ברצועת עזה נחנכו לאחרונה מוסד חינוכי וקתדרה בחסות חמאס ומוסדות או”ם (אונסק”ו ו-UNDP)

טקס חנוכת בית הספר על שם עדנאן אלע'ול ברצועת עזה במימון לוב ובחסות  ראש ממשל חמאס, אסמאעיל הניה והאו''ם

טקס חנוכת בית הספר על שם עדנאן אלע'ול ברצועת עזה במימון לוב ובחסות ראש ממשל חמאס, אסמאעיל הניה והאו''ם

טקס חנוכת בית הספר על שם עדנאן אלע'ול ברצועת עזה במימון לוב ובחסות  ראש ממשל חמאס, אסמאעיל הניה והאו''ם

טקס חנוכת בית הספר על שם עדנאן אלע'ול ברצועת עזה במימון לוב ובחסות ראש ממשל חמאס, אסמאעיל הניה והאו''ם

בית הספר על שם עדנאן אלע'ול ברצועת עזה

בית הספר על שם עדנאן אלע'ול ברצועת עזה

טקס חנוכת הקתדרה באוניברסיטה.

טקס חנוכת הקתדרה באוניברסיטה.

החסות הרשמית של אונסק''ו לקתדרה

החסות הרשמית של אונסק''ו לקתדרה

נזאר ריאן, שעסק בהוראת ההלכה האסלאמית באוניברסיטה עם פעילי גדודי עז אלדין אלקסאם

נזאר ריאן, שעסק בהוראת ההלכה האסלאמית באוניברסיטה עם פעילי גדודי עז אלדין אלקסאם


כללי

1.    השבוע נחנכו ברצועת עזה בית ספר וקתדרה בחסות חמאס וארגונים של האו"ם:

א. ב-10 ביולי נחנכה קתדרה לחקר אסטרו-פיסיקה וחלל באוניברסיטה האסלאמית בחסות אונסק"ו  (ארגון התרבות והמדע של האו"ם).

ב. ב-8 ביולי נחנך בית-ספר יסודי על שם המחבל עדנאן אלע'ול במימון ממשלת לוב ובחסות   UNDPתוכנית הפיתוח של האו"ם. בטקס החנוכה שיבח אסמאעיל הניה, ראש ממשל חמאס את פעילותו הטרוריסטית של עדנאן אלע'ול.

2.    עדנאן אלע'ול, שעל שמו נקרא בית-הספר היסודי היה מבכירי הזרוע הצבאית טרוריסטית של חמאס. הוא התמחה בחומרי נפץ ועמד, בין השאר, מאחורי פיגועים בצומת בית ליד (1995) ובדיזנגוף סנטר (1996), בהם נהרגו 32 ישראלים. האוניברסיטה האסלאמית בעזה הינה מעוז של חמאס ומתקניה מנוצלים, בין השאר, לפיתוח אמצעי לחימה עבור חמאס. מתן חסות של רשמית של האו"ם לאירועים הללו, משרת את מדיניות חמאס להאדרת פעילי טרור ולהשגת הכרה בינלאומית במוסד אוניברסיטאי המזוהה עימה, ובממשל חמאס בכלל.  

טקס חנוכת בית ספר יסודי ע"ש עדנאן אלע'ול

3.    ב-8 ביולי נחנך ברצועת עזה בית-ספר יסודי חדש, שנקרא על שמו של עדנאן אלע'ול. בית-הספר נמצא סמוך לצומת נצרים לשעבר. בטקס חנוכת בית-הספר השתתפו אסמאעיל הניה, ראש ממשל חמאס ברצועה, ואסאמה אלמזיני, שר החינוך. בית הספר נבנה במימון ממשלת לובובוצע ע"י UNDP(United Nation Develepment Programme)בעזה, מוסד השייך לאו"ם העוסק בסיוע לפיתוח במדינות נזקקות 1.

טקס חנוכת בית הספר על שם עדנאן אלע'ול ברצועת עזה במימון לוב ובחסות  ראש ממשל חמאס, אסמאעיל הניה והאו"ם (8 ביולי 2012, paldf)
טקס חנוכת בית הספר על שם עדנאן אלע'ול ברצועת עזה במימון לוב ובחסות  ראש ממשל חמאס, אסמאעיל הניה והאו"ם (8 ביולי 2012, paldf)

4.    בדברים, שנשא אסמאעיל הניה בטקס הפתיחה, ציין, כי בית הספר הוקם מטרים ספורים מהמקום בו נהרג הילד מחמד דורה, אשר "הצית את האנתיפאצ'ה השנייה"[2]. הניה הדגיש, כי עדנאן  אלע'ול, שעל שמו נקרא בית הספר היווה דמות בולטת בתולדות ה"התנגדות" באשר: "הוא לא היה מג'אהד (לוחם ג'האד) או שהיד רגיל (מען, דניא אלוטן, פורום חמאס, אלקדס 10 ביולי 2012).

5.    עדנאן אלע'ול, שעל שמו נקרא בית הספר, אכן לא היה מחבל מן המניין אלא מבכירי הזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה. הוא התמחה בעיקר בהכנת מטעני נפץ, ופיתח עבור חמאס את מערך רקטות הקסאם (על כך אף כונה בשם "אבי הקסאם"). הוא שימש  כיד ימינו של מחמד צ'ף, שעמד בראש הזרוע הצבאית של חמאס, ומילא תפקיד חשוב במערכת הטרור של חמאס, שנועדה לטרפד את הסכמי אוסלו. כך למשל, עדנאן אלע'ול היה מעורב בהכנת מטעני החבלה בפיגוע בצומת בית ליד (ינואר 1995, 22 ישראלים נהרגו), ובהכנת חגורת הנפץ בפיגוע בדיזנגוף סנטר (מרץ 1996, עשרה ישראלים נהרגו). הוא נהרג בפעילות סיכול של  חיל האוויר ב-21 באוקטובר 2004.

בית הספר על שם עדנאן אלע'ול ברצועת עזה (8 ביולי 2012, paldf)
בית הספר על שם עדנאן אלע'ול ברצועת עזה (8 ביולי 2012, paldf)

חנוכת הקתדרה באוניברסיטה האסלאמית

6.    ב-10 ביולי נערך באוניברסיטה האסלאמית בעיר עזה טקס חנוכת קתדרה לחקר אסטרו-פיסיקה וחלל בחסות אונסק"ו (ארגון התרבות והמדע של האו"ם). בטקס השתתף ד"ר דרק אליאס (Dr. Derek Elias), מומחה לפיתוח תוכניות חינוך מטעם הארגון ונציג אונסק"ו בראמאללה (צפא, 10 ביולי 2012). בראש הקתדרה יעמוד סלימאן באראכה מדען שעבד בעבר בנאס"א (אתר האוניברסיטה האסלאמית, 10 ביולי 2012). הענקת הקתדרה לאוניברסיטה האסלאמית ברצועת עזה התאפשרה לאחר שהוועידה הכללית של ארגון  אונסק"ו הצביעה לקבלת פלסטין כחברה מלאה בארגון באוקטובר 2011. מאז קבלת פלסטין כחברה זוהי הקתדרה הראשונה המוענקת לאוניברסיטה פלסטינית כל שהיא (אתר האוניברסיטה האסלאמית, 10 ביוני 2012).

מימין: טקס חנוכת הקתדרה באוניברסיטה. משמאל: החסות הרשמית של אונסק"ו לקתדרה  (אתר האוניברסיטה האסלאמית 10 ביולי 2012)
מימין: טקס חנוכת הקתדרה באוניברסיטה. משמאל: החסות הרשמית של אונסק"ו לקתדרה
(אתר האוניברסיטה האסלאמית 10 ביולי 2012)

7.    האוניברסיטה האסלאמית ברצועת עזה הינה מוסד אקדמי בעל מוניטין הנשלט ע"י תנועת חמאס ומהווה, מאז הקמתה, מוקד כוח פוליטי, חברתי, תרבותי, דתי וצבאי של חמאס. האוניברסיטה הוקמה בשנת 1978, על ידי שיח' אחמד יאסין, מי שהיה מייסדה ומנהיגה של חמאס. מאז עליית חמאס לשלטון (יוני 2006) שידרגה האוניברסיטה את מעמדה והעלתה באופן משמעותי את היקף פעילותה.

8.    האוניברסיטה האסלאמית מהווה מעוז של חמאס ברצועת עזהבמספר תחומים[3]:

א.      התחום הפוליטי: האוניברסיטה מהווה חממה לצמיחתם והתפתחותם של מנהיגי חמאס. רבים מבכירי חמאס בעבר ובהווה, כולל בכירים בגדודי עז אלדין אלקסאם, החלו פעילותם באוניברסיטה, הן כנושאי משרות מנהליות, הן כמרצים והן כפעילי אגודת הסטודנטים. כך למשל אסמאעיל הניה, ראש ממשל חמאס, הינו בוגר החוג לספרות ערבית, אשר שימש בעבר כמזכיר מועצת הנאמנים של האוניברסיטה וכיו"ר מועצת הסטודנטים. מחמוד אלזהאר, מבכירי חמאס שימש כמרצה לנושאי רפואה באוניברסיטה. בכירים בזרוע הצבאית של חמאס, שמצאו מותם, כגון אבראהים אלמקאדמה, צלאח שחאדה ונזאר ריאן, נשאו אף הם משרות באוניברסיטה.

ב.      התחום צבאי: גדודי עז אלדין אלקסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, מקיימת פעילות ענפה בין כותלי האוניברסיטה. פעילות זו כוללת ניצול מעבדות האוניברסיטה לשם פיתוח וייצור אמצעי לחימה, לרבות פיתוח רקטות ארוכות טווח, תוך שימוש בסטודנטים ובמרצים כמוקדי ידע. סטודנטים שהיו מעורבים בייצור אמצעי לחימה נשלחו ע"י חמאס להשתלמויות באיראן, בסוריה ובלבנון. באוניברסיטה אוחסנו אמצעי לחימה והתקיימו בה פגישות חשאיות של פעילים צבאיים. בעבר (לפני השתלטות חמאס על הרצועה), הופעל מתוכה כוח צבאי נגד תומכי פתח והרשות הפלסטינית. סטודנטים רבים גויסו לשורות גדודי עז אלדין אלקסאם ונטלו חלק בפעילות צבאית-טרוריסטית, כולל ביצוע פיגועי התאבדות[4] .

ג.       התחום התודעתי: חמאס מקיימת בין כותלי האוניברסיטה אינדוקטרינציה אינטנסיבית לשם הטמעת האידיאולוגיה האסלאמית-רדיקאלית בדגש על עוינות לישראל ולמערב והליכה בדרך הג'האד. באוניברסיטה מתקיימים כנסים העוסקים בהשלטת הקוד האסלאמי על חיי היום-יום של תושבי רצועת עזה  (כמו למשל העמקת לימודי הקוראן במערכת החינוך או שימוש בתקשורת לשם הגברת השפעת הדת על התושבים). בחינת עבודות מחקריות המתבצעות  באוניברסיטה באצטלה אקדמית, מצביעה על עיסוק בנושאים "אקדמיים" הקשורים ל"חינוך ג'האדיסטי" על פי הגותו של עבדאללה עזאם (מקור ההשראה האידיאולוגי של אסאמה בן לאדן), יישום "החינוך הג'האדיסטי" בבתי הספר הפלסטינים, או דרכים להעמקת "החינוך הג'האדיסטי" באמצעות האישה המוסלמית. פעילים בכירים של חמאס עסקו בהוראת ההלכה האסלאמית באוניברסיטה, למשל שיח' נזאר ריאן, שנהרג על ידי צה"ל במבצע "עופרת יצוקה" שימש כמרצה בפקולטה להלכה אסלאמית.

נזאר ריאן, שעסק בהוראת ההלכה האסלאמית באוניברסיטה עם פעילי גדודי עז אלדין אלקסאם  ( אתר הפורומים של אלג'זירה, 24 ביוני 2008)
נזאר ריאן, שעסק בהוראת ההלכה האסלאמית באוניברסיטה עם פעילי גדודי עז אלדין אלקסאם
 ( אתר הפורומים של אלג'זירה, 24 ביוני 2008)

9.     בעבר נרתמו גופים וקרנות במדינות מוסלמיות וערביות ומוסדות מערביים ובינלאומיים לסייע לאוניברסיטה האסלאמית[5]. זאת למרות, ולעיתים בגלל, שהיא נשלטת ע"י חמאס ומזוהה עימה. קבלת חסות אונסק"ו לקתדרה לאסטרו-פיסיקה וחלל מהווה הצלחה נוספת למאמצי חמאס להשיג הכרה בינלאומית לאוניברסיטה האסלאמית ובעקיפין גם לממשל חמאס ברצועת עזה.

[1]  UNDP- היא תוכנית הפיתוח של האו"ם. מוסד השייך לאו"ם הפועל ב-177 מדינות. משרדיו הראשיים ממוקמים במטה האו"ם בניו יורק. פעילותו ממומנת ע"י חברות האו"ם. מטרת המוסד לסייע בפיתוח היכולת המקומית באמצעות ייעוץ מקצועי ומתן סיוע לפרויקטים שונים.

[2]מחמד אלדורה– היה ילד פלסטיני, שסרט בן כמה שניות המתאר את מותו מירי, הופץ עם תחילת האנתיפאצ'ה השנייה. מחמד אלדורה  הפך לסמל האנתיפאצ'ה. הסרט והשאלה מי הרג אותו היו שנויים שנים רבות במחלוקת כאשר רבים טענו, כי הסרט בוים וזויף. במאי 2011 הרשיע בית משפט בצרפת את הרופא הישראלי, שטיפל בו על שהוציא דיבתו של מחמד אלדורה אולם בפברואר 2012 קיבל בית המשפט העליון בצרפת את ערעורו של הרופא וזיכה אותו ובכך הכיר למעשה בטענה כי הסרט בוים וזויף.

[3] פירוט ראו פרסום מרכז המידע מ-28 באפריל 2010:"האוניברסיטה האסלאמית ברצועת עזה: מוסד אקדמי  הנשלט ע"י חמאס ומסתייע בגורמים חיצוניים, כולל במדינות המערב" (להלן סקירה על האוניברסיטה האסלאמית).

[4]מרכז הפיתוח והמחקר לאמצעי לחימה של חמאס שכן באוניברסיטה האסלאמית בבניין המעבדות המדעיות . במהלך מבצע "עופרת יצוקה" תקף חיל האוויר את הבניין .

[5]פירוט הקשרים הבינלאומיים, ראו סקירה על האוניברסיטה האסלאמית.