באזור חשובה שכן הוא סמוך לדרך הראשית, שבין חלב לדמשק (14, 15 בדצמבר 2014,  syriahr.com).

סרטונים, שהפיץ ארגון ג'בהת אלנצרה על השתלטות על ואדי אלצ'יף. מימין: כלי רכב משוריין של הארגון סמוך למבנה מפקדה של צבא סוריה. משמאל: טנק של צבא סוריה, שנלקח שלל (יוטיוב, 15 בדצמבר 2014)
סרטונים, שהפיץ ארגון ג'בהת אלנצרה על השתלטות על ואדי אלצ'יף. מימין: כלי רכב משוריין של הארגון סמוך למבנה מפקדה של צבא סוריה. משמאל: טנק של צבא סוריה, שנלקח שלל (יוטיוב, 15 בדצמבר 2014)

עיקרי ההתפתחויות בעיראק
אזור סאמראא' (צפונית לבגדאד)
 • השבוע נמשכו מאמצי דאעש לטהר כיסי התנגדות באזורים, שמצפון וממערב לבגדאד. אחד ממוקדי הקרבות הייתה העיר השיעית סאמראא', עליה מגנים צבא עיראק ומיליציות שיעיות. הקרבות לוו בשורה של פיגועי התאבדות, שבוצעו על ידי פעילים זרים מצרפת, סעודיה וסוריה. הפעילים הזרים, שביצעו את פיגועי ההתאבדות היו אבו אנס הצרפתי, שפוצץ עצמו במכונית תופת נגד אנשי מיליציה שיעים; אבו נאיף, ממוצא סעודי, שפוצץ עצמו נגד מטרה דומה;ואבו עמר מסוריה, שפוצץ עצמו נגד אנשי צבא עיראק ( Longwarjournal.org, 11 בדצמבר 2014).

פיגועי התאבדות בסוריה ובעיראק, הם דפוס פעולה בו מתמחה דאעש. לצורך ביצוע פיגועי ההתאבדות נוהג דאעש להפעיל בעיקר מתנדבים זרים, ערביםמוסלמים ומערביים. העדיפות הניתנת להפעלת הזרים מקורה בלהט האידיאולוגי של חלקם ויתכן גם בחוסר המיומנות שלהם לבצע פעולות לחימה. כל אלה הופכים אותם למועמדים מתאימים לפיגועי ההתאבדות.

 

הפעילים הזרים, שביצעו את פיגוע התאבדות מצרפת, סעודיה וסוריה  (Photos via the SITE Intelligence Group).
הפעילים הזרים, שביצעו את פיגוע התאבדות מצרפת, סעודיה וסוריה   (Photos via the SITE Intelligence Group).

 • ב- 13 בדצמבר 2014, חשפו מקורות צבאיים עיראקיים לרשת CNN, כי דאעש הצליח יום לפני-כן (12 בדצמבר 2014) להפיל מסוק עיראקי באחד הכפרים ליד העיר סאמראא'. עדי ראייה במקום אישרו את הידיעה. להערכת גורמי צבא עיראקיים, שוגר, ככל הנראה, טיל סטרלה לעבר המסוק. ידוע לנו כי בידי דאעש טילי כתף נישאים, כולל מדגם SA-7(סטרלה) באמצעותם הפיל דאעש בעבר מסוק עיראקי באזור העיר ביג'י.
מחוז אלדיאלא (צפון מערב לבגדאד)
 • ב-12 בדצמבר 2014 תקפו פעילי דאעש בניין ממשל כורדי בעיירה בצפון מחוז אלדיאלא. על פי דאעש נשלחו לצורך ביצוע המשימה שלושה פעילים מתאבדים: גרמני, סעודי ותורכי. 28 בני אדם נהרגו בפיגוע ההתאבדות, ביניהם לוחמים כורדים ואזרחים. כמו כן נפצעו למעלה מתשעים בני אדם.
מחוז אלאנבאר (מערב עיראק)
 • דאעש המשיך גם השבוע לטהר כיסי התנגדות במחוז הסוני אלאנבאר. הלחימה במחוז נמשכת מזה כמה חודשים וטרם הושגה הכרעה. ב-12 בדצמבר 2014 הוציאו פעילי דאעש להורג 21 אנשי צבא עיראקיים, שנתפסו יומיים קודם לכן באזור שדה התעופה אלאסד. יחידת אלאנבאר של דאעש פרסמה תמונות של חיילים הרוגים ואמצעי לחימה שנלקחו כשלל. בתקשורת הערבית דווח, כי רוב מחוז אלאנבאר נמצא בידי דאעש למעט בירת המחוז רמאדי והעיר חדית'ה, הנמצאות בידי הצבא העיראקי, לוחמי השבטים הסונים ומיליציות שיעיות הנתמכות על ידי איראן (אלג'זירה, 13 בדצמבר 2014).
אזור תכרית (מצפון לבגדאד)
 • ב-14 בדצמבר 2014 דווח, כי צבא עיראק החל לרכז כוחות באזור תכרית כהכנה לטיהור העיר מכוחות דאעש (ISW, 14 בדצמבר 2014). כמו כן  הגיע כוח צבא עיראק מבגדאד לאזור העיר בלד (דרומית לתכרית) כדי לטהר כיסי דאעש באזור. במרחב העיר תכרית אירעו השבוע עימותים בין דאעש לבין צבא עיראק ומיליציות סוניות ושיעיות באזור .
יהודה, שומרון, רצועת עזה וערביי ישראל
ניסיון פיגוע נגד מרכז התרבות הצרפתי בעזה
 • ב-12 בדצמבר 2014 בשעות הערב הופעל מטען נפץ נגד מרכז התרבות הצרפתי בעיר עזה. נגרם נזק לחומה החיצונית של המרכז. שני ארגונים המזוהים עם הג'האד הסלפי, קיבלו אחריות לפיגוע. משרד הפנים של חמאס הודיע, כי פתח בחקירה לבירור נסיבות הפיצוץ.  ממצאים ראשוניים הצביעו על כך, שהמטען הופעל מרחוק על ידי טלפון סלולארי. שני שוטרים נפצעו באורח קל. יצוין כי לפני כחודשיים אירע פיצוץ דומה באותו מרכז תרבות (מען, 13 בדצמבר 2014). בשנים האחרונות אירעו מספר מקרים של התנכלויות כלפי מוסדות ואישים מערביים ברצועת עזה ע"י גורמים סלפים-ג'האדיים. תוך הצבת אתגר בפני שליטת חמאס.

מימין : מבנה מרכז התרבות הצרפתי בעזה (מען, 13 בדצמבר 2014). משמאל : מנגנוני הביטחון של חמאס במקום האירוע (ערוץ וטן, 13 בדצמבר 2014)
מימין : מבנה מרכז התרבות הצרפתי בעזה (מען, 13 בדצמבר 2014). משמאל : מנגנוני הביטחון של חמאס במקום האירוע (ערוץ וטן, 13 בדצמבר 2014)

פלסטינים מרצועת עזה שנהרגו בשורות דאעש
 • מרכז אבן תימיה להסברה, המשמש את קבוצות הסלפיה הג'האדית ברצועת עזה, פרסם לאחרונה כרזות לזכרם של ארבעה מפעיליו, תושבי רצועת עזה, שנהרגו בעיראק בעת שנלחמו שם בשורות דאעש (טוויטר מרכז אבן תימיה להסברה, 28 באוקטובר, 17 בנובמבר 2014).

למעלה: הודעת אבל על מותו של נור זהיר אבו עיסא (אבו בכר). למטה: הודעת אבל על מותו של שאדי מטלק אלדאהודי (אבו אנס), אשר נהרג במחוז דיאלא בעיראק, שם מתנהלים לאחרונה קרבות בין דאעש למתנגדיו (טוויטר מרכז אבן תימיה להסברה, 17 בנובמבר 2014).
למעלה: הודעת אבל על מותו של נור זהיר אבו עיסא (אבו בכר). למטה: הודעת אבל על מותו של שאדי מטלק אלדאהודי (אבו אנס), אשר נהרג במחוז דיאלא בעיראק, שם מתנהלים לאחרונה קרבות בין דאעש למתנגדיו (טוויטר מרכז אבן תימיה להסברה, 17 בנובמבר 2014).

למעלה הודעת אבל על מותו של מחמד סמיר אבו עון (אבו אנס), אשר נהרג במחוז דיאלא בעיראק . למטה: הודעת אבל על מותו של פעיל דאעש מוסא חסן חג'אזי (אבו מו'מן), אשר נהרג בעיר פלוג'ה בעיראק (טוויטר מרכז אבן תימיה להסברה, 28 באוקטובר 2014)
למעלה הודעת אבל על מותו של מחמד סמיר אבו עון (אבו אנס), אשר נהרג במחוז דיאלא בעיראק . למטה: הודעת אבל על מותו של פעיל דאעש מוסא חסן חג'אזי (אבו מו'מן), אשר נהרג בעיר פלוג'ה בעיראק (טוויטר מרכז אבן תימיה להסברה, 28 באוקטובר 2014)

ברצועת עזה ניתן להבחין בביטויי תמיכה של גורמים סלפים-ג'האדיסטיים בדאעש, שהושפעו מהישגיו של הארגון בסוריה ובעיראק. הגורמים הללו קיימו בעבר עצרת תמיכה בדאעש, ברפיח, והפיצו סרטון תמיכה ביוטיוב. בנוסף לכך מצויים בסוריה כמה עשרות פעילים פלסטינים, חלקם פועלים ככל הנראה במסגרת יחידה נפרדת בדאעש הקרויה על שם שיח' אבו נור אלמקדסי (שיח' סלפי ג'האדיסטי ברצועת עזה, שנהרג בשנת 2009 ע"י חמאס בעקבות הכרזתו על הקמת אמירות אסלאמית בפלסטין).

להערכתנו רואה חמאס בפעילות הסלפית-ג'האדיסטית סיכון פוטנציאלי ואתגר מעשי ואידיאולוגי לשלטונה ברצועה. בשלב זה, התשתית הסלפית-ג'האדיסטית ברצועה עדיין אינה מהווה איום ממשי לשלטון חמאס, ובידה הכלים לדכא כל פעילות מבצעית או תודעתית, שתחרוג מ"כללי המשחק", שקבעה. גילויי תמיכה בדאעש, שהיו עד כה נענו בתקיפות ע"י חמאס, הגם שהיא נמנעה מעימות כולל עם הסלפים-ג'האדיסטים[2].


מצרים וחצי האי סיני
פרסום אזהרה מפני פעילות גורמים איראניים
 • אנצאר בית אלמקדס, ארגון טרור, שהפך למחוז סיני של המדינה האסלאמית, פרסם ב-11 בדצמבר 2014 הודעה המזהירה מפני ניסיונות "גורמים איראניים שיעיים" להרחיב את השפעתם ב"ירושלים רבתי" (קרי: כל רחבי ארץ ישראל). זאת, באמצעות פעילות צדקה ופעילות צבאית. הארגון ציין, כי יילחם בגורמים שיעיים אלה ואיים שימשיך לפגוע באינטרסים האיראניים באזור.יתכן להערכתנו, שהרקע להודעה הינו ביקור משלחת חמאס באיראן ודברי השבח של הזרוע הצבאית של חמאס לסיוע האיראני, שקיבלה במהלך מבצע "צוק איתן" .[3]
מינוי אמיר למחוז סיני של דאעש
 • מקורות ג'האדיים מסרו, כי דאעש הטיל על אחד ממפקדיו בעיראק לשמש כאמיר מחוז סיני לאחר שארגון תומכי ירושלים נשבע לו אמונים. זאת בניגוד לנוהג לפיו האמיר נבחר מקרב בני המקום. עוד נמסר, כי האמיר הגיע לסיני יחד עם צוות עוזרים והחל למלא את תפקידו. כמו כן נאמר, כי פעילי הארגון מחזיקים באזרחויות זרות מגיעים לשדה התעופה שרם אלשיח' כתיירים ועוברים לצפון סיני כדי להצטרף לארגון תומכי ירושלים או עוברים דרך מפרץ סואץ  (אלוטן, 9 בדצמבר 2014). אין בידנו אימות לידיעה זו.
המערכה התודעתית, שמנהל דאעש
מעצר פעיל בהודו שניהל את חשבון הטוויטר של הארגון באנגלית
 • משטרת הודו עצרה חשוד, כמה ימים לאחר שנחשף על ידי רשתChannel 4   הבריטית, כמי שאחראי על הפעלת חשבון הטוויטר של דאעש בשפה האנגלית. העצור הוא מהדי מסרור ביסוואז (Mehdi Masroor Biswas) בן 24 תושב מערב בנגלור, מהנדס במקצועו. הוא נעצר על ידי משטרת הודו ב-13 בדצמבר 2014 בביתו. לדברי המשטרה הוא היה מקורב לפעילי דאעש דוברי אנגלית והפך למקור מידע עבור מתנדבים חדשים, שביקשו להצטרף לשורות הארגון (13 דצמבר 2014,  Dailymail.com.uk). העצור הודה כי הוא זה שעומד מאחורי חשבון הטוויור @ShamiWitnwssבשפה האנגלית, שהווה מקור מידע על דאעש (13 בדצמבר 2014, thelogicalindian.com)
גילויי תמיכה והזדהות במערב 
פיגוע טרור באוסטרליה, יתכן בהשראת דאעש
 • ב-15 בדצמבר 2014 השתלט אדם חמוש על בית קפה "לינדט" במרכז העסקים של סידני שבאוסטרליה והחזיק כעשרים בני ערובה. הוא העלה שתי דרישות: להביא למקום דגל דאעש ולשוחח עם טוני אבוט, ראש ממשלת אוסטרליה. בני הערובה אולצו לתלות דגל ג'האדיסטי (לא דגל דאעש) בחלון הראוה של בית הקפה. ברשת הופצו סרטונים בהם נראים בני הערובה בבית הקפה מעבירים מסרים (ככל הנראה בכפיה), באמצעות הטלפונים הסלולאריים, לתקשורת האוסטרלית והעולמית. לאחר יותר מ-16 שעות בהן החזיק החמוש בבני הערובה הסתערו כוחות המשטרה על בית הקפה. בחילופי האש נהרגו החוטף ושניים מבני הערובה. כמו כן נפצעו ארבעה בני אדם, אחד מהם שוטר.
 • החוטף זוהה כהארון מוניס, בן 50 יליד איראן, בעל עבר פלילי. בשלב זה עדיין לא ברור הקשר של מבצע הפיגוע יתכן והפיגוע בוצע בהשראת דאעש ו/או נועד להביע הזדהות עם דאעש. אפשרות אחרת היא שהפיגוע לא היה קשור לדאעש ודרישת הדגל של הארגון נועדה לכך שאירוע החטיפה יקבל תהודה תקשורתית בינלאומית.
תגובות
 • רשתות חברתיות רבות של ארגונים ג'האדיסטיים הביעו שביעות רצון מכך שאוסטרליה "הוכתה בביתה". הם ציינו, כי אירוע החטיפה התבצע כנקמה על השתתפות אוסטרליה בלחימה נגד דאעש בסוריה ובעיראק. בכמה רשתות נטען, כי הפיגוע בוצע כהיענות לקריאתו של אבו מחמד אלעדנאני, דובר דאעש, למוסלמים במערב לבצע תקיפות נגד אזרחים במדינות האם שלהם.

תגובות בדפי טוויטר המזוהים עם דאעש. מימין: כותב אדם המכנה עצמו"עמר אלעראקי": "הרחק ממטוסיהם המפציצים את שטחינו בעיראק – זה מצב המוסלמים באוסטרליה. השיח'ים [קרי: אנשי הדת המוסלמים] המביישים [את האומה האסלאמית] בוכים על תפיסת בני ערובה בסידני". משמאל: "היום יומם של בני הערובה.. בני ערובה באוסטרליה, בני ערובה בבלגיה ובני ערובה בריאצ'. אללה, הוסף [על כך] וברך [אותנו]". מימין נראה הלוגו של דאעש (טוויטר, 15 בדצמבר 2014)
תגובות בדפי טוויטר המזוהים עם דאעש. מימין: כותב אדם המכנה עצמו"עמר אלעראקי": "הרחק ממטוסיהם המפציצים את שטחינו בעיראק – זה מצב המוסלמים באוסטרליה. השיח'ים [קרי: אנשי הדת המוסלמים] המביישים [את האומה האסלאמית] בוכים על תפיסת בני ערובה  בסידני". משמאל: "היום יומם של בני הערובה.. בני ערובה באוסטרליה, בני ערובה בבלגיה ובני ערובה בריאצ'. אללה, הוסף [על כך] וברך [אותנו]". מימין נראה הלוגו של דאעש (טוויטר, 15 בדצמבר 2014)

אוסטרליה הינה אחת מהמדינות, שהודיעו על הצטרפותן לקואליציה, בהנהגת ארה"ב, נגד דאעש. כיוון שכך, הפכה אוסטרליה למטרה פוטנציאלית לטרור עבור פעילים ג'האדיסטים התומכים בדאעש ומזדהים עימו. רשויות אוסטרליה הביעו בחודשים האחרונים חשש מפני התקפות טרור אסלאמיות במדינה. ב-18 בספטמבר 2014 עצרו כוחות הביטחון 15 פעילים ג'האדיסטים בסידני, על רקע מידע לפיו מתכננת דאעש לבצע פיגועי הרג באוסטרליה. מכתב האישום, שהוגש נגד אחד העצורים, עומרג'אן אזרי (Omarjan Azari)בן 22, עולה כי הוא היה מעורב בתוכנית לבצע באופן אקראי הוצאה להורג של בני אדם כדי להטיל אימה על הציבור האוסטרלי. לדברי ראש ממשלת אוסטרליה טוני אבוט תכננו העצורים לבצע בפומבי ובאופן אקראי עריפת ראשים של עובר אורח בסידני (18 בספטמבר 2014, AP).

 

סרטון מטעם דאעש, שהופץ בסוף יוני 2014, בפורומים אסלאמים וביוטיוב.
סרטון מטעם דאעש, שהופץ בסוף יוני 2014, בפורומים אסלאמים וביוטיוב. בסרטון הופיע אוסטרלי, המכנה עצמו אבו יחיא אלשאמי, שכנראה נהרג לאחרונה בסוריה. בסרטון, הוא קרא למוסלמים להתעורר לנוכח ההשפלה, שחווים המוסלמים בפלסטין ובפלוג'ה שבעיראק. אחריו נשא דברים רעול פנים המכונה אבו נור אלעראקי, שנטען בסרטון, כי גם הוא אוסטרלי, אשר קרא למוסלמים באוסטרליה, אירופה ואמריקה להצטרף לג'האד בסוריה.

גיוס פעילים באוסטריה
 • לאחרונה נעצר מטיף אסלאמי באשמה של גיוס פעילים באוסטריה להצטרף לדאעש ביניהם גם נערות. העצור הוא אבו טג'מה ((Ebu Tejmaהמתגורר בווינה. לדברי שירותי הביטחון האוסטרים שמו האמיתי של אבו טג'מה הוא מירסד אומרוביץ (Mirsad Omerovic). הוא גייס את הצעירים וגם היה מעורב בשיגורם ללחימה בסוריה וסיפק להם מימון. לדברי שירותי הביטחון הוא אינו היחיד מבין מנהיגים ג'האדיסטיים במסגרת מה שכונה "התא הבוסני" הנמצא בווינה והמהווה, על פי עיתון בבוסניה הרצגובינה, אחד ממרכזי התמיכה הלוגיסטית והכספית המרכזיים עבור הפעילות הג'האדיסטית באירופה (דיילי מייל, 10 בדצמבר 2014).

יוזכר, כי ב-30 באוקטובר 2014 נעצר נער בן 14 בחשד שתכנן הנחת מטעני חבלה במקומות הומי אדם בוינה. נמסר, כי לנער הוצע ע"י דאעש סכום של 25,000 דולר לשם ביצוע הפיגועים. על-פי התקשורת האוסטרית הנער הינו מרתקאן ג. (Mertkan G.), בנו של מהגר תורכי, המתגורר באוסטריה מזה שמונה שנים. על-פי דיווחי התקשורת האוסטרית הוא גויס למשימתו באמצעות האינטרנט. כמו כן גויסו צעירים נוספים, שהיו אמורים לבצע פיגועים דומים (על-פי גירסה אחרת הנער היה "זאב בודד", שפעל לבדו) (Telegraph, 30 באוקטובר 2014). בין האתרים בוינה, שבהם תוכננה הנחת מטעני החבלה, הייתה אחת מתחנות הרכבת העמוסות ביותר באוסטריה (Vienna's Westbanhof Station, שבה עוברים 40,000 אנשים מידי יום).

 

פעילות ארגוני אלקאעדה במוקדים נוספים במזרח התיכון
ירדן
 • בעיר מעאן שבדרום ירדן דווח על הצטרפות ערה של  אזרחים לשורות דאעש ללחימה בסוריה. לדברי מחמד אלשלבי (אבו סיאף), פעיל סלפי ג'האדי בכיר בירדן, בעקבות מתקפת הקואליציה נגד דאעש עלה מספרם של התומכים בדאעש על אלה התומכים בג'בהת אלנצרה. מאג'ד אלשרארי, ראש העיר מעאן אמר, כי אם הדברים ימשכו בקצב הזה "יהיה אסון בירדן".  ממשלת ירדן, המנסה להפחית מחומרת התופעה טוענת, כי היא שולטת במצב (ערוץ אלמיאדין, 8 בדצמבר 2014).

ביטויי תמיכה בירדן בתפיסת העולם הסלפית-ג'האדיסטית אינם בבחינת תופעה חדשה  וראשיתה עוד בשנות התשעים של המאה הקודמת. יש לזכור, כי ירדן היא ארץ מולדתו של אבו מצעב אלזרקאוי, מקים שלוחת אלקאעדה בעיראק, שברבות הימים הפכה לדאעש. התמיכה בירדן בתפיסת העולם הסלפית ג'האדיסטית התגברה בשנים האחרונות בעקבות מלחמת האזרחים בסוריה וההצלחות שנחל דאעש.

מוקדי התמיכה העיקריים בדאעש כיום הינם בעיקר בערי הפריפריה בירדן. בולטת בהם מעאן, שבדרום ירדן, מוקד תסיסה מסורתי נגד המשטר ההאשמי, לצידה בולטות כמה ערים נוספות: אלסלט, ארביד, אלרציפה ואלזרקאא'. תמיכה זאת גברה עם חזרתם של "בוגרי" הלחימה בסוריה (להערכתנו, יצאו להלחם בסוריה למעלה מאלף פעילים ירדנים) ובעקבות פעילות התעמולה של דאעש, המכוונת לקהל היעד הירדני. למרות זאת ניתן להעריך, כי לפי שעה אין לדאעש תשתית מאורגנת נרחבת של פעילים בירדן, הגם שהסיכון הפוטנציאלי להתעצמות דאעש שריר וקיים.

 

תימן
דיווח על ניסיון תקיפה של בסיס אווירי בו שוהים כוחות מערביים
 • ב-11 בדצמבר 2014 פרסם ארגון אנצאר אלשריעה ( המזוהה עם ארגון אלקאעדה), הודעה לפיה שיגר שש רקטות לעבר בסיס אווירי, הממוקם באזור הדרומי של תימן, בו שוהים כוחות מצבא ארה"ב ומאירופה. לדברי ההודעה התבצעה התקיפה בתגובה לניסיון החילוץ (הכושל) של בן הערובה האמריקאי על ידי כוחות מיוחדים מצבא ארה"ב (בניסיון החילוץ נהרגו בן הערובה האמריקאי ובן ערובה נוסף מדרום אפריקה). בכירי צבא בתימן אישרו, כי כמה חיילים נפצעו אבל לא סיפקו מידע נוסף בנושא. מקור אחר טען, כי הרקטות החטיאו את מטרתן (12 בדצמבר 2014, Northafricapost.com).
תגובת אלקאעדה על פעולת החילוץ הכושלת של ארה"ב
 • ארגון אלקאעדה בחצי האי ערב פרסם סרטון וידאו הפונה לציבור האמריקאי בו צוין, כי מותו של בן הערובה האמריקאי, לוק סומרס, במהלך ניסיון החילוץ הכושל בשבוע שעבר, היה מיותר. הדובר, שהופיע בסרטון הוסיף, כי זכותו של הארגון לחתור לשחרורו של השיח' עמר בן עבד אלרחמן (השיח' העיוור המוחזק בכלא בארצות-הברית על רקע מעורבותו בפיגוע במרכז הסחר העולמי בניו יורק בשנת 1993) וכן לשחרור אסירים הכלואים בכלא גוואנטנאמו ובמקומות נוספים. הוא הוסיף כי הממשל האמריקאי ממשיך בלחימתו באומה האסלאמית, מסייע "לכובשים הציונים בפלסטין" ופוגע "בזכויות המוסלמים". הסרטון הסתיים בכיתובית: "אלאקצא, אנו מגיעים [אליך]".

מימין: דובר מטעם ארגון אלקאעדה בחצי האי ערב נושא דברים המכוונים לציבור האמריקאי תחת כתוביות באנגלית. משמאל: הסרטון הסתיים בכיתובית: "אלאקצא, אנו מגיעים [אליך]".
מימין: דובר מטעם ארגון אלקאעדה בחצי האי ערב נושא דברים המכוונים לציבור האמריקאי תחת כתוביות באנגלית. משמאל: הסרטון הסתיים בכיתובית: "אלאקצא, אנו מגיעים [אליך]".

הריגת בכיר בארגון המורדים החות'י ע"י אלקאעדה
 • על-פי ידיעות מהתקשורת התימנית, סאלם ע'פינה רקיב, בכיר בתנועה השיעית החות'ית, נהרג בידי פעילים אסלאמיים מארגון אנצאר אלשריעה המזוהה עם ארגון אלקאעדה, באמצעות מטען, שהוצמד למכוניתו בצפון תימן.
מאז שנת 2004 מתקיימת מרידה נגד השלטון המרכזי התימני במחוז סעדה, שבצפון תימן, הגובל עם סעודיה. הצבא התימני מתקשה לפעול ולדכא את המרד. המורדים, שמספרם מגיע לכמה אלפים, נמנים על בני חמולת אלחות' ומשתייכים לאוכלוסיה השיעית-זידית המתגוררת באזור. בראש. עדויות נסיבתיות רבות מצביעות, כי המרד החות'י מקבל סיוע צבאי מאיראן. דוברים של הממשל התימני (שנתמכו ע"י מקורות אמריקאים) שבו והאשימו את איראן בסיוע למרידה החות'ית.

 

[1]הפרסום השבועי "מבט לג'האד העולמי" יעקוב אחר ההתפתחויות בקרב דאעש וארגוני הג'האד העולמי במזרח התיכון ואחר פעילות טרוריסטית ברחבי העולם, שמקורה בארגוני הג'האד העולמי במזרח התיכון.
[2] לפרוט ראו פרסום מרכז המידע מה-16 ביולי 2014: "ביטויי תמיכה ברצועת עזה בארגון המדינה האסלאמית בעיראק ובאלשאם (דאעש), המזוהה עם הג'האד העולמי. במהלך מבצע "צוק איתן" גורמים סלפים-ג'האדיסטים המזדהים עם דאעש ירו מספר רקטות לעבר ישראל".
[3]ראו פרסום מרכז המידע מ-15 בדצמבר 2014 : "חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (16-10 בדצמבר 2014)"