“תעשיית השנאה”: “יום ירושלים”, הניזום ע”י איראן, עמד גם השנה בסימן קריאות לחיסולה של ישראל בדרך של אלימות וטרור.


ועד ללונדון

  מטהראן…
 

פוסטר שהופץ בלונדון לרגל אירועי “יום ירושלים”, שכללו תהלוכה והפגנה בחזית השגרירות האמריקאית. בלטה נוכחותן של קבוצות אסלאמיות רדיקאליות וקבוצות התומכות באיראן וב”חזבאללה” (נושאי פוסטרים של חסן נצראללה ודגלי חזבאללה) .

  תהלוכה שהתקיימה בטהראן
לרגל “יום ירושלים”. בצילום נראה פוסטר של חסן נצראללה (צילום: אירנ”א)

מאפיינים כלליים

1. "יום ירושלים העולמי" נחוג מדי שנה ביום השישי האחרון של חודש הרמצ’אן ע"י איראן, ארגוני הטרור שבהשפעתה קהילות שיעיות בעולם הערבי/מוסלמי ואף בקרב אוכלוסיה סונית (בשטחי הרשות הפלסטינית) 1. אירוע זה נקבע בשנת 1979 ע"י האיאתאללה ח’מיני, מחולל המהפכה האסלאמית באיראן, כיום הזדהות עם המאבק הפלסטיני ועם החתירה ל"שחרור" ירושלים ופלסטין בכוח הזרוע וחיסולה של מדינת ישראל.

2. השנה נחוג "יום ירושלים" ביום השישי ה-20 באוקטובר 2006 בטקסים, כינוסים, עצרות ותהלוכות. אירועי "יום ירושלים" התקיימו באיראן, בלבנון, ב"רשות", בסוריה, במדינות מוסלמיות נוספות (תורכיה, פקיסטאן, בנגלדש) ואף בבריטניה (לונדון).

3. כמדי שנה, גם השנה הושמעו ב"יום ירושלים" קריאות בוטות לחיסולה של מדינת ישראל בדרך של אלימות וטרור בצד תבטאויות חריפות נגד המערב. מסר זה שב והודגש בהתבטאויותיו של נשיא איראן אחמדי נז’אד, כמו גם ע"י דוברים של חזבאללה וארגוני הטרור הפלסטינים (חמאס; הג’האד האסלאמי בפלסטין, ופתחגדודי חללי אלאקצא).

4. אירועי "יום ירושלים" התקיימו השנה בסימן אירועי "מלחמת לבנון השנייה". על רקע המלחמה ותוצאותיה הושמעו ברחבי העולם הערבי/מוסלמי ואף בבריטניה דברי שבח לחזבאללה ונישאו דגלי חזבאללה ופוסטרים של חסן נצראללה. האירועים הללו נוצלו על מנת להבליט את הדימוי התודעתי לפיו חזבאללה "ניצח" במלחמה תוך מתן עידוד להמשך הטרור והאלימות נגד ישראל.

5.  להלן סקירת אירועי "יום ירושלים" באיראן ובמוקדים נוספים במזה"ת ומחוצה לו.

איראן

1.  לרגל "יום ירושלים" נערכה בטהראן ב-20 באוקטובר תהלוכה רבת משתתפים בהשתתפות אחמדי נז’אד בה נישאו כרזות נגד ישראל ובמהלכה התקיים הריטואל המסורתי של שריפת דגל ישראל. אירועים דומים התקיימו בערים נוספות באיראן. בהתבטאויות נשיא איראן אחמדי נז’אד ובכירים איראנים נוספים. לרגל "יום ירושלים", בלטו המוטיבים הבאים: קריאה לחיסול ישראל, מסרי שנאה כלפי מעצמות המערב,ואזהרה מפני "הוריקן" שייצא מהאזור ו"יגלוש" למדינות המסייעות לישראל, נחישות איראן לקדם את תכנית הגרעין שלה והכחשת השואה.


נשיא איראן נואם בעת תפילת יום השישי (20 באוקטובר) באוניברסיטת טהראן

("רויטרס", 20 באוקטובר צלם: מרתזא ניקובזל)

2. להלן קטעים מנאומו של נשיא איראן באסיפה המונית לרגל "יום ירושלים" המתייחסים לישראל (עפ"י סי"צ, 20 באוקטובר) 2:

א. "המשטר [הציוני] ייעלם ללא ספק… עליכן (מעצמות המערב) לדעת כי כל ממשלה אשר תעמוד מאחורי המשטר הציוני מעתה ואילך לא תראה תוצאה מלבד שנאתם של תושבי האזור… זעמם של עמי האזור רותח… המאמצים לייצב משטר הונאה זה נכשלו לחלוטין, השבח לאל. משטר זה [המשטר הציוני] איבד את רציונל קיומו…"
(בעצרת שהתקיימה יום קודם לכן בעיר אסלאמשהר ציין אחמדי נז’אד כי ה"משטר הציוני" אינו לגיטימי, ואין הוא יכול להמשיך ולהתקיים) 3.

ב. "אם השואה אמיתית מדוע על אלו המחזיקים בדעה הפוכה בעניין להיאסר? אם היא נכונה, היכן התרחשה? אם באירופה, מדוע יש לפצות עליה בפלסטין?…"

ג. "אזהרות אלה הן אולטימאטום למעצמות המערב… אל לכם להתלונן שלא נתנו [לכם] אזהרה מוקדמת. אנו אומרים זאת מפורשות עכשיו… אם יתחיל הוריקן, תנוח דעתכם כי מימדיו יחרגו [אל] מעבר לגבולותיה הגיאוגרפיים של פלסטין… המשטר [הציוני] יגרור את תומכיו לתחתית… הפתרון הטוב ביותר עבורכן הוא לקחת את כל מרכיבי המשטר [הציוני] ולהשליך אותם…"

3.  קאסם סלימאני, מפקד כוח קדס (כוח ירושלים) של משמרות המהפכה האיראניים שיחידותיו פרוסות בלבנון 4, התייחס בנאומו לחזבאללה. למשמעות "ניצחונו" של הארגון במלחמת לבנון: " בעקבות ניצחונו של חזבאללה בלבנון נוצר מזרח תיכון חדש, לא [מזרח תיכון] אמריקני אלא אסלאמי… במקביל להתגבשותן של קבוצות הג’האד בפלסטין , ארגון שיעי בשם חזבאללה בלבנון הצליח לייצא לפלסטין את המודל של דרך החיים האמונית. חזבאללה שיחק תפקיד מרכזי בהפיכת האבנים של הפלסטינים לטיל… עמידתו [האיתנה] של חמאס הביאה לחיזוק הביטחון במדינות הערביות אבל לצערנו השליטים הערבים בגדו… תהלוכות יום ירושלים מגבירות את הלחץ על הממשלות האסלאמיות הדוגלות בשלום ודבר זה יוביל לכישלון מזימותיהן של ארה"ב וישראל…"

4.  רחים צפוי , מפקד משמרות המהפכה האיראניים, בנאום לרגל "יום ירושלים" התייחס גם הוא למאבק האסלאמי בישראל ובתמיכת המערב בה: "ליבותיהם של תושבי המזה"ת מלאים בשנאה ואיבה כלפי ארה"ב וישראל… (בפנייה לאירופה) אתם משתתפים בהרג פלסטינים לצד ארה"ב וישראל, תדעו שהעולם האסלאמי לוקח בחשבון נושא זה… השתיקה הממיתה של ראשי העולם הערבי מרחיקה אותם מאזרחיהם… ניתן להציל ולשחרר את ירושלים באמצעות תמיכת העולם המוסלמי בהתנגדות , הטלת חרם על מוצרים מארה"ב וישראל וניתוק קשרים איתן, איומים בהפסקת ייצוא נפט למערב, גיבוש גרעיני התנגדות במזה"ת ובצפון אפריקה, נהירה אחר דבריהם של האמאם ח’מיני והמנהיג ח’אמנהאי והישענות על הקוראן…" (מפקד משמרות המהפכה, צפוי – סוה"י פארס, לרגל " יום ירושלים", 20 באוקטובר).

5.  שר החוץ האיראני, מנוש’הר מתכי, שלל את זכות קיומה של ישראל בשתי התבטאויות לרגל "יום ירושלים". להלן קטעים מדבריו:

א. "המשטר הציוני מלא בשחיתויות מוסריות וסטיות אתיות ברמות הבכירות ביותר… אי לכך המשטר נסדק ומתמוטט מבחינה פנימית, ומבחינה אזורית מבחוץ… המשטר (הציוני) בדרך לנפילה, ועל כן תומכי הציונים צריכים לראות בתמיכה הרבה של העם כאן כאזהרה לכך שהמזרח התיכון מוגדר מחדש ואינו מתבסס על תכניותיהם…" (שר החוץ מתכי סוכנות הידיעות הצרפתית, לרגל " יום ירושלים", 20 באוקטובר).

ב. "הפעמון המבשר על נפילתו של המשטר‏‎ הציוני החל לצלצל ומשטר זה הוכיח כי הוא ריק מתוכן. כאשר משטר מאבד את‏‎ הבסיס החוקי שלו אז הוא מתחיל להתערער… " (שר החוץ מתכי בארוחת שבירת צום הרמצ’אן במשה"ח האיראני לרגל "יום ירושלים", סוכנות הידיעות אירנ"א, 18 באוקטובר).


מפגינים שורפים את דגל ישראל במהלך תהלוכה לרגל "יום ירושלים" בטהראן .
על הדגל מפיעה הכתובת: "מוות לישראל" [מרג בר איסראיל]
("רויטרס", 20 באוקטובר צלם: קארן פירוז)

לבנון

6.  "יום ירושלים" נחוג בקרב ריכוזי העדה השיעית בלבנון ב-20 באוקטובר בהובלת חזבאללה. האירוע המרכזי היה תהלוכה רבת משתתפים בפרבר הדרומי של בירות בהשתתפות אגודת הצופים של חזבאללה ("צופי האמאם אלמהדי") וקבוצות צועדים שהניפו את דגלי חזבאללה, לבנון ופלסטין. התהלוכה הסתיימה בשכונת חארת חריכ, מעוז החזבאללה בדרום בירות. כמו כן נחוג "יום ירושלים" במקומות נוספים בלבנון כולל בדרום לבנון שם קיימו כמה עשרות תושבים תהלוכה סמוך ל"שער פאטמה" שבכפר כלא (סמוך לגבול עם ישראל).

 
מצעדים ברחבי לבנון בהשתתפות “צופי האמאם מהדי” תנועת הנוער של חזבאללה. הצועדים הניפו
פוסטרים של חסן נצראללה, ח’אמנאי וח’מיני (טלוויזית “אלמנאר”, 20 באוקטובר)

7. יצוין, כי בשל מלחמת לבנון השנייה ותוצאותיה, לא התקיים השנה מצעד צבאי של חזבאללה כנהוג בשנים קודמות ובאופן יחסי היו אירועי "יום ירושלים" צנועים. בטקס המרכזי שנערך באולם אונסק"ו בבירות, בלט בהיעדרו מנהיג חזבאללה חסן נצראללה, ובמקומו נאם סגנו שיח’ נעים קאסם. השתתפו בטקס, בין השאר, שגריר איראן בלבנון שיראני, שר החוץ הלבנוני (השיעי) פוזי צלוח’, ונציג חמאס בלבנון, אסאמה חמדאן.תהלוכה לרגל "יום ירושלים" בכפר כלא בדרום לבנון המתנהלת תחת עיניהם הפקוחות של חיילי צבא לבנון

(טלוויזיית "אלמנאר", 20 באוקטובר)

8.  בנאומו בטקס המרכזי בבירות הביע שיח’ נעים קאסם תקווה כי "ניצחון המאמינים" קרב וכי ירושלים "תשוחרר" על ידם בכוח הזרוע. הוא הדגיש בנאומו כי הג’האד (מלחמת הקודש) הנו עיקרון מרכזי באירוע ב"יום ירושלים" וציין כי אירוע זה הנו "יום הנשק, ההתנגדות והשחרור בכוח". שיח’ נעים קאסם קרא "לעקור מהשורש" "בכוח הנשק" את "הישות הציונית" וקרא לפלסטינים להמשיך במאבקם עד "לשחרור כל אדמות פלסטין" (טלוויזיית אלמנאר, פורטל "אלאנתקאד" של חזבאללה וסוכנות "אירנ"א", 20 באוקטובר).

9.  בטקס נאם גם אסאמה חמדאן , נציג חמאס בלבנון. עיקרי דבריו (טלוויזיית "אלג’זירה", 20 באוקטובר 2006):

א. חיסולה של מדינת ישראל: "לא נכיר בישות הרודנית הזאת לעולם, אנו סבורים כי סופה של הישות [הזאת] קרב, יותר [מהר] ממה שרבים חושבים. יבוא יום בו ידברו רבים על התקופה בה הייתה הישות הזאת קיימת על אדמת פלסטין [כעל] תקופה שחלפה…"

ב. "ההתנגדות" [קרי, האלימות והטרור] הנה הדרך היחידה לחיסול ישראל: "ההתנגדות היא הדרך היחידה לשחרור פלסטין… ההתנגדות לא תפרק את נשקה ולא תקבל שום הצעה שתדרוש לנטוש אותה או לוותר עליה, בין אם [ההתנגדות] תכונה ‘אלימות’ ובין אם [היא] תכונה ‘טרור’. באשר לנו, היא [מבחינתנו] התנגדות, [והיא] תימשך עד שיסתיים הכיבוש הזה".

“הרשות הפלסטינית”

חמאס

10. תנועת חמאס ארגנה תהלוכות וכנסים ב"שטחים" לרגל "יום ירושלים". בעצרת המרכזית שהתקיימה בעזה נשא דברים שר החוץ הפלסטיני מחמוד אלזהאר. הוא אמר, כי "ישראל היא גוף טמא במזרח התיכון, שהוחדר לאדמתנו. [לגוף זה] אין לגיטימציה- היסטורית, דתית ותרבותית, אין באפשרותנו לנרמל את יחסנו עם גוף זה". הוא ציין כי ה"כיבוש" הישראלי הוא בר-חלוף וכי חמאס לא תכיר לעולם בישראל (סוכנויות הידיעות).

 
עצרת החמאס לרגל “יום ירושלים” (אלג’זירה”, 20 באוקטובר)

הג’האד האסלאמי בפלסטין

11.  תנועת הג’האד האסלאמי בפלסטין ארגנה עצרת רבת משתתפים בשכונת סג’אעיה שבעזה לרגל "יום ירושלים" ויום מותו של מייסד הארגון פתחי שקאקי (שחל השנה בסמיכות תאריכים). בעצרת הועבר מדמשק באמצעות הטלפון נאום של מנהיג הארגון, רמצ’אן עבדאללה שלח.

12.  בנאומו שיבח עבדאללה רמצ’אן שלח את המחבלים המתאבדים וטען כי ישראל הובסה ע"י חזבאללה בלבנון: "דם החללים ורקטות ההתנגדות האסלאמית, אשר הפגיזו את חיפה, צפת, עפולה וחדרה… ושהיו מסוגלים להגיע לתל-אביב… הפריכו את טענות התבוסתניות. [הם] הוכיחו לנו עד כמה רעועה הישות הזאת ועד כמה היא חלשה, ושניתן להביסה ולהכניעה… ברצוני לבשר לכם… כי אין עתיד לישראל באזור הזה, אין עתיד לישות הזאת בלב האומה, פלסטין…. ישראל [נמצאת] בדרכה להיעלמות ולא נכיר בה בשום מחיר" (מתוך אתר " Paltoday ", של הג’האד האסלאמי בפלסטין).


עצרת הג’האד האסלאמי בפלסטין בעזה (אלג’זירה, 20 באוקטובר)

פתח/גדודי חללי אלאקצא

13. תנועת פתח קיימה שתי תהלוכות בעיר עזה ובצפון הרצועה לרגל "יום ירושלים". משתתפי התהלוכות קראו ל"שחרר" את ירושלים ואת המקומות הקדושים בתום התהלוכה בעזה נערך מפגן צבאי. מפקד פתח/"גדודי חללי אלאקצא" בצפון הרצועה נשא נאום בו הדגיש כי ירושלים הינה עיר ערבית ואסלאמית, הבירה הנצחית של "פלסטין". סאלם ת’אבת, פעיל בכיר בצפון הרצועה, הדגיש את תמיכת חזבאללה בעם הפלסטיני. לאחר מכן נשא דברים (דרך הטלפון) ע’אלב אבו זינב, חבר הלשכה המדינית בהנהגת חזבאללה, שברך את ה"התנגדות" והדגיש את מחויבות חזבאללה ל"שחרור" ירושלים (סוכנות הידיעות "מען", 21 באוקטובר).


עצרת פתח/גדודי אלאקצא לרגל "יום ירושלים" (אלג’זירה")

סוריה

14. בדמשק התקיימה לרגל "יום ירושלים" תהליוכה רבת משתתפים. זיאד נח’אלה, סגן מזכ"ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, בנאום שנשא בפני המשתתפים הביע את נחישותו להמשיך "בדרך ההתנגדות" (קרי, האלימות והטרור) "עד לשחרורה של פלסטין" ועד להעלמת הישות [קרי, ישראל] מהעולם" (טלוויזיה "אלעאלם", 20 באוקטובר 2006).


סימפו זיו ן שהתקיים בסוריה לרגל "יום ירושלים" בשיתוף פעולה בין "בית הבעת’" לבין שגרירות איראן בדמשק.
נושא הסימפוזיון "תפקיד ניצחון ההתנגדות הערבית והאסלאמית בקיעקוע הפרויקט (?) הציוני (?)

(הטלוויזיה הסורית, 12 באוקטובר)

פקיסטאן ובנגלדש

15. טקס "יום ירושלים" נערך גם בקראצ’י שבפקיסטאן, במהלכו נישאו דגלי חזבאללה ותמונות של חסן נצראללה. בדאקה, בירת בנגלדש, התקיימה הפגנה שבמהלכה הוצת דגל ארה"ב (סוכנות הידיעות A.P ).

 
טקס יום ירושלים בקראצ’י במהלכו נישאו דגלי “חזבאללה” ותמונות של חסן נצראללה

(טלוויזית “אלעלאם” 20 באוקטובר)

איסטנבול

 
טקס יום ירושלים בקראצ’י במהלכו נישאו דגלי “חזבאללה” ותמונות של חסן נצראללה
(טלוויזית “אלעלאם” 20 באוקטובר)

בריטניה

16.   ב-22 באוקטובר התקיימה בלונדון תהלוכה לרגל "יום ירושלים" בה השתתפו כמה מאות איש.

17.  במהלך התהלוכה הושמעו סיסמאות כגון: ; "VICTORY TO INTIFADA" "DOWN WITH ISRAEL"; "JUDAISM IS OK, ZIONISM – NO WAY";
"WE ARE ALL HIZBULLAH"; " GOD IS GREATEST" הצועדים קיימו עצרת בחזית שגרירות ארה"ב וצעקו סיסמאות בזכות דרכו של חזבאללה ובגנות נשיא ארה"ב וראשי ממשלות בריטניה וישראל: "WITH BLOOD, WITH GUNS, WE’LL FREE LEBANON AND PALESTINE"; "BUSH AND BLAIR WILL GET THEIR ASSES KICKED"; "OLMERT WATCH YOUR BACK, HIZBULLAH IS COMING BACK"; "BUSH, BLAIR, OLMERT- WHO’S SCARED OF NASRALLAH?" .

18.  משתתפי התהלוכה השתייכו לקבוצות אנטי-ישראליות מגוונות הפועלות בבריטניה . בתוכם בלטו נציגים מקבוצות רדיקליות המזוהות עם האחים המוסלמים, החמאס ומפלגת השחרור (חזב אלתחריר); קבוצות מוסלמיות שיעיות התומכות באיראן ובחזבאללה, שהפגינו נוכחות רבה בתהלוכה; אישים בריטיים, מוסלמים ושאינם מוסלמים, הנמנים עם המתנגדים החריפים של ארה"ב, ישראל והגלובליזציה. כל אלו התאחדו במסגרת אירוע "יום ירושלים", המהווה אמצעי בידי המשטר האיראני להפצת המסר הקורא לחיסולה של מדינת ישראל .

פוסטר שהופץ בלונדון לרגל "יום ירושלים" ובו רשימת הקבוצות התומכות

בתהלוכה לרגל "יום ירושלים" ושמות הנואמים

 
טקס יום ירושלים בקראצ’י במהלכו נישאו דגלי “חזבאללה” ותמונות של חסן נצראללה
(טלוויזית “אלעלאם” 20 באוקטובר)
 
טקס יום ירושלים בקראצ’י במהלכו נישאו דגלי “חזבאללה” ותמונות של חסן נצראללה
(טלוויזית “אלעלאם” 20 באוקטובר)

1 על אירועי "יום ירושלים" בשנת 2005 ראו לקט "מרכז המידע" מה-31 באוקטובר 2005 : "’יום ירושלים’ הנחוג ע"י איראן ותומכיה מידי שנה נוצל, כבעבר, להעברת מסרים הקוראים להשמדת ישראל, לתמיכה במאבק הפלסטיני המזויין ולהשלטת שלטון אסלאמי על העולם".

2 ראו גם נאומו של אחמדי נז’אד כפי ששודר בערוץ הטלוויזיה Jaam-e Jam 1 ב-20 באוקטובר ותורגם ע"י ממר"י http://memri.org/bin/opener.cgi?Page=archives&ID=SP133706 .

3 מסר דומה, הקורא "למחוק את ישראל מעל המפה" הופיע בנאום אחמדי נז’אד לרגל "יום ירושלים" בשנת 2005 .

4 כוח קדס הינו הכוח המוביל את הסיוע האיראני לחזבאללה ולארגוני הטרור הפלסטיניים.

לראש העמוד