חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (25 – 31 בדצמבר 2013 )

הפגנה של הורים שכולים מול ביתו של אחד המחבלים המשוחררים במזרח ירושלים (סוכנות תצפית , 30 בדצמבר 2013 . צילום: ישי אברג'יל).

הפגנה של הורים שכולים מול ביתו של אחד המחבלים המשוחררים במזרח ירושלים (סוכנות תצפית , 30 בדצמבר 2013 . צילום: ישי אברג'יל).

אבו מאזן מקבל את פני המחבלים המשוחררים בראמאללה (ופא, 31 בדצמבר 2013)

אבו מאזן מקבל את פני המחבלים המשוחררים בראמאללה (ופא, 31 בדצמבר 2013)

עמדת משמר הגבול בחברון אליה הושלך בקבוק התבערה (סוכנות תצפית, 29 בדצמבר. צילום: ירח ראפ).

עמדת משמר הגבול בחברון אליה הושלך בקבוק התבערה (סוכנות תצפית, 29 בדצמבר. צילום: ירח ראפ).

צאא'ב עריקאת, חבר הוועד המרכזי בפתח וראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, בביקור אצל המחבל המשוחרר סאמר אלעיסאוי (דף הפייסבוק של צאא'ב עריקאת, 28 בדצמבר 2013)

צאא'ב עריקאת, חבר הוועד המרכזי בפתח וראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, בביקור אצל המחבל המשוחרר סאמר אלעיסאוי (דף הפייסבוק של צאא'ב עריקאת, 28 בדצמבר 2013)

כוחות צבא לבנון בוחנים את מקום שיגור הרקטות

כוחות צבא לבנון בוחנים את מקום שיגור הרקטות

 • מרצועת עזה נמשכו פיגועי הטרור. אזרח ישראלי נהרג מירי צלף בעת, שעסק בתיקון גדר הביטחון. שתי נפילות של רקטות אותרו באזור אשקלון. צה"ל הגיב בתקיפת מספר יעדי טרור ברצועה ובסגירת מעבר כרם שלום (שבינתיים שב ונפתח מחדש).
 • השבוע שוחררו 26 מחבלים במסגרת הפעימה השלישית (מתוך ארבע) של השחרור עליו התחייבה ישראל. 18 שוחררו ליהודה ושומרון, שלושה לרצועת עזה וחמישה למזרח ירושלים. משפחות נפגעי הטרור בישראל קיימו פעולות מחאה נגד השחרור. המחבלים התקבלו בטקס חגיגי בראמאללה בו השתתפו בכירי הרשות הפלסטינית . אבו מאזן הדגיש בנאומו, כי לא יהיה הסכם קבע עד שלא ישוחררו כל האסירים.   
אזרח ישראלי נהרג מירי צלף בגבול ישראל רצועת עזה
 • ב-24 בדצמבר 2013 בשעות הצהרים נהרג אזרח ישראלי כתוצאה מירי צלף.  הישראלי, צלאח אבו לטיף, בן 22,  עסק בתיקון גדר הביטחון סמוך לנחל עוז. הזרוע הצבאית של וועדות ההתנגדות העממית קיבלה אחריות פומבית לביצוע הירי (פלסטן אלאן, 25 בדצמבר 2013). יצוין, כי קודם לכן דיווחו פעילים צבאיים ברצועת עזה כי הם עוקבים אחר פעילות כוחות צה"ל באזור הגבול המזרחי עם רצועת עזה הכוללת תיקון נזקים, שנגרמו למכשור האלקטרוני המוצב לאורך הגבול, בעקבות מזג האוויר הסוער (פלסטין אליום, 23 בדצמבר 2013).

מימין: פינוי צלאח אבו לטיף לבית החולים. משמאל: צלאח אבו לטיף, שנהרג כתוצאה מירי צלף (דובר צה"ל 24 בדצמבר 2013)
מימין: פינוי צלאח אבו לטיף לבית החולים. משמאל: צלאח אבו לטיף, שנהרג כתוצאה מירי צלף (דובר צה"ל 24 בדצמבר 2013)

תגובת ישראל
 • בתגובה להריגתו של האזרח אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי זהו אירוע חמור ביותר אשר ישראל לא תעבור עליו לסדר היום והיא תגיב בעוצמה (אתר משרד ראש הממשלה 24 בדצמבר 2013). שר הביטחון, משה יעלון הורה לסגור את מעבר כרם שלום לפעילות (המעברנפתח מחדש ב-29 בדצמבר 2013 , ראו בהמשך)[1].
 • כלי טיס של חיל האוויר תקפו מספר יעדי טרור ביניהם אתר ייצור אמצעי לחימה ותשתית טרור בדרום רצועת עזה, מוקד פעילות טרור במרכז הרצועה ושני מוקדי תשתית בצפון. כלי התקשורת הפלסטינים דיווחו על תקיפת מוצבים של הזרוע הצבאית של הג'האד האסלאמי בפלסטין בח'אן יונס, בדיר אלבלח, ברפיח ובבית לאהיא. על פי התקשורת הפלסטינית נהרגה בתקיפה ילדה  ו-13 בני אדם נפצעו (אלראי, ופא, 24 בדצמבר 2013).
תגובת ארגוני הטרור
 • חמאס והג'האד האסלאמי בפלסטין הגיבו בחריפות על תקיפות ישראל אולם נמנעו מלהסלים את המצב בשטח:
 • איהאב אלע'צין, דובר ממשל חמאס, דרש מהקהילה הבינלאומית לרסן את ישראל. סאמי אבו זהרי, דובר חמאס אמר, שפעולותיה של ישראל הן פחדניות ולא יצליחו לשבור את רצון העם הפלסטיני וההתנגדות הפלסטינית.
 • אחמד אלמדלל, בכיר הג'האד האסלאמי בפלסטין, אמר של"התנגדות" הזכות להגיב להסלמה של ישראל וכי עזה נמצאת במצב של מלחמה מתמשכת עימה (אלרסאלה.נט, צפא, 24 בדצמבר 2013). אבו אחמד, דובר הזרוע הצבאית של הג'האד האסלאמי בפלסטין, אמר כי ישראל הפרה את הסכם ה"הרגעה" יותר מ-1,400 פעמים מאז סיום מבצע "עמוד ענן". עם זאת הוסיף, כי על ההרגעה להיות הדדית וכי הארגון אינו מעוניין בקריסת ה"הרגעה" והוא יפעל לשמרה (מען, 25 בדצמבר 2013). 
ירי רקטות
 • במהלך השבוע אותרו שתי נפילות של רקטות בדרום ישראל. הרקטות, שנורו ב-26 בדצמבר 2013, נפלו בשטחים פתוחים בשטח השיפוט של המועצה האזורית אשקלון. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. 

ירי רקטות

פעילות חיל האוויר
 • בתגובה לירי הרקטות תקפו כלי טיס של חיל האוויר מספר פעמים יעדי טרור ברצועת עזה (דובר צה"ל, 26 בדצמבר 2013). בין היעדים שנתקפו: אתר לייצור אמצעי לחימה במרכז רצועת עזה ואתר, ששימש לאחסון אמצעי לחימה, בצפון הרצועה (דובר צה"ל, 26 בדצמבר 2013). כלי התקשורת הפלסטינים דיווחו על תקיפת מספר מקומות ברצועת עזה וכי תושב אחד נפצע באורח בינוני (עזה אלאן,  26 בדצמבר 2013).
המשך פעילות אלימה ביהודה ושומרון
 • ביהודה ושומרון נמשכו האירועים האלימים במסגרת מה שמכונה "ההתנגדות העממית". במסגרת זו יודו אבנים לעבר כוחות ביטחון ואזרחים ישראליים, הושלכו בקבוקי תבערה ונרשמו מספר ניסיונות פיגוע בצירים מרכזיים ביהודה ושומרון. ב-29 בדצמבר 2013 הושלך בקבוק תבערה לעבר עמדת משמר הגבול בחברון. בקבוק התבערה, שנחת בעמדה לא התפוצץ. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק (סוכנות תצפית, 29 בדצמבר 2013). 
נעצר מחבל פתח, שניסה להיכנס לישראל לשם קבלת טיפול רפואי בראמאללה
 • כוחות הביטחון הישראליים עצרו, בתחילת חודש דצמבר 2013, פעיל הזרוע הצבאית של פתח ברצועת עזה, שהיה מעורב בשנים האחרונות בתכנון וביצוע פעילות טרור נגד אזרחים וכוחות צה"ל. הפעיל מחמד צאבר מחמד אבו עמשה, תושב בית חאנון, בן 32 ביקש להיכנס לשטח ישראל באמצעות היתר כניסה על בסיס הומניטארי לצורך קבלת טיפול רפואי בראמאללה (דובר צה"ל, 25 בדצמבר 2013).
 • בחקירתו מסר, כי היה אמור לשמש כצלף בפיגוע, שתוכנן נגד סיור צה"ל לאורך הגבול. כדי לבצע את הפיגוע הוא אסף מידע אודות תנועת כוחות צה"ל בגזרות השונות, ביצע אימוני ירי ובחן מתווים שונים לביצוע הירי. בגלל פציעתו של אבו עמשה נדחה ביצוע הפיגוע והוא היה אמור להתבצע לאחר שישוב מטיפול רפואי בראמאללה (דובר צה"ל, 25 בדצמבר 2013).
המצב במעברים
 • לאחר שהיה סגור במשך כשבועיים, נפתח מעבר רפיח ב-24 בדצמבר 2013 לתנועה במתכונת מצומצמת בלבד, בעיקר למקרים דחופים. ב- 25 בדצמבר 2013 הוכנסו לרצועה דרך המעבר, שנשאר פתוח,  אמבולנס וריהוט לבתי חולים תרומת נורווגיה (פלסטין אליום, 26 בדצמבר 2013). עם זאת דווח, כי שלטונות מצרים סירבו להתיר כניסתם לרצועה של פעילי שיירת הסיוע "מיילים של חיוכים" ושל משלחת סיוע מאיטליה (פאל פרס, 26 בדצמבר 2013).

נוסעים במעבר רפיח (פלסטין אינפו, 24 בדצמבר 2013)
נוסעים במעבר רפיח  (פלסטין אינפו, 24 בדצמבר 2013)

 • ב-29 בדצמבר 2013 נפתח מעבר כרם שלום,  שהיה סגור בהוראת שר הביטחון בשל פעולות הטרור מעזה. בעקבות פתיחת המעבר הודיע פתחי שיח' חליל, ראש רשות האנרגיה בממשל חמאס, כי פעילות תחנת הכוח תתחדש ואספקת החשמל, שצומצמה בעקבות סגירת המעבר, תחזור למתכונתה הקודמת, דהיינו שמונה שעות ביום (קדסנט, 28 בדצמבר 2013).
תגובות בחמאס על הכרזת מצרים על תנועת האחים המוסלמים כארגון טרור
 • ב-25 בדצמבר 2013 הכריזו שלטונות מצרים על תנועת האחים המוסלמים והזרוע הפוליטית שלה, מפלגת הצדק והחירות, כעל ארגון טרור. משמעות החלטה זו, שטרם ניתן לה תוקף משפטי,  היא שגם תנועת  חמאס, ששורשיה בתנועת האחים המוסלמים, עשויה להיות מוכרזת כארגון טרור. רוב בכירי חמאס ברצועת עזה התייחסו לאפשרות זו בהדגישם, כי החלטת ממשלת מצרים לא תרתיע את חמאס ולא תשנה את עמדותיה ופעילותה.
 • להלן מספר תגובות:
 • מוסא אבו מרזוק, חבר הלשכה המדינית של חמאס, הכחיש כל מעורבות של חמאס במתרחש במצרים. אולם הדגיש, כי לחמאס אין כל כוונה להתנער מתנועת האחים המוסלמים כמחווה רצון טוב כלפי ממשלת מצרים (פאל פרס, 26 בדצמבר 2013).
 • משיר אלמצרי, חבר המועצה המחוקקת מטעם חמאס אמר, כי הקולות במצרים, הקוראים לכלול את חמאס ברשימת ארגוני הטרור, הם סימן חמור וחסר תקדים העולה בקנה אחד עם עמדת ארה"ב ואירופה (פלסטין אליום, 27 בדצמבר 2013). הוא הבהיר, כי הדבר לא ישפיע על התנועה שכן הלגיטימיות שלה נובעת מהעם ומ"ההתנגדות" ולא משום גורם חיצוני. עוד הוסיף כי  ראוי היה שמצרים תסייע לרצועת עזה ולא תפגע בה (אלג'זירה.נט, 27 בדצמבר 2013).
 • מחמוד אלזהאר, חבר הלשכה המדינית של חמאס, אמר כי חמאס אינה חברה מן המניין בתנועת האחים המוסלמים במצרים וכי אף אחד בעולם הערבי לא יאמין למצרים, שחמאס היא תנועת טרור. לדבריו החלטה זו נתקבלה על ידי ממשלה, שהפכה את תוצאות הבחירות במצרים ולא כתוצאה מפסיקה משפטית (אלאח'באר, 28 בדצמבר 2013).
 • בתגובה להתבטאויות פעילי חמאס אמר האני צלאח, דובר ממשלת מצרים, כי החלטת הממשלה משרתת את האינטרסים של מצרים וכי היא עניין פנימי שאין לאף אחד זכות להתערב בו (אליום אלסאבע, 28 בדצמבר 2013). 
הפעימה השלישית של שחרור האסירים
 • ב-30 בדצמבר 2013 בוצעה הפעימה השלישית (מתוך ארבע מתוכננות) במסגרתה שוחררו 26 מחבלים, שהיו הכלואים בישראל. השחרור בוצע לאחר שבית הדין הגבוה לצדק דחה את עתירות משפחות נפגעי הטרור הישראליים. בין המשוחררים חמישה תושבי מזרח ירושלים, בעלי תעודת זהות ישראלית. שלושה שוחררו לרצועת עזה ו-18 ליהודה ושומרון.
 • המחבלים המשוחררים התקבלו בטקס חגיגי במקאטעה בו נטלו חלק אבו מאזן יו"ר הרשות הפלסטינית, ראמי חמדאללה ראש הממשלה ובכירים נוספים. בדברים שנשא אבו מאזן הדגיש כי לא יהיה הסכם קבע עד שלא ישוחררו כל האסירים. עם זאת בראיון שהעניק לפני קבלת הפנים אמר, כי הרשות הפלסטינית עדיין מחויבת למה שהוסכם עליו עם מזכיר המדינה האמריקאי דהיינו משא ומתן למשך תשעה חודשים (מען, 30 בדצמבר 2013).
המחבלים המשוחררים

מס'

 

שם

שיוך ארגוני

פרטים

1.

אחמד פריד שחאדה

פתח

תושב מזרח ירושלים. נעצר בשנת 1985. נידון ל-45 שנות מאסר בגין רצח יוסף פרחן ז"ל.

2.

יאסין אבו ח'צ'יר

החזית העממית לשחרור פלסטין

תושב מזרח ירושלים. נעצר בשנת 1988 ונידון ל-28 שנות מאסר בגין רצח יגאל שחף ז"ל בירושלים..

3.

בלאל אבו חסין

פתח

תושב מזרח ירושלים. נעצר בשנת 1988 ונידון ל-36 שנות מאסר בגין רצח פארוק עבד אלחמיד אבו חדר.

4.

אבראהים טקטוק

פתח

תושב שכם. נעצר בשנת 1989 ונידון למאסר עולם בגין רצח חייל המילואים בנימין מייסנר ז"ל בקסבה בשכם.

5.

בלאל אבראהים צ'מרה

פתח

תושב סלפית. נעצר בשנת 1989 ונידון למאסר עולם בגין רצח פרידריך רוזנפלד ז"ל.

6.

מח'לץ צדקי צואפטה

פתח

תושב טובאס. נעצר בשנת 1991 ונידון למאסר עולם בגין רצח החייל יוסף בן יעקב מלכין ז"ל.

7.

פיצל מצטפא אבו אלרב

פתח

תושב קבאטיה. נעצר בשנת 1991 ונידון לשני מאסרי עולם בגין רצח החייל יורם כהן ז"ל ורצח ארבעה משתפי פעולה.

 

8.

מחמוד עטא מעמר

פתח

תושב בית לחם. נעצר בשנת 1992 ונידון לשני מאסרי עולם בגין רצח חתן פרס ישראל פרופסור מנחם שטרן ז"ל בעמק המצלבה בירושלים.

9.

נעמן יוסף שלבי

פתח

תושב ג'נין. נעצר בשנת 1992 ונידון למאסר עולם בגין רצח שני תושבים דרוזים בחשד ששיתפו פעולה עם ישראל.

10.

עדנאן מחמוד אלאפנדי

ג'האד אסלאמי בפלסטין

תושב מחנה הפליטים אלדהישה, דרומית לבית לחם. נעצר בשנת 1992 ונידון ל-30 שנות מאסר בגין ניסיון לרצח של שני נערים בירושלים.

11.

ג'מאל ח'אלד אבו מחסן

פתח

תושב טובאס. נעצר בשנת 1991 ונידון למאסר עולם בגין רצח שלמה יחיא ז"ל, בן 76, במושב קדימה.

12.

אבראהים ח'ליל צלאח

פתח

תושב בית לחם. נעצר בשנת 1992 ונידון לשלושה מאסרי עולם. רצח את פרופסור מנחם שטרן ז"ל בעמק המצלבה בירושלים, אלי אמסלם ז"ל וחסין זאיד.

13.

אחמד ג'מעה ח'לף

פתח

תושב מזרח ירושלים. נעצר בשנת 1992 ונידון ל-21 שנות מאסר בגין חבלה בכוונה מחמירה.

14.

אסאמה אלסילאוי

פתח

תושב ג'נין. נעצר בשנת 1992 ונידון לארבעה מאסרי עולם בגין רצח יוסי ביטון ז"ל וארבעה משתפי פעולה פלסטינים.

15.

מחמוד דעאג'נה

פתח

תושב מזרח ירושלים. נעצר בשנת 1993 ונידון למאסר עולם בגין רצח שרה שרון ז"ל בחולון.

16.

מחמד עפאנה

פתח

תושב ראמאללה. נעצר בשנת 1993 ונידון ל-40 שנות מאסר בגין רצח שרה שרון ז"ל בחולון.

17.

רמצ'אן יעקוב

פתח

תושב קלנדיא, שבמזרח ירושלים. נעצר בשנת 1993 ונידון למאסר עולם בגין רצח שרה שרון ז"ל בחולון.

18.

אימן ג'ראדאת

פתח

תושב ג'נין. נעצר בשנת 1993 ונידון לארבעה מאסרי עולם. השתתף ברצח משתפי פעולה  עם ישראל ושני אזרחים דרוזיים מצפון הארץ.

19.

אחמד כמיל

פתח

תושב ג'נין. נעצר בשנת 1993 ונידון ל-26 שנות מאסר בגין רצח יורם כהן ז"ל ו-15 משתפי פעולה פלסטינים.

20.

סעיד מחמד אלתמימי

פתח

תושב נבי צאלח. נעצר בשנת 1993 ונידון למאסר עולם בגין רצח קצין צה"ל חיים מזרחי ז"ל.

 

21.

נאצר ברהם

חמאס יתכן שבעברו היה פעיל פתח

תושב טול כרם. נעצר בשנת 1993 ונידון למאסר עולם בגין רצח משה אדרי ז"ל בחנותו שבנתניה.

22.

מחמוד סלמאן

החזית העממית לשחרור פלסטין

תושב בית לאהיא, שבצפון הרצועה. נעצר בשנת 1994 ונידון למאסר עולם בגין רצח שי שוקר ז"ל.

 

23.

ג'מאל אבו ג'מל

החזית העממית לשחרור פלסטין

תושב מזרח ירושלים. נעצר בשנת 1994 ונידון ל-22 שנות מאסר בגין ניסיון דקירת חייל צה"ל בירושלים.

24.

אבראהים אבו עלי

פתח

תושב בני סהילא שבדרום הרצועה. נעצר בשנת 1994 ונידון למאסר עולם בגין רצח נהג המונית רוני לוי ז"ל בתל אביב.

25.

נעים אלשואמרה

פתח

תושב דורא ,אזור חברון. נעצר בשנת 1995 ונידון למאסר עולם בגין רצח יוסי חיון ז"ל.

26

ראמי ברבח'

פתח

תושב ח'אן יונס ,שבדרום הרצועה. נעצר בשנת 1994 ונידון למאסר עולם בגין רצח יוסף זנדני ז"ל בבני עייש.

 
מחבל משוחרר קורא לחטיפת ישראלים
 • בראיון, שהעניק המחבל סאמר אלעיסאוי ששוחרר מהכלא הישראלי ב-23 בדצמבר 2013לאחר ששבת רעב, אמר כי שחרור האסירים יושג רק באמצעות חטיפה. הוא הבטיח להמשיך להיאבק למען העם הפלסטיני (פאל טודיי, 23 בדצמבר 2013). כזכור אלעיסאוי הינו פעיל ארגון החזית הדמוקרטית, אשר נידון ל-26 שנות מאסר בגין פעולות טרור שביצע ושוחרר במסגרת עסקת שליט בשנת 2011. לאחר שהפר את תנאי שחרורו הוא נעצר בשנית[4].
המשא ומתן עם ישראל
 • אישים בכירים ברשות הפלסטינית ממשיכים להביע פסימיות באשר לתוצאות ביקורו הצפוי של מזכיר המדינה האמריקאי, ג'והן קרי, שנועד להביא לחתימה על הסכם המסגרת. צאא'ב עריקאת, חבר הועד הפועל של אש"ף ויו"ר צוות המשא ומתן הפלסטיני קבע, כי המשא ומתן כשל וכי אין טעם להמשיך לקיים אותו במשך החודשים שנקבעו מראש. עריקאת האשים את ישראל בכישלון המשא ומתן לדבריו מאז שחודש הרגה ישראל 33 פלסטינים ופרסמה מכרזים לבנייה של למעלה מ-5,000 יחידות דיור. עריקאת קרא להנהגה הפלסטינית לפנות לארגונים ומוסדות בינלאומיים שיכירו במדינה פלסטינית בגבולות 1967, שבירתה ירושלים (רדיו קול פלסטין, 30 בדצמבר 2013).
 • באשר לכוונת ישראל להכריז על בניית יחידות דיור חדשות בהתנחלויות לאחר הפעימה השלישית של שחרור המחבלים, אמר צאא'ב עריקאת כי אם ישראל תעשה זאת הוא ימליץ לאבו מאזן להגיש באופן מיידי מועמדות לחברות ל-63 ארגונים בינלאומיים ביניהם בית הדין הפלילי הבינלאומי (מען, 26 בדצמבר 2013).

כרזה בעלת מסר לוחמני שהופיעה בדף הפייסבוק האישי של צאא'ב עריקאת לציון יום השנה ה-49 לייסוד הפתח
כרזה בעלת מסר לוחמני שהופיעה בדף הפייסבוק האישי של צאא'ב עריקאת לציון יום השנה ה-49 לייסוד הפתח (דף הפייסבוק של צאא'ב עריקאת, 29 בדצמבר 2013)

תגובות ברשות הפלסטינית להצעת חוק לספח את בקעת הירדן
 • ועדת השרים לחקיקה בממשלת ישראל החליטה ב-29 בדצמבר 2013 לתמוך בהצעת חוק לפיה יחולו מערכת המשפט והמנהל של מדינת ישראל על אזור בקעת הירדן והצירים המובילים אליה. על ההצעה, שהוגשה ביוזמת חברת הכנסת מירי רגב,  הגישו ערר שרת המשפטים ציפי לבני והשרים יאיר לפיד ויעקב פרי. על פי ההערכות במערכת הפוליטית והתקשורתית בישראל רבים הסיכויים שהצעת החוק תגנז.
 • ברשות הפלסטינית הגיבו בחריפות לאישור הצעת החוק והחליטו בתגובה לקיים את ישיבת הממשלה השבועית בעין אלביצ'א שבבקעת הירדן (ופא, 30 בדצמבר 2013) בישיבה הוחלט על הקצאה של 15 מיליון $ לפרויקטים לפיתוח אזור בקעת הירדן (מען, 31 בדצמבר 2013). צאא'ב עריקאת, חבר הועד הפועל של אש"ף אמר כי החלטה זו מהווה הריסת מאמצי תהליך השלום ומאמציו של מזכיר המדינה האמריקאי ג'והן קרי והוכחה נוספת לכך שישראל מזלזלת בחוק הבינלאומי (מען, 29 בדצמבר 2013).
 • קייס עבד אלכרים (אבו לילא), סגן מזכ"ל ארגון החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין, גינה את הצעת החוק הישראלית וקרא להפסיק לאלתר את המשא ומתן "העקום" בין ישראל והפלסטינים. לדבריו, מנסה ישראל ליצור עובדות חדשות בשטח ועל כן יש לפנות בנושא לערכאות בינלאומיות (מען, 30 בדצמבר 2013).
ירי רקטות לעבר ישראל
 • ב-29 בדצמבר 2013, בשעות הבוקר, נורה מטח של רקטות מדרום לבנון לעבר ישראל. אחת הרקטות נפלה בשטח ישראל מערבית לקריית שמונה. הרקטה נפלה בשטח פתוח, לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. לפי שעה אף ארגון לא קיבל אחריות לירי. צה"ל הגיב בירי ארטילרי מסיבי של עשרות פגזם לעבר מקור הירי. כמו כן הועברו מסרים חריפים ללבנון באמצעות כוח יוניפי"ל  (דובר צה"ל, 29 בדצמבר 2013). בסריקות, שערך צבא לבנון נמצאו באזור תלת אלח'ריבה, סמוך לאלח'יאם, שבגזרה המזרחית של דרום לבנון, ארבעה משגרי רקטות מסוג גראד 122 מ"מ. על פי הממצאים הרקטות חוברו לסוללה והופעלו ממרחק של כ-25 מטרים (MTV, 29 בדצמבר 2013).
 • בפתח ישיבת הממשלה אמר בנימין נתניהו, ראש הממשלה, כי ישראל רואה בממשלת לבנון אחראית לכל מה שמתבצע משטחה וכי צה"ל הגיב בעוצמה ובמהירות על הירי מלבנון (אתר משרד ראש הממשלה, 29 בדצמבר 2013).
 • נג'יב מיקאתי, ראש ממשלת לבנון, גינה את הניסיונות להביא למתיחות בגבול ישראל לבנון כמו גם את תגובת ישראל. הוא הדגיש שלבנון מחויבת ליישם את החלטת מועצת הביטחון 1701 ולשיתוף פעולה בין צבא לבנון וכוחות יוניפי"ל (סוכנות הידיעות הלבנונית, 29 בדצמבר 2013).
 • מפקד כוח יוניפי"ל אמר, כי זוהי תקרית חמורה המפרה את החלטת מועצת הביטחון 1701 והפציר בצדדים לנהוג באיפוק כדי למנוע הסלמה במצב. לדבריו פועלים כוחות יוניפי"ל, בשיתוף פעולה עם צבא לבנון, כדי לתגבר את האזור ולמנוע תקריות נוספות. דובר מזכ"ל האו"ם, אמר, כי המזכ"ל מגנה בתוקף את הירי לעבר ישראל מדרום לבנון ומוסר הערכתו לשיתוף הפעולה של רשויות ישראל ולבנון ומאמצי יוניפי"ל למנוע את הסלמת האירוע  (אתר האו"ם, 29 בדצמבר 2013).  
פתח ממשיך להאדיר מחבלים פלסטינים, שהיו מעורבים ברצח ישראלים
 • בתנועת פתח ממשיכים להאדיר מחבלים פלסטינים, שהיו מעורבים בביצוע פיגועים וברציחתם של ישראלים. במסגרת זו, פורסמה ב-29 בדצמבר 2013  בדף הפייסבוק הרשמי של משרד הגיוס והארגון של פתח כרזה לציון יום הולדתה של המחבלת דלאל אלמע'רבי (החל ב-29 בדצמבר) אשר ביצעה את פיגוע אוטובוס הדמים בכביש החוף בשנת 1978. בכרזה נכתב: "הולדת דלאל אלמע'רבי...הולדת האגדה...הולדת המהפכה" (דף הפייסבוק הרשמי של משרד הגיוס והארגון בפתח, ב-29 בדצמבר 2013).
 • דלאל אלמע'רבי, הייתה חלק מחוליית המחבלים של פתח, אשר ביצעה את פיגוע כביש החוף ב-11 במרץ 1978. בפיגוע נרצחו 37 איש ונפצעו 71. דלאל אלמע'רבי הפכה למעין גיבורה לאומית בתרבות הפלסטינית עוד מימיו של יאסר ערפאת והיא מונצחת באופנים שונים על ידי פתח והרשות הפלסטינית. בין השאר נקראים על שמה כיכרות ורחובות,  בתי ספר וקייטנות קיץ. הנצחתה היא חלק מתופעה נרחבת יותר של הפיכת מחבלים למודל לחיקוי הן ע"י חמאס והן ע"י פתח והרשות הפלסטינית.

הכרזה שהופיעה בדף הפייסבוק לציון יום הולדתה של המחבלת דלאל אלמע'רבי (דף הפייסבוק הרשמי של משרד הגיוס והארגון בפתח, ב-29 בדצמבר 2013)
הכרזה שהופיעה בדף הפייסבוק לציון יום הולדתה של המחבלת דלאל אלמע'רבי (דף הפייסבוק הרשמי של משרד הגיוס והארגון בפתח, ב-29 בדצמבר 2013)

[1]בעקבות סגירת מעבר כרם שלום האשים ג'מאל אלח'צ'רי, ראש הועדה העממית למאבק בסגר את ישראל בנקיטת עונש קולקטיבי כלפי תושבי הרצועה זאת בצל המצב ההומניטארי הקשה במילא (פלסטין אלאן, 24 בדצמבר 2013)
[2]נכון ל-31 בדצמבר 2013. נתונים סטטיסטיים אלו אינם כוללים ירי פצצות מרגמה.
[3]נתונים אלה אינם כוללים ירי פצצות מרגמה.
[4]ב-23 בדצמבר 2013 שחררה ישראל מהכלא את סאמר אלעיסאוי, אשר שבת רעב במשך 210 ימים. אלעיסאוי הינו פעיל ארגון החזית הדמוקרטית, אשר נידון ל-26 שנות מאסר בגין פעולות טרור שביצע, ושוחרר במסגרת עסקת שליט בשנת 2011. לאחר שהפר את תנאי שחרורו הוא נעצר בשנית. בכפרו אלעיסאויה שבמזרח ירושלים, נערכה לכבודו קבלת פנים המונית בה השתתפו בכירי הרשות הפלסטינית ופעילים חמושים של ארגון החזית הדמוקרטית. כמו כן דווח, כי אבו מאזן התקשר אליו ובירך אותו על שחרורו (קדס נט, 23 בדצמבר 2013).