חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני – ההסלמה בדרום (השלמה למסמך מה-23 באוקטובר 2012) *


פגיעת רקטה ישירה באחד מהבתים במועצה אזורית אשכול (דובר צה''ל, 24 באוקטובר 2012)
פגיעת רקטה ישירה באחד מהבתים במועצה אזורית אשכול (דובר צה"ל, 24 באוקטובר 2012)

כללי

1.    הנחת מטען נפץ סמוך לגדר המערכת (שממנו נפצע קשה קצין צה"ל), וירי למעלה מ-60 רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישובי הדרום, סימנו סבב הסלמה חדש בדרום ישראל. חמאס וועדות ההתנגדות העממית נטלו אחריות להנחת המטען ולשיגור רקטות לעבר דרום ישראל.

2.    בתגובה לירי הרקטות תקף חיל האוויר מספר יעדי טרור ברחבי הרצועה וביניהם חוליות ירי שערכו הכנות לשיגור רקטות. 3 מחבלים פלסטינים המשתייכים לזרוע הצבאית של חמאס ומחבל מוועדות ההתנגדות העממית נהרגו בתקיפות.

תמונת המצב

 השתלשלות האירועים

3.    מאז ה-23 באוקטובר מתנהל בדרומה של ישראל סבב הסלמה חדש, שבמרכזו ירי מאסיבי של רקטות ופצצות מרגמה על ידי ארגוני הטרור ברצועת עזה לעבר הנגב המערבי.

4.    בשעות הערב של ה-23 באוקטובר אותרו 6 נפילות של רקטות באזור הנגב המערבי. בתגובה תקף חיל האוויר חוליות שיגור וכתוצאה מכך נהרגו 4 מחבלים. בתגובה לכך, בוצע בשעות הבוקר של ה-24 באוקטובר מטח ירי של עשרות רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישובי דרום ישראל. בשעות הצהריים נורה מטח נוסף של 10 רקטות. עד כה (נכון ל-16:00) נורו למעלה מ-60 רקטות ופצצות מרגמה. כתוצאה מהירי נפצעו 3 אנשים ובכלל זה 2 עובדים זרים מתאילנד, שנפצעו קשה כתוצאה מפגיעה ישירה של רקטה בלול בו עבדו.

תגובות צה"ל

5.    בתגובה לירי הרקטות תקף צה"ל מספר יעדי טרור ברחבי הרצועה. בין היעדים, שהותקפו היו חוליות מחבלים שביצעו ירי רקטות לעבר ישראל או שהיו בהכנות לקראת שיגור רקטות.  דובר צה"ל מסר, כי ארגון הטרור חמאס הוא "הכתובת" לתגובה ועליו מוטלת האחריות לירי לעבר ישראל (דובר צה"ל, 24 באוקטובר 2012).

נפגעים לארגוני המחבלים

6.    התקשורת הפלסטינית דיווחה עד כה על 4 מחבלים פלסטיניים הרוגים כתוצאה מהתקיפות של צה"ל, 3 מהם פעילי חמאס ואחד פעיל בוועדות ההתנגדות העממית. שלושת הפעילים בזרוע הצבאית של חמאס, אשר נהרגו בצפון הרצועה כתוצאה מפגיעת חיל האוויר, עסקו בהכנות לשיגור רקטות לעבר ישראל. שמותיהם : לואי עבד אלחכים אבו ג'ראד (24, בית לאהיא); יוסף אבו ג'להום (28, בית לאהיא) ואסמאעיל פתחי אלתלי (28, ג'באליא). פעיל נוסף, שנהרג ברפיח והשתייך לוועדות ההתנגדות העממית, הינו מחמד אלשיח' ח'ליל (23). הוא עסק בירי רקטות לעבר ישראל (פלסטין אלא'ן, מען, 24 באוקטובר 2012).

/data/articles/Art_20409/208_12_02_1421150556.jpg
תמונה של אסמאעיל אלתלי, פעיל צבאי של חמאס הלובש מדי הסוואה,  אשר נהרג אמש בתקיפת חיל האוויר בצפון הרצועה (פלסטין אלא'ן, 24 באוקטובר 2012)

נטילות אחריות לפיצוץ מטען נפץ באזור כיסופים ולירי הרקטות

7.    ב-23 באוקטובר נפצע קצין צה"ל באורח קשה כתוצאה מהתפוצצות מטען במהלך פעילות מבצעית של כוח צה"ל סמוך לגדר המערכת באזור כיסופים (שבמרכז רצועת עזה). גדודי עז אלדין אלקסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, וחטיבות צלאח אלדין, הזרוע הצבאית של ועדות ההתנגדות העממית, נטלו (24 באוקטובר) אחריות משותפת לפיצוץ מטען הנפץ. קודם לכן נטלה הזרוע הצבאית של החזית העממית לשחרור פלסטין את האחריות לפיגוע (אתר גדודי אבו עלי מצטפא, 23 באוקטובר).

8.    החמאס וועדות ההתנגדות העממית נטלו גם אחריות משותפת לשיגור רקטות בבוקר ה-24 באוקטובר לעבר יישובי עוטף עזה. שני הארגונים בהודעות שפרסמו איימו ב"תגובה מרתיעה" לכל פעולה ישראלית (עז אלדין אלקסאם, 24 באוקטובר 2012). כמו כן נטלו ועדות ההתנגדות העממית, בנפרד, אחריות לירי 8 רקטות בבוקר ה-24 באוקטובר (קאום, 24 באוקטובר 2012).

נטילת אחריות משותפת של הזרוע הצבאית בחמאס והזרוע הצבאית בועדות ההתנגדות העממית לפיצוץ מטען הנפץ סמוך לכיסופים (23 באוקטובר) ולירי הרקטות לעבר דרום ישראל (עז אלדין אלקסאם, 24 באוקטובר 2012)
נטילת אחריות משותפת של הזרוע הצבאית בחמאס והזרוע הצבאית בועדות ההתנגדות העממית לפיצוץ מטען הנפץ סמוך לכיסופים (23 באוקטובר) ולירי הרקטות לעבר דרום ישראל (עז אלדין אלקסאם, 24 באוקטובר 2012)

תגובות בתקשורת הפלסטינית

9.    החמאס גינתה את התקיפות שביצע חיל האוויר ברצועה. צלאח אלברדויל, בכיר בחמאס ברצועה, טען, כי "תגובת ישראל ברצועה נועדה להשיב לה מחדש את כוח ההרתעה שנשחק". לדבריו, תגובה זו מבטאת את הכעס הישראלי בעקבות ביקור אמיר קטר ברצועה. בתוך כך, העריך, כי ישראל לא תבצע מבצע רחב ברצועה, בשל הנסיבות והנתונים הקיימים היום (פלסטין אלא'ן, 24 באוקטובר 2012).

10. פלוגות ירושלים, הזרוע הצבאית של הג'האד האסלאמי בפלסטין, הכריזו על גיוס כללי בקרב פעיליה ברצועה, והבטיחו להגיב על פעולות ישראל ברצועה (בפועל, לא ידוע על השתתפותם בהסלמה הנוכחית). במקביל, קרא ח'אלד אלבטש, בכיר בג'האד האסלאמי ברצועה, לארגונים השונים  "להגיב באופן מאוחד בתגובה שתכאיב לישראל" (פאלטודיי, 24 באוקטובר 2012).

11.  צאא'ב עריקאת, חבר הוועד הפועל באשף, גינה בחריפות את פעולות ישראל ברצועה. בתוך כך, קרא לקהילה הבינלאומית לשאת באחריות כלפי תושבי הרצועה. בנוסף, גינתה חנאן עשראוי, חברת הוועד הפועל באשף, את פעולות ישראל ברצועה והאשימה את ממשלת נתניהו בנסיון להרוויח קולות לקראת הבחירות בישראל (מען, 24 באוקטובר 2012). בגינויים הללו, כמקובל, לא הוזכרו כלל ירי הרקטות לעבר ישובי הדרום והנחת מטען הנפץ סמוך לגדר המערכת.

* נכון ל-24 באוקטובר 16:00.