מבצע עמוד ענן – עדכון מספר 3 ( 19 בנובמבר 1300)

שנגרם לבית במועצה האזורית באר טוביה  (דוברות המועצה האזורית באר טוביה, 18 בנובמבר 2012).

שנגרם לבית במועצה האזורית באר טוביה (דוברות המועצה האזורית באר טוביה, 18 בנובמבר 2012).

הרס בית באופקים (17 בנובמבר 2012, Sderot Media Center).

הרס בית באופקים (17 בנובמבר 2012, Sderot Media Center).

הרס שנגרם לבית במועצה האזורית באר טוביה (דוברות המועצה האזורית באר טוביה, 18 בנובמבר 2012).

הרס שנגרם לבית במועצה האזורית באר טוביה (דוברות המועצה האזורית באר טוביה, 18 בנובמבר 2012).

הרס בית באופקים (17 בנובמבר 2012, Sderot Media Center).

הרס בית באופקים (17 בנובמבר 2012, Sderot Media Center).

האצטדיון בעזה ממנו שוגרות רקטות (דובר צה''ל, 19 בנובמבר 2012)

האצטדיון בעזה ממנו שוגרות רקטות (דובר צה''ל, 19 בנובמבר 2012)


כללי

1.    ב-18 בנובמבר ובמחצית הראשונה של 19 בנובמבר נמשך ירי הרקטות לעבר ישראל הגם שביממה האחרונה חלה ירידה ביחס ליום שלפניו. עם זאת היקף הנזקים והפציעות ביממה האחרונה היה רב יותר מאשר ביממה הקודמת. בלטו שני שיגורים נוספים של רקטת לעבר אזור גוש דן, שיורטו על ידי מערכת "כיפת ברזל". תנועת חמאס מובילה את הירי ולאחריה בפער ניכר הג'האד האסלאמי בפלסטין.

2.    צה"ל המשיך ביממה האחרונה בתקיפות מאסיביות  מהאוויר . סה"כ הותקפו כ-130 יעדי טרור וביניהם משגרים מוטמנים, חוליות ירי , מנהרות , בסיסי מחבלים, תשתית תקשורתית של חמאס (בנין ערוץ אלאקצא), בתי מגורים של פעילי טרור , מטות משטרה של חמאס . הרחבת התקיפות הביאה לעלייה בכמות הנפגעים, כולל אזרחים בלתי מעורבים ובכלל זה פגיעה בשוגג בבני משפחה בצפון מערב הרצועה.

3.    מוקד תשומת הלב המדינית נמצא עתה בקהיר שם מוביל נשיא מצרים מרסי מהלך להשגת מתווה להפסקת הלחימה. בקהיר שוהים עתה נציגי חמאס והג'האד האסלאמי בפלסטין. מגבים אותו, מאחורי הקלעים, נשיא ארה"ב כמו גם מדינות מוסלמיות (תורכיה, קטר) , שתמיכתן הבסיסית נתונה לחמאס.  נציגי חמאס והג'האד האסלאמי בפלסטין הציגו בפומבי בפני התקשורת המצרית והערבית את עמדות הפתיחה שלהם במו"מ: התנגדות לקיומו של שטח חיץ ברצועה לאורך גדר הגבול, התרת דיג בים, הפסקת הסיכולים הממוקדים ברצועה, סירוב להתחייב על הפסקת ההצטיידות הצבאית ברצועה. דובר מטעם חמאס הוסיף, כי "הסרת המצור" ופתיחת המעברים נמצאים גם הם על שולחן המו"מ.

ירי רקטות לעבר ישראל

4.    ירי הרקטות המאסיבי לעבר ישראל נמשך ברציפות במהלך 18 בנובמבר. סה"כ נפלו במהלך היממה האחרונה כ-94 רקטות. למרות שניכר, כי במהלך היממה האחרונה חלה ירידה בהיקף הירי ביחס ליום שלפניו (דובר צה"ל, 18 בנובמבר 2012)  עם זאת היקף הנזקים והפציעות ביממה האחרונה היה רב יותר.

5.    להלן אירועי ירי רקטות בולטים:

א. ב18 בנובמבר בשעה 2300 , לאחר כשלוש שעות של שקט, נפלה רקטה על בית במושב במועצה האזורית באר טוביה. למבנה נגרם נזק רב. לא היו נפגעים.

הרס שנגרם לבית במועצה האזורית באר טוביה (דוברות המועצה האזורית באר טוביה, 18 בנובמבר 2012).
הרס שנגרם לבית במועצה האזורית באר טוביה (דוברות המועצה האזורית באר טוביה, 18 בנובמבר 2012).

ב. במהלך ה-18 בנובמבר שוגרו שתי רקטות לעבר גוש דן אחת בבוקר והשנייה בשעות הערב.  שתי הרקטות יורטו בהצלחה ע"י מערכת כיפת ברזל.

ג. רקטה שנפלה באופקים גרמה לנזק רב לבית מגורים ולמכונית בה נסעו ארבעה בני אדם. הנוסעים,הורים ותינוקת, שהספיקו לעזוב את כלי הרכב, נפצעו מרסיסים.

הרס בית באופקים (Sderot Media Center, 17 בנובמבר 2012).
הרס בית באופקים (17 בנובמבר 2012, Sderot Media Center).

ד. שתי נפילות באשקלון גרמו לנזק רב בבית מגורים ולכמה מכוניות.

ה. רקטה שנפלה סמוך לבנייני מגורים בבאר שבע גרמה לנזק ניכר לכמה בניינן ולמכוניות.

ו. בית מגורים בשדרות נפגע כתוצאה מנפילת רקטה. תושבי הבית לא היו במקום.

6.    לאחר לילה שקט יחסית חודש הירי בבוקר ה-19 בנובמבר כמה רקטות נפלו במועצה האזורית שער הנגב אשכול וחוף אשקלון וכן לעבר העיר אשקלון. נכון לשעות הצהרים אותרו למעלה מעשרים נפילות של רקטות. בעיר אשקלון נפלה רקטה סמוך לבית ספר בעיר וגרמה לנזק.

מאמצי ארגוני הטרור לפגוע במרכז הארץ

7.    במהלך ימי המבצע שוגרו שש פעמים רקטות ארוכות טווח לעבר גוש דן. רקטה נוספת שוגרה לעבר ירושלים. הרקטה הראשונה נפלה בראשון לציון ב-15 לנובמבר בשעות אחר הצהרים המוקדמות. שתי רקטות שוגרו ב-18 בנובמבר בשעות הבוקר ובשעות הערב לעבר גוש דן. שתיהן יורטו בהצלחה על ידי מערכת "כיפת ברזל". כתוצאה מיירוט הרקטה ב-18 בנובמבר בבוקר נפגע כלי רכב בחולון מרסיסים ועלה באש. על שני שיגורי הרקטות לעבר גוש דן ב -18 בנובמבר קיבלה אחריות הזרוע הצבאית של חמאס (ערוץ אלאקצא, ע'זה אלא'ן, 18 בנובמבר 2012).

8.    במהלך מבצע "עמוד ענן", בעקבות הירי של טילים מעזה על תל-אביב, הפך הירי לעבר תל-אביב לסמל מובהק עבור ארגוני הטרור בעזה של "ניצחון" כביכול של הצד הפלסטיני במערכה. זאת למרות שמדובר בירי בהיקף קטן (מרבית תשתית הרקטות ארוכות הטווח הושמדה עם פתיחת המבצע) ולמרות שבפועל יורטו חלק מהרקטות ע"י מערכת "כיפת ברזל" ושגרת החיים באזור גוש דן לא נפגעה.

שיר חדש בביצוע  הפלסטינים שאדי אלבוריני וקאסם אלנג'אר
שיר חדש בביצוע  הפלסטינים שאדי אלבוריני וקאסם אלנג'אר, שמילותיו: "הכה את תל-אביב" זוכה לצפיות רבות ב"יוטיוב" ומופיע באתרים פלסטינים רבים ובדפי "פייסבוק" פלסטינים. בנוסח השיר: "אנחנו רוצים להכות את תל-אביב".

נתונים סטטיסטיים

9.    סה"כ נפלו במהלך ימי המבצע למעלה מ-600 רקטות בשטחי ישראל מתוך קרוב ל-1,000 אירועי ירי כ-30% מאירועי הירי נפלו בשטח  רצועת עזה ולא הגיעו לשטח ישראל. פחות מ-4% מכלל הרקטות נפלו בשטחים בנויים. עד כה יורטו ע"י מערכת כיפת ברזל למעלה מ-300 רקטות . קרי, כמחצית מהנפילות בשטח ישראל.

נפילת רקטות מאז תחילת שנת 2011

נפילת רקטות מאז תחילת שנת 2011

הערה: גרף זה ממחיש היטב את סבבי ההסלמה העיתיים ואת התכיפות ההולכת וגוברת שלהם בחצי שנה האחרונה עד למבצע "עמוד ענן". בגרף נכללות 625 נפילות במבצע "עמוד ענן", שעדיין לא הסתיים .

נפילות של רקטות בדרום ישראל בחתך יומי מאז תחילת מבצע "עמוד ענן"

נפילות של רקטות בדרום ישראל בחתך יומי מאז תחילת מבצע "עמוד ענן"

– נכון ל-19 בנובמבר 1200 הגרף ממחיש את מגמת הירידה בהיקף הירי.

– סה"כ נפלו עד כה במהלך המבצע  625 רקטות בשטח ישראל.

– שבע רקטות היו רקטות ארוכות טווח (מעל ל-40 ק"מ), 6 נפלו /יורטו באזור גוש דן ו-1 בירושלים.

נפילת רקטות בדרום ישראל בחתך שנתי, מאז השתלטות חמאס על רצועת עזה

נפילת רקטות בדרום ישראל בחתך שנתי, מאז השתלטות חמאס על רצועת עזה
 * על בסיס אומדן של 625 נפילות נכון ל-19 בנובמבר 1200 (מספר השיגורים במבצע "עמוד ענן" גדול בכשליש ממספר הנפילות .

קבלת אחריות על ירי הרקטות ופצצות המרגמה

10. בבחינת הודעות קבלת האחריות של הארגונים השונים עולה, כי חמאס היא המובילה בקבלת אחריות על ירי הרקטות, כולל ירי של רקטות ארוכות הטווח לעבר גוש דן. אחריה, בפער ניכר הג'האד האסלאמי בפלסטין. כמו כן מדווחים על ירי רקטות ארגונים נוספים דוגמת וועדות ההתנגדות העממית החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין, החזית העממית לשחרור פלסטין, גדודי חללי אלאקצא והתארגנויות המזוהות על הג'האד העולמי (אתרי הארגונים).

11.ב-18 בנובמבר בשעות הצהרים פורסמה הודעה שקרית של הזרוע הצבאית של חמאס לפיה נורתה לראשונה רקטה ארוכת טווח מייצור עצמי (M75) לעבר הרצלייה (אתר הזרוע הצבאית, 18 בנובמבר 2012).

הצגת ההישגים כביכול: הפלת מטוס קרב ישראלי, הפלת מזל"ט והפגזת תל אביב בטילים  (אתר גדודי עז אלדין אלקסאם, 17 בנובמבר 2012)
הצגת ההישגים כביכול: הפלת מטוס קרב ישראלי, הפלת מזל"ט והפגזת תל אביב בטילים (אתר גדודי עז אלדין אלקסאם, 17 בנובמבר 2012)

להמשך המסמך בפורמט PDF לחץ כאן