חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (8 – 13 במאי 2013)

"השיח' אלקרצ'אוי בעזה" (פלסטין, 9 במאי 2013)

השיח' מחמד חסין, מופתי ירושלים והרשות, אשר נעצר ע

השיח' מחמד חסין, מופתי ירושלים והרשות, אשר נעצר ע"י משטרת ישראל בגין הסתה (PNN, 8 במאי 2013)

רובה הציד שנתפס בכליו של פלסטיני סמוך לכפר דומא (אתר דובר צה

רובה הציד שנתפס בכליו של פלסטיני סמוך לכפר דומא (אתר דובר צה"ל, 9 במאי 2013)

השיח' יוסף אלקרצ'אוי נואם בעצרת מרכזית, שארגנה לכבודו חמאס ברחבת כיכר אלכתיבה בעיר עזה

השיח' יוסף אלקרצ'אוי נואם בעצרת מרכזית, שארגנה לכבודו חמאס ברחבת כיכר אלכתיבה בעיר עזה

אסמאעיל הניה, ראש ממשל חמאס ברצועה, מארח את השיח' יוסף אלקרצ'אוי בבניין ממשל חמאס בעזה

אסמאעיל הניה, ראש ממשל חמאס ברצועה, מארח את השיח' יוסף אלקרצ'אוי בבניין ממשל חמאס בעזה

לילא ע'נאם, מושלת מחוז ראמאללה, נפגשת עם הוועדה הלאומית העליונה לציון

לילא ע'נאם, מושלת מחוז ראמאללה, נפגשת עם הוועדה הלאומית העליונה לציון "יום הנכבה" במסגרת ההיערכות לקראת האירועים ביום זה

חסן נצראללה, מזכ

חסן נצראללה, מזכ"ל חזבאללה, נושא נאום דרך מסך וידיאו, לרגל 25 שנים לייסוד רדיו אלנור

 • השבוע שרר שקט בגבולה הדרומי של ישראל לאחר שבועות של "טפטוף" ירי רקטות ופצצות מרגמה מרצועת עזה. בתקשורת הפלסטינית דווח, כי חמאס פרסה לאחרונה כוח צבאי חדש הפועל למניעת ירי רקטות מהרצועה. מועצת השורא של לוחמי הקודש בקצווי ירושלים, ארגון המזוהה עם אלקאעדה האחראי לירי רקטות לעבר ישראל, טען, כי הכוח של חמאס מנע מאנשיו לירות רקטות לעבר ישראל ואף עצר אחד מהם.
 • השיח' יוסף אלקרצ'אוי הפועל בקטר, ונחשב כסמכות הרוחנית הבולטת בעולם המוסלמי הסוני, קיים ביקור בן שלושה ימים ברצועת עזה כאורח החמאס. בהתבטאויותיו ברצועה שלל אלקרצ'אוי כל אפשרות של פיוס עם ישראל או מו"מ עימה. הוא ציין, כי המוסלמים נתונים במערכה עם הציונות השואפת "לבלוע" את פלסטין ודרש מהערבים והמוסלמים להתכונן להגנה על מסגד אלאקצא.
שקט בגבול הדרומי
 • השבוע שרר שקט בגבולה הדרומי של ישראל. לאחר שבועות של "טפטוף" ירי רקטות ופצצות מרגמה לא נורו רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל.
חמאס פועלת למניעת ירי רקטות לעבר ישראל
 • גורמים ברצועת עזה מסרו לעיתון אלאיאם, כי ממשל חמאס פרס לאחרונה כוח צבאי חדש המורכב מכמה מאות פעילים במטרה למנוע ירי רקטות מהרצועה לעבר ישראל. הכוח המכונה "כוח ריסון השטח" בא להחליף את כוחות המשטרה של חמאס, אשר לא הצליחו לסכל לאחרונה ירי רקטות ע"י גורמים סלפיים מהרצועה (אלאיאם, 9 במאי 2013).
 • מרכז אבן תימיה להסברה, המשמש את מועצת השורא של לוחמי הקודש בקצווי ירושלים (ארגון סלפי-ג'האדי האחראי לירי רקטות לעבר ישראל) טען, כי ב-6 במאי מנע כוח הריסון של חמאס מגורמים סלפיים בצפון הרצועה לירות רקטות לעבר ישראל. לדבריו נעצר פעיל אחד לאחר שכוח הריסון ירה לעברו ופצע אותו (פורום אנצאר אלמג'האדין, אלאיאם, 7 ו-9 במאי 2013). 

ירי רקטות

נמשכת הפעילות האלימה ביהודה ושומרון
 • גם השבוע נמשכו עימותים וחיכוכים אלימים בין פלסטינים לבין כוחות הביטחון הישראלים במוקדי החיכוך המסורתיים במסגרת מה שמכונה "ההתנגדות העממית".

נמשכת הפעילות האלימה ביהודה ושומרון
מימין : צעיר פלסטיני מיידה אבנים לעבר כוחות צה"ל ומשטרה בהפגנה השבועית נגד הגדר בכפר קדום, גזרת קלקיליה (ופא, 10 במאי 2013). משמאל : צעירים פלסטיניים מתעמתים עם כוחות צה"ל בכפר סלואד, מזרחית לראמאללה (פאלטודיי, 10 במאי 2013)

סיכול פיגוע דקירה בקבר יוסף בשכם
 • כוחות צה"ל סיכלו (7 במאי) פיגוע דקירה בקבר יוסף בשכם במהלך קיומו של הביקור החודשי המאובטח ע"י צה"ל. האירוע התרחש כחצי ק"מ ממתחם קבר יוסף, במהלך הפרות סדר ועימותים מהצד הפלסטיני. בעקבות התראה מודיעינית נעצר מבוקש, שתכנן לבצע פיגוע דקירה נגד חייל צה"ל והיה חמוש  בנשק קר (אתר דובר צה"ל, 7 במאי 2013).
יום ירושלים (8 במאי)
 • יום ירושלים עבר ללא אירועים חריגים ביהודה ושומרון. מוקד המתיחות העיקרי היה במזרח ירושלים שם התקיימו הפגנות בצמתים מרכזיים. במהלך האירועים נעצרו בירושלים 10 פלסטינים בגין הפרות סדר ו-7 ישראלים, שהפרו את הנהלים בהר הבית (ופא, ynet,  8 במאי 2013).
 • בכירים פלסטיניים (הן ברשות הפלסטינית והן בפתח) וכלי התקשורת הפלסטיניים לסוגיה ניצלו את אירועי יום ירושלים כדי לנגח את ישראל תוך שהם מבליטים את ביקורם של ישראלים בהר הבית וטוענים להמשך מדיניות של "ייהוד" העיר. כך למשל, מחמוד אלהבאש, שר ההקדשים ברשות הפלסטינית, גינה את כניסתם של כוחות ביטחון ישראליים ומבקרים ישראליים אל הר הבית וקרא לערבים ולמוסלמים להציל את מסגד אלאקצא מ"ניסיונות הייהוד וההתנכלויות מצד המתנחלים" (מען, 7 מאי 2013).
 • ב-8 במאי עצרה משטרת ישראל את מופתי ירושלים והרשות, שיח' מחמד חסין, בגין הסתה למהומות בהר הבית (הארץ, 9 מאי 2013). מעצרו גרר בעקבותיו גינויים מכלל קצות הקשת הפוליטית הפלסטינית. אבו מאזן הדגיש, כי המעצר מהווה פגיעה בחופש הדת והפולחן. בנוסף, קראה הרשות להתערבות ערבית ובינלאומית נגד ישראל. עדנאן אלחסיני, השר לענייני ירושלים ברשות הפלסטינית, קרא למדינות ערב המקיימות יחסים עם ישראל (קרי, מצרים וירדן) לסלק את השגרירים ממדינותיהן (אלאיאם, 9 במאי 2013).
חשיפת תשתית צבאית של חמאס בגזרת בנימין[3]
 • שירות הביטחון הכללי, בסיוע צה"ל, חשף בחודשים ינואר- פברואר 2013 התארגנות טרור של חמאס באזור כפרי בנימין. פעילי ההתארגנות פעלו בהכוונת פעילי חמאס מרצועת עזה ונערכו לבצע פיגועים במתווים שונים : הנחת מטען, חטיפת חייל או מתיישב ישראלי, ייצור רקטות ושיגורן. בין העצורים המרכזיים :
 • אחמד מחמד אחמד אבו פחידה: יליד 1987, תושב ראס כרכר שבבנימין. עורך דין במקצועו. היה עצור בעבר בגין פעילות צבאית במסגרת חמאס.
 • אחמד יאסין עבד אלפתאח שבראוי: יליד 1986, תושב סלואד. פעיל חמאס, היה כלוא בעבר בגין מעורבות בתכנון פעילות צבאית של חמאס.
 • בחקירותיהם עלה, כי אבו פחידה גויס לזרוע הצבאית של חמאס ע"י אחמד מחמד ח'ליל עודה, פעיל חמאס בעזה. הוא הונחה לחטוף חייל, לקחת ממנו את תעודת הזהות ואת הטלפון הנייד שלו לצורכי ניהול משא ומתן, לאחר מכן להרוג אותו ולקבור אותו במקום מסתור. אבו פחידה החל בינואר 2013 בהכנות לקראת ביצוע החטיפה ולקראת רכישת ציוד לייצור רקטות. הקשר בין הפעילים לבין מפעיליהם ברצועה התקיים דרך האינטרנט ובאמצעות טלפונים מבצעיים. אבו פחידה מסר לרצועה על מוכנות פעילי ההתארגנות למימוש הפיגועים תוך ימים ספורים אלא שהמעצר מנע את מימוש הכוונה.
חשיפת אמצעי לחימה בכליו של פלסטיני סמוך לכפר דומא
 • כוחות צה"ל עצרו (9 במאי) פלסטיני חשוד סמוך לכפר דומא (צפונית- מזרחית לראמאללה). בחיפוש שערכו עליו נמצאו ברשותו רובה ציד, כדורים וסכין. הפלסטיני הועבר לחקירת כוחות הביטחון (אתר דובר צה"ל, 9 במאי 2013). 
ביקור השיח' יוסף אלקרצ'אוי ברצועה
 • ב-8 במאי 2013 הגיע השיח' יוסף אלקרצ'אוי, ראש ההתאחדות העולמית של חכמי הדת המוסלמים, לביקור ראשון מסוגו ברצועת עזה. הביקור נמשך שלושה ימים. אלקרצ'אוי נכנס לרצועה דרך מסוף רפיח עם פמליה בת 50 אנשי דת מוסלמים. לביקורו ברצועה התלווה גם נשיא סודאן לשעבר, עבד אלרחמן סיואר אלד'הב. אלקרצ'אוי התקבל ע"י בכירי ממשל חמאס ברצועה בהם אסמאעיל הניה, ראש ממשל חמאס ברצועה, אסמאעיל רצ'ואן, שר ההקדשים ופתחי חמאד, שר הפנים (מען, פלסטין אלא'ן, 8 במאי 2013).
 • ב-9 במאי התארח אלקרצ'אוי בבניין ממשל חמאס בעזה, ונפגש עם שרי ממשל חמאס ברצועה. אסמאעיל הניה, ראש ממשל חמאס, העניק לאלקרצ'אוי דרכון דיפלומט פלסטיני ואזרחות פלסטינית. משם המשיך אלקרצ'אוי לעצרת תמיכה בירושלים ובאסירים הפלסטיניים, אשר נערכה באוניברסיטה האסלאמית בעזה (הידועה כמעוז של חמאס). לאחר מכן השתתף אלקרצ'אוי בעצרת מרכזית שארגנה לכבודו חמאס ברחבת כיכר אלכתיבה בעיר עזה (פלסטין אלא'ן, 9 במאי 2013).
 • שיח' ד"ר יוסף אלקרצ'אוי, שגורש ממצרים[4] ומצא מקלט בקטר, נחשב לאחד מחשובי הפוסקים המוסלמים בדורנו וסמכות רוחנית בקרב מיליוני מוסלמים ברחבי העולם ובקרב תנועת החמאס. בעודנו רואה בחיוב את רפורמות באסלאם ומתנגד לאלקאעדה אלקרצ'אוי הינו תומך נלהב בטרור הפלסטיני. בעבר הוא הוציא פסקי הלכה הקוראים לג'האד נגד ישראל ונגד היהודים ומתירים ביצוע פיגועי התאבדות, גם אם נפגעים בהם נשים וילדים. אלקרצ'אוי רואה בכל שטחי "פלסטין" אדמה מוסלמית ומתנגד לקיומה של מדינת ישראל. בעבר הוא השמיע התבטאויות אנטישמיות בעלות אופי אסלאמי. הוא שולל את הסכמי השלום עם ישראל ומתנגד לרשות הפלסטינית.
 • במהלך ביקורו הרבה אלקרצ'אוי בהתבטאויות קיצוניות. בהתבטאויותיו הוא שלל באופן מוחלט אפשרות של הכרה בישראל, שלל כל אפשרות של משא ומתן עם "הכיבוש" הישראלי בחסות ארה"ב, קרא לפיוס פנימי בקרב הפלסטינים ודרש מהערבים ומהמוסלמים "להתכונן להגנה על מסגד אלאקצא". הוא טען, כי הציונות רוצה "לבלוע" את פלסטין כי היא אינה יהודית וכי פלסטין מעולם לא הייתה יהודית. לדבריו, לציונים אין זכות על פלסטין והם נכנסו אליה ברמאות (פלסטין אלא'ן, 9, 10 במאי 2013).
 • מנגד, השמיעו בכירים בפתח וברשות ביקורת נוקבת נגד ביקורו של אלקרצ'אוי ברצועה.  מחמוד אלהבאש, שר ההקדשים ברשות הפלסטינית, טען כי ביקור אלקרצ'אוי הינו ביקור פוליטי גרידא, המכיר בחוקיות משטר חמאס ברצועה, מעמיק את הפילוג הפנים פלסטיני ומשבש את מאמצי הפיוס בין הצדדים (מען, 8 במאי 2013). מחמוד אלעאלול, חבר הוועד המרכזי של פתח, ציין כי  אלקרצ'אוי הינו אישיות "חשודה" בשל פסקי ההלכה שלו (מען, 8 במאי 2013). אחמד עסאף, דובר הפתח ביהודה ושומרון, תקף את ממשל חמאס על כך שהעניק לאלקרצ'אוי דרכון דיפלומטי פלסטיני ואזרחות פלסטינית באומרו, כי היחיד שמוסמך לכך הינו אבו מאזן, יו"ר הרשות הפלסטינית. לפיכך, לדבריו, הדרכון שניתן לו מזויף ואינו חוקי (פאל פרס, 9 במאי 2013).
תמונות מביקורו של אלקרצ'אוי ברצועה

תמונות מביקורו של אלקרצ'אוי ברצועה
מימין : השיח' יוסף אלקרצ'אוי נואם בעצרת מרכזית, שארגנה לכבודו חמאס ברחבת כיכר אלכתיבה בעיר עזה (פלסטין אלא'ן, 10 במאי 2013). משמאל : העצרת המרכזית, שארגנה חמאס ברחבת כיכר אלכתיבה בעיר עזה (פורום חמאס, 9 במאי 2013)

"היום אתפלל בעזה ומחר בעזרת האל (אתפלל) באלאקצא". קריקטורה שהכינה המאיירת אמיה ג'חא מעזה, המזוהה עם חמאס, לקראת ביקורו של אלקרצ'אוי ברצועה (פלסטין אלא'ן, 8 במאי 2013)
"היום אתפלל בעזה ומחר בעזרת האל (אתפלל) באלאקצא". קריקטורה שהכינה המאיירת אמיה ג'חא מעזה, המזוהה עם חמאס, לקראת ביקורו של  אלקרצ'אוי ברצועה (פלסטין אלא'ן, 8 במאי 2013)

פעילות המעברים ברצועה
 • להלן סיכום פעילות המעברים ברצועה בחודש אפריל 2013 :
 • מעבר ארז- 4,565 פלסטינים נכנסו לישראל דרך המעבר.
 • מעבר כרם שלום- 3,893 משאיות עמוסות סחורות נכנסו לרצועה. הסחורות שנכנסו : מזון- 1,244 משאיות; ציוד רפואי- 269 משאיות; מוצרי חשמל- 145 משאיות; חומרי בנייה- 1,135 משאיות; סחורות נוספות- 1,218 משאיות. כמו כן, יצאו מהרצועה 80 משאיות של סחורות ייצוא.
 • על פי נתוני מתאם פעולות הממשלה בשטחים מאז תחילת שנת 2013 הועברו מישראל לרצועה דרך מעבר כרם שלום 17,711 משאיות ובהם כ-515 טונות של סחורות (אתר מתאם פעולות הממשלה בשטחים, 12 במאי 2013).
 • ב-15 במאי צפויים להתקיים אירועי "יום הנכבה"  ב"שטחים" ובמדינות ערב[5]. להלן עיקרי ההכנות לקראתו.
 • יהודה ושומרון- האירוע המרכזי צפוי להתקיים בראמאללה.מחמד עליאן, המתאם הכללי של הוועדה הלאומית העליונה לציון "יום הנכבה", מסר, כי ב-15 במאי בשעה 11:30 תתקיים צעדה מול קבר יאסר ערפאת בראמאללה, ותמשיך לכיוון כיכר יאסר ערפאת שם תתחיל העצרת המרכזית. בנוסף, לעצרת המרכזית בראמאללה צפויות להתקיים גם עצרות במרכזי הערים ביהודה ושומרון. בתקשורת הפלסטינית דווח, כי הפתח במחוז ירושלים תקיים פעילות חזרה למאחז "באב אלשמס" (בשטח E1) ב-15 במאי[6](קדס ניוז, 12 במאי 2013).
 • רצועת עזה- חמאס קיימה ב-13 במאי כינוס מקדים בבית מלון בעזה לרגל ציון "יום הנכבה". בכינוס השתתף גם עלי ברכה, נציג חמאס בלבנון (שהאב, 12 במאי 2013). ממשל חמאס טרם פרסם את תוכנית האירועים מטעמו. דווח, כי הארגונים הפלסטיניים יקיימו ב-15 במאי צעדה מכיכר החייל האלמוני בעזה לעבר מטה האו"ם בעיר (רדיו צות אלקדס, 12 במאי 2013).
 • ירדן-ועדת "תהלוכת השיבה- ירדן" הודיעה, כי היא תארגן תהלוכה שתצא ב-17 במאי לאחר תפילת יום השישי מאזור אלכראמה שבבקעת הירדן (דף הפייסבוק של ה-GMJ, 7 במאי 2013).
 • לבנון-מתוכננת תהלוכה של פליטים פלסטיניים מאזור צור לעבר הכפר נאקורה. ברשתות החברתיות בלבנון דווח על הכנות לקראת אירועים נוספים ברחבי לבנון 15-13 במאי (אלמרכזיה, 9 במאי 2013). בשלב זה לא ברור לנו האם יתקיימו אירועים נוספים בקרבת הגבול הישראלי- לבנוני.
 • מצרים-ארגונים מצריים הודיעו, כי הם מארגנים צעדות והפגנות תמיכה בעם הפלסטיני ביום הנכבה ה-15 במאי. לדבריהם, הצעדות יתקיימו לעבר הגבול המצרי- פלסטיני (אלמצרי אליום, מצרים, 11 במאי 2013).
מנהיג חזבאללה הכריז על כוונת ארגונו לקבל מסוריה "נשק שובר איזון" ולסייע לפיגועים מרמת הגולן
 • ב-9 במאי 2013 נשא חסן נצראללה נאום לרגל מלאת 25 שנים להקמת רדיו אלנור. בנאומו הוא התייחס, בין השאר, לתקיפות שיוחסו לישראל בסוריה. עיקרי דבריו בעניין זה (רדיו אלנור, 9 במאי 2013):
 • אחת המטרות של התקיפה הישראלית הייתה מניעת ההתעצמות הצבאית של חזבאללה ("ההתנגדות"), בדגש על מניעת העברת "נשק שובר איזון". לדברי נצראללה קיבלה סוריה בעקבות ההתקפה החלטה אסטרטגית חשובה להעניק לחזבאללה (ה"התנגדות") נשק איכותי אותו היא לא קיבלה עד כה. נצראללה הוסיף כי חזבאללה מודיעה, כיהיא מוכנה לקבל כל נשק איכותי ובכלל זה "נשק שובר איזון" וכי היא מוכנה לשמור על נשק זה ולהדוף באמצעותו את ה"תוקפנות" הישראלית.
 • מטרה נוספת שייחס נצראללה לישראל הייתה "להוציא את סוריה ממשוואות הסכסוך" עם ישראל. לדברי נצראללה התגובה האסטרטגית של סוריה על מטרה זאת באה לידי ביטוי בהכרזה [של המשטר הסורי] על "פתיחת שער ההתנגדות העממית ברמת הגולן"[7]. בהקשר לכך הודיע חסן נצראללה: "כפי שסוריה ניצבה לצד העם הלבנוני ותמכה בהתנגדות העממית מבחינה חומרית ומוסרית, על מנת שההתנגדות הזאת תוכל לשחרר את דרום לבנון; הרי אנחנו בהתנגדות הלבנונית (קרי, חזבאללה) מודיעים, כי אנו ניצבים לצד ההתנגדות העממית הסורית ואנו נגיש לה סיוע חומרי ומוסרי, שיתוף פעולה ותיאום, למען שחרור הגולן הסורי".

[1]נכון ל-13 במאי 2013. נתונים סטטיסטיים אלו אינם כוללים ירי פצצות מרגמה.
[2]נתונים אלה אינם כוללים ירי פצצות מרגמה.
[3]אתר דובר צה"ל, 8 במאי 2013.
[4]לאחר סילוקו של הנשיא מבראכ אלקרצ'אוי שב למצרים ונשא דרשה בכיכר אלתחריר שבקהיר.
[5]"יום הנכבה" (קרי, יום האסון), אירוע אותו מציינים הפלסטינים מידי שנה ב-15 במאי, בסמיכות זמנים למועד הכרזת העצמאות של מדינת ישראל. האירוע בא לציין את האסון שפקד את הפלסטינים בעקבות הקמת מדינת ישראל ובריחת התושבים הפלסטינים. באירועי "יום הנכבה" מושם הדגש על הטמעת המסר של "זכות השיבה" של הפליטים הפלסטינים למקומות מגוריהם במדינת ישראל.
[6]"באב אלשמס"- מאחז פלסטיני בלתי חוקי שהוקם ע"י הפלסטינים בינואר 2013 בשטחי E1במחאה על כוונת ישראל לבנות יחידות דיור באזור זה. המאחז פורק ע"י כוחות צה"ל.
[7]על התבטאויות ארגוני טרור הפועלים בחסות סוריה אודות כוונה לחדש את הפיגועים ברמת הגולןראו: "חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (7-1 במאי 2013). החזית העממית לשחרור פלסטין- המפקדה הכללית (ארגונו של אחמד ג'בריל) קראה לארגונים הפלסטינים להקים חמ"ל מאוחד לתיאום "פעילות ההתנגדות" ברמת גולן נגד ישראל (אלוטן סוריה, רוסיה אליום, 12 במאי 2013).