מבט לג’האד העולמי (9-1 בדצמבר 2014)

מבט לג'האד העולמי

מבט לג'האד העולמי

כרוז, שהופץ בחלב, המציע פרס לכל מי, שיסגיר סוכנים הפועלים עבור ארה

כרוז, שהופץ בחלב, המציע פרס לכל מי, שיסגיר סוכנים הפועלים עבור ארה"ב ומדינות הקואליציה

מתוך פורום של דאעש: קריאה לסייע ל

מתוך פורום של דאעש: קריאה לסייע ל"אחינו העשוקים בלבנון המוסלמית"

הכרזה, שהפיץ

הכרזה, שהפיץ "מחוז עזה של המדינה האסלאמית" בנוגע לחובת הנשים להתנהג בצניעות (אלמואטן, 30 בנובמבר).

פעילי דאעש בלוב (דביק, גיליון 5, נובמבר 2014)

פעילי דאעש בלוב (דביק, גיליון 5, נובמבר 2014)

תעודותיו של וויליאם הנדרסון, שפורסמו בפורומים של דאעש (פורום דאעש, 30 בנובמבר 2014)

תעודותיו של וויליאם הנדרסון, שפורסמו בפורומים של דאעש (פורום דאעש, 30 בנובמבר 2014)

שאיפות דאעש לדריסת רגל בסעודיה (הכריכה של גיליון מספר 5 של הביטאון דביק)

שאיפות דאעש לדריסת רגל בסעודיה (הכריכה של גיליון מספר 5 של הביטאון דביק)


עיקרי אירועי השבוע[1]

 • בסוריה ובעיראק נמשכת המערכה נגד דאעש בהנהגת ארה"ב. בעיר קובאני (עין אלערב), שבצפון סוריה, נמשכת הלחימה ללא הכרעה. במרחב דיר אלזור ניסה דאעש להשתלט על שדה תעופה צבאי, ללא הצלחה עד כה. בעיראק נמשכים מאמצי דאעש לטהר את מחוז אלאנבאר הסוני ואזורים נוספים בצפון מכיסי התנגדות.
 • דאעש שחרר קלטת וידאו בה קרא פעיל קנדי לבצע פיגועים נוספים בקנדה. כזכור אירעו במהלך אוקטובר 2014 פיגועי דריסה וירי נגד אנשי צבא ואזרחים בקוויבק ובאוטווה (בנין הפרלמנט), ככל הנראה כהיענות לקריאות דאעש לפגוע באזרחים מערביים.
 • ארגון אלקאעדה בחצי האי ערב קיבל אחריות לפיגוע נגד שגרירות ארה"ב ולפיצוץ סמוך לביתו של השגריר האיראני בצנעא. ניסיון אמריקאי לחילוץ שני בני ערובה מערביים נכשל והסתיים בהריגתם.


המצב בשטח

פעילות ארה"ב ומדינות הקואליציה ארה"ב ומדינות
 • במהלך השבועיים האחרונים המשיכו ארה"ב ומדינות הקואליציה בתקיפות מהאוויר נגד יעדי דאעש בסוריה ובעיראק. סה"כ הותקפו עשרות מטרות. על פי אתר פיקוד המרכז האמריקאי (סנטקו"ם) הותקפו, בין השאר, היעדים הבאים:
 • סוריה– בסוריה התמקדו התקיפות בעיקר בעיר הכורדית קובאני (עין אלערב), אשר בה נלחמים פעילי דאעש נגד המיליציות הכורדיות (YPG) מזה כשלושה חודשים. כמו כן בוצעו תקיפות בחלב ובמוקדי קרבות נוספים בצפון סוריה ובמזרחה. בתקיפות, שנערכו בקובאני,  נפגעו אמצעי לחימה, שטחי היערכות ועמדות של דאעש. מספר פעילי הארגון נהרגו ונפצעו.
 • עיראק– התקיפות התמקדו באזורי מוצול, כרכוך, סנג'אר, ביג'י, אלפלוג'ה ואלרטבה.  בתקיפות הושמדו כלי רכב, עמדות, מבנים ויעדים נוספים. כמו כן נהרגו כמה עשרות פעילי דאעש. לא ידוע לנו על פעילים בולטים, שנהרגו בתקיפות .
 • דובר הבית הלבן מסר ב-1 בדצמבר 2014, כי ארה"ב ותורכיה צמצמו את המחלוקת ביניהן בנוגע לפעילות ארה"ב בסוריה. הוא הוסיף, כי תורכיה תאפשר לארה"ב ושאר חברות הקואליציה לעשות שימוש בבסיסי חיל האוויר התורכיים כדי לפעול נגד דאעש בצפון סוריה (אתר הבית הלבן, 1 בדצמבר 2014). 

עיקרי ההתפתחויות בסוריה

קובאני
 • בחלב נמשכו העימותים בין הכורדים לפעילי דאעש מזה כשלושה חודשים. במסגרת זאת דווח על עשרה פעילי דאעש, שנהרגו ב-29 בנובמבר 2014, בעימותים עם המיליציות הכורדיות ( (YPG. כמו כן בוצע פיגוע  התאבדות כפול, ע"י פעילי דאעש בקובאני (מכונית תופת ומחבל מתאבד). כתוצאה מפיגוע ההתאבדות נהרגו שלושים בני אדם. על-פי מקורות כורדיים הגיעו המחבלים המתאבדים משטח תורכיה. תורכיה מיהרה להכחיש. על פי פעיל כורדי שולטות המיליציות הכורדיות על כ-60% משטחה של העיר קובאני (אלערב אלג'דיד, 7 בדצמבר 2014).

המערכה בקובאני. מימין: פיצוץ בעיר קובאני (עין אלאסלאם בפי דאעש) כתוצאה מפעולת התאבדות. משמאל: פעילי דאעש בקרבת העיר קובאני (דביק, גליון 5, נובמבר 2014).
המערכה בקובאני. מימין: פיצוץ בעיר קובאני (עין אלאסלאם בפי דאעש) כתוצאה מפעולת התאבדות. משמאל: פעילי דאעש בקרבת העיר קובאני (דביק, גליון 5, נובמבר 2014).

צעדי ביטחון של דאעש
 • מנגנוני המודיעין המסכל של דאעש מנסים להקשות על איסוף המידע המודיעיני הנחוץ לקיום המערכה האמריקאית. ב- 23 בנובמבר 2014 פיזרו פעילי ארגון דאעש באזור חלב כרוזים בהם נכתב, כי הארגון מציע פרס בשווי של 5,000$ לכל מי שיסיע בהסגרת "סוכנים של הצלבנים" (דהיינו אלה המסייעים לכוחות הקואליציה). הכרוז פורסם גם בדף הטוויטר ופורומים של הארגון (24 בנובמבר 2014, www.vocativ.vom).
דיר אלזור
 • דאעש ניסה להשתלט על שדה התעופה הצבאי של דיר אלזורבמסגרת המאמץ לטיהור מזרח סוריה, שרובה נמצאת בשליטתו. בשלב זה הקרבות באזור עדיין נמשכים. על פי הדיווחים בכלי התקשורת הצליחו פעילי דאעש להשתלט על חלקו הדרומי של שדה התעופה (אלדרר אלשאמיה, 6 בדצמבר 2014). ב-8 בדצמבר 2014 דווח, כי צבא סוריה הצליח להחזיר לעצמו את השליטה בשדה התעופה (אלספיר, 8 בדצמבר 2014).
 • פעילי דאעש פרסמו סרטון, שהופץ ברשתות החברתיות,  בו נטען, כי פעיליו הצליחו להפיל לראשונה מטוס של כוחות הקואליציה ב-4 בדצמבר 2014 מעל אזור דיר אלזור. בסרטון הוצגו שברי מטוס פזורים בשדה חקלאי. לא ניתן לדעת האם מדובר במטוס, שהופל או בשרידיו של טיל סקאד (אלקדס אלערבי, 5 בדצמבר 2014).

עיקרי ההתפתחויות בעיראק

שיקום צבא עיראק
 • גורמי ממשל אמריקאים רשמיים מסרו,  כי במקום לשקם את יחידות צבא עיראק, שהתפרקו בכוונת ארה"ב לבנות מחדש כוח צבא קטן ואיכותי. הכוח ימנה תשע חטיבות חדשות, שיכללו 45,000 חיילים. יחידות אלה תשמשנה "כוח קדומני" נגד דאעש והן תילחמנה לצד המיליציות השיעיות והכוחות הכורדיים. לדבריהם יבצע כוח זה את ההתקדמות הראשונית הנדרשת במאבק הקרקעי נגד דאעש (Washington Post, 27 בנובמבר 2014).
תמיכת איראן בכוחות הנלחמים נגד דאעש
 • איראן ממשיכה לסייע לצבא עיראק ולמיליציות השיעיות במלחמתם נגד דאעש. לאחר מספר הכחשות מצד איראן אישר רחים פ'ור, סגן שר החוץ האיראני לענייני אסיה ואוקיאניה, כי איראן ביצעה תקיפות אוויריות נגד מטרות דאעש בעיראק. לדבריו התבצעו התקיפו כמענה לבקשת ממשלת עיראק וללא תיאום עם ארה"ב (גרדיאן, 5 בדצמבר 2014).
דיווח על ייצור "פצצה מלוכלכת" ע"י פעילי דאעש
 • בדיווח ברשתות החברתיות נמסר, שפעילי דאעש הצליחו לייצר "פצצה מלוכלכת" (פצצה אשר מוסיפים לה פסולת גרעינית או חומרים רדיואקטיביים) לאחר שגנבו כארבעים ק"ג של אורניום מאחת האוניברסיטאות בעיראק. הדיווחים אודות הפצצה הגיעו כארבעה חודשים לאחר שאוניברסיטת מוצול פרסמה דו"ח על אובדן אורניום (אילאף, 30 בנובמבר 2014).

ההתפתחויות בלבנון

מעצר שתי נשים של בכירי דעאש
 • בכלי התקשורת הערביים דווח לאחרונה, כי מנהלת המודיעין הלבנונית עצרה שתי נשים של בכירי דאעש. אפשר ואחת מהם היא סאג'א אלדלימי, אשתו של מנהיג דאעש אבו בכר אלבע'דאדי. האישה, אזרחית סורית, נעצרה יחד עם בנה באזור ערסאל, שבבקעת הלבנון והועברה לחקירה במשרד ההגנה של לבנון (אלנהאר, 2 בדצמבר 2014). נמסר, כי העצורה השנייה היא אשתו של פעיל דאעש המכונה עלי הצ'צ'ני (אלאנבאא', 7 בדצמבר 2014)
 • בעקבות החטיפה פורסמה בחשבון הטוויטר של ג'בהת אלנצרה (שלוחת אלקאעדה בסוריה), הודעה, לפיה הארגון הוציא להורג חייל לבנוני חטוף, שהיה בידיו בשם עלי אלבזאל. בהודעה נאמר, כי הוא הוצא להורג משום, שצבא לבנון החל לעצור נשים וילדים. בהודעה נכלל  גם איום, כי במידה וצבא לבנון לא ישחרר את שתי הנשים העצורות יוצא להורג בקרוב חייל נוסף.
 • שיח' מצטפא אלחג'ירי, סוני מנכבדי העיירה ערסאל (שבה יש תומכים לארגוני הג'האד העולמי), המשמש כמתווך במשא ומתן לשחרור עצורים בין לבנון לבין ארגוני הג'האד העולמי,  מתח ביקורת על פעולת ממשלת לבנון. לדבריו חטיפת הנשים לא הקלה על המשא ומתן וגרמה להוצאתו להורג של אחד החטופים הלבנוניים (אלאנבאא', 7 בדצמבר 2014) יוזכר, כי. נגד שיח' אלחג'ירי הוצא באוקטובר 2014 צו מעצר מאת שופט לבנוני בגין השתייכותו לארגון טרור מזוין (ג'בהת אלנצרה) וביצוע פעולות טרור (טיאר, 14 באוקטובר 2014).
קריאה של דאעש לסייע למוסלמים בלבנון
 • באחד הפורומים המרכזיים של דאעש הופיעה קריאה לסייע ל"אחינו העשוקים בלבנון המוסלמית". בין היתר נכתב בהודעה: "הו מוסלמים, אינכם רואים את פצעינו…עושק האמגושים [קרי: הזורואסטריזם, הכוונה לאיראנים ולחזבאללה] והנוצרים הינו שחור [משחור]" (2 בדצמבר 2014, https://www.alplatformmedia.com).

יהודה, שומרון, רצועת עזה וערביי ישראל

כרוזים ברצועת עזה הקוראים לנהוג בצניעות
 • ב-30 בנובמבר 2014 הופצו בין הסטודנטים במספר אוניברסיטאות במרכז הרצועה כרוזים מטעם "מחוז עזה של המדינה האסלאמית". בהודעה, בה הופיע סמל  דאעש,  הופנתה קריאה לסטודנטיות לעטות כיסוי ראש (חג'אב) ולנהוג בצניעות. בנוסף פורסמה קריאה למשוררים וסופרים מהרצועה להיזהר בלשונם ולהימנע מדברי וממעשי כפירה נגד האסלאם.
 • בעקבות פרסום הכרוזים הוציא  איאד אלבזם, דובר משרד הפנים הפלסטיני, הודעה בה נאמר, הכרוזים הללו הם לא יותר מ"שיגעון  של נוער בעל אידיאולוגיה מסוימת". הוא הדגיש, שלדאעש אין נוכחות ברצועת עזה וששירותי הביטחון הפלסטינים עוקבים מקרוב אחר כל בעיה (דניא אלוטן, 30 בנובמבר 2014; אלפג'ר, 1 בדצמבר 2014).
 • ברצועת עזה פועלות התארגנויות סלפיות –ג'האדיסטיות, שהושפעו מהישגיו של דאעש בסוריה ובעיראק, והמזדהות עם הארגון. חמאס רואה בפעילותם סיכון פוטנציאלי לשלטונה והיא מגבילה את פעילותם המבצעית והתודעתית ומנסה לפקח עליהן.

 

מצרים וחצי האי סיני

דיווח על מחנות אימונים המזוהים עם דאעש
 • מקורות מצריים טענו, כי מנגנוני הביטחון והמודיעין של מצרים איתרו שני מחנות אימונים המזוהים עם דעאש: האחד בלוב בקרבת הגבול עם מצרים והשני ברצועת עזה. במחנות הללו מתאמנים פעילים טרם שיגורם למצרים לביצוע פעולות טרור נגד המשטר המצרי. במחנה בלוב נמצאים פעילים, שהגיעו ללוב ממצרים וכן פעילים בעלי אזרחויות זרות. כמו כן נמצאים במחנות האימונים הללו פעילי דאעש העוסקים בהפצת האידיאולוגיה של הארגון בקרב המתאמנים במחנה (מצראוי, 25 בנובמבר 2014).
 • יוזכר, כי לדאעש תומכים בחלקה המזרחי של לוב. מרכזם נמצא בעיר דרנה שם הכריז ארגון ג'האדיסטי מקומי בשם מג'לס שורא שבאב אלאסלאם על הצטרפותו לח'ליפות האסלאמית בראשות אבו בכר אלבע'דאדי.
קבלת אחריות למותו של אזרח אמריקאי
 • ארגון תומכי ירושלים (אנצאר בית אלמקדס), שלאחרונה הכריז על הצטרפותו למדינה האסלאמית, הודיע כי הוא אחראי למותו ב-30 בנובמבר 2014 של וויליאם הנדרסון, אמריקאי מטקסס שעבר בתחום הנפט במצרים. תמונות הדרכון שלו ורישיון העבודה הועלו לפורומים של דאעש. בהודעה, שפרסמה חברת  Apache Corp.בה עבד הנדרסון נאמר, כי הוא נהרג ב-6 באוגוסט 2014 וכי נסיבות מותו נחקרות על ידי ממשלת ארה"ב. את תגובת ממשלת ארה"ב לא ניתן היה להשיג (1 בדצמבר 2014, nbc New). מדיווחים נוספים עלה כי הוא נרצח במהלך אירוע פלילי (גניבת מכוניות) במדבר המערבי ולא בחצי האי סיני (ניו יורק טיימס, 1 בדצמבר 2014).
קשרי ארגון תומכי ירושלים עם דאעש

בתקשורת הערבית פורסם כי פעיל ג'האדיסטי המכונה אבו אסאמה אלמצרי, המשמש כמופתי של ארגון תומכי ירושלים, הגיע לסוריה ביוני 2014 דרך תורכיה בתיעוד סורי מזויף. הוא הגיע לאלרקה ("עיר הבירה" של דאעש)  שם שהה כחודשיים. במהלך שהותו באלרקה נפגש אלמצרי עם בכיר דאעש אבו עלי אלאנבארי  ותאם עימו את מועד ההכרזה על השבועה הרשמית של ארגונו לארגון דאעש. כמו כן נועד הביקור לתאם אספקת סיוע כספי ואמצעי לחימה לארגון דרך לוב. עוד נמסר, כי פעילים רבים של ארגון תומכי ירושלים נמצאים בסוריה ונלחמים לצד דאעש  (אלוטן, 8 בדצמבר 2014).

 • יוזכר, כי ב-10 בנובמבר 2014 הודיע ארגון תומכי ירושלים כי הוא נשבע אמונים למנהיג דאעש אבו בכר אלבע'דאדי ומצטרף למדינה האסלאמית, שבראשותו. כך הפך הארגון למחוז סיני של המדינה האסלאמית[2]עבדאללה אלאנבארי, המכונה אבו עלי אלאנבארי, אשר על פי הידיעה נפגש עימו פעיל תומכי ירושלים, מוכר לנו כפעיל בכיר בדאעש המשמש סגנו של אבו בכר אלבע'דאדי לענייני סוריה ושירת בעבר כקצין מודיעין בצבא עיראק.


פעילי דאעש בחצי האי סיני (דביר, גיליון 5, נובמבר 2014)
פעילי דאעש בחצי האי סיני (דביר, גיליון 5, נובמבר 2014)

ביסוס שלטון דאעש במדינה האסלאמית

מטבעות חדשים לח'ליפות האסלאמית
 • לאחרונה הודיע ארגון דאעש, כי כצעד נוסף בדרך להקמת הח'ליפות האסלאמית, טבע מטבעות חדשים של זהב, כסף ונחושת. לדברי נועדו המטבעות למנוע שחיתויות בקרב בני האומה האסלאמית  הנובעות משימוש במטבעות של המערכת הכלכלית העולמית (דביק, גיליון 5, נובמבר 2015).
 • בהקשר זה דווח, כי פעילי דאעש עברו בשווקים בבתי ספר ובחנויות בעיר כרכוכ ובכפרים הסמוכים לה הנמצאים בשליטתו וביקשו מהתושבים לתרום זהב וכסף לייצור המטבעות החדשים של הארגון (אלאסלאם אליום, 8 בדצמבר 2014).

המטבעות החדשים (דביק, גיליון 5 נובמבר 2014)
המטבעות החדשים (דביק, גיליון 5 נובמבר 2014)

המערכה התודעתית של דאעש

גיליון חדש של הביטאון דביק

במהלך חודש נובמבר 2014 פרסם דאעש את הגיליון החמישי של הביטאון שלו בשפה האנגלית דביק[3]. הגיליון, שכותרתו "הישארות והתפשטות", דווח על ההתפשטות של דאעש למחוזות חדשים כמו תימן, סעודיה, חצי האי סיני, לוב ואלג'יריה. על גבי הכריכה הופיע צילום של הכעבה במכה תוך הדגשת הטענה, שלארגון דריסת רגל בסעודיה. בגיליון מספר מאמרים ביניהם :"דגל דאעש יתפשט עד שיכסה את כל כדור הארץ ממזרח למערב". בפרק הדן בחצי האי סיני נאמר, בין היתר,  כי סיני מהווה גם חזית נגד היהודים, המהווה צעד חשוב לשחרור בית אלמקדס (דביק מס' 5 עמוד 29).

פעילות ברשתות האינטרנט
 • ב-28 בנובמבר 2014 פורסמה כתבת תחקיר בעיתון לה מונד הצרפתי אודות שינוי דפוסי ההתנהלות של דאעש באינטרנט. השינוי התבטא בנקיטת אמצעי זהירות ואבטחה חדשים, שנועדו למנוע מהפעילים להעלות לרשת כל מה שעולה על דעתם. נמסר, כי ההוראות החדשות נאכפות ביד קשה. בין השאר צוין, כי הארגון אימץ אמצעי הצפנה כמו גם את השימוש במערכת TOR(רשת תוכנה חופשית המאפשרת גלישה אנונימית באינטרנט), למניעת איתור מקורות הפרסומים שמעלים הפעילים לרשת (לה מונד, 28 בנובמבר 2014).

פעילות דאעש במערב

פעיל קנדי קורא לחבריו לבצע פיגועים בקנדה
 • דאעש שחרר קלטת וידאו, שהופצה בטוויטר, בה מופיע צעיר קנדי מאוטווה הקורא לחבריו המוסלמים מקנדה לבצע פיגועים של "זאבים בודדים" נגד מטרות קנדיות. הצעירJohn ,Maguireבן 23, נמצא בחקירת השלטונות המקומיים לאחר שיצא לסוריה כדי להצטרף לשורות דאעש בינואר 2013.  הצעיר שהופיע בקלטת, הזדהה כאבו אנואר הקנדי ודיבר באנגלית. הוא הפנה קריאה לחבריו לבצע פיגוע דומה לזה, שבוצע באוטווה באוקטובר 2014. לא ברור אם ההצהרה ניתנה מרצונו או, שהוא אולץ לכך (7 בדצמבר 2014, CBS News).

אבו אנואר הקנדי, שהופיע בקלטת דאעש, וקרא לביצוע פיגוע נוסף בקנדה (טוויטר, 7 בדצמבר 2014)
אבו אנואר הקנדי, שהופיע בקלטת דאעש, וקרא לביצוע פיגוע נוסף בקנדה (טוויטר, 7 בדצמבר 2014)

 • להערכת גורמי מודיעין קנדיים קנדה כ-130 קנדים לוחמים כיום בשורות ארגון דאעש בסוריה ובעיראק, חלקם לוחמים גם נגד כוחות דאעש (CBC News, 8 בדצמבר 2014). נראה, כי לדאעש תומכים בקנדה. יוזכר, כי במהלך חודש אוקטובר 2014 בוצעו בקנדה שני פיגועים, שמבצעיהם היו מוסלמים, ואפשר שבוצעו כהזדהות עם דאעש וקריאתו לפגוע באזרחים מערביים:
 • ב-20 באוקטובר 2014 חייל קנדי נדרס למוות בקוויבק וחייל אחר נפצע. הדורס כיוון את מכוניתו לעבר שני החיילים. ונהרג מירי שוטרים לאחר מרדף. הדורס הינו מרטין קוטור רולו (Martin Couture-Rouleau), בן 25, שהמיר דתו לאסלאם לפני כשנה, הוא נמנה על רשימה של תשעים מוסלמים-קיצונים, שאחריהם קיימו שירותי הביטחון הקנדים מעקב, שנועד למנוע מהם לצאת לסוריה. בתקשורת הקנדית דווח, כי בחשבון הפייסבוק שלו נמצאו דגל דאעש וביטויי הזדהות עם הארגון. ראש ממשלת קנדה הגדיר אותו כטרוריסט ששאב השראה ("inspired") מדאעש.
 • ב-22 באוקטובר 2014 נורה למוות חייל קנדי, שניצב על משמרתו באתר הזיכרון הלאומי לחללי מלחמה, סמוך לבניין הפרלמנט באוטווה. לאחר מכן נכנס היורה לבניין הפרלמנט, ירה עשרות כדורים ונהרג מאש האחראי על הביטחון בפרלמנט (שגילה תושייה והפך לגיבור לאומי). היורה זוהה כמייקל זיהאף ביבאו, אשר התאסלם.
קריאה למהפכה אסלאמית בשוויץ
 • גוף המתקרא הוועד האסלאמי המרכזי של שווייץ הפיק סרטון וידאו הקורא למהפכה אסלאמית בשוויץ. הסרטון, שהינו דובר אנגלית, הופק תחת השם "Expect us Anywhere, Anytime!"צולם באיכות גבוהה (המזכירה את ההפקה של סרטון דאעש בסוריה שפורסם בחודש שעבר ושבמהלכו נערפו ראשים של 17 אנשי צבא סוריים). בסרטון נראים, בין השאר, המוני מוסלמים יוצאים מיער כשברקע הקריין אומר: "זוהי תחילתה של המהפכה האסלאמית, ששינתה את העולם". פרסום הסרטון, עורר סערה ציבורית גדולה בשוויץ בה מתגוררים כיום כ-400 אלף מוסלמים, המהווים כ-5% מאוכלוסיית המדינה) יוטיוב).

תמונות מהסרטון. מימין: דגל האסלאם מונף על אחת מפסגות הרי האלפים בשווייץ. משמאל: המוני מוסלמים מגיחים מתוך היער (יוטיוב)
תמונות מהסרטון. מימין: דגל האסלאם מונף על אחת מפסגות הרי האלפים בשווייץ. משמאל: המוני מוסלמים מגיחים מתוך היער (יוטיוב)

פעילות ארגוני אלקאעדה במוקדים נוספים במזרח התיכון

ניסיון פיגוע נגד שגרירות ארה"ב בתימן (?)
 • ב-28 בנובמבר 2014 , ליל חג ההודיה, חשבון טוויטר השייך לארגון אלקאעדה בחצי האי ערב קיבל אחריות לביצוע פיגוע נגד שגרירות ארה"ב בצנעא בירת תימן ב-27 בנובמבר 2014. על פי ההודעה הפיצוץ נעשה באמצעות שני מטעני נפץ מאולתרים, שהונחו בפתח השגרירות (28 בנובמבר 2014,  Nation.com). אין אישור רשמי מהממשל  האמריקאי על ניסיון הפיגוע. אין זו הפעם הראשונה בה מנסים גורמי אלקאעדה לפגוע בשגרירות ארה"ב בבירת תימן.  בספטמבר 2014 שיגרו טרוריסטים רקטות לעבר השגרירות אשר נפלו כמאה מטרים ממנה .
פיגוע נגד שגרירות איראן בתימן
 • ב-3 בדצמבר 2014 הסיע נהג מכונית עמוסה בחומרי נפץ לעבר מעון שגריר איראן באזור השגרירויות בצנעא בירת תימן. כתוצאה מהפיצוץ נהרגו שלושה בני אדם. הפיצוץ, שאירע שבוע לאחר שהשגריר הגיש את האמנה שלו לשלטונות תימן, מעלה חשד, שהארגון המתין להגעתו לבירת תימן. (גרדיאן, 3 בדצמבר 2014).
 • בדף הטוויטר הקשור לארגון  אלקאעדה בחצי האי ערב פורסמה קבלת אחריות על פיצוץ. לדברי ההודעה פעילי ארגון החנו מכונית עמוסה חומרי נפץ מחוץ לביתו של השגריר ופיצצו אותה. בניגוד לדיווחים, שבפיצוץ נהרגו שומר ושני עוברי אורח טוען הארגון, כי נהרגו כמה איראנים העובדים בשגרירות .
הריגתם של בני ערובה מערביים בתימן בעת ניסיון חילוץ כושל
 • בקלטת וידאו חדשה, ששוחררה על ידי זרוע התקשורת של ארגון אלקאעדה בחצי האי ערב פורסם איום להרוג את בן הערובה האמריקאי צלם העיתונות לוק סומרס (Luke Somers) אם ממשלת ארה"ב לא תיכנע לדרישות הארגון. בקלטת נראה נאצר אבן עלי אלאנסי, פעיל בכיר בארגון, אשר תאר את מה שכינה "הפשעים" של ארה"ב נגד העולם המוסלמי.  לאחר מכן צורף קליפ בו דיבר סומרס  אשר נתפס על ידי הארגון לפני כשנה. ניסיון לחלצו ע"י כוחות מיוחדים אמריקאיים בליל 25-24 בנובמבר 2014 נכשל.
 • ב-6 בדצמבר 2014, מעט אחרי חצות, הונחתו כוחות מיוחדים אמריקאיים ("אריות הים") משני מסוקים כמה קילומטרים מבניין בו הוחזקו לוק סומרס ובן ערובה נוסף (מורה דרום אפריקאי בשם פייר קורקי). ניסיון החילוץ בוצע במחוז שבאוה שבדרום תימן. על פי גורם מהפנטגון איבדו הכוחות את גורם ההפתעה כאשר התגלו, ככל הנראה על ידי כלב שמירה. בין המחבלים לחיילים האמריקאים התפתח קרב יריות. מיד לאחר שהכוחות נכנסו לבניין נורו שני בני הערובה על ידי שוביהם. הם חולצו פצועים ונפטרו מאוחר יותר. חמישה מחבלים נהרגו בקרב ומחבלים רבים הצליחו להימלט מהמקום. מבצע החילוץ הכושל עורר ביקורת בדרום אפריקה וארה"ב.

מימין: לוק סומרס בקלטת, שהפיץ ארגון אלקאעדה בחצי האי ערב. משמאל: בן הערובה הדרום אפריקאי, פייר קורקי, אשר נהרג בעת ניסיון החילוץ (www.echoroukonline.com)
מימין: לוק סומרס בקלטת, שהפיץ ארגון אלקאעדה בחצי האי ערב. משמאל: בן הערובה הדרום אפריקאי, פייר קורקי, אשר נהרג בעת ניסיון החילוץ  (www.echoroukonline.com)

בתורכיה נתפס פעיל בכיר של אלקאעדה
 • בפעילות מודיעינית משותפת של ארה"ב ותורכיה נתפס עבד אלבאסט עזוז, פעיל בכיר באלקאעדה, בעיר יאלובה שבתורכיה (דרומית לים המרמרה). עבד אלבאסט עזוז הגיע לתורכיה באמצעות דרכון מזויף. נמסר, כי הוא עמד בראש החוליה של אלקאעדה שרצחה את שגריר ארה"ב בלוב (מילייט, 4 בדצמבר 2014).
 • עבד אלבאסט עזוז נשלח בשנת 2011 ללוב על ידי מנהיג אלקאעדה אימאן אלזוהארי וקיבץ תחת פיקודו כשלוש מאות פעילים. עזוז, הפעיל בלוב מחנה אימונים ושלח את אנשיו לקיים קשרים עם קבוצות אסלאמיות נוספות במדינה (security.blogs.cnn.com, 15 במאי 2012). ב-2012 עבד אלבאסט היה מעורב בפיגוע נגד שגרירות ארה"ב בלוב והוגדר על ידי מחלקת המדינה האמריקאית כטרוריסט עולמי המאיים על ביטחון ארה"ב (4 בדצמבר 2014,  Dailysabah.com). לאחר ששלטונות ארה"ב תפסו בדרנה פעיל בכיר בארגון, עזב עזוז את לוב ועבר לסוריה (18 בנובמבר 2014,  www.krdo.com).

[1]עם סיום עבודת המחקר על דאעש ייצא מעתה ואילך פרסום שבועי בשם "מבט לג'האד העולמי", אשר יעקוב אחר ההתפתחויות בקרב ארגון דאעש וארגוני ג'האד עולמי נוספים. הפרסום יתמקד בהתפתחויות במזרח התיכון. הוא יצא אחת לשבוע ובשלב זה יתורגם לאנגלית בלבד. נשמח לקבל הערות והתייחסויות הקוראים.
[2]על שבועת האמונים של הארגון ראו פרסום מרכז המידע מ-11 בנובמבר 2014: "תמיכה פומבית של דאעש בארגון הג'האדיסטי המצרי אנצאר בית אלמקדס תוך עידודו להסלים את מערכת הטרור נגד המשטר המצרי. אנצאר בית אלמקדס מצידו נשבע אמונים למנהיג דאעש אבו בכר אלבע'דאדי".
[3]דביק (Dabiq)הינו ביטאון חודשי של דאעש היוצא לאור באנגלית. דביק הינה עיר בצפון סוריה, שעל פי מסורת מוסלמית צפוי להתקיים בה קרב מכריע בין צבא המוסלמים לצבא הנוצרים, שבו עתידים המוסלמים לנצח את ה"כופרים".