משמעות הריגתו של השאם סעדיני, מבכירי הפעילים של הג’האד העולמי ברצועת עזה, שמצא את מותו בסיכול ממוקד של צה”ל

השאם עלי עבד אלכרים סעדיני (פורום חמאס, 13 באוקטובר 2012)

השאם עלי עבד אלכרים סעדיני (פורום חמאס, 13 באוקטובר 2012)

האופנוע עליו רכבו השאם סעדיני ובכיר נוסף בארגון  במחנה הפליטים ג'באליא (ופא, 13 באוקטובר 2012)

האופנוע עליו רכבו השאם סעדיני ובכיר נוסף בארגון במחנה הפליטים ג'באליא (ופא, 13 באוקטובר 2012)

השאם סעידני (פורום קול אלתוחיד, 14 ביוני 2012)

השאם סעידני (פורום קול אלתוחיד, 14 ביוני 2012)

השאם סעידני בפורום אסלאמי הקורא לשחררו (aljahad.com)

השאם סעידני בפורום אסלאמי הקורא לשחררו (aljahad.com)

סרטון שהפיצה אלתוחיד ואלג'האד אודות חטיפת ויטוריו אריגוני בו נדרש שחרור האשם סעידני העצור בידי חמאס (יוטיוב).

סרטון שהפיצה אלתוחיד ואלג'האד אודות חטיפת ויטוריו אריגוני בו נדרש שחרור האשם סעידני העצור בידי חמאס (יוטיוב).

סרטון נוסף בו נראה ויטוריו אריגוני דקות ספורות לפני הוצאתו להורג (יוטיוב).

סרטון נוסף בו נראה ויטוריו אריגוני דקות ספורות לפני הוצאתו להורג (יוטיוב).

אלתחיד ואלג'האד מכריז: ''כולנו מוכנים להקריב עצמנו [למען] אבו אלוליד (כינויו של סעידני)'' (www.israj.net

אלתחיד ואלג'האד מכריז: ''כולנו מוכנים להקריב עצמנו [למען] אבו אלוליד (כינויו של סעידני)'' (www.israj.net


כללי

1. במסגרת פעילות סיכול ומנע של צה"ל תקף בליל 13-12 באוקטובר כלי טיס של חיל האוויר שני רוכבי אופנוע  במחנה הפליטים ג'באליא, שבצפון רצועת עזה. שני רוכבי האופנוע שנהרגו, היו פעילים המזוהים עם התארגנויות הג'האד העולמי ברצועת עזה. אחד הפעילים, שנהרג הינו השאם עלי עבד אלכרים סעדיני המכונה אבו אלוליד אלמקדסי, מי שהיה פעיל בכיר בהתארגנות אלתוחיד ואלג'האד ואחד ממייסדי מסגרת על חדשה בשם "מועצת השורא של לוחמי הג'האד בירושלים רבתי" (דובר צה"ל, 13 באוקטובר 2012). על פי דיווחים פלסטינים ההרוג השני הינו בכיר נוסף בארגון בשם אשרף צבאח (מען, פלסטין אליום, פלסטין אלא'ן, 13 באוקטובר 2012). 

2. " מועצת השורא של לוחמי הג'האד בירושלים רבתי" הינה מסגרת-על חדשה יחסית ברצועת עזה בה שותפות התארגנויות המזוהות עם הג'האד העולמי. מסגרת-על זאת כוללת את התארגנות אלתוחיד ואלג'האד והתארגנות ג'האדיסטית נוספת בשם אנצאר אלסנה.  מסגרת זו משתלבת גם במאמץ של הג'האד העולמי לקדם הוצאה לפועל של פיגועים נגד ישראל דרך סיני . היא גם ביצעה את הפיגוע ב-18 ביוני 2012 על גבול ישראל-מצרים בו נהרג אזרח ישראלי. כמו כן היא קיבלה את האחריות לירי רקטות ארוכות הטווח לעבר העיר נתיבות  (13 באוקטובר 2012)1.

3. מספר ימים קודם לכן, ב-7 באוקטובר 2012, תקף חיל האוויר אופנוע ועליו רכבו שני פעילים המשתייכים להתארגנות המזוהה עם הג'האד העולמי (7 באוקטובר). אחד ההרוגים היה עבדאללה מחמד מחסן מכאוי, יליד 1988,  חבר ב"מועצת השורא של לוחמי הג'האד בירושלים רבתי" והיה מעורב בפעילות טרור נגד אזרחים ישראליים ובכלל זה ירי רקטות, הנחת מטענים וייצור אמצעי לחימה . פעיל זה היה מעורב בפיגוע ב-18 ביוני בגבול ישראל-מצרים בו נהרג אזרח ישראלי והיה מעורב בהכנות לביצוע פיגוע נוסף (דובר צה"ל, 8 באוקטובר 2012).

4. השאם סעדיני, בן למשפחה עזתית, שעקרה למצרים, היה דמות בולטת בקרב ארגוני הג'האד העולמי ברצועה. הוא היה בעל תארים אקדמיים, צבר ניסיון מבצעי-טרוריסטי בעיראק, עבר הכשרה אידיאולוגית בירדן אצל אבו מחמד עצאם אלמקדסי, אחד האידיאולוגים החשובים של אלקאעדה . קשריו אלו הקלו עליו, להערכתנו, לשתף פעולה עם פעילי הג'האד העולמי בסיני לביצוע פיגועים מגבול ישראל-מצרים תוך נצול האנרכיה והכאוס השוררים בסיני. 


5. מותם של סעידני ופעילים מבצעיים נוספים בסיכולים ממוקדים פגע, להערכתנו, ולו זמנית ביכולת המבצעית של אלתוחיד ואלג'האד (החשוב מקרב ארגוני הג'האד העולמי הפועלים ברצועה) ומועצת השורא, מסגרת העל החדשה. בראיית חמאס סולק  מהדרך יריב קשה שסרב להישמע ל"כללי המשחק" של חמאס בנוגע למדיניות הפיגועים שלה נגד ישראל ולהתנהלות הפנימית ברצועת עזה.

קווים לדמותו של השאם עבד אלכרים סעדיני

6. השאם עלי עבד אלכרים סעדיני המכונה אבו אלוליד אלמקדסי, מבוריג' שבמרכז רצועת עזה יליד 1965 (יש הטוענים כי נולד בקהיר). סעדיני, הנושא אזרחות מצרית, עקר עם הוריו מרצועת עזה למצרים כשהיה כבן שנתיים. במצרים הוא הרבה לבקר במסגד שבאזור מגוריו, שם התוודע מצעירותו לאידיאולוגיה הסלפית. בהמשך למד בפקולטה להלכה באוניברסיטת אלאזהר, נישא ולאחר מספר שנים עקר לירדן. הוא בעל שני תארים בספרות ערבית ובחדית'  ופרסם מספר ספרים בנושא.

7. בירדן חבר השאם סעידני לאבו מחמד עאצם אלמקדסיאחד האידיאולוגים המרכזיים של אלקאעדה ומי שנחשב כמדריך האידיאולוגי של אבו מצעב אלזרקאוי (פעיל אלקאעדה ממוצא ירדני, ששימש כנציג אלקאעדה בעיראק עד אשר נהרג בסיכול ממוקד ע"י ארה"ב)[2]. סעידני שהושפע רבות מאלמקדסי צרף ככל הנראה בשל כך לשמו את הכינוי "אלמקדסי". לאחר אירועי ה-11 בספטמבר ופרוץ הקרבות בין ארה"ב ובעלות בריתה לבין הג'האדיסטים באפגניסטאן ובעיראק, החליט אלסעידני ליטול חלק פעיל בלחימה. הוא עבר לעיראק (2003) יחד עם אנשי אלקאעדה נוספים, שהגיעו עימו מירדן. לאחר מכן שב לירדן, משם עבר למצרים ומשם חזר לרצועת עזה (www.muslm.net ;www.as-ansar.com; www.israj.net).

8. כשניסה אלסעידני פעם נוספת לצאת מהרצועה לעיראק דרך המנהרות הוא נעצר ע"י כוחות הביטחון המצריים, נכלא ושוחרר. בינואר 2008 שב אלסעידני לרצועת עזה תוך ניצול פריצת הגבול בין מצרים לרצועה. הוא התגורר במחנה הפליטים אלבריג'. ברצועת עזה והיה בין מקימי התארגנות אלתוחיד ואלג'האד, שהתבססה על פעילים ג'האדיים-סלפים ברצועה.

9. סעדיני נעצר מספר פעמים על ידי מנגנוני הביטחון של ממשל חמאס ואף שהה בכלא בגין פעילותו. מעצרו הראשון היה ב-2 במרץ 2011 לאחר שהיה מבוקש במשך כשנתיים על השתתפותו עימותים האלימים ברפיח באוגוסט 2009 בין כוחות חמאס לבין פעילים ג'האדיים-סלפיים[3].

10. ניסיון אנשיו לכפות על חמאס את שחרורו הביא לחטיפתו והוצאתו להורג של העיתונאי האיטלקי, ויטוריו אריגוני ברצועת עזה ב-15 באפריל 2011. התארגנות אלתוחיד ואלג'האד, הודיעה באמצעות סרטון וידיאו שפרסמה, כי היא חטפה את העיתונאי בתגובה לכך, שכוחות הביטחון של חמאס עצרו את מנהיג הארגון השאם סעידני. בהמשך הכחישה התארגנות אלתוחיד ואלג'האד כי אנשיה ביצעו את הרצח כנראה על רקע החשש מפני תגובת חמאס והביקורת הציבורית ברצועה.

11. סעדיני שוחרר ממעצרו בידי חמאס בחודש אוגוסט 2012, ימים ספורים בלבד לפני הפיגוע שבוצע נגד מוצב החיילים המצריים בכרם שלום (מען, פלסטין אליום, פלסטין אלא'ן, 13 באוקטובר 2012).  שחרורו התאפשר לאחר מאמצי תיווך בהם היו מעורבים גורמים ירדניים. אלתוחיד ואלג'האד ברכה על שחרורו אולם תבעה מחמאס לשחרר לאלתר את כל עצורי וחטופי ההתארגנות. אלתוחיד ואלג'האד גם הודתה לנכבדי השבטים הירדניים ולגורמים נוספים שהשקיעו מאמץ לשחרור אלסעידני.

12. במסגרת פעילות הטרור שלו היה השאם סעדיני אחראי לביצוע פיגועים בגבול רצועת עזה ובכלל זה הנחת מטענים לאורך גדר הביטחון וירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי דרום ישראל. מאז שחרורו פעל לקדם ביצוע פיגוע מורכב נגד ישראל מאזור סיני בשיתוף פעולה עם פעילים מרצועת עזה ופעילי ג'האד בחצי האי סיני (דובר צה"ל, 13 באוקטובר 2012).

אלתוחיד ואלג'האד

13. ברצועת עזה פועלת מאז ראשית שנת 2008 התארגנות ג'האדסטית-סלפית בשם "ייחוד האל והג'האד בירושלים רבתי" (אלתוחיד ואלג'האד פי אכנאף בית אלמקדס, או בקיצור אלתוחיד ואלג'האד). שם ההתארגנות נגזר משמה הראשוני של התארגנות אלקאעדה בעיראק, שבראשה עמד אבו מצעב אלזרקאוי עד מותו (יוני 2006).

14. התארגנות אלתוחיד ואלג'האד הייתה מעורבת במספר פעולות טרור. פיגוע ראשון עליו קיבלה ההתארגנות אחריות היה ב-17 בינואר 2009 כאשר מטען הופעל נגד כלי רכב סיור של צה"ל סמוך למעבר כיסופים.  כתוצאה מהפיצוץ נהרג חייל צה"ל, קצין נפצע האורח קשה  ושני חיילים נוספים נפצעו באורח קל. פיגוע זה נועד לטרפד או לשבש את הפסקת האש עליה הסכימו חמאס ומדינת ישראל (21 בינואר 2009) בתום מבצע "עופרת יצוקה".

15. הפיגוע על גבול ישראל-מצרים ב-18 ביוני 2012 היה הבולט מקרב הפיגועים, שביצעה אלתוחיד ואלג'האד בשנים האחרונות. כמו כן קיבלה ההתארגנות אחריות על ירי עשרות רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל (www.israj.net) כולל ירי בשבועות האחרונים של רקטות ארוכות טווח לעבר העיר נתיבות  (אלקדס, 14 באוקטובר 2012).

16. כאמור הייתה ההתארגנות אחראית גם לחטיפתו ורציחתו של העיתונאי האיטלקי חבר ISM ויטוריו אריגוני, שפעל ברצועת עזה. ב-15 באפריל 2011 הודיעה אלתוחיד ואלג'האד, באמצעות סרטון וידיאו שפרסמה, כי היא חטפה את העיתונאי בתגובה למעצר מנהיג הארגון, השאם סעידני על ידי מנגנוני הביטחון של חמאס. אלתוחיד ואלג'האד הכחישה, כי ביצעה את הרצח, כנראה על רקע החשש מפני תגובת חמאס והביקורת הציבורית ברצועה כלפיה (יוטיוב).

17. בראיון שערך אתר האינטרנט המצרי אלמצרי אליום (3 ביוני 2011) עם אחד ממנהיגי הג'האדיסטים/סלפים ברצועה, הנמנה עם מקימי התארגנות צבא האסלאם, הוגדרה אלתוחיד ואלג'האד כארגון "הקיצוני והאלים ביותר מכל הארגונים". אחת הסיבות לכך, על פי המרואיין, הינה דמותו של מנהיגה, השאם סעידני, העצור בידי חמאס ( Today. Almasryalyoum.com).

[1] ראו פרסום מרכז המידע מ-13 באוגוסט 2012: "חצי האי סיני כזירה פעילה של טרור אסלאמי: דיוקנה של התארגנות ג'האדיסטית-סלפית בשם אלתוחיד ואלג'האד, הפועלת ברצועת עזה, שביצעה ב-18 ביוני 2012 פיגוע על גבול ישראל-מצרים בו נהרג אזרח ישראלי. הצלחת הפיגוע המחישה פעם נוספת את איום הטרור הנשקף לישראל מסיני תוך ניצול האנרכיה וקשיי המשילות של מצרים באזור".

[2] אבו מחמד עאצם אלמקדסי, אידיאולוג ג'האדיסטי בעל השפעה רבה ביותר, הנחשב גם כמדריך האידיאולוגי של אבו מצעב אלזרקאוי. פלסטיני משכם (נולד ב-1959), שמשפחתו עברה לכוית, כשהיה בן 3 או 4. למד באוניברסיטה במוצול בעיראק שם עיצב את השקפת העולם האסלאמיסטית שלו. נסע לפקיסטאן ולאפגניסטאן שם חבר לקבוצות ג'האדיסטיות. ב-1992 חזר לירדן והחל בפעילות חתרנית נגד המשטר הירדני. הוא נעצר ונכלא (1996-1995) ושהה באותה עת יחד עם אלזרקאוי בכלא. לאחר שחרורו הוא שב ונעצר באשמת תכנון פעולות טרור נגד יעדים אמריקאים בירדן. הוא שוחרר בשנת 2005, נעצר פעם נוספת (2010) ושוחרר (נובמבר 2011). ברשותו אתר אינטרנט המהווה, לדעת מומחים, ספרייה המקוונת הראשית של אלקאעדה.

[3]  העימותים החלו כאשר שיח' עבד אללטיף מוסא, שהיה מקובל על ההתארגנויות הג'האדיות-סלפיות כסמכות תיאולוגית בכירה, נשא דרשת יום שישי במסגד שיח' אלאסלאם אבן תימיה ברפיח בה גינה בחריפות את ממשל חמאס ודרך התנהלותו ואף הכריז על הקמת אמירות אסלאמית בפלסטין.