חצי האי סיני כזירה פעילה של טרור אסלאמי


צילום מסרטון בו נראים שני המחבלים מהתארגנות אלתוחיד ואלג'האד, שנהרגו בעת הפיגוע על גבול ישראל מצרים
צילום מסרטון בו נראים שני המחבלים מהתארגנות אלתוחיד ואלג'האד, שנהרגו בעת הפיגוע על גבול ישראל מצרים    ב-18 ביוני 2012. מימין מחבל, שכינה  עצמו "אבו חד'יפה אלהד'לי"מסעודיהמשמאל המחבל, שכינה עצמו "אבו צלאח אלמצרי" ממצרים. הפיגוע הוצג על ידם כפעולת התאבדות כפולה שנועדה לפגוע "באויב היהודי" על גבול מצרים פלסטין. על פי סרטון נוסף שני המחבלים הללו חזרו לאחרונה מלוב שם לחמו בשורות הג'האד העולמי נגד משטרו של קד'אפי.

 כללי

1.    ב-18 ביוני 2012 בוצע פיגוע ירי בגבול ישראל-מצרים, שבו אמור להיות משולב פיצוץ מטען נפץ רב עוצמה. בפיגוע נהרג אזרח ישראלי. את האחריות לפיגוע נטלה מסגרת-על חדשה של התארגנויות ג'האדיסטיות סלפיות ברצועה בשם "מועצת השורא של לוחמי הג'האד בירושלים-רבתי". בפועל בוצע הפיגוע ע"י אלתוחיד ואלג'האד, התארגנות ג'האדיסטית סלפית, הפועלת ברצועה מאז 2008. בראש אלתוחיד ואלג'האד (ה"אמיר" של ההתארגנות) עומד פעיל אלקאעדה בשם השאם עלי סעידנישבעבר שהה בירדן, עיראק ולוב (מדינות בהן חבר לפעילי הג'האד העולמי). במרץ 2011 הוא נעצר ע"י חמאס וב-2 באוגוסט 2012 שוחרר על ידה.

2.    פיגוע הירי בגבול ישראל-מצרים, שעל פי הודעת המבצעים נועד היה להיות פיגוע התאבדות, היה הפעולה המוצלחת הראשונה של גורמי ג'האד עולמי מרצועת עזה נגד ישראל בשנים האחרונות. הצלחתו, בצד סיכול פיגוע ההרג באזור כרם שלום, מהווים ביטוי למאמץ של גורמי הג'האד העולמי הפועלים ברצועה לקדם הוצאה לפועל של פיגועים נגד ישראל דרך סיני, תוך ניצול האנרכיה והכאוס השוררים שם. כל זאת בעידוד אימן אלט'ואהרי, יורשו של אסאמה בן לאדן בראשות ארגון אלקאעדה.

3.    גורמי הג'האד העולמי, הפועלים ברצועת עזה ובסיני,חותרים להפוך את חצי האי סיני לזירת פעילות אינטנסיבית של גורמי הג'האד העולמי תוך הסתמכות על עורף לוגיסטי ממדינות כמו לוב (שהפכה לאחר הפלת קד'אפי למקור חשוב של אמצעי לחימה), צפון סודאן ועיראק. ארגוני הטרור הפלסטיניים הפועלים ברצועה הינם בעלי נגישות להתארגנויות בדואיות מקומיות בסיני, המזהות עצמן עם הג'האד העולמי ופועלות הן ממניעים כספיים/עסקיים והן ממניעים אידיאולוגיים.

4.    הפיגוע של אלתוחיד ואלג'האד מצטרףלפיגועים נוספים, שבוצעו בשנה האחרונה מחצי האי סיני לעבר ישראל תוך ניצול האנרכיה והעדר המשילות המצרית השוררים בסיני. הבולטים שבהם היו פיגוע משולב נגד מספר כלי רכב מצפון לאילת (18 באוגוסט 2011); ירי שלוש רקטות גראד 122 מ"מ לעבר העיר אילת (ליל ה- 5-4 באפריל 2012); הפיגוע ב-18 ביוני 2012 וירי מסיני לעבר אוטובוס של חיילי צה"ל מצפון לאילת (22 ביולי 2012). פיגועים אלו בוצעו הן ע"י  ארגוני הטרור המוכרים הפועלים ברצועה (הבולט שבהם הינו ועדות ההתנגדות העממית) והן ע"י התארגנויות ברצועה המזוהות עם הג'האד העולמי. לאלו ניתן להוסיף את סיכול פיגוע ההרג באזור כרם שלום, שזהות הארגון המבצע עדיין אינה ידועה לנו, אשר הסתיים במותם של שמונה מחבלים ובהריגת 16 חיילים מצרים ע"י המחבלים (5 באוגוסט 2012).

5.    חמאס מנסה בדרך כלל להחיל על הארגונים המזוהים עם הג'האד העולמי, ועל ארגונים "סוררים" אחרים, את מדיניות הפיגועים המרסנת שלה, הגם שלא תמיד בנחרצות ובקשיחות המאפיינים אותה כאשר אינטרסים חיוניים שלה מאותגרים. מנגד, מנסה חמאס לקדם פיגועים משלה ב"חתימה נמוכה", ומאפשרת גם לארגוני טרור אחרים לבצע פיגועים דומים ללא "כתובת" ארגונית. מדיניות זו של חמאס מתבטאת בין השאר, במציאת נתיבים עוקפים לביצוע פיגועים בשטח ישראל דרך חצי- האי סיני (במתווים כמו ירי רקטות, תקיפת יעדים ישראליים בקרבת הגבול הישראלי-מצרי וחדירה או הברחת אמצעי לחימה לעומק ישראל). יודגש, כי חמאס ושאר הארגונים מקפידים להסתיר דרך פעולה זו, ולעיתים אף להכחיש את עצם קיומהכדי שלא לחשוף עצמם לתגובות ישראליות ועל מנת, שלא לסבך את יחסיהם עם מצרים בפרט בעידן שלאחר בחירת מחמד מרסי כנשיא מצרים).

6.    להלן שלושה נספחים:

א.    הפיגוע ב-18 ביוני בגבול ישראל-מצרים וספיחיו.

ב.    אלתוחיד ואלג'האד ברצועת עזה -פרופיל.

ג.     אלתוחיד ואלג'האד בחצי האי סיני-פרופיל.

להמשך המסמך בפורמט PDF לחץ כאן