“מלחמת האבידות”: משרד הפנים ברצועה, הנשלט ע”י חמאס, פרסם אזהרה, שלא למסור פרטים על זהותם של פעילי טרור, שנהרגו במבצע “צוק איתן”


האזהרה של משרד הפנים כפי שפורסמה בדף הפייסבוק שלו (facebook.com)
האזהרה של משרד הפנים כפי שפורסמה בדף הפייסבוק שלו (facebook.com)

הודעת משרד הפנים ברצועת עזה

1.    בליל ה-5 באוגוסט 2014 בשעה 2254 פרסם משרד הפנים בעזה בדף הפייסבוק שלו הודעה, בה הזהיר את הפלסטינים ממסירת פרטים אודות פעילי טרור (הרוגי ה"התנגדות"), שנהרגו במהלך מבצע "צוק איתן". זאת מאחר "שהכיבוש [קרי- ישראל] אוסף את כל המידע הזה ואת הדיווחים [אודות החללים] ומשתמש בהם כראיות כדי להצדיק את הפשעים שלו נגד האזרחים [הפלסטינים]".

2.    להלן תרגום ההודעה:

 "משרד הפנים והביטחון הלאומי [בעזה] קורא לבני עמנו [הפלסטיני] ולפלגי ההתנגדות להיות ערניים בנוגע לפרסום מידע ותמונות הנוגעים לחללי ההתנגדות ו[לגבי] הזכרת פרטים אודות [נסיבות] נפילתם כחללים ומקומות שבהם הם נפגעו. זאת מאחר שהכיבוש אוסף את כל המידע הזה ואת הדיווחים [אודות החללים] ומשתמש בהם כראיות להצדקת הפשעים שלו נגד האזרחים [הפלסטינים] ו[להצדקת] הרס הבתים וכמו-כן להפקת תועלת מכך במישור הביטחוני. [אנו פונים] במיוחד לפעילי הרשתות החברתיות ואמצעי התקשורת השייכים לפלגי ההתנגדות. אנו איתרנו בשעות האחרונות פרסומים רבים, שבהם פרטים רגישים המזיקים לעמנו ולהתנגדות שלו[1]. יש להימנע מכך, שאזכור מעשי הגבורה של חללינו ושל אנשי ההתנגדות שלנו יהווה סיבה לגרימת נזק גדול יותר, שכן המערכה של עמנו נגד הכיבוש עודנה נמשכת".

הערכת הרקע להודעה ומשמעותה

3.    משרד הפנים ברצועת עזה, הנשלט ע"י חמאס, הינו הגוף הממונה על אכיפת מדיניות ההסתרה וההונאה של חמאס החותרת לצמצם את היקף המידע אודות מספרם וזהותם של המחבלים, שנהרגו במבצע "צוק איתן", מתוך מגמה שלא לפגוע בדימוי ה"ניצחון" שמנסה לבסס חמאס. בו בזמן חותרת חמאס להעצים את מספר ההרוגים האזרחים במגמה להכפיש את ישראל ולהפעיל עליה לחצים הסברתיים, מדיניים ומשפטיים במהלך הלחימה ו"ביום שאחרי".

4.    מדיניות זאת של חמאס התבטאה, עד כה, בהימנעות מפרסום נתונים, שיטתיים ומפורטים אודות פעילי חמאס וארגונים נוספים, שנהרגו במבצע "צוק איתן", ובמתן תיאור כוללני של ההרוגים כחללים פלסטינים ויצירת דימוי, שהמדובר באזרחים. ההודעות היום-יומיות שהוציא משרד הבריאות ברצועה, הנשלט ע"י חמאס, משרתות היטב מדיניות זאת. הודעת משרד הפנים בליל 5 באוגוסט 2014, נועדה, להערכתנו, להדק את הפיקוח על פרסום מידע אודות פעילי טרור, שנהרגו. ברקע עומדת להערכתנו, חשיפת פרטים (כולל צילומים) רבים על זהותם של פעילי טרור, שנהרגו (ראו מסמכי מרכז המידע), בצד חשש אפשרי של חמאס מפני חשיפת זהותם של פעילי טרור רבים נוספים, שגופותיהם עדיין לא פונו מהריסות הבתים.

[1]בליל ה-5 באוגוסט 2014, בשעה 1750, עלה לאתר האינטרנט של מרכז המידע פרסום הבוחן 150 שמות נוספים של ההרוגים הפלסטינים במהלך מבצע "צוק איתן" ומוסר מידע רב על זהותם של פעילי טרור שנהרגו (ראו: "בדיקה של שמות ההרוגים הפלסטינים במבצע "צוק איתן"- השלמה מספר 1"). נראה לנו כי הודעת משרד הפנים הוצאה בעקבות פרסום זה במגמה להקשות על המשך הבדיקה.