חדשות העימות הישראלי פלסטיני 15-1 נובמבר 2006


והתוצאה…

  גבר היקף שיגור הרקטות…
 

אנשי זק”א סורקים את האזור בו נהרגה תושבת המקום וצעיר נוסף נפצע קשה
(“רויטרס”, 15 בנובמבר)

  שיגור רקטת ה”קסאם” לעבר שדרות

(טלוויזיה סורית, 15 בנובמבר)

עיקרי תמונת המצב

•  במוקד פעילות צה"ל בשבועיים האחרונים עמד מבצע "ענני סתיו" בצפון רצועת עזה, במהלכו פגע צה"ל בתשתית הצבאית של ארגוני המחבלים בעיירה בית חאנון. במבצע נהרגו כ-60 מחבלים, עשרות נעצרו ונתפסו אמצעי לחימה במהלך סריקות שיטתיות מבית לבית.

•  בו בזמן ארגוני המחבלים, כולל החמא"ס, הגבירו במהלך המבצע ולאחריו את ירי הרקטות לעבר יישובי הנגב המערבי. שדרות ממשיכה לספוג את מירב הירי, שגרם למות תושבת מקומית. כמו כן שוגרו רקטות בעלות טווח משופר לעבר אשקלון.

•  זמן קצר לאחר שהסתיים מבצע "ענני סתיו" ביצע צה"ל ירי ארטילרי לשם שיבוש ירי רקטות לעבר ישראל. כתוצאה מהירי נהרגו בשוגג 19 אזרחים. ועדה שמינה צה"ל לבדיקת הארוע מצאה כי הגורם לפגיעה באזרחים הייתה תקלה טכנית במערכת המכ"ם להכוונת הירי הארטילרי.

•  ובמישור הפנים-פלסטיני התרבו דיווחים אופטימיים לפיהם חלה התקדמות במו"מ להקמת ממשלת אחדות, שתורכב ממומחים בראשות ד"ר מחמד שביר, לשעבר נשיא האוניברסיטה האסלאמית בעזה. המו"מ עדיין נמשך כשעל הפרק אופן חלוקת התיקים. אפשר כי תנועת החמא"ס מוכנה לאפשר הקמת ממשלת מומחים על מנת להקל על לחצי הקהילה הבינלאומית ולאפשר חידוש הסיוע הכספי אולם ללא ויתור על עקרונותיה ובמרכזם הסירוב להכיר בישראל.

אירועים בולטים בשטח 

מבצע “ענני סתיו” בצפון רצועת עזה

מאפיינים כלליים

 • במוקד פעילות צה"ל בשבועיים האחרונים עמד מבצע "ענני סתיו" בצפון רצועת עזה (31 באוקטובר-7 בנובמבר). המבצע נועד לפגוע בצורה בסיסית בתשתיות המחבלים באזור העיירה בית חאנון שבצפון הרצועה, ממנו מתבצע ירי רקטות "קסאם" לעבר יישובי הנגב המערבי.

 • במהלך המבצע כיתרו כוחות שריון וחיל רגלים גדולים של צה"ל את העיירה בית חאנון, אזור צפוף אוכלוסין (כ-28,000 תושבים), שבו מצאו מחסה כ-200 מחבלים. חיילי צה"ל נכנסו לעיירה, שהו בה מספר ימים, וביצעו בתוכה חיפושים אינטנסיביים אחר אמצעי לחימה ומחבלים.

 • מאפייני פעילות צה"ל:-

•  סריקות שיטתיות מבית לבית בבית חאנון על מנת לאתר אמצעי לחימה ולעצור מחבלים מבוקשים.

•  תשאול של אלפי תושבים בבית חאנון במהלכו נעצרו כמה עשרות מחבלים, שהובאו לישראל לחקירה נוספת.

•  תקיפה חוליות משגרי "קסאם" באזורי השיגור השונים ברצועה על מנת לשבש ניסיונות ירי לשטח ישראל (על פי נתוני דובר צה"ל הותקפו 9 חוליות כאלו והושמדו 5 משגרים).


שרידי רכבו של פעיל בייצור רקטות בגדודי עז אלדין אלקסאם
לאחר תקיפה ("אלג’זירה", 4 בנובמבר)

 • במבצע נהרג חייל צה"ל סמ"ר קיריל גולשין ז"ל וחייל נוסף נפצע קשה. על פי הערכת גורם ביטחון ישראלי נהרגו במהלך המבצע קרוב -60 מחבלים וכמאה נפצעו. כמו כן נהרגו במהלך הקרבות בבית חאנון מספר אזרחים וכמה עשרות אזרחים נפצעו. (הפלסטינים נוקבים במספר של כ-250 פצועים בו נכללים גם המחבלים הפצועים). במהלך המבצע נחשפו אמצעי לחימה ובהם משגרי "קסאם", מטולי רקטות RPG , מטענים וחומרי נפץ, אמצעי תצפית ותחמושת.
 
אמצעי לחימה שנמצאו במהלך החיפושים בבית חאנון
 • במהלך המבצע הגיש צה"ל לתושבים סיוע הומניטארי שנועדה להקל על מצוקתם. קציני סיוע אזרחי ליוו את הכוחות הלוחמים והיו מעורבים בפעילות ההומניטארית. לאזור בית חאנון הועברו במהלך הפעילות עשרות משאיות ובהן אספקה, מזון וערכות טיהור מים. כמו כן הובאו למקום צוותים לתיקון תשתיות מים וחשמל ואמבולנסים עם צוותים רפואיים.

מאפייני פעילות המחבלים

 • המחבלים בעיירה בית חאנון מנו כ-200 איש בהם בלטו פעילי חמא"ס. על פי התרשמות גורמי צה"ל גילו המחבלים התנגדת ספורדית בלתי יעילה וניהלו את הלחימה ללא יד מכוונת. תמונת המצב בשטח אינה תואמת את הנרטיב שמפיץ החמא"ס בכלי התקשורת שלו לפיו ניהלו לוחמיו לחימה עיקשת ומאורגנת נגד צה"ל תוך אימוץ טקטיקות הלחימה של חזבאללה 1.

 • מאפיינים עיקריים של פעילות המחבלים במהלך המבצע:-

•  ירי נק"ל, נ"ט ופצצות מרגמה לעבר כוחות צה"ל.

•  ניסיון של מחבלת מתאבדת מהג’האד האסלאמי בפלסטין לפגוע בכח צה"ל.

•  שימוש בנשים על מנת "לחלץ" עשרות מחבלים שהתבצרו באחד המסגדים בעיירה.

•  ירי רקטות מוגבר לשטח ישראל במהלך המבצע ולאחריו על מנת להוכיח כי פעולת צה"ל לא צמצמה את היקף השיגורים ולשגר מסר של איום והרתעה לישראל.

ניסיון לפגוע בכח צה”ל באמצעות מחבלת מתאבדת

 • ב-6 בנובמבר במהלך מבצע "ענני סתיו" ניסתה מחבלת מתאבדת לפגוע בכוח צה"ל מחטיבת "גבעתי" דרומית לבית חאנון באמצעות פיגוע התאבדות. הכח, זיהה את המחבלת, קרא לה לעצור ואז היא פוצצה עצמה סמוך לכח. כתוצאה מהפיצוץ חייל צה"ל נפצע קל. הג’האד האסלאמי בפלסטין נטל אחריות לפיגוע.

 • המחבלת המתאבדת הינה מירפת אמין מסעוד , תושבת מחנה הפליטים ג’באליה ובת דודו של נביל מסעוד אחד המחבלים המתאבדים שביצעו את פיגוע ההתאבדות בנמל אשדוד 2. בצוואה שפורסמה לאחר מותה הביעה המחבלת תקוותה כי היא תגיע לגן עדן שם היא תיפגש עם אימה. המחבלת קראה ללוחמי הג’האד "מעיראק ועד צ’צ’ניה, מפלסטין ועד הפיליפינים" ללכת "בדרך ההתנגדות", קרי- האלימות והטרור (טלוויזיה "אלג’זירה", 6 בנובמבר).צוואתה של המחבלת המתאבדת ("אלג’זירה", 6 בנובמבר)

השימוש באוכלוסייה אזרחית כ”מגן אנושי”:”חילוץ” מחבלים שהתבצרו במסגד באמצעות תהלוכת נשים

 • במהלך מבצע "ענני סתיו" צה"ל נאלץ להתמודד פעם נוספת עם השימוש שעושים ארגוני המחבלים באוכלוסייה האזרחית, אשר בקרבה הם ממקמים את תשתיותיהם הצבאיות, כבמגן אנושי. שימוש שכזה מהווה פשע מלחמה והפרה בוטה של דיני המלחמה הבינלאומיים.

 • בלטו במיוחד האירוע (3 בנובמבר) שבמהלכו התבצרו כמה עשרות מחבלים במסגד "נצר", לו מייחסים תושבי בית חאנון ערך דתי והיסטורי 3. כוחות צה"ל כיתרו את המסגד והמבנים הסמוכים לו וקראו למחבלים המתבצרים להניח נשקם ולהסגיר עצמם. המחבלים שבמקום ניהלו חילופי אש עם צה"ל.

 • המחבלים שבמסגד חולצו ע"י תהלוכה מתוקשרת של כ-200 נשים לבושות רעלה ותלבושת מוסלמית מסורתית שהגיעה למסגד, יתכן בעקבות קריאות ארגוני המחבלים ודרשני המסגדים. המחבלים התערבבו בין הנשים וחלקם אף התחפשו לנשים. במהלך ה"חילוץ" נהרגו שתי נשים מאש חיילי צה"ל וכעשר נשים נפצעו. ככלל נמנע צה"ל מירי לא מדויק לעבר הנשים והדבר איפשר בריחת המחבלים הנצורים.

 • התקשורת הפלסטינית, בעיקר זו של החמא"ס, העלתה על נס את פעולת ה"חילוץ" של הנשים. הנשים מתוארות כמי שגברו על צה"ל כאשר צעדו חשופות חזה לעבר "מסגד אלנצר" והשתתפו בקרב "כתף אל כתף" עם המחבלים הגברים. כלי התקשורת של החמא"ס טענו כי הפעלת הנשים נעשתה במסגרת תוכנית מבצעית לחילוץ הלוחמים במסגד ואף עשו השוואה בין הנשים הפלסטיניות לבין ה"לוחמות המוסלמיות המתאבדות בצ’צ’ניה".

 
מימין: מסגד “אלנצר” שנפגע באירוע (סוכנות הידיעות “מען”, 10 בנובמבר) משמאל: נשים מתעמתות עם צה”ל

(אתר האינטרנט של החמא”ס Palestene-info, נובמבר 13)

ירי רקטות מוגבר לעבר יישובי הנגב המערבי במהלך מבצע “ענני סתיו ולאחריו

 • במהלך מבצע "ענני סתיו" ולאחריו הגבירו ארגוני המחבלים את היקף ירי רקטות ה"קסאם" לעבר ישובים ישראליים. במחצית הראשונה של נובמבר שוגרו 119 רקטות לעבר יישובי הנגב המערבי כשהיעד המרכזי הוא העיר שדרות. מספר זה מהווה עליה משמעותית במספר השיגורים לעומת המחצית השניה של אוקטובר (במהלך תקופה זו שוגרו 40 רקטות בלבד) והמשך למגמת העלייה בחודשים האחרונים (ראו פרק נתונים סטטיסטיים).

 • בימים שלאחר המבצע נורו 41 רקטות, כולל רקטות ארוכות טווח ששוגרו לעבר אשקלון . החמא"ס/גדודי עז אלדין אלקסאם נטלה על עצמה אחריות על מספר לא מבוטל של אירועי שיגור רקטות כולל מטח הרקטות הקטלני ששוגר לעבר שדרות בבוקר ה-15 בנובמבר 4 (גם הג’האד האסלאמי בפלסטין נטל אחריות לירי).


נטילת אחריות פומבית של הג’האד האסלאמי בפלסטין על הירי לעבר שדרות
(טלוויזיה אלעאלם, 15 בנובמבר)

 • מספר שעות לאחר שצה"ל סיים את מבצע "ענני סתיו" שיגר חמא"ס מטח של 4 רקטות "קסאם" משופרות לעבר העיר אשקלון מאזור בית חאנון (7 בנובמבר אחר הצהריים). אחת הרקטות נפלה ליד בית ספר בדרום העיר וזוהתה ע"י אנשי חבלה כרקטה דו-מנועית , בעלת טווח של כ- 12 ק"מ (בכ- 3 ק"מ יותר מה"קסאם" הרגיל). יוזכר כי רקטות מעין אלו שוגרו גם בעבר (בחודשים יוני-יולי) 5.

 • בבוקר 15 בנובמבר נורה מטח של שש רקטות לעבר העיר שדרות. כתוצאה מהירי נפצעה תושבת העיר בת 57 אנושות ונפטרה בבית החולים. צעיר נוסף בן 24 ( המאבטח של שר הביטחון עמיר פרץ) נפצע באורח קשה ושישה בני אדם לקו בהלם. במטח נוסף שנורה בשעות אחר הצהריים של ה-15 בנובמבר נפצע צעיר בן 17 באורח קשה. באותו יום נורה גם מטח של ארבע רקטות לעבר אשקלון.

פגיעה בשוגג ע”י ארטילריה של צה”ל אזרחים פלסטינים בבית חאנון

 • ב-8 בנובמבר, זמן קצר לאחר שהסתיים מבצע "ענני סתיו", ביצע צה"ל ירי ארטילרי לשם שיבוש ירי רקטות לעבר ישראל בעקבות מידע מודיעיני שהתקבל. כתוצאה מהירי נהרגו בשוגג 19 פלסטינים, המתגוררים בפאתים המערביים של בית חאנון.

 • צוות מומחים ברשות האלוף מאיר כליפי, שמינה הרמטכ"ל לבדיקת האירוע, הגיש מסקנותיו ב-9 בנובמבר. מחקירתם עלה כי הגורם המרכזי והישיר לפגיעה הינה תקלה טכנית במערכת המכ"מ להכוונת הירי הארטילרי. לאור ממצאי התחקיר הורה הרמטכ"ל על הפסקת הירי הארטילרי בעזה, עד להשלמת התחקירים הטכניים, המקצועיים והמבצעיים (אתר האינטרנט של דובר צה"ל).

איומים לנקמה

 • במהלך מבצע "ענני סתיו", ובמיוחד לאחר האירוע בו נפגעו אזרחים בבית חאנון, התרבו הקריאות לנקמה מצד בכירים של ארגוני המחבלים. בלטו במיוחד האיומים לחדש את פיגועי ההתאבדות בערי ישראל. כמו כן נשמעו קריאות להרחיב את ירי הרקטות לעבר ישראל גם מהגדה המערבית. גורמי טרור ברצועה אף קראו "להכות באמריקאים ללא רחם" בהטילם עליהם את האחריות להתקפה על בית חאנון ("קול האמת", 11 בנובמבר; סוכנות "מען", 12 בנובמבר).

 • כך למשל:-

•  תנועת החמא"ס : בכיר בחמא"ס ניזאר ריאן קרא לביצוע פיגועי התאבדות ולחטיפת חיילים נוספים (סוכנות הידיעות "מען", 8 בנובמבר); פעיל חמא"ס פוזי ברהום הודיע כי התנועה החליטה לתמוך בחידוש פעולות ההתאבדות (סוכנות הידיעות "מען", 10 בנובמבר). ח’אלד משעל , ראש הלשכה המדינית, איים בחטיפת חיילים נוספים (רדיו "צות אלאקצא", 6 בנובמבר). פעיל חמא"ס אסמאעיל רצ’ואן קרא להמשיך בירי הרקטות (ערוץ "אל ערביה" 8 בנובמבר). דובר החמא"ס משיר אלמצרי התבטא כי התנועה העניקה לזרוע המבצעית שלה חופש פעולה להכות בעמק ישראל ("אלחיאת", 12 בנובמבר).

•  הג’האד האסלאמי בפלסטין : בכיר בארגון ח’אלד אלבטש הצהיר כי נחוצה פעולת התאבדות שתהווה "תגובה טבעית לתוקפנות" (סוכנות הידיעות "מען", 10 בנובמבר); בכיר בארגון המכונה אבו מצעב איים כי "בקרוב ישמעו כולם על פעולות מזעזעות בתוך העומק הציוני ("רדיו אלקדס", 8 בנובמבר). דובר מטעם "פלוגות ירושלים" הודיע כי "לא ייקח הרבה זמן עד שנשמע מחדש את הדי הפיצוצים בת"א ובחיפה" (אתר Paltoday , 7 בנובמבר).

•  פת"ח ו"גדודי חללי אלאקצא" : בכיר בצפון הרצועה המכונה אבו צהיב הצהיר כי "מהלומות המחבלים המתאבדים יגיעו לת"א, לחיפה ולחדרה…" ("רדיו שבאב", 9 בנובמבר); דובר "גדודי חללי אלאקצא" המכונה אבו קצי קרא לארגונים השונים להרבות בפעולות התאבדות ב"לב מדינת הכיבוש" (סוכנות הידיעות "מען", 8 בנובמבר).

 • יו"ר "הרשות הפלסטינית" אבו מאזן גינה בחריפות את האירוע בבית חאנון וקרא לו "מעשה טבח שפל". אולם בו בזמן הוא שב וגינה את ירי הרקטות וטען כי הרקטות הן "חסרות תועלת" ונותנות לישראל אמתלה לפגוע בפלסטינים (הטלוויזיה הפלסטינית, 8 בנובמבר). דובר חמא"ס פוזי ברהום גינה את דבריו ודרש ממנו להתנצל על כך בפני העם הפלסטיני (אתר "פאל-מדיה", 8 בנובמבר).

פעילות סיכול ומנע של צה”ל ביהודה ושומרון

 • במקביל לפעילות האינטנסיבית בצפון רצועת עזה ביצע צה"ל פעילות שגרתית של סיכול ומנע בשטחי יהודה ושומרון. במסגרת פעילות זו בוצע בעיקר מעצרים של חשודים בפעילות טרור:-

במהלך פעילות יזומה במחנה הפליטים בלטה שבשכם נעצרו שני פעילי פת"ח בכירים ששהו במכונית. מבדיקה המכונית עלה כי המכונית היתה מכונית תופת (3 בנובמבר).

במהלך פעילות צה"ל בכפר יאמון (סמוך לג’נין), התבצרה קבוצת מחבלים באחד הבתים.כוחות צה"ל פתחו לעבר החוליה באש ופגעו בשישה מהם. בחיפוש במבנה נחשפו אמצעי לחימה. מקורות פלסטינים דיווחו כי בפעילות נהרג מפקד גדודי חללי אלאקצא בכפר (8 בנובמבר).

נתונים סטטיסטיים 

מאפייני הפיגועים בחלוקה חודשית

נפילות מזוהות של נשק תלול מסלול (בעיקר רקטות “קסאם” ) בחתך חודשי6

נפגעים בחתך חודשי

הזירה הפנים-פלסטינית 

אופטימיות בדבר הקמת ממשלת אחדות בראשות ד”ר מחמד שביר

 • בימים אחרונים התרבו הדיווחים האופטימיים של גורמי פת"ח וחמא"ס על התקדמות שחלה במו"מ הממושך להקמת ממשלת אחדות פלסטינית שתהיה ממשלת מומחים . דווח כי בין יו"ר ה"רשות" אבו מאזן ובין ראש הממשלה אסמאעיל הניה הושג כבר הסכם עקרוני ("אלחיאת אלג’דידה", 11 בנובמבר). ההתקדמות במו"מ התאפשרה לאחר שאסמאעיל הניה הצהיר כי הוא מוכן להתפטר מתפקידו כראש ממשלה אם הדבר יביא להסרת ה"מצור" מעל העם הפלסטיני. בעקבות ההסכמה על מינויו החל מו"מ בסוגיית חלוקת יתר התיקים, שעדיין נמשך.

 • על פי התקשורת הפלסטינית המועמד המוביל לתפקיד ראש הממשלה (מתוך מספר מועמדים שהוצגו ע"י החמא"ס בפני אבו מאזן) הינו ד"ר מחמד שביר , לשעבר נשיא האוניברסיטה האסלאמית בעזה. מחמד שביר נחשב לעצמאי שאינו חבר בחמא"ס ואינו קשור לפיגועי טרור. עם זאת, הוא קשור לפעילי חמא"ס בכירים, תומך בחמא"ס והאוניברסיטה שבראשה עמד מהווה מעוז של החמא"ס. מעבר להסכמה על ראש הממשלה עדיין מתנהל מו"מ בין פת"ח לחמא"ס בדבר איוש תיקי הממשלה השונים.

 • פרטים ביוגראפיים על ד"ר מחמד שביר : בן 60, נשוי ואב לשני בנים וארבע בנות. היה נשיא האוניברסיטה האסלאמית בעזה. בעל תואר ראשון ברוקחות, ובניתוח נתונים רפואיים מאוניברסיטת אלכסנדריה ודוקטורט בתחום ניתוח נתונים רפואיים מאוניברסיטת דרום ויר’יניה שבארה"ב . אביו עוד שביר נחשב אישיות בולטת בקרב "האחים המוסלמים" תנועת האם של החמא"ס ברצועת עזה. 7

ראש הממשלה הפלסטיני המיועד


צילום: "אלשרק אלאוסט"

 • החמא"ס מצידה, עשויה איפא בסופו של מו"מ עיקש וממושך לוותר על ראש ממשלה מטעמה ולאפשר הקמת ממשלת אחדות לאומית שעליה היא תשלוט מאחורי הקלעים . זאת במטרה להפחית את לחצי הקהילה הבינלאומית ולאפשר חידוש הסיוע הכספי לפלסטינים . בו בזמן דוברי חמא"ס (כולל ח’אלד משעל) חזרו ודגישו כי החמא"ס לא תוותר על עקרונות היסוד שלה ובמרכזם סירובה להכיר בזכות קיומה של מדינת ישראל וזניחת דרך הטרור 8.

 • בכך מנסה איפא החמא"ס לאחוז את החבל משני קצותיו , קרי – להביא להפסקת הלחצים הבינלאומיים ובו בזמן לא לוותר על עקרונותיה (העומדים בסתירה מוחלטת לדרישות ה"רביעייה") ולהישאר בעלת השליטה על אופן התנהלות הממשלה.


1 אתרי האינטרנט של החמא"ס, בניסיון לחקות את חזבאללה, מלאים בסיפורי גבורה בהם דווח על יכולות מפותחות בתחום הנשק האנטי טנקי; עיכוב התקדמות צה"ל באמצעות אש צלפים; לכידת "כוח מיוחד" של צה"ל באחד הבתים בבית חאנון; ירי הרקטות לעבר ישראל (תוך שימוש בביטוי "הפצצה שמעבר לשדרות" על משקל "מעבר לחיפה" של נצראללה) ; ליווי הלחימה בתיעוד, צילום והסרטה ע"י כוח מיוחד של "עז אלדין אלקסאם".

2 פיגוע התאבדות כפול בנמל אשדוד בוצע במשותף ע"י פת"ח ו"חמא"ס". הפיגוע בוצע על ידי שני מחבלים, נביל אבראהים מחמד מסעוד ומחמד זהיר מחמוד סאלם אלקאסם, אשר הוחדרו בתוך מכולה, שהגיעה מהרצועה לנמל אשדוד דרך מעבר קרני, כשהם מוסתרים בדופן כפולה שלה. יחד עימם הוסתרו מטעני חבלה, רימונים וציוד אישי. השניים פוצצו עצמם בהפרש של מספר דקות בשני מקומות סמוכים, האחד בשטח הנמל והשני בסמוך לשער הכניסה לנמל. בפעולת ההתאבדות נהרגו עשרה ישראלים ונפצעו 12 (14 במרץ, 2004).

3 השימוש הציני לפעילות צבאית במוסדות דת, הזוכים להגנה מיוחדת על פי המשפט הבינלאומי, מהוה פשע מלחמה והפרה בוטה של דיני המלחמה ועשוי להפוך את המקום ליעד צבאי לתקיפה.

4 יצוין כי בחודשים שלאחר הקמת ממשלת החמא"ס נמנעה התנועה מלבצע ירי רקטות . בחודשים האחרונים חזרו פעילי התנועה לבצע ירי ואף לפרסם אודות הפעילות בכלי התקשורת הן מבצע "ענני סתיו" הביא לעלייה משמעותית במספר נטילות האחריות שפרסמה התנועה במהלך המבצע ולאחריו.

5 ראו מבצע "גשמי קיץ" (עדכון מס’ 6 נכון ל-6 ביולי, 12.00)

6 נתונים אלה לנפילות מזוהות בלבד ולא ליציאות של פגזים. מספר היציאות גבוה להערכתנו בכ-30%-20% ממספר הנפילות.

7 על פי "אלשרק אלאוסט" ו – http://www.lahaonline.com/index.php?option=content&task=view&id=9391&sectionid=1 ].

8 דובר החמא"ס פוזי ברהום הצהיר כי ממשלת האחדות לא תכיר בישראל ולא תקבל פתרון המבוסס על שתי מדינות ("רויטרס", עזה, 14 בנובמבר) מוסא אבו מרזוק: סוגית ההכרה בישראל אינה עומדת על סדר היום של ממשלת האחדות החדשה ("אלקדס", 14 בנובמבר).

לראש העמוד