מועצת עיריית בזון (פרבר של פריס) העניקה אזרחות של כבוד למחבל מהחזית העממית לשחרור פלסטין אחד מרוצחיו של השר רחבעם זאבי ז”ל, המרצה מאסר עולם בישראל

תעודת ההוקרה שקיבל  מג'די אלרימאוי, אחד מרוצחיו של  השר רחבעם זאבי

תעודת ההוקרה שקיבל מג'די אלרימאוי, אחד מרוצחיו של השר רחבעם זאבי

דומיניק לאפר ראש עיריית בזון.

דומיניק לאפר ראש עיריית בזון.

ישיבת מועצת העירייה בה הוענקה לאלרימאוי אזרחות של כבוד (ביטאון עיריית בזון, מרץ 2013)

ישיבת מועצת העירייה בה הוענקה לאלרימאוי אזרחות של כבוד (ביטאון עיריית בזון, מרץ 2013)

טקס הענקת אזרחות של כבוד לאחד מרוצחיו של רחבעם זאבי. המחבל, מג'די אלרימאוי, בראשות ראש עיריית בזון (פייסבוק 11 במרץ 2013)

טקס הענקת אזרחות של כבוד לאחד מרוצחיו של רחבעם זאבי. המחבל, מג'די אלרימאוי, בראשות ראש עיריית בזון (פייסבוק 11 במרץ 2013)

המחבל מג'די אלרימאוי  בעת משפטו (מען, 11 במרץ 2013).

המחבל מג'די אלרימאוי בעת משפטו (מען, 11 במרץ 2013).

מג'די אלרימאוי לומד בכלא בישראל (קדס נט, 15 ביולי 2012)

מג'די אלרימאוי לומד בכלא בישראל (קדס נט, 15 ביולי 2012)


כללי

1.    עיריית בזון (,(Bezonsפרבר הממוקם צפונית מערבית לפריס, החליטה לאחרונה להעניק אזרחות כבוד למג'די אלרימאוי, המשתייך לחזית העממית לשחרור פלסטין, אשר ביצע שורה של פיגועים וביניהם רצח השר רחבעם זאבי ז"ל. מג'די אלרימאוי נשפט ומרצה בישראל עונש מאסר ממושך (מאסר עולם ושמונים שנות מאסר נוספות). ההחלטה התקבלה בכינוס מיוחד של מועצת העירייה, שהתקיים ב-13 בפברואר 2013, אשר הוקדש לסולידאריות עם העם הפלסטיני (מען, 11 במרץ 2013).  כמה ימים קודם לכן קיימה העירייה כנס שהוקדש ל"אסירים הפוליטיים הפלסטיניים" הנמצאים בבתי הכלא הישראליים.

2.    בטקס, שהתקיים בבזון, השתתפו אשתו של מג'די אלרימאוי, פתחיה ברע'ות'י (אלרימאוי), ששימשה עד לבחירות האחרונות כראש עיריית בני זיד אלע'רביה, שמצפון לראמאללה (המקום בו התגורר מג'די אלרימאוי עד למאסרו). תואר הכבוד ניתן הודות לשיתוף הפעולה ביו רעייתו של אלרימאוי, בת למשפחת ברע'ות'י, לבין ראש העירייה בצרפת. עיריית בני זיד אלע'רביה ועיריית בזון חתומות, מאז שנת 2008 על ברית ערים תאומות (11 במרץ 2013, NRG).

3.    לדברי אשתו של אלרימאוי הקשר עם עירית בזון החל כבר בשנת 2008. לדבריה נושא האסירים באזור תפס את תשומת הלב של "האחים הצרפתיים" והם החליטו להעניק להם אזרחות כבוד של העיר. לדבריה זוהי מחווה גדולה עבור המשפחה המוכיחה את תמיכת העם הצרפתי בנושא האסירים הפלסטיניים בכלל, ובמיוחד באסירים השפוטים לתקופות ארוכות (17 בפברואר 2013, ערוץ הטלוויזיה של הרשות הפלסטינית, באמצעות PMW ).

4.    בנאום שנשא ראש עיריית בזון ואשר פורסם בביטאון העירייה, טען, כי בפלסטין מתבצע "רצח עם" (טענת כזב השגורה בפי מחוללי מתקפת הדה-לגיטימציה). באשר למג'די אלרימאוי אמר, כי מג'די  "השתתף במאבק האינתיפאדה למען הזכות להגנה נגד כיבוש ארצו. על התנגדותו זו הוא כלוא מאז שנת 2002". לדבריו הענקת התואר לאלרימאוי הוא צעד פוליטי איתן ומג'די שואב את כוחותיו מהמאבק הפלסטיני ומהפגנות הסולידריות ברחבי העולם.  הוא גם כינה את מג'די כ"קורבןישיר של הכיבוש " וקרא לממשלת צרפת לתבוע מישראל את שחרורו (ביטאון העירייה, מרץ 2013). בנאומו לא הוזכרה כלל העובדה שמג'די אלרימאוי מרצה עונשו בבית הכלא באשמת רצח בכוונת תחילה ומעורבות בפיגועי טרור נוספים. עוד פורסם בביטאון העירייה, כי מג'די אלרימאוי כלוא למעלה מעשור וכי פשעו היחיד הוא "הגנה על עירו ועל תושביה ודרישתו להחלת החוק הבינלאומי להכרה בפלסטין בגבולות 1967 ועל כך הוא נכלא ליותר משמונים שנה" (הארץ, 10 במרץ 2013).

5.    להערכתנו הענקת התואר למחבל מג'די אלרימאוי אינה מקרית. יוזכר, כי ארגונים אנטי-ישראליים בצרפת ובאיטליה, ובתוכם ארגוני זכויות אדם, מקיימים קשרים שוטפים עם ארגון הטרור החזית העממית לשחרור פלסטין. קשרים אלו באו לידי ביטוי בהשתתפות פעילי החזית העממית מראמאללה בכנסים ובפגישות בצרפת וכן בפגישות, שקיימו פעילי התארגנות פרו-פלסטינית איטלקית בשם Freedom Flotilla Italiaהמשתתפת בפרויקט המשטים[1].

החלטת עירית בזון והתגובות בעקבותיה

6.    בעיר בזון, פרבר של פריס, מתגוררים 28,000 תושבים. ראש העירייה מאז שנת 2008 הינו דומיניק לאפר (Dominique Lesparre), חבר המפלגה הקומוניסטית הצרפתית. בתקופת כהונתו הייתה העירייה מעורבת בסיוע למשט ה"מרמרה" לרצועת עזה. עיריית בזון גם חתמה בשנת 2008 על ברית ערים תאומות עם בני זיד אלע'רביה, שמצפון לראמאללה, שם מתגוררת משפחתו של אלרימאוי (הארץ, 10 בפברואר 2013).

7.    אוליביה רז'יס,חבר מועצת העיר מטעם מפלגת UMP(מרכז-ימין) מחה על הצעד ואמר כי ראש העירייה הפך את כינוס המועצה לאירוע פוליטי (הארץ, 10 במרץ 2013).  הקונגרס היהודי האירופאי גינה את אירוע וקרא לרשויות בצרפת לגנות את החלטת ראש העירייה. ד"ר משה קנטור, נשיא הקונגרס, פרסם הודעה בה נאמר, כי לא מקובל שדמות נבחרת תהיה עד כדי כך בורה שתכנה רוצח בדם קר בשם "קורבן" . לדבריו,  "זוהי בורות, שעלולה להוביל לאנשים כמו זה שביצע את רצח הילדים בטולוז (19 במרץ 2012) בגלל שהם יהודים. האדרה זו של רצח מהווה סוג של מסר לרוצח הבא .  קיווינו שהרצח בטולוז גרם לסוג של הלם בצרפת אבל לרוע המזל הוא לא היה אירוע חזק מספיק כדי לזעזע את אלה התוקפים את היהודים ומיעוטים נוספים" (ג'רוזלם פוסט, 11 במרץ 2013).

8.    גם מועצת מוסדות הקהילה היהודיים בצרפת פרסמה גינוי לאירוע במכתב גלוי, שפורסם בביטאון המועצה ב-13 במרץ 2013.

מכתב מחאה של מועצת מוסדות הקהילה היהודיים בצרפת שפורסם ב-13 במרץ 2013
מכתב מחאה של מועצת מוסדות הקהילה היהודיים בצרפת שפורסם ב-13 במרץ 2013

מג'די רחימה אלרימאוי

המחבל מג'די אלרימאוי
מימין: המחבל מג'די אלרימאוי  בעת משפטו (מען, 11 במרץ 2013). משמאל: מג'די אלרימאוי לומד בכלא בישראל (קדס נט, 15 ביולי 2012)

9.    מג'די רחימה אלרימאוי (אבו סאא'ד) הינו יליד שנת 1965, מהכפר בית רימא(כיום מתגוררת משפחתו בעיירה בני זיד אלע'רביה, שבית רימא מהווה חלק ממנה). מג'די אלרימאוי למד באוניברסיטת ביר זית שם, ככל הנראה, נחשף לפעילות החזית העממית והתגייס לשורותיה. היה פעיל בשורות הארגון במהלך האינתיפאדה הראשונה. ניסה לסיים את לימודיו האקדמאיים בברית המועצות לשעבר, אולם לא הצליח בגלל שישראל מנעה את יציאתו. בשנת 1995 נישא לפתחיה ממשפחת אלברע'ות'י. הוא אב לשני ילדים:  סאא'ד ומרח.בשנת 2005 סייע לאשתו פתחיה להיבחר לתפקיד ראש עיריית בני זיד אלע'רביה (פורום אג'ראס אלעודה, 11 במרץ 2009). 

10.     בחזית העממית שימש כקצין המבצעים של הארגון. במהלך2001 פעללצידושלעאהדע'למה (ראו מסמך שלל בנספח)והיהמעורבבתכנוןפיגועיתופתבירושליםוביהוד. במבצע לרצח רחבעם זאבי הוא שימש כראש החוליה וכנהג המילוט. אלרימאוי היה זה אשר גייס, הפעיל ושילח אתהחוליה.

רצח רחבעם זאבי ותפיסת רוצחיו

11.     ב-17 באוקטובר 2001 בשעות הבוקר נרצח רחבעם זאבי שר התיירות במלון היאט בירושלים בו שהה. את הרצח ביצעה חוליה בת ארבעה מחבלים. רחבעם זאבי נרצח בסביבות 0700 כאשר חזר לחדרו במלון לאחר שסעד עם אשתו את ארוחת הבוקר. הוא נורה בראשו משלוש יריות מטווח קרוב. מיד לאחר הירי נמלטו הרוצחים מהזירה לאזור שבשליטת הרשות הפלסטינית. ארגון החזית העממית לשחרור פלסטין קיבל את האחריות לרצח כנקמה על הריגתו של מנהיג החזית אבו עלי מצטפא באוגוסט 2001.

12.     לאחר הרצח נמלטו הרוצחים למתחם המקטאעה בראמאללה שם הסתתרו תחת חסותו של יאסר ערפאת. במהלך מבצע "חומת מגן" (מרץ-מאי 2002), לאחר שכוחות צה"ל  צרו על מתחם המקטאעה, הושג באפריל 2002 הסכם בינלאומי, שקיבל את אישור הקבינט הישראלי ("הסדר ראמאללה"). על פי ההסדר הוטל על משקיפים מארה"ב ובריטניה לפקח על מאסרם של רוצחי רחבעם זאבי בכלא של הרשות הפלסטינית ביריחו.

13.     ארבעת רוצחי השר זאבי ואחמד סעדאת, יו"ר הארגון שהיה כלוא אף הוא, נהנו בתקופת שהותם בכלא יריחו מתנאי מעצר משופרים (מעצר בתנאים של "חמישה כוכבים").  אחמד סעדאת, מזכ"ל החזית העממית ועאהד ע'למה, ראש הזרוע המבצעית-טרוריסטית של החזית, המשיכו מבית הכלא לנהל ולאכוון את פעילות הארגון, כולל מתן הנחיות לביצוע פעולות טרור. בבחירות ב-25 בינואר 2006 הוצב אחמד סעדאת בראש רשימת החזית  העממית לשחרור פלסטין ואף נבחר כחבר המועצה המחוקקת. הוא גם ניהל מו"מ קואליציוני עם חמאס, שהבטיחה לדאוג לשחררו לאחר שתוקם הממשלה החדשה.

כרזה של החזית העממית לשחרור פלסטין, שפורסמה באוקטובר 2005 במלאת ארבע שנים להירצחו של השר זאבי ז"ל.
כרזה של החזית העממית לשחרור פלסטין, שפורסמה באוקטובר 2005 במלאת ארבע שנים להירצחו של השר זאבי ז"ל.  בכרזה מופיעים ארבעת רוצחי השר זאבי ז"ל דורכים על ארונו. בשני צידי הפוסטר תמונות של אבו עלי מצטפא (מימין) מזכ"ל החזית העממית,  שנהרג בידי צה"ל, ואחמד סעדאת מחליפו (משמאל), שאחראי על רצח זאבי ז"ל האסור בישראל. מתחת לארונו של זאבי מופיע הכיתוב הבא ממנו נוטף דם:"זה גורל ההנהגה שלכם, [מידי] גדודי אבו עלי מצטפא" במרכז החלק העליון של הפוסטר נכתב "גדודנו יוסיפו לפעול לחיסול המפעל [הציוני שלכם] ".

14.     בינואר 2006, לאחר שתנועת חמאס זכתה בבחירות למועצה המחוקקת הפלסטינית, הכריז אסמאעיל הניה על כוונתו לשחרר את רוצחיו של זאבי. ב-14 במרץ 2006 עזבו הסוהרים האמריקאיים והבריטיים את הכלא ביריחו בטענה שהרשות הפלסטינית לא עמדה בהסכם, שהושג עם ישראל ארבע שנים קודם לכן ולא הבטיחה את שלומם. בו ביום פעלו כוחות צה"ל ביריחו.

15.     ב-14 מרץ 2006 בשעות הבוקר נכנסו כוחות צה"ל לעיר יריחו וכיתרו את בית הכלא של הרשות הפלסטינית (מבצע "הבאת ביכורים"). לאחר מצור, שנמשך כתשע שעות,  הסגירו עצמם  כ-300 אסירים וסוהרים ששהו במקום.  38 מהם נעצרו והובאו לחקירה  ע"י כוחות הביטחון הישראליים בין האסירים היו חמשת אנשי "החזית העממית לשחרור פלסטין", המעורבים ברצח השר רחבעם זאבי ז"ל וביניהם מג'די אלרימאוי (ארבעת חברי החוליה ומנהיג הארגון אחמד סעדאת), שהובאו למשפט בישראל.

כוחות צה"ל מכתרים את בית הכלא ביריחו (ערוץ אלערביה, 14 במרץ 2006)
כוחות צה"ל מכתרים את בית הכלא ביריחו (ערוץ אלערביה, 14 במרץ 2006)

16.     ב-29 ביולי 2008 הרשיע בית המשפט המחוזי בירושלים את אלרימאוי.  הוא הורשע בשורה של עברות בהן חברות בארגון טרור, רצח, ניסיון רצח, עברות נשק ואימונים בנשק. באשר למעורבותו ברצח השר זאבי, מכתב האישום עולה, כי אלרימאוי גייס, אימן, תכנן ושלח את החוליה שביצעה את רצח השר. הוא שנתן לרוצח את הכסף לשכור חדר במלון הוא שאישר גיוסם של שני מחבלים נוספים ואף הכין אותם לפני הפיגוע. הוא מסר שני אקדחים ורובה סער ואף הורה לשכור עבורם כלי רכב.

17.      בית המשפט גזר את דינו למאסר עולם ושמונים שנות מאסר נוספות. בכתב גזר הדין נכתב, בין היתר: "הנאשם הורשע בעבירת רצח בכוונת תחילה על פי סעיף 300 לחוק העונשין שהעונש בגינה הוא מאסר עולם חובה. הנאשם שלפנינו יזם ותכנן שורה ארוכה של פיגועים, הנחת מטעני תופת במקומות שונים בישראל במהלך שנת 2001 תוך כוונה לקטול אנשים ולגרום נזק. אף אם הוא עצמו לא היה איש שטח מדובר במי שנושא אחריות מלאה ואף מוגברת לביצוע עברות חמורות. צבירת עונשים במקרים חמורים אלה אינה רק מצוות הפסיקה אלא מחויבות מעצם הניסיונות החוזרים ונשנים לפגוע ולקטול אנשים חפים מפשע על ידי הנחת מטענים וירי לעבר כלי רכב נוסעים" (תפ"ח ירושלים 516/08).

נספח
מסמך שלל העוסק בפעילותו של מג'די רחימה אלרימאוי

במהלך מבצע "חומת מגן" (29 מרץ-10 מאי 2002) נתפסו מסמכי שלל, שעסקו במחבלים, אשר היו מעורבים ברצח השר רחבעם זאבי ז"ל. להלן מסמך הכולל מידע אודות מג'די אלרימאוי, בתקופה שלאחר הרצח.

בין השאר מצוין במסמך שיש לו קשר לעאהד ע'למה, ושאלרימאוי וע'למה מקיימים קשרים עם אחמד סעדאת, מזכ"ל הארגון [ המרצה עונש מאסר בישראל בשל מעורבתו ברצח רחבעם זאבי]. המסמך נכתב זמן קצר לאחר רצח השר זאבי [נתפס במהלך מבצע "חומת מגן" בביתוניא].

                א.      מסמך הכולל מידע אודות מג'די אלרימאוי, בתקופה שלאחר הרצח. בין השאר מצוין במסמך שיש לו קשר לעאהד ע'למה, ושל אלרימאוי וע'למה קשרים עם אחמד סעדאת, מזכ"ל הארגון. המסמך נכתב זמן קצר לאחר רצח השר זאבי [נתפס במהלך מבצע "חומת מגן" בביתוניא].

תרגום המסמך

הרשות הלאומית הפלסטינית

מפקדת המודיעין המסכל

מנהלת ראמאללה

התאריך: 3 בנובמבר 2001

[אל] האח אבו רביע  ישמרהו אללה,

הנדון: מידע מודיעיני.

[הערה:] לעדכון מיידי [של] אלוף משנה [עקיד] אבו עלי, ישמרהו אללה.

מג'די אלרימאוילמד באוניברסיטת ביר זית ונמשך לחזית [העממית] ולפעילות סטודנטיאלית באמצעות פאתח אלרימאוי, אחד מאנשי הצוותים, העוסקים בפעילות סטודנטיאלית באוניברסיטה. יש להם קשר הדוק מאד עם האחראי על הסטודנטים בארגון [ארגון החזית העממית], והוא ג'ורג' קרט. החוג הארגוני הזה התרחב בחזית העממית, והתברר הקשר המיוחד בין שני הנזכרים לבין ראמי  פצ'איל, סאמר אלערביד ואחמד ושחה.

חאזם ת'לג'י, אחראי משרד החזית העממית בבית רימא, שלו קשרים רשמיים עם ג'ורג' קרט, הצטרף אל מעגל הקרבה של הנזכרים. כמו-כן, עלה שם נוסף באמצע קבוצה הזו, והוא שאדי אלח'ואג'א, [שהינו] תושב ראמאללה.

למג'די אלרימאוי יש קשר מצוין עם המבוקש עאהד ע'למה, אחראי הזרוע המבצעית [של החזית העממית]. השמות המוזכרים הינם פעילי שטח, ומהווים זרוע חשובה מאד בראשותו של אחמד סעדאת.

בכבוד רב,                                    

אחיכם,

חכמת סאמי

 [אל] האח אבו אלסעיד [:]                     

[יש להעביר] עותק ל[ועד] המרכזי. 

[יש להעביר] עותק לצוות המשבר, לפי ההוראות.

המסמך המקורי
מסמך שלל העוסק בפעילותו של מג'די רחימה אלרימאוי

[1] על קשרים בין גורמים אנטי-ישראליים בצרפת לפעילי החזית העממית לשחרור פלסטין ראו לקט מידע של מרכז המידע      מ-13 בפברואר 2013 : "טרור וזכויות אדם: שעואן ג'בארין, ראש ארגון זכויות אדם ופעיל החזית העממית לשחרור פלסטין, ערך לאחרונה ביקור בצרפת, במסגרת קמפיין אנטי-ישראלי, שארגונו מנהל. ביקורו מהווה ביטוי נוסף להשתלבות פעילים, שמקורם בחזית העממית, במתקפת הדה-לגיטימציה המתנהלת נגד ישראל". ראו גם לקט מידע מה-28 בפברואר 2013 :"התפיסה הפוליטית והאידיאולוגית העומדת ביסוד קשרי התארגנויות פרו-פלסטיניות באירופה עם החזית העממית לשחרור פלסטין Freedom Flotilla Italiaכמקרה מבחן".