בשבועות האחרונים שב חזבאללה והעמיק את מעורבותו הצבאית במלחמת האזרחים הסורית, תוך שהוא סופג אבידות קשות *

מנהיג חזבאללה חסן נצראללה צולה את לבנון באש הסורית (אתר האחים המוסלמים בסוריה, 23 בנובמבר 2013)

מנהיג חזבאללה חסן נצראללה צולה את לבנון באש הסורית (אתר האחים המוסלמים בסוריה, 23 בנובמבר 2013)

מנהיג חזבאללה חסן נצראללה מקריב את לבנון למען אסד :

מנהיג חזבאללה חסן נצראללה מקריב את לבנון למען אסד : "לפקודתך יא בשאר" (אתר עמאד חג'אג')

ארונות מתים בדמות ממתקים, הנשלחים לנצראללה מהעיירה אלנבכ, שבהרי אלקלמון, שם ספג חזבאללה אבידות

ארונות מתים בדמות ממתקים, הנשלחים לנצראללה מהעיירה אלנבכ, שבהרי אלקלמון, שם ספג חזבאללה אבידות

מזכ

מזכ"ל חזבאללה חסן נצראללה בראיון לערוץ הלבנוני OTV (ערוץ OTV הלבנוני, 3 בדצמבר 2013)


העמקת מעורבותו הצבאית של חזבאללה בסוריה

1.    בשבועות האחרונים העמיק חזבאללה את מעורבותו הצבאית במלחמת האזרחים בסוריה, תוך שהוא סופג אבידות כבדות. שלושת מוקדי הלחימה העיקריים של חזבאללה הינם המרחב הכפרי המזרחי של דמשק (אלע'וטה אלשרקיה), רכס הרי אלקלמון, שמצפון לדמשק המתמשך לאורך הגבול הסורי-לבנוני (ציר דמשק חמץ) וקבר הקדושה אלסת זינב, שמדרום לדמשק.

2.    בשלושת מוקדי הלחימה הללו פועל חזבאללה ככוח מסייע לצבא סוריה ולכוחות הביטחון הסוריים, ולא כמסגרת צבאית בעלת משימות עצמאיות (כפי שהיה במערכה על אלקציר). לחימה זאת מתבצעת בתיאום הדוק עם הצבא הסורי: על פי העיתון הכוויתי אלראי (12 בדצמבר 2013) מקיימים צבא סוריה וחזבאללה חמ"ל משותף לצורך ניהול המערכה. מספר פעילי חזבאללה המעורבים בלחימה מוערך על ידינו בכמה אלפים, אומדן דומה להיקף הכוח, שהטיל חזבאללה למערכה באלקציר (19 במאי – 5 ביוני 2013).

מטרות המערכה

3.    למערכה הצבאית, המתנהלת ע"י הצבא הסורי בסיוע חזבאללה, מספר מטרות, צבאיות ומדיניות: האחת– לבסס את שליטת המשטר במרחב הכפרי המזרחי של דמשק, בדגש על המרחב הכפרי המזרחי (אלע'וטה אלשרקיה); השנייה– להשתלט על רכס הרי אלקלמון שמצפון לדמשק ולנתק את ארגוני המורדים, שבצפון מכוחותיהם במרחב דמשק ובקרבת הגבול הסורי-לבנוני. כל זאת כדי לתת מענה להצלחות האחרונות, שנחלו המורדים (למשל השתלטות על מחסני הנשק הגדולים במהין, שמדרום לחלב[1]) ולהציב את המשטר הסורי בעמדת מיקוח טובה יותר לקראת מהלכים מדיניים אפשריים ("ג'נבה 2"). בכירים בחמ"ל המשותף לצבא הסורי ולכוחות חזבאללה אמרו לכתב העיתון הכוויתי אלראי, כי "המערכה לביצור דמשק ולבידוד (כוחות המורדים) בצפון סוריה מהדרום מתנהלת במלוא התנופה ויש אפשרות, שהיא תתרחב לקראת ועידת ג'נבה 2 ב-22 בינואר (2014)".

4.    מעבר לעניין הבסיסי של איראן וחזבאללה לסייע לקידום מטרותיו האסטרטגיות של המשטר הסורי יש לחזבאללה שני אינטרסים משלו, ביטחוניים ועדתיים. מההיבט הביטחוני, חזבאללה חותר להשתלט על המרחב הגובל בגבול הסורי-לבנוני (רכס הרי אלקלמון), שממנו פועלים נגדו בזירה הלבנונית ארגונים המזוהים עם אלקאעדה והג'האד העולמי[2]. מההיבט העדתי-דתי, חזבאללה רואה עצמו מחויב להמשיך ולהגן מתחם קבר אלסת זינב, הנתון למתקפות של המורדים המודעים לחשיבותו הדתית של המקום (חלק ניכר מאבידותיו ספג חזבאללה באזור מתחם הקבר).

סרטון יוטיוב של מסגרת צבאית הנקראת חטיבת חללי הגולן, המתעד פיצוץ מפקדה של חזבאללה סמוך לקבר אלסת זינב (Farah News Online, 28 באוקטובר 2013).
סרטון יוטיוב של מסגרת צבאית הנקראת חטיבת חללי הגולן, המתעד פיצוץ מפקדה של חזבאללה סמוך לקבר אלסת זינב (Farah News Online, 28 באוקטובר 2013). חסן נצראללה, בראיון לערוץ OTVהלבנוני (3 בדצמבר 2013), הודה, כי הבניין קרס אולם טען כי אף אחד לא היה בפנים. לפיכך, ציין נצראללה כי הטענה לפיה היו 25 הרוגים לחזבאללה בבניין אינה נכונה.

5.    "מקור צבאי" בחזבאללה הסביר לכתב העיתון הלבנוני אלג'מהוריה את חשיבות רכס הרי אלקלמון למשטר הסורי ולארגון חזבאללה. לדבריו, עבור המשטר הסורי מהווים הרי אלקלמון מוצא יחיד צפונה וההשתלטות עליהם תאפשר לו להגיע לעיר חמץ ומשם לערים טרטוס, לאד'קיה בניאס וחמאה. הוא הוסיף, כי עבור חזבאללה יש להרי אלקלמון חשיבות ביטחונית רבה כאשר בידי הארגון מידע מהימן לפיו כל מכוניות התופת מוחדרות ללבנון מהרי אלקלמון דרך העיירה ערסאל (שבצפון הבקאע). אותו "מקור צבאי" הזכיר את העיירה יברוד, המוחזקת ע"י כוחות המורדים, כמקום ממנו נשלחות מכוניות התופת ללבנון. הוא גם טען, שמרבית הרקטות המשוגרות לעבר יישובים בבקעת הלבנון המזוהים עם חזבאללה נורות מרכס אלקלמון (אלג'מהוריה, 16 בדצמבר 2013). 

כתבת ערוץ אלמיאדין הלבנוני, המקורב לחזבאללה, מסבירה את חשיבות המערכה הניטשת בימים אלה בעיירה יברוד.
כתבת ערוץ אלמיאדין הלבנוני, המקורב לחזבאללה, מסבירה את חשיבות המערכה הניטשת בימים אלה בעיירה יברוד. לדבריה, הנתיב שבין יברוד (סוריה) לבין ערסאל (לבנון) מהווה ציר חשוב להברחת אמצעי לחימה והסתננות לתוך סוריה. כמו כן, יש בעיירה נוכחות דומיננטית של פעילי ארגון ג'בהת אלנצרה וארגון המדינה האסלאמית בעיראק ואלשאם. היא טענה, כי ביברוד קיים  מפעל, שבו הותקנו מכוניות התופת, שהתפוצצו לאחרונה בלבנון (ערוץ אלמיאדין הלבנוני, 11 בדצמבר 2013).

אבידות חזבאללה           

6.    במהלך המערכה האחרונה (שעדיין לא הסתיימה), בה הופעלו כוחות גדולים של  חזבאללה, ספג הארגון אבידות קשות: בחודש נובמבר ובמחצית השנייה של דצמבר 2013 נהרגו 47 פעילי חזבאללה. המספר הכולל של ההרוגים, שבתום המערכה על אלקציר (תחילת יוני 2013) הגיע      לכ-180 איש מגיע עתה לכ-300 (הערה : אנו ספרנו שמית 272 הרוגים (נכון ל-15 בדצמבר 2013). אולם המדובר במספר מינימאלי, שכן שמות פעילים הרוגים ממשיכים להתפרסם בתקשורת הלבנונית מידי יום. ויש לקחת בחשבון שלא כל שמות ההרוגים פורסמו, לא כולם הועברו לקבורה בלבנון ולא כולם מוכרים לנו. לפיכך, להערכתנו, מספרם עשוי להיות גבוה יותר ולהגיע לכ-300 (פרוט ההרוגים ראו נספח)[1].

7.    47 הפעילים שמצאו מותם בחודש נובמבר ובמחצית הראשונה של דצמבר 2013 היו בשלושה מוקדי לחימה: המרחב הכפרי המזרחי של דמשק (13 הרוגים); קרבות אלקלמון (5 הרוגים), קרבות באזור קבר אלסת זינב (24 הרוגים). כבעבר, מרבית ההרוגים (20) הינם מדרום לבנון והשאר (11) מאזור הבקאע, (1) בירות, (1) משטח סוריה. להערכתנו, יתכן וחזבאללה מגזים במספר הפעילים, שנהרגו בקבר אלסת זינב ומנגד ממעיט במספר ההרוגים במרחב הכפרי המזרחי של דמשק ובאלקלמון במגמה לתת לגיטימציה דתית למותם בפני העדה השיעית בלבנון.

8.    בין ההרוגים הללו מצויים שני מפקדים בולטים של חזבאללה :

א. עלי אסכנדר (עלי אלכבר)-מפקד בכיר בחזבאללה מאל באזוריה, שבדרום לבנון. שימש כקצין מבצעים ומפקד כוחות חזבאללה במרחב הכפרי המזרחי של דמשק. נהרג ב-23 בנובמבר 2013 בקרבות במרחב הכפרי המזרחי של דמשק.

ב. עלי חסין אלבזי (החאג' סאג'ד)-מפקד בחזבאללה. מוצאו מהכפר בנת ג'ביל, שבדרום לבנון, אולם הוא התגורר בחארת אלצידא (צידון). שימש בעבר כאחראי חזבאללה בחארת אלצידא. עסק בהכשרת פעילי חזבאללה. נהרג בקרבות אלקלמון ב-8 בדצמבר 2013.

מימין : עלי אסכנדר (עלי אלאכבר), נהרג בקרבות במרחב הכפרי המזרחי של דמשק (אתר בנת ג'ביל, 23 בנובמבר 2013). משמאל : עלי חסין אלבזי (החאג' סאג'ד), נהרג בקרבות באלקלמון (אתר פנורמה המזרח התיכון, 8 בדצמבר 2013)
מימין : עלי אסכנדר (עלי אלאכבר), נהרג בקרבות במרחב הכפרי המזרחי של דמשק (אתר בנת ג'ביל, 23 בנובמבר 2013). משמאל : עלי חסין אלבזי (החאג' סאג'ד), נהרג בקרבות באלקלמון (אתר פנורמה המזרח התיכון, 8 בדצמבר 2013)

נאום חסן נצראללה : מענה לביקורת שהוטחה בחזבאללה

9.   בראיון, שהעניק לערוץ הלבנוני OTV(3 בדצמבר 2013), הודה חסן נצראללה, כי ארגונו נאלץ להרחיב את מעורבותו בלחימה באלע'וטה אלשרקיה ואלע'וטה אלע'רביה (האזור הכפרי שממזרח וממערב לדמשק). כמו כן ציין, כי הארגון פועל נגד "הקבוצות החמושות" במרחב אלקלמון, שלאורך הגבול הסורי-לבנוני. כפועל יוצא מכך הודה, נצראללה, כי לחזבאללה  מספר רב של חללים אולם יחד עם זאת הוא דחה פרסומים בתקשורת הלבנונית לפיהם נהרגו לחזבאללה 300-250 איש (הערה : אומדן זה משקף להערכתנו את מספר הרוגי הארגון מאז תחילת מעורבותו בסוריה).

10.   נצראללה דחה את הטענה לפיה מעורבות חזבאללה בסוריה החלה בעקבות החלטה איראנית. הוא הדגיש, כי מעורבות חזבאללה הייתה הדרגתית, וכי "זו הייתה החלטה שלנו" שהאיראנים עודכנו אודותיה (הערה: בפועל מעורבות חזבאללה בסוריה הינה חלק מהאסטרטגיה הכוללת של איראן, המעדיפה מעורבות עקיפה באמצעות PROXIESעל פני מעורבות ישירה). נצראללה ציין, כי בראש סדר העדיפויות נמצאות דמשק, חמץ והמרחב שלאורך הגבול הסורי-לבנוני. מנגד, אין לדבריו נוכחות לחזבאללה במחוזות דרעא, קניטרה ומחוזות שבצפון סוריה ומזרחה (דיר אלזור, אלרקה, אלחסכה).

11.     בהמשך פרט נצראללה את מעורבות חזבאללה בשני מוקדי לחימה במטרה להשיג בדעת הקהל הלבנונית לגיטימציה להרחבת מעורבות חזבאללה בלבנון :

א.     קבר הקדושה אלסת זינב (מדרום לדמשק): נצראללה ציין שכאשר רוב האזור הכפרי של דמשק נפל בידי המורדים, נותר אזור אלסת זינב מבודד. "הקבוצות החמושות" (כינוי לג'האדיסטים), לדבריו, חותרות להרוס את הקבר והדבר עלול היה להוביל למלחמה בינעדתית. מעורבות חזבאללה במהלך מלחמת האזרחים בסוריה החלה, לדבריו, בשיגור 50-40 פעילים לאזור הקבר כדי לסייע לצבא הסורי ולתושבי האזור למנוע נפילתו. "כך החל הסיפור שלנו בסוריה" (נצראללה אינו מציין מה מספר פעילי הארגון המגנים כיום על מתחם הקבר תוך שהם סופגים אבידות רבות).

ב.     רכס אלקלמון : נצראללה הדגיש, כי את עיקר הלחימה מבצעים הצבא הסורי ו"כוחות ההגנה הלאומיים" בעוד שהשתתפות חזבאללה הינה, לדבריו, "צנועה ביותר". הוא המשיך  ופרט את הסיבות הביטחוניות העומדות בשורש מעורבות הארגון בלחימה במרחב זה : נפילת אזור אלקלמון בידי "הקבוצות החמושות" משמעותה, לדבריו, "עשרות ומאות של מכוניות תופת בלבנון". לפיכך ביצע חזבאללה "פעולת מנע", שמטרתה הייתה "למנוע מהקבוצות החמושות את ההשתלטות על המקומות שמול הגבול (הסורי-לבנוני)". הוא הוסיף שרוב מכוניות התופת, שהתפוצצו בלבנון, הגיעו מיברוד ומאלנבכ (מצפון לדמשק) ועברו דרך אזור העיירה (הלבנונית) ערסאל (מצפון מערב לבעלבכ). לדבריו "אנחנו באמת מגנים בתוך סוריה, אבל אנחנו שומרים על לבנון".  

הערים יברוד ואלנבכ (בסוריה) וערסאל (בלבנון), שלדברי חזבאללה מהווים מוקדים לשיגור מכוניות תופת מסוריה ללבנון (אתר GOGLE EARTH)
הערים יברוד ואלנבכ (בסוריה) וערסאל (בלבנון), שלדברי חזבאללה מהווים מוקדים לשיגור מכוניות תופת מסוריה ללבנון (אתר GOGLE EARTH)

12.     חסן נצראללה (להערכתנו בתגובה לביקורת) הודה, כי ארגונו ספג אבידות רבות וטען, כי הוא נוהג בשקיפות ואינו מנסה להסתיר אותן: "כאשר יש לנו שהיד, אנו מודיעים על השהיד ומקפידים להביא את עצמותיו לקבורה לאור היום. אנחנו גאים בשהידים שלנו". נצראללה שלל את הפרסומים בתקשורת הלבנונית לפיהם הגיע מספר ההרוגים ל-500, 600 ועלול להגיע עד ל-1,000[2]. יתרה מזאת, לטענתו מספר ההרוגים אינו מגיע ל-300-250. עם זאת, סרב נצראללה לנקוב במספר הכולל של הרוגי חזבאללה והסתפק באמירה ש"אם יש שהיד, אנו מודיעים למשפחה שלו, והגופה שלו מגיעה, ואנחנו מלווים אותו בדרכו האחרונה".

תגובות בלבנון על מעורבות חזבאללה בסוריה

13.     בתקשורת הלבנונית ובזירה הלבנונית נמשכת הביקורת הנוקבת על מעורבות חזבאללה בלחימה בסוריה. ביקורת זו באה לידי ביטוי במאמרי מערכת שונים, קריקטורות נגד לחימת חזבאללה בסוריה, והתבטאויות בכירים לבנונים הנמנים עם המחנה המתנגד לחזבאללה. כך למשל, ראש ממשלת לבנון לשעבר סעד אלחרירי טען, כי מזכ"ל חזבאללה חסן נצראללה מסבך את לבנון ב"משרפה הסורית" והוסיף, כי חבל להפקיר דם לבנונים בצורה כזו. דבריו אלו נאמרו בתגובה לראיון חסן נצראללה בו אמר כי "הוא מוכן בעצמו ללכת ולהילחם בסוריה" (סקיי ניוז בערבית, 18 באוקטובר 2013). ראש ממשלת לבנון לשעבר פואד סניורה טען, כי חזבאללה הורג את צעירי לבנון וסוריה, וכי אמצעי התקשורת שלו מוליכים שולל את הציבור הלבנוני (אלחיאת היוצא בלונדון, 14 בספטמבר 2013).

* בהמשך ללקט מידע מ-4 ביוני 2013 : "מעורבות חזבאללה במלחמת האזרחים בסוריה", וללקט מידע מה-3 באוגוסט 2013:  "הרוגי חזבאללה בסוריה- תמונת מצב".
[1] ראו לקט מידע מידע מ-14 בנובמבר 2013 : "ארגון ג'בהת אלנצרה, שלוחת אלקאעדה בסוריה, נטל חלק מרכזי בהשתלטות קבוצות מורדים על מחסן נשק גדול של הצבא הסורי במהלך הלחימה באזור הכפרי של חמץ".
[2] ראו לקט מידע מ-27 בנובמבר 2013 : "פיגוע התאבדות מורכב ורב-נפגעים נגד שגרירות איראן בבירות מבטא את הגברת היכולות המבצעיות של גדודי עבדאללה עזאם".
[3]העיתון הלבנוני אלמסתקבל נקב במספר של 292 הרוגים, מהם 177 הרוגים עד תום המערכה באלקציר (אלמסתקבל, 18 בדצמבר 2013).
[4] ערוץ אלג'זירה ציטט אתר אינטרנט סורי לפיו מספר הרוגי חזבאללה בסוריה הגיע ל-1,000 (יוטיוב, אלג'זירה, 15 בדצמבר 2013)פעיל החזבאללה קאסם קציר הכחיש את הידיעות לפיהן הגיע מספר ההרוגים של חזבאללה לכ-1,000 לוחמים. הוא ציין, כי חזבאללה מעולם לא פרסם את מספר חלליו, אפילו לא במלחמת לבנון השנייה (אלג'זירה, 15 בדצמבר 2013).