חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (12 – 18 במרץ 2014 )

ירי רקטה לעבר ישראל מתוך אזור מיושב בעזה (ערוץ וטניה, 12 במרץ 2014).

ירי רקטה לעבר ישראל מתוך אזור מיושב בעזה (ערוץ וטניה, 12 במרץ 2014).

הזרוע הצבאית של הג'האד האסלאמי בפלסטין חשפה במהלך סבב ההסלמה מטול רקטות חדש בו, לטענתה, עשתה שימוש בפעם הראשונה (פורום חמאס, 13 מרץ 2014)

הזרוע הצבאית של הג'האד האסלאמי בפלסטין חשפה במהלך סבב ההסלמה מטול רקטות חדש בו, לטענתה, עשתה שימוש בפעם הראשונה (פורום חמאס, 13 מרץ 2014)

חברי המועצה המחוקקת מטעם חמאס באוהל המחאה מול נציגות מצרים בעזה (פלסטין אלא'ן, 12 מרץ 2014)

חברי המועצה המחוקקת מטעם חמאס באוהל המחאה מול נציגות מצרים בעזה (פלסטין אלא'ן, 12 מרץ 2014)

צעירים פלסטינים משיקים קמפיין תקשורתי במרכז העיר עזה בדרישה לפתוח את מעבר רפיח (פאלטודאיי, 11 במרץ 2014)

צעירים פלסטינים משיקים קמפיין תקשורתי במרכז העיר עזה בדרישה לפתוח את מעבר רפיח (פאלטודאיי, 11 במרץ 2014)

אבו מאזן נפגש בוושינגטון עם נשיא ארה

אבו מאזן נפגש בוושינגטון עם נשיא ארה"ב ברק אובמה.

 • במוקד אירועי השבוע עמד סבב הסלמה בדרום ישראל, החמור ביותר מאז מבצע "עומד ענן". במהלך הסבב נורתה אש מאסיבית של רקטות ופצצות מרגמה בעיקר ע"י הג'האד האסלאמי בפלסטין (סה"כ אותרו בשטח ישראל כ-80 נפילות, בעיקר בנגב המערבי). סבב ההסלמה הסתיים בהסכמה על חזרה לרגיעה, שהושגה בהידברות ישירה בין הג'האד האסלאמי בפלסטין למצרים (למורת רוחה של חמאס).
 • השבוע התקיימה פגישה בין אבו מאזן לבין נשיא ארה"ב. דוברים מטעמו של אבו מאזן ציינו, כי בפגישה לא הוצג בפניו נוסח רשמי של הסכם המסגרת אלא מספר רעיונות . הם גם הדגישו, כי אבו מאזן חזר על סירובו להכיר בישראל כמדינה יהודית, וכי הוא הדגיש בפני אובמה את הצורך לבצע את הפעימה הבאה של שחרור האסירים ולהקפיא את הבנייה בהתנחלויות. ביקורו של אבו מאזן לווה בקמפיין תמיכה מתוזמר ברחבי הרשות הפלסטינית בשם "אנחנו עמך". 

סבב הסלמה בדרום ישראל[1]

 • ב-11 -13 במרץ 2014 התחולל סבב הסלמה בדרום ישראל, החמור ביותר מאז מבצע "עמוד ענן". תחילתו בירי פצצות מרגמה ע"י חוליה של הג'האד האסלאמי לעבר כוח צה"ל, שעסק בפעילות מבצעית בקרבת גדר הגבול. בתגובה תקפו כלי טיס של חיל האוויר את החוליה והרגו שלושה פעילים. הריגתם הובילה, למחרת היום,לירי רקטות מאסיבי של ארגון הג'האד האסלאמי בפלסטין לעבר ישראל שארך כיומיים. סה"כ נפלו בשטח ישראל (בעיקר בנגב המערבי) למעלה משמונים רקטות ופצצות מרגמה (מהם כחמישים רקטות), יותר מאשר כלל הנפילות מאז מבצע "עמוד ענן" (מאז המבצע, נובמבר 2012, ועד סבב ההסלמה האחרון נפלו בשטח ישראל 63 רקטות).

הודעה של הזרוע הצבאית של הג'האד האסלאמי בפלסטין בה היא מקבלת אחריות על ירי של 130 רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל (פלוגות ירושלים, 12 מרץ 2014). מספר הרקטות ופצצות המרגמה עליו הודיע הארגון הינו להערכתנו מוגזם ונועד להאדיר את יכולותיו.
הודעה של הזרוע הצבאית של הג'האד האסלאמי בפלסטין בה היא מקבלת אחריות על  ירי של 130 רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל (פלוגות ירושלים, 12 מרץ 2014). מספר הרקטות ופצצות המרגמה עליו הודיע הארגון הינו להערכתנו מוגזם ונועד להאדיר את יכולותיו.

 • סבב ההסלמה הסתיים בהסכמה על חזרה לרגיעה בערוץ הידברות ישיר, שנוצר בין הג'האד האסלאמי בפלסטין לבין מצרים. לדברי רמצ'אן שלח, מנהיג הארגון, המצרים היו אלה שיזמו את המגעים עם הג'האד האסלאמי בפלסטין, שנענה להם כדי שהעניינים לא יצאו מכלל שליטה. בחמאס מתחו ביקורת על שההסכם הושג תוך "עקיפה ללא הצדקה" של חמאס (אלג'זירה, 14 במרץ 2014).
 • סבב ההסלמה הצביע על חשיבותו של הג'האד האסלאמי בפלסטין, ארגון הטרור השני בגודלו ובחשיבותו ברצועה, הנתמך ע"י איראן והחסר שיקולים ממשלתיים מרסנים כדוגמת אלו של חמאס. ירי הרקטות המאסיבי המחיש, כי הג'האד האסלאמי בפלסטין מוכן מידי פעם לנסות ולאתגר את ישראל ואת חמאס תוך ניצול חולשתה המדינית של חמאס בעידן שלאחר נפילת מחמד מורסי. עם זאת סיומו המהיר של סבב ההסלמה, מגעיו של הארגון עם המצרים לחידוש ההרגעה והעובדה שמרבית הרקטות נורו על ידו לעבר הנגב המערבי ולא לטווחים ארוכים יותר – כל אלו מצביעים, להערכתנו, כי הארגון בשלב זה אינו חותר להסלמה (למרות הרטוריקה המתלהמת שלו) אלא מנסה לקבוע "כללי משחק" נוקשים יותר מול ישראל ובו בזמן להימנע מהידרדרות בלתי מבוקרת.
נפילות רקטות בדרום ישראל

מעצר פלסטיני שהתכוון לבצע פיגועים בבתי מגורים בירושלים[4]

 • בפעילות משותפת של כוחות הביטחון הישראליים נעצר לחקירה פלסטיני בחשד שהיה מעורב במספר ניסיונות פיגוע באמצעות חבלה במערכת צינורות הגז של מספר מבני מגורים בירושלים בחודשים האחרונים. כמו כן הוא היה מעורב בפיגוע דקירה בשנת 2012.
 • העצור עזיז סאלם עויסאת, תושב ג'בל מכאבר, יליד שנת 1965 בעל תעודת זהות ישראלית  הודה בחקירתו, כי לפני כחודשיים שמע על אירוע קריסת מבנה בשכונת הר גילה בירושלים כתוצאה מדליפת גז. בעקבות האירוע הוא החליט לבצע פיגוע במתווה דומה במטרה לגרום לקריסת מבנה ולהביא למותם של דייריו :
 • ב-23 בפברואר 2014 הוא הגיע לשכונת ארמון הנציב וחיבל בצנרת הגז של אחד הבתים במטרה לגרום לשריפה בבית.
 • בתחילת מרץ 2014 הוא חיבל בצנרת גז של מספר מבנים בשכונת ארמון הנציב ובאחד המבנים אף הדליק נר אותו השאיר סמוך לבלוני הגז.
 • כמו כן הודה בחקירתו, כי באפריל 2012 החליט לבצע פיגוע דקירה. לצורך ביצוע הפיגוע רכש גרזן ויצא לרחבת שער שכם. הוא הבחין ביהודי חרדי, שעבר ברחוב הנביאים שלף את הגרזן הכה אותו בראשו מספר פעמים ופצע אותו[5].
פיגועי חודש פברואר
 • על-פי דו"ח של שירות הביטחון הכללי חלה במהלך חודש פברואר 2014 ירידה בכמות הפיגועים ביהודה שומרון בהשוואה לחודש ינואר 2014. במהלך פברואר בוצעו 101 פיגועים  ביהודה ושומרון לעומת 164 בחודש ינואר 2014. לעומת זאת בירושלים חלה עליה במהלך חודש פברואר בעיר בוצעו תשעה פיגועים לעומת שבעה פיגועים בחודש ינואר 2014. רוב הפיגועים היו במתווה של השלכת בקבוקי תבערה (99 פיגועים, מהם שמונה בירושלים), שבעה פיגועים במתווה של הנחת מטענים, שלושה פיגועים במתווה של ירי מנשק קל ופיגוע דקירה אחד[6]. כתוצאה מהפיגועים נפצעו ארבעה ישראליים באורח קל, שלושה מהם חיילי צה"ל (אתר שירות הביטחון הכללי).
המשך פעילות אלימה ביהודה ושומרון
 • נמשכה האלימות במסגרת מה, שמכונה "ההתנגדות העממית". במסגרת זו יודו אבנים לעבר כוחות ביטחון ואזרחים ישראליים, הושלכו בקבוקי תבערה בצירים מרכזיים ביהודה ושומרון. הפגנות יום השישי התקיימו בכל מוקדי החיכוך "המסורתיים" (בלעין, נעלין, נבי צאלח, קדום, בית אמר, בית לחם ועוד).
 • להלן מספר אירועים בולטים:
 • ב-11 במרץ 2014– יודו אבנים  ממחנה הפליטים ג'לזון לעבר השכונות הקיצוניות של בית- אל (סוכנות תצפית, 11 במרץ 2014).
 • 11 במרץ 2014– חמישה פלסטינים יידו אבנים, כקילומטר דרומית לישוב כרמי צור שבגוש עציון, לא היו נפגעים ולא נגרם נזק (סוכנות תצפית, 11 במרץ 2014).
 • 14 במרץ 2014– אבנים יודו לעבר כלי רכב ישראליים על כביש חוצה בנימין, סמוך לכפר דיר נזאם. נגרם נזק למספר כלי רכב.

מימין: פלסטינים מיידים אבנים לעבר הישוב כרמי צור (סוכנות תצפית, צילום: דינה ראפ, 11 במרץ 2014). משמאל: אבן שפגעה במושב תינוק בכלי רכב ישראלי (סוכנות תצפית צילום: אהוד אמיתון, 14 במרץ 2014)
מימין: פלסטינים מיידים אבנים לעבר הישוב כרמי צור (סוכנות תצפית, צילום: דינה ראפ, 11 במרץ 2014).  משמאל: אבן שפגעה במושב תינוק בכלי רכב ישראלי (סוכנות תצפית צילום: אהוד אמיתון, 14 במרץ 2014)

מימין: פלסטינים מתעמתים עם כוחות צה"ל סמוך לקבר רחל בבית לחם (ופא, 11 במרץ 2014). משמאל: פלסטינים מיידים אבנים לעבר כוחות ביטחון ישראלים בכפר קדום (אזור קלקילה) (ופא, 14 במרץ 2014)
מימין: פלסטינים מתעמתים עם כוחות צה"ל סמוך לקבר רחל בבית לחם (ופא, 11 במרץ 2014). משמאל: פלסטינים מיידים אבנים לעבר כוחות ביטחון ישראלים בכפר קדום (אזור קלקילה) (ופא, 14 במרץ 2014)

מעבר רפיח
 • מעבר רפיח ממשיך להיות סגור.  בעקבות  סגירת המעבר הודיעה הועדה הלאומית לשבירת המצור של ממשל חמאס על הקמת אוהל מחאה מול הנציגות המצרית בעיר עזה (אלאקצא, 12 במרץ 2014). איגוד הסטודנטים של האוניברסיטאות ברצועת עזה קיים ב-17 במרץ 2014 עצרת מחאה סמוך לאוהל המחאה.  ע'אזי חמד, תת שר החוץ בממשל חמאס, מתח ביקורת על התנהלות מצרים במעבר רפיח אשר מתעלמת מפניות הצד הפלסטיני בעניין פתיחת המעבר. לדבריו זוהי מדיניות "כואבת ועצובה" ובלתי מוצדקת (אלרסאלה.נט, 17 במרץ 2014).
משבר אנרגיה ברצועת עזה
 • רשות האנרגיה ברצועת עזה הודיעה ב-15 במרץ 2014 על הפסקת פעילות תחנת הכוח, משום שאזל מלאי הסולר המיועד להפעלתה. פתחי אלשיח' חליל,  ראש רשות האנרגיה בממשל חמאס הטיל על ישראל את האחריות להפסקת פעילות התחנה בשל ההחלטה לסגור את כרם שלום[7]. בעקבות כך הודיעה רשות האנרגיה על חזרה למתכונת אספקת חשמל של שש שעות ליום .
 • ב-16 במרץ 2014 הודיע נט'מי מהנא, האחראי על המעברים והגבולות ברשות הפלסטינית, על תחילת העברת דלק לתחנת הכוח לאחר שנפתרה בעיה הקשורה בהעברת הכספים מקטר לרשות הפלסטינית (פאל טודיי, 16 במרץ 2014). ב-17 במרץ 2014, הודיע בכיר ברשות האנרגיה של ממשל חמאס, כי תחנת הכוח חזרה לפעול, לאחר שהייתה מושבתת במשך יומיים. החזרה לפעילות התאפשרה הודות לכניסה של דלק הנחוץ להפעלתה דרך מעבר  כרם שלום (סוכנות הידיעות הצרפתית, 17 במרץ 2014) .
"תאונת עבודה" בבית חאנון
 • גורמים רפואיים ברצועת עזה דיווחו על שלושה הרוגים, אחד מהם פעיל בזרוע הצבאית של חמאס, ושישה פצועים כתוצאה מפיצוץ, שאירע בבית מגורים בבית חאנון (צפון רצועת עזה). לדברי עדי ראייה גרם הפיצוץ לנזק סביבתי רב בבתים סמוכים. להערכת גורמים מקומיים הפיצוץ אירע מרקטה, שאוחסנה בבית (אלאיאם, 12 במרץ 2014). האירוע ממחיש פעם נוספת את הסכנות הנשקפות לאוכלוסייה האזרחית כתוצאה מהתשתית הצבאית של ארגוני הטרור הממוקמת בקרבה.

הודעת אבל רשמית מטעם הזרוע הצבאית של חמאס. בהודעה נאמר, כי הוא נפגע כאשר עבר סמוך למקום (אתר גדודי עז אלדין אלקסאם, 11 במרץ 2014)
הודעת אבל רשמית מטעם הזרוע הצבאית של חמאס. בהודעה נאמר, כי הוא נפגע כאשר עבר סמוך למקום (אתר גדודי עז אלדין אלקסאם, 11 במרץ 2014)

פגישת אבו מאזן עם נשיא ארה"ב
 • אבו מאזן ערך ביקור בארה"ב לקידום המשא ומתן במסגרתו נועד עם נשיא ארה"ב ברק אובמה ועם ג'והן קרי, מזכיר המדינה. במסיבת עיתונאים משותפת עם אבו מאזן טרם הפגישה, הביע נשיא ארה"ב, תקווה להתקדמות במשא ומתן במהלך השבועות הקרובים. הוא גם ציין, כי התהליך יהיה קשה ומאתגר ויידרש מהצדדים לקחת סיכונים פוליטיים ולקבל החלטות קשות. אבו מאזן הביע תקווה, כי ההזדמנות תנוצל, שכן לדבריו "הזמן דוחק ואסור לבזבזו" (אתר הבית הלבן, 17 במרץ 2014).
 • בסיום פגישת אבו מאזן-ברק אובמה אמר צאא'ב עריקאת, ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, כי הפגישה הייתה מעמיקה, רצינית וגלויה וכי במהלכה הדגיש אבו מאזן בפני הנשיא אובמה את העמדה הפלסטינית במיוחד בנוגע לסירוב להכיר בישראל כמדינה יהודית (סוכנות הידיעות הצרפתית, 17 במרץ 2014). נביל אבו רדינה, דובר הנשיאות,  אמר כי אבו מאזן הדגיש בפני אובמה את הצורך לבצע את הפעימה הבאה של שחרור האסירים, להקפיא את הבנייה בהתנחלויות ולהגיע לפיתרון המבוסס על הקמת מדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 1967 שבירתה ירושלים. עוד  ציין, כי במהלך הפגישה לא הוצג בפני אבו מאזן  נוסח רשמי של הסכם המסגרת אלא הוצגו בפניו מספר רעיונות. לדברי אבו מאזן הפגישות תמשכנה בשבועות הקרובים (סוכנות הידיעות הצרפתית, 17 במרץ 2014).
 • במקביל לביקור אבו מאזן בארה"ב, התנהל ברחבי הרשות הפלסטינית קמפיין תמיכה מתוזמר באבו מאזן, בשם "אנחנו עימך". במסגרת הקמפיין התקיימו תהלוכות בראמאללה, חברון, שכם, טול כרם ועוד ערים מרכזיות. המפגינים הביעו תמיכה בעמדותיו של אבו מאזן. ראמי חמדאללה, ראש הממשלה של הרשות הפלסטינית נשא את הנאום המרכזי בכיכר מנארה בראמאללה (ופא, 16 במרץ 2014). מנגד, מנגנוני הביטחון של חמאס מנעו קיום עצרת תמיכה באבו מאזן בעיר עזה (פאל פרס, אלאיאם, 16 במרץ 2014).
ניסיון פיגוע בגבול ישראל -לבנון
 • ב-14 במרץ 2014 בשעות הערב הופעל מטען חבלה, סמוך לכוח סיור של צה"ל, באזור הר דב. המטען הופעל נגד סיור שגרתי של כלי רכב משוריינים אשר נסע באזור נחל שיאון. אחד מכלי הרכב עלה על המטען. לא היו נפגעים.  שלושה חיילים פונו לבית החולים לשלילת פגיעות הדף. צה"ל הגיב בירי ארטילריה לעבר עמדת חזבאללה הממוקמת בקרבת הגבול צפונית למטולה. אף ארגון לא קיבל אחריות על הפיגוע אולם מדיווחי התקשורת הישראלית, המסתמכת על גורמים צבאיים, הועלתה האפשרות, כי פעילי חזבאללה הם אלה, שהניחו את המטען (הארץ, ידיעות אחרונות, 16 במרץ 2014).
 • בדיווחים ראשוניים בתקשורת הישראלית נמסר כי ב-18במרץ בשעות הצהרים, התפוצץ מטען סמוך לסיור של צה"ל בצפון רמת הגולן, דרומית למג'דל שמס. כתוצאה מפיצוץ המטען נפצעו שלושה חיילי צה"ל. בתגובה תקף צה"ל בשטח סוריה (18 במרץ 2014, ynet). 
הודעה על מותו של פעיל בכיר בארגון אנצאר בית אלמקדס
 • בהודעה, שפורסמה באתרים אסלאמיים ג'האדיסטיים הודיע אנצאר בית אלמקדס, ארגון סלפי ג'האדיסטי הפועל בחצי האי סיני ובמקומות נוספים ברחבי מצרים, על מותו של תופיק מחמד פריג', המכונה אבו עבדאללה. המחבל ההרוג נמנה על מייסדי הארגון והיה אחד מראשיו. על פי ההודעה נהרג תופיק מחמד פריג' בתאונת דרכים ב-11 במרץ 2014, אשר כתוצאה ממנה התפוצץ מטען שהיה במכונית (smc.sd, 14 במרץ 2014). גורמי הביטחון המצריים טענו, כי הם אלה אשר הרגו אותו, בהציגם אותו כמפקד הארגון במצרים. במסיבת  עיתונאים, שערך שר הפנים המצרי בינואר 2014 הוא מסר את שמו המלא הכריז עליו כפושע נמלט וביקש מהציבור להעביר מיידית לרשויות הביטחון כל מידע אודותיו (longwarjournal, 14 במרץ 2014).
 • תופיק מחמד פריג', היה שותף לרוב הפיגועים המיוחסים לארגון, שבוצעו מחצי האי סיני נגד ישראל ומצרים והוא אף פיקד על חלקם. בין הפיגועים להם היה שותף צוינו בהודעת הארגון: הפיגוע בכביש 12 ב-18 באוגוסט 2011 בו נהרגו שמונה ישראלים, פיגוע בקרבת גדר הגבול ב-21 בספטמבר 2012, בו נהרג אזרח ישראלי, פגיעה בצינור הגז הישראלי-מצרי, וירי רקטות מצפון לאילת.

מימין: תופיק מחמד פריג'. משמאל: ההודעה על מותו מטעם אנצאר בית אלמקדס Smc.sd), 14 במרץ 2014)
מימין: תופיק מחמד פריג'. משמאל: ההודעה על מותו מטעם אנצאר בית אלמקדס (14 במרץ 2014,  Smc.sd)

תנועת פתח קיימה עצרת לזכרה של המחבלת דלאל אלמע'רבי
 • תנועת הפתח קיימה ב-11 במרץ 2014 עצרת במחנה הפליטים אלאמערי לזכרה של המחבלת המתאבדת דלאל אלמע'רבי אשר ביצעה את הפיגוע רב הנפגעים בכביש החוף בשנת 1978[8]. בעצרת השתתפו פעילי פתח בכירים  ביניהם זיאד אבו עין, סגן שר האסירים ברשות הפלסטינית וחבר המועצה המהפכנית של הפתח, ורשידה אלמע'רבי, אחותה של דלאל המשמשת קצינה בדרגת "עמיד" (תת אלוף) במנגנוני הרשות. בעצרת שיבחו הדוברים את "גבורתה והקרבתה" של המחבלת אלמע'רבי, והדגישו, כי זכרה לא יישכח. כי דף הפייסבוק הרשמי של פתח העלה ב-11 במרץ 2014 כרזות לזכרה של אלמע'רבי (דף הפייסבוק הרשמי של הפתח, 11 במרץ 2014).

מימין: העצרת לזכרה של המחבלת המתאבדת דלאל אלמע'רבי. משמאל: כרזה לזכרה (דף הפייסבוק הרשמי של הפתח, 11 במרץ 2014)
מימין: העצרת לזכרה של המחבלת המתאבדת דלאל אלמע'רבי. משמאל: כרזה לזכרה (דף הפייסבוק הרשמי של הפתח, 11 במרץ 2014)

[1]פירוט האירועים ראו פרסום מרכז המידע מ-16 במרץ 2014 : "סבב הסלמה בדרום ישראל במהלכו בוצע ירי רקטות מרצועת עזה, המאסיבי ביותר מאז מבצע "עמוד ענן", על ידי ארגון הג'האד האסלאמי בפלסטין".
[2] נכון ל-18 במרץ 2014. נתונים סטטיסטיים אלו אינם כוללים ירי פצצות מרגמה ונפילות של רקטות, שנורו בשטח הרצועה.
[3]נתונים אלה אינם כוללים ירי פצצות מרגמה.
[4]אתר שירות הביטחון הכללי, 16 במרץ 2014
[5] על פיגועי דקירה ראו פרסום מרכז המידע מ-19 בנובמבר 2013 : "פיגוע הדקירה בתחנה המרכזית בעפולה, שבו נהרג חייל צה"ל, הינו דפוס פעולה נפוץ, קל יחסית לביצוע, המהווה חלק מפיגועי 'ההתנגדות העממית'. הרשות הפלסטינית ופתח תומכים ב"ההתנגדות העממית" תוך הצגתה (הכוזבת) כדרך פעולה בלתי אלימה".
[6]במניין הפיגועים לא נכללו כמה עשרות אירועים של יידוי אבנים.
[7]בשל סבב ההסלמה בדרום הורה שר הביטחון על סגירת המעבר. ב-16 במרץ נפתח המעבר מחדש בשל מצוקת בדלק ברצועה.
[8]פיגוע כביש החוף אירע ב-11 במרץ 1978 על ידי חולית מחבלים מפתח. באותו יום נחתה בחוף מעגן מיכאל חוליה המונה 11 מחבלים, שהגיעו למקום בדרך הים בסירות גומי. בפיגוע נרצחו 37 איש ונפצעו 71. בתגובה לפיגוע יצאה ישראל למבצע ליטאני בדרום לבנון. המחבלת דלאל אלמע'רבי, שנהרגה בפיגוע, הפכה מאז על ידי הרשות הפלסטינית ופתח למודל לחיקוי.