חדשות העימות הישראלי פלסטיני (31-16 באוקטובר 2006)


ובדרומה…

  פעילות צה"ל בצפון הרצועה…
 

חשיפת מנהרה מוסווית בציר פילדלפי
(צילום: דובר צה”ל, 20 באוקטובר)

  שיירה של כלים משוריינים של צה”ל נעה לכיוון בית חאנון (“רויטרס”, 1 בנובמבר צלם: אמיר כהן)

עיקרי תמונת המצב

•  צה"ל ממשיך להרחיב את פעילותו הקרקעית ברצועת עזה שהתמקדה בשני תאי שטח עיקריים: בדרום הרצועה ניסה צה"ל לפגוע ב"תעשיית המנהרות" המשגשגת ב"ציר פילדלפי". בצפון הרצועה , באזור בית חאנון, מנסה צה"ל לשבש את ירי רקטות ה"קסאם" (שהתרחב לאחרונה) לעבר יישובי הנגב המערבי.

•  משלחת של "החמא"ס" בראשות עמאד אלעלמי חבר "הלשכה המדינית" הגיעה למצרים לדון אודות סוגיית החייל החטוף גלעד שליט. ידיעות ממקורות פלסטינים (כולל מקורות ה"חמא"ס") המודלפות לתקשורת מוסרות על הסכם ההולך ומתגבש לשחרורו של גלעד שליט.

•  ובזירה הפנים-פלסטינית נמשכים העימותים האלימים, גילויי האנרכיה, המשבר הכלכלי ומלחמת ההסברה והתעמולה בין הצדדים היריבים. ובצד כל אלה נמשכים גם המגעים להקמת ממשלת אחדות לאומית ולמניעת הפיכתם של העימותים האלימים למלחמת אחים כוללת.

אירועים בולטים בשטח 

רצועת עזה

עליה בהיקף ירי רקטות ה"קסאם" לעבר יישובי הנגב המערבי

 • בשבועיים האחרונים ניכרה עליה בירי רקטות ה"קסאם" לעבר יישובי הנגב המערבי, בעיקר לעבר העיר שדרות . ירי הרקטות גרם למספר פציעות קלות ולנזק קל ברכוש.

 • סה"כ אותרו במהלך השבועיים האחרונים 40 נפילות של רקטות (לעומת 14 במחצית הראשונה של אוקטובר). במהלך חודש אוקטובר חלה עלייה בירי הרקטות בהשוואה לחודשיים הקודמים (ראו פרק נתונים סטטיסטיים).

 • אפשר שהעלייה במספר אירועי הירי הינה, בין השאר, תגובה לפעילות הסיכול האינטנסיבית שמבצע צה"ל ברצועה. בקרב הארגונים מבצעי הירי בלט "הג’האד האסלאמי בפלסטין" אך גם ה"חמא"ס"/"גדודי עז אלדין אלקסאם" נטלה על עצמה אחריות למספר אירועי ירי (25 באוקטובר, 27 באוקטובר).

מאפייני פעילות צה”ל

 • בשבועיים האחרונים נמשכה פעילות אינטנסיבית של צה"ל ברצועה, שהתמקדה בשני תאי שטח עיקריים: בדרום הרצועה פעל צה"ל (לראשונה מאז ההינתקות) בקטע של "ציר פילדלפי" במטרה לפגוע ב"תעשיית המנהרות" המשגשגת באמצעותה מוברחים ע"י ה"חמא"ס" ושאר ארגוני הטרור כמויות גדולות של אמצעי לחימה; בצפון הרצועה באזור בית חאנון, פועל צה"ל נגד משגרי רקטות ה"קסאם" ונגד אתרי השיגור, במטרה לצמצם את היקף הירי לעבר יישובי הנגב המערבי.

 • ברקע הפעילות האינטנסיבית של צה"ל עומדים התחזקותה והתחמשותה המואצת של ה"חמא"ס"; זרימה מאסיבית של אמצעי לחימה, כספי טרור ופעילי טרור לרצועה, בעיקר דרך המנהרות; המשך ואף הגברה של ירי הרקטות לעבר יישובי הנגב המערבי; האנרכיה והתוהו ובוהו הביטחוני ההולכים ומחריפים.

 • לנוכח זאת התרבו הפרסומים בתקשורת לפיהם צה"ל ממליץ על חריגה מדפוס הפעולה הנוכחי וביצוע מבצע נרחב ברצועת עזה או לחילופין "מבצע בינוני" שיכתר את רפיח לזמן ממושך ויפריד בינה לבין שאר הרצועה 1 ב-1 בנובמבר התכנס הקבינט ודן אודות המצב ברצועת עזה ואופי הפעילות של צה"ל ברצועה. ערב הישיבה נשא שר הביטחון עמיר פרץ נאום באוניברסיטת תל-אביב (31 באוקטובר) בו הוא הציג, בין השאר, את תפיסתו לגבי המדיניות הישראלית בזירה הפלסטינית. בנאומו ציין השר כי על ישראל לפעול בשלושה מישורים:-

•  במישור הצבאי – אסור לישראל לאפשר ל"חמא"ס" ולשאר ארגוני הטרור לבנות תשתיות טרור ברצועה כפי שעשה "חזבאללה" בלבנון. השר הוסיף כי אין בכוונת ישראל לכבוש מחדש את הרצועה , אולם צה"ל ימשיך לפעול בכל האמצעים, מהאוויר ומהקרקע, כדי לפגוע בתשתיות הטרור ולסכל פיגועים, ירי רקטות ה"קסאם" והברחת אמצעי לחימה.

•  במישור המדיני :-

•  ישראל מקדמת בברכה מהלכים לייצוב הזירה הפלסטינית ולמניעת הידרדרות וקריסת "הרשות הפלסטינית". קריסה שכזאת אינה אינטרס ישראלי.

•  ישראל רואה באבו מאזן גורם חיוני למניעת השתלטות מלאה של ה"חמא"ס" על "הרשות" והיא מחפשת דרכים לחיזוקו בתאום עם המאמצים הערביים והבינלאומיים בעניין זה.

•  במישור ההומניטארי : ישראל מקדמת בברכה מאמץ הומניטארי וכלכלי בתאום עם ארה"ב והקהילה הבינלאומית, כדי לצמצם את מצוקת האוכלוסייה ולמנוע משבר הומניטארי. לאחרונה הוחל בצעדים לקידום תוכניתו של המתאם הביטחוני האמריקאי הגנרל דייטון לשדרוג מעבר קרני שהינו עורק החיים המרכזי של הרצועה.

פעילות צה”ל בדרום הרצועה

 • דגש מיוחד הושם לאחרונה על סיכול העברות אמצעי לחימה ומחבלים באמצעות מנהרות . כוחות צה"ל חשפו (18 באוקטובר) בסמוך ל"ציר פילדלפי" 13 מנהרות, אשר שימשו להעברה של אמצעי לחימה וכן שני פירי מנהרה נוספים. המנהרות שנחשפו מהוות להערכתנו חלק קטן מתשתית מנהרות רחבה הפועלת באופן אינטנסיבי לאורך הציר 2. במהלך פעילות צה"ל נהרגו שני פעילי "חמא"ס" חמושים שניסו לתקוף את הכוח.
 
חשיפת מנהרות באזור “ציר פילדלפי” (צילום: דובר צה”ל, 17,18 באוקטובר)

פעילות צה”ל בצפון הרצועה

 • ב-23 באוקטובר פעל צה"ל בצפון הרצועה. במהלך פעילותו התפתחו חילופי אש במהלכם פגעו כוחות צה"ל ב-10 מחבלים חמושים. בין המחבלים ההרוגים היה עטא כמאל עלי שמבארי, ששימש כראש "וועדות ההתנגדות העממית" בבית חאנון. הוא היה שותף להנחת מטענים, ירי רקטות "קסאם" וירי טילים נגד טנקים.

 • ב-31 באוקטובר הרחיב צה"ל פעילותו בצפון הרצועה במסגרת מבצע "ענני סתיו", שנועד לפגוע ביכולות ירי רקטות ה"קסאם". המבצע מתמקד בעיירה בית חאנון, מוקד ירי הרקטות. במהלך המבצע התפתחו חילופי אש בהם נהרג חייל צה"ל סמל ראשון קיריל גולנשין ז"ל, בן 21 ממושב שקף. במהלך פעילות צה"ל בצפון הרצועה נהרגו תשעה פלסטינים, שניים מהם פעילי "חמא"ס", ונפצעו כמה עשרות (נכון לבוקר ה-1 בנובמבר).


סמל ראשון קיריל גולנשין ז"ל (צילום: דובר צה"ל)

תקיפות מהאוויר

 • חיל האוויר המשיך לתקוף מבנים המשמשים את ארגוני המחבלים. ראויים לציון:-

  •  27 באוקטובר הותקף מבנה ששימש לאחסון אמצעי לחימה בג’בליה שבצפון רצועת עזה.

  •  20 באוקטובר הותקף בית ברפיח אשר בחסותו נחפרה מנהרה.

פעילות סיכול ומנע בגדה המערבית

 • 31 באוקטובר בפעילות כוח צה"ל נעצרו 16 פלסטינים באזור ג’נין.

 • 27 באוקטובר – במבצע של כוח צה"ל בג’נין נעצר ת’אא’ר עיסא ושאחי, פעיל "הג’האד האסלאמי בפלסטין", שהיה מעורב בהכנות לפיגוע בשטח ישראל

נתונים סטטיסטיים 

מאפייני הפיגועים בחלוקה חודשית

נפילות מזוהות של נשק תלול מסלול (בעיקר רקטות “קסאם” ) בחתך חודשי3

נפגעים בחתך חודשי

מגעים לשחרור החייל הישראלי החטוף גלעד שליט

 • משלחת ה"חמא"ס" בראשות עמאד אלעלמי חבר "הלשכה המדינית" הגיעה ב-30 באוקטובר מסוריה למצרים. סגן יו"ר הלשכה המדינית של ה"חמא"ס" מוסא אבו מרזוק מסר כי המשלחת תיוועד עם ראש המודיעין הכללי המצרי עמר סלימאן על מנת לדון עימו בסוגיית החייל הישראלי גלעד שליט. כמו כן תדון המשלחת עם המצרים בנושא הרכבת ממשלת האחדות הפלסטינית ("אלביאן", 30 באוקטובר).

 • עם בואה של המשלחת התרבו הידיעות בתקשורת, בעיקר ממקורות פלסטינים (שאינן משקפות בהכרח את עמדת ישראל), אודות מרכיבי הסדר אפשרי. כך למשל:-

  •  חבר "הלשכה המדינית" של ה"חמא"ס" עזת אלרשק מסר לכתב עיתון הסעודי "עכאט’" כי "חמא"ס" דורשת את שחרורם של 1,000 אסירים פלסטינים ושחרור אסירים חולים ונשים תמורת שחרורו של גלעד שליט. אלרשק הבהיר כי "חמא"ס" גלתה גמישות בהסכימה לשחרור העצורים בשלבים תוך העברת גלעד שליט לידי "צד שלישי" ("עכאט’", 31 באוקטובר).

  •  נציג "חמא"ס" בלבנון אסאמה חמדאן הדגיש כי חשוב שהאסירים הפלסטינים ישוחררו בו זמנית עם שחרור גלעד שליט, הוא ציין כי ה"חמא"ס" דבקה בעקרון הבו-זמניות מכיוון שאינה סומכת על "האויב הציוני". משנשאל אודות הקושי שביישום עקרון זה הלכה למעשה השיב חמדאן כי סוגיה זאת תידון עם המצרים במטרה להשיג מהם "ערובות ברורות ומוחלטות" לגבי שחרור עתידי של אסירים לאחר שחרורו של גלעד שליט (אתר האינטרנט "פראס", 28 באוקטובר).

הזירה הפנים-פלסטינית 

המשך גילויי האנרכיה והעימותים האלימים

 • נמשכים גילויי האנרכיה ברצועת עזה וביהודה ושומרון. הביטויים העיקריים לכך הינם חטיפות הדדיות, חטיפות זרים (חטיפת צלם ספרדי) והעימותים האלימים בין חמושים של "פת"ח" ו"חמא"ס". בין האירועים האלימים בלטו: חילופי אש בין פעילי מודיעין כללי לפעילי "הכוח המבצע" סמוך למפקדת המודיעין הכללי בעזה (17 באוקטובר); פריצה של פעילי מודיעין כללי חמושים לתוך המכללה למדעים וטכנולוגיה בעזה (18 באוקטובר); אירוע ירי לעבר שיירת ראש ממשלת ה"חמא"ס" אסמאעיל הניה בנוציראת, שכוון לעבר אנשי "הכוח המבצע" שאבטחו את השיירה (20 באוקטובר).


שיירת ראש ממשלת ה”חמא”ס” אסמאעיל הניה בנוציראת אשר לעברה נורתה אש (“אלג’זירה” , 20 באוקטובר)

 • ההחמרה במצב הביטחוני והחשש שמא העימותים האלימים יביאו לפרוץ מלחמת אחים כוללת הניעו את הצדדים היריבים לחתום על הסכם להרגעת המצב (27 באוקטובר). שני הצדדים הסכימו להוציא את החמושים מהרחובות, להפסיק את העימותים האלימים, לשים קץ להסתה בכלי התקשורת ולפרוס את המשטרה בשטח. כמו כן, הוסכם על הפעלת לשכת תיאום בין "פת"ח" ל"חמא"ס" (סוכנות הידיעות הצרפתית, 28 באוקטובר; אתר Paltoday , 29 באוקטובר). לא ברור האם ובאיזו מידה יכובד הסכם זה.

נמשכת מלחמת ההסברה והתעמולה

 • במקביל לעימותים האלימים בשטח נמשכת גם מלחמת ההסברה והתעמולה בין הצדדים היריבים תוך הכפשות הדדיות. במסגרת זאת:-

  •  דווח כי מחמוד אלזהאר נשא דרשה בה האשים את יאסר ערפאת בשיתוף פעולה עם ישראל. הוא ציין גם כי אנשי "הביטחון המסכל" הינם מרגלים ומשתפי פעולה הפועלים לטובת ישראל ("רדיו אלשבאב", 27 באוקטובר).

  •  תנועת ה"חמא"ס" שבה והזהירה את "חורשי המזימות" (קרי, "פת"ח" ) מפני כל ניסיון לבצע הפיכה נגד הממשלה הפלסטינית ואיימה להכות אותם באגרוף ברזל (אתר ה"חמא"ס", 27 באוקטובר).

  •  אתר האינטרנט המזוהה עם ה"חמא"ס" גולל את "סיפור חייו" של מחמד דחלאן תוך האשמתו בשחיתות, גזל כספים, דיכוי מתנגדי הסכם אוסלו, הרס מוסדות "הרשות" ושיתוף פעולה "עם התוכנית הציונית-אמריקאית" (אתר "פלסטין אלא’ן" המזוהה עם ה"חמא"ס", 28 באוקטובר).

מאבקי כוח ב”רשות הפלסטינית”


קריקטורה של אמיה ג’חא המציגה את הניגודים הבסיסיים בין אבו מאזן וה”פת”ח” לבין ה”חמא”ס” (“אלקדס”, 21 בספטמבר)

המשך המגעים להקמת ממשלת אחדות פלסטינית

 • נמשכו המגעים בין ה"חמא"ס" ו"פת"ח" להרכבת ממשלת אחדות פלסטינית, עד כה ללא הצלחה. ברקע הקשיים סירובה הנחרץ של ה"חמא"ס" להגמיש עקרונותיה האידיאולוגיים ובראש ובראשונה להכיר בזכות קיומה של ישראל ולזנוח את דרך הטרור.

 • בראיון לטלוויזיה הפלסטינית הצהיר אבו מאזן כי הוא מצדד בהקמת ממשלת טכנוקרטיים משום שהיא מסוגלת לפתור בעיות ואין היא מחייבת ויתורים. באותו ראיון חזר אבו מאזן על עמדתו כי ירי הרקטות מזיק ולטעתו גם ראשי ה"חמא"ס" מסכימים עימו בעניין זה (טלוויזיה פלסטינית, 17 באוקטובר) .

הקשיים בהקמת ממשלת אחדות


קריקטורה של אמיה ג’חא על חבלי הלידה הקשים של ממשלת האחדות הפלסטינית (“אלחיאת אלג’דידה”, 30 בספטמבר)

ה”חמא”ס” ממשיך לחזק את “הכוח המבצע”

 • על רקע המשך העימותים האלימים עם ה"פת"ח" ומנגנוני הביטחון, האנרכיה הגוברת ברצועת עזה והידיעות על כוונת צה"ל להסלים פעילותו ברצועה, ממשיכה ה"חמא"ס" ברצועת עזה לבנות את כוחה הצבאי בדגש על "הכוח המבצע".

  דובר "הכוח המבצע" ברצועה טען (15 באוקטובר) כי הכוח מונה כיום כ-5,500 איש רובם מה"חמא"ס" (כ-3,000) ומקצתם מארגונים נוספים. לדבריו הכוח הפרוס בכל רחבי הרצועה יישאר במסגרת עצמאית ולא ימוזג עם מנגנוני ביטחון אחרים. ממשלת ה"חמא"ס" החליטה לגייס 2,500 פעילים חדשים לשורות "הכוח המבצע" ("אלאיאם, 16 באוקטובר).

 
“הכוח המבצע” במהלך פעילות (טלוויזית “אלעאלם”, 24 באוקטובר)
 • ראשי ה"פת"ח" עוקבים בדאגה אחר תהליכי הקמת הכוח והתעצמותו. בהודעה חריפה הבהירו אנשי "פת"ח"/"גדודי חללי אלאקצא" כי לא ירשו קיומו של כוח צבאי שכזה בגדה המערבית וכי הם לא יהססו לפעול נגדו בכוח הזרוע ("דניא אלוטן" 25 באוקטובר). אבו מאזן מצידו בראיון לטלוויזיה הפלסטינית הדגיש כי "הכוח המבצע" אינו לגיטימי (הטלוויזיה הפלסטינית, 17 באוקטובר).

פתיחת מעבר רפיח

 • לרגל עיד אלפטר החליטה ישראל לפתוח את מעבר רפיח על מנת לאפשר מעבר של מאות תושבים פלסטינים שנתקעו בגבול מצרים עזה במשך 13 ימים ("רויטרס", 24 באוקטובר). המעבר נפתח ארבע פעמים ועברו דרכו (לשני הכיוונים) כמה אלפי תושבים.

אי תשלום משכורות לעובדי “הרשות הפלסטינית”

 • נמשכת השביתה בשטחי "הרשות הפלסטינית" על רקע אי תשלום המשכורות ונמסר על כוונה להחריפה. בעייתית במיוחד הינה אי תשלום המשכורות לאנשי כוחות הביטחון. הדבר גורם בקרבם לתחושות זעם ותסכול במיוחד על רקע המשכורות המשולמות כסדרן לאנשי "הכוח המבצע" של ה"חמא"ס".

 • שר הפנים, סעיד ציאם, שהכניס לרצועה 2 מיליון דולר, הודיע כי החליט להעביר מחצית מהסכום עבור תשלום מענק חד פעמי בסך 50 דולר לקראת החג ל-20,000 אנשי מנגנוני הביטחון. חציו השני של הסכום יועבר לכיסוי חובות משרד הפנים. (אי.פי. 26 באוקטובר).

 • אנשי "פת"ח" מתחו ביקורת קשה על תשלום המענק ע"י שר הפנים. דובר "פת"ח" בטול כרם אמר כי המענק שנתן שר הפנים אינו משקף את דאגתו הכנה למנגנוני הביטחון אלא רק ניסיון "לקנות את נאמנותם תמורת חופן דולרים" (סוכנות הידיעות הפלסטינית, 27 באוקטובר).

 • במקביל, נמסר כי בעקבות פגישתם של אבו מאזן ומתאם מדיניות החוץ של האיחוד האירופאי חווייר סולנה, הוחלט כי החל מתחילת נובמבר ישלם "האיחוד האירופי" מקדמה בגובה של 1,500 ש"ח לכל אחד מעובדי "הרשות הפלסטינית" ("אלקדס", 30 באוקטובר).


1 ראו מאמרם של אבי יששכרוב ועמוס הראל ("הארץ", 27 באוקטובר)מושב שק המסתמכים על קצין בכיר במטכ"ל.

2 מוסא אבו מרזור, סגן יו"ר "הלשכה המדינית" של ה"חמא"ס" הודה בהברחת אמצעי לחימה לרצועת עזה באמצעות המנהרות באומרו: "זכותה של ה"חמא"ס" להגן על עצמה ועל עמה וכן לחמש את אנשי ההתנגדות שלה…." ("אלביאן", 31 באוקטובר).

3 נתונים אלה לנפילות מזוהות בלבד ולא ליציאות של פגזים. מספר היציאות גבוה להערכתנו בכ-30%-20% ממספר הנפילות.

לראש העמוד