אימן אלט’ואהרי, סגנו של בן לאדן, פרסם קלטת וידאו בה הציג את העמותים המתחוללים עתה בלבנון וב”רשות הפלסטינית” כ”מלחמה צלבנית-ציונית נגד המוסלמים”


  1. אימן אל ט’ואהרי, סגנו של בן לאדן, פרסם קלטת וידאו באמצעות ערוץ הטלוויזיה "אלג’זירה" (27 ביולי) ובה התייחסות ראשונה לעימותים המתחוללים עתה בלבנון וב"פלסטין". בקלטת הוא נראה נואם כשברקע מגדלי התאומים הבוערים בניו יורק, זכר לפיגועי "אלקאעדה" בספטמבר 2001 .


  2. אימן אלט’ואהרי ("אלג’זירה", 27 ביולי)
  1. אלט’ואהרי איים, כי ארגונו לא יעבור בשתיקה לנוכח מה שקורה למוסלמים בלבנון ובעזה, בהציגו את האירועים כהוכחה לכך שהמוסלמים ניצבים בפני "מלחמה ציונית-צלבנית". הוא ציין כי מדינות "הקואליציה הצלבנית" המסייעות לישראל חייבות יהיו לשלם את המחיר על כך.

  2. האירועים הללו מוצגים ע"י אלט’ואהרי כחלק ממערכה אסלאמית נרחבת לשם "שחרור" כל האדמות שהיו בעבר בידי האסלאם "מאנדלוס [קרי, חצי האי האיברי הכולל את ספרד ופורטוגל] ועד לעראק", תוך שהוא מזכיר גם את אפגניסטאן. הוא הדגיש כי לא ניתן להגיע לפשרה עם ישראל וכי "דרך הג’האד" (קרי, מלחמת הקודש המוסלמית נגד הכופרים) הינה הדרך היחידה "לשחרור פלסטין כולה". דגש מיוחד שם אלט’ואהרי על עראק בציינו כי יש להקים בה אמירות אסלאמית "כדי שהג’האד יעבור בהמשך מעראק לפלסטין".

  3. בדבריו קרא אלט’ואהרי להקים "ברית של העשוקים והחלשים עלי אדמות". יצוין כי זוהי טרמינולוגיה המזוהה במובהק עם העדה השיעית , אותה מאמץ אלט’ואהרי, במטרה לנסות ולטשטש את הממד העדתי בלחימה המתנהלת בין ישראל ל"חזבאללה" 1, ולהציג אותה בהקשר רחב יותר של מערכה נרחבת בין האסלאם לבין המערב וישראל. בכך הוא מנסה – ללא הצלחה יתרה (ראה להלן) – להתגבר על הרתיעה של העולם הסוני החושש מניסיונותיה של איראן לרכוש הגמוניה אזורית והרואה ב"חזבאללה" את שלוחתה.

  4. התבטאותו של אלט’ואהרי באה בהמשך למספר התבטאויות קודמות שלו בנושא הפלסטיני בחודשים האחרונים. בעוד שבהתבטאויותיו הקודמות הוא דחק ב"חמא"ס" שלא לוותר על עקרונות האסלאם הקיצוני, הרי שהפעם הוא הפנה איום ישיר כלפי ישראל . הדבר עשוי להעיד על כוונה של גורמי "הג’האד העולמי" לנצל את סערת הרגשות שמעוררת המלחמה הנוכחית בלבנון (ובעיקר אירוע קאנא ב-30 ביולי) כאמצעי להגברת המוטיבציה לביצוע פיגועי טרור נגד יעדים ישראלים ויהודים מצד גורמים אסלאמיים קיצוניים (כפי שארע למשל בפיגוע בסיאטל שבארה"ב)

תגובות מסתייגות של ה"חזבאללה" וה"חמא"ס"

תגובות דוברי ה"חזבאללה"

  1. חסן ח’דרג’, חבר "המועצה המדינית" של ה"חזבאללה", הסתייג מדבריו של אלט’ואהרי באומרו כי לא הוזכרו בהם ישירות ובאופן חיובי ה"חזבאללה" והעדה השיעית, וכי אלט’ואהרי לא קרא לאחדות בין המוסלמים. חסן ח’דרג’ ציין כי אחת הסכנות הגדולות המאיימות על האזור הינה מלחמת אחים בין הסונים לשיעים, בעידודן של ארה"ב וישראל, והוסיף כי ה"חזבאללה" פועל לשים קץ למלחמת אחים זאת (ערוץ "אלג’זירה", 27 ביולי).

  2. חסן פצ’לאללה, חבר סיעת ה"חזבאללה" בפרלמנט הלבנוני, התנער גם הוא מדבריו של אלט’ואהרי בציינו: "אלפי הבדלות מבדילות בינינו לבין אימן אלט’ואהרי או ארגון אלקאעדה…אין לנו קשרים עם ארגון אלקאעדה ועמדותינו האידיאולוגיות ויעדינו שונים" (ערוץ LBC , 27 ביולי). עבד אלחלים פצ’לאללה , סגן יו"ר המרכז למחקרים של ה"חזבאללה", שהתבקש להתייחס לדברי אלט’ואהרי, טען כי הפעילות הצבאית של ה"חזבאללה" הינה בעלת אופי לבנוני (ובמשתמע, אין היא חלק ממערכת אסלאמית עולמית) (ערוץ "אלערביה", 27 ביולי). 

תגובת ה"חמא"ס"

  1. פעיל החמא"ס מחמוד אלרמחי , מזכיר "המועצה המחוקקת" הפלסטינית, התייחס בשלילה לדברי אלט’ואהרי באומרו:"איננו זקוקים לאלט’ואהרי ולהצהרותיו, ואיננו אחראים להצהרותיו האחרונות. העם הפלסטיני והעם הלבנוני מבינים היטב כי ההצהרות הללו אינן במקום, ואין להתבסס עליהן. הצהרות אלו הן סתם תעמולה של אלקאעדה, כיוון [שהארגון] מצא עצמו מנותק ממה שקורה…" ("רדיו סוא", 28 ביולי).

הערכה

  1. להערכתנו ההסתייגות של דוברי ה"חזבאללה" וה"חמא"ס" מדבריו של אלט’ואהרי, דווקא בימים בהם מתנהלת מערכה קשה בין השתיים לבין ישראל, נובעת מעניינן של השתיים למנוע מ"אלקאעדה" מ"לגנוב את ההצגה". כמו כן, יתכן שהסתייגות זאת נובעת גם מחששן שמעורבות "אלקאעדה" במהלך הקרבות הנוכחיים תגרום לפגיעה בקרב דעת הקהל הבינלאומית העוינת את "אלקאעדה", למרות היותן של ה"חזבאללה" וה"חמא"ס" מזוהות עם האסלאם הקיצוני.