הרוגי חזבאללה בסוריה- תמונת מצב (נכון לסוף יולי 2013) *


חזבאללה מסתער לעבר סוריה תוך שהוא גורר עימו את לבנון (בלוג דולתי, 6 ביוני 2013)
חזבאללה מסתער לעבר סוריה תוך שהוא גורר עימו את לבנון (בלוג דולתי, 6 ביוני 2013)

ממצאי בדיקת ההרוגים

1.     במהלך מעורבות חזבאללה במלחמת האזרחים בסוריה נהרגו עד כה למעלה מ-200 פעילי הארגון ונפצעו כמה מאות, רובם במערכה על אלקציר[1]. אומדן זה מבוסס על איתור שמות וצילומים של פעילי חזבאללה. לאחרונה אותרה שמות ותצלומים של  23 פעילים נוספים, שנהרגו בסוריה במהלך החודש האחרון (סוף יוני-יולי 2013). ההרוגים הללו נוספו ל-180 השמות, אשר אותרו על ידינו בעבר ופורטו בפרסומי מרכז המידע[2].

2.    מרבית פעילי חזבאללה נהרגו בחודש האחרון במהלך פעילות סיוע לצבא סוריה ולכוחות הביטחון הסוריים בלחימה באזורי חמץ וחלב (שם, על פי התרשמותנו, נוחלים כוחות המשטר הישגים). כמו כן דווח, כי כשמונה פעילים (כשליש מההרוגים) נהרגו בהתכתשויות ה"שוטפות", המתנהלות בקבר אלסת זינב שמדרום לדמשק שם משתתפים פעילי חזבאללה בהגנה על המקום (לצד מסגרת צבאית המורכבת ממתנדבים שיעים בשם חטיבת אבו אלפצ'ל אלעבאס).

3.    חזבאללה אינו מציין את מקום מותם של הפעילים, שנהרגו בחמץ ובחלב ומסתפק בהודעה לקונית, כי הם "נהרגו בעת מילוי חובתם הג'האדית". מקור מידע משלים בעניין זה הינו התקשורת הלבנונית והערבית המציינת את מקום מותם של חלק מהפעילים. באתרים שיעים (ולפעמים גם באתרי חזבאללה), לעומת זאת, נאמר כי הפעילים נהרגו בהגנה על קבר אלסת זינב (או "בהגנה על המקומות הקדושים"), מן הסתם משום שיש לכך מידה רבה יותר של לגיטימציה דתית-עדתית בקרב העדה השיעית בלבנון.

4.    מספר ההרוגים בחודש האחרון (23) הינו נמוך בהרבה מזה שספג חזבאללה במערכה הממושכת על אלקציר (כ-120). הדבר נובע להערכתנו ממספר נמוך יותר של פעילים המשתתפים במערכה על חמץ וחלב (להערכתנו כמה מאות) ומהקפדת חזבאללה להסתפק בתפקידי סיוע, יעוץ ופיקוד על מסגרות שיעיות שאינן לבנוניות, תוך הימנעות מלהטיל לקרב מסגרות צבאיות גדולות (כפי שעשה באלקציר). זאת, בין השאר, בשל הביקורת הקשה, שהושמעה בלבנון ובעולם הערבי, על מעורבותו של חזבאללה במלחמת האזרחים הסורית. הדבר תואם התבטאות של מפקד מקומי בחזבאללה, כי במערכה על חלב יתמצה תפקידו של חזבאללה בפיקוח ובייעוץ צבאי טקטי לצבא הסורי[3].

מאפיינים אישיים של הרוגי חזבאללה ההרוגים בחודש האחרון

5.    מוצא: מקרב 23 הרוגי חזבאללה בחודש האחרון מוצא תשעה הוא מדרום לבנון, שמונה מהבקאע, שלושה מבירות, ושלושה מעיירה סורית בקרבת הגבול עם לבנון, צפונית מערבית לאלקציר. מקרב המספר הכולל של הרוגי חזבאללה (למעלה מ-200) כמחצית (97) הינם מדרום לבנון, קצת יותר משליש (72) מהבקאע והשאר ממקומות אחרים (בירות, מרחב אלקציר[4], הר הלבנון וצפון הלבנון).

6.    בכירות בארגון: בקרב הרוגי חזבאללה בחודש האחרון בולטים שלושה פעילים בכירים, שלהם נערכו הלוויות המוניות בהשתתפות בכירי הארגון. שניים מהשלושה נהרגו בקרבות בחמץ ואחד בהגנה על מתחם קבר אלסת זינב. שניים מהבכירים הללו שימשו כמפקדי גדודים בחטיבת אבו פצ'ל אלעבאס, מסגרת צבאית שיעית המבוססת על מתנדבים שיעים מחוץ לסוריה, בעיקר מעיראק. לפחות אחד מהשניים הללו נהרג בקרבות בחמץ. הדבר עשוי להעיד, כי אלמנטים ממסגרת צבאית זאת, שעיקר פעילותה הינה הגנה על מתחם קבר אלסת זינב מדרום לדמשק, נוטלים חלק בלחימה בצפון סוריה בסיועפיקוד פעילי חזבאללה[5].

7.    להלן פרטים על שלושת הפעילים הבכירים:

א. אחמד חביב סלים ("אבו עלי מהדי") – מפקד צבאי בכיר בחזבאללה (קיבל תעודת הוקרה מחסן נצראללה), תושב נבטיה, שבדרום לבנון. שימש כמפקד גדוד בחטיבת אבו פצ'ל אלעבאס. נהרג בקרבות חמץ. נקבר בנבטיה ב-24 ביולי 2013 בהלוויה המונית.

(אתר העיירה ג'בשית, אתר דרום לבנון, אתר לבנון 24, 24 ביולי 2013)
הלוויית אחמד חביב סלום (אבו עלי מהדי) מנבטיה (אתר העיירה ג'בשית, אתר דרום לבנון, אתר לבנון 24, 24 ביולי 2013)

ב. אימן סעיד טחיני ("אלחאג' טאהר") – מפקד צבאי בכיר בחזבאללה, תושב הכפר עיתית שבדרום לבנון.שימש כמפקד גדוד בחטיבת אבו פצ'ל אלעבאס. נהרג בהגנה על קבר אלסת זינב. היה חברו של אחמד חביב סלום. נקבר בכפרו בהלוויה המונית ב-21 ביולי 2013.

הלוויית אימן סעיד טחיני (החאג' טאהר) בעיתית (ואדי פרס, אתר דרום לבנון, 19 ו-21 ביולי 2013)
הלוויית אימן סעיד טחיני (החאג' טאהר) בעיתית (ואדי פרס, אתר דרום לבנון, 19 ו-21 ביולי 2013)

ג. ח'ליל מחמד ח'ליל חמיד (אלחאג' חידר)- מפקד צבאי בכיר וותיק בחזבאללה. מוצאו מבנת ג'ביל. נהרג בקרבות בחמץ. זכה בעבר למספר תעודות הוקרה ממנהיג חזבאללה חסן נצראללה. נקבר בבנת ג'בל ב-13 ביולי 2013 בהלוויה המונית.

(אתר בנת ג'ביל, אתר שפאף אלשרק אלאוסט, 13 ביולי 2013)
הלוויית ח'ליל מחמד ח'ליל חמיד (החאג' חידר)  בבנת ג'ביל (אתר בנת ג'ביל, אתר שפאף אלשרק אלאוסט, 13 ביולי 2013)

נספחים

8.    פרטים נוספים על ההרוגים ראו:

א. נספח א'- טבלה ובה פרטים על 23 פעילי חזבאללה, שנהרגו בסוריה בחודש האחרון.

ב. נספח ב'-צילומי 23 פעילי חזבאללה, שנהרגו בסוריה בחודש האחרון, והלוויתם.

* בהמשך ללקט מרכז המידע למודיעין ולטרור מה-27 ביוני 2013: "הרוגי חזבאללה בסוריה- תמונת מצב".
[1]המדובר בשיעור גבוה של אבידות, שספג חזבאללה במהלך מעורבותו במלחמת האזרחים הסורית. עם זאת פרסומים בתקשורת הסורית והלבנונית בהם דווח על מאות רבות או אלפי הרוגים הינם להערכתנו מוגזמים ונועדו לפגוע בחזבאללה ולהכפיש את המשטר הסורי.
[2]רשימת הבסיס הראשונה הופיעה במסמך "מעורבות חזבאללה במלחמת האזרחים בסוריה", 4 ביוני 2013.
[3]ראו לקט מידע מה-19 ביוני 2013: "בעקבות הניצחון באלקציר נערך חזבאללה לסייע לכוחות הצבא הסוריים במבצע כיבוש חלב".
[4]ב-29 ביולי 2013 נקברו שלושה פעילי חזבאללה בעיירה הסורית אלסמאקיאת השוכנת צפונית מערבית לאלקציר, בקרבת הגבול עם לבנון. הדבר עשוי להעיד, כי ארגון חזבאללה גייס לשורותיו פעילים שיעים ממרחב אלקציר, יתכן על מנת לסייע להחזיק שטחים,שכבש הארגון במערכה על אלקציר, תוך טשטוש האבחנה בין שטח סוריה לשטח לבנון.
[5]פרטים נוספים על חטיבת אבו אלפצ'ל אלעבאס ראו לקט מידע מה-4 ביוני 2013: "מעוhttp://www.terrorism-info.org.il/he/article/20521רבות חזבאללה במלחמת האזרחים בסוריה".