חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (29 באוקטובר- 4 בנובמבר 2014)

זירת ניסיון ההתנקשות ביהודה גליק בירושלים (סוכנות תצפית, 29 באוקטובר 2014. צלם: עמיחי בן דוד).

זירת ניסיון ההתנקשות ביהודה גליק בירושלים (סוכנות תצפית, 29 באוקטובר 2014. צלם: עמיחי בן דוד).

מכתב תנחומים מאת אבו מאזן לבני משפחת המחבל, שביצע את ניסיון ההתנקשות (דף הפייסבוק הרשמי של פתח, 3 בנובמבר 2014)

מכתב תנחומים מאת אבו מאזן לבני משפחת המחבל, שביצע את ניסיון ההתנקשות (דף הפייסבוק הרשמי של פתח, 3 בנובמבר 2014)

כרזה רשמית מטעם הג'האד האסלאמי בפלסטין בה הוא מודיע על מותו של

כרזה רשמית מטעם הג'האד האסלאמי בפלסטין בה הוא מודיע על מותו של "השהיד המפקד הג'האד מעתז חג'אזי, מפקד פלוגות ירושלים במחוז ירושלים" (אתר פלוגות ירושלים, 30 באוקטובר 2014)

קבלת אחריות רשמית מטעם הג'האד האסלאמי בפלסטין.

קבלת אחריות רשמית מטעם הג'האד האסלאמי בפלסטין.

תהלוכת התמיכה בירושלים ובמחבל מעתז חג'אזי ברצועת עזה (פאלטודיי, 31 באוקטובר 2014)

תהלוכת התמיכה בירושלים ובמחבל מעתז חג'אזי ברצועת עזה (פאלטודיי, 31 באוקטובר 2014)

תהלוכת התמיכה בירושלים ובמחבל מעתז חג'אזי ברצועת עזה (פאלטודיי, 31 באוקטובר 2014)

תהלוכת התמיכה בירושלים ובמחבל מעתז חג'אזי ברצועת עזה (פאלטודיי, 31 באוקטובר 2014)

הודעת אבל דף מטעם פתח (דף הפייסבוק הרשמי של הפתח, 30 באוקטובר 2014)

הודעת אבל דף מטעם פתח (דף הפייסבוק הרשמי של הפתח, 30 באוקטובר 2014)

פעיל אנצאר בית אלמקדס, שפוצץ עצמו במנהלת הביטחון בדרום סיני ב-7 באוקטובר 2013.

פעיל אנצאר בית אלמקדס, שפוצץ עצמו במנהלת הביטחון בדרום סיני ב-7 באוקטובר 2013.

 • בדרומה של ישראל אותרה ב-31 באוקטובר 2014 נפילה של רקטה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. זוהי הנפילה השנייה של רקטה מאז תום מבצע "צוק איתן". ישראל הגדירה את הירי כהפרה בוטה של ההסכמה על ההרגעה ובתגובה סגרה את המעברים. ב-4 בנובמבר נפתחו המעברים מחדש.
 • ב-28 באוקטובר 2014 בוצע בירושלים ניסיון התנקשות בחייו של יהודה גליק, הפועל למען עליית יהודים להר הבית. הוא נפגע באורח קשה. המחבל המפגע, הנמנה עם שורות הג'האד האסלאמי בפלסטין נהרג בביתו, שבמזרח ירושלים בחילופי אש עם כוחות הביטחון. אבו מאזן שלח מכתב תנחומים למשפחתו בו הוא מגנה את הריגתו אך נמנע מלהזכיר את פיגוע הירי שביצע נגד יהודה גליק. 
ניסיון התנקשות בחיי יהודה גליק
 • ב-28 באוקטובר 2014 בשעות הערב בוצע בירושלים ניסיון התנקשות בחייו של יהודה גליק, פעיל ימין מוכר הפעיל למען עליית יהודים להר הבית. יהודה גליק נפגע באורח קשה. ניסיון ההתנקשות בוצע כאשר רעול פנים, שרכב על אופנוע, הגיח לעברו, כאשר יצא מכנס, שנערך במרכז למורשת בגין  (מטעם הקרן למורשת הר הבית). רוכב האופנוע בירר את זהותו של גליק וירה לעברו שלוש יריות מטווח קצר. כוחות משטרה הגיעו למקום והקימו מחסומים.
 • המתנקש מעתז חג'אזי, בן 32 משכונת אבו טור, שבמזרח ירושלים, עבד בשנה האחרונה במסעדה במרכז למורשת בגין. חג'אזי הוא פעיל ארגון הג'האד האסלאמי בפלסטין, שהשתחרר לפני כשנתיים  לאחר שריצה עונש של 11 שנות מאסר בבתי כלא בישראל. בשנת 2000 הוא נדון לשש שנות מאסר בשל סדרת הצתות, שביצע בירושלים. תקופת מאסרו הוארכה לאחר שבמהלך שהותו בכלא היה מעורב בשני מקרי תקיפה חמורים של סוהרים. בשנת 2012 הוא שוחרר. בראיון שנערך עימו עם שחרורו אמר, כי הוא מקווה להיות "קוץ בגרון של התוכנית היהודית לייהוד ירושלים ".
 • על סמך ממצאים, שהשאיר המתנקש בשטח ומידע מודיעיני נוסף, אותר המתנקש. כוחות הביטחון הגיעו לביתו בשכונת אבו טור ואיתרו בחנייה את האופנוע עליו רכב בעת ההתנקשות. בחיפושים נמצא גם האקדח. המחבל פתח באש לעבר כוחות הביטחון. בחילופי האש הוא נורה למוות (29 באוקטובר 2014, ynet). הלווייתו של מעתז חיג'אזי התקיימה בשכונת אבו טור,  תחת אבטחת משטרתית כבדה. כדי למנוע הפרות סדר הורשו רק 45 מבני המשפחה להשתתף בהלוויה.
תגובות  פלסטיניות לניסיון ההתנקשות והרג המחבל
 • אבו מאזן ואישים פלסטינים נוספים גינו את הריגתו של מעתז חיג'אזי על ידי כוחות הביטחון הישראליים תוך התעלמות מפיגוע הירי, שביצע (אלחיאת אלג'דידה, 3 בנובמבר 2014). עדנאן אלחסיני, מושל מחוז ירושלים המשמש גם כשר לענייני ירושלים, הגיע ב-2 בנובמבר 2014 לבית משפחת המחבל בשכונת אבו טור ומסר לבני המשפחה מכתב תנחומים רשמי מאת אבו מאזן. להלן תרגום מכתב התנחומים (המכתב התפרסם באלחיאת אלג'דידה, אלקדס, 3 בנובמבר 2014 ההדגשות הן של מרכז המידע):

לאחים היקרים בני משפחת חג'אזי, ירושלים

שלום עליכם ברכות האל ורחמיו עליכם,

בכעס ובתרעומת רבה קיבלנו את הידיעה אודות פשע הריגתו הנוראה, אשר ביצעו כנופיות הרצח והטרור בצה"ל המתועב נגד הבן מעתז אבראהים ח'ליל חג'אזי, אשר עלה (השמימה) כשהיד בהגנו על זכויות עמנו ומקומותיו הקדושים. אנו מביעים בפני כולכם ובפני תושבי ירושלים ובפני משפחתו היקרה את תנחומינו הכנים ומכל הלב עם מותו כשהיד. אנו מדגישים את גינויינו לפעולה ברברית ונוראה זו המתווספת לפשעי הכיבוש הישראלי השנוא נגד עמנו הפלסטיני. (אירוע זה) יגביר את עמידתו האיתנה ואחיזתו באדמת מולדתו.

אנו קוראים לכל בני עמנו לדבוק באחדות , לשמור על הישגיו, ולאחד את כל הכוחות והאמצעים למאבק נגד התוקפן העושק (קרי ישראל), להכשיל את מטרותיו, זאת במטרה לזכות בזכויותינו להגדרה עצמית והקמת מדינה עצמאית שבירתה ירושלים.

ראמאללה : 1/11/2014

מחמוד עבאס,

נשיא מדינת פלסטין

יו"ר הוועד הפועל של אש"פ 

 

 • ארגון הג'האד האסלאמי בפלסטין פרסם הודעה בה קיבל אחריות רשמית לפיגוע והודיע, כי המתנקש נמנה עם שורות הארגון (אתר פלוגות ירושלים, 30 באוקטובר 2014). זיאד אלנח'אלה, סגן מזכ"ל הג'האד האסלאמי בפלסטין, הדגיש, כי "פיגוע הגבורה" בירושלים והריגתו של מעתז חג'אזי מדגישים  את נכונות רעיון "ההתנגדות".  ח'אלד אלבטש, מבכירי הארגון ברצועת עזה, שיבח את פעולתו של מעתז חג'אזי ואמר, כי "פעולת גבורה" זו הינה תגובה טבעית של הג'האד האסלאמי בפלסטין לאירועים בירושלים. דאוד שהאב, דובר הג'האד האסלאמי בפלסטין, הצדיק את הפיגוע באומרו, כי "יהודה גליק הינו ציוני קיצוני אשר קיבל את מה שמגיע לו " (פאלטודיי, 30 באוקטובר 2014).
 • ב-31 באוקטובר קיים הג'האד האסלאמי בפלסטין תהלוכת תמיכה בירושלים ובמחבל מעתז חג'אזי ברצועת עזה. במהלך התהלוכה דרכו המשתתפים על דגל ישראל וארה"ב ולאחר מכן שרפו אותם (פאלטודיי, 31 באוקטובר 2014)
 • הזרוע הצבאית של חמאס, פרסמה כרוז רשמי מטעמה בו ברכה על הפיגוע בירושלים וביכתה את מותו (אתר גדודי עז אלדין אלקסאם, 30 באוקטובר 2014). בדברים שנשא אסמאעיל הניה, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, במהלך כינוס פוליטי דתי באוניברסיטה האסלאמית בעזה, בירך על ניסיון ההתנקשות ביהודה גליק  (צפא, 2 בנובמבר 2014).
 • דף הפייסבוק הרשמי של פתח פרסם אף הוא הודעת אבל מטעמו הכוללים דברי שבח ומאדירים את "השהיד הגיבור" מעתז חג'אזי (דף הפייסבוק הרשמי של הפתח, 30 באוקטובר 2014).
תגובות ישראל וארה"ב
 • בעקבות ניסיון ההתנקשות קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו דיון מיוחד. בפתח הדיון אמר, כי הקהילה הבינלאומית צריכה להפסיק לנהוג בצביעות ולפעול נגד המסיתים. לדבריו המאבק עלול להיות ארוך וממושך ויש צורך קודם כל להנמיך את הלהבות. הוא הוסיף, ששום צד לא יכול לקחת את החוק לידים וכי צריך לפעול בקור רוח, אחריות ונחישות. ראש הממשלה הנחה לתגבר באופן משמעותי את האזור כדי לשמור על הביטחון בירושלים ועל הסטאטוס קוו במקומות הקדושים (אתר משרד ראש הממשלה, 30 באוקטובר 2014). 
 • מזכיר המדינה האמריקאי ג'והן קרי הביע חשש עמוק לנוכח המתיחות הגוברת באזור ירושלים והדגיש, כי על הצדדים לנהוג באיפוק. לדבריו כל החלטה או פעולה שתשנה את הסטאטוס קוו תהיה "מתגרה ומסוכנת" (אתר מחלקת המדינה האמריקאית, 30 באוקטובר 2014). 
ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל
 • ב-31 באוקטובר 2014 בסביבות השעה 2100, אותרה נפילת רקטה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. זוהי נפילה שנייה של רקטה בשטח ישראל מאז תום מבצע "צוק איתן". ב-16 בספטמבר 2014, כשלושה שבועות לאחר תחילת הפסקת האש, אותרה נפילת רקטה סמוך לגדר המערכת במועצה האזורית אשכול (ynet, 31 באוקטובר 2014).
 • ירי הרקטה הוגדר על ידי ישראל כ"הפרה בוטה" של ההסכמה על ההרגעה.  בתגובה החליטה ישראל על סגירת המעברים לרצועת עזה (מעבר כרם שלום למעבר סחורות ומעבר ארז למעבר בני אדם). זאת, כאמצעי לחץ וכדרך להבהיר לתושבי רצועת עזה מהו המחיר לירי (31 באוקטובר 2014, ynet). ב-4 בנובמבר 2014 החליטה ישראל על פתיחת המעברים מחדש. 

ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל

אירועים אלימים בירושלים
 • במהלך השבוע נמשך גל האלימות והעימותים האלימים בשכונות מזרח ירושלים במסגרת מה שמכונה "ההתנגדות העממית". שיאם של האירועים האלימים השבוע היה ניסיון ההתנקשות בחייו של יהודה גליק. ב-30 באוקטובר 2014, בעקבות מידע על כוונות של פלסטינים להתעמת לאחר תפילות יום השישי, החליטו גורמי הביטחון הישראליים לסגור את הר הבית לכניסת יהודים ומוסלמים. ב-31 באוקטובר הוחלט לפתוח את המתחם לבני חמישים ומעלה (31 באוקטובר 2014, ynet). 

מימין: הערכות כוחות הביטחון הישראלים בירושלים (דף הפייסבוק של משטרת ישראל 2 בנובמבר 2014) . משמאל: כתובת "מוות לציונים" בתחנת אוטובוס בגבעה הצרפתית בירושלים (סוכנות תצפית, 30 באוקטובר 2014).
מימין: הערכות כוחות הביטחון הישראלים בירושלים (דף הפייסבוק של משטרת ישראל 2 בנובמבר 2014) . משמאל: כתובת "מוות לציונים" בתחנת אוטובוס בגבעה הצרפתית בירושלים (סוכנות תצפית, 30 באוקטובר 2014).

 • ההחלטה לסגור את הר הבית לכניסת מתפללים עוררה ביקורת קשה בקרב גורמים פלסטינים. אבו מאזן אמר, כי ירושלים והמקומות הקדושים לאסלאם ולנצרות הם בבחינת "קו אדום" שלא ניתן לפגוע בו. דובר הנשיאות נביל אבו רדינה אמר, כי הרשות מטילה את האחריות להסלמה החמורה בירושלים על ישראל. לדבריו ההחלטה הישראלית על סגירת המסגד היא התגרות ברורה והתנכלות מסוכנת ומוסיפה למתיחות, חוסר היציבות ויצירת אווירה שלילית ומסוכנת (ופא, 30 באוקטובר 2014). תנועת פתח פרסמה הודעה בה קראה לעם הפלסטיני לתמוך במסגד אלאקצא ובירושלים. לדברי ההודעה פגיעה באלאקצא דינה כדין מלחמה דתית נגד העם הפלסטיני ונגד האומות הערביות והמוסלמיות. בהודעה אחרת מטעם פתח נאמר, כי אנשיה והעם הפלסטיני יגנו על מסגד אלאקצא בכל מחיר (ופא, 30 באוקטובר 2014).

מימין: קריקטורה, שהתפרסמה ביומון הרשמי של הרשות הפלסטינית המסיתה לאלימות נגד ישראל  (אלחיאת אלג'דידה, 1 בנובמבר 2014). משמאל: קלע דוד (רוגטקה) שנתפס בידי פלסטינים שארבו לרכבת הקלה באזור שועפט (חטיבת דובר משטרת ישראל, 31 באוקטובר 2014)
מימין: קריקטורה, שהתפרסמה ביומון הרשמי של הרשות הפלסטינית המסיתה לאלימות נגד ישראל  (אלחיאת אלג'דידה, 1 בנובמבר 2014). משמאל: קלע דוד (רוגטקה) שנתפס בידי פלסטינים שארבו לרכבת הקלה באזור שועפט (חטיבת דובר משטרת ישראל, 31 באוקטובר 2014)

 • להלן מספר אירועים בולטים :
 •  ב-30 באוקטובר 2014–לאחר תום תפילת יום השישי החלו פלסטינים ליידות אבנים לעבר כוחות הביטחון בואדי ג'וז. כוחות הביטחון פיזרו את המפגינים. סמוך לחצות זיהו כוחות הביטחון שני צעירים שארבו לרכבת הקלה. השניים תושבי שועפט בני 22 נתפסו שבידיהם קלע דוד (רוגטקה) ואבנים.
 •  ב-1 בנובמבר 2014– פלסטיני כבן 13 תקף יהודי, שעבר בשער שכם בירושלים. הנער נעצר. מעצרו הביא להתקהלות שבמהלכה נפגע שוטר באורח קל.
 •  ב-2 בנובמבר 2014- מטען חומר נפץ מאולתר הושלך לעבר כוחות הביטחון הישראליים בסמוך למסגד בשכונת שועפט במזרח ירושלים. לא היו נפגעים. מעט קודם לכן נורו זיקוקים לעבר כוחות הביטחון בואדי ג'וז ובעיר העתיקה. שמשות ארבעה כלי רכב נופצו בשכונת אבו טור. 
 • בניסיון להשקיט את המצב קרא ראש הממשלה בנימין נתניהו לכל חברי הכנסת לפעול להרגעת הרוחות סביב הר הבית ולגלות אחריות ואיפוק (אתר משרד ראש הממשלה, 1 בנובמבר 2014). בדברים, שנשא אבו מאזן בפתח כינוס הועד הפועל של אש"ף, קרא אף הוא לרגיעה בירושלים. הוא ציין, כי הצד הפלסטיני לא יקבל פגיעה בירושלים ובהר הבית אולם הוא אינו מעוניין בהסלמה (מען, 2 בנובמבר 2014).
"יום זעם" ביהודה ושומרון
 • על רקע האירועים בירושלים הכריזו פתח וחמאס על 31 באוקטובר 2014 כעל "יום זעם" ביהודה ושומרון. חמאס קראה לפעיליה באזור ראמאללה וחברון להתגייס למען מסגד אלאקצא ולהביע תמיכה ב"אנתיפאדת ירושלים". חמאס דרשה מהעם הפלסטיני ביהודה ושומרון שלא להשאיר את תושבי ירושלים לבד במערכה (חמאס אינפו, 30 באוקטובר 2014).

כרזות מטעם חמאס
כרזות מטעם חמאס. מימין: כרזה המודיעה על צעדה שתיערך באזור חברון. משמאל: כרזה המודיעה על צעדה שתיערך סמוך למסגד במחנה הפליטים קלנדיה, באמצע הכרזה נכתב: "כולנו הפדיון שלך, אלאקצא", בתמונה באמצע ניתן לראות עימותים בין צעירים פלסטינים לבין כוחות צה"ל. בשתי הכרזות מופיע לוגו חמאס (מימין למעלה) ולוגו קמפיין "נעניתי לך אלאקצא" (משמאל למעלה) (29 באוקטובר 2014, PALDF).

 • ביהודה ושומרון נמשכו יידויי האבנים והשלכת בקבוקי התעברה לעבר כוחות הביטחון וכלי רכב ישראליים.  ב-31  באוקטובר 2014 מטר אבנים יודו לעבר אוטובוס בכביש 443 סמוך לבית חורון.  ב-2 בנובמבר 2014 בשעות הערב יודו אבנים לעבר אוטובוס סמוך לענתות. נהג אוטובוס נפצע באורח קל ופונה לבית החולים. כמו כן יודו אבנים לעבר כלי רכב בכביש עוקף חוסאן סמוך לבית"ר עילית, סמוך לטלמון נזק נגרם לשני כלי רכב. סמוך לצומת תפוח יודו אבנים לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. 
המצב במעברים
מעבר כרם שלום ומעבר ארז
 • בתגובה לירי הרקטה לעבר ישראל החליטה ישראל על סגירת המעברים לרצועת עזה (מעבר כרם שלום למעבר סחורות ומעבר ארז למעבר בני אדם). סגירת המעברים בוצעה בשיאה של העברת תרומות וחומרי הבנייה לשיקום הרצועה (31 באוקטובר 2014, ynet). ב-4 בנובמבר 2014 החליטה ישראל לשוב ולפתוח את המעברים.
 • בחמאס הגיבו בחריפות לנוכח סגירת המעברים:
 • מוסא אבו מרזוק, חבר הלשכה המדינית של חמאס אמר, כי החלטת ישראל על  סגירת המעברים היא "החלטה בלתי בוגרת ובלתי אחראית" ומהווה הפרה של הבנות הפסקת האש. הוא מתח גם ביקורת על אי-התערבותה של ממשלת ההסכמה הלאומית בנושא (אלרסאלה.נט, 2 בנובמבר 2014).
 • מחמוד אלזהאר, מבכירי חמאס, איים כי אם ישראל לא תסיר את הסגר מעל רצועת עזה הרי שחמאס לא תהיה מחויבת לדברים שסוכם עליהם (דהיינו הפסקת האש).
 •  ג'מאל אלחצ'רי, ראש הועדה העממית למאבק במצור, אמר כי ההחלטה מהווה עונש קולקטיבי, החרפה נוספת של ההסגר והפרה של החוק הבינלאומי (פלסטין אליום, 1 בנובמבר 2014).
מעבר רפיח
 • בעקבות אירועי הטרור בחצי האי סיני סגרה מצרים את מעבר רפיח. המעבר סגור זה השבוע השני. הפלסטינים, בראשם אבו מאזן פועלים מול מצרים להביא לפתיחת המעבר (אלרסאלה.נט, 2 בנובמבר 2014). מאהר אבו צבחה, ראש מנהלת המעברים ברצועת עזה אמר, כי לפי שעה אין סימנים לכוונת מצרים לפתוח מחדש את מעבר רפיח בטווח הזמן הקרוב (צפא, 2 בנובמבר 2014).
חילוקי דעות בסוגיית המעברים
 • ראמי חמדאללה, ראש ממשלת ההסכמה הלאומית, פנה לנציגי הארגונים הפלסטינים והביע בפניהם את הצורך הדחוף במינויה של מנהלת המעברים ברצועת עזה שתהיה אחראית על עבודות השיקום. הוא גם ביקש להדגיש, כי הסיוע הבינלאומי לרצועה יועבר רק בפיקוח ממשלת ההסכמה הלאומית (אלאיאם, 29 באוקטובר 2014). בתגובה לדבריו הטילה חמאס על חמדאללה את האחריות להכשלת פעילות המעברים. לדברי חמאס גובש הסדר בנושא הפיקוח בין סגן ראש הממשלה זיאד אבו עמרו לבין מנגנוני הביטחון ברצועה במסגרתו הוחלט, כי הממשלה היא אשר תפקח על המעברים (פלסטין אליום, 28 באוקטובר 2014).
 • מוסא אבו מרזוק, חבר הלשכה המדינית של חמאס, חזר שוב על התנגדות חמאס למנגנון הפיקוח של האו"ם להכנסת חומרי בנייה לרצועה. בדברים, שכתב בדף הפייסבוק שלו אמר כי מנגנון הפיקוח לא הוצג מעולם בפני חמאס ואף גורם בחמאס לא הביע הסכמה למנגנון. הוא הדגיש שחמאס הביעה התנגדות למעורבות האו"ם בשיקום ודרשה להשאיר את פעולות השיקום בידי ממשלת ההסכמה (סמא, 3 בנובמבר 2014).
יחסי חמאס מצרים
 • נמשכת הפעילות המצרית להקמת אזור חיץ בגבול הרצועה שנועד, לדברי המצרים, להכשיל ניסיונות גורמי טרור להסתנן למצרים באמצעות המנהרות. בין היתר דווח על פעילות דחפורים להריסת בתים, פיצוץ בתים ופינוי תושבים מאזור החיץ המיועד (סוכנות הידיעות הצרפתית, 29 באוקטובר 2014). לטענת מקורות ביטחוניים מצריים מחקירת האירוע עולה שחמישה מפעילי הטרור, שביצעו את הפיגוע, בו נהרגו 31 חיילים מצריים, הצליחו להימלט לרצועת עזה דרך המנהרות בשעתיים שלאחר הפיגוע. לטענת המקורות פעילי הטרור הללו הם אנשי חמאס (אלראי, 2 בנובמבר 2014). כמו כן נמסר כי נעצרו שבעה פעילי טרור לאחר שניסו להימלט מסיני לרצועה דרך המנהרות (מצראוי, 30 באוקטובר 2014).

מימין: המצרים מפנים בתים ברפיח המצרית (PALINFO, 29 באוקטובר). משמאל: מפת אזור החיץ ברפיח שאושר ע"י ראש ממשלת מצרים (אלמצרי אליום, 29 באוקטובר 2014)
מימין: המצרים מפנים בתים ברפיח המצרית (29 באוקטובר 2014,  PALINFO). משמאל: מפת אזור החיץ ברפיח שאושר ע"י ראש ממשלת מצרים (אלמצרי אליום, 29 באוקטובר 2014)

 • גורמי חמאס ממשיכים להדגיש כי אין להם כל קשר לאירועים.בראיון, שהעניק מוסא אבו מרזוק, בכיר חמאס, לערוץ אלג'זירה הוא התייחס לראשונה לאירועי הטרור בחצי האי סיני. לדבריו אף גורם מצרי לא מדבר על כך שהפעולה יצאה מרצועת עזה ואין כל שחר להצהרות בכלי התקשורת הקושרות את הפלסטינים לפיגוע הטרור. הוא פנה למנגנוני הביטחון המצריים בקריאה למצוא את האשמים האמיתיים בביצוע הפיגוע. בנוגע להקמת החיץ אמר כי זוהי סוגיה מצרית פנימית שאין הוא רוצה להתערב בה (אלג'זירה, 30 באוקטובר 2014).
 • צלאח אלברדאויל, בכיר חמאס, אמר אף הוא, כי הקמת אזור החיץ הוא עניין מצרי פנימי וכי זו זכותה של מצרים לבצע כל מה שתחליט בתוך גבולותיה. עם זאת הדגיש, שהקמת אזור החיץ המתבצעת יחד עם מסע ההסתה נגד הרצועה, מתפרשים כהאשמת הפלסטינים לפיה הם מהווים סכנה לביטחון הלאומי המצרי. עוד הוסיף, כי לדעתו יודעים המצרים היטב, שרצועת עזה אינה מעורבת באירועים בסיני (קדסנט, 29 באוקטובר 2014).
שיקום רצועת עזה
 • על פי דו"ח עדכני של אונר"א עומד מספר השוהים במקומות מחסה (בבתי הספר של אונר"א) על 32,419 בני אדם ב-18 בתי ספר. הסוכנות ממשיכה במאמציה לצמצם את מספר בתי הספר המשמשים את חסרי הבית, למינימום אפשרי (אתר אונר"א, 28 באוקטובר 2014).
 • שיקום הרצועה עדיין מתנהל עדיין בעצלתיים. לנוכח זאתהתרבו לאחרונה פעולות מחאה של תושבים. ב-28 באוקטובר 2014 נערכו שתי הפגנות של מחוסרי דיור שהעלו טענות בעיקר נגד ישראל, אונר"א וממשלת ההסכמה הלאומית. הם דרשו להאיץ את פעולות השיקום ולפעול לפינוי ההריסות (רדיו אלאקצא, 28 באוקטובר 2014). בהפגנה שנערכה בג'באליא בחסות ועדת הפליטים של חמאס נשמעו קריאות לחידוש הירי לעבר ישראל (מען, 27 באוקטובר 2014). על רקע העיכובים בפעולות שיקום רצועת עזה, פרסמה תנועת חמאס הודעה בה קראה להתחיל מיידית בשיקום הרצועה ולחדול מהסחבת. בנוסף הדגישה התנועה את התנגדותה המלאה לתנאים הישראליים המביאים לדבריה להכשלת השיקום ומהווים הפרה של ההסכם (סמא, 31 באוקטובר 2014).
תשלום המשכורות לעובדי ממשל חמאס
 • בעקבות תשלום משכורות פקידי ממשל חמאס הנמנים עם המגזר האזרחי (23,600 פקידים), הודה איגוד עובדי המגזר הציבורי מטעם חמאס לאבו מאזן ולראמי חמדאללה על עמידתם בהבטחותיהם 0אלראי, 29 באוקטובר 2014).
 • המשכורות שולמו לפקידים אזרחיים בלבד, בעוד שאלפי פעילי מנגנוני הביטחון, שהועסקו על ידי ממשל חמאס  לא קיבלו את משכורותיהם. מספר העובדים המוגדרים "צבאיים" ברצועת עזה מוערך  ב- 17,000 איש. מאמון אבו שהלא, שר העבודה בממשלת ההסכמה הלאומית, קרא ל"עובדים הצבאיים" להתאזר בסבלנות. לדבריו, לממשלה תוכנית כוללת להסדרת מעמדם של כל העובדים האזרחיים והצבאיים כאחת אולם פיתרון בעיית העובדים הצבאיים ימשך זמן רב יותר מפיתרון בעיית העובדים האזרחיים (צפא, 30 באוקטובר 2014). 
פעילות מדינית של הרשות הפלסטינית בזירה הבינלאומית
 • נביל אבו רדינה, דובר לשכת הנשיאות, עדכן, כי אבו מאזן ביקש לכנס את מועצת הביטחון של האו"ם לכינוס חירום לדיון "בהפרות הישראליות החוזרות ונשנות בירושלים" המשך הבנייה בהתנחלויות ו"ההפרות בהר הבית" (אלאיאם, 28 באוקטובר 2014). עוד אמר, כי נמשכות ההתייעצויות להגשת הפנייה הפלסטינית למועצת הביטחון של האו"ם בדבר קביעת מועד סיום "הכיבוש" ולהקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית (אלאיאם, 28 באוקטובר 2014).
 • בראיון שהעניק ריאצ' אלמאלכי, שר החוץ בממשלת ההסכמה הלאומית אמר, כי משרדו ערך פגישת התייעצות עם כמה מהמשפטנים החשובים ביותר בעולם באחת מבירות אירופה, במהלך הפגישה ביקשו הפלסטינים את עצתם בכל הקשור לאופן הפנייה לבית הדין הבינלאומי בהאג . לדבריו הם שמעו מאותם משפטנים רעיונות אותם הציגו מאוחר יותר בפני אבו מאזן . כמו כן לדבריו שהו כמה מבכירי משרד החוץ בבית הדין הבינלאומי כדי להכיר מקרוב את נפשות הפועלות ואת תהליך הגשת בקשת ההצטרפות והחתימה על אמנת רומא. הוא ציין, כי כל הצעדים הללו מקרבים אותם יותר ויותר להצטרפות (רדיו קול פלסטין, 28 באוקטובר 2014).
שבדיה הכירה בפלסטין
 • ב-30 באוקטובר 2014 הודיעה שרת החוץ של שבדיה כי מדינתה מכירה רשמית במדינה פלסטינית. אבו מאזן בירך על החלטת שבדיה. הוא שוחח עם ראש ממשלת שבדיה והודה לו על העמדה שנקט. נביל אבו רדינה, דובר הנשיאות אמר, כי ההחלטה תואמת את החוק הבינלאומי במיוחד לאחר ההכרה של העצרת הכללית של האו"ם בפלסטין כמדינה משקיפה. לדבריו החלטה זו מהווה מסר לישראל ותגובה על צעדיה והמשך הכיבוש שלה. הוא פנה למדינות העולם הדרישה שינקטו בצעד דומה כדי לקחת חלק בהקמת המדינה הפלסטינית, שבירתה ירושלים (ופא, 30 באוקטובר 2014).
גינוי פתח לרגל יום השנה ה-97 להצהרת בלפור
 • ב-2 בנובמבר צוין יום השנה להצהרת בלפור. בדף הפייסבוק הרשמי של פתח פורסמו לרגל היום השנה כרזות בגנות הצהרת בלפור. באחת הכרזות  הוצגה דמות דמונית של הלורד בלפור ולצידו ראשי ממשלת ישראל בעבר כשהם מוכתמים בדם (דף הפייסבוק הרשמי של הפתח, 1 בנובמבר 2014).

הכרזה של פתח (דף הפייסבוק הרשמי של הפתח, 1 בנובמבר 2014)
הכרזה של פתח (דף הפייסבוק הרשמי של הפתח, 1 בנובמבר 2014)

תמיכה הסברתית של דאעש בארגון אנצאר בית אלמקדס, המנהל מערכת טרור נגד המשטר המצרי
 • הארגון הסלפי ג'האדיסטי אנצאר בית אלמקדס וארגונים ג'האדיסטים נוספים מנהלים מערכת טרור נגד הצבא המצרי והמשטר המצרי, בחצי האי-סיני ובמקומות נוספים במצרים. מערכה זאת הגיעה לשיא בפיגוע בחצי האי סיני בו נהרגו 31 חיילים מצריים (24 באוקטובר 2014). ארגון דאעש, באמצעות כלי התקשורת שלו, מעודד את מערכת הטרור נגד המשטר המצרי, משבח את אנצאר בית אלמקדס, וקורא לג'האדיסטים ברחבי העולם לתמוך בו.
 • בספטמבר 2014 החל דאעש לעודד פעילי ג'האד מצריים לתקוף אנשי צבא מצרים. דובר דאעש, אבו מחמד אלעדנאני, אמר בקלטת, שהופצה באינטרנט: "אנו משבחים את אחינו בסיני הגאה. המשיכו בדרך זו, שכן זוהי הדרך הנכונה. הטמינו להם מוקשים בדרכים, התקיפו את מעוזיהם, הסתערו על בתיהם ועירפו את ראשיהם... תפסו אותם היכן שהם נמצאים. הפכו את חייהם לאימה ולגיהינום, ופוצצו את בתיהם" (אלערביה.נט, 22 בספטמבר 2014).
 • ב-31 באוקטובר 2014 השיקו תומכי דאעש בטוויטר השטאג בשם "סיני גוב האריות של המאמינים באחדות האל". תומכי דאעש קראו לכל תומכי הג'האד לסייע לארגון אנצאר בית אלמקדס במלחמתו נגד צבא מצרים בסיני. כמו כן נקראו חברי תנועת האחים המוסלמים לשאת נשק ולעבור למחאה אקטיבית. בנוסף לכך פורסם בחשבון הטוויטר סרטון, בו נראים תושבי סיני קוראים לעזרה לאחר שבתיהם נהרסו והם מקללים את צבא מצרים ואת נשיא עבד אלפתאח אלסיסי.
 • בתחילת נובמבר 2014 השיק הפורום הרשמי של דאעש (אלמנבר אלאעלאמי אלג'האדי) מדור מיוחד העוסק בסיני. במדור התפרסמו מספר כרזות הקוראות ללוחמי הג'האד בעולם לתמוך בארגון אנצאר בית אלמקדס בסיני כדי שיתאפשר להם להלחם בכוחות הביטחון המצרים. בכך ניתן לראות ביטוי לתמיכה של דאעש בארגון אנצאר בית אלמקדס באופן רשמי וגלוי.

תמיכה הסברתית של דאעש בארגון אנצאר בית אלמקדס, המנהל מערכת טרור נגד המשטר המצרי
מימין: כרזה בפורום דאעש שבה נראים פעילים באישון לילה ותחתם הכיתוב: "בסיני ישנם גברים גיבורים שהינם גיבורים כאריות, אשר אינם פוחדים מאף רודן (רמז לסיסי) ומאף יהודי. אללה, סייע להם ואפשר להם [את הניצחון], הענק להם תגבורת וגייס את אשר בך [קרי: גייס למענם את המוסלמים המאמינים]" (alplatformmedia.com). משמאל: עיצוב גראפי, שבו נראה חייל נופל (כפי הנראה מצרי). מעליו חג מסוק ותחתיו הכיתוב: "פרשי הג'האד, מגני הכבוד בסיני: אללה כיוון את הירי שלכם, חיזק אתכם ואפשר לכם [לאחוז] את צווארי היהודים וזנבותיהם [רמז לממשל סיסי]. אתם גיבורי הג'האד, צאצאי הצחאבה [החברים הנאמנים של הנביא מחמד]." (alplatformmedia.com).

מעצר חשוד בפעילות טרור בפרו
 • ב-27 באוקטובר 2014 עצרו כוחות היחידה ללוחמה בטרור של פרו צעיר ממוצא לבנוני בשם מחמד זהיר אמדאר. על פי החשד הקים העצור בפרו תא טרור של חזבאללה ותכנן לבצע פיגועים נגד אתרים יהודיים ומוקדי תיירות ישראליים. בדירתו של העצור נמצאו חומרים לייצור חומר נפץ באיכות צבאית ושרידים של נפצים, חומר נפץ מסוג TNT ואבק שריפה. הוא נעצר, ככל הנראה בעקבות מידע מוקדם, לאחר שאסף מידע אודות מטרות ישראליות ויהודיות. העצור התגורר בשכונת סורקיו בלימה, בירת פרו הסמוכה לשכונה בה ממוקמת שגרירות ישראל ובתי הנציגים הישראליים. בחקירתו הכחיש אמדר כל קשר לרשת הטרור וטען שהוא היה בדרכו לארה"ב, שם שוהה אשתו (אלערביה, 30 באוקטובר 2014)..
 • שר הפנים של פרו פרסם הודעה בה נמסר, כי הוא נעצר בעקבות מידע מודיעני וצו מיוחד, שהוציא בית הדין הפלילי הלאומי לפשע מאורגן. על פי הפרסומים בפרו תא הטרור שהקים קשור לרשת טרור לבנונית במשולש הגבולות בין ארגנטינה פראגאוי וברזיל, שבה יש נוכחות משמעותית של הקהילה השיעית  (אלערביה, 30 באוקטובר 2014). 

[1] נכון ל-4 בנובמבר 2014. נתונים סטטיסטיים אלו אינם כוללים ירי פצצות מרגמה. כמו כן אינם כוללים רקטות שנורו אך נפלו בתחום רצועת עזה.
[2] נתונים אלה אינם כוללים ירי פצצות מרגמה.