חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (31 באוקטובר- 6 בנובמבר 2012)

מפגינים שורפים את תמונתו של אבו מאזן בג'באליא ברצועה

מפגינים שורפים את תמונתו של אבו מאזן בג'באליא ברצועה

הפגנות נגד אבו מאזן ברצועת עזה (http://www.palinfo.com)

הפגנות נגד אבו מאזן ברצועת עזה (http://www.palinfo.com)

מפגינים בכפר קדום מציתים את דגל בריטניה

מפגינים בכפר קדום מציתים את דגל בריטניה

המשלחת מבחריין חונכת את בית הספר ''ממלכת בחריין'' בשכונת תל אלהוא בעזה, שהוקם בשיתוף עם אונר''א (צפא, 1 בנובמבר 2012)

המשלחת מבחריין חונכת את בית הספר ''ממלכת בחריין'' בשכונת תל אלהוא בעזה, שהוקם בשיתוף עם אונר''א (צפא, 1 בנובמבר 2012)

אבו מאזן בפגישה ברבת עמון עם נביל אלערבי, מזכ

אבו מאזן בפגישה ברבת עמון עם נביל אלערבי, מזכ"ל הליגה הערבית (ופא, 5 בנובמבר 2012)

מפגינים ברצועה דורכים על תמונת אבו מאזן שברקע דגל ישראל ותמונת הלורד בלפור כשברקע דגל בריטניה (פורום חמאס, 3 בנובמבר 2012).

מפגינים ברצועה דורכים על תמונת אבו מאזן שברקע דגל ישראל ותמונת הלורד בלפור כשברקע דגל בריטניה (פורום חמאס, 3 בנובמבר 2012).

כרזה נגד אבו מאזן, שהתפרסמה בפורום חמאס בה נכתב:''אני פלסטיני. מחמוד עבאס אינו מייצג אותי'' (פורום חמאס, 3 בנובמבר 2012)

כרזה נגד אבו מאזן, שהתפרסמה בפורום חמאס בה נכתב:''אני פלסטיני. מחמוד עבאס אינו מייצג אותי'' (פורום חמאס, 3 בנובמבר 2012)

קריקטורה, שהתפרסמה באתר חמאס המותחת ביקורת על ה''וויתורים'' של אבו מאזן (פלסטין אלא'ן, 3 בנובמבר 2012)

קריקטורה, שהתפרסמה באתר חמאס המותחת ביקורת על ה''וויתורים'' של אבו מאזן (פלסטין אלא'ן, 3 בנובמבר 2012)

מחמד כאיא (באמצע) במסיבת עיתונאים אותה קיים סמוך לאנדרטה לזכר תשעת הפעילים התורכים שנהרגו על סיפון ה''מרמרה'' (רסאלה נט, 4 בנובמבר 2012)

מחמד כאיא (באמצע) במסיבת עיתונאים אותה קיים סמוך לאנדרטה לזכר תשעת הפעילים התורכים שנהרגו על סיפון ה''מרמרה'' (רסאלה נט, 4 בנובמבר 2012)

אתר PRC המודיע על פתיחת הקמפיין

אתר PRC המודיע על פתיחת הקמפיין

 • נמשך ירי הרקטות מרצועת עזה. במהלך השבוע אותרו שתי נפילות בשטח ישראל. במהלך פעילות שגרתית של כוחות צה"ל סמוך לגדר הביטחון הופעל מטען, שגרם לפציעת שלושה חיילים. במזרח ירושלים נדקר צעיר יהודי בגבו.
 • התבטאות של אבו מאזן לערוץ 2 בישראל ממנה השתמע, כי ויתר על "זכות השיבה", גרמה לתגובות נזעמות בציבור הפלסטיני (בעיקר ברצועת עזה) ובעולם הערבי. אבו מאזן מצידו הזדרז להבהיר, כי "זכות השיבה" הינה "זכות מקודשת" המעוגנת בהחלטת האו"ם 194.  
שלושה חיילי צה"ל נפצעו סמוך לגדר הביטחון
 • ב-6 בנובמבר בשעות הבוקר במהלך פעילות שגרתית של כוחות צה"ל, סמוך לגדר הביטחון במרכז רצועת עזה (סמוך לקיבוץ נירים), אירע פיצוץ ככל הנראה של מטען. כתוצאה מפיצוץ  המטען, שהופעל בסמוך לכוח, נפצעו  שלושה חיילי צה"ל אחד באורח בינוני ושניים באורח קל.
פלסטיני חשוד שהתקרב לגדר הביטחון נורה ונהרג
 • ב- 4 בנובמבר בשעות הערב זיהה כוח צה"ל פלסטיני חשוד, שהתקרב לגדר הביטחון. כוח צה"ל  קרא לעברו ואף ירה באוויר אולם הוא לא שעה לקריאות והמשיך להתקרב לגדר. בעקבות זאת ירה הכוח לעברו והוא נהרג (דובר צה"ל, 5 בנובמבר 2012).
 • כלי התקשורת פלסטיניים דיווחו על מותו של אחמד תופיק אלנבהאין, בן 23 תושב ג'חר אלדיכ.  לטענתם, היה אלנבהאין "חולה נפש". אותו "חולה נפש" נראה בצילום, שפורסם בפורום חמאס, חמוש ברובה ולובש אפוד קרב. מרכז אלמיזאן לזכויות אדם בעזה גינה את האירוע וקרא לארגונים בינלאומיים לפעול נגד "פשעי המלחמה" שמבצעת ישראל נגד הפלסטינים (מען, שהאב, 5 בנובמבר 2012). תנועת חמאס, פרסמה באתר שלה את הידיעה אודות מותו וקראה לתושבי מחנה הפליטים אלבריג' להשתתף בהלווייתו. גופתו נעטפה בדגל חמאס (רסאלה נט, 5 בנובמבר 2012). בתמונה שפורסמה בפורום חמאס נראה אלנבהאין כשהוא לבוש אפוד קרב וחמוש ברובה (צפא, 5 בנובמבר 2012).

פלסטיני חשוד שהתקרב לגדר הביטחון נורה ונהרג
מימין : גופתו של אחמד אלנבהאין עטופה בדגל ירוק במסגד הגדול באלבריג' (רשת אלווסטא, 5 בנובמבר 2012). משמאל : תמונה של אלנבהאין חמוש ברובה ולובש אפוד קרב (פורום חמאס, 5 בנובמבר 2012)

ירי רקטות לעבר ישראל
 • במהלך השבוע אותרו שתי נפילות רקטות בשטח ישראל. הרקטות נפלו בשטחים פתוחים. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

ירי רקטות מאז תחילת שנת  2011 1

ירי רקטות מאז תחילת שנת 2011

מעצר סוחר ברזל אשר היה מעורב בהעברת סכומי כסף גדולים לפעילי חמאס
 • הותר לפרסום, כי שירות הביטחון הכללי, בשיתוף משטרת ישראל, עצרו ב-6 בספטמבר 2012 במעבר ארז את מאהר עטיה אבו ג'בה. העצור הינו סוחר ברזל תושב רצועת עזה. הוא חשוד, כי סייע לחמאס, באמצעות ניצול אישורי יבוא סחורות אזרחיות, שהיו בידיו, להעביר כספים לרצועה. היקף הכספים שסייע להעביר נאמד במיליוני דולרים. כמו כן מכר העצור ברזל לגורמים בזרוע הצבאית של חמאס ברצועה, אשר שימש לבניית מנהרות, מוצבים ובונקרים. ב-30 בספטמבר 2012 הוגש נגדו כתב אישום  בבית המשפט בבאר-שבע (אתר שירות הביטחון הכללי, 1 בנובמבר 2012).

חלק מיבוא הברזל , שנתפס ע''י שירות הביטחון הכללי בנמל אשדוד, אשר היה מיועד לרצועת עזה (אתר שירות הביטחון הכללי, 1 בנובמבר 2012)
חלק מיבוא הברזל , שנתפס ע"י שירות הביטחון הכללי בנמל אשדוד, אשר היה מיועד לרצועת עזה  (אתר שירות הביטחון הכללי, 1 בנובמבר 2012)

צעיר יהודי נדקר בראס אלעמוד

ביום שישי 2 בנובמבר נדקר צעיר יהודי בגבו על ידי שני פלסטינים בשכונת ראס אלעמוד (מזרח ירושלים). הצעיר נפצע באורח קל עד בינוני ופונה לבית החולים. הפצוע ואדם נוסף הלכו יחד מהעיר העתיקה לפתע הגיחו שני אנשים לא מזוהים שדקרו את האיש בגבו ונמלטו מהמקום. הפצוע וחברו המשיכו ללכת עד שהגיעו לשכונת מעלה זיתים שם פגשו בכוחות ההצלה. כוחות הביטחון פתחו בסריקות אחר הדוקרים (Ynet, 2 בנובמבר 2012).

מציאת אמצעי לחימה
 • כוח צה"ל, שערך סיור בכפר ביתא (מזרחית לשכם) חשף, בשני בתי מגורים, שני תתי מקלע  מסוג עוזי  (דובר צה"ל, 31 באוקטובר 2012).

אחד מתתי המקלע שנתפסו (דובר צה''ל, 31 באוקטובר 2012)
אחד מתתי המקלע שנתפסו (דובר צה"ל, 31 באוקטובר 2012)

הפגנות במוקדי חיכוך
 • הפגנות יום השישי ה-2 בנובמבר נוצלו למחאות נגד הצהרת בלפור במלאת 95 שנים להצהרה. כך למשל בכפר קדום (הסמוך לשכם) נערכה ההפגנה השבועית תחת הכותרת "יופל הסכם בלפור ויופל הכיבוש" (פורום אלקדס, 2 בנובמבר 2012). במהלך ההפגנה הבעירו המפגינים את דגל בריטניה (אלחיאת אלג'דידה, אמד, 3 בנובמבר 2012). בהפגנה באום סלמונה קראו המשתתפים לפלסטינים להתאחד סביב הנהגת הרשות בכל הנוגע למהלך המדיני באו"ם. כמו כן קראו המשתתפים להרחיב את היקף המשתתפים בהפגנות נגד גדר הביטחון וההתנחלויות (ופא, 2 בנובמבר 2012).
 • מחלקת התרבות וההסברה של אש"ף פרסמה לציון יום השנה להצהרת בלפור הודעה בה הטילה על הקהילה הבינלאומית, ובראשה בריטניה, את האחריות המדינית והמוסרית לכך שבני העם הפלסטיני "ממשיכים לכרוע תחת נטל הכיבוש היחיד הקיים בעולם ובשל הפשע האנושי שביצעה [ברטניה] כאשר פרסמה את הצהרת בלפור באופן המנוגד לכללי החוק הבינלאומי והאנושות". לדברי ההודעה הגיע הזמן שהקהילה הבינלאומית ובראשה בריטניה ישקיעו מאמצים לתיקון הטעות ההיסטורית או לכל הפחות יביעו התנצלות על הקיפוח ההיסטורי ויגישו סיוע חומרי ומוראלי לפלסטינים (מען 2 בנובמבר 2012). 
ביקור משלחת מבחריין ברצועת עזה
 • בעקבות ביקור אמיר קטר ברצועה, הגיעה ב-1 בנובמבר לביקור ברצועת עזה משלחת רשמית מבחריין. בראש המשלחת, שביקורה היה בן מספר שעות, עמד מצטפא אלסייד, נציג רשות הצדקה המלכותית של בחריין[2]. המשלחת חנכה מספר פרויקטים ברצועה ובכללם (צפא, 1 בנובמבר 2012):
 • בית ספר "ממלכת בחריין" בשכונת תל אלהוא, שהוקם בשיתוף פעולה עם אונר"א.
 • מרכז טכנולוגי למוגבלים באוניברסיטה האסלאמית בעזה.
 • ספרייה בבית הספר אלפח'ארי בצפון הרצועה ומרכז רפואי בח'אן יונס.
המהלך הפלסטיני באו"ם
 • הרשות הפלסטינית הגבירה את הפעילות הדיפלומטית לגיוס תמיכה בינלאומית במהלך לשדרוג מעמדה באו"ם. במסגרת זאת ערכו בכירי הרשות מפגשים עם דיפלומטים ונציגים זרים בניסיון להשיג תמיכתם במהלך הפלסטיני. ב- 5 בנובמבר נועד אבו מאזן, במשכנו שברבת עמון, עם נביל אלערבי, מזכ"ל הליגה הערבית, ודן עמו בצעדים, שינקטו לקראת המהלך באו"ם (ופא, 5 בנובמבר 2012). ריאצ' אלמאלכי, שר החוץ הפלסטיני, אמר, כי חודש נובמבר הוא "חודש מכריע" אולם טרם דווח על מועד הגשת הבקשה (פאל פרס, 31 באוקטובר 2012).
 • במסגרת הפעילות הדיפלומטית:
 • חנאן עשראוי,חברת הוועד הפועל באשף, יצאה לביקור בגרמניה על מנת להשתתף בכנס בינלאומי בנושא עתיד השלום באזור, ולהיפגש עם אישים רמי דרג, בכללם גם שר החוץ האוסטרי (ופא, 30 באוקטובר 2012).
 • מחמד אשתיה, חבר הוועד המרכזי של פתח, יצא לביקור רשמי במדינות סקנדינביה במטרה לגייס תמיכה. אשתיה נשא עמו שלושה מכתבים מאת אבו מאזן המיועדים לראשי ממשלות דנמרק, שבדיה ופינלנד (מען, 31 באוקטובר 2012).
 • גורמים פלסטינים ממשיכים להדגיש, כי אחת המטרות העיקריות של העלאת דרג המשלחת הפלסטינית באו"ם הינה היכולת להגיש תביעות נגד ישראל במסגרות ובגופים בינלאומיים. זכי עבאס, חבר הוועד המרכזי של פתח, ציין בראיון ליומון אלקדס אלערבי בלונדון, כי עם שדרוג מעמדה של הרשות באו"ם, תחל מערכה "חסרת תקדים" במסגרתה יגישו הפלסטינים תביעות נגד ישראל בפני מוסדות האו"ם ובכלל זה ערכאות משפטיות בינלאומיות (אלקדס אלערבי לונדון, 5 בנובמבר 2012).
תגובות נזעמות בזירה הפלסטינית בעקבות ראיון אבו מאזן לערוץ 2
עיקרי הראיון
 • בראיון, שהעניק אבו מאזן בסוף השבוע לערוץ 2 בישראל, אמר, בין היתר דברים מהם השתמע, כי הוא ויתר על עקרון "זכות השיבה". בתשובה לשאלה אמר אבו מאזן, כי למרות שמוצאו מהעיר צפת אין בכוונתו לחזור לעיר הולדתו: "עבורי פלסטין זו מדינה בגבולות 1967 לצידה של מדינת ישראל".  אבו מאזן הוסיף, כי הוא מתכוון למדינה הכוללת את רצועת עזה, יהודה ושומרון, שבירתה ירושלים המזרחית. עוד אמר בנושא "המאבק המזוין", כי כל עוד הוא משמש בתפקידו הוא לא יאפשר "אנתיפאצ'ה חמושה שלישית" והבטיח לפעול "רק בדרכים דיפלומטיות ובדרכי שלום" (חדשות ערוץ 2, 2 בנובמבר 2012). דבריו אלה עוררו גל תגובות נזעמות בציבור הפלסטיני, בעיקר מצד ממשל חמאס ברצועת עזה.  
 • בתגובה לגינויים, מיהר אבו מאזן להבהיר, או שמא לשנות, את עמדתו. בראיון, שהעניק לערוץ אלחיאת המצרי, ציין, כי העמדה, שהציג בראיון לערוץ 2 הינה עמדה אישית לפיה הוא אינו רוצה לחזור לחיות בצפת. עם זאת הדגיש, כי "זכות השיבה" הינה "זכות מקודשת" המעוגנת בהחלטה 194 של האו"ם (ערוץ אלחיאת, 3 בנובמבר 2012).
עיקרי התגובות
 • ברצועת עזה התקיימו ב-3 בנובמבר הפגנות מחאה נגד אבו מאזן בשלושה מוקדים: העיר עזה, צפון הרצועה וח'אן יונס. במהלך ההפגנות קראו המשתתפים קריאות גנאי והניפו שלטים נגד אבו מאזן בהם כונה  "בלפור החדש", ו"בוגד" ונכתב: "אבו מאזן אינו מיצג אותי". המפגינים הציתו את תמונותיו של אבו מאזן  יחד עם תמונות  הלורד בלפור, על רקע דגל בריטניה, במלאת 95 שנים להצהרת בלפור (מען, פלסטין אלא'ן, צפא, 3 בנובמבר 2012).

מימין: מפגינים ברצועה דורכים על תמונת אבו מאזן שברקע דגל ישראל ותמונת הלורד בלפור כשברקע דגל בריטניה (פורום חמאס, 3 בנובמבר 2012). משמאל: כרזה נגד אבו מאזן, שהתפרסמה בפורום חמאס בה נכתב:"אני פלסטיני. מחמוד עבאס אינו מייצג אותי" (פורום חמאס, 3 בנובמבר 2012)
מימין: מפגינים ברצועה דורכים על תמונת אבו מאזן שברקע דגל ישראל ותמונת הלורד בלפור כשברקע דגל בריטניה (פורום חמאס, 3 בנובמבר 2012). משמאל: כרזה נגד אבו מאזן, שהתפרסמה בפורום חמאס בה נכתב:"אני פלסטיני. מחמוד עבאס אינו מייצג אותי" (פורום חמאס, 3 בנובמבר 2012)

 • להלן עיקרי התגובות :
 • אסמאעיל הניה, ראש ממשל חמאס ציין, כי הראיון, שהעניק אבו מאזן, טומן בחובו סיכונים רבים ופוגע ב"זכות השיבה" לא רק של אבו מאזן, אלא של שישה מיליון פלסטינים (ערוץ אלאקצא, 2 בנובמבר 2012).
 • פוזי ברהום, דובר חמאס ברצועה, אמר, כי אבו מאזן חי בתקופה של בלבול וכי הוא לא מודע למציאות בה העם הפלסטיני נאבק בישראל. לדבריו, דיפלומטיה ללא התנגדות לא תצליח להגשים "אחוז אחד משאיפות העם הפלסטיני" (ערוץ אלאקצא, 2 בנובמבר 2012).
 • צלאח אלברדויל, מבכירי חמאס ברצועה, טען בדברים, שנשא באחת ההפגנות ברצועה, כי חמאס לא תכיר באף הסכם שאבו מאזן יחתום עליו משום שהוא מייצג רק את עצמו (פלסטין אינפו, 3 בנובמבר 2012).   
 • יחיא מוסא, בכיר חמאס ברצועה, טען, כי אבו מאזן איבד את הלגיטימציה הלאומית של העם הפלסטיני (פלסטין אינפו, 3 בנובמבר 2012).  
 • גם ביהודה ושומרון נשמעה ביקורת חריפה על התבטאותו של אבו מאזן. הסיעה האסלאמית וסיעות השמאל באוניברסיטת ביר זית קיימו (3 בנובמבר) שביתת מחאה במהלכה הניפו הסטודנטים שלטים כגון: "ישראל הודתה בהריגת אבו ג'האד ואבו מאזן מוותר על ירושלים, האדמה, הכבוד ודם השהידים; "ההתנגדות היא האופציה היחידה שלנו" (פאלטודיי, 3 בנובמבר 2012). גם בהתבטאויות ברשתות החברתיות ניכר כעס על דבריו של אבו מאזן והודגש, כי אין לוותר על "זכות השיבה" (פלסטין אלא'ן, 3 בנובמבר 2012). 

קריקטורה, שהתפרסמה באתר חמאס המותחת ביקורת על ה"וויתורים" של אבו מאזן (פלסטין אלא'ן, 3 בנובמבר 2012)
קריקטורה, שהתפרסמה באתר חמאס המותחת ביקורת על ה"וויתורים" של אבו מאזן (פלסטין אלא'ן, 3 בנובמבר 2012)

בתורכיה החלו בהליכים משפטיים נגד בכירים ישראליים
 • ב-6 בנובמבר נפתח בבית המשפט באיסטנבול, שבתורכיה, תהליך השימוע, שימשך כשלושה ימים,  במסגרת העמדתם לדין של ארבעה קצינים בכירים ישראליים בגין אחריותם, לדברי התביעה, להריגתם של תשעה מפעילי הספינה מאוי מרמרה. משרד החוץ הישראלי מסר, כי המשפט הינו משפט ראווה ואין להליך זה כל קשר לחוק או לצדק וכי הוא מתקיים אך ורק למטרות תעמולה (ynet, 6 בנובמבר 2012).
 • ארבעת הנתבעים הם הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, ראש אמ"ן לשעבר, אהרון ידלין, מפקד חיל הים לשעבר, אליעזר מרום ובכיר בחיל האוויר אבישי לוי. התביעה בתורכיה מבקשת לגזור עליהם עונשי מאסר עולם רבים. במקביל נפתחה חקירה נגד אלוף טל רוסו המואשם בתכנון והוצאה אל הפועל של תקיפת ה"מרמרה" (אתר IHH, 6 בנובמבר 2012). כתבי האישום כוללים אישומים כגון "הסתה לרצח באמצעות עינוי" ו"הסתה לפגיעה באמצעות נשק חם".
 • ערב פתיחת ההליך המשפטי ערך מחמד כאיא, נציג IHHברצועת עזה, מסיבת עיתונאים (4 בנובמבר) סמוך לאנדרטה, שהקימה חמאס בעזה לזכרם של הפעילים התורכים אשר נהרגו במשט. במסיבת העיתונאים, הודיע רשמית כאיא על תחילת ההליכים המשפטיים. הוא גם הביע תקווה, כי בעקבות התביעה תימנע תנועה חופשית ברחבי העולם מאלה אשר היו מעורבים בהריגת הפעילים במשט (פאלטודיי, 4 בנובמבר 2012).

מחמד כאיא (באמצע) במסיבת עיתונאים אותה קיים סמוך לאנדרטה לזכר תשעת הפעילים התורכים שנהרגו על סיפון ה"מרמרה" (רסאלה נט, 4 בנובמבר 2012)
מחמד כאיא (באמצע) במסיבת עיתונאים אותה קיים סמוך לאנדרטה לזכר תשעת הפעילים התורכים שנהרגו על סיפון ה"מרמרה" (רסאלה נט, 4 בנובמבר 2012)

יום השנה להצהרת בלפור
 • באתר מרכז השיבה הפלסטיני בבריטניה (PRC, Palestine Return Center), ארגון הנוטל חלק במתקפת הדה-לגיטימציה נגד ישראל פורסם, כי הושק  קמפיין חדש של הארגון בבריטניה תחת הכותרת Britain It's time to apologize. היוזמה לקיום הקמפיין הועלתה בהקשר של יום השנה להצהרת בלפור (2 בנובמבר) ועיקרו איסוף מיליון חתימות במשך חמש שנים הקוראות לממשלת בריטניה לגנות את "המדיניות הקולוניאלית" שלה בין השנים 1948-1917 בדגש על מתן הצהרת בלפור לתנועה הציונית. לאיסוף החתימות תתלווה גם פעילות תעמולתית, שתכלול קיום כנסים, עצרות וכדומה.
 • PRC הינו מרכז תעמולה פלסטיני אנטי-ישראלי, שהוקם בלונדון בשנת 1996. המרכז מזוהה עם חמאס ועם האחים המוסלמים וכמה מבכיריו הינם פעילי חמאס, שמצאו מקלט בבריטניה. במוקד פעילותו של PRCעומדת הפצה והטמעה של המסר בדבר "זכות השיבה" של כל הפליטים הפלסטינים לשטח ישראל [3].

אתר PRC המודיע על פתיחת הקמפיין
אתר PRC המודיע על פתיחת הקמפיין

יוזמת הספינה Gaza Ark
 • פעילים פלסטינים, הפועלים במסגרת יוזמת Gaza Arkאומרים, כי מרץ אפריל 2013 הינם חודשים אפשריים ליציאת הספינה מרצועת עזה לאירופה. הספינה, הנמצאת מאז חודש אוגוסט בתהליכי בנייה, תצא לדרכה מרצועת עזה לאירופה כשעל סיפונה 13 "פעילי משטים" ממדינות שונות.  יציאת הספינה תלווה בקמפיין נרחב שמטרתו להפעיל לחץ בינלאומי על ישראל, שלא לחסום את הספינה בדרכה (אלאיאם, 4 בנובמבר 2012).
ירדן
 • ממשלת ירדן פרסמה הודעה לפיה שירותי המודיעין הירדניים הצליחו לסכל פעילות טרור של פעילים המזוהים עם אלקאעדה, שהתכוונו לבצע מספר פיגועים במקביל נגד מטרות אזרחיות ומטרות ממשלתיות כולל שגרירות ארה"ב בעמאן.  במסגרת זאת עצרו שלטונות ירדן 11 פעילים אזרחי ירדן המזוהים כתומכי ארגון אלקעאדה. הפעילים הצליחו לצבור כמות גדולה של חומרי נפץ  ואמצעי לחימה אותם רכשו בסוריה והם תכננו לבצע תקיפות בעמאן ככל הנראה במרכזי קניות ובתי קפה כפעולת הסחה לביצוע תקיפות נגד המטרות העיקריות, שכללו בנייני ממשל ושגרירויות (וושינגטון פוסט, 21 באוקטובר 2012). 
 • לדברי שר ההסברה הירדני נהגו העצורים לנוע מירדן לסוריה. ברשותם נתפסה כמות גדולה של אמצעי לחימה ומפות בהן סומן מיקומם של האתרים אותם התכוונו לתקוף. בין המטרות שני קניונים גדולים בעמאן ואתרים בשכונת עבדון, שכונה יוקרה בעמאן שם ממוקמות שגרירויות זרות רבות. מקור ביטחוני מסר שהחשודים ייצרו חומרי נפץ שנועדו להסב אבידות רבות ככל האפשר (אלערביה באנגלית, 21 באוקטובר 2012). זוהי החוליה הרצינית ביותר של אלקאעדה שנתפסה בירדן מאז הפיגוע בעמאן בנובמבר 2005 [4]. לדברי איש מודיעין ירדני עקבו שירותי המודיעין הירדני אחר חברי החוליה מאז הקמתה (21 באוקטובר 2012, BBC) .

תמונות החשודים שפורסמו על ידי סוכנות הידיעות הירדנית פטרה
תמונות החשודים שפורסמו על ידי סוכנות הידיעות הירדנית פטרה

מצרים
 • רשויות הביטחון בסיני עצרו חמישה בני אדם שברשותם אמצעי לחימה ובכלל זה רימונים, RPG ונשק אוטומטי. חקירות ראשוניות של העצורים העלו, כי הם תכננו לבצע תקיפות נגד אתרי נופש בדרום סיני במהלך ימי עיד אלאדחא. כמו כן עצרה המשטרה ארבעה בני אדם נוספים אשר ברשותם נמצא חומר נפץ מסוג TNT. נראה כי העצורים השתייכו  לאחד מתאי הפעילים המזוהים עם הג'האד העולמי הפועלים באזור סיני (אלחיאת, 30 באוקטובר 2012).

[1]נכון ל- 5 בנובמבר 2012. נתונים סטטיסטיים אלו אינם כוללים ירי פצצות מרגמה.

[2]בראש רשות הצדקה המלכותית בבחריין עומד שיח' נאצר בן חמד אלחליפה, בנו של שליט בחריין.

[4]בנובמבר 2005  בוצעו שלושה פיגועי התאבדות מתוזמנים  בשלושה בתי מלון בעמאן. בפיגועים אלה נהרגו כ-67 בני אדם וכ-200 נפצעו. שלושת הפיגועים התקיימו בהפרש של דקות ספורות זה מזה. ארגונו של אבו מצעב אלזרקאוי, שלוחת אלקאעדה בעיראק, קיבל אחריות על שלושת פעולות ההתאבדות בעמאן. ראו פרסום של מרכז המידע מ-10 בנובמבר 2005:"בסדרה של שלושה פיגועי טרור מתוזמנים בבתי מלון בעמאן ( 9 בנובמבר 2005) נהרגו כ-67 בני אדם וכ-200 נפצעו. "טביעות האצבע" של הפיגוע  מוליכות אל ארגון "אלקאעדה" ואל אבו מצעב אלזרקאוי, העומד בראש שלוחת "אלקאעדה"  בעראק והחותרת "לייצא" את פעולות הטרור למדינות אחרות באזור" ראו גם עדכון  נוסף, שהתפרסם ב-14 בנובמבר 2005.