חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (12-6 בפברואר 2013)

ניסיון פלסטיני להקמת מאחז נוסף סמוך ליטא (דרומית לחברון) בשם כפר כנעאן (ופא, 9 בפברואר 2013)

ניסיון פלסטיני להקמת מאחז נוסף סמוך ליטא (דרומית לחברון) בשם כפר כנעאן (ופא, 9 בפברואר 2013)

קבלת פנים לאסיר המשוחרר במחסום ארז (פליקר, 7 בפברואר 2013)

קבלת פנים לאסיר המשוחרר במחסום ארז (פליקר, 7 בפברואר 2013)

שעואן ג'בארין החובש שני כובעים: פעיל בחזית העממית וראש ארגון זכויות אדם (cosmos.ucc.ie)

שעואן ג'בארין החובש שני כובעים: פעיל בחזית העממית וראש ארגון זכויות אדם (cosmos.ucc.ie)

מיכאל קולמן על גבי הספינה ''תחריר'' (http://www.democracynow.org )

מיכאל קולמן על גבי הספינה ''תחריר'' (http://www.democracynow.org )

 • ברצועת עזה נשמר השקט. ברצועה התקיימה השבוע פעילות הזדהות עם אסירים פלסטינים בישראל, שכללה הקמת "אוהל הזדהות" סמוך למעבר ארז. בכירים בחמאס והג'האד האסלאמי בפלסטין קראו לחטוף חיילים ישראליים כ"קלפי מיקוח" לשחרור אסירים פלסטינים.
 • נמשכת הפעילות התודעתית הפלסטינית ביהודה ושומרון. דרומית לחברון נבנה אוהל  פלסטיני חדש, שכונה "כפר כנעאן", במחאה על הפקעת אדמות מתושבים מקומיים. האוהל נהרס על ידי כוחות הביטחון הישראליים.
ירי הרקטות
 • חמאס ושאר ארגוני הטרור חמאס ושאר ארגוני הטרור ברצועת עזה ממשיכים לכבד את ההבנות, שהושגו בתום מבצע "עמוד ענן". מאז ה-21 בנובמבר 2012 לא נפלו רקטות או פצצות מרגמה בשטח ישראל.

ירי הרקטות

אירועים בשטח
 • ב-10 בפברואר 2013 בשעות הבוקר נתפס פלסטיני כבן 20 אשר ניסה לחדור לישראל. הצעיר נתפס בעת שניסה לחפור מתחת לגדר הביטחון סמוך לאחד הקיבוצים במועצה האזורית שער הנגב. חבר אחד הקיבוצים, שעבר במקום, עצר אותו והזעיק את כוחות הביטחון. מחקירה ראשונית של הפלסטיני עולה, כי לא הגיע חמוש וכי לא ביקש לבצע פיגוע. יתכן, כי מטרת בואו הייתה לאסוף מידע אודות תוואי הדרך והערכות צה"ל בקרבת גדר הביטחון (10 בפברואר 2013, ynet). 

נמשכת האלימות ביהודה ושומרון
 • גם השבוע נמשכו עימותים וחיכוכים בין פלסטינים לבין כוחות הביטחון ומתיישבים ישראליים במוקדים שונים ביהודה ושומרון. כוחות צה"ל המשיכו לבצע מעצרים של פעילי טרור (דובר צה"ל, 7 בפברואר 2013).
כתבי אישום הוגשו נגד שני פלסטינים, שביצעו ירי לעבר בסיס צה"ל
 • לבית המשפט הצבאי ביהודה הוגשו כתבי אישום נגד שני פלסטינים, אשר ביצעו פיגוע ירי לעבר המחנה הצבאי סאלם, שבשומרון, במהלך ימי מבצע "עמוד ענן" (נובמבר 2012). הנאשמים ירו לעבר המחנה כשלושים כדורי רובה. כתוצאה מהירי פגעו מספר כדורים במחנה הצבאי וחלקם אף חדרו למשרדים בהם שהו חיילים. מחקירת הנאשמים עלה, כי הפיגוע בוצע באכוונתו וסיועו של זכריא זבידי[3],  אשר סיפק למחבלים את כלי הנשק ואת כלי הרכב  (דובר צה"ל, 7 בפברואר 2013).
הזדהות עם האסירים הכלואים בישראל
 • ברצועת עזה, נערכה השבוע פעילות הזדהות עם האסירים הכלואים בבתי הכלא בישראל ובמיוחד אלה השובתים רעב. הפעילות נועדה בעיקר להגברת המודעות, התמיכה וההזדהות הפלסטינית והבינלאומית בנושא. במסגרת זאת הקימו פעילי הג'האד האסלאמי בפלסטין, סמוך למעבר ארז, אוהל הזדהות בו ישבו גם בכירי הארגון אשר קראו לשחרור האסירים (מען, 5 בפברואר 2013). מיקום האוהל נקבע על מנת לעורר את תשומת ליבם של הזרים הנכנסים לרצועת עזה דרך מעבר ארז.
 • מבין המפגינים היו אף כאלה אשר קראו לחטוף חיילים ישראליים.  כך למשל  בראיון, שהעניק מאוהל ההזדהות, אחמד אלמדלל, בכיר הג'האד האסלאמי בפלסטין, ציין, כי יש לחטוף חיילים ישראליים על מנת להחליפם באסירים פלסטינים (מען 5 בפברואר 2013). רוחי משתהא, חבר הלשכה המדינית של חמאס ואחד ממשוחררי עסקת שליט, הצהיר, כי היעד הסופי של חמאס הינו שחרור כל האסירים הפלסטינים הכלואים בישראל וכי הדבר יעשה באמצעות חטיפת חיילים. לדבריו חטיפת חיילים הינה אופציה, שעדיין שרירה וקיימת וחמאס חותרת לממשה (שהאב, 10 בפברואר 2013). ח'אלד אבו ריאלה פעיל חמאס מעזה, שהשתחרר בשבוע האחרון מכלאו בישראל לאחר שריצה 20 שנות מאסר, קרא לזרועות הצבאיות של הארגונים להגביר את מאמציהן לחטיפת חיילים והחלפתם באסירים פלסטיניים (פלסטין, 11 בפברואר 2013).
 • ב-7 בפברואר 2013 החליטה ישראל לשחרר את האסיר פעיל חמאס אכרם ריח'אוי לאחר ששבת רעב בכלא במשך  120 ימים וריצה עונש מאסר של תשע שנים. האסיר המשוחרר הועבר לרצועת עזה. בעקבות שחרורו של ריח'אוי, אמר עבדאללה אבו אלסבח, שר האסירים בממשל חמאס, כי מדובר בניצחון, שהושג בזכות "עמידתו האיתנה" של האסיר אשר תהווה דוגמא לכלל האסירים (צפא, 6 בפברואר 2013).
ראיון ח'אלד משעל
 • בראיון שהעניק ח'אלד משעל, ראש הועד הפועל של חמאס, לערוץ BBC באנגלית התייחס, בין היתר, לסוגיות הבאות (7 בפברואר 2013, BBC): 
 • מבצע "עמוד ענן"– חמאס אמנם לא ניצחה את ישראל ניצחון ברור ומוחץ אבל יחד עם זאת האירוע מהווה ציון דרך חשוב. למרות שישראל היא זו שפתחה במלחמה הרי, שלטענתו, התגובה של הארגונים הפלסטינים ויכולותיהם הצבאיות הפתיעו אותה. הישג נוסף הוא שהלחימה באה אל קיצה רק לאחר שישראל נענתה לתנאי "ההתנגדות".
 • פיתרון הסכסוך– הכחיש את הדיווח לפיו אמר לעבדאללה מלך ירדן בפגישה ביניהם, כי הוא מוכן לפיתרון של שתי מדינות לשני עמים. לדבריו חמאס לעולם לא הצהירה על הסכמתה לפיתרון שכזה.
 • יחסי חמאס איראן– מתח ביקורת על יחסה של איראן לסוריה ולבשאר אלאסד אך יחד עם זאת הדגיש, כי אין בכוונת חמאס לנתק את הקשרים עם איראן. לגבי השאלה היכן ישיגו נשק אם איראן תפסיק לספק להם ענה, כי לחמאס כיום יש מומחיות רבה, שהיא צברה, כולל יכולות ייצור עצמי גבוהות והיא איננה נסמכת על מקור אספקה אחד לצורך התחמשותה.
שני פעילי הג'האד האסלאמי בפלסטין נפצעו
 • שני פעילי הזרוע הצבאית של הג'האד האסלאמי בפלסטין נפצעו באורח קשה כתוצאה מהתפוצצות מטען חבלה באזור ח'אן יונס, שבדרום רצועת עזה. על פי כלי התקשורת הפלסטיניים עסקו השניים במה שמכונה "פעילות ג'האדית" (פאל פרס, 8 בפברואר 2013). 
 • בהמשך למגעי הפיוס בין חמאס לפתח התכנסה בקהיר הועדה לרה-ארגון (9-8 בפברואר) בראשות אבו מאזן, יו"ר הרשות הפלסטינית, ח'אלד משעל, יו"ר הועד הפועל של חמאס, סלים אלזענון יו"ר המועצה הלאומית הפלסטינית, בכירי הארגונים וחברי הועד הפועל של אש"פ. במהלך הכינוס דנה הועדה באישור חוק המועצה הלאומית הפלסטינית ובסוגיות מדיניות ופנים-פלסטיניות (פלסטין אליום, 9 בפברואר 2013). 
 • לאחר יומיים של שיחות בין נציגי הארגונים הפלסטינים הסתיים הכינוס ללא החלטות משמעותיות בנוגע לסוגיית הפיוס (על פי גורמים פלסטינים נטש אבו מאזן את יום הדיונים השני) (פלסטין אליום, 9 בפברואר 2013). בהודעת הסיכום, שפורסמה בתום שני ימי הדיונים, הודגש, בין היתר, הצורך בקיום בחירות כלליות ובחירות למועצה הלאומית הפלסטינית במועד משותף עליו יוחלט והצורך לפתוח במגעים לקראת הקמת ממשלת מעבר (פלסטין אליום, 9 בפברואר 2013). כמו כן הוחלט על שיגור משלחת פלסטינית לדמשק על מנת לדון במצב הפליטים הפלסטינים בסוריה.
 • גורמים בחמאס טוענים גם, כי במהלך הכינוס התעקש אבו מאזן לגנות את "המאבק המזוין" ודרש להכיר ב"מאבק העממי" כדרך היחידה להשבת זכויות הפלסטינים. זאת,  בעוד חמאס ושאר הארגונים דרשו לקבוע ש"ההתנגדות" על כל צורותיה היא אשר תביא לניצחון  (שהאב, 11 בפברואר 2013).

כינוס הועדה לרה ארגון בראשות אבו מאזן וח'אלד משעל בקהיר (ופא, 8 בפברואר 2013)
כינוס הועדה לרה ארגון בראשות אבו מאזן וח'אלד משעל בקהיר (ופא, 8 בפברואר 2013)

פעילות מנגנוני הביטחון של הרשות נגד פעילי חמאס
 • למרות שיחות הפיוס נמשכים המעצרים הפוליטיים ההדדיים בין חמאס והרשות הפלסטינית.  במסגרת זאת עצרו מנגנוני הביטחון של הרשות פעילים המשתייכים לתא של חמאס באזור ראמאללה. על פי הדיווחים, ברשות חברי התא, שמנה יותר מ- 25 פעילים, נמצאו גם אמצעי לחימה  (סוכנות הידיעות הצרפתית, 7 בפברואר 2013).
 • במקביל האשימו גורמים בפתח את מנגנון ביטחון הפנים של חמאס כי עצר את  ע'סאן אבו סלים, פעיל פתח, ששב לרצועה דרך מעבר רפיח. זאת,  לאחר שחמאס התירה לו לאחרונה לשוב במסגרת החנינה עליה הכריז ממשל חמאס לפעילי פתח, שנמלטו מהרצועה לאחר השתלטות חמאס על הרצועה (יוני 2007) (פאל פרס, 8 בפברואר 2013). 
בניית מאחז נוסף דרומית לחברון
 • פעילים פלסטינים בלוויית פעילים זרים, הקימו ב-9 בפברואר 2013 מאחז פלסטיני חדש, שנקרא כפר כנעאן[4]. המאחז, הוקם מזרחית ליטא (דרומית לחברון). על פי כלי התקשורת הפלסטינים ההכנות להקמת המאחז הושלמו כשבוע קודם לכן.  בתחילה הכוונה הייתה להקים את המאחז באזור חוארה אולם התוכנית שונתה בשל נוכחות מאסיבית של כוחות הביטחון הישראליים במקום. מיד עם הגעתם הם החלו להקים את האוהל המרכזי של הכפר אך מיד לאחר שסיימו נהרס האוהל על ידי כוחות הביטחון אשר הכריזו על האזור כשטח צבאי סגור. יוסף אבו מאריה, דובר הועדות העממיות של בית אמר, ציין כי כוחות צה"ל פגעו במספר פעילים ושלושה עיתונאים כמו כן נעצרו עשרה פעילים, מהם ארבעה זרים (מען, אלרסאלה.נט, קדס ניוז, 9 בפברואר 2013).

מאחז כנעאן (11 בפברואר 2013, http://www.qassam.ps)
מאחז כנעאן (11 בפברואר 2013, http://www.qassam.ps)

 • דובר המאחז מאזן קמציה, פעיל BDS, אמר כי הפעילים הקימו את המאחז במגמה לתמוך בתושבי יטא, שאדמותיהם הופקעו וציין, כי הדבר יחזור על עצמו במקומות שונים (הטלוויזיה הפלסטינית הממסדית, 10 בפברואר 2013).  פוזי ברהום, דובר חמאס, קרא לתושבי יהודה ושומרון להמשיך במאמצים להתמודד מול ישראל ולהמשיך בתוכנית ההתנגדות לשחרור כל השטחים הפלסטיניים (דף הפייסבוק של פוזי ברהום) .
שעואן ג'בארין, פעיל זכויות אדם ופעיל טרור, ערך ביקור בצרפת
 • ב-1 בפברואר 2013 ביקר בצרפת  שעואן ג'בארין, העומד בראש ארגון זכויות אדם פלסטיני בשם אלחק[5]. ביקורו של שעואן, ששנים רבות נמנעה יציאתו לחו"ל, נערך במסגרת קמפיין שהוא וארגונו מנהלים בצרפת נגד המעצרים המנהליים, שמבצעת ישראל. במהלך ביקורו ערך פגישות עם דיפלומטים וחברי פרלמנט צרפתיים. בראיון לערוץ הטלוויזיה הצרפתי בשפה הערבית France 24, התייחס ג'בארין למספר נושאים, שהעלה במהלך פגישותיו בצרפת (פרנס 24 , 1 בפברואר 2013):
 • הצטרפות פלסטין לבית הדין הפלילי הבינלאומי (ICCג'בארין התלונן על כך שבשעה שכל מדינה אירופאית המעוניינת להצטרף לאיחוד האירופאי היא נדרשת להצטרף גם ל-ICC על פלסטין נאסרת ההצטרפות. משמעות הדבר לדבריו היא, שלמרות שהפלסטינים סובלים מ"הפרת זכויות" ומ"פשעים" אין ה-ICC יכול לספק להם הגנה. הוא תבע מהצרפתים לתמוך בהצטרפות פלסטין לגוף זה או לפחות שלא להתנגד לכך.
 • החרמת תוצרת ישראלית– ג'בארין טען, כי בהתאם לחוק הבינלאומי יש לאסור את שיווקה של תוצרת מההתנחלויות כיוון שהוא מעודד, לדבריו, את "פשע ההתנחלות".
 • סוגיית המעצרים המנהליים- לדבריו הבטיחו חברי הפרלמנט הצרפתיים, כי יעבירו את הנושא לשר החוץ הצרפתי כדי שיפעיל לחץ על ישראל לשים קץ למדיניות זו ולשחרר את חברי המועצה המחוקקת העצורים.
 • חלקה של צרפת, בראייתו, במשא ומתן- כל תהליך מדיני, שצרפת תהיה מעורבת בו צריך להתבסס על החוק הבינלאומי ולא רק על עקרון המשא ומתן ישיר. הוא ביקש מצרפת לעבור ממילים למעשים ולהטיל סנקציות על ישראל.
 • שעואן ראתב עבדאללה ג'בארין הינו יליד 1960, מהכפר סעיר, שבאזור חברון. את הפעילות בארגון אלחק החל כחוקר שטח ומאז 2006 משמש כמנהל הארגון ((General Director. החל מפברואר 2011 משמש ג'בארין גם כיועץ לארגון זכויות האדם Human Right Watch. שעואן ג'בארין היה פעיל בחזית העממית לשחרור פלסטין, ארגון טרור שהוקם ע"י ג'ורג' חבש ואשר היה מעורב בטרור בינלאומי ובכלל זה בחטיפות מטוסים ובפיגועי הרג רצחניים. כבר בעת לימודיו באוניברסיטת ביר זית השתייך ג'בארין לתא סטודנטים של החזית העממית. יותר מאוחר הוא היה מעורב בגיוס פעילים לאימונים מחוץ לישראל והיה כלוא בישראל תשעה חודשים באשמה זו.
 • בעבר מנעו הרשויות המשפטיות בישראל מג'בארין לצאת לחו"ל בשלשיקולים ביטחוניים. להלן ציטטה מפסק הדין של בג"צ (10 במרץ 2009) אשר דחה את עתירתו לצאת מישראל בעניין "הכובע הכפול" של ג'בארין, כפעיל טרור ופעיל זכויות אדם:

"...העותר דנא פועל ככל הנראה בבחינת ד"ר ג'קל ומיסטר הייד, בחלק משעות פעילותו הוא מנהל של ארגון זכויות [אדם], ובחלק אחר הוא פעיל בארגון, שלא בוחל במעשי רצח ובניסיונות לרצח, אשר דבר אין להם עם זכויות, ואדרבה, שוללים הם את הזכות הבסיסית מכולן, זכות היסוד שביסוד, שבלעדיה אין זכויות אחרות- הזכות לחיים"..."


קמפיין Gaza Ark
 • אחד מפעילי קמפייןGaza Ark , מיכאל קולמן (Michael Coleman) מאוסטרליה, הגיע לאחרונה לרצועת עזה. קולמן צפוי לשהות ברצועה מספר שבועות במהלכם יפעל, יחד עם פעילים פלסטיניים, לשיפוצה של הספינה שתשמש עבור קמפיין  Gaza Ark. המדובר בניסיון להוצאת ספינה עמוסה בסחורות מרצועת עזה כהתרסה נגד ה"מצור" המוטל כביכול על הרצועה  (3 בפברואר 2013, אתר Gaza Ark). קולמן היה שותף בעבר למשט, שנעצר ביוון, ושלא הצליח להגיע לרצועת עזה. וכן היה מפעילי הספינה "תחריר", שניסתה להגיע לרצועת עזה בנובמבר 2011.

[1]נכון ל-12 בפברואר 2013. נתונים סטטיסטיים אלו אינם כוללים ירי פצצות מרגמה.
[2]נתונים אלה אינם כוללים ירי פצצות מרגמה.
[3]מפקד גדודי חללי אלאקצא בג'נין, אשר נטל חלק בפיגועים בהם נהרגו ישראלים. לאחרונה הוא עוסק במקביל גם בפעילות פוליטית.
[4]לדברי הפעילים השם כנעאן נבחר כסמל לשם בעל היסטוריה של אלפי שנים "המייצג את הערביות ואת הכבוד".נראה לנו, כי השם נבחר על מנת להבליט את הזיקה העמוקה כביכול,  שיש לפלסטינים על ארץ ישראל ששורשיה מגיעים לטענתם לתקופה הכנענית.
[5]ארגון אלחק היה אחד מה- NGO's, שנטלו חלק בועידת דרבן הראשונה (2001) ואשר קרא להחרים את ישראל (קריאה שממנה התפתח קמפיין BDS). בראש הארגון עומד פעיל החזית העממית לשחרור פלסטין שעואן ג'בארין הארגון משולב מאז במתקפת הדה-לגיטימציה נגד ישראל, על היבטיה התעמולתיים, הכלכליים והמשפטיים. במסגרת הקמפיין התעמולתי, שמנהל הארגון נגד ישראל הוא מרבה להאשימה ב"פשעי מלחמה" ו"פשעים נגד האנושות".