חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (29-23 באוקטובר 2013)

פעילי התנגדות עממית פוגעים בגדר הביטחון באבו דיס (מען, 22 באוקטובר 2013)

פעילי התנגדות עממית פוגעים בגדר הביטחון באבו דיס (מען, 22 באוקטובר 2013)

כלי רכב, שנפגע מידויי אבנים סמוך לכפר עזון (שריה דיאמנט סוכנות תצפית, 24 באוקטובר 2013 )

כלי רכב, שנפגע מידויי אבנים סמוך לכפר עזון (שריה דיאמנט סוכנות תצפית, 24 באוקטובר 2013 )

תוצאות תקיפת חיל אוויר בעקבות ירי הרקטות (אלרסאלה נט, 28 באוקטובר 2013)

תוצאות תקיפת חיל אוויר בעקבות ירי הרקטות (אלרסאלה נט, 28 באוקטובר 2013)

לילא ע'נאם, מושלת מחוז ראמאללה, בהלוויית המחבל מחמד עאצי (דף הפייסבוק של ידידי לילא ע'נאם, 23 באוקטובר 2013)

לילא ע'נאם, מושלת מחוז ראמאללה, בהלוויית המחבל מחמד עאצי (דף הפייסבוק של ידידי לילא ע'נאם, 23 באוקטובר 2013)

קדורה פארס (במרכז התמונה), יו

קדורה פארס (במרכז התמונה), יו"ר מועדון האסיר הפלסטיני, שעואן ג'בארין (בימין התמונה), מנכ"ל מוסד אלחק, ראש עיריית אלבירה לשעבר ג'מאל אלטויל (בשמאל התמונה), במסיבת העיתונאים בראמאללה

 • השבוע חודש ירי הרקטות ופצצות המרגמה מרצועת עזה. שתי נפילות רקטות אותרו סמוך לאשקלון. שתי פצצות מרגמה אותרו בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. בתגובה תקפו כלי טיס של חיל האוויר יעד טרור ברצועת עזה. ביהודה ושומרון נמשכו האירועים האלימים במסגרת מה שמכונה "ההתנגדות העממית" כולל יידויי אבנים לעבר כלי רכב ישראליים.
 • 29 באוקטובר 2013 בשעות הערב צפויים להשתחרר 26 מחבלים נוספים, שביצעו פשעים לפני הסכמי אוסלו, ונדונו לתקופות מאסר ממושכות. כמעט כל המשוחררים משתייכים לפתח. בישראל נשמעו מחאות קשות מצד בני משפחותיהם של קורבנות הטרור והתעורר ויכוח פוליטי נוקב.הרשות הפלסטינית מתכננת קבלת פנים רשמית למשוחררים בבניין המוקאטעה בראמאללה. 
ירי רקטות לעבר ישראל
 • ב-28 באוקטובר 2013 אותרו שתי נפילות רקטות באזור המועצה האזורית חוף אשקלון. רקטה אחת יורטה בהצלחה על ידי מערכת כיפת ברזל. רקטה שנייה נפלה בשטח פתוח. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק (28 באוקטובר 2013,  דובר צה"ל, ynet).
 • ב-27 באוקטובר 2013 בשעות הצהרים נפלו שתי פצצות מרגמה בשטח חקלאי פתוח, סמוך לגדר הביטחון, באזור המועצה האזורית אשכול. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק (דוברות מועצה אזורית אשכול, 27 באוקטובר 2013).

ירי רקטות לעבר ישראל

פעילות חיל האוויר
 • בתגובה לירי הרקטות תקפו כלי טיס של חיל האוויר יעד טרור בצפון רצועת עזה. בתקיפה הושמדו שני משגרים מוטמנים (דובר צה"ל, 28 באוקטובר 2013).
 • כלי התקשורת הפלסטינים דיווחו, כי לא היו נפגעים  בתקיפה (ערוץ אלאקצא, פלסטין אחא'ן, 28 באוקטובר 2013). בהודעה, שפרסמה חמאס בעקבות התקיפה, היא הטילה על ישראל את האחריות למה שכינתה "הסלמת ראווה" והזהירה מניצול המשא ומתן המדיני והתיאום הביטחוני עם הרשות הפלסטינית לשם ביצוע תקיפות ברצועת עזה (חמאס אינפו, 28 באוקטובר 2013). 
נהרג המחבל שתכנן את הפיגוע בתל אביב במהלך מבצע "עמוד ענן"
 • ב- 22 באוקטובר  נהרג מאש כוחות הביטחון הישראליים, סמוך לבלעין, מחמד רבאח שכרי עאצי,  שהיה בין מתכנני הפיגוע באוטובוס בתל אביב במהלך מבצע "עמוד ענן". לאחר שכוחות צה"ל הגיעו לעצור אותו הוא נמלט מהמקום ופתח באש לעבר הכוחות. לאחר מכן התבצר במערה. במהלך חילופי האש הוא נהרג. כמו כן נעצרו במהלך הפעילות שני סייענים, חברי הג'האד האסלאמי בפלסטין, שהיו יחד עימו. השניים היו עצורים בעבר (דובר צה"ל, 22 באוקטובר 2013).
 • מחמד עאצי מבית לקיא, סמוך לראמאללה, נולד בשנת 1985, היה פעיל בארגון הג'האד האסלאמי בפלסטין. הוא היה כלוא בעבר מספר פעמים בישראל בשל פעילותו הטרוריסטית. היה בין מתכנני פיגוע האוטובוס בתל אביב ב-21 בנובמבר 2012, במהלך ימי מבצע "עמוד ענן" (דובר צה"ל, 22 באוקטובר 2013). לאחר הריגתו התפרסמו דיווחים סותרים באשר לשיוכו הארגוני. הזרוע הצבאית של חמאס פרסמה הודעה בה נטען, כי היה פעיל חמאס וכי פיגוע האוטובוס בתל אביב בוצע על ידי חוליה של חמאס  (אתר הזרוע הצבאית, 22 באוקטובר 2013). מנגד, טען דובר הזרוע הצבאית של הג'האד האסלאמי בפלסטין, כי המחבל השתייך לארגון (פלסטין אליום, 22 באוקטובר 2013).

מימין: כרזת אבל , שפרסם ארגון הג'האד האסלאמי בפלסטין (פאלטודיי, 22 באוקטובר 2013). משמאל: כרזה שפרסמה הזרוע הצבאית של חמאס (אתר גדודי עז אלדין אלקסאם, 22 באוקטובר 2013)
מימין: כרזת אבל , שפרסם ארגון הג'האד האסלאמי בפלסטין (פאלטודיי, 22 באוקטובר 2013). משמאל: כרזה שפרסמה הזרוע הצבאית של חמאס (אתר גדודי עז אלדין אלקסאם, 22 באוקטובר 2013)

 • פיגוע האוטובוס אירע ברחוב שאול המלך בתל אביב ב- 21 בנובמבר 2012, יומו האחרון של מבצע "עמוד ענן".כתוצאה מהפיצוץ נפצעו 29 בני אדם. בו ביום נעצרו מבצעי הפיגוע האוטובוס, שהיוחברים בהתארגנות המזוהה עם חמאס והג'האד האסלאמי בפלסטין, רובם מבית לקיא. בחקירתם עלה, כי הניחו את המטען באוטובוס והשתמשו בטלפון סלולארי על מנת להפעילו מרחוק. הם גייסו אזרח ישראלי, תושב טייבה, שמוצאו מבית לקיא, לצורך הכנסת המטען לתל-אביב. המטען הונח בתוך האוטובוס על ידי האזרח הישראלי, שעדכן את האחראי עליו בבית לקיא אשר פוצץ את המטען מרחוק באמצעות מכשיר הטלפון הסלולארי (דובר צה"ל, 22 בנובמבר 2012).
 • בכירי הרשות הפלסטינית הביעו את תנחומיהן למשפחה: באיגרת שכתב אבו מאזן למשפחתו, נאמר, כי הוא מוסר תנחומים למשפחה על מותו של בנם, ש"חוסל על ידי צבא הכיבוש בדם קר" (ופא, 23 באוקטובר 2013)[3]. ממשלת הרשות הפלסטינית גינתה, בישיבתה השבועית, את הריגתו של "האזרח מחמד עאצי" בבלעין (ופא, 23 באוקטובר 2013). חסין אלאערג', ראש לשכת אבו מאזן, שיגר אף הוא איגרת תנחומים בה גינה את "הפשעים היומיומיים שמבצע הכיבוש" נגד בני העם הפלסטיני (אתר משמר הנשיאות הפלסטיני, 23 באוקטובר 2013). הלווייתו של מחמד עאצי התקיימה בבית לקיא. בהלוויה השתתפו נציגים מארגונים הפלסטינים בראשם בכירים מהג'האד האסלאמי בפלסטין ומחמאס. גופתו כוסתה בדגל של הג'האד האסלאמי בפלסטין. כמו כן השתתפה בהלוויה לילא ע'נאם, מושלת מחוז ראמאללה.
סוכלה הברחת אמצעי לחימה ליהודה ושומרון
 • בודקי המכס של נמל אשדוד מצאו ב-23 באוקטובר למעלה מ-14,000 כלי נשק "קרים" ופריטים נוספים האסורים ביבוא. הם היו מוטמנים בתוך מכולה המיועדת ליהודה ושומרון, אשר היבואן שלה הצהיר שהיא מכילה תכשיטים, ארנקים אביזרי שיער ועוד. המכולה, שנראתה חשודה לאנשי המכס, עברה שיקוף ואז התגלה בה הציוד הבא: 4,000 שוקרים חשמליים דמויי פנסים, 1,000 אלות ברזל, 3,200 תרסיסי פלפל, 2,000 רוגטקות, 400 צייני לייזר. המכולה, שנשלחה מסין יובאה על ידי פלסטיני תושב חברון. מחקירת משטרת ישראל ורשות המיסים עלה, כי הוא התכוון למכור את הסחורה למנגנוני הביטחון הפלסטינים (דוברות רשות המיסים, 24 באוקטובר 2013).
 • בתגובה לפרסום אמר עדנאן אלצ'מירי, דובר מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית, כי מדובר במשלוח זיקוקי דינור ונפצים הנמכרים לילדים בחנויות ישראליות וכי ישראל מנסה לעשות מכך "סיפור" (סוכנות ASIA, 25 באוקטובר 2013).
המשך פעילות אלימה ביהודה ושומרון
 • ביהודה ושומרון נמשכו האירועים האלימים במסגרת מה שמכונה "ההתנגדות העממית". במסגרת זאת יודו עשרות רבות אבנים לעבר כוחות ביטחון ואזרחים ישראליים והושלכו בקבוקי תבערה. כמו כן דווח על אירוע ירי והשלכת מטען חבלה מאולתר. להלן מספר אירועים בולטים:
 • 26  באוקטובר 2013- שמונה ישראלים וילדה פלסטינית נפצעו בסמוך לכפר אלפואר (דרום הר חברון) לאחר שאבנים יודו לעבר אוטובוס ומכונית בהם נסעו. הפצועים טופלו בשטח ופונו מאוחר יותר לבית החולים (ynet, 26 באוקטובר 2013).
 • 26 באוקטובר 2013-  נהג ישראלי, שנסע בצומת דיר קדיס (סמוך למודיעין), דיווח על ירי לעברו. זוהו שתי פגיעות בכלי הרכב. כוחות הביטחון ביצעו סריקות באזור (סוכנות תצפית, 26 באוקטובר 2013).
 • 25 באוקטובר 2013– מטען חבלה, ככל הנראה מאולתר, הושלך לעבר אוטובוס המסיע ילדים סמוך לכפר יעבד (צפון השומרון) על האוטובוס היו שני תלמידים. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק (ynet, 26 באוקטובר 2013).
 • 24 באוקטובר 2013-  אבנים יודו לעבר כלי רכב ישראלי סמוך לכפר עזון (מזרחית לקלקיליה). תושבת ירושלים נפצעה באורח קל (סוכנות תצפית, 24 באוקטובר 2013).
 • 22 באוקטובר 2013– פעילי וועדות ההתנגדות העממית באבו דיס חיבלו בגדר הביטחון (מען, 23 באוקטובר 2013)
דיווחים בתקשורת לפיהם מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית חשפו חולייה, שהתכוונה לשגר כלי טיס לא מאויש
 • בתקשורת הישראלית התפרסמו ידיעות לפיהן תפסו מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית בחברון חולייה של חמאס, שהתכוונה לשגר כלי טיס לא מאויש לעבר ישראל. על רקע הידיעות תקפו בכירי חמאס את הרשות הפלסטינית על שיתוף הפעולה שהיא מקיימת עם ישראל. צלאח ברדאויל, בכיר חמאס אמר כי תפיסת החוליה היא אחד מ"פירות התיאום", שמתגאים בו בכירי פתח ובראשם אבו מאזן (פאל טודיי, 25 באוקטובר 2013).
המצב במעברים
 • לאחר שישה ימים בהם היה מעבר רפיח פתוח בעיקר עבור השבים ממכה. הוא נסגר ב-25 באוקטובר 2013 (אלראי, 25 באוקטובר 2013). לא ברור מתי יפתח שוב.
המצב הכלכלי ברצועה
 • בחמאס ממשיכים לדווח על נזקים כלכליים, הנגרמים לרצועת עזה כתוצאה מסגירת המעברים והמנהרות. חאתם עויצ'ה, תת שר הכלכלה בממשל חמאס, מסר, כי נגרמו הפסדים ניכרים לתעשייה, המסחר, החקלאות, התובלה והבנייה. מגזרים אלה סובלים לדבריו מהפסדים של 230 מיליון דולרים בכל חודש (צפא, אלרסאלה.נט,27 באוקטובר 2013). כמו כן דווח על ירידה חדה בהיקף צריכת הדלק בגלל העלות הגבוהה של הדלק מישראל לעומת הדלק המוברח וכוח הקנייה המוגבל של הציבור (אלאיאם, 27 באוקטובר 2013).
חמאס קוראת לחטיפת חיילים ישראליים
 • n  תפעל לשחרור כל האסירים בבתי הכלא בישראל. לדבריו אופציות "ההתנגדות" פתוחות כדי לשחררם וחטיפת חיילים היא אחת האופציות לבצע זאת (אלרסאלה.נט, 23 באוקטובר 2013). משיר אלמצרי, חבר המועצה המחוקקת מטעם חמאס, ציין כי עסקת שליט עודדה את ה"התנגדות" לשחזר את ההישג וכי ה"התנגדות" תעשה כל שביכולתה לשחרור האסירים (אלראי, 23 באוקטובר 2013).
סיוע איראני לאגודת צדקה ברצועה השייכת לג'האד האסלאמי

אגודת הצדקה אלאנצאר, המזוהה עם ארגון הג'האד האסלאמי בפלסטין, קיימה ב-24 באוקטובר 2013 טקס נישואין המוני ברצועת עזה ל-162 זוגות הנמנים עם בני משפחות השהידים הפלסטיניים. הוצאות האירוע מומנו במלואן ע"י מוסד שהיד פלסטין, המהווה שלוחה של מוסד השהיד האיראני, שנועד לסייע לבני משפחות שהידים פלסטינים[4]. דווח גם, כי במהלך חודש הרמצ'אן האחרון (יולי 2013), העבירה איראן לארגון הג'האד האסלאמי ברצועת עזה, חבילות מזון בסכום כולל של שני מיליון דולרים  לנזקקים ברצועה (פאלטודיי, 25 באוקטובר 2013). 

טקס נישואין ההמוני ברצועת עזה. בכרזה, שעל הבמה דגלי פלסטין ואיראן וכתובת: "פלסטין והשהידים שלה מודים לרפובליקה האסלאמית [באיראן] ולעמה" (פאלטודיי, 25 באוקטובר 2013)
טקס נישואין ההמוני ברצועת עזה. בכרזה, שעל הבמה דגלי פלסטין ואיראן וכתובת: "פלסטין והשהידים שלה מודים לרפובליקה האסלאמית [באיראן]  ולעמה" (פאלטודיי, 25 באוקטובר 2013)

שחרור אסירים בחלק מתהליך המשא ומתן
 • ממשלת ישראל הודיעה, כי בעקבות החלטת הממשלה מ-28 ביולי 2013 לחדש את המשא ומתן המדיני בין ישראל לרשות הפלסטינית, אושר שחרורם של 26 אסירים פלסטינים נוספים במסגרת הפעימה השנייה של המחווה כלפי הרשות הפלסטינית. בהודעה הודגש, כי אם ישוב אחד המשוחררים לפעילות עוינת הוא יוחזר לריצוי המשך תקופת מאסרו (אתר משרד ראש הממשלה, 27 באוקטובר 2013). האסירים אמורים להשתחרר ב-29 באוקטובר 2013 בשעות הערב. הרשימה כוללת 26 אסירים, רובם שפוטים למאסר עולם. כולם ביצעו את העברות טרם החתימה על הסכמי אוסלו וריצו תקופות מאסר של 28-19 שנים. חלק מהם נעצרו אחרי החתימה על ההסכם. 21  אסירים ישובו ליהודה ושומרון וחמישה לרצועת עזה.
 • הפלסטינים הודיעו, כי למשוחררים תתקיים קבלת פנים רשמית בבנין המוקאטעה בראמאללה בנוכחות אבו מאזן, הנהגת הרשות הפלסטינית ובני המשפחות. קבלות פנים נוספות יערכו בכל המחוזות ביהודה ושומרון (אלאיאם, מען 27 באוקטובר 2013). צאא'ב עריקאת, חבר הועד הפועל של אש"ף הדגיש שוב, כי שחרורם של האסירים הותיקים אינו תלוי בשיחות המשא ומתן או בהמשך הבנייה בהתנחלויות אלא קשור להתחייבות פלסטינית בדבר דחיית הגשת הבקשות להצטרפות למוסדות הבינלאומיים למשך תשעת חודשי המו"מ. זאת, על פי הסכם, שנחתם, לדבריו, בחסות אמריקאית. על כן, לדבריו, ניסיונותיה של ישראל לקשר בין הדברים הם "ניסיונות מטעים, מוטעים ושקריים" שנועדו לטשטש את הסתירות הפנימיות בקואליציה הישראלית (מען, 27 באוקטובר 2013).
רשימת המחבלים הפלסטינים הצפויים להשתחרר

מס'

שם

שיוך ארגוני

פרטים

 

1.

מחמד אבראהים מחמד נצר

 

פתח

תושבי ראמאללה. נעצרו בשנת 1985. נידונו למאסר עולם בגין רצח חייל המילואים אהרון אבידר ז"ל בשנת 1985 בעת שהיה מופקד על שמירת משרדי המכס בראמאללה.

2.

ראפע פרהוד מחמד כראג'ה

פתח

3.

מחמד אחמד מחמוד אלצבאע'

פתח

תושב מחנה הפליטים ג'נין. נעצר בשנת 1991. נידון לשלושה מאסרי עולם בגין רצח שני פלסטינים, שנחשדו בשיתוף פעולה עם ישראל.

4.

חאזם קאסם טאהר שביר

פתח

תושב רצועת עזה. נעצר בשנת 1994. נידון למאסר עולם בגין רצח במהלומות גרזן שלאייזיק רוטנברג ז"ל.

5.

חלמי חמד עביד אלעמאוי

פתח

תושב רצועת עזה. נעצר בשנת 1993. נידון למאסר עולם בגין רצח יגאל וקנין ז"ל בדקירות סכין במושב בצרה.

6.

אחמד סעיד מחמד אלדאמוני

פתח

תושב רצועת עזה. נעצר בשנת 1990. נידון למאסר עולם בגין רצח חייל המילואים אמנון פומרנץ ז"ל במחנה הפליטים אלבריג' שבמרכז רצועת עזה.

7.

יוסף עואד מחמד מצאלחה

פתח

תושב רצועת עזה. נעצר בשנת 1993. נידון לשני מאסרי עולם בגין רצח דוד ראובן ז"ל בפתח תקווה ויגאל וקנין ז"ל במושב בצרה.

8.

שריף חסן עתיק אבו דחילה

פתח

תושב שכם. נעצר בשנת 1992. נידון למאסר עולם בגין רצח מעסיקו אבי אושר ז"ל במטע התמרים של מושב משואה.

9.

מצטפא עאמר מחמד ע'נימאת

 

פתח

תושבי הכפר צוריף, שבגזרת חברון. נעצרו בשנת 1985. נידונו למאסרי עולם בגין רצח מאיר בן יאיר ומיכל כהן ז"ל ביער משואה בירושלים. 

10.

זיאד מחמוד מחמד ע'נימאת

11.

רזק עלי ח'צ'ר צלאח

פתח

תושב בית לחם. נעצר בשנת 1993. נידון למאסר עולם בגין רצח החייל גיא פרידמן ז"ל בבית לחם.

12.

עפו מצבאח נופל שקיר

פתח

תושב שכם. נעצר בשנת 1986. נידון למאסר עולם בגין חטיפה ורצח של חייל המילואים עקיבא שלתיאל ז"ל אשר גופתו נמצא בבית אריה.

13.

מו'יד סלים מחמוד חג'ה

פתח

תושב שכם. נעצר בשנת 1992. נידון למאסר עולם בגין רצח יוסף שירזי ז"ל באילת. המחבל נמנה עם חוליית מחבלים, שיצאה בשחייה מנמל עקבה לכיוון העיר אילת ותכננה לבצע פיגוע על כביש אילת-טאבה.

14.

נאג'ח מחמד בדוי מקבל

פתח

תושב חברון. נעצר בשנת 1990. נידון ל-38 שנות מאסר בגין רצח מעסיקו יעקב שלום ז"ל בעל פונדק עין כרם.

15.

הזאע מחמד הזאע סעדי

פתח

תושבי ג'נין. נעצרו בשנת 1985. נידונו למאסר עולם בגין רצח יוסף אליהו ולאה אלמקייס ז"ל באזור הגלבוע.

16.

עת'מאן עבדאללה מחמוד בני חסן

 

 

17.

עבד אלרחמן יוסף מחמוד אלחאג'

פתח

תושב קלקיליה. נעצר בשנת 1992. נידון למאסר עולם בגין רצח גניה פרידמן ז"ל ופציעת עוברים ושבים בכפר סבא באמצעות סכין שלופה.

18.

אחמד סעיד קאסם עבד אלעזיז

פתח

תושבי ג'נין. עבד אלעזיז נעצר בשנת 1993, ואילו השניים האחרים נעצרו בשנת 1992. נידונו למאסר עולם בגין רצח מוטי ביטון ז"ל לאחר שירו בו בעת שנכנס למכולת בכביש ג'נין-צומת יזרעאל בשנת 1992. 

 

19.

אסאמה זכרי אודיע אבו חנאנא

20.

מחמד יוסף סלימאן תרכמאן

21.

עיסא נמר ג'בריל עבד רבה

פתח

תושב בית לחם. נעצר בשנת 1984. נידון למאסר עולם בגין רצח רויטל סרי ורון לוי ז"ל בעת שטיילו בנחל סמוך למנזר הכרמיזאן שליד ירושלים. המחבל כפת את שניהם, הניח שק על ראשיהם וירה בהם מטווח קרוב.

22.

מחמד מצבאח ח'ליל עאשור

פתח

תושב ראמאללה. נעצר בשנת 1985. נידון ל-30 שנות מאסר בגין רצח נהג המונית דוד כספי ז"ל.

23.

עמר עיסא רג'ב מסעוד

החזית העממית לשחרור פלסטין

תושב רצועת עזה. נעצר בשנת 1993. נידון לשלושה מאסרי עולם בגין רצח עו"ד איאן פיינברג ז"ל וכן שלושה פלסטינים שנחשדו בשיתוף פעולה עם ישראל.

24.

ח'אלד דאוד אחמד אזרק

פתח

תושב בית לחם. נעצר בשנת 1991. נידון למאסר עולם בגין רצח שמעון כהן ז"ל בשוק מחנה יהודה באמצעות מטען חבלה.

25.

אסראר מצטפא כליב סמרין

 

פתח

תושבי ראמאללה. נעצרו בשנת 1992. נידונו למאסרי עולם בגין רצח צבי קליין ז"ל. השניים פתחו באש ממכונית חולפת לעבר כלי הרכב שלו במרכז אלבירה כאשר נסע לכיוון ביתו בעפרה. 

26

מוסא עזאת מוסא קרעאן

פתח

 
ארגוני האסירים הפלסטינים מסלימים את צעדי המחאה נגד ישראל
 • בתוך כך הודיעו קדורה פארס, יו"ר מועדון האסיר הפלסטיני, שעואן ג'בארין, מנכ"ל מוסד אלחק, וראש עיריית אלבירה לשעבר ג'מאל אלטויל במסיבת עיתונאים, שקיימו בראמאללה, על הסלמת צעדי המחאה של העצורים המנהליים הפלסטינים הכלואים בישראל. לדברי קדורה פארס, החל  מ-25 באוקטובר 2013, יחרימו כל האסירים המנהליים הפלסטיניים את בתי הדין הצבאיים, ישבתו רעב מידי יום שני בשבוע. בהמשך יחריפו את צעדי המחאה ויעברו לשלושה ימי שביתת רעב בשבוע ויסרבו לקבל טיפולים רפואיים במרפאות שירות בתי הסוהר. לדברי שעואן ג'בארין, "זהו צעד אמיץ אשר יחשוף את מדיניות הכיבוש המדכא את זכויות האסירים, וישפוך אור על סוגיית המאסר המנהלי שאין מנוס מלסיימו" (וטן, 24 באוקטובר 2013).

[1] נכון ל-27 באוקטובר 2013. נתונים סטטיסטיים אלו אינם כוללים ירי פצצות מרגמה.
[2] נתונים אלה אינם כוללים ירי פצצות מרגמה.
[3]מאוחר יותר הוסרה איגרת התנחומים של אבו מאזן מאתר האינטרנט הרשמי של סוכנות הידיעות ופא, אולם היא ממשיכה להתפרסם באתר משמר הנשיאות של הרשות הפלסטינית ובאתר משרד ההסברה של פתח.
[4]מוסד שהיד פלסטין מהווה שלוחה של מוסד השהיד האיראני אשר נוסד באיראן בהוראת האמאם ח'מיני. מוסד שהיד פלסטין נוסד בשנת 1993 במטרה לסייע בעיקר לבני משפחות השהידים. המוסד תומך ב-5,700 משפחות בשטחי פלסטין ומחוצה לה. משרדי המוסד נמצאים בלבנון.