סבב הסלמה נוסף בעקבות ירי טיל נ”ט לעבר כלי רכב של צה”ל ופציעתם של ארבעה חיילים *

רקטה שנפלה בישוב במועצה האזורית חוף אשקלון (באדיבות NRG , 10 בנובמבר 2012. צלם: אדי ישראל).

רקטה שנפלה בישוב במועצה האזורית חוף אשקלון (באדיבות NRG , 10 בנובמבר 2012. צלם: אדי ישראל).

''צבע אדום''  תושבי אשקלון רצים לתפוס מחסה (דף הפייסבוק של יישובי עוטף עזה, 10 בנובמבר 2012)

''צבע אדום'' תושבי אשקלון רצים לתפוס מחסה (דף הפייסבוק של יישובי עוטף עזה, 10 בנובמבר 2012)

הודעה משותפת של הזרוע הצבאית בחמאס עם ארגונים פלסטיניים נוספים המקבלת אחריות על שיגור רקטות לעבר דרום ישראל (עז אלדין אלקסאם, 11 בנובמבר 2012)

הודעה משותפת של הזרוע הצבאית בחמאס עם ארגונים פלסטיניים נוספים המקבלת אחריות על שיגור רקטות לעבר דרום ישראל (עז אלדין אלקסאם, 11 בנובמבר 2012)

מחמד שכוכאני, אחד ההרוגים בתקיפת חיל האוויר לבוש אפוד קרב (פלוגות ירושלים, 11 בנובמבר 2012)

מחמד שכוכאני, אחד ההרוגים בתקיפת חיל האוויר לבוש אפוד קרב (פלוגות ירושלים, 11 בנובמבר 2012)


הירי לעבר ג'יפ צה"ל

1.    ב-10 בנובמבר 2012 בשעות הערב, נורה טיל נ"ט מסוג קורנט לעבר ג'יפ של צה"ל, שעסק בסיור  שגרתי סמוך לגדר הביטחון במרכז רצועת עזה. כתוצאה מירי הטיל, עלה הג'יפ באש וארבעה חיילי צה"ל נפצעו, אחד מהם באורח קשה שניים באורח בינוני והרביעי באורח קל (דובר צה"ל, 10 בנובמבר 2012). על ירי טיל הנ"ט קיבלה אחריות הזרוע הצבאית של החזית העממית לשחרור פלסטין (אתר הזרוע הצבאית של החזית העממית, 10 בנובמבר 2012). הפיגוע סימן תחילתו של סבב הסלמה נוסף בדרום ישראל קצת למעלה משבועיים לאחר סיום הסבב הקודם.

2.   טיל קורנט (SprigganAT-14)הינה מערכת נ"ט מתקדמת רוכבת קרן לייזר מתוצרת רוסיה. הטיל מיועד לפגיעה בכלי רכב משוריינים. לטיל ראש קרב המסוגל לחדור מיגון ריאקטיבי. בקורנט נעשה בו שימוש על ידי חזבאללה במהלך מלחמת לבנון השנייה.בדצמבר 2010 חשף רב אלוף גבי אשכנזי כי טיל מסוג זה נורה מרצועת עזה לעבר טנק מרכבה של צה"ל וחדר את השריון שלו. קוטרו של הטיל 152 מ"מ ומשקלו 27 ק"ג. הוא בעל טווח שבין 100 ל-5,000 מטרים.

השתלשלות האירועים

3.    כוחות צה"ל הגיבו לירי טיל הנ"ט לעבר הג'יפ בירי טנקים לעבר האזור ברצועת עזה ממנו העריכו, כי שוגר הטיל ולעבר מטרות טרור נוספות. כלי התקשורת הפלסטינים דיווחו, כי כתוצאה מהירי נהרגו  ארבעה בני אדם וכ-30 נפצעו. ארגוני הטרור ברצועת עזה הגיבו בירי מאסיבי של רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הדרום. סה"כ נורו (נכון ל-11 בנובמבר בשעות הצהרים) למעלה מחמישים רקטות ופצצות מרגמה לשטח ישראל. רקטה אחת יורטה על ידי מערכת כיפת ברזל רקטה מעל אשדוד (דובר צה"ל, 10 בנובמבר 2012). רקטה נוספת יורטה בבאר שבע.  שלושה בני אדם נפצעו ונגרם נזק לרכוש  (ynet, 11 בנובמבר 2012). על ירי הרקטות ופצצות המרגמה קיבלו אחריות חמאס וארגוני טרור נוספים הפועלים ברצועת עזה. 

4.    בתגובה לירי הרקטות  תקפו צה"ל וכלי טיס של חיל האוויר מספר יעדי טרור ברצועת עזה ובכלל זה חוליות שהיו בעיצומן של הכנות לביצוע ירי לעבר ישראל. כלי התקשורת הפלסטינים דיווחו על כמה הרוגים ופצועים כתוצאה מתקיפות  אלה .  

5.    ירי טיל הנ"ט לעבר ג'יפ צה"ל הינו פיגוע נוסף בשרשרת תקיפות בשבועיים האחרונים נגד כוחות צה"ל הפועלים באזור גדר הגבול עם רצועת עזה.

א.       ב-8 בנובמבר 2012 – הופעל מטען נגד כוח צה"ל, שעסק בפעילות בדרום רצועת עזה לאיתור מטעני חבלה בעקבות עליה במספר אירועי הטרור בדרום רצועת עזה במהלך השבועיים האחרונים. המטען הופעל מתוך מנהרה. כוח צה"ל מצא במקום מספר מטענים עם סיום הפעילות אירע פיצוץ עז של מנהרת תופת מתחת לציר העובר לאורך גדר הביטחון. הפיצוץ חשף מנהרה בעומק של כארבעה מטרים וברוחב של כארבעה מטרים כלי רכב של צה"ל שהיה במקום הועף מעוצמת הפיצוץ וניזוק (דובר צה"ל, 10 בנובמבר 2012). הזרוע הצבאית של חמאס קיבלה אחריות על פיצוץ המנהרה (אתר גדודי עז אלדין אלקסאם, 8 בנובמבר 2012).

ב.        ב-23 באוקטובר 2012– נפצע קצין צה"ל באורח קשה במהלך פעילות מבצעית של כוח צה"ל סמוך לגדר המערכת במרכז רצועת עזה .

ירי הרקטות ופצצות המרגמה 1

6.    בתגובה לירי צה"ל לעבר משגרי טיל הנ"ט, פתחו ארגוני הטרור ברצועת עזה בירי מאסיבי של רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי דרום ישראל. סה"כ נורו למעלה מחמישים רקטות ופצצות מרגמה.  הירי החל ב-10 בנובמבר. במהלך יום זה אותרו כ-24 נפילות רקטות בשטח ישראל. רקטה אחת יורטה על ידי מערכת כיפת ברזל רקטה מעל אשדוד (דובר צה"ל, 10 בנובמבר 2012).    

7.    ב -11 בנובמבר נמשך ירי הרקטות במחצית הראשונה של היום במהלכו אותרו למעלה מ-20 נפילות נוספות. אחת הרקטות נפלה כמה מטרים ממכונית שעמדה ברמזור נהג המכונית נפצע ופונה לבית החולים . שני בני זוג משדרות שהיו בדרכם לעבודה נפצעו אף הם באורח קל .רקטה נוספת פגעה במפעל באזור שדרות, שספג פגיעה ישירה (ynet, 11 בנובמבר 2012). ב-11 בנובמבר בשעות הצהרים יירטה מערכת כיפת ברזל רקטת גראד שנורתה לעבר באר שבע.

קבלת אחריות על ירי הרקטות ופצצות המרגמה

8.    על ירי הרקטות ופצצות המרגמה קיבלו אחריות חמאס, הג'האד האסלאמי בפלסטין וארגוני טרור נוספים הפועלים ברצועת עזה:  

א.           הזרוע הצבאית של חמאס פרסמה (11 בנובמבר) הודעה בה היא מקבלת אחריות לירי יחד עם מספר זרועות צבאיות של ארגונים פלסטינים נוספים ביניהם חטיבות צלאח אלדין, גדודי המג'אהדין, גדודי מגיני אלאקצא, גדודי אלאנצאר.  בהודעה נכתב כי הירי בא בתגובה ל"טבח שג'אעיה"  יום קודם לכן. בהודעה נוספת נמסר, כי הפלגים הפלסטיניים עומדים מאוחדים אל מול ישראל וימשיכו להגן על עמם, ולמלא את חובתם המקודשת בהתנגדות לישראל. כמו כן התפרסם באתר סרטון של ירי רקטות עליו סמלי כל הארגונים (אתר גדודי עז אלדין אלקסאם, 11 בנובמבר 2012).

סרטון המתעד את ירי הרקטות עליו סמלי ארגוני הטרור ברצועת עזה (אתר גדודי עז אלדין אלקסאם, 11 בנובמבר 2012)
סרטון המתעד את ירי הרקטות עליו סמלי ארגוני הטרור ברצועת עזה
 
(אתר גדודי עז אלדין אלקסאם, 11 בנובמבר 2012)
לצפייה בסרטון http://www.alqassam.ps/arabic/video1.php?id=545&cat=4

ב.           הזרוע הצבאית של הג'אד האסלאמי בפלסטין/פלוגות ירושלים פרסמה הודעה לפיה בין ה-11-10 בנובמבר שיגרה 88 רקטות ופצצות מרגמה לעבר דרום ישראל (פאלטודיי, 11 בנובמבר 2012). עוד נאמר בהודעה, כי "פשעי הציונים לא יעברו ללא עונש" וכי המערכה עודנה פתוחה ונמשכת (אתר פלוגות ירושלים, 11 בנובמבר 2012).

תגובות צה"ל לירי הרקטות

9.    בתגובה לירי הרקטות  תקפו צה"ל וכלי טיס של חיל האוויר מספר יעדי טרור ברצועת עזה:

א.         11 בנובמבר– כלי טיס של חיל האוויר תקפו אתר לייצור אמצעי לחימה שני אתרים לאחסון אמצעי לחימה ושני אתרי שיגור רקטות בצפון רצועת עזה. כמו כן הוקפו יעד טרור ואתר לאחסון אמצעי לחימה בדרום רצועת עזה (דובר צה"ל, 11 בנובמבר 2012). כלי התקשורת הפלסטינים דיווחו על מותם של שני פעילים המשתייכים לזרוע הצבאית של הג'האד האסלאמי בפלסטין (מען, צפא, 11 בנובמבר 2012).

ב.         10 בנובמבר– הותקפה חולית מחבלים בצפון רצועת עזה, שעסקה בניסיון לשגר רקטות לעבר ישראל. כלי התקשורת הפלסטינית דיווחו על מותו של פעיל הג'האד האסלאמי בפלסטין (צפא, פאל טודיי, 10 בנובמבר 2012).

10. פלוגות ירושלים, הזרוע הצבאית של הג'האד האסלאמי בפלסטין, פרסמה הודעת אבל על מותם של שניים מפעיליה בתקיפות חיל האוויר ברצועה. ההרוגים הם : מחמד פואד עביד, בן 20, פעיל ביחידת הארטילריה בחטיבת צפון הרצועה, אשר נהרג בתקיפת חיל האוויר (11 בנובמבר) בצפון הרצועה, מחמד סעיד שכוכאני בן 20,  בכיר במערך ההסברה הקרבית של חטיבת עזה, אשר נהרג (10 בנובמבר) בתקיפת חיל האוויר לעבר צפון הרצועה (פלוגות ירושלים, 11 בנובמבר 2012).

התבטאויות חמאס

11.גורמים בכירים בחמאס הטילו על ישראל את האחריות להסלמה:

א.         פוזי ברהום, דובר חמאס, אמר כי ההסלמה אינה דבר שאפשר לשתוק עליו ויש לשים לה קץ. לדבריו ההתנגדות לכיבוש הינה דבר לגיטימי. הוא הטיל את האחריות המלאה להשלכות ההסלמה על ממשלת ישראל (פלסטין אינפו, 10 בנובמבר 2012).

ב.         סאמי אבו זהרי, דובר חמאס, הטיל על ישראל את האחריות להשלכות שיגרמו מפגיעה באזרחים והזהיר אותה מפני המשך ההסלמה (פלסטין אינפו, 10 בנובמבר 2012).

ג.          איהאב אלע'צין, ראש לשכת ההסברה של חמאס, אמר כי הפעילות הישראלית היא הפרה חמורה של החוק הבינלאומי ההומניטארי וכי ישראל נושאת באחריות למספר גדול של פצועים והרוגים (עמוד הפייסבוק של איהאב אללע'צין, 10 בנובמבר 2012).

*תמונת מצב נכונה ל-11 בנובמבר 2012.

1 תמונת מצב נכונה ל-11 בנובמבר 1400.