חיל הים הישראלי סיכל הברחת אמצעי לחימה מתקדמים מאיראן לרצועת עזה בדגש על רקטות ארוכות טווח (סיכום ראשוני על בסיס דיווחי דובר צה”ל)


רקטות ארוכות טווח M-302 , שנמצאו על גבי הספינה (דובר צה"ל, 5 במרץ 2014)
רקטות ארוכות טווח
M-302, שנמצאו על גבי הספינה (דובר צה"ל, 5 במרץ 2014)

כללי

1.    ב-5 במרץ 2014 לפנות בוקר עצרו לוחמי הקומנדו הימי ולוחמי ספינות הטילים של חיל הים הישראלי ספינת סוחר, סמוך לגבול אריתריאה-סודאן, כ-1,500 ק"מ מחופי ישראל. על גבי הספינה נמצאו אמצעי לחימה מתקדמים ובהם רקטות לטווחים ארוכים. הלוחמים השתלטו על הספינה, אשר נמצאת עתה, על צוותה, בדרכה לנמל אילת (דובר צה"ל, 5 במרץ 2014).

2.    על גבי הספינה, KLOS-C, שנשאה דגל פנמה, הועברו רקטות M-302, שמקורן בסוריה. הרקטות, היו מוסוות בשקי מלט. רקטות  M-302  הן רקטות קרקע קרקע מתוצרת סוריה, שהטווח של הדגמים המתקדמים שלה מגיע עד 200 ק"מ. הספינה עשתה את דרכה לכיוון פורט סודאן, שם הייתה אמורה לפרוק את אמצעי הלחימה, שנועדו לארגוני הטרור ברצועת עזה.  לדברי דובר צה"ל, עמדה איראן מאחורי הברחת אמצעי הלחימה והיא זו אשר ניהלה, ריכזה ועסקה בפרטי מבצע ההברחה (דובר צה"ל, 5 במרץ 2014).

3.    הפרשה הנוכחית ממחישה היטב, כי איראן ממשיכה במדיניות הטרור והחתרנות במזרח התיכון, במקביל ל"מתקפת החיוכים" כלפי מדינות מערב. במסגרת זאת היא חותרת לשדרג את היכולות הצבאיות של ארגוני הטרור ברצועת עזה, בדגש על תשתית הרקטות ארוכות הטווח. זאת, למרות שיחסיה עם חמאס "הצטננו" בשל התייצבות חמאס נגד המשטר הסורי וסילוקו מסוריה.

 

4.    נתוני רקע אודות הסיוע האיראני לארגוני הטרור הפלסטינים ברצועת עזה, ראו פרסום מרכז המידע מ-7 בינואר 2013: הסיוע האיראני לארגוני הטרור הפלסטינים: איראן, העומדת מאחורי ההתעצמות הצבאית של חמאס והג'האד האסלאמי בפלסטין, חותרת לשקם את היכולות הצבאיות שלהם לאחר מבצע "עמוד ענן", בדגש, להערכתנו, על שיקום תשתית הרקטות" (הפרסום ותרגומו לאנגלית נמצאים באתר מרכז המידע).

השתלשלות האירועים

5.    על פי דובר צה"ל, לפני מספר חודשים איתרו שירותי המודיעין הישראליים העברה של רקטות מסוג   M-302 משדה התעופה הבינלאומי של דמשק לאיראן בהכוונה של פעילי כוח קדס האיראני. כוח קדס האיראניהינו יחידת עילית של משמרות המהפכה, העוסקת בטרור וחתרנות ברחבי העולם . יחידה זו ממונה גן על הסיוע לארגוני הטרור הפלסטינים העברת הרקטות  מדמשק לאיראן עוררה חשד, שכן לרוב מבוצעת פעילות הפוכה של העברות אמצעי לחימה מאיראן לסוריה ולא מסוריה לאיראן.

איתור העמסת אמצעי הלחימה בסוריה (דובר צה"ל, 5 במרץ 2014)
איתור העמסת אמצעי הלחימה בסוריה (דובר צה"ל, 5 במרץ 2014)

6.    המשלוח הגיע מדמשק לטהראן, משם הועבר לנמל בנדר עבאס. בנמל הועלו המכולות על גבי ספינת משא אזרחית בשם KLOS-C יחד עם מכולות מלט. יוזכר, כי נמל בנדר עבאס כבר שימש בעבר להעמסת מכולות  אמצעי לחימה על גבי הספינה פרנקופ, אשר נעצרה בנובמבר 2009.[1]מנמל בנדר עבאס הפליגה הספינה לנמל אם קצר בעיראק שם הועמסו עליה 50 מכולות מלט נוספות. משם הפליגה לכיוון פורט סודאן במטרה לפרוק את אמצעי הלחימה כדי שישלחו בדרך היבשה דרך מצרים לרצועת עזה.                

דמשק – טהראן- פורט סודאן: מסלול הברחת אמצעי הלחימה (דובר צה"ל, 5 במרץ 2014)
דמשק – טהראן- פורט סודאן: מסלול הברחת אמצעי הלחימה (דובר צה"ל, 5 במרץ 2014)

לצפייה בסרטון דובר צה"ל הממחיש את המסלול אותו עשו אמצעי הלחימה לחצו כאן

https://www.youtube.com/watch?v=kMrsl34upCY

אמצעי הלחימה שנמצאו על גבי הספינה

7.    על גבי הספינה נמצאו רקטות  M-302 שהיו מיועדות לארגוני הטרור ברצועת עזה. רקטת ,M-302 הנמצאת ברשות צבא סוריה וחזבאללה, היא רקטה קרקע-קרקע מתוצרת סוריה, אשר הטווח של הדגמים המתקדמים שלה מגיע ל-200 ק"מ. הרקטה פותחה לראשונה בשנות התשעים של המאה הקודמת מאז פיתוחה שודרגה הרקטה מספר פעמים  והיא מופיעה בשני דגמים אשר היו בשימוש חזבאללה במהלך מלחמת לבנון השנייה ופגעו בחיפה ובעפולה:

א.       M-302A– הדגם הבסיסי בעל טווח של כ-100-90 ק"מ בעלת ראש נפץ של כ-170 ק"ג.

ב.       M-302B– בעל טווח של כ-100 ק"מ בעל ראש נפץ במשקל של כ-175 ק"ג.

8.    בנוסף קיימים דגמים נוספים לרקטה בתוכם דגם M-302 Eשהוא בעל טווח של כ-200 ק"מ וראש נפץ במשקל של כ-125 ק"ג.

אירועי הברחה קודמים

9.    בשנים, שחלפו מאז מבצע "עופרת יצוקה", מילאה איראן תפקיד מרכזי בתהליך הבנייה, השיקום והשדרוג של היכולת הצבאית של חמאס (לפחות עד לתקופה שבה התגלתה מחלוקת פוליטית עקב התייצבות חמאס נגד המשטר הסורי) היא גם מילאה תפקיד מרכזי בבנייה ושיקום של תשתית הרקטות של ארגון הג'האד האסלאמי בפלסטין (הארגון המקורב ביותר לאיראן). תפקידה המרכזי של איראן בא לידי ביטוי באספקת אמצעי לחימה איכותיים, בדגש על רקטות לטווח בינוני, שחמאס והג'האד האסלאמי עשו בהם שימוש במבצע "עמוד ענן". היבטים נוספים של הסיוע הצבאי האיראני היו הדרכת פעילים באמצעות כוח קדס של משמרות המהפכה, סיוע כספי וסיוע בידע טכנולוגי לפיתוח וייצור עצמי של אמצעי לחימה[2].

10.  הסיוע הצבאי המאסיבי של איראן לשיקום ושדרוג הכוח הצבאי של ארגוני הטרור ברצועה בעקבות מבצע "עופרת יצוקה" חייב הברחת כמות גדולה של אמצעי לחימה תקניים, שמקורם באיראן ולשם כך נועד ניסיון ההברחה הנוכחי לו הצליחו האיראנים להעביר את הרקטות היה הדבר מכניס מליוני אזרחים ישראליים לטווח הרקטות של חמאס ושאר ארגוני הטרור ברצועה.

11.         להלן פירוט אירועים קודמים של תפיסת הברחות אמצעי לחימה לרצועת עזה שהוברחו בנתיב הימי:

א.       מרץ 2011–לוחמי השייטת של חיל הים הישראלי השתלטו על ספינת הסוחר ויקטוריה , שהייתה בדרכה מנמל סוריה לעבר נמל אלכסנדריה במצרים. על גבי הספינה נתפסו אמצעי לחימה במשקל של כ-50 טונות ביניהם טילי C-704(טילים  נגד ספינות מתוצרת איראן) ופצצות מרגמה בקוטר של  120 מ"מ ו-60 מ"מ. אמצעי הלחימה היו מיועדים ככל הנראה לארגוני הטרור ברצועת עזה[3].

ב.       4 בנובמבר 2009 חיל הים הישראלי השתלט על הספינה FRANCOP אשרר הייתה בדרכה לנמל לאד'קיה שבסוריה. על גבי הספינה נתגלו 36 מכולות אשר הכילו אמצעי לחימה בהיקף של כ-500 טונות, שמקורם באיראן. בין היתר היו במשלוח אלפי רקטות 107 מ"מ ו-122 מ"מ , תותח ללא רתע 106 מ"מ, רימוני יד ותחמושת נשק קל.

ג.       ינואר 2009 ספינה קפריסאית בשם MONCHEGORSשהייתה בדרכה לסוריה, נקראה לבידוק בלימסול שבקפריסין בהוראת שלטונות קפריסין. בבדיקת המשלוח עלה כי הספינה הכילה אמצעי לחימה איראניים. המשלוח הוחרם ואוחסן בקפריסין שם התלקח ב-11 ביולי 2011 וגרם לפיצוץ אדיר ממדים.

נספח
פרסומים נבחרים של מרכז המידע למודיעין ולטרור בנושא הסיוע האיראני לארגוני הטרור

1.   7 בינואר 2013: "הסיוע האיראני לארגוני הטרור הפלסטינים: איראן, העומדת מאחורי ההתעצמות הצבאית של חמאס והג'האד האסלאמי בפלסטין, חותרת לשקם את היכולות הצבאיות שלהם לאחר מבצע "עמוד ענן", בדגש, להערכתנו, על שיקום תשתית הרקטות".

2.    6 באוגוסט 2012: "כוח קדס, יחידת עילית של משמרות המהפכה באיראן, משמש כחוד החנית של מתקפת הטרור האיראנית המתבצעת נגד ישראל ברחבי העולם בשיתוף פעולה עם חזבאללה. הפיגוע בבולגריה של חזבאללה מסמן להערכתנו את "הצלחתה" הבולטת של מתקפה זאת".

3.    17 במרץ 2011: "רוב אמצעי הלחימה, שנתפסו על האוניה "ויקטוריה" ושהיו בדרכם לארגוני הטרור ברצועה, הינם מתוצרת איראן. בכלל זה, פצצות מרגמה וטילי C-704. המשלוח מהווה ביטוי נוסף למאמץ העברות אמצעי הלחימה האסטרטגי של איראן, בשיתוף פעולה עם סוריה, לארגוני הטרור".

4.    5 בנובמבר 2009: "חיל הים הישראלי תפס ספינה, שנשאה משלוח רחב היקף של אמצעי לחימה  מאיראן, (כולל רקטות, פצצות מרגמה ונשק נ"ט).  משלוח זה נועד ככל הנראה עבור חזבאללה בלבנון".