בתקשורת התורכית דווח, כי מתנהלת חקירה נגד מנהיג IHH, בחשד שהעביר בחשאי כספים לארגון אלקאעדה.

מנהיג IHH בולנט ילדרים במסיבת עיתונאים לאחר ששוחרר ע

מנהיג IHH בולנט ילדרים במסיבת עיתונאים לאחר ששוחרר ע"י ישראל ושב לתורכיה ממשט ה"מרמרה" (מתוך אתר זמאן, 4 ביוני 2010)

מנהיג IHH בולנט ילדרים (מימין) נואם על סיפון ה

מנהיג IHH בולנט ילדרים (מימין) נואם על סיפון ה"מרמרה" בפני פעילי IHH ותומכיהם ומפיח בהם רוח קרב לקראת העימות הצפוי עם חיילי צה"ל

לוגו ארגון IHH

לוגו ארגון IHH

בולנט ילדים נושא נאום בפני קהל תומכים גדול ב-31 במרץ 2010.

בולנט ילדים נושא נאום בפני קהל תומכים גדול ב-31 במרץ 2010.


פרסום בתקשורת התורכית על חקירה שנפתחה נגד IHH
 1. על פי ידיעה, שהתפרסמה בתקשורת התורכית, נפתחה לאחרונה חקירה של המערכת המשפטית נגד בולנט ילדרים, מנהיג IHH, בחשד שסייע בהעברת כספים לאלקאעדה. העיתון חברתורכ (Haberturk ), שצוטט ע"י כלי תקשורת תורכיים נוספים , דיווח, כי החקירה מתנהלת בחשאיות ע"י משרדי התובע המיוחד של איסטנבול ודיארבקיר. על פי אותה ידיעה מתמקדת החקירה בהעברת סיוע פיננסי לאלקאעדה ובמסגרתה נבדקת גם פעילות IHH במזרח התיכון (15 ביוני 2012, Islamigundem).
   
 2. מנהיג IHH בולנט ילדרים הכחיש את הידיעה לפיה העביר ארגונו כסף לאלקאעדה. הוא הדגיש, כי IHH פועל מזה עשרים שנים כאגודה לסיוע הומניטארי המקיימת שלוחות וסניפים ברחבי העולם, ומושיטה סיוע לנזקקים ללא הבדל דת, גזע ושפה. הוא הגדיר את הפרסום כ"מלחמה פסיכולוגית". לדבריו, לא מתנהלת שום חקירה נגד ארגונו והוא הביע תקוותו שהשלטונות התורכיים "יבהירו את הנושא". לטענתו נקלעה ישראל למצב מביך עם פרסום דו"ח מבקר המדינה אודות פרשת ה"מרמרה". הוא הוסיף, כי הפרסומים משקפים מגמה "להכפיש אותנו, לבודדנו מהסביבה ולהתנקם בנו". (16 ביוני 2012,Islamigundem, ; dogruhaber , 18 ביוני).
הזהות הכפולה של IHH
 1. IHH  הינו ארגון תורכי אסלאמי-רדיקלי, בעל אידיאולוגיה אנטי-אמריקאית, אנטי-מערבית ואנטי-ישראלית, המהווה מרכיב חשוב בקואליציה הבינלאומית העוסקת במתקפת הדה-לגיטימציה נגד ישראל. ארגון זה נטל חלק מרכזי במשט ה"מרמרה", שהסתיים בעימות אלים בין פעילים תורכיים לבין חיילי צה"ל. מרכזיותו במשט התבטאה ברכישת שלושה כלי שיט וביניהם ה"מאוי מרמרה". בהעמדת יכולות מדינתיות של תורכיה לרשות הקואליציה ששיגרה את המשט ובמרכזיות פעיליו בעימות האלים על גבי ה"מרמרה".
   
 2. להאשמת IHH  בסיוע לאלקאעדה, כולל בהעברת הכספים, קיים בסיס עובדתי שכן, מידע מהימן מצביע, כי IHH קיים בעבר (שנות התשעים של המאה הקודמת ותחילת המאה הנוכחית) קשרים עם גורמי ג'האד עולמי במזרח-התיכון, בקווקז ובבלקן והעניק להם סיוע לוגיסטי (שכלל גיוס פעילים, העברת כספים וסיוע הומאניטארי). עם זאת, במהלך פרשת "המרמרה", הממשל התורכי וארגון IHH שבו והכחישו את הפן הג'האדיסטי של הארגון והבליטו, מסיבות ברורות, את הפן ההומאניטארי שלו. לפיכך לא ברור לנו בשלב זה האם אכן נפתחה חקירה נגד IHH כפי שדווח בתקשורת התורכית ואם כן- מהן הסיבות ומהו הרקע לכך. להערכתנו, יתכן, כי המדובר במאבקי כוח פנימיים בתורכיה, שבעבר מצאו ביטויים גם בפרשת ה"מרמרה".
   
 3. מכל מקום, הצפת המידע בדבר הסיוע הכספי שהעניק IHH לאלקאעדה והדגשת בולנט ילדרים, כי המדובר בארגון העוסק בסיוע הומניטארי, משקפים היטב את זהותו הכפולה של הארגון:

א. הזהות ההומניטארית- IHH הינו ארגון המקיים פעילות הומניטארית ענפה בתורכיה ובאזורי מצוקה בעולם בעיקר בקרב קהילות אסלאמיות. במסגרת פעילות זאת מעביר IHH משלוחי מזון, ומקיים תוכניות סיוע ליתומים, עוסק בחינוך, בונה מסגדים ומעניק סיוע בתחומים הומניטאריים וחברתיים נוספים1 (כולל באזורים הנשלטים ע"י ארגונים המזוהים עם אלקאעדה, כמו בסומאלי). בשנה האחרונה עסק IHH במתן סיוע לפליטים סוריים.

ב. הזהות הג'האדיסטית-IHH הינו ארגון אסלאמי-רדיקלי, אנטי-אמריקאי, אנטי-מערבי ואנטישמי. בעבר IHH אכן סייע לאלקאעדה ולארגוני הג'האד העולמי (כולל בתחום הכספי) והוא אף היה מעורב בפיגוע טרור בארה"ב ("פיגוע המילניום", חג המולד של שנת 2000). בשנים האחרונות ממקד IHH את מאמציו בסיוע לחמאס ולממשל חמאס ברצועת עזה. לאחר הריגתו של אסאמה בן לאדן בסיכול ממוקד הצטרף IHH לארגונים אסלאמיסטים תורכיים שגינו את ארה"ב והציגו את פעילות הסיכול כ"בלתי חוקית".

 1. להערכתנו, על רקע המדיניות המתריסה של ממשלת תורכיה כלפי ישראל, ולנוכח ההליכים המשפטיים שנפתחו בתורכיה נגד ארבעה בכירים ישראלים סביב פרשת ה"מרמרה", הממשל התורכי וארגון IHH צפויים להכחיש את הפן הג'האדיסטי והאלים של IHH, ולהמשיך להציג את מעורבותו IHH במשט ה"מרמרה" כביטוי לפעילותו ההומניטארית (ובכך להעצים את האשמה המוטלת כביכול על ישראל). לפיכך, גם אם נפתחה חקירה משפטית נגד IHH  ע"י המערכת המשפטית התורכית (ולכך אין עדיין אימות), סביר שממשל ארדואן יפעל להפסקתה או לפחות להצנעתה, משיקולים פוליטיים מובהקים.
   
 2. ניתוח זהותו הכפולה של IHH וקווים לדמות מנהיגו בולנט ילדרים- ראו נספח.

[1]הידיעה צוטטה ע"י העיתון  חוריית ופורסמה באתר האסלאמי Islamgundem.