גם השנה התאפיינו אירועי “יום ירושלים”, הנערכים ביוזמת איראן, במיעוט יחסי של משתתפים ובתהודה תקשורתית מעטה.


הצתת דגלי ישראל, בריטניה  וארה"ב במהלך תהלוכות יום ירושלים העולמי בטהראן (סוכנות מאהר, 2 באוגוסט 2013 )
הצתת דגלי ישראל, בריטניה  וארה"ב במהלך תהלוכות יום ירושלים העולמי בטהראן (סוכנות מאהר, 2 באוגוסט 2013 ) 

כללי

1.  ב-2 באוגוסט 2013, יום השישי האחרון של חודש רמצ'אן, צוין יום ירושלים העולמי, אירוע המתקיים ביוזמת איראן, בתהלוכות, הפגנות ועצרות שהתקיימו ברחבי העולם המוסלמי ובקרב קהילות מוסלמיות במערב. כבכל שנה התקיימו האירועים המרכזיים באיראן, בהשתתפות הצמרת האיראנית.

2. להלן כמה מאפיינים של האירועים הללו :

א. תכנים – כבכל שנה נוצלו האירועים להסתה קשה נגד ישראל וארה"ב תוך השמעת קריאות לחיסולה. כמו כן הושמעו קריאות בגנות חידוש המשא מתן בין ישראל לפלסטינים וקריאות תמיכה בסוריה ובמשטר הנשיא בשאר אלאסד.

ב. השתתפות דלה מחוץ לאיראן –  מוקד ההפגנות והאירועים היה איראן. במדינות אחרות (כמו בשנה שעברה), הייתה השתתפות דלה. נראה, כי על רקע האירועים הדרמטיים  המתחוללים  במזרח התיכון (המהפכה השנייה במצרים, הלחימה המתמשכת בסוריה) מקבל הנושא הפלסטיני בכלל ויום ירושלים בפרט, פחות  תשומת לב. יתכן שמיעוט המשתתפים השנה נובע גם בשל הביקורת נגד איראן המושמעת בעולם המוסלמי סוני בשל תמיכתה במשטר אסד.  

ג. בולטות האופי האיראני-שיעי של האירועים – למרות הרצון להשוות ליום ירושלים אופי כלל מוסלמי הוא עדיין מזוהה בעיקר כאירוע איראני שיעי. רוב האירועים מאורגנים על ידי הקהילות השיעיות במדינות השונות ומשתתפים בהם שיעים או פעילים פרו-איראניים.  השנה בלטה במיוחד היעדרותם של פעילים סונים יתכן כמחאה על הרג התושבים הסונים בסוריה על ידי משטר אסד, הנתמך על ידי איראן וחזבאללה.

ד. תהודה תקשורתית – האירועים זכו לתהודה תקשורתית נמוכה יחסית. רוב הדיווחים אודות האירועים ברחבי העולם פורסמו בכלי התקשורת האיראניים.

 3.   תשומת לב מיוחדת הוקדשה בכלי התקשורת להתבטאות נשיא איראן החדש, חסן רוחאני. במהלך תהלוכת יום ירושלים בטהראן התבטא רוחאני, כי באזור שוכן מזה שנים פצע בגופו של העולם האסלאמי "תחת צל כיבוש פלסטין וירושלים הקדושה". רוחאני נמנע מלנקוב במפורש בשמה של ישראל והדבר אפשר לאיראנים לפרסם "הבהרה", כי דבריו סולפו. מנגד, הושמעו במהלך האירועים באיראן ובלבנון קריאות מפורשות לחיסולה של ישראל (למשל כרזה המצטטת את דברי ח'אמנהאי "המשטר הציוני חייב להתמוטט" או נאום חסן נצראללה, שציטט את דברי ח'מיני לפיהם ישראל היא "גידול סרטני שיש לעוקרו מהשורש").

האירועים באיראן
כללי

 4.   באיראן צוין יום ירושלים העולמי, כמידי שנה, בתהלוכות, הפגנות ועצרות שהתקיימו ברחבי המדינה. התהלוכה המרכזית התקיימה בבירה טהראן. הצועדים נשאו כרזות בגנות ישראל ארה"ב ובריטניה וקראו קריאות "מוות לישראל" "מוות לארה"ב" "מוות לציונים" ורמסו את דגלי ישראל, ארה"ב ובריטניה.  הם גם קראו לממשלה להטיל סנקציות על "הסחורות של הציונים" (פארס, מהר, 2 באוגוסט 2013).

 5.   לשכת הנשיאות פרסמה הצהרה, לרגל יום ירושלים, בה הדגישה את חשיבות יום ירושלים ואת תמיכתו של איראן במאבק הפלסטינים. בין המשתתפים בתהלוכה בטהראן נראו בכירי השלטון האיראני ביניהם נשיא איראן הנבחר חסן רוחאני האשמי רפסנג'אני יו"ר המועצה לקביעת האינטרסים, נשיא איראן היוצא  מחמוד אחמדינג'אד ועוד (איסנ"א, 2 באוגוסט 2013).

הפגנה באיראן בה בולטות הכרזות המגנות את ישראל וארה"ב (דף הפייסבוק של press tv, 2 באוגוסט 2013)
הפגנה באיראן בה בולטות הכרזות המגנות את ישראל וארה"ב
(2 באוגוסט 2013,  דף הפייסבוק של press tv)

התבטאויות מנהיגים איראניים

 6.   בשולי התהלוכה בטהראן התראיין חסן רוחאני, נשיא איראן, שזה עתה נבחר. בדבריו אמר, כי באזור תחת צל כיבוש פלסטין וירושלים הקדושה שוכן שנים פצע על גופו של העולם האסלאמי ויום ירושלים מהווה תזכורת לכך שהעם המוסלמי לא ישכח את זכותו ההיסטורית ותמיד יעמוד איתן מול העושק והתוקפנות (איסנא, 2 באוגוסט 2013)[1].

 7.   מחמוד אחמדינג'אד,נשיא איראן היוצא, אמר כי  יום ירושלים הוא מהימים הגדולים של האסלאם והוסיף שמדובר ביום חשוב לאנושות כולה בתקווה שיום זה יביא לבידודה של "חזית השטן" (פארס 2 באוגוסט 2013).

 8.   סיד עבאס עראקש'י, דובר שר החוץ, אמר כי השנה ליום זה חשיבות כפולה משום שהוא חל בעיתוי בו התחדשו השיחות בין ישראל לפלסטינים. הוא אמר, כי אם כל המוסלמים בכל המדינות המוסלמיות יפגינו ביום זה את נאמנותם לשאיפות הפלסטינים לשחרור ירושלים ללא ספק תהיה לכך השפעה על כישלון השיחות. הוא גינה את תהליך המשא ומתן מכיוון, שלדבריו הוא אינו מתייחס לזכויות העם הפלסטיני. הוא הדגיש כי המשטר הציוני אינו רוצה שלום והוא מתקיים על בסיס מלחמות וכיבוש (פארס, 1 באוגוסט 2013).

[1]בתחילה צוטט רוחאני בכלי התקשורת השונים כמי שאמר ש"המשטר הציוני הינו כפצע ששוכן שנים על גופו של העולם האסלאמי ויש להשמיד פצע זה". לאחר מספר שעות פורסמה הבהרה בה נכתב, כי כלי התקשורת סילפו את דבריו של רוחאני וכי הוא לא אמר את הדברים שיוחסו לו (איסנא, 2 באוגוסט 2013). רוחאני אכן לא התייחס במפורש ל"משטר הציוני" אך המסר שבדבריו תואם את מסרי חיסולה של מדינת ישראל, שעמדו במוקד אירועי יום ירושלים גם אם הדברים נאמרו בצורה עמומה יותר.