חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (26-20 בפברואר 2013)

רקטת גראד, אשר נחתה דרומית לאשקלון לראשונה, מאז תום מבצע ''עמוד ענן''

רקטת גראד, אשר נחתה דרומית לאשקלון לראשונה, מאז תום מבצע ''עמוד ענן''

פלסטיניים מפגינים ברחוב אלשהדאא' בחברון. חלק מהמפגינים מניפים דגלים כתומים של ארגון היוזמה הלאומית הפלסטינית, ארגון שמאל בראשות מצטפא אלברע'ות'י (ופא, 22 בפברואר 2013).

פלסטיניים מפגינים ברחוב אלשהדאא' בחברון. חלק מהמפגינים מניפים דגלים כתומים של ארגון היוזמה הלאומית הפלסטינית, ארגון שמאל בראשות מצטפא אלברע'ות'י (ופא, 22 בפברואר 2013).

צעירים פלסטיניים תוקפים עמדת פילבוקס של צה''ל סמוך לקבר רחל בבית לחם (ופא, 25 בפברואר 2013)

צעירים פלסטיניים תוקפים עמדת פילבוקס של צה''ל סמוך לקבר רחל בבית לחם (ופא, 25 בפברואר 2013)

הלווייתו של האסיר הפלסטיני ערפאת ג'ראדאת בסעיר (ופא, 25 בפברואר 2013)

הלווייתו של האסיר הפלסטיני ערפאת ג'ראדאת בסעיר (ופא, 25 בפברואר 2013)

עיסא קראקע (מימין), שר האסירים הפלסטיני, וקדורה פארס (משמאל), יו

עיסא קראקע (מימין), שר האסירים הפלסטיני, וקדורה פארס (משמאל), יו"ר מועדון האסיר הפלסטיני, מקיימים מסיבת עיתונאים בראמאללה

תהלוכת מחאה של חמאס ברפיח בעקבות מותו של ערפאת ג'ראדאת בבית הכלא בישראל (פלסטין אלא'ן, 25 בפברואר 2013)

תהלוכת מחאה של חמאס ברפיח בעקבות מותו של ערפאת ג'ראדאת בבית הכלא בישראל (פלסטין אלא'ן, 25 בפברואר 2013)

פעילות צבא מצרים לאורך הגבול עם רצועת עזה

פעילות צבא מצרים לאורך הגבול עם רצועת עזה

סרטון שהפיץ ארגון אלתוחיד ואלג'האד אודות חטיפת ויטוריו אריגוני בו נדרש שחרור האשם סעידני העצור בידי חמאס (יוטיוב).

סרטון שהפיץ ארגון אלתוחיד ואלג'האד אודות חטיפת ויטוריו אריגוני בו נדרש שחרור האשם סעידני העצור בידי חמאס (יוטיוב).

סרטון נוסף בו נראה ויטוריו אריגוני דקות ספורות לפני הוצאתו להורג (יוטיוב).

סרטון נוסף בו נראה ויטוריו אריגוני דקות ספורות לפני הוצאתו להורג (יוטיוב).

פעילים בגוש האסלאמי של חמאס מלמדים תלמידי בית ספר בעזה ירי צליפה (פלסטין אלא'ן, 21 בפברואר 2013)

פעילים בגוש האסלאמי של חמאס מלמדים תלמידי בית ספר בעזה ירי צליפה (פלסטין אלא'ן, 21 בפברואר 2013)

 • בבוקר ה-26 בפברואר 2013 זוהתה נפילת רקטה  מדרום לעיר אשקלון. זוהי הרקטה הראשונה, ששוגרה מרצועת עזה לעבר ישראל, מאז ה-21 בנובמבר 2012, תום מבצע "עמוד ענן".
 • השבוע נמשכו העימותים בין כוחות הביטחון הישראליים לבין מפגינים פלסטינים על רקע סוגיית המחבלים, שבבתי הכלא בישראל.  מותו של העציר ערפאת ג'ראדאת בכלא מגידו, ליבה את האירועים. העימותים התקיימו במוקדים רבים ברחבי יהודה ושומרון, בדגש על אזור חברון ואזור ביתוניא, סמוך לכלא עופר. בהלוויית ערפאת ג'ראדאת, שאורגנה על ידי הרשות הפלסטינית, נכחו בסביבות 10,000 איש.
 • הרשות הפלסטינית פעלה להכיל את האירועים ולמנוע התדרדרות. אולם בו בזמן התבטאויות מסיתות של בכיריה (ובהם אבו מאזן), חיממו את האווירה ושימרו את נושא האסירים על סדר היום הפלסטיני (לקראת ביקורו של נשיא ארה"ב?). ראשי חמאס ברצועה תרמו אף הם להתלהטות הרוחות בקוראם לחטוף לחיילים ישראליים ולהתחיל באנתפאצ'ה שלישית.
ירי ראשון של רקטה מאז מבצע "עמוד ענן"
 • בבוקר 26 בפברואר 2013 זוהתה נפילת רקטה מדרום לעיר אשקלון. שרידי הרקטה אותרו על כביש באזור לא מיושב. לא היו נפגעים, לכביש נגרם נזק. זוהי הרקטה הראשונה, המשוגרת מרצועת עזה,  מאז תום מבצע "עמוד ענן" ב-21 בנובמבר 2012 . 

ירי רקטות

אירועי הזדהות עם האסירים
כללי
 • השבוע נמשכו העימותים בין הפלסטינים לבין כוחות הביטחון ביהודה ושומרון על רקע ההזדהות עם האסירים הפלסטינים השובתים רעב בבתי הכלא הישראליים. היקף העימותים גדל בעקבות  מותו, של העציר ערפאת ג'ראדאת בכלא מגידו. האירועים האלימים התנהלו במהלך כל השבוע ושיאם בהלווייתו של העציר בכפרו, סמוך לחברון.
 • במהלך האירועים התעמתו מפגינים פלסטינים עם כוחות הביטחון הישראליים במוקדים שונים ביהודה ושומרון. דווח על נפגעים פלסטינים, רובם באורח קל כתוצאה משאיפת גז מדמיע. גם ברצועת עזה התקיימו עצרות הזדהות. ראשי הרשות הפלסטינית וממשל חמאס פועלים להמשך העיסוק בנושא האסירים אך הרשות מנסה, לפי שעה, להכיל את האירועים ולשמור על "גובה הלהבות"[3].
 • למרות ניסיונות הרשות הפלסטינית להכיל את האירועים הרי שבפועל התבטאויות בכיריה תורמות לחימום האווירה ומשמרות את נושא האסירים על סדר היום הפלסטיני (כשברקע ביקורו הצפוי באזור של נשיא ארה"ב). בלטה במיוחד התבטאות אבו מאזן בה האשים את ישראל באחריות למותו של ג'ראדאת ובהריגת ילדים באמצעות כדורים חיים (למרות שעל-פי ממצאי הבדיקה הפתולוגית לא ניתן בשלב זה לקבוע את סיבת המוות).
 • בעקבות האירועים העבירה ישראל לרשות הפלסטינית דרישה להרגיע את השטח. המסר הועבר באמצעות שליחו האישי של ראש הממשלה עו"ד יצחק מולכו. בנוסף הורה נתניהו להעביר לרשות את כספי המיסים של חודש ינואר 2013 על מנת למנוע עילה נוספת למהומות ( ynet, 24 בפברואר 2013).
עיקרי האירועים
 • להלן עיקרי האירועים בחתך יומי:
 • יום חמישי 21 בפברואר 2013- הפגנות ועימותים בין כוחות הביטחון לבין מפגינים פלסטינים במחסום ביתוניא סמוך לכלא עופר שם ניסו כאלף פלסטינים להתקרב לכלא. במזרח ירושלים, בחברון, בג'נין ובטול כרם התקיימו הפגנות. בהפגנות נפצעו כמה מפגינים וכן שני עיתונאים ישראליים. ברצועת עזה השתתפו עשרות תושבים בעצרות הזדהות שאורגנו ברחבי הרצועה ( ynet, 21 בפברואר 2013, מען, ופא, 21 בפברואר 2013).
 • יום שישי 22 בפברואר 2013- התקיימו הפגנות מתואמות בערים המרכזיות ביהודה ושומרון לאחר תפילות הצהרים במסגדים. עשרות צעירים התפרעו ידו אבנים והשליכו בקבוקי תבערה לעבר כוחות הביטחון. הפגנה רבת משתתפים נערכה ברחוב אלשהדאא' בחברון. במחסום ביתוניא, סמוך לכלא עופר, שרפו עשרות צעירים צמיגים ויידו אבנים. גם בשכם וטול כרם התחוללו עימותים. בהר בית, בתום התפילות, החלו פלסטינים ליידות אבנים לעבר כוחות הביטחון בכניסה לשער המוגרבים. בתגובה פרצו כוחות הביטחון לעבר רחבת מסגד אלאקצא כדי להשיב את השקט למקום (ynet, 22 בפברואר 2013).
 • יום שבת 23 בפברואר 2013- בכלא מגידו מת ערפאת ג'ראדאת, עציר פלסטיני, אשר לא שבת רעב. ג'ראדאת, בן 29 במותו נעצר בשבוע שעבר לאחר שיידה אבנים לעבר אזרח ישראלי   במהלך ימי מבצע "עמוד ענן". בעימות קשה בין מתיישבים, תושבי שילה ואש קודש, לבין פלסטינים ליד הכפר קצרא (דרומית לשכם) נפגעו לפחות שני פלסטינים מאש חיה, אחד מהם באורח קשה והשני באורח בינוני. גורמים בצה"ל דיווחו, כי בבדיקה שערכו לא ירה אף חייל באש חיה. לטענת  הפלסטינים המתנחלים הם אלה שירו באש חיה ( ynet, 23 בפברואר 2013).
 • יום ראשון 24 בפברואר2013 – כ-4,500 אסירים ביטחוניים העצורים בבתי הכלא בישראל, החלו בשביתת רעב במחאה על מותו של ג'ראדאת בכלא. ביהודה ושומרון הפגינו מאות פלסטינים בכניסה לכפר סעיר (אזור חברון) בו התגורר ערפאת ג'ראדאת. גם ברצועת עזה אורגנו הפגנות הזדהות עם האסירים ( ynet, 24 בפברואר 2013).

צעירים פלסטיניים מתעמתים עם כוחות צה"ל
מימין: צעירים פלסטיניים מתעמתים עם כוחות צה"ל סמוך למעבר ג'למה. משמאל: צעירים פלסטיניים מבעירים צמיגים ומיידים אבנים לעבר כוחות צה"ל סמוך למחסום חוארה, דרומית לשכם (ופא, 24 בפברואר 2013)

 • יום שני 25 בפברואר2013 - המחאה התמקדה בהלוויה רבת משתתפים של ערפאת ג'ראדאת, שנערכה בכפרו סעיר שבאזור חברון. בהלוויה, שאורגנה על ידי הרשות הפלסטינית כהלוויה צבאית רשמית, נטלו חלק על פי ההערכות כ-10,000 איש, ביניהם פעילים בכירים בתנועת פתח. במהלך ההלוויה התפתחו עימותים עם כוחות הביטחון הישראלים. במהומות שפרצו בשעות הצהרים במחנה הפליטים אלעאידה שבית לחם נפצע צעיר פלסטיני בראשו. 
ממצאי נתיחת הגופה
 • ב-24 בפברואר נותחה גופתו של ג'אראדת. בבדיקה נכח גם צאבר אלעלול, רופא פתולוג פלסטיני. בהודעה, שהוציא דובר משרד הבריאות הישראלי לאחר נתיחת הגופה נאמר, כי לא נמצאו סימנים לטראומה חיצונית, למעט סימנים מניסיונות ההחייאה ושפשוף קטן בלחי הימנית. כמו כן לא נמצאו עדויות למחלה. שני דימומים פנימיים נמצאו: אחד בכתף והשני בצד הימני של הלחי. שתי צלעות היו שבורות יתכן כתוצאה מניסיונות ההחייאה. על פי הממצאים הנ"ל לא ניתן, בשלב זה, לקבוע את סיבת המוות עד לקבלת הדו"ח  המלא (דובר משרד הבריאות, 24 בפברואר 2013).
תגובות ברשות הפלסטינית ובפתח
 • בכירי הרשות הפלסטינית כמו גם חמאס הטילו את האחריות למותו של העציר על ממשלת ישראל בטענה, כי ממצאי נתיחת גופתו מעידים על כך שעבר עינויים בכלא (למרות שממצאי הנתיחה, כאמור לעיל, לא יכלו לקבוע בשלב זה את הסיבה למוות). עיסא קראקע, שר האסירים ברשות הפלסטינית, טען, כי הדו"ח הראשוני מצביע על כך שג'ראדאת עבר עינויים קשים בבית הכלא הישראלי וכי מותו הינו רצח בדם קר ונחשב לפשע מלחמה. כמו כן הודיע כי מתקיימות התייעצויות לצורך נקיטה בצעדים משפטיים בפורומים בינלאומיים (אלאיאם, רדיו קול פלסטין,  25 בפברואר 2013).
 • ב-25 בפברואר 2013 נועד אבו מאזן בלשכתו, שבראמאללה עם שר הפנים הפלסטיני ועם ראשי מנגנוני הביטחון. במהלך הישיבה נדון נושא המצב הביטחוני לנוכח אירועי המחאה. אבו מאזן הורה לנוגעים בדבר לשמור על הביטחון, האינטרסים של העם הפלסטיני ושלום התושבים הפלסטיניים, בהדגישו, כי "המדיניות של ישראל הינה ליצור מתיחות ולגרור את האזור לאנרכיה" (אלחיאת אלג'דידה, 26 בפברואר 2013).  
 • להלן עיקרי התבטאויות של בכירים ברשות הפלסטינית ובפתח:
 • בדברים, שנשא אבו מאזן בראמאללה, הוא מתח ביקורת חריפה על ישראל הנושאת לדבריו באחריות. עוד הוסיף, כי ישראל פוגעת בילדים והורגת אותם בכדורים חיים ועליה לשאת באחריות למעשיה (ופא, 25 בפברואר 2013). באגרת תנחומים, ששלח אבו מאזן לבני משפחת ג'ראדאת גינה את האירוע ומתח ביקורת על התנהגות ישראל כלפי האסירים הפלסטיניים הכלואים בישראל. באגרת הבטיח אבו מאזן לפעול בסוגיית האסירים מול האו"ם, ארגוני זכויות אדם והקהילה הבינלאומית על מנת להעניק להם את ההגנה הראויה (ופא, 25 בפברואר 2013).
 • ג'בריל רג'וב, חבר הועד המרכזי של פתח אמר, כי ישראל היא אשר נושאת באחריות למותו של האסיר ג'ראדאת וכי הפלסטינים, מצידם, ימשיכו ב"התנגדות העממית" ובכל צורות המחאה ויפנו לכל הארגונים הבינלאומיים בנושא (קול פלסטין, 24 בפברואר 2013).
 • עזאם אלאחמד, חבר הוועד המרכזי של פתח, הודיע, כי בכוונת הרשות לפנות למועצת הביטחון של האו"ם כדי לדון בנושא האסירים הפלסטיניים הכלואים בישראל. לדבריו, ההנהגה הפלסטינית תומכת ב"התנגדות [העממית]" ומסייעת בארגונה ובפריסתה. אלאחמד ציין, כי הפלסטינים נמצאים במאבק חזיתי עם "הכיבוש" ומוסדותיו הצבאיים והם מסכימים פה אחד להסלים את ה"התנגדות העממית" (מען, 25 בפברואר 2013). 
תגובות לאירועים ברצועת עזה
 • ראשי חמאס ושאר ארגוני הטרור הדגישו בהתבטאויותיהם, כי במידה ואחד האסירים, השובתים רעב, ימות, אזי תהיה הסלמה צבאית והארגונים יגיבו בירי רקטות לעבר ישראל (מען, 21 בפברואר 2013). כמו כן איימו לפעול לחטיפת חיילים ישראליים.
 • להלן מספר התבטאויות:
 • אסמאעיל הניה, ראש ממשל חמאס, קרא לזרועות הצבאיות של הארגונים ברצועת עזה לחטוף חיילים וטען, כי מי שאסר את גלעד שליט ושמר עליו וביצע את עסקת שליט מסוגל לשחרר אסירים נוספים (מען, 25 בפברואר 2013).
 • צלאח אלברדאויל, מבכירי חמאס, בהתייחסו לגלעד שליט,  אמר כי חמאס ביצעה עשרות פעולות חטיפת חיילים ישראליים וכי האחרונה שבהן הייתה מוצלחת והביאה להחלפת 1,048 אסירים תמורת חייל אחד (פלסטין און ליין, 23 בפברואר 2013). בהתבטאות נוספת קרא לעם הפלסטיני להתחיל באנתפאצ'ה שלישית. הוא גינה  את התיאום הביטחוני בין ישראל לרשות הפלסטינית וקרא לזרועות הצבאיות של הארגונים הפלסטינים לפעול על מנת לשחרר את כלל האסירים השוהים בבתי הכלא בישראל (צפא, 25 בפברואר 2013).
 • ח'צ'ר חביב, בכיר הג'האד האסלאמי בפלסטין, אמר, כי מדיניות ההזנחה הרפואית וההתעלמות מדרישות האסירים ממחישה עד כמה חמורים הם מעשי הפשע של ישראל. לדבריו, כל החמרה במצב האסירים תביא "להסלמה צבאית מיידית" (פלסטין און ליין, 23 בפברואר 2013).

איור בדף הפייסבוק אג'נאד של חמאס ביהודה ושומרון
איור בדף הפייסבוק אג'נאד של חמאס ביהודה ושומרון : "אנתפאצ'ת האסירים... האנתפאצ'ה השלישית שלנו" (דף הפייסבוק אג'נאד, 26 בפברואר 2013)

המאבק ל"ניכוסו" הפוליטי של ערפאת ג'ראדאת
 • מותו של האסיר הפלסטיני ערפאת ג'ראדאת בכלא מגידו בישראל, הביא למאבק תקשורתי בין פתח לבין חמאס לגבי שיוכו הארגוני. במסגרת מאבק זה פורסמה תמונתו בדף הפייסבוק אג'נאד, המייצג את תנועת חמאס ביהודה ושומרון, עם לוגו רשמי של הארגון (דף הפייסבוק אג'נאד, 25 בפברואר 2013). במקביל פרסמה תנועת פתח, באתרי תקשורת המזוהים עמה, הודעת אבל רשמית מטעמה (פתח אליום, 25 בפברואר 2013). בפועל, במרבית כלי התקשורת הפלסטיניים פורסם, כי ג'ראדאת נמנה עם גדודי חללי אלאקצא, הזרוע הצבאית של פתח.

מימין : הודעת אבל רשמית מטעם חמאס (דף הפייסבוק אג'נאד, 25 בפברואר 2013). משמאל : הודעת אבל רשמית מטעם משרד הארגון והגיוס בפתח, מחוזות דרום יהודה ושומרון (פתח אליום, 25 בפברואר 2013)
מימין : הודעת אבל רשמית מטעם חמאס (דף הפייסבוק אג'נאד, 25 בפברואר 2013). משמאל : הודעת אבל רשמית מטעם  משרד הארגון והגיוס בפתח, מחוזות דרום יהודה ושומרון  (פתח אליום, 25 בפברואר 2013)

שיפוץ מעבר רפיח
 • מאהר אבו צבחה, מנכ"ל רשות המעברים בממשל חמאס מסר, כי בימים הקרובים יפתח השלב השני של פיתוח מעבר רפיח בעלות של 1,800,000 דולר. רוב מימון הפרויקט הוא של הבנק האסלאמי לפיתוח. במסגרת הפיתוח יבנו אולם המתנה לנוסעים, קפיטריה, חדר אח"מים ותשודרג התאורה (אלרסאלה.נט, 23 בפברואר 2013).
המשך הריסת המנהרות

פעילות המצרים להריסת מנהרות באזור רפיח נמשכת. על פי הדיווחים הצליח, חיל ההנדסה בשיתוף פעולה עם כוחות משמר הגבול המצריים, להרוס כ-200 מנהרות, רובן  באזור רפיח. הרס המנהרות מתבצע בעיקר באמצעות הצפתן במי תהום (אלמצרי אליום, 23 בפברואר 2013).

תושבי רצועת עזה הביעו חשש מפני השלכות פעילות צבא מצרים על הכלכלה הפלסטינית ברצועה ואפשרות להאמרת המחירים בשווקים (אלאסתקלאל, 26 בפברואר 2013). ממשל חמאס עוקב בדאגה אחר הצהרות המצרים אודות הפעילות לסגירת המנהרות (מען, 25 בפברואר 2013). בכרוז שפרסם משרד הפנים של ממשל חמאס נאמר, כי הגבול עם מצרים בטוח ו"תעשיית המנהרות" היא מצב חריג בשל "המצור" המוטל על הרצועה. עוד נאמר בכרוז, כי המנהרות נמצאות בשליטה מלאה ותחת פיקוח  (אתר משרד הפנים של ממשל חמאס, 25 בפברואר 2013).

פעילות צבא מצרים לאורך הגבול עם רצועת עזה הכוללת איתור והצפת מנהרות ברפיח המצרית
פעילות צבא מצרים לאורך הגבול עם רצועת עזה הכוללת איתור והצפת מנהרות ברפיח המצרית  (פלסטין אלא'ן, 19 בפברואר 2013)

התקבל ערעורם של רוצחי העיתונאי האיטלקי
 • בית הדין הצבאי ברצועת עזה קיבל את ערעורם של שניים מרוצחי העיתונאי האיטלקי ויטוריו אריגוני והפחית את עונשם ממאסר עולם למאסר של 15 שנים. בערעור טען עו"ד מחמד זקות, סנגורם של השניים,  כי יש להרשיעם בחטיפה לצורך שבי בלבד ולא ברצח. בתגובה על הפחתת העונש אמר, כי לדעתו היה צורך להפחית את מאסרם לעשר שנים בלבד (סוכנות הידיעות הצרפתית, 19 בפברואר 2013). ארבעה ארגוני זכויות אדם פלסטינים, הפועלים ברצועת עזה, קראו לבית הדין הצבאי לפרסם, מהר ככל האפשר, את הנימוקים העומדים מאחורי הפחתת עונשם של השניים (מען, 20 בפברואר 2013).
 • השניים נאשמים בחטיפתו והריגתו של העיתונאי האיטלקי ויטוריו אריגוני, פעיל ארגון  ,ISMהממלא תפקיד חשוב במתקפת הדה-לגיטימציה נגד ישראל. אריגוני נחטף ב-15 באפריל 2011, על ידי אלתוחיד ואלג'האד, קבוצה אסלאמית קיצונית, המזוהה עם הג'האד העולמי. הקבוצה דרשה בתמורה לשחרורו את שחרורם של שניים ממנהיגי הקבוצה, שנעצרו על ידי מנגנוני הביטחון של חמאס. שעות ספורות לאחר שנחטף נמצאה גופתו.
תלמידי בית ספר בעזה לומדים ירי צליפה
 • אתר פלסטין אלא'ן (המזוהה עם חמאס) פרסם תמונות בהן נראים פעילים בגוש האסלאמי של חמאס (תא הסטודנטים של חמאס באוניברסיטאות) מאמנים תלמידי בית ספר בעזה בירי צלפים באמצעות רובה צייד (פלסטין אלא'ן, 21 בפברואר 2013). יוזכר, כי לאחרונה הגבירה חמאס את פעילותה הצבאית והתודעתית בקרב בני הנוער ברצועה שנועדה לטפח את דרך הטרור נגד ישראל בקרב דור העתיד. במסגרת זאת מיסדה פרויקטים של מחנות אימונים סמי-צבאיים לילדים.[4]

[1]נכון ל-26 בפברואר 2013. נתונים סטטיסטיים אלו אינם כוללים ירי פצצות מרגמה.
[2]נתונים אלה אינם כוללים ירי פצצות מרגמה.
[3]בהקשר זה אמר נביל שעת', חבר הועד המרכזי של פתח, כי בקרב הנהגת הרשות הפלסטינית קיים חשש מפני התדרדרות המצב אולם הוסיף, כי אינו סבור שמישהו בהנהגה הפלסטינית מתכנן אנתפאצ'ה שלישית. לדבריו על הפעילות הפלסטינית להיות בלתי אלימה ומאורגנת לצד פעילות בינלאומית ופיוס עם חמאס  (מען, 24 בפברואר 2013).
[4]להרחבה ראו פרסום מרכז המידע מ-4 בפברואר 2013: "חינוך לטרור:חמאס הגבירה פעילותה הצבאית והתודעתית בקרב בני הנוער ברצועה המכוונת לטפח את דור העתיד, כדי שימשיך בדרך הטרור נגד ישראל ויבטיח את שלטונה ברצועה"