חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (30 באוקטובר- 5 בנובמבר 2013)

רגע פיצוץ מנהרת הטרור בדרום רצועת עזה ע

רגע פיצוץ מנהרת הטרור בדרום רצועת עזה ע"י צה"ל מתוך סרטון, שהפיץ דובר צה"ל.

טקס קבלת הפנים למחבלים המשוחררים במעמד אבו מאזן ברחבת המקטאעה בראמאללה (ופא, 30 באוקטובר 2013)

טקס קבלת הפנים למחבלים המשוחררים במעמד אבו מאזן ברחבת המקטאעה בראמאללה (ופא, 30 באוקטובר 2013)

צלאח אלח'ואג'א, מפעילי השטח הבולטים של

צלאח אלח'ואג'א, מפעילי השטח הבולטים של "ההתנגדות העממית" בתוכנית הטלוויזיה בנושא ה"התנגדות העממית" (ערוץ אלוטן, 2 בנובמבר 2013)

 • במוקד אירועי השבוע עמד הפיצוץ המבוקר של מנהרת הטרור, שהתגלתה בדרום רצועת עזה לפני כחודש. במהלך הפעילות לפיצוץ המנהרה נפצעו חמישה חיילי צה"ל אחד מהם באורח קשה. במהלך תקרית, שהתפתחה בדרום הרצועה, נהרגו ארבעה פעילי חמאס. דוברי חמאס יצאו בהצהרות מתלהמות אולם בו בזמן "אותתו" על עניינה של חמאס למנוע הסלמה.
 • ביהודה ושומרון נמשכו הפיגועים במסגרת מה שמכונה "ההתנגדות העממית". במסגרת פיגועים אלו בולטים השלכת בקבוקי תבערה ויידוי אבנים לעבר כוחות הביטחון הישראליים. הפגנות יום השישי במוקדי החיכוך המסורתיים נוצלו השבוע לגינוי הצהרת בלפור לרגל יום השנה להצהרה. 
חמישה חיילי צה"ל נפצעו מפיצוץ מטען בתוך מנהרה, שנועדה לפעילות טרור
 • במהלך ליל 31 באוקטובר – 1 בנובמבר 2013 פוצץ כוח צה"ל, באופן מבוקר, חלק מתוואי מנהרת טרור, שהתגלתה בדרום רצועת עזה לפני כחודש. במהלך הפעילות התפוצץ מטען שהיה במנהרה, יתכן כתוצאה מפגיעת כלי קידוח. מפיצוץ המטען נפצעו חמישה חיילי צה"ל אחד באורח קשה, אחד באורח בינוני ושלושה באורח קל. בתגובה פתח כוח צה"ל באש לעבר חוליית מחבלים, ששהתה מזרחית לח'אן יונס. בחילופי האש נהרגו כמה מחברי החוליה, שהשתייכה לזרוע הצבאית של חמאס. מאוחר יותר כלי טיס של חיל האוויר תקף את המנהרה בדרום הרצועה (דובר צה"ל, 1 בנובמבר 2013).
 • זוהי התקרית החמורה ביותר עם חמאס מאז מבצע "עמוד ענן" (נובמבר 2012). בהתייחסו לתקרית אמר אלוף סמי תורג'מן, אלוף פיקוד הדרום, כי כוח צה"ל פעל נגד מנהרה, שבנתה חמאס, אשר חדרה לתוך שטח ישראל. אלוף פיקוד הדרום הדגיש, כי כל פעולה של חמאס תענה בפעולה כואבת (דובר צה"ל, 1 בנובמבר 2013).
 • הזרוע הצבאית של חמאס הודיעה על מותם של ארבעה מפעיליה במשך התקרית וספיחיה. במסיבת עיתונאים, שארגנה אמר אבו עבידה, דובר הזרוע הצבאית, כי כוחות צה"ל נפלו ל"מארב מתוחכם" וכי פעילי ההתנגדות "לימדו את האויב לקח כואב". לדבריו כל חדירה או תוקפנות של ישראל לא יעברו ללא תגובה וישנם "אלפי שהידים המוכנים למלא את חובתם" (אתר הזרוע הצבאית של חמאס, 1 בנובמבר 2013). סאמי אבו זהרי, דובר חמאס, פרסם בדף הפייסבוק שלו, ברכה בשם חמאס על הפעולה, שביצעה הזרוע הצבאית, שהביאה לפציעה ולהרג של חיילי צה"ל והדגיש כי עזה היא "הגהנום של ישראל".

מימין: דוברי גדודי עז אלדין אלקסאם מקיימים מסיבת עיתונאים . משמאל: כרזה בה מקבלת הזרוע הצבאית אחריות  לתקרית במזרח ח'אן יונס (אתר גדודי עז אלדין אלקסאם, 1 בנובמבר 2013)
מימין: דוברי גדודי עז אלדין אלקסאם מקיימים מסיבת עיתונאים . משמאל: כרזה בה מקבלת הזרוע הצבאית אחריות   לתקרית במזרח ח'אן יונס (אתר גדודי עז אלדין אלקסאם, 1 בנובמבר 2013)

 • בו בזמן "אותתה" חמאס על עניינה למנוע הסלמה. באסם נעים, יועצו של אסמאעיל הניה לענייני חוץ אמר, כי מתקיימים מגעים עם שלטונות מצרים להרגעת המצב ברצועה. לדבריו מצרים תתווך בין חמאס לישראל במקרה של הסלמה נוספת בין שני הצדדים. עוד הוסיף, כי חמאס ביקשה מישראל, באמצעות המצרים, לאפשר לצוותים רפואיים מטעמה לחלץ את גופות ההרוגים, שנותרו במקום האירוע (אליום אלסאבע, 3 בנובמבר 2013).
 • ב-4 בנובמבר 2013 פרסמה חמאס באמצעי התקשורת צילומים של שני מסמכים סודיים, שבהם נטען כאילו המודיעין הכללי הפלסטיני העביר לשירות הביטחון הכללי הישראלי מידע אודות שתי מנהרות, שנחפרו ברצועת עזה. מנהרה אחת הינה המנהרה שנחשפה לאחרונה מזרחית לח'אן יונס אותה חפרו פעילי הזרוע הצבאית של חמאס. המנהרה השנייה היא מנהרה, שחפרו פעילי הזרוע הצבאית של הג'האד האסלאמי במזרח העיר עזה (פלסטין אלא'ן, 4 בנובמבר 2013). להערכתנו המדובר בצעד תעמולתי, שמטרתו להכפיש את הרשות הפלסטינית ולהסיר מעל חמאס אחריות לחשיפת מנהרת הטרור ע"י צה"ל.
ירי רקטות לעבר ישראל
 • ב-1 בנובמבר 2013 נורתה פצצת מרגמה לעבר המועצה האזורית אשכול. הפצצה, שנורתה ככל הנראה בתגובה לתקרית המנהרה,  נפלה בשטח פתוח. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק (דוברות מועצה אזורית אשכול, 1 בנובמבר 2013).  הזרוע הצבאית של ההתנגדות העממית לשחרור פלסטין קיבלה אחריות על הירי (אתר הארגון, 31 באוקטובר 2013). 

ירי רקטות לעבר ישראל

מבצע מעצרים בקבטיה
 • במהלך מבצע מעצרים בליל 31 באוקטובר – 1 בנובמבר 2013 בקבטיה (דרומית מערבית לג'נין) הושלכו מטענים מאולתרים ויודו אבנים לעבור כוחות צה"ל, שפעלו במקום. הכוחות השיבו באש (דובר צה"ל, 1 בנובמבר 2013). כלי התקשורת הפלסטינית דיווחו על מותו של צעיר בן 20, אחמד עמאד טזאזעה, במהלך העימותים בכניסה לקבטיה (מען, צפא, 1 בנובמבר 2013).  הרשות הפלסטינית גינתה את הריגתו של הצעיר והטילה את האשם על ישראל (ופא, 31 באוקטובר 2013), הגם שככל הנראה הוא לא נהרג כתוצאה מירי של כוחות צה"ל.  
המשך פעילות אלימה ביהודה ושומרון
 • ביהודה ושומרון נמשכו האירועים האלימים במסגרת מה שמכונה "ההתנגדות העממית". במסגרת זאת יודו אבנים לעבר כוחות ביטחון ואזרחים ישראליים והושלכו בקבוקי תבערה. להלן מספר אירועים בולטים:
 • 30 באוקטובר 2013– במהלך בדיקה שגרתית במעבר בקעות (דרומית ליריחו), גילה כוח צה"ל סכין ושתי אלות בכלי רכב של פלסטיני (דובר צה"ל, 30 באוקטובר 2013).
 • 30 באוקטובר 2013– אבנים יודו לעבר כלי רכב ישראליים בצומת יצהר. לא היו נפגעים. נגרם נזק לאחד מכלי הרכב (סוכנות תצפית, 30 באוקטובר 2013).
 • אירועי יום השישי, במוקדי החיכוך המסורתיים ביהודה ושומרון, נוצלו להפגנות וטקסי מחאה לציון יום השנה להצהרת בלפור החל ב-2 בנובמבר.

כרזה בדף הפייסבוק הרשמי של פתח: "לא נשכח את ההצהרה המקוללת. הצהרת בלפור. [אותה] העניק מי שאין בבעלותו למי שלא ראוי 2/11/1917" (דף הפייסבוק של משרד הגיוס והארגון של פתח, 1 בנובמבר 2013)
כרזה בדף הפייסבוק הרשמי של פתח: "לא נשכח את ההצהרה המקוללת. הצהרת בלפור. [אותה] העניק מי שאין בבעלותו למי שלא ראוי 2/11/1917" (דף הפייסבוק של משרד הגיוס והארגון של פתח, 1 בנובמבר 2013)

סיכום פיגועים בחודש אוקטובר
 • על פי דו"ח שירות הביטחון הכללי חלה במהלך חודש אוקטובר 2013 עלייה קלה במספר הפיגועים, שבוצעו בירושלים. סה"כ בוצעו ביהודה, שומרון וירושלים 131 פיגועים לעומת 129 פיגועים בחודש ספטמבר. ביהודה ושומרון בוצעו 99 פיגועים (לעומת 104 בחודש ספטמבר 2013) ו-32 פיגועים בוצעו בירושלים (לעומת 25 פיגועים בספטמבר 2013). מרבית הפיגועים בוצעו במסגרת "ההתנגדות העממית".
 • מרבית הפיגועים היו במתווה של השלכת בקבוקי תבערה (116 מתוך 131 פיגועים)[3]. הבולט בפיגועים היה רצח  אזרח ישראלי (10 באוקטובר 2013), בישוב בקעות. כמו כן נפצעו שני אזרחים ושני חיילים .
החרפת מצוקת הדלק ברצועה
 • הולכת ומחריפה מצוקת הדלק ברצועת עזה. רשות האנרגיה של ממשל חמאס הודיעה על הפסקת פעילות תחנת הכוח באופן מלא לאחר שאזל מלאי הסולר הדרוש להפעלתה. המלאי אזל לאחר שהרשות הפלסטינית חזרה בה מהתחייבויותיה לספק סולר לתחנת הכוח בתעריף מוזל וסירוב מצרים להעביר לרצועה את הדלק, תרומת קטר, מטיעונים ביטחוניים. הפסקת פעילות תחנת הכוח תביא להגדלת מספר השעות בהן יהיו הפסקות חשמל ברצועה (פלסטין אינפו, 2 נובמבר 2013). 
 • במקביל, הודיעו  כוחות הביטחון המצריים ב-2 בנובמבר 2013, כי חשפו רשת גדולה להברחת דלק לרצועת עזה כמו כן חשפו והרסו שתי מנהרות להברחת בני אדם וסחורות בשני בתים ברפיח (אליום אלסבע, 2 בנובמבר 2013).

המצב במעברים

 • ב-2 בנובמבר 2013 פתחה מצרים מחדש את מעבר רפיח, לאחר שהיה סגור במשך למעלה משבוע ימים. לדברי הפלסטינים לפי שעה מאושר מעבר למחזיקי דרכונים זרים, דרכונים מצריים וחולים הזקוקים לטיפול רפואי. מעבר סטודנטים יתאפשר רק ב-6 בנובמבר (מען, 2 בנובמבר 2013). 
 • מאהר אבו צבחה, ראש מנהלת המעברים, הביע שביעות רצון מהשיפור בפעילות מעבר רפיח עם חידוש פתיחתו. זאת, בעקבות הנהגת מתכונת פעילות חדשה, שנועדה בעיקר עבור האוכלוסייה בעלת הצרכים ההומניטאריים. יחד עם זאת ציין שפתיחת המעבר באופן הנוכחי אינה מעניקה פיתרון לכלל האוכלוסייה (פלסטין אליום, 2 בנובמבר 2013).
עצרת הג'האד האסלאמי בפלסטין
 • ב-1 בנובמבר 2013 התקיימה בעזה עצרת לציון יום השנה ה-32 להקמת ארגון הג'האד האסלאמי בפלסטין ו-18 שנים למותו של פתחי שקאקי, מקים הארגון. בדברים, שנשא בעצרת ח'אלד אלבטש, בכיר בארגון, הוא ברך על הפגיעה בחילי צה"ל בח'אן יונס בהדגישו  את הצורך להשאיר את "גחלת ההתנגדות לוהטת" על מנת להתמודד עם ישראל (מען, פאל טודיי, 1 בנובמבר 2013).
מינוי דוברת בשפה האנגלית  לחמאס
 • ממשל חמאס מינה את אסראא' אלמדלל לתפקיד הדוברת הרשמית של הממשל בשפה האנגלית. איהאב אלע'צין, דובר ממשל חמאס אמר, כי מטרת המינוי היא לשפר את העברת המסרים התקשורתיים של הממשל למדינות המערב.
 • אסראא' אלמדלל בת 23, עיתונאית, עבדה עד למינויה, בערוץ הטלוויזיה אלכתאב המשדר מעזה. בעבר היא שימשה ככתבת ערוץ Press TVהאיראני.  אסראא' אלמדלל גדלה והתחנכה בבריטניה. היא בוגרת תואר ראשון בעיתונות ותקשורת באוניברסיטה האסלאמית בעזה. לדבריה במסגרת תפקידה היא תתמקד במסרים דיפלומטיים, מדיניים והומניטאריים המדברים יותר לתקשורת המערבית. עוד אמרה, כי היא אינה שוללת קשר עם התקשורת הישראלית, אך הדבר מותנה בהסכמת ממשל חמאס. היא אף הביעה רצון ללמוד עברית (פאל טודיי, סוכנות הידיעות הצרפתית, 2 בנובמבר 2013).
 • עם מינויה לתפקיד פתחה חשבון טוויטר רשמי מטעמה. אחד הציוצים הראשונים בו היה  התקפה על ישראל בעקבות פטירתו של חסן אלתראבי, פלסטיני חולה הסרטן, בכלא הישראלי (חשבון הטוויטר של אסראא' אלמדלל, 5 בנובמבר 2013).

מימין: אסראא' אלמדלל (ערוץ אלכתאב בעזה, 6 באוגוסט 2013). משמאל: חשבון הטוויטר הרשמי שפתחה (5 בנובמבר 2013)
מימין: אסראא' אלמדלל (ערוץ אלכתאב בעזה, 6 באוגוסט 2013). משמאל: חשבון הטוויטר הרשמי שפתחה (5 בנובמבר 2013) 

שחרור המחבלים הפלסטינים
 • ב-30 באוקטובר 2013 בשעות הלילה שוחררו 26 המחבלים הפלסטינים במסגרת הפעימה השנייה של שחרור האסירים. הרשות הפלסטינית קיימה טקס קבלת הפנים ממלכתי ברחבת המקאטעה בראמאללה ל-21 במשוחררים, שהגיעו ליהודה ושומרון. בטקס נכחו אבו מאזן ובכירי הרשות הפלסטינית.
 • בנאומו בפני באי הטקס, הדגיש אבו מאזן, כי לא יהיה הסכם שלום עם ישראל ללא שחרור אחרון האסירים מבתי הכלא. לדבריו התעקשה הרשות הפלסטינית על כך שכל המשוחררים ישובו למקומות מגוריהם. אחמד עסאף, דובר תנועת פתח, אמר כי העסקה "חצתה את כל הקווים האדומים"  אשר הציבה ישראל בראשם סירוב לשחרר אסירים עם "דם על הידיים" (אלחיאת אלג'דידה, 30 באוקטובר 2013).
 • חמשת האסירים, ששוחררו לרצועת עזה, התקבלו באופן ספונטני על ידי כמה מאות בני אדם במחסום ארז אולם לא נערך להם כל טקס רשמי. חמאס פרסמה מטעמה ברכה קצרה בהדגישה, כי שחרור האסירים היא חובה המוטלת על הכלל (צפא, 29 באוקטובר 2013).
פסימיות פלסטינית לגבי המשא ומתן
 • לקראת ביקור ג'והן קרי, מזכיר המדינה האמריקאי באזור הביעו בכירים ברשות הפלסטינית פסימיות לגבי תרומת הביקור לקידום המשא ומתן בטענה, שקרי אינו מסוגל להשפיע על העמדה הישראלית.  מחמוד אלעאלול, חבר הועד המרכזי של פתח, אמר כי אם לא יהיה שינוי כלשהו ינקו הפלסטינים בעמדות יותר נוקשות בכל הנוגע למשא ומתן עם ישראל לדבריו האפשרות לסגת מהמשא ומתן עומדת על הפרק מבחינתם (אלקדס אלערבי, 4 בנובמבר 2013). עם זאת הודיע הועד המרכזי של פתח, בראשות אבו מאזן, כי הפלסטינים ימשיכו במשא ומתן עד לתום תשעת החודשים שהוקצו לו (אלקדס אלערבי, 4 בנובמבר 2013).
 • צאא'ב עריקאת, חבר הועד הפועל של אש"ף וראש צוות המשא, ומחמד שתיה איש צוות המשא ומתן, הגישו לאבו מאזן את התפטרותם במחאה על הכרזת הבנייה של ישראל, המהווה מבחינתם התנערות של ישראל מהתחייבויותיה כלפי תהליך השלום (מען, 31 באוקטובר 2013). ואצל אבו יוסף, חבר הועד הפועל של אש"ף, הכחיש את דבר ההתפטרות (31 באוקטובר 2013). בכיר אמריקאי מסר, כי הצד הפלסטיני לשיחות מסר, שהפלסטינים עדיין מחויבים למסגרת הזמן של תשעת החודשים והם מתכוונים להשתתף בסבב השיחות הבא (ניו יורק טיימס, 31 באוקטובר 2013).
 • דוברים רבים ברשות הפלסטינית האשימו את ישראל בהכשלת המשא ומתן, בעיקר על רקע האישור, שהעניק ראש הממשלה בנימין נתניהו להפשרת פרויקט לבניית 1,500 יחידות דיור במזרח ירושלים. נביל אבו רדינה, דובר לשכת הנשיאות של הרשות הפלסטינית, אמר, כי מדיניות זו של ישראל הורסת את תהליך השלום ומהווה מסר לקהילה הבינלאומית, שישראל היא מדינה, שאינה מכבדת את החוק הבינלאומי וממשיכה להציב מכשולים מול תהליך השלום (אלאיאם, 31 באוקטובר 2013).
תוכנית טלביזיה אודות ה"התנגדות העממית"
 • ב-2 בנובמבר 2013 השתתף צלאח אלח'ואג'א, פעיל בכיר בועדות ההתנגדות העממית לגדר ולהתנחלויות ביהודה ושומרון, בתוכנית בערוץ אלוטן שבראמאללה, שעסקה בנושא ה"התנגדות העממית". בהתייחסו למהותה של ה"התנגדות העממית" אמר, כי לכל עם יש הזכות לסיים את הכיבוש בארצו באמצעות מגוון סוגי ההתנגדות "בהם גם המאבק המזוין ולאו דווקא רק באמצעות ההתנגדות העממית". אלח'ואג'א הדגיש, כי משמעות ה"התנגדות העממית" אינה "להגיש ורדים לישראלים כי אם לדבוק באדמה ולהגן עליה" (ערוץ אלוטן בראמאללה, 2 בנובמבר 2013).