מבצע עמוד ענן – עדכון מספר 1 (15 בנובמבר 1300)

פגיעה ישירה של רקטה בבית מגורים בקרית מלאכי כתוצאה מכך נהרגו שלושה בני אדם ושישה נפצעו

פגיעה ישירה של רקטה בבית מגורים בקרית מלאכי כתוצאה מכך נהרגו שלושה בני אדם ושישה נפצעו

שר הביטחון אהוד ברק, יחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בהתייעצויות בעניין המבצע בלשכת ראש הממשלה, בקריה, תל אביב  (משרד הביטחון, 14 בנובמבר 2012. צלם: אריאל חרמוני).

שר הביטחון אהוד ברק, יחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בהתייעצויות בעניין המבצע בלשכת ראש הממשלה, בקריה, תל אביב (משרד הביטחון, 14 בנובמבר 2012. צלם: אריאל חרמוני).

מכוניתו של אחמד אלג'עברי, לאחר שנפגעה בתקיפה הישראלית, במרכז העיר עזה (קדס נט, 14 בנובמבר 2012)

מכוניתו של אחמד אלג'עברי, לאחר שנפגעה בתקיפה הישראלית, במרכז העיר עזה (קדס נט, 14 בנובמבר 2012)

בורות שיגור של טילי פג'ר 5, שהותקפו ע''י חיל האוויר. הבורות מוקמו בקרבת בתי מגורים סמוך לשכונת זיתון, שבעזה

בורות שיגור של טילי פג'ר 5, שהותקפו ע''י חיל האוויר. הבורות מוקמו בקרבת בתי מגורים סמוך לשכונת זיתון, שבעזה

יירוט רקטות על ידי מערכת כיפת ברזל

יירוט רקטות על ידי מערכת כיפת ברזל

כרוז צה''ל, אשר הופץ לתושבי הרצועה (פורום חמאס, 15 בנובמבר 2012)

כרוז צה''ל, אשר הופץ לתושבי הרצועה (פורום חמאס, 15 בנובמבר 2012)

אחמד אלג'עברי

אחמד אלג'עברי

מפת טווחי ירי רקטות מרצועת עזה

מפת טווחי ירי רקטות מרצועת עזה


כללי

1.    ב-14 בנובמבר 2012 בשעות אחר הצהרים פתח צה"ל במבצע "עמוד ענן" ברצועת עזה. "יריית הפתיחה" של המבצע הייתה הריגתו של אחמד אלג'עברי, המפקד הצבאי הבכיר של חמאס, ופגיעה קשה במערך הטילים ארוכי הטווח (פג'ר 5) של חמאס והג'האד האסלאמי בפלסטין, שמקורם באיראן. בתגובה ירו ארגוני הטרור  לעבר דרום ישראל, מטחים כבדים של רקטות.  כ -200, רקטות נפלו בשטח ישראל, כמחציתן לטווחים של כ-40 ק"מ, בדגש על באר שבע. עד כה נהרגו שלושה אזרחים ישראליים. מגן דוד אדום דיווח על טיפול בכ-45 פצועים בחומרות שונות של פציעה. כמו כן נגרם נזק לרכוש.

2.    מטרות המבצע, כפי שהוגדרו ע"י שר הביטחון אהוד ברק במסיבת עיתונאים (14 בנובמבר) הם:

א. לחזק את ההרתעה של מדינת ישראל מול ארגוני הטרור הפועלים ברצועה.

ב. להנחית מכה קשה על מערך שיגור הרקטות של ארגוני הטרור[הכולל רקטות ארוכות טווח המאיימות על מרכז מדינת ישראל].

ג. להנחית מכה קשה על חמאס וארגוני הטרור האחרים הפועלים ברצועה.

ד. לצמצם (ככל הניתן) את הפגיעה בעורף הישראלי ("אנו חייבים להיות ברורים – ישראל לא תסבול מצב שבו מתבצע ירי [רקטות] בלתי פוסק נגד אזרחיה".

3.    ברקע המבצע "עמוד ענן" עומדת שחיקת ההרתעה הישראלית מאז מבצע "עופרת יצוקה". שחיקה זו מצאה ביטוייה בעלייה משמעותית בהיקף ירי הרקטות מרצועת עזה מאז שנת 2010, בסבבי הסלמה תכופים, שנבעו מפעילות חמאס ושאר ארגוני הטרור, ומהתקצרות משך הזמן, שבין סבבי ההסלמה הללו בחצי השנה האחרונה. לירי הרקטות, אשר שיבש לעיתים תכופות את חייהם של למעלה ממיליון תושבי דרום ישראל, נלוו תקיפות תכופות של חיילים הפועלים בקרבת גדר הביטחון  בגבול הרצועה, על מנת להקשות על פעילות הסיכול והמנע, שמבצע צה"ל. בנוסף לכל אלה גברה התעוזה של התארגנויות ברצועת עזה ובחצי האי סיני המזדהות עם הג'האד העולמי, אשר הפכו את חצי האי סיני לזירת טרור נגד ישראל.  

שר הביטחון אהוד ברק, יחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בהתייעצויות בעניין המבצע בלשכת ראש הממשלה, בקריה, תל אביב
שר הביטחון אהוד ברק, יחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בהתייעצויות בעניין המבצע בלשכת ראש הממשלה, בקריה, תל אביב  (משרד הביטחון, 14 בנובמבר 2012. צלם: אריאל חרמוני).

הריגתו של אחמד ג'עברי

4.    ב-14 בנובמבר בסביבות 1600 בפעילות משותפת של צה"ל ושירות הביטחון הכללי, תקף צה"ל כלי רכב, שנסע בעיר עזה בו היה עלי אלג'עברי, המפקד הצבאי הבכיר של חמאס[1]. כתוצאה מהתקיפה נהרגו עלי ג'עברי ועוזרו מחמד אלהמץ, פעיל חמאס, שנסע עימו בכלי הרכב. ג'עברי, שעמד בראש הזרוע הצבאית בחמש השנים האחרונות, היה אחראי באופן ישיר על בניית התשתית הצבאית של חמאס ועל פעילות הטרור שלה. הוא פקד על פיגועים נגד חיילי צה"ל ונגד אזרחים, כולל פיגועים דרך חצי האי סיני ועל ירי של רקטות ופצצות מרגמה. כמו כן היה אחראי על חטיפתו והחזקתו של גלעד שליט (פרטים נוספים על עלי ג'עברי ראו נספח א'). על פי סוכנות פאלפרס (המזוהה עם פתח) מונה מרואן עיסא, מבכירי הזרוע הצבאית של חמאס, למחליפו של ג'עברי (פאלפרס, 15 בנובמבר 2012) . בשלב זה אין בידינו אימות לכך.

מכוניתו של אחמד אלג'עברי, לאחר שנפגעה בתקיפה הישראלית, במרכז העיר עזה (קדס נט, 14 בנובמבר 2012)
מכוניתו של אחמד אלג'עברי, לאחר שנפגעה בתקיפה הישראלית, במרכז העיר עזה (קדס נט, 14 בנובמבר 2012)

5.    זמן קצר לאחר התקיפה על אלג'עברי ביצע צה"ל תקיפות נוספות נגד פעילים בכירים של הזרוע הצבאית של חמאס והג'האד האסלאמי בפלסטין. במקביל תקפו כלי טיס של חיל האוויר מחסני אמצעי לחימה ובורות שיגור רקטות ארוכות טווח מסוג פג'ר 5, במטרה לסכל ניסיונות לירות אותם לעבר ישראל בתגובה להתנקשויות (פרטים טכניים על רקטות פג'ר 5 ראו נספח ב') . כתוצאה מכך פגע צה"ל באופן משמעותי ביכולות השיגור של רקטות ארוכות טווח (מעל 40 ק"מ) של ארגוני הטרור ברצועה ובעיקר של חמאס והג'האד האסלאמי בפלסטין. התקיפות גרמו  לנזקים משמעותיים למערכי השיגור התת-קרקעיים ולמחסני אמצעי הלחימה של ארגוני הטרור ברצועת עזה (דובר צה"ל, 15 בנובמבר 2012).

תגובת ארגוני הטרור: ירי רקטות מאסיבי לעבר ישראל

תגובה תקשורתית מתלהמת

6.    זמן קצר לאחר הריגתו של אלג'עברי פרסמו דוברי ארגוני הטרור ברצועת עזה הצהרות לפיהן משמעות הריגתו של אחמד אלג'עברי הינה "הכרזת מלחמה" ו"פתיחת שערי הגיהנום" והבטיחו תגובה חריפה נגד ישראל. הזרוע הצבאית של חמאס פרסמה הודעה לפיה מותו של מפקדם הינו "תחילתה של מלחמת שחרור" ונקודת ציון לקיצה של ישראל ("ישות מפלצתית") (אתר הזרוע הצבאית, 14 בנובמבר 2012).  מרבית ארגוני הטרור הפועלים ברצועה הודיעו על גיוס כללי (אלג'זירה, 14 בנובמבר 2012). משרד התרבות והחינוך של ממשל חמאס הודיע על סגירת בתי הספר והאוניברסיטאות ברחבי רצועת עזה.

7.    ערוצי התקשרות ובעיקר ערוץ אלאקצא של חמאס משמיעים שירי  התססה הקוראים להמשיך ולשגר טילים לעבר ישראל. במקביל, הבליט ערוץ אלאקצא את הפגיעה הקטלנית (בוקר 15 בנובמבר)  של רקטה בבית בקריית מלאכי אשר כתוצאה מכך נהרגו שלושה אזרחים ישראליים (ערוץ אלאקצא, 15 בנובמבר 2012).

התגובה בשטח

8.    בעקבות התקיפות הישראליות החלו חמאס וארגוני טרור נוספים בירי של עשרות רקטות לעבר ישראל. בלט במסגרת התגובה הראשונית מטח רקטות, שנורה לעבר העיר באר שבע. רקטות נוספות נורו לעבר אשדוד, נתיבות ואשקלון. במהלך ה-14 בנובמבר אותרו נפילות של כארבעים רקטות. חלקן הגדול רקטות לטווחים של 40 ק"מ, רוב הרקטות נורו לעבר העיר באר שבע. מערכת כיפת ברזל הצליחה ליירט 27 רקטות . הירי התבצע בשעות אחר הצהרים והלילה.

מימין: נזקי פגיעת רקטות בבאר שבע משמאל: פגיעת רקטה בבית ספר באופקים  ( דף הפייסבוק של משטרת ישראל, 14 בנובמבר 2012)
מימין: נזקי פגיעת רקטות בבאר שבע משמאל: פגיעת רקטה בבית ספר באופקים ( דף הפייסבוק של משטרת ישראל, 14 בנובמבר 2012)

9.    בבוקר 15 בנובמבר, לאחר מספר שעות של שקט יחסי, התחדש ירי הרקטות ביתר שאת. במהלך הבוקר נורו מטחי רקטות לעבר אשדוד, אשקלון, באר שבע אופקים גן יבנה וקרית מלאכי (יישובים בסביבות ה-40 ק"מ מהרצועה)  וכן נורו רקטות לעבר יישובי המועצה האזורית אשכול, בקרבת הרצועה. במסגרת זאת בלטו האירועים הבאים (נכון לצהרי ה-15 בנובמבר):

א. בסביבות 0800 נורה מטח רקטות לעבר גן יבנה וקריית מלאכי. אחת הרקטות פגעה בבית מגורים בקריית מלאכי. כתוצאה מהפגיעה נהרגו שלושה בני אדם ושישה נפצעו ביניהם ילד בן ארבע, שנפגע באורח בינוני ושני תינוקות שנפגעו באורח קל. רקטה נוספת פגעה ישירות בבניין בעיר אולם ללא נפגעים. תנועת חמאס קיבלה אחריות על הירי (15 בנובמבר 2012, ynet).

ב. מטח נוסף נורה לעבר אשדוד אחת הרקטות פגעה בבית מגורים. לא היו נפגעים.

ג. באופקים נפגע מבנה בית ספר. לא היו נפגעים.

10. סה"כ (נכון ל-15 בנובמבר 1200) אותרו כ-200 נפילות של רקטות בשטח ישראל.(מספר ניסיונות הירי מהרצועה גדול יותר). רוב הרקטות נפלו בבוקר ה-15 בנובמבר. סוללות כיפת ברזל יירטו בהצלחה כ-30  רקטות (דובר צה"ל, 15 בנובמבר 2012).


יירוט רקטות על ידי מערכת כיפת ברזל
יירוט רקטות על ידי מערכת כיפת ברזל (14 בנובמבר 2012, באדיבות NRG. צלם: אדי ישראל)

ירי רקטות מחצי האי סיני

11.ב-14 בנובמבר בשעות אחר הצהרים, סמוך לתחילת התקיפה הישראלית, דווח על ארבע רקטות, שנורו מכיוון סיני לעבר ישראל. כמו כן נמסר, כי ישראל הגישה תלונה למצרים בעניין זה. בכירים ביטחוניים בצפון סיני הכחישו את הידיעות. מאוחר יותר מסרו מקורות ביטחוניים מצריים, כי בעקבות הירי הוקמה ועדה לחקירת האירוע (אליום אלסאבע, 14 בנובמבר 2012). האירוע לא היה קשור לתגובות על מבצע "עמוד ענן" אולם הוא מבטא, להערכתנו את הפיכת חצי האי סיני לזירת טרור פעילה נגד ישראל בנוסף לאיומים הביטחוניים מרצועת עזה.

להמשך המסמך בפורמט PDF לחץ כאן

[1]אחמד אלג'עבריהיה המפקד הצבאי הבכיר דה-פקטו של חמאס. להלכה הוא שימש כסגנו של מחמד צ'יף, שנפצע באורח קשה במהלך סיכול ממוקד של צה"ל. באתר חמאס כונה אלג'עברי סגן המפקד הכללי של גדודי עז אלדין אלקסאם.