ארגון ג’בהת אלנצרה, שלוחת אלקאעדה בסוריה, נטל חלק מרכזי בהשתלטות קבוצות מורדים על מחסן נשק גדול של הצבא הסורי במהלך הלחימה באזור הכפרי של חמץ.

מקצת מארגזי נשק ותחמושת שנתפסו, עליהם הונח דגל ג'בהת אלנצרה (Jalnosra.com)

מקצת מארגזי נשק ותחמושת שנתפסו, עליהם הונח דגל ג'בהת אלנצרה (Jalnosra.com)

מערכת נ

מערכת נ"מ שנתפסה במהין

טילי נ

טילי נ"ט מדגם קונקורס

ארגזי נשק ותחמושת עליהם הונח דגל ג'בהת אלנצרה (jalnosra.com)

ארגזי נשק ותחמושת עליהם הונח דגל ג'בהת אלנצרה (jalnosra.com)


אמצעי הלחימה שנתפסו, הכוללים רקטות וטילי נ"ט, יתרמו לשיפור יכולת הלחימה של הארגון והם עלולים גם להגיע לזירות אחרות של פעילות טרוריסטית בהם פועלים ארגונים המזוהים עם הג'האד העולמי
כללי

1.        ב-5 בנובמבר 2013 הצליחו קבוצות מורדים, שכללו את הצבא הסורי החופשי וארגון ג'בהת אלנצרה ("חזית התמיכה"), להשתלט על מתחם של הצבא הסורי בעיירה מהין, שמדרום מזרח לעיר חמץ. המורדים השתלטו על מחסן נשק, הנחשב לאחד הגדולים בסוריה. תפיסת מחסן הנשק במהין התחוללה במהלך מבצע צבאי נרחב של המורדים, שכונה: "מערכת דלתות האל שאינן נטרקות". ארגון ג'בהת אלנצרה, שהעצים בהודעותיו את תפקידו בהשתלטות על מחסן נשק, פרסם צילומים של עשרות/מאות ארגזי נשק ותחמושת ושל אמצעי לחימה, שנתפסו במקום (ראו בהמשך).

2.        על פי הודעות המורדים נתפסו במהין, בין השאר, כמויות גדולות של טילי ומטולי נ"ט ושל רקטות גראד. כמו כן נתפסו כמויות גדולות של נק"ל ושל תחמושת. בפורום של הצבא הסורי החופשי פורטו אמצעי הלחימה שנתפסו כדלקמן: 10,000 רקטות גראד; 10,000 רקטות 107 מ"מ, למעלה מ-20,000 פצצות מרגמה 120 מ"מ, למעלה מ-10,000 פגזי טנקים, אלפי טילי נ"ט מדגם קונקורס. אלפי מטילי אר.פי.ג'י, אלפי רימוני יד ומוקשים, אלפי רובי קלצ'ניקוב ומקלעים, כמויות גדולות של תחמושת (Syrianarmyfree.com, 9 בנובמבר 2013). אחד ממנהיגי המורדים הצהיר (Youtube.com), כי "בשלב הבא נעביר את הנשק לאזור מאובטח ונחלק אותו לכל החזיתות".[1]

3.        השתלטות על מחסני נשק של הצבא הסורי מהווה מקור חשוב להשגת אמצעי לחימה עבור ג'בהת אלנצרה.בכיר בארגון התבטא בעבר כי לא חסרים לארגונו אמצעי לחימה שכן אחת הפשיטות על בסיס של הצבא הסורי סיפקה לארגון יותר כלי נשק מאשר ביכולתו להשיג במדינות שמחוץ לסוריה[2]. ארגון ג'בהת אלנצרה הציג בעבר אמצעי לחימה מגוונים, כולל טילי נ"ט, שנפלו לידיו במהלך הלחימה (דוגמאות ראו נספח). עם זאת, אמצעי הלחימה שנתפסו הפעם ע"י ג'בהת אלנצרה במהין הינם חריגים בהיקפם ודומה כי גם באיכותם בהשוואה לעבר.

4.        ההשתלטות על מחסן הנשק הגדול של מהין מהווה הצלחה לכוחות המורדים בכלל ולג'בהת אלנצרה בפרט. היא המחישה את הדומיננטיות של ג'בהת אלנצרה בקרב ארגוני המורדים בסוריה ואת יכולתו של הארגון לשתף פעולה עם ארגוני מורדים אחרים (יותר מאשר הארגון ה"מתחרה" המזוהה עם אלקאעדה, המדינה האסלאמית בעיראק ובאלשאם).

5.        להערכתנו, ימשך המאמץ של ג'בהת אלנצרה וארגונים ג'האדיסטים אחרים להשתלט על מאגרי נשק נוספים של המשטר הסורי (כולל אמצעי לחימה אסטרטגיים) ולעשות בהם שימוש לשיפור יכולת הלחימה שלהם נגד המשטר הסורי. מעבר לכך, ניתן להעריך כי יעשו ניסיונות להעביר אמצעי לחימה מסוריה לזירות לחימה אחרות שם פועלים ארגוני טרור המזוהים עם הג'האד העולמי, ובמיוחד כלי נשק אטרקטיביים עבור ארגוני הטרור כגון רקטות וטילי נ"ט (על פי הדגם של לוב, שהפכה לאחר התמוטטות משטר קד'אפי למקור אמצעי לחימה לארגוני הג'האד העולמי באזור כולו). זירות שכאלו עלולות להיות, בין השאר, לבנון, חצי האי סיני ורצועת עזה, שם פועלים ארגוני טרור המזוהים עם אלקאעדה והג'האד העולמי.


תאור ההשתלטות על מחסן הנשק ע"י ג'בהת אלנצרה

6.        על-פי הגרסה (המגמתית) שפרסמה ג'בהת אלנצרה החלה ההשתלטות על מחסן הנשק ב-21 באוקטובר 2013 ע"י שיגור שני מחבלים מתאבדים (דפוס פעולה בו "מתמחה" ג'בהת אלנצרה). המחבלים הללו נהגו בכלי רכב ממולכדים לעבר שני בסיסי הצבא הסורי בעיירה צדד, שבקרבת העיירה מהין. השניים פוצצו עצמם והדבר הוביל להריגת כמאה חיילים סורים. בעקבות זאת התפתח קרב שבסיומו נכבש המקום על-ידי אנשי ג'בהת אלנצרה. בהמשך תקפו אנשי ג'בהת אלנצרה, שתוגברו ע"י ארגונים אסלאמיים אחרים. את מחסן הנשק של צבא סוריה בעיירה מהין.

7.        הלחימה במהין התנהלה בין התאריכים 5-2 בנובמבר 2013. בסופה השתלטו פעילי ג'בהת אלנצרה, שהסתייעו ע"י ארגונים נוספים, על מחסן הנשק. במהלך ההתקפה נהרגו כמה קצינים סוריים בכירים. הודעת ג'בהת אלנצרה הסתיימה בתקווה כי הנשק והתחמושת ישמשו "דלק לשבירת המצור על חמץ והפריפריה המזרחית [של דמשק]". (jalnosra.com).

מתוך ההודעה של ג'בהת אלנצרה אודות "מערכת דלתות האל, שאינן נטרקות"
מתוך ההודעה של ג'בהת אלנצרה אודות "מערכת דלתות האל, שאינן נטרקות" (jalnosra.com). ההודעה מעצימה את תפקידה של ג'בהת אלנצרה בהשתלטות על מחסן הנשק במהין

8.        בהשתלטות על מחסן הנשק במהין השתתפו גם הצבא הסורי החופשי וארגוני מורדים נוספים. אלמרצד אלסורי, ארגון זכויות אדם סורי העוקב אחר האירועים במדינה, דיווח כי ג'בהת אלנצרה הסתייעה בהתקפה בארגונים נוספים, וביניהם המדינה האסלאמית בעיראק ובאלשאם (השלוחה הסורית של אלקאעדה בעיראק) וגדוד אלח'צ'ראא', המשתייך לארגון הג'האדיסטי תנועת אחראר אלשאם  www.aawsat.com)).

צילומים ממצבור הנשק, שהופצו ע"י ג'בהת אלנצרה
עשרות ארגזי נשק ותחמושת (jalnosra.com)

 
 
ארגזי נשק ותחמושת עליהם הונח דגל ג'בהת אלנצרה (jalnosra.com)
ארגזי נשק ותחמושת עליהם הונח דגל ג'בהת אלנצרה (jalnosra.com)
 
אחד ממפקדי המורדים, שהשתתפו בלחימה לצד ג'בהת אלנצרה, מספר כי במחסנים במהין נמצאו בין השאר טילי נ"ט ורקטות גראד. הוא הוסיף כי "בשלב הבא נעביר את הנשק לאזור מאובטח ונחלק אותו לכל החזיתות ".
אחד ממפקדי המורדים, שהשתתפו בלחימה לצד ג'בהת אלנצרה, מספר כי במחסנים במהין נמצאו בין השאר טילי נ"ט ורקטות גראד. הוא הוסיף כי "בשלב הבא נעביר את הנשק לאזור מאובטח ונחלק אותו לכל החזיתות ".
 

 

[1] הערה: ב-15 בנובמבר, לאחר פרסום לקט מידע זה, דיווחו כלי תקשורת המזוהים עם המשטר הסורי, כי עלה בידי המשטר להשתלט מחדש על מחסן הנשק. בידיעות אחרות שמקורם בארגוני המורדים נטען כי כמעט כל נשק השלל פונה מהמתחם במהין וכי השאר פוצץ כדי שלא ישמש את הצבא הסורי. ניתן להעריך כי בתקופה שחלפה בין תפיסת המחסן לבין ההשתלטות מחדש (בהנחה כי הדיווח נכון), הצליחו ג'בהת אלנצרה וארגוני מורדים אחרים לפנות מהמקום לפחות חלק מאמצעי הלחימה.
[2] פירוט ראו מחקר של מרכז המידע למודיעין ולטרור אודות ג'בהת אלנצרה מה-22 בספטמבר 2013.