חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (1 – 8 במאי 2012)

שריפת דגלי ישראל במהלך הפגנה של חמאס למען האסירים בבתי הכלא הישראליים, שנערכה בראמאללה באישור הרשות הפלסטינית

שריפת דגלי ישראל במהלך הפגנה של חמאס למען האסירים בבתי הכלא הישראליים, שנערכה בראמאללה באישור הרשות הפלסטינית

שריפת דגלי ישראל במהלך הפגנה של חמאס למען האסירים בבתי הכלא הישראליים, שנערכה בראמאללה באישור הרשות הפלסטינית

שריפת דגלי ישראל במהלך הפגנה של חמאס למען האסירים בבתי הכלא הישראליים, שנערכה בראמאללה באישור הרשות הפלסטינית

הפגנה של חמאס למען האסירים השובתים בראמאללה

הפגנה של חמאס למען האסירים השובתים בראמאללה

הפגנה של חמאס למען האסירים השובתים בראמאללה

הפגנה של חמאס למען האסירים השובתים בראמאללה

כינוס הליגה הערבית בנושא האסירים השובתים רעב

כינוס הליגה הערבית בנושא האסירים השובתים רעב

ג'ורג' גאלאוי אוסף תרומות בברטפורד עבור ממשל חמאס ברצועה טרם יציאת השיירה לדרכה

ג'ורג' גאלאוי אוסף תרומות בברטפורד עבור ממשל חמאס ברצועה טרם יציאת השיירה לדרכה

 • נמשך ירי הרקטות מרצועת עזה. במהלך השבוע אותרו שתי נפילות של רקטות ונפילה של פצצת מרגמה בנגב המערבי. בתגובה תקפו כלי טיס של חיל האוויר מנהרה בצפון הרצועה, ששימשה לפעילות טרור.
 • נמשכת שביתת הרעב של מחבלים פלסטינים האסורים בישראל, בהנהגת פעילי טרור, שהיו מעורבים בפיגועי התאבדות רבי נפגעים. הפלסטינים והליגה הערבית יוזמים פניות לאו"ם ולגופים בינלאומיים במגמה להפעיל לחץ על ישראל להיענות לדרישות השובתים.  בשטח נמשכות הפגנות הזדהות ביהודה ושומרון וברצועת עזה.
 • בכירים בג'האד האסלאמי בפלסטין  איימו בפעילות אלימה אם ימות מישהו משובתי הרעב . אבו מאזן, שנדרש לנושא, פעל לצינון הרוחות בהצהירו, כי הרשות הפלסטינית לא תיתן ידה ל"התנגדות חמושה". 
 • במהלך השבוע שחלף אותרו שתי נפילות של רקטות בנגב המערבי ונפילה של פצצת מרגמה. הנפילות היו בשטחים פתוחים. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.
 • ב-1 מאי בשעות הבוקר נורתה אש לעבר כוח צה"ל, שעסק בפעילות מבצעית שגרתית, סמוך לגדר הביטחון במרכז רצועת עזה. לא היו נפגעים. נגרם נזק קל לשני כלי רכב משוריינים. בתגובה לירי ביצעו כלי טיס של חיל האוויר וכוחות שריון ירי לעבר חשודים (דובר צה"ל, 1 במאי 2012).  כלי התקשורת הפלסטינים דיווחו על פציעתו של תושב פלסטיני במזרח ח'אן יונס כתוצאה מירי כוחות צה"ל (צפא, 1 במאי 2012).

ירי רקטות מאז תחילת שנת 2011 1

ירי רקטות מאז תחילת שנת 2011

הערות: *  סיכומי חודש מרץ כוללים 50 רקטות שיורטו על ידי מערכת "כיפת ברזל" בסבב ההסלמה האחרון.

** בחודש אפריל נורו שלוש רקטות לעבר העיר אילת.

*** בסטטיסטיקה לא נכללו רקטות, שנפלו בשטח רצועת עזה.

פעילות חיל האוויר

 • בתגובה לירי הרקטות תקפו כלי טיס של חיל האוויר בליל 2-1 במאי מנהרה, ששימשה לפעילות טרור, בצפון רצועת עזה (דובר צה"ל, 2 במאי 2012).
מתיחות ביטחונית פנים-פלסטינית באזור ג'נין
 • קדורה מוסא, מושל ג'נין, נפטר השבוע כתוצאה מהתקף לב שבו לקה לאחר שאלמונים ירו על ביתו. היריות על ביתו היו ככל הנראה על רקע הריגתו פעיל הג'האד האסלאמי בפלסטין בכפר ביר אלבאשא בעת שמנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית ניסו לעוצרו.
 • בעקבות האירועים הללו, כינס אבו מאזן את מפקדי מנגנוני הביטחון הפלסטינים בלשכתו בראמאללה. הוא הביע צער על מותו של קדורה מוסא וציין בפני הנוכחים, כי הרשות תפעל ביד קשה נגד כל מי שינסה לפגוע ביציבות הביטחונית וכל מי שינסה לחולל אנרכיה. אבו מאזן גם הודיע על מינויו של טלאל דויכאת למושל מחוז ג'נין החדש, לאחר ששימש כשש שנים כמושל טול כרם  (אלחיאת אלג'דידה, 4 במאי 2012).
 • במקביל, החלו מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית, על פי הנחייתו של אבו מאזן, במבצע רחב היקף במחוזות ג'נין וטובאס להשבת הסדר על כנו ולתפיסת אלה, שהיו מעורבים באירוע הירי לעבר ביתו של מושל ג'נין (אלחיאת אלג'דידה, 5 במאי 2012).
הקלות לאוכלוסיית רצועת עזה
 • משרד הביטחון ומתאם פעולות הממשלה בשטחים החליטו על מתן שורה של הקלות לתושבי רצועת עזה, ביניהן (מתאם הפעולות בשטחים, 7 במאי 2012):
 • אישור להעברת סכום של 75 מיליון שקלים מיהודה ושומרון לרצועת עזה.
 • הכפלת מספר כלי הרכב המועברים לרצועה מידי שבוע מ-40 ל-80.
 • הגדלת מספר אישורי היציאה היומיים לאנשי עסקים מעזה .
 • הרחבת היצוא מרצועת עזה ליהודה ושומרון (במיוחד של חטיפים העשויים מתמרים).
מצוקת האנרגיה
 • טרם נפתר משבר האנרגיה ברצועת עזה. ב-2 במאי הזהיר מנהל מרכז המידע מטעם רשות האנרגיה ברצועת עזה מפני השבתת פעילות תחנת הכוח ברצועת עזה.  לגבי העברת הדלק שהגיע באמצעות הספינה מקטר אמר, כי עדיין מתנהלים מגעים לתיאום הכנסת הדלק (צפא, 1 במאי 2012..
משרד החינוך בממשל חמאס ממשיך לקדם את תהליך האסלאמיזציה
 • אסאמה אלמזיני,שר החינוך בממשל חמאס השתתף בטקס חגיגי לפתיחת שני בתי תפילה בבית הספר דלאל אלמע'רבי (הקרוי על שם המחבלת המתאבדת מפיגוע כביש החוף) ובבית ספר נוסף. במהלך הטקס אמר שר החינוך, כי לאחרונה נפתחו על ידי המשרד 165 בתי התפילה בבתי הספר הממשלתיים ברחבי הרצועה. זאת, במסגרת תוכנית המשרד להקים בית תפילה בכל בית ספר. לדבריו הוא רואה חשיבות עליונה בהטמעת החינוך הדתי והערכים האסלאמיים בקרב התלמידים מתוך ההנחה, כי "החינוך קודם ללימוד ". 
כללי
 • נמשכת שביתת הרעב של המחבלים הפלסטינים האסורים בבתי הכלא הישראליים. על פי מידע מוסמך שובתים רעב כ-1,600 אסירים ביטחוניים מזה כשלושה שבועות. האסירים בכלל ושובתי הרעב בפרט, נמצאים תחת מעקב רפואי מתמיד. בכל בית כלא מצויה מרפאה ובה צוות רפואי העוקב אחר מצב בריאותם של האסירים. האסירים אף זכאים לחוות דעת רפואית שנייה, טיפולים משלימים וביקורים אצל רופאים מומחים.
 • על פי המידע שבידנו,כל שובתי  הרעב הינם אסירים שהורשעו או שנחשדו בפעילות טרור. חלקם הורשעו באחריות לרצח מכוון של אזרחים ישראלים. כ-750 אסירים מהשובתים משתייכים לתנועת חמאס, כ-360 אסירים אנשי פתח, כ-250 הם פעילי הג'האד האסלאמי בפלסטין וכ-170 הם פעילי החזית העממית לשחרור פלסטין. פרט לאסירים הביטחוניים שובתים רעב גם שישה עצירים מנהליים. שני העצירים המנהליים הבולטים הינם פעילי הג'האד האסלאמי בפלסטין (השובתים רעב מאז חודש מרץ). שופטי בית המשפט קבעו לגבי שניהם, כי בפעילותם בארגון הג'האד האסלאמי בפלסטין הם מהווים סכנה ועל כן יש לעצרם.
 • בין מנהיגי השביתה בולטים פעילי טרור, שהיו מעורבים בפיגועי התאבדות רבי-נפגעים:
 • עבאס אלסיד– פעיל בכיר בחמאס, שנדון ל-35 מאסרי עולם, בגין אחריותו לביצוע הפיגוע במלון פארק בנתניה ב-27 במרץ 2002 (בפיגוע נהרגו 30 אזרחים ישראלים וכ-160 נפצעו).  
 • מהנד שרים– פעיל חמאס, שנדון ל-29 מאסרי עולם בשל מעורבותו בפיגוע במלון פארק.
 • ג'מאל אלהור– פעיל חמאס, שנדון לחמישה מאסרי עולם בגין ביצוע פיגועים ומעורבותו במעשי רצח ביניהם הפיגוע בקפה אפרופו בתל אביב ב-21 בדצמבר 1997 (בפיגוע נהרגו שלוש נשים צעירות).
 • וג'די ג'ודה– פעיל בכיר בחזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין, שהיה מעורב בפיגוע התאבדות בצומת גהה ב-26 בדצמבר 2000 (בפיגוע נהרגו ארבעה אזרחים. ו-24 נפצעו).
 • שירות בתי הסוהר הישראלי נוהג כלפי האסירים והעצורים על פי כל האמנות הבינלאומיות. מעבר לתנאים הבסיסיים, זוכים האסירים לחופש דת ופולחן, ביקורי עורכי דין, חברי כנסת ונציגי הצלב האדום. כמו כן זכאים האסירים להטבות נוספות, שאינן מחויבות על פי האמנות הבינלאומיות, כגון רכישה בקנטינה, קבלת עיתונים, החזקת ספרים, צפייה במגוון ערוצי טלוויזיה, החזקת ציוד אישי ועוד. יצוין, כי זכויות נוספות דוגמת לימודים באוניברסיטה, שניתנו לאסירים בעבר, בוטלו מכיוון שנוצלו למטרות שאינן ראויות. בניגוד לטענות חמאס לא התחייבה ישראל להקל בתנאי האסירים במסגרת "עסקת שליט".
פניה פלסטינית לגופים ערביים ובינלאומיים
 • מועצת הליגה הערבית, בדרג נציגים, דנה בסוגית האסירים השובתים וקיבלה החלטה להשיק קמפיין בינלאומי, פוליטי ותקשורתי, במטרה להפעיל לחץ על ישראל. כמו כן הוחלט להביא את הנושא לדיון בפורומים בינלאומיים שונים במסגרת זאת הוחלט בין השאר (ופא, 6 במאי 2012):
 • להגיש בקשה לעצרת הכללית לפרסם החלטה המבקשת חוות דעת מייעצת מבית הדין הבינלאומי בצדק בהאג בנוגע למעמד החוקי של האסירים הפלסטינים והערבים בבתי הכלא הישראלים.
 • לפעול לשגור ועדות בינלאומיות, שתחקורנה את המצב בבתי הכלא.
 • לפנות למועצת זכויות האדם של האו"ם בג'נבה. 

כינוס הליגה הערבית בנושא האסירים השובתים רעב (7 במאי 2012, Press TV)
כינוס הליגה הערבית בנושא האסירים השובתים רעב (7 במאי 2012, Press TV)

 • ריאצ' מנצור, המשקיף הקבוע של הפלסטינים באו"ם, שלח אגרות למזכ"ל האו"ם לנשיא מועצת הביטחון וראש העצרת הכללית בהן ציין, כי המצב בשטחים נמצא בהתדרדרות מתמדת כתוצאה מהפרובוקציות והצעדים הלא חוקיים שבהם נוקטת ישראל נגד העם הפלסטיני. הוא גם הביע דאגה ממצבם של האסירים השובתים רעב ומחה נגד שיטת המעצר המנהלי. מנצור קרא לבוא בחשבון עם ישראל בבתי הדין הבינלאומיים ובגופים בינלאומיים כמו מועצת הביטחון. הוא גם התייחס להמשך ההתנחלויות בהזכירו את הודעתה של ישראל על החלטה לבנות תשעה מלונות בגבעת המטוס שבדרום מזרח ירושלים (ופא, 5 במאי 2012).
עצרות והפגנות הזדהות
 • במקביל, מקיימות הרשות הפלסטינית וחמאס שביתות, הפגנות ועצרות הזדהות ביהודה שומרון ורצועת עזה על בסיס יום יומי. במוקדים רבים הוקמו אוהלי הזדהות המשמשים מוקד לעלייה לרגל של בכירים. באירועים אלה בלטו הפגנה של חמאס, שהתקיימה ב-6 במאי בראמאללה באישור חריג של הרשות הפלסטינית והפגנה מקבילה מטעם תנועת פתח, שהתקיימה באישור חמאס ברצועת עזה.
 הפגנה של חמאס למען האסירים השובתים בראמאללה (5 במאי 2012, paldf) הפגנה של חמאס למען האסירים השובתים בראמאללה (5 במאי 2012, paldf)

 הפגנה של חמאס למען האסירים השובתים בראמאללה (5 במאי 2012, paldf)

איומים בפעילות אלימה
 • בכירי הג'האד האסלאמי בפלסטין איימו להגיב אם ימות  אסיר פלסטיני כתוצאה משביתת הרעב:
 • ח'אלד אלבטשבכיר בג'האד האסלאמי בפלסטין, הצהיר במהלך תהלוכה בעיר עזה, כי הזרוע הצבאית של הארגון ו"ההתנגדות הפלסטינית" יפעלו לשחרור אסירים ואיים כי ישראל תישא באחריות על מותו של כל אסיר (פלסטין אליום, 1 במאי 2012). לדבריו הארגון קיבל החלטה להגיב על מותו של כל אסיר פלסטיני נגד ההתנחלויות והמתנחלים (פאל טודיי 2 במאי 2012).
 • מחמד אלהנדי, מבכירי הג'האד האסלאמי בפלסטין, בעצרת הזדהות עם האסירים שנערכה בעיר עזה, שב והזהיר כי "כל נפילת הרוג מבין האסירים השובתים רעב בבתי הכלא בישראל תוליד אנתיפאצ'ה שלישית" על מנת "ללמד לקח את ישראל ולנקום בה" (סמא 6 במאי 2012).
 • מנגד פעל אבו מאזן לצינון הרוחות. במהלך  מסיבת עיתונאים, שכינס אבו מאזן עם תום ביקורו בתוניס. כאשר נשאל על האפשרות לפרוץ אנתיפאצ'ה שלישית על רקע הדרישה לשחרור האסירים אבו מאזן  הוא השיב, שהרשות הפלסטינית קוראת ל"התנגדות עממית בדרכי שלום" וציין, כי לא תהיה הסכמה פעם נוספת להתנגדות חמושה. עוד הוסיף, כי גם חמאס קוראת להרגעה ודורשת מכל הארגונים במיוחד ברצועת עזה, שלא לבצע ירי רקטות (רדיו קול פלסטין, 1 במאי 2012).  
 • אסאמה חמדאן,האחראי על קשרי החוץ בחמאס, טען כי תנועתו ניהלה בחודשים האחרונים מגעים חשאיים עם חמש מחברות האיחוד האירופאי. לדבריו השיחות עסקו, בין השאר, במדיניות חמאס כלפי ישראל והמשא ומתן עימה. לטענת גורמים בחמאס מדובר בבריטניה, צרפת, הולנד, אוסטריה ושוודיה. גורמים רשמיים בבריטניה, צרפת  אוסטריה והולנד הכחישו את דבריו לפיהם ממשלותיהם ניהלו מגעים עם חמאס. יוזכר, כי חמאס כלולה ברשימת ארגוני הטרור של האיחוד האירופאי אשר חברותיו נמנעות מדיאלוג עם התנועה  (סוכנות A.P, 2 במאי  2012).
 • נמשכות ההכנות לאירועי "יום הנכבה" (15 במאי ) העלולים להשתלב עם האירועים הקשורים לשביתת  הרעב של האסירים הפלסטינים.  עיקרי תמונת המצב שבידנו:
 • ברצועת עזה- במסגרת האירועים יתקיימו עצרות וצעדות במחוזות השונים ובמחנות הפליטים. הצעדה המרכזית תתקיים בעיר עזה לכיוון נציגות האו"ם ברצועה. כמו כן יתקיימו תערוכות וכנסים שיעסקו במורשת הפלסטינית (אלקדס, 6 במאי 2012).
 • ביהודה ושומרון– הצעדה המרכזית אמורה להתקיים בראמאללה בכיכר יאסר ערפאת. בשאר המחוזות ובמחנות הפליטים יתקיימו עצרות ואירועים נוספים.
 • לבנון – נמשכת פעילות ברשתות החברתיות וההרשמה ל"תהלוכת השיבה" האמורה להתקיים בגבול ישראל-לבנון. לפי שעה נראה, כי ההיענות לכך אינה רבה (Facebook).
שיירת הסיוע מאירופה "ויוה פלסטינה"

ג'ורג' גלאוי[1]דיווח, כי השיירה השישית "ויוה פלסטינה" נמצאת כבר בדרכה מברדפורד לעבר רצועת עזה לשם אמורה להגיע ב-15 במאי (יום הנכבה). לדבריו, נמצאת השיירה עתה בבולגריה והיא אמורה להיכנס בקרוב לתורכיה.

בקרב משתתפי השיירה התעוררה מחלוקת לגבי המעבר דרך סוריה אשר הביאה לפרישה של כמה קבוצות סיוע, שטענו כי אינן מוכנות לעבור בסוריה ובמקום זאת הם יגיעו ישירות לקהיר בטיסה. לדברי המתנגדים למעבר יכול המשטר הסורי לעשות "הון פוליטי" ממעבר המשלחות ההומניטאריות לרצועת עזה. ג'ורג' גלאווי מצידו טוען, כי מעבר בסוריה אין משמעותו תמיכה במשטר. נמסר, כי ג'ורג' גאלאוי עצמו  לא יצא עם השיירה והוא צפוי להצטרף לפני שתגיע ליעדה  (בלוגים של משתתפי השיירה, טוויטר, 2 במאי 2012).

ג'ורג' גאלאוי אוסף תרומות בברטפורד עבור ממשל חמאס ברצועה טרם יציאת השיירה לדרכה ((youtube
ג'ורג' גאלאוי אוסף תרומות בברטפורד עבור ממשל חמאס ברצועה טרם יציאת השיירה לדרכה ((youtube

 

[1]נכון ל-8 במאי 2012 .

[2] ג'ורג' גלאווי הוא בריטי, איש השמאל הקיצוני, עוין לישראל ותומך בחמאס. הוא  נבחר לאחרונה כחבר פרלמנט מטעם מחוז ברדפורד. גלאווי פעיל מאד בארגון שיירות סיוע לרצועת עזה במסגרת הקמפיין "ויוה פלסטינה".