אירועי “יום ירושלים”, ביוזמת איראן, התאפיינו השנה במיעוט משתתפים ובתהודה תקשורתית דלה.


הטקס ''המסורתי'' של הצתת דגלי ישראל וארה"ב במהלך תהלוכות יום ירושלים העולמי בטהראן (סוכנות מאהר)
הטקס "המסורתי" של הצתת דגלי ישראל וארה"ב במהלך תהלוכות יום ירושלים העולמי בטהראן (סוכנות מאהר) 

כללי

1.    כמידי שנה צוינו אירועי יום ירושלים, באיראן בעולם הערבי/מוסלמי ובמדינות נוספות ברחבי העולם. גם השנה התקיימו האירועים המרכזייםבאיראן, בהשתתפות הצמרת האיראנית. מוקד נוסף הייתה לבנון שם התקיימו אירועים בהובלת חזבאללה. במערב התקיימו הפגנות בלונדון, ברלין, וכמה ערים בארה"ב, ובמדינות נוספות.

2.   להלן כמה מאפיינים של האירועים הללו :

א.     מספר קטן יחסית של משתתפים באיראן– מארגני האירועים באיראן, שעשו מאמץ תעמולתי רב כדי לעודד את הציבור להשתתף בהם, טענו, כי השתתפו באירועים "מיליונים". אולם בפועל דיווחו כתבים זרים, כי מספר המשתתפים השנה היה קטן בהשוואה לשנה שעברה וקטן בהרבה בהשוואה לשנים הראשונות , שלאחר המהפכה.

ב.     השתתפות דלה במדינות אחרות– בלטה ההשתתפות הדלה ברצועת עזה, שם נמנעה חמאס מלהוביל את האירוע; גם ביהודה ושומרון לא הורגשו האירועים; במדינות מערביות, ובכלל זה במוקדים המרכזיים בלונדון ובברלין הייתה השתתפות מעטה (הגם שבלונדון הושקעו כספים רבים במסע פרסום מקדים על גבי אוטובוסים). גם התהודה התקשורתית הייתה מעטה והאירועים ברחבי העולם דווחו בעיקר על ידי התקשורת האיראנית.

ג.     בולטות האופי האיראני-שיעי של האירועים– הכוונה המקורית של יום ירושלים הייתה להפגין את אחדות המוסלמים, סונים ושיעים, סביב הבעיה הפלסטינית. בפועל השתתפו באירועים בעיקר ארגונים ופעילים שיעים או כאלה הנתמכים ע"י איראן (במדינות המערב חברו אליהם פעילים אנטי-ישראלים השותפים למתקפת הדה-לגיטימציה נגד ישראל). כמה מסרים, שהושמעו באירועים הללו היו בעלי אופי שיעי וכאלה שעל סדר היום הפוליטי של איראן ובתוכם, תמיכה במשטר העלוי בסוריה, בשיעים בבחרין ובמרד החות'י בתימן.

3.   במסרים של ההנהגה האיראנית ושל ארגון חזבאללה, שחזר עליהם בלטו שני נושאים :

א.    קריאות להשמדתה של  מדינת ישראל,שתוארה כ"יצור מלאכותי", "סרטן ממאיר" ו"סכנה לאנושות". קריאות אלו לוו בהסתה אנטישמית שתארה את הציונים, קרי היהודים, כמי ששולטים על ארה"ב והעולם כולו (ברוח המיתוסים של הפרוטוקולים של זקני ציון) .

ב.    אזהרה כלפי ישראל לבל תעז לתקוף את איראן. מנהיגי איראן הדגישו את הצורך בהמשך ה"התנגדות" כאמצעי להשמדת ישראל ובו בזמן הזהירו את ישראל מפני תקיפת מתקני הגרעין האיראניים ("אם ישראל תעשה חישוב מוטעה ותתקוף את מתקני הגרעין האיראניים התגובה החזקה של איראן תביא להשמדת הישות הציונית"). חסן נצראללה, מנהיג חזבאללה הוסיף, כי גם לחזבאללה יש יכולת לפגוע בעורף הישראלי באמצעות טילים מדויקים ש"יהפכו את חייהם של מאות אלפי ציונים לגיהנום של ממש". 

להמשך המסמך בפורמט PDF לחץ כאן